NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. 1 D CHRISTELIJK- HISTORISCH SS '(TONSTELLING EID LAAR, [EID LEID urg. mstbode, Danrfrrtfag 8 Inrit. %ALE dam. GESTEUNDE, ST80ÖS 104. 1897. tffrfe lafiCjjftng, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Jhr. mr. A. F. Lohman. de Savornin MIDDELBURG Mr. G. Lucasse. OOSTBURG N. Glinderman. Jhr. mr. J. J. Pompe Meerdervoort. van Mr. Th. Heemskerk. 1 stoomboot. er. dagelijks. Verkiezingen Tweede Kamer. Buitenlandsch Overzicht. Herhaaldelijk heeft nu de president dey >UDEN MEDAILLE (Eereprijs) voor het eerenhoe k. n prijs. t IT ove mber en boerenstand, in leren. Adresboekh. o n d ntomende, die 3ESÜIJEN, te Koudekerke. October een L. STROO, Zwanenburg. een p, Y 1 i s s i n g e n. Sjeen ongehuwde rerk. Loon naar be- HEIJBOER te Se- of met October lANCKE Hof Melis 'ctober TISSER, te Domburg. gni. TERDAM kandag) 's morg. 7.u TERPEN Landag) 's morg. 6.30 u OTDIENST urg en Zierlkzee. ikzee Spoorweg Goes tini. Van Zierikzee: 'smorg. s midd Dins. 1 Woen 2 Dond. 3 Vrijd. 4 Zaterd.5 Zond. 6 Maan. 7 Dins. 8 Woen 9 Dond.10 Vrijd.ll Zat'er.12 ^ond. 13 Maan.14 Dins. 15 Woenl6 Dond.17 Vrijd.18 Zater.19 Zond. 20 Maan.21 Dins. 22 Woen23 Dond.24 Yrijd.25 Zater.26 Zond. 27 Maan.28 Dins. 29 Woen30 7,50 7.50 6,— 7.50 7,50 6) 5.30 6 7,50 6.30 7.50 7,50 6,- 7.50 7,50 7,50 6,30 7.50 7,50 6,- 7,50 7,50 7.— 7.50 7.50 7,50 6. 7,50 6,30 7.50 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Zeeuw steunt gaarne de candidaten der Antirevolutionaire Kiesvereenigingen, en beveelt dier halve aan voor: 3,45 3.45 3,45 3.45 3.45 5,- 5,— 3,30 3,45 3.- 3.45 3,45 5C 3,45 3,45 3,45 3.45 3.45 3,45 5C 3.4» 3,45 3.45 5.- 3,45 3,45 5.- 3.45 3,45 3.45 GOES HONTENISSE ZIERIKZEE. Wie had ooit gedachtzegt de Midd. Crt. En dan vertelt zij dat Van Karnebeek iemand is van 't oude aristocratische con servatisme, oud-lid van bet ministerie is. Pni' q I. Zondag 6'sm.^. >dag 9 's morg. 1U' lm. 1,40a) 3,25 en 6,2^ I 2,10a) 3,55 6, (m. 1,55a) en 4,50 2,i5a) y0) Irke vm. 8,10- ingelegd. uXeeWt L 6.20 naar &l De verdedigers van de candidatuur Kar nebeek zijn mans genoeg om zelf hun candidaat van dergelijk een blaam te zui veren. Wij merken alleen op dat de Midd. Crt. bier oneerlijk spel speelt. Zij weet beter dan wij nog dat zitting gehad hebben in 't ministerie Heemskerk III iemand niet conservatief stempelt. In 't ministerie Heemskerk III zaten invloedrijke liberalen, die wel zorg droe gen dat Heemskerk vooruitstrevend stuur de; daarbij was de liberale partij in de meerderheid al de jaren van Heemskerks bestuur en Karnebeek was in 't ministerie Heemskerk, van die meerderheid de toon gever, de meest fanatieke stuwkracht in de liberale richting. Dat de liberale meerderheid, de gansche liberale party zich gecompromitteerd heeft met zoo lange jaren haar werk te laten doen door een Heemskerk, haar vreegeren tegenstanderdat is wat anders. Haar v. Karnebeek is zich in dit ministe- 'ie steeds gelijk gebleven, als zeer liberaal, to schoolwetdrijver, als anti-elericaal en Mti-conservatief. De liberale party heeft hem daarvoor teloond, door hem een zetel aan te bieden 111 de tweede kamer. Die hem kozen waren te liberale kiezers van de immers onver dacht liberale Maasstad. Is de Midd. Crt. dat vergeten? „Een oud-lid van een ministerie Heems kerk" geweest te zijn, wel verre van een nietsel te wezen, was hem derhalve steeds ten aanbeveling. Modderman en Vissering, onverdacht li jkte11) hadden zitting in 't ministerie Van Meneen hunner was daarna