NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH irg. nstbode, en Zilver IEID noodigd, sknecht Ho. 102. 1897. Mccifftt} 29 ileL iCfrfc laacgaag. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN -1'»'l*»i Geoen van Pbinsteeee 5ERIJDE JONGE, if met October NCKE Hof Melis- tober gekerke. pen-, burgerwerk en aan om terstond in ren letter M boekh. sesche Stoomboot- gappijeii. ROTTERDAM ;geii plaatsen. Tnni. Van Rotterdam: )ond.27 12.9. IVrijd.28 10.— Zater.29 11.9. 5ond.30 11. |Maan.31 12. Dins. Woen Dond. Yrijd. Zater. Zond Maan. Dins. 12.— 11.— 11.— 11.— 12.— 11.— 5.— 9.— 7.— 9.30 8.— 7 2.— 8 12.— Woen. 9 11.— Dond.10 12.— Yrijd.ll 12.— Zater.12 10.30 Zond.13 10.30 Maan .14 11.30 Dins. 15 12, Woenlö 11. Dond.17 11,— Vrijd.18 11.— Zater.19 11,— Zond. 20 11.— Maan.21 12. Dins. 22 12. Woen23 11. Dond.24 12.— Vrijd.25 12. Zater.26 10, Zond. 27 10.30 Maan.28 11.30 Dins. 29 12. WoenSO 11 OTDIENST )ELB.-ROTTERDAM -Juni. aen des Zondags, van Middelburg 8.45; Tan Tan liddelburg. Rotterdam. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ER. DAGELIJKS. nm. 1,40a) 3,25 en 6.2J 2,10a) 3>55 om. 1,55a) en 4,50 lerke vm. 8,10. 8,40. „Een constitutioneel recht is er dat beteekeuis en kracht heefthet petitierecht in omgekeerde verhouding, het Kies recht. „De meerderheid der Tweede Kamer regeert het Land, ook waar het Kerk en School geldt; „Daarom is het ongebruikt laten van dit recht, en inzonderheid voor den Chris ten, onverantwoordelijk verzuim". O (Heraut 25 Sept. 1863). Het duo is een trio geworden. Vroeger was het in verkiezingsdagen altijd „Rome en Dordt", waarvoor de een voudige kiezertjes werden banggemaakt, thans is „Rome, Dordt en Bafio" de leus waaronder in 't Noorden des lands 't libe ralisme tegen ons optrekt. Wat dit zoggen wilBaflo Dat is do niet onaardig gevonden naam voor de protoctionieten. De burgemeester van Baflo, Doornbosch, is liberaal en heeft in Groningen door zijne onvermoeide prediking voor Graan rechten vele liberalen aan 't anti-olericaal partijgoschreeuw onttrokken. En 't is de invloed van deze liberalen nu welken zij onder den naam Baflo in het „monsterverbond" hebben ingelijfd. Een monsterverbond, natuurlijk slechts in de verbeelding. Rome heeft net zoo min een verbond met Dordt gesloten, als Baflo met Rome. Maar 't drievoudige spook kan dienst doen; afschijnt ons dit nieuw soort spo kenvrees onder hen die tot voor kort ge leden al de maoht in hadden, uiterst be lachelijk. Deze dagen zijn herinneringsdagen voor alle oprechte vaderlanders die Oranje lief hebben en de helden uit dit stamhuis om hunne belangelooze met hun bloed bezegel de liefde voor de zaak van het Calvinisme, wenschen 'in gedachtenis te honden. Den 23 Mei was 'tde herinnering aan den slag bij Heiligerlee, waar „graaf Adolf is gebleven". De 5 Juni zal 'tde herinne ring zijn aan de smadelijke nederlaag van graaf Lode wijk, een onderen broeder des prinBen van Oranje, bij Jemmengen, in 1568 een nederlaag niet aan gemis aan persoon lijken moed maar aan den onwil zijner soldaten te wijten. Den 10 Juli hopen *9 te gedenken aan den moord op onzen eenigen Zwijger, door de hand eens van Rome's wege bezoldigden sluipmoordenaars, gevallen in 1584. De 18 Juni en daaraan voorafgaande dagen herinneren ons aan de dappere da den van onzèn onvergetelijken Willem II, toen kroonprins, later koning, in 1815 bij Waterloo. En den 1 Juni zal 't voor een stad in het buitenland een aangename feestdag zljn, in verband met de herinnering aan eene Oranje. Hanau, de bekoorlijk gelegen fabriek stad aan de Main, niet ver van Frank- tort, ver buiten Dnitschlands grenzen be kend door zijne bijouteriefabrieken, viert op dien datum