NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. g. Dinsdag 1 Jaiu. (fffde Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 103. 1897. Aan de Kiezers. che Stoomboot- jpijen. ROTTERDAM ill plaatsen. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ii. ran Rotterdam: cer.29 id.30 tan.31 ns. 1 |oen 2 rnd. rad- ter. jnd tan. Ins. 11.— 11.— 12.— 12.— 11.— 11.— 11.— 12.— 11.— 2.— 12.— oen. 9 11. nd.10 12.— ijd.ll 12.— ter.12 10.30 nd.13 10.30 |aan.l4 11.30 ns. 15 oenl6 |ond.l7 ijd.18 ,ter.!9 9.- 5.— 9.— 7.— 9.30 8.— 12- 11.— ti ll— 11- ond.20 11.— |aan.21 12. |ins, 22 12. ?"oen23 11. tond.24 12. Jryd.25 ater.26 ond.27 taan.28 pins. 29 teenSO 12.— 10,- 10.30 11.30 12.— 11—, TDIENST JiLB.-ROTTERDAM juni. ;n des Zondags, in Middelburg 8.45; Tan Van delburg. Botterdam 8,451 8,45 8,45 8,45 5- 5- 8,45 8.45 9- 8,45 8,45 8,45 8,45 8.45 9- 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 9- 8,45 9,40 9,40 9,40 9,40 11,- 11- 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9.40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 9,40 r DAGELIJKS. 1,40a) 3,25 en 6,20 2,10a) 3,55 6,50 i. 1,55a) en 4,50 2,15a) 5,10 3,25 6,2O<0 3,45 6,40J) ie 7m. 8,10. 8,«- elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p- 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van. 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. 0- 6.20 naar Dinsdag 15 Juni, aanstaande gaat gij stemmen. Het stembureau zit op de secretarie of in de school uwer gemeente. Dat zal u wel gezegd worden. Gij krijgt uiterlijk den 12 Juni een kaart; die wordt u namens den burge meester uwer gemeente thuis bezorgd. Waarschuw dus uw huisgenooten als die kaart komt, terwijl gij niet thuis zijt, dat zij de kahrt aanpakken, bewaren en bij uw thuiskomst u ter hand stellen. Op die kaart zult gij zien uwe oproeping om Dinsdag 15 Juni te komen stemmen. Dan staat op die kaart uw naam met voorletters en een nummer. Dat nummer is het nummer dat bij uw naam op de kiezerslijst staatgij hebt daar dus niet mee te maken, al kan het goed zijn dat gij dit nummer onthoudt. Immers elk goed soldaat onthoudt zijn wapennummer. Maar op die kaart het ding heet stemkaartstaat ook dat 't stemming is voor de tweede kamer; dat er een plaats moet worden vervuld, de naam van de plaats waarin gij woont dat is het stemdistricten de namen der candidaten met hunne voorletters. Ook staat er op afgedrukt artikel 128 van het wetboek van Strafrecht. Hebben zij u van 't gemeentebestuur vergeten, of is uw kaart kwijt geraakt, wees dan niet verschrikt, maar ga dadelijk om een nndere kaart op 't secretarie maar bewaar die kaart dan goed want gij moet „hem" den 15 Jnni, als gij stemmen komt, bij u hebben. Er zal ook nog een openbare kennis geving komen van wege den burgemeester, dat er gestemd moet worden en waarvoor, en wanneer. Niemand zal derhalve kunnen zeggen ik heb het niet geweten. De stemming duurt van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds. Aan alle arbeiders of knechts moet door hunne bazen twee uren achter elkaar vrijaf gegeven worden om te gaan stemmen. In de wet staat: de gelegenheid. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat de baas u ook naar bet stembureau brengen moet als het werk wat ver af is. Daar moet gij zelf voor zorgen of anders neemt gij het bestuur uwer kiesvereeniging in den arm. Wanneer gij den 15en Juni aan 't stem bureau komt, dan geeft gij uw stem kaart gij weet nu immers wat een stemkaart is? aan 't stembureau af. Ia dit stem bureau zitten drie personen. Dan geeft de voorzitter u een stembiljet. Gij ziet dus wel, dat het nu anders gaat. Vroeger kreegt gij uw stembiljet thuis. Nu gebeurt dit niet meer. Gij ontvangt het nu op 't stembureau, in het stemlokaal Gij moogt uw stembiljet niet mee naar huis nemen. Neen, maar gij gaat er dade lijk mee naar den lessenaar, waar men n niet zien" kanwant er staat een schot voor. Bekijk nu even dat stembiljet. Aan de eene zijde van 't stembiljet Btaan denamen der candidaten, van welke gij er een slechts één 1 te kiezen hebt. Die namen op dat stembiljet staan er alphabetisch op; dat wil zeggen, die zijn Qaam met een D. begint staat eerder dan die zijn naam met een P. beginten die zijn naam met een W. begint, staat natuurlijk heelemaal onderaan. Aan de andere zijde van 't stembiljet «taat de handteekening van den burgemee ster der hoofdplaats van het kiesdistrict gestempeld. Voor 't kiesdistrict Middelburg is 't dus de naam Schorer. Voor 't kiesdistrict Hontenisse is 't Collot d'Escury. Voor 't kiesdistrict Zierikzee Vermeijs. Voor 't kiesdistrict Oestburg Van Houte. Een van die vier namen moet aan den achterkant van uw stembiljet gestempeld staananders toch is 't stembiljet niet geldigen zou 't derhalve net eender zijn of u niet gestemd had. Maar nu nog eens op de namen gelet, die op 't stembiljet staan. Voor den naam van iederen candidaat is een zwart vierkant met een wit gaatje in 't middeneen witte nnl derhalve. Nu gaat gij met uw stembiljet naar 't lessenaartje, kijkt goed welken candidaat gij verlangt, neemt het potlood dat bij den lessenaar hangt, en maakt het witte nul letje dat voor den naam van uw candidaat staat, met uw potloodje zwart. Gij hebt dus niets anders te doen dan ditgij be schouwt uw candidaat als een nul dien gij zwart maakt. Het is natuurlijk niet gcwenscht en ook onnoodig het potlood aan de punt nat te maken. Gij begrijpt als iedereen aan de punt likte, dat de punt eer van 't aflikken, dan van 't zwart maken weg zou zijn. Let welgij moogt derhalve maar éen nulletje zwart maken en wel dat hetwelk staat voren aan den naam van uw candi daat. Wanneer gij dat gedaan hebt, vouwt gij uw stembiljet dicht met de namen aan den binnenkant, zoodat niemand ze zien kan; dan komt gij met nw biljet naar de tafel, laat den a.hterkant zien waar 't stempel van den burgemeester staat en steekt daar na uw stembiljet in de bus. Hadt gij u bij 't dichtmaken van het punt vergist, dan vraagt gij terstond om een ander biljeten dan gaat gij opnieuw naar den lessenaar; maar dan beter op gepast want zoo gij u ten tweeden male vergist, mag de voorzitter u geen ander biljet meer geven. Een kiezer moet zorgen dat hij zich geen tweemaal vergaloppeert. Een keer vergissen, dat is bij de wet toege staan. Wanneer gij lichamelijk hulpbehoevend zijt, zoodat gij alleen uw kiezersplicht niet zoudt kunnen vervullen, dan mag uw vriend of een ander met u gaan naar den lessenaar en u helpen. Derhalve alle blinden, lammen, verminkten, lichaams zwakken of lijdenden die 't niet alleen af kunnen, die mogen geholpen worden. Tijdens de stemming mogen de kiezers in het stemlokaal blijven, mits de orde niet daardoor gestoord noch de goede gang van zaken belemmerd worde. Wordt niet volgens de wet gehandeld dan mogen de kiezers bezwaren inbrengen die vermeld worden in het procesverbaal der stemopneming. Na afloop der stemming wordt het aan tal stemmers geteldhetwelk blijkt uit het aantal ingeleverde kaarten. Dit aantal wordt den in