liberaal aamercandidaat te Delft. Dn Van Lijnden heette toch evenmin "teraal als Heemskerk. Bovendien van Karnebeek heeft in 1891 de liberale Wij en de Midd. Crt. aan zich verplicht "or 't district Oostbnrg voor de liberalen 16 veroveren. oi, ^>enover Heze feiten moet 't afgeven P em door de Midd. Crt. wel een onaan- eteoamen indruk maken. de q Crt. die nog zoo kort geleden Swa/,ren^ers en ^an D°orns en Van der teken"168 ai8 Zeer vooruitstrevende men- iln aanbeval, moest althans tegen dezen tofin aast.en geestverwant niet zulk een aanoloo» En dan de nieuwe kiezers zij n ook menschen die lezen kunnen en de geschiedenis van den dag onthouden, wien men den indruk niet geven moet dat men ze voor 't lapje houdt. Over wat zy aan het adres van ds. Talma zegt, hebben wij 't niet. Men leze hieromtrent maar een ingezon den stuk in dit no. van ons blad. Wij zijn benieuwd wat zij omtrent mr. Lucasse zal hebben. Wordt het graan duurder, dan wordt het brood duurder, en dat is achteruitgang, dus geen graanrechten. Zoo redeneert men, maar is 'tjuist? De boer zit met zijn vee verlegen. Het vee is haast geen geld waard, nu België en Pruisen onze naaste buren den invoer van ons vee beletten. Dat geeft eenigszinsgoedkooper vleescb en waar de boer zelf zijn beest slacht, is 't vleesch zelfs heel wat goedkooper. Maar is dat goedkoope vleesch een tee- ken van den goeden toestand Niemand die 't gelooft. Door dit goedkoope vleesch gaat do vee boer te gronde. Duurder vleesch houdt hem op de been en verhoogt de algemeene welvaart. De gevolgtrekking ligt voor de band. Graanrechten verminderen den invoer, doen de graanprijzen stijgen, verboogen een weinig den prijs van 't brood, maar verbe teren den algemeenen toestand. Zoo begrijpt men het tenminste in Prui sen en in België. De heer Van Son, burgemeester van Nieuwer Amstel, ovei wiens benoeming, op voordracht van minister Lohman, in dertijd in de liberale bladen zooveel te doen is geweest, en die voor doieerend en voor nogal veel meer werd uitgeschol den, is thans de candidaat in Amsterdam VII voor het lidmaatschap der tweede ka mer tegenover den antirevolutionair (tevens Herv. predikant) E. H. Wagenaar en tot bevordering natuurlijk der verkiezing van den liberaal-radicaal Heldt. Op die manier zal deze eerst zoo ge smade man nog een man worden naar het hart der liberalen en wordt de regeering van 1890 prachtig gerehabiliteerd. Al weer een. De afdeeling Haarlem van den Christ- Historischen Kiezersbond heeft besloten de candidatuur te steunen van den heer Rethaan Macaré. Deze heer is nog libe raler dan zijn collega Hennequin, want hij stemt onvoorwaardelijk in met 't program der liberale Unie. De Cbr. Historische Kiezersbond houdt 't derhalve met liberalen van de bleekste en van de sterkst gekleurde schakeering. De kromme lijn loopt langs de heeren Bastert, Karnebeek, Hennequin en Macaré. Die zullen de sleutelbewaarders moeten zijn voor de Nederlandsch Hervormde Kerk. Oud-minister Smidt, thans candidaat der liberalen in het district Dordrecht, waar 't zittend liberale lid Van Gijn voor hem ruimen moest, heeft, blijkens het verslag in de N. R. C., in een kiezersvergadering een en ander gezegd dat de aandacht ver dient. Vooreerst heeft hij, wat wel noodig schijnt, nog eens weer herinnerd dat een volksvertegenwoordiger niet is een afge vaardigde voor de belangen van één di strict maar voor de belangen van het Ne- derlandsche volk. Waar zelfs van antirevolutionaire zijde, zelfs aan een kamerlid als mr. Heemskerk, door