baar 300sten geboortedag. Wij denken daaraan met haar. Den 1 Juni 1597 toch was het de edele graaf 1'dips Lodewijk II van Hanau, gehuwd ffletCatharina Belgica, dochter van wijlen oen grooten Zwijger, die aan duizenden vluchtelingen uit Nederland en alle plaat sen waarheen zij ree'ds vroeger de wijk genomen hadden, eene schuilplaats aan- ood in zijne residentie, welke daardoor ot grooten bloei gebracht werd, en ook in uitwendige, in het maatschappelijke de natheid ondervond van des Heilands woord ii oorzoover gij dit aan een der minste van ljne broederen gedaan hebt, hebt gij dit gedaan". J Haast de oude, eng gebouwde en fraaie angelegd. an 6.20 naar ten. en onbeduidende landstad, verhief zich spoedig de „Nieuwstad" met hare regel matige breede straten en naar alle regelen der versterkingskunst aangelegde mnren en wallen, welke alle aanvallen gedurende den daarna gevolgden 30 jarigen oorlog hebben doorstaan. Deze Calvinistische uitgewekenen uit Nederland, Engeland, Denemarken en Dnitscbland, maar allen Nederlanders, heb ben tot in geslachten Hanau groot gemaakt en tot bloei gebracht. Eeuwen lang hielden de nakomelingen dezer vluchtelingen de herinnering aan hun vroeger vaderland in eere, en nog voor korten tijd wordt zoo wel in de Waalsche als in de Neder- landsche kerk beide architectonisch be langrijk onder een indrukwekkend hoog dubbel dak met een gemeenschappelijken toren, „opdat byde spraken onder ééne cappe mogen geoppnet werden" gods dienstoefening, in de taal hunner vaderen gehouden. Over de feestelijkheden die tnsschen 1 en 8 Juni te Hanau znllen plaats hebben, wenschen wij later een en ander mede te deelen. 28 Mei '97. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris te Sas van Gent A. W. Vollenhoven van Daalen, cand. notaris te Hilversum. Door den minister van financiën zijn met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot kommies der 4e klasse bij 's rijksbelastingen te St. Jansteen T. B. Tas te Vlissingen en te Kauter M. T. E. Nederhand te Bruinisse. Het Nederl. Land bon w-Comité heeft met 22 tegen 16 stemmen verworpen bet voorstel van den heer Mansholt (wensehe- lijkheid van een ministerie uitsluitend voor landbouw), en verklaarde zich met 34 tegen 4 stemmen voor de instelling van een Ministerie van Landbouw, Handel en Nij verheid. Hetzelfde Comité meende met 28 tegen 15 stemmen dat het heffen van invoer rechten op granen den landbouw in 't al gemeen met ia een gezonden toestand zal brengen. Goes» In verband met de aanstaande opheffing van de laatste dagelijksche post bestelling in deze gemeente circuleert hier het volgende adres Aan den\Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, ingezetenen dezer gemeente, dat zij in de uitoefening van hun bedrijf en nering schade zullen lijden door het intrekken der bestelling van de brieven en verdere poststukken, welke hier ter plaatse met den trein van 9.4 aankomen en onmiddellijk na de sorteering nog dien zelfden avond worden bezorgd. Immers, blijkens aankondiging van den Directeur van het postkantoor zal met den laatste» dezer maand die bestelling ver vallen, zulks niettegenstaande hem per soonlijk op het groote ongerief was ge wezen, dat vele ingezetenen daardoor zullen ondervinden, en er door het dage lij ksch bestuur der gemeente, ten volle de nadeelen kennende, welke het gevolg dezer regeling znllen zijn, bij het bestuur der postergen op was aangedrongen de bestaande bestelling ongewijzigd te laten voortduren. Ons betreffende deze wijziging tot Uwe Excellentie wendende, wenschen wij er op te wijzen, dat ten eerste onze corres pondentie met Holland en de noordelijke provinciën daardoor eene groote belem