de zaal aanwezigen kie zers meegedeeld. Vervolgens wordt de kiezerslijst door het stembureau, met op gave van het aantal der daarop gestelde paraphen gewaarmerkt en worden zoowel deze lijst als de niet gebruikte en de terug gegeven stembiljetten, elke soort, afzonder lijk, en de ingeleverde kaarten, in een verzegeld papier gesloten. Daarna wordt de bus terstond geopend. Het stembureau neemt de stemmen op. Daarna deelt de voorzitter mede hoeveel stemmen op ieder der candidaten zijn uitgebracht. In ieder dorp is dus de uitslag dsr stemming reeds te 5 uur bekend natuur lijk alleen de stemming in de gemeente terwijl deze uitslag uit iedere gemeente nog dienzelfden avond voorzoover moge lijk aan de hoofdplaats wordt bericht, door den jongsten stemopnemer. De totale uitslag wordt des anderen daags door 't stembureau in de hoofdplaats mede gedeeld. „Een constitutioneel recht is er dat beteekenis en kracht heefthet petitierecht in omgekeerde verhouding, het Kies recht. „De meerderheid der Tweede Kamer regeert het Land, ook waar het Kerk en School geldt. „Daarom is het ongebruikt laten van dit recht, en inzonderheid voor den Chris ten, onverantwoordeiyk verzuim". Gboen van Peinsteeeb C) (Heraut 25 Sept. 1863). o Professor Drucker, een der liberale can didaten te Groningen, heeft aldaar gezegd: „(Ik) wil gaarne iets doen ten behoeve van den landbouw, maar naar liberale denkwijze kannen beschermende rechten daarvoor niet in aanmerking komen". -Zoo maakt men vaa den vrijhandel a meer een liberaal dogma en van de graanrech ten een politieken «tok om er den tegen stander mee te treffen. Vele liberalen in Groningen en ook in Zeeland zijn 't nochtans met dezen oud-voorzitter der liberale unie op dit punt niet eens. Volgens 't verslag zijner politieke rede door dr. J. Th. de Visser te Almelo ge houden, heeft deze voorzitter van den Christ. Historischen Kiezersbond zich ver klaard „een beslist voorstander van de christelijke school. Toch wilde hij niet meedoen om de openbare school leeg te pompen. De wet Mackay was de grens tot zoover, verder niet, wilde hij gaan wat betreft de concessies aan de christelijke school. Hij hoopte dat het openbaar onder wijs wat meer doortrokken werd van den geest van den christelij ken godsdienst." Zoo luidt het verslag in de N. R. C. En die het lezen, vragen zich af of dat nu de taal is van een „beslist voorstander van de christelijke school." Afspraak en Overeenkomst. Van liberale zijde blijft men de legende verspreiden als zou er tusschen Antirevo lutionairen en Roomschen eene afspraak en overeenkomst gesloten zijn om bij de aan staande verkiezingen samen te doen. Indien er nu een dergelijke „afspraak en overeenkomst" bestond, zou ons dit toch niet deren. Daar is nu eenmaal niets tegen. Maar zulk eene afspraak bestaat niet. En de groote redacteur van het Handels- bladopgeroepen om zijn bewering te sta ven, zegt verlegen dat hij een stilzwijgende afspraak en overeenkomst" bedoeld heeft. Wel leuk verzonnen. Een „stilzwijgende" afspraak. Het mocht ons nog niet gelukken de diepte te peilen van zulk een stil zwijgende afspraak. Vereenigingen. „Toen er niet zoovele vereenigingen waren als thans, was _er meer huiselij kheid en Christenzin". De waarheid van deze woorden zal wel door enkelen ontkend worden, die liever de oogen sluiten voor wat hun niet aan genaam is, doch wie eerlijk en oprecht wil zijn kan 'tniet tegenspreken. De zg. Christelijke vereenigingen van allerlei aard, vooral onder de jongelui, zijn