zijn Sneeksche vrienden werd toege voegd dat by te weinig aan zijn district denkt, mag deze wijze levensles van den nieuw liberalen oud-minister onder ons j" 't oor geknoopt worden. Minister Smidt beeft echter nog iets gezegd dat ons minder juist schijnt. Hij beweerde dat de oud-liberalen type Van Houten de parlementaire macht willen beperken en de Koninklijke macht uitbreiden. Ten bewijze daarvan beroept bij zich op de Beaufort die den Takkianen verweet dat zij den Ko ning willen maken tot niets dan een rijks-ceremoniemeester op het ministerie Roëll dat tegenover de Kamer herhaalde lijk de portefeuille-quaestie stelde; op minister Van Houten die pressie oefende op de verkiezingen door zijn optreden als Kamer-candidaat te Groningen. Deze beschuldiging is onjuist. Oud-liberalen en nieuw-iiberalen leven beiden uit eenzelfde beginsel. Hun beider streven is altijd geweest uitbreiding der volksmacht, dat wil zeggen de macht der Tweede Kamer, en dat beteekent weer de macht der liberale pvrtij. Wat mr. Smidt dan ook voor koninklijke macht aanziet, is niets meer dan de persoonlijke macht van den minister. De koning is in 't stelsel der liberalen niets meer dan het ornament van het Staatsgebouwde ministers, dat zijn de eigenlijke regeer ders. Wanneer Van Houten le Gro ningen optreedt, of in de eerste kamer de liberalen oproept ten strijde tegen de cleri- calen en de protectionisten dan bedoelt hij niets anders dan uitbreiding van de macht der liberale partij, niet die der Koningin. Mr. Smidt heeft nog iets gezegd omtrent de oud-liberalen, wat wij beamen. Hij beschuldigt hen dat zij de schoolwet Mac- kay hielpen aannemen. Hierin heeft hij gelijk, onder de voor stemmers waren oud-liberalenen geen enkele Takkiaan, ook Tak zelf niet. Naar de reden voor dien feilen tegen stand der Takkianen, en voor de vriende lijke gezindheid der oud-liberalen onder zoeken wij nu niet. Wij herdenken hun steun met dankbaarheid. Maar en dit verloor de spreker uit 't oogde verdere verbeteringen tot rechtsherstel in de school- quaestie hebben de oud-liberalen gewei gerd. Mannen als Wertheim, Fransen v. d. Putte, Zaaijer en anderen hebben den slagboom gesteld, en de brug opgehaald. Zij hebben verklaard dat niets meer van hen is te wachten op dit punt staan zij derhalve voortaan met Van Houten en de Takkianen gelijk. Vandaar dan ook onze strijd tegen het geheele liberalisme in al zyn schakeeringen. Van geen dezer heeren is ook maar iets te verwachten. Maar mr. Smidt heeft ook drukte ge maakt over Rome. Het is opmerkelijk dat met iedere nieuwe frontverandering, die Rome beproeft, 't waarschuwend geroep tegen Rome, dat nimmer verstomt, van een andere zijde komt. In '48 en '53 waren de liberalen wat blij met den steun van Rome; later ver loren zij Rome's steun en begon 't geroep tegen Rome. In 1888 waren het Bronsveld en de Takkianen in 1891 idemin 1894 Kuy- per en Gispen, in 1897 zijn 't weer de liberalen van allerleislag,die nu tegenRome's invloed waarschuwen. In 1894 waren de Roomsoben met de oud-liberalen de beste vriendeu, heden zijn zij 't met de antire volutionairen, morgen zullen zij 't met de Takkianen, overmorgen met de sociaal democraten zyn. Dit verhoogt de kans dat Rome altijd de vijandin van den een ol den ander zal blijven en dat 't geroep tegen Rome wel nooit verstommen zal, alleen maar het komt telkens van een anderen kant. Daarom zal 't ministerie Van Houten zich wel evenmin als indertijd 't ministerieKeuchenius behoeven aan te trekken het verwijt dat het was