mering zal ondervinden, wijl nu des avonds slechts de brieven zullen besteld worden, welke hier met den trein van 5.34 ure aankomen, en 's middags of na den middag geschreven brieven eerst den volgenden morgen besteld worden. Dat dit, in ver band met beurs- en marktzaken zeer na- deelig voor ons is, meeaen wij dat geen betoog behoeft. Maar in de tweede plaats drukt de voor genomen intrekking ook op de meer locale correspondentie, die hier voor het gros der neringdoenden van groot gewicht is, en zal in sommige gevallen eene vertraging van 24 uren daarvan het gevolg zijn en de spoedige afdoening van vele zaken dik werf tot ons groot nadeel daardoor ver hinderd worden. Deze laatste hestelling heeft een reeks van jaren onder vroegere directeuren be staan, blijkbaar zonder ooit aanleiding te hebben gegeven tot storing in den dienst, en getuigt dan ook de mededeeling in het antwoord van den Directeur-Generaal aan het gemeentebestuur, dat de laatste bestel ling aanvangt om 10.15 a 10.30 (Amsterd. tijd) van eene weinig welwillende en een zijdige voorlichting. In normale omstandigheden vangt die bestelling ca. 10 uren aan, en, daar die uitsluitend in de bebouwde kom, zonder de buitenwijken, plaats heeft, is die ge woonlijk rnim elf uur afgeloopen. Alleen bij min of meer belangrijke vertraging in den loop der treinen, wat tot de groote uitzonderingen behoort, kan datlater worden, en zonde het niet anders dan door het publiek gebillijkt kunnen worden, dat in die enkele gevallen de bestelling werd op geheven. Welke reden dus hei tegenwoordige be stuur der Postergen kan bewogen hebben aan een belangrijk gedeelte van het ne ringdoende publiek ongerief te veroorzaken door het intrekken der laatste bestelling op een tijdstip, dat zijn wg wel inge licht het personeel op het postkantoor hier is uitgebreid met een adsistent en twee bestellers kunnen wij niet bevroe den, allerminst waar onder vorige Direc teuren, met minder personeel, de dienst op uitstekende wijze werd georganiseerd en uitgeoefend. Van meer dan eene zijde op de bezwaren van het intrekken der bestelling gewezen, werd door den Directeur van het postkan toor de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat men tegen geringe betaling het busrecht konde verkrijgen en daardoor in de gelegenheid verkeerde tot 11 ure des avonds alle stukken op het postkantoor te kunnen af halen of doen afhalen, maar de moeielijkheui, waarin velen onzer en de onmogelijkheid, waarin enkelen ver- keeren, dezen maatregel te nemen, doet aan een dergelijk advies niet veel beteeke- nis hechten. In verband met het aangevoerde veroor loven ondergeteekenden zich daarom Uwe Excellentie bescheidenlgk, maar met den meesten aandrang te verzoeken alsnog maatregelen te willen nemen om de thans bestaande regeling der laatste bestelling te laten voortduren. 't Welk doende, Nederlandsch Jongelings-Verbond. Te 's Gravenhage werd Hemelvaartsdag de 44e Alg. Vergadering getiouden van het Nederlandsch Jongelings-Verbond, on der voorzitterschap van den heer A. J. Hoogenbirk van Amsterdam. Na een welkomstlied, door het koor der Jonge-Mannen-Vereeniging te 's Hage, riep Graaf Van Hogendorp, namens deze Ver- eeniging allen een hartelijk welkom toe, daarbij den wensch uitsprekende, dat wij meer en meer mogen gaan begrijpen, dat wij schouder aan schouder moeten optrek ken tegen al wat de Jongelingschap be laagt. Met begeleiding van 't nog zeer jonge Fanfarekorps der J. M. V. uit Den Haag werd gezongen Ps. 138 1, waarna de heer J. L. Zegers van Heemstede in gebed voorging en las Hand. 1112. De Voorz. spreekt nu eene rede uit, waarin hij wijst op grooten vooruitgang van 't Verbond „ons is", zegt