legio, en toch nimmer was 't ongeloof onder deze klas driester. Slechts groote voor liefde zal het werkelijk nut kunnen aan wijzen. Maar vooral ouder de huis??vrou- wen is in de laatste jaren het vereenigings- leven doorgedrongen. Men heeft overal dameskringetjes en comitéetjes voor, en zoo praktisch mogelijk zijn ze. Onze Van Lennep hekelde ze al in zijn „Klaasje Zevenster". In 24 Amerikaansche Staten bestaan tegenwoordig dames-societeiten. In Iowa zijn er 178, die verleden week eene groote vergadering te Dubuque hadden, waar een zekere dame met een Hollandschen naam, Mrs. Van Vechte, tot presidente ge kozen is. Na zijn al deze dingen verbazend mooi, maar de arme man, die zich met opge warmde koffie en een boterham behelpen moet omdat zijne wederhelft naar hare sociëteit is, wenschen we smakelijk eten met zyn maal. Wij denken hier aan wijlen ds. Witte- veen van Ermelo. Indien men hem over een nieuwe vereeniging sprak, zeide hij gewoonlijk: „Van een zooveel beter ver bond is Christus borg gebleven". Nederlander. Gebuild of ongebuild. De Standaardonder meer opmerkende dat, in de steden althans, de werkende stand thans veelal gebuild tarwebrood eet, en dat naar Moleschot's chemische analyse aantoonde en tal van doktoren toestemmen, 't eten van ongebuild brood de veorkeur verdient, geeft eene becijfering waarvan 't resultaat is dat, zoo de werkman, wiens brood door graanrechten duurder wordt, ongebuild brood gaat eten, hij daarbij nog ruim drie cent per brood winnen zal. De Goesche Crt. noemt dit een liefdeloos, onwaar advies; wijl 't ongebuild brood minder smakelijk is en ook zonder graan rechten nu reeds 't ongebuilde brood goed- kooper is. Natuurlijk wordt dan daarbij de„valsche" volksliefde van den antirevolutionairen leider op de kaak gesteld, en de liberale candidaat die voor vrij handel is, als de ware volksvriend voorgedragen, die den werkman het brood zijner keuze gunt en 't brood niet duurder helpt maken. De antirevolutionair komt zoo in de wolfspij onder de schapen te staan en de liberaal poseert dan in de poezelige schapen vacht onder de lammeren. Dat de ware volksliefde van weerszijden zijn kan, komt in 't hoofd van de anders zoo verdraagzame redactie niet op. Ja zelfs zij gaat nog een stap verder en stelt den leider der antirevolutionairen voor als den oolijkerd die voor graan rechten pleit en eerst nu toegeeft dat daardoor het brood een weinig op zal slaan. Andere bladen zongen uit denzelfden toonaard en de Standaard is hun het ant woord niet schuldig gebleven. Nu wenschen wij ons niet in dit geding te mengen, gedachtig aan des wijzen ver maning uit Spreuken 26 17. „De voorbijgaande, die zich vertoornt in een twist, die hem niet aangaat, is ge lijk die eenen hond bij de ooren grijpt". Wij zouden echter aan deze bladen wel eens eenige vragen willen doen. lo. Gij roept nu zoo triomfantelijk uit: Zie je wel hij stemt toch ook toe dat het brood duurder wordt. Maar hebt gij 't Program van Actie en deszelfs toe lichting niet gelezen waar immers deze erkentenis van duurder brood reeds in staat 2o. Hebt gij nu eigenlijk niet over het hoofd gezien dat door den schrijver van „Gebuild of ongebuild" gesproken is van gebuilde slechte buitenlandsche tarwe en ongebuilde inlandsobe tarwe en acht ook gij 't ongebuild tarwebrood, inlandsch pro duct dat onze plattelanders genieten, niet gezonder voedsel dan't gebuild tarwebrood van buitenlandsch fabrikaat, waarmede de stedeling zich voedt 3o. Erkent gij niet dat nu de