RECHTSZAKEN. i"n?S'°gket,ae/1™«nt KERKNIEUWS. I Een ingezetene van L I kocht dezer dagen twee mi jes voor f 35. Thans is aan digen eigenaar tevergeefs ri I derd gulden voor één der boden. zetenen is niet vooruitgaande, zg blyft yrii wel stationair. Het is daarom dan ook dat het bestuur met aandrang zijnen mede burgers toeroeptblijft ons steunen en de pers aanspoort om zooveel mogelijk der goede zaak bevorderlijk te zijn. Het verslag, verder vermeldende de veranderingen die in 1896 in het bestuur plaats grepen, geeft een uitvoerigrelaas van de prijsuitdeeling welke in September plaats had en eene zoo sprekende getuigenis van den vooruitgang opleverde. De nieuwe cursus begon dan ook met'24 timmerlieden en 19 smeden, een cijfer dat te voren nooit bereikt was. Onveranderd wordt hierop het verslag vastgesteld, terwijl de Voorzitter zijn har- telijken dank betuigde aan den Secretaris voor de goede zorgen er aan besteed. Bij acclamatie worden nu benoemd tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening van 1897, de door den Voor zitter voorgedragen heeren van Hoek, van Teiilingen en Zip en tot hunne plaatsvervan gers de heeren Heijse, Kakebeeke en Mid- delveld Viersen. Daarna legt de Penningmeester over zijne rekening over 1896, die, met eene dank betuiging van den Voorzitter aan den Penningmeester, zonder bemerking wordt vastgesteld op de volgende bedragen-.ont vangsten f6137.54, uitgaven f6450.91/s, dus met een kwaad slot van f 313.3i/s. Aan de beurt van aftreding zijn de beer de Munck als vakman en de heere* Fre- deriks en van Lijnden als candidaten van de afdeeling Middelburg van de maatschap pij tot bevordering van nij verheid. Daar zij niet herkiesbaar zijn, worden ter hun ner vervanging de volgende dubbeltallen voorgedragen als vakman de heeren H. Bliek en J. Jolmers, als candidaten van de maatschappij van nijverheid voor de vacature van Lijnden de heeren r. (i. Sprenger en G. Albers, voor de vacature Frederiks de heeren JAltorlfer en W. van Uije. Bij stemming werden benoemd de heer H. Bliek met 6 stemmen tegen 3 op den heer J. Jolmers, de heer F. G. Sprengers met 8 stemmen tegen. 1 op den heer G. Albers, de heer J. Altorffer met 5 stemmen tegen 4 op den heer VV. van Lije^ Alsnu neemt de Voorzitter het woord om een woord van dank te richten tot de aftredende leden. Van hen is slechts een tegenwoordig, de heer de Munck als va man. Onder applaus bracht de V oorzittor den dank der vergadering aan den heer de Munck voor al het goede dat hij mede hielp tot stand brengen de heer de Munc k kan zich verzekerd houden dat zijne ad viezen door zijne medeleden steeds zeer werden gewaardeerd, en dat die medeleden hem dan ook slechts noode uit hun mid den zagen vertrekken. Nadat de Voorzitter nog een woord van dank gericht bad tot de vertegenwoordi eers der pers voor hunne nooit ontbrekende i 'i- - - -i ti-.r 'o - sprake van godsdienst of politiek, van rang of stand, de pers was hier de trouwe bond- genoote, die in staat was de vereeniging te steunen door een krachtig woord van aanbeveling en opwekking. Daar niemand meer iets in het midden te brengen had, sloot de Voorzitter hierop de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Nieuwvliet en Ravenswaay door den heer A. Dekker cand. te Berg- Ambachtvoor Oosterland (Duiveland) [toez.] door dhr. G. v. Hoogstraten cand. te Bussum. Tweetal te Geldermalsen ds. J. C. Prins te Almkerk en ds. J. G. Harthoorn te Opijnen. Beroepen te Uitwijk en Waardhuizen H. K. Wolfensberger cand. te Groningen te Daarle W. J. de Leeuw