hij „ruimte gemaakt" 1 Spr. toont verder aan, dat „ver- eeniging" goed, maar „flinke jonge man nen" het allerbest is. De geestige rede, dikwijls met gelach en toejuiching onder broken, werd geëindigd met den wensch, dat men ook in België de vereeniging zal gaan helpen. De heer Joh. van 't Lindenhout Jr. las voor verschillende ingekomen groeten, o. van de hh. Phildins van Genève, en Van Oosterwijk Bruijn, Vaders van ons Verbond. Na 't aflezen ran de namen der Afge vaardigden van 114 vereenigingen, brengt de heer A. Rooseboom, hondssecretaris, het jaarverslag uit. Dit overdenkt allereerst het overlijden van den Bondsbestnurder, den heer M. v. Dis Jz. Elf jaar lang was hij werkzaam als onbezoldigd agent van 't Verbond, en tot zgn dood volijverig bondsbestnurder. Ons einde zij gelijk 'tzijne! Vele afdeelingen zijn zich van den ernst der zaak en der tijden bewast. De alge. meene toestand is niet ongunstig. Tegen over een paar afgevallen afdeelingen staan 23 nieuwe. Ook hot Ringleven heeft zich krachtig ontwikkeld, zoodat er niet min der dan 8 nieuwe ringen zijn gevormd. Op vele goed geslaagde anti-kermis-, zomer en andere vergaderingen met zang- en fanfarekorpsen mag gewezen. Ook de Knapenvereenigingen en Zondags scholen werden met veel liefde en opof fering gediend. 't Getal der nieuwe Correspondenten is 56. We blijven zoeken naar vermeerdering van ons inkomen. Zelfs het Intern. Comité zond den heer Phildins uit Genève, ten einde te trachten, ons een 2en Agent te bezorgen. Een schrede verder zijn we wel, maar in lange niet, waar we zijn moeten. Het kleine Zwitserland telt 4 Agenten en 3 bezoldigde Secretarissenarm Nederland I Dankbaar moet erkend, dat de belang- atelling bij Predikanten, euz., vrienden en vriendinnen toeneemt, evenzoo de trou we zorg van ringcommissieleden, agenten, correspondenten en andere bondsvrienden. Ook waardeeren wij hetgeen de pers voor ons gedaan heeft en nog doet. Nadat het Verslag hulde heeft gebracht aan den Hoofdredacteur en den Uitgever van het Orgaan alsook aan de beide Re dacteurs van ons Jaarboekje, dat reeds 11 Febr. was uitverkocht, wordt nog de flinke werking van het Boekenfonds herdacht evenzoo de arbeid van den Ringagent; doch hoe langer hoe meer blijkt de nood zakelijkheid van hulp voor hem. Het verslag eindigt met God op te dra gen de toekomst en ons lot, het leven van 't Verbond, van de Afdeelingen, ja, van alle Chr. JoDgelingsv. Het verslag van den heer Sillem, den penningmeester, toont ook vooruitgang aan op dit gebied, hoewel de „Bode" weder een tekort van ruim f 530 heeft. Vervolgens komen de verschillende voor stellen aan de orde. Aangenomen wordt een voorstel, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat van elke 25 leden eener afd. één tegenwoordig zij op de Alg. Verg., tar nitbrenging van een stem. Aan den eere-voorz., den heer v. Ooster wijk Bruijn, die door uitlandigheid ver hinderd was, tegenwoordig te zijn, werd een telegram verzonden, waarna ds. Mouton van Haarlem in dankzegging voorgaat, nadat gezongen was Gez. 3 6. In de middagverg., geleid door den heer B. J. Gerritaon, werd allereerst een refe raat gehouden door den heer G. v. Noort van Mniden, over: „Het behoud der oudere leden". Deze dringt er op aan, dat de oudere leden voor de vereen, behouden blijven. Als plaats der volgende verg. wordt Utrecht aangewezen. Tot bestuursleden worden herkozen de hh. Gerritson, Mar- melstein, Rooseboom, Sillem en Muller, terwijl in de vacature van den heer v. Dis, na eene herstemming, wordt gekozen de heer J. J. Visser van Goes. De heer C. Kijne van Vlaardingen, levert vervolgens een referaat, getiteld„De strijd tegen een der grootste