landbouw kwijnt en het ook voor pachters en eigen- geërfde boeren al meer spannen gaat, naar een middel tot tijdelijke tegemoetkoming moet worden uitgezien, en dat een matig invoerrecht op tarwe, den graanbouw in ons eigen land uitbreiden en de kans op beter brood, bij meerder werk en grootere koopkracht bevorderen zal 4o. Zou 't niet beter zijn de qnaestie der graanrechten als politiek verkiezinga- wapen te laten rusten, na zelfs nwe naaste geestverwanten o. a. Van Kerkwijk en Hennequin 't meer met den leider der antirevolntionairen dan met n eens zijn en er gevaar bestaat dat gij ook de „ware volksliefde" van deze mannen zoudt moeten in twijfel trekken En 5o. Of de Standaard geen gelijk heeft, met aan 't adres der liberalen de onderstaande klacht te richten (zie dezelfde kolom, waar de driestar Gebuildstaat). „Een breede schare van nienwe kiezer* maakt zich gereed om voor het eerst tar stembns te gaanen al wat deze kleine luyden en werklieden te hooren krijgen is, dat de clericalen de vijanden van het volk zijn, en dat de vrij handel hetteeken is waarin de Liberale party wil over winnen". 31 Mei '97. Bg kon. besluit is P. J. Roggeband be noemd tot 2e luitenant by de rustende schutteryen 4e bataljon. Bij kon. besluit zgn benoemd tot voor zitter van het bestuur der waterkeering van het catmiteuse waterschap Scherpenisse C. M. Kleppetot lid van 'tdageiyksch be stuur voor het watersehap de Valkenisse- geul C. Blok en tot leden van het da- geiy ksch bestuur voor het watersohap Stop- peldijk J. E. Staal en P. F. Fruytier. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat het schrifteiyk gedeelte ter verkryging der acte voor hoofdonderwyzer(es) zal plaats hebben op 30 Jnni, en de mondelinge examens zullen aanvangen op 21 Julien dat de commissiën met 't afnemen dezer examens beiast, zullen zitting honden te Breda, Arn hem, 's Gravenhage, Amsterdam, Zwolle en Groningen en zijn benoemd onder anderen: tot lid en voorzitter te Breda jhr. mr. L. F. A. Michiel» van Kessenich, school opziener in het district Roermond tot idem te Arnhem jhr. mr. J. B. W. J. M. Verheg en, inspecteur van 't lager onderwas in de 2e inspectie, en ondervoorzitter W. Middelveld Viersen, schoolopziener in het district Middelburg. Volgens de Telegraaf is in 't kies district Middelburg door de sociaal demo cratische Arbeidersparty candidaat gesteld voor de tweede kamer de heer D. Peters te Utrecht. In het kiesdistrict Groningen hebben de gezameniyke liberale kies vereenigingen voor 't lidmaatschap der tweede kamer met 168 stemmen candidaat gesteld het aftre dend lid mr. H. L. Drucker, het end-lid minister Van Houten, bekwam 122 stem. men. MIDDELBURG. Woensdag 2 Juni 3Vj uur openbare zitting van den gemeen teraad ter behandeling van de onderstaande zaken1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burg. en weth, naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde staten betref fende de verdeeling der gemeente in kiea- districten ter verkiezing van leden van den gemeenteraad en regeling van het getal leden van elk kiesdistrict. 3. Benoeming klokke nist 4. Aangehouden voorstel van burg. en weth. betreffende het door het bestuur der Ambachtschool gevraagde stukje grond in de Geere. Kloetinge. Gemeenteraadsvergadering van jl. Zaterdag 29 Mei. Aanwezig al de leden. Voorzitter dhr. Burgemeester C. A. Sprenger. Medegedeeld wordt dat van Ged. Staten bericht was ontvangen dat de gymnastiek

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1