cand. te Eist bij Amerongente Muiden ds. H. Doornveld te Wierdente Buren ds. D. Jacobsen te Terhorne te Schoon oord (toez.) A. G. H. van Hoogenhuijze cand. te Nijmegente Geldermalsen ds. J. C. Prins te Almkerk te Doeveren en G enderen W. Hellemans cand. te Utrecht. Aangenomen naar Nijmegen door dr. W. Haverkamp te Purmerendnaar Heitsum door ds. G. J. Antink te Parrega. Bedankt voor Oosterwieium door ds. G. Brink te Oosterlittens voor Heeze c.a. door >18. A. Couvée te Zeistvoor Hoogeloon door ds. W. G. van Doorne te Ingenvoor Made door ds. A. M. Bloem te Dussenvoor Longerhouw c. a. door ds. W. Magendans te Oesterzee c, a.voor Genemuiden door ds. B. J. van Heijningen te Huizen. Geref. Kerken. Drietal te Winsum c. a. ds. P. D. de Groot te Meppel, ds. J. Dekker te Kollum en ds. D. Tom te Sneek B. Beroepen te Gouda B dr. L. H. Wage naar te Arnhem te 's Gravenhage B ds D. Bingnalda te Oudshoornte Hattem ds. W. Breukelaar te Halfweg te Stedum R. P. Haan cand. teScheemda; te Almkerk ds. L. Bouma te Em- melenkamp. Bedankt voor Westraaas door R. P. Haan cand. te Scheemda voor Hantum door ds. M. Meindertsma te Oldekerk. De heer G. Keizer cand. 'van de Theologische school te Kampen, heeft te Lausanne (Zwitserland) met goed gevolg •liet doktoraal examen afgelegd. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Dinsdag 25 Mei 1897 zijn veroordeeld wegens: ocertred. jachtwetJ. Z. te Rilland-Bath 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h., ver- beurdverkl. niet inbeslaggenomen geweer, bevel tot uitl. of te betalen f3 s. 3d. h., L. T. te Heinkenszand 2 maal 7 d. h., verbeurdverkl. niet inbeslag genomen ge weer, bevel tot uitlevering of te betalen f 3 s. 3 d. h., J. d. V. Cz. te 's Graven polder 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h., verbeurdverkl. niet inbeslag genomen ge weer, bevel tot uitlevering of te betalen f 2 s. 2 d. h. en met bevel tot vernietiging van den inbeslag genomen patroon, A. B. en C. M. te Heinkenszand ieder f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. met bevel tot ver nietiging der strikken, G. B. te Kapelle f2 b. s. 2 d. h.; geen zorg dragen dat zijn hond een haas opspoort en vervolgt: P. P. te Borssele f 1 b. s. 1 d. h., M. C. D. te Wemeldinge fl b. s. 1 d. h.; zoeken van eieren van wild: A. S. Jz. en P. d. F. te Colijnsplaat ieder f2 b. s. 2 d. h., M. d. W. Az. te Krabbendjjke f2 b. s. 2 d. h., verbeurdverkl. 3 wilde eendeieren, bevel tot uitlevering of te be talen f 0.10 s. 1 d. h., L. v. B. Hz. en M. d. B. te Krabbendijke ieder f2 b. s. 2 d. h., verbeurdverkl. 3 wilde eendeieren, bevel tot uitlevering of te betalen f0,10 s. 1 d. h.; overtr. wapenwetG. A. te Baarland f 5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. 2 patronen met bevel tot vernietiging; overtred. arbeidswetF. P. J. S. te Goes f 1 b. s. 1 d. h., J. B. te Ierseke 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h., W. C. v. d. D. te Goes 3 maal f 1 b. s. 3 maal 1 d. h. overtred. ScheldereglemM. C. M., M. d. W., G. P. Lz., G. S. Jz., allen te Ierseke, ieder f 1 b. s. 1 d. h., I S. te Ierseke 2 maal f2 b. s. 2 maal 2d. h.; rapen Schelpvisch op waterkeerenden dijk J. C. v. H. te Goes f2 b. s. 2 d. h. politie overtred.M. S. te Goes f 1 b. s. 1 d.; nachtrumoer: B. H., A. M., J. H., en J. P. te Colijnsplaat ieder f 1 b. s. 1 d. h., A. F. D., h.v. P. H. te Goes, f 3 b. s. 3 d.; straatschenderijA. P. te Kruiningen f 2 b. s. 2 d. h. loopen over bezaaiden grond zonder ver gunning: H. K. te Ierseke f 3 b. s. 3 d. h. dronkenschap M. R., te Wissenkerke J. M., te Goes; C. Z., te Krabbendijke; P. S., te Kloetinge en W. v. M. te Goes ieder f 3 b. s. 3 d. h. F. H.J. B. V. D. H.L. N. J. K. eu A. T. allen te Goes A. S., te Ierseke, J. D., 's Gravenpolder ieder f2 b. s. 2 d. h., E. J., te Goes fl b. s. 1 d. h. dronkenschap bij le herh.J. Z., te Heinkenszand 3 weken hechtenis. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Hoofdbestuurs-vergadering, gehouden den lOen Mei 1897 te Middelburg. Aanwezig de vier leien van het Uit voerend deel en 16 afgevaardigden van de afdeelingen, benevens de Rijkslandbouw- leeraar in Zeeland. Na goedkeuring van de notulen der na jaarsvergadering wordt de rekening over gebracht over 1896 en vastgesteld in ont vang op f 6904,67Vs, in uitgaaf op f 5733,31 gevende een goed slot van f 1171,36V». De definitieve vaststelling heeft plaats op de algemeene vergadering te Wisse- kerke. De ambulante cursus in hoefbeslag is dit jaar door ongeveer 140 leerlingen bij gewoond. In Augustus zal een examen afgenomen worden ter verkrijging van het diploma als hoefsmid. Door Gedeputeerde Staten wordt de meening van het Hoofdbestuur gevraagd nopens de inrichting van de Commissie be doeld in Art. 3 van het Reglement aan gaande de ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij. Bij 2e stemming bij de eerste stemming verklaarden zich evenveel leden voor als tegen het voorstel, werd met 12 tegen 8 en ééne onthouding verworpen het voorstel van het Uitvoe rend deel van het Hoofdbestuur, om Ged. Staten te raden den weg in te slaan, ge volgd bij het Reglement voor de toeken ning van Premiën voor de paardenfokkerij. Adhaesie wordt verleend aan het voor stel van Ged. Staten om de bepalingen van politie omtrent den invoer en het vervoer van rundvee in de provincie op te heffen, aangezien daaromtrent van Rijks wege voldoende wordt voorzientoch zou men gaarne een provinciaal toezicht behou den, betreffende vee, dat van de groote markten wordt ingevoerd. Bij de Regeering zal aangedrongen wor den op de samenstelling van de zooge naamde „Uitzonderingswet", beloofd in Art. 152 van de Grondwet van 1887, in ver band met het 5e deradditioneele artikelen. In het voormalig 5e district is een cursus geopend voor onderwijzers, die zich willen bekwamen voor het examen in de Landbouwkunde L. O. Aan dezen cursus wordt onderwijs gegeven door de leeraren aan de Winterschool te Goeshij telt 43 leerlingen. Aan de Maatschappij is ove rigens geen bericht gegeven van de in richting van dien cursus. De wintercursus voor landbouwonder wijs te Wolfaartsdgk, waaraan de heer K. v. d. Slikke onderwijs geeft, voldoet, blijkens hgt daarvan ingekomen verslag zeer goed. Voor dien cursus en voor een, die te Cortgene zal worden opgericht, zal eene subsidie van het Rijk worden aange- Vr Aan'den Minister van Binnenlandsclie zaken zal eene voordracht gedaan worden van 12 personen om uit hen een zestal te benoemen tot lid van de oommissie van Toezicht op de winterschool te Hoes. Het Öntwerp-reglement ter bevordering der paardenfokkerij, door Ged. fStaten ont worpen met het oog op het besluit, vorig jaar door de Prov. Staten genomen, om in de provincie gedwongen hengsten- keuring in te voeren, wordt met ingenomen heid ontvangen. Als beginsels zag men daarin gaarne opgenomenkeuring door veeartsen, buiten de provincie woonachBg, alleen op erfelijke gebreken en zonder voorafgaande aangifte der hengsten ver der mededeeling van goed- en afgekeurde hengsten op afzonderlijke aanplakbiljetten en aanbrengen van een teeken van goed- "T'J b..pr