een clericaal ministerie. En zoo ja, dan is het ministerie Thoibecke al heel erg clericaal geweestwant Thorbecke zelf werd door Roomschen gekozen. Op één punt heeft mr. Smidt gelijk gehadhet liberalisme heeft ten allen tijde Rome te veel ontzien. Het is niet moeilijk, te bewijzen dat liberale gezaghebbers nog altijd Rome boven de antirevolutionoiren hebben voorgetrok ken. Daarom is al dat gewaarschuw tegen Rome, waar wij werkelijk niet om ver legen zijn, want wij kennen Rome wel, al leerden wij het liberalisme op vrij wat gevoeliger wijze kennen huichelspel, partijgeschreeuw, een groote jachtmaking op „protestantsche" en Contra-Roomsche stemmen, een poging om de oppervlakkige geesten, die voor den „clericalen'1 boeman bang zijn, in de armen van den liberalen candidaat te voeren. Hier waarschuwen wij tegen. Van Houten heeft zelf erkend Rome te veel ontzien te hebben. Dit moet een oprechte natuur als Van Houten gehinderd hebben en daarom heeft hij het niet kunnen zwijgen. Hij heeft, zoo verklaarde hij, geen lijkverbranding of eedsvrijheid durven voorstellen omdat hij de clericalen naar de oogen bad te zien. Welnu, dan weten wij ook weer wat wij te doen hebbende waarschuwing tegen Rome nemen wij den liberalen in dank af, maar wij onthouden er tevens bij dat Van Houten ons lijkverbranding en afschaffing van den eed zal opdringen, zoodra hy den clericalen maar niet meer naar de oogen behoeft te zien. Maar in die qnaestie van den eed hebben wij ook nog een woordje te zeggen, zouden wij denken. Op dit pnnt is niet alleen Rome, maar is de gansche antirevolutionaire partij over de gansche lijn, van Kuyper tot Van Lim burg Stirum en van Schimmelpenninck tot Van Alphen, voor de handhaving van den eed als erkenning van 't recht en de majesteit Gods, aan wiens Naam onze natie nog gebonlen is. Van 't liberalisme hebben wij in zake de handhaving van de ordinantiën Gods niets te wachten. Van Van Houten niets; van Smidt ook niets. Van Van Karnebeek nietsvau Fokker ook niets. Tegenover beide groepen heffen wij de vaan omhoog waarin 't Tegen de Revolutie het Evangelie van Groen als met gulden letteren geschreven staat. Gekozen verklaard zyn, dewyl er maar één, candidaat was Venlo Dr. W. Nolens K. Grave mr. J. J. I. Harte vasTeekenburg K. Vechel P. B. F. v. Vlijmen K. Weert Jan Truijen K. Helmond dr. P. J. F. Vermeulen K. Eindhoven mr. J. Smits van Oyen K. Roermond Dr. J. Everts K. K. beteekent Roomscb. Op 15 Juni a. s. zal derhalve in 93 districten moeten ge stemd worden. Gestemd worden, wijl daar meer dan één candidaat was opgegeven. In de Fransche Kamer is den radica len Minister Meline er door een radicalen afgevaardigde een verwijt van gemaakt, dat hij den lijkdienst had bijgewoond voor de slachtoffers der ramp in den veiligheids bazaar te Parijs. Het werd een politieke onvoorzichtig heid, een partijkiezen voor de kerkelijken genoemd hetwelk niet te pas kwam. De klager beeft gelijk. De Fransche regeering, evenals een groot deel der Fransche natie, heeft er zich steeds op beroemd dat zij is een godsdienst- looze, naar de leer van den état athée(staat zonder God). Hier komt bij dat de Minis ter Meline geen gelegenheid laat verloren gaan om te laten gevoelen dat hij van deze leer is. Toen laatst de ramp had plaats gehad en een Roomsch geestelijke, naar aanlei ding van de ramp, wees op den twist dien God met 't volk heeft, en 't oordeel over de zonde er by haalde, werd dit door het wufte Parijsehe volk natuurlijk heel kwalijk genomen. En de minister stelde zich de» anderen daags hun ten tolk, door in de Kamer te verklaren, dat wij te wijs en te verlicht waren om aan een God te geloo- ven die zich derwijs ellendig en tyranniek tegen de menschen en vooral tegen arme bloeien van kinderen aanstelde. Zulk een God erkende hij niet. Die godslasterlijke rede werd door de leiders des volks luide toegejuicht. En zie, nu gaat eenige dagen later die zelfde minister een mis by wonen in de kerk om voor de ongelukkige slachtof. fers van dienzelfden God de zielerust af te smeeken. Dit huichelspel behoorde ge wraakt te worden. En die 't gedaan heeft, had gelijk, al deugde natuurlijk de bron niet, waaruit diens reprimande voortkwam. Een liberaal, een radicaal met een witte das aan, met een gebuichelden rimpel in 't gelaat, is een te afschuwelijk gezicht om 't zonder iprotest te doen voorbijgaan. En te meer wanneer de huichelarij gepleegd wordt door den eersten dienaar van het gezag. Hoe 't nu staat met de onderhandelingen omtrent den vrede tusschen Griekenland en Turkije? Het slot der langzaam vor derende zaak schijnt dat Griekenland toe geeft en Turkije's buitensporige ei»chen inwilligt. Want de Turken zullen Thes- salië wel nooit meer verlaten. Reeds gaf de Sultan last dat de consuls der vreemde mogendheden aldaar een nienw exequatur hebben aan te vragen, en wel aan Turkije. Men vreest zelfs dat, na het eindigen van den wapenstilstand, de Turken onmid dellijk zullen vooitrukken. Dat de overwinning der Turken deMo- hamedanen over het algemeen overmoedig maken zou, was te begrijpen. Zij heeft dan ook in Egypte de hartstocht en het fanatisme der lagere klassen verlevendigd. Zij zeggen ronduit dat de Sultan machtig genoeg is thans om den aanval op de Christenen te wagen. Liever Turksch dan Paapsch, zeiden onze vaderen. Doch ook de Turk verloochent zijn ouden aard nimmer. Hem is er alles aan gelegen de wereld te herwinnen voor Mohammed, en de christenen te brengen onder het jak der Halve Maan. En een Keizer Wilhelm, de allerchristelykste mo narch, stijft hem in die gedachte. Ook in Creta blijft het onrustiggevolg vau de fout der mogendheden om de Grie ken van daar te verdry ven. De inwoners van den Christelijken en den Mohamme- daansehen godsdienst wantrouwen elkaar. De Mohammedanen zien met zorg de te rugroeping der Turksche troepen tegemoet alleen eene bezetting van het eiland door de Mogendheden zon hen voor de toekomst gerust stellen. De insurgenten op hnn beurt zenden dringende vertoogen met bet verzoek te voorkomen, dat de Moham medanen de onzijdige strook rondom Can- dia overschrijden. Intusschen wordt weer gemeld, dat de Mohammedanen Zaterdagnacht het dorp Kali va hebben verbrand, 12 mannen en 2 vrouwen vermoordden en een veertig stuks vee roofden. Natuurlijk zal er uu van de zijde der Christelijke bevolking weer wraak genomen worden. De autoriteiten zullen het druk genoeg hebben, om eenigs- zins den vrede tusschen de zoo scherp gescheiden en elkaar wederkeerig hatende bestanddeelen der bevolking te herstellen, zoo dit althans niet geheel onmogelij k zal blijken. Spanje heeft grooten last van binnen- landsche en buitenlandsche verwikkelingen. Wat de binnenlandsche betreft, men weet dat een der ministers bij 't verlaten der vergaderzaal van de Cortez (volksver tegenwoordiging) een der afgevaardigden een klap heeft gegeven, en daar hij wei gerde voldoening te geven, besloten alle liberale leden van 't parlement om uit de vergaderingen weg te blijven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1