vijanden van ons Verbond". Spr. noemde dezen vijand de alcohol, en drong krachtig aan op geheel onthouding. Brei Na een kort debat over dit onderworp, leidde de heer W. Liotard van Rotterdam ten slotte in„Een 2e Agent". Spr. wees op de groote noodzakelijkheid daarvan, en daarom stelde hg voor, namens 't Bondsbestuur, op den len Zondag \an iedere maand een inzameling te honden voor 't stichten van een fonds voor deze zaak, Staande de verg. werd ingezameld voor dit doel de som van pi. m. f 75. Na een opwekkend woord van den heer Gerritson, sloot ds. Leley veld van Goes ds vergadering, na 't zingen van Luthers lied. Ten slotte zong men Ps. 90 1. Bond van iongelingsvereenigingen. De Nederlandsche Bond van Jongelings- vereenigingen op Gereformeerden grondslag hield gisteren in de groote zaal van het „Park Tivoli" te Utrecht zgn bondsdag. In de huishoudelijke vergadering werden de huishoudelijke zaken afgedaanals plaats van vergadering op Hemelvaartsdag 1898 werd Haarlem aangewezen of Am sterdam voorzoover het Ned. J. Verbond dan te Haarlem vergaderen mocht. Tot leden van 't Bondsbestuur werden herkozen ds. J. E. Vonkenberg (tevens, voorzitter) met 134 en J. van Oversteeg met 133 stemmen. De openbare vergadering nam ten 2 ure een aanvang met een toespraak namens de Utrechtsche afdeeling door den voor zitter dier afdeeling, dr. A. G. Honig van Zeist, waarna het woord werd gegeven aan ds. K. Fernhout van Utrecht, die een referaat hield over „De Jongelingerer- eeniging en bet huwelijk", met de vol gende stellingen I. De Jongelings-Vereeniging vindt hierin haar taak, dat ze onze jongelingen door aaneensluiting steunt in de vervulling van de eigenaardige roeping aan hun leef tijd door God gegeven. II. Die roeping ligt, behalve, in de plichten welke hnn in huis, maatschappij en, voor een deel, reeds ook in den staat zgn opgelegd, in hunne toernsting voor de taak van den mannelgken leeftijd. III. Deze taak van den mannelgken leef tijd moet de J.-V. daarbij, zooveel moge- gelijk, in haar volle breedte overzien, zoowel naar hare natuurlijke als naar hare zuiver geestelijke zijde, niet minder voor zoover ze ligt op het terrein van het huis, de maatschappij en den staat, als op dat van de Kerk des Heeren. IV. Ten aanzien van het huis dat, naar de heteekenis die het heeft als ds wortel van alle gemeenschapsleven, daarbij voorop gaat heeft de J. V. daarom hét antwoord te zoeken op de vraag: hoe het naar de ordinantiën Gods behoort ge bouwd te worden. V. Dewijl het huwelijk de grondslag is van het huisgezin en de degelijkheid van den bouw allereerst afhangt van de deugdelijkheid van den grondslag, heeft de J. V. met allen ernst ook daartoe te ar beiden, dat zij hare leden den eisch des Woords ten aanzien van het huwelijk recht doe verstaan. VI. Onder leiding van rijper oordeel met voorzichtigheid onderscheidend tns schen wat al en wat niet bij den jonge lingsleeftijd past, zal ze derhalve, in aan sluiting aan de onderwijzing van ouders en kerk en in verband met allerlei diep- zondige beschonwing en zelfzuchtige exploi tatie van het hnwelijk in «nzen tgd, dienst baar mootea zijn, om bij onze jongelingen te bevorderen; a. een diep besef van de heiligheid des huwelijks als een ordinantie Gods (óók op de wijze van den Heidelb. Cat. in Zon dag 41); b. eene rechte waaideering van het hu welijk als eene der kostelijkste gaven van Gods liefde; c. een helder inzicht in de heteekenis van het jhuwelijk voor huisgezin, kerk, maatschappij, staat en heel ons geslacht en d een rechte kennis van den regel des Woords voor het huwelijksleren. VII. Rekenend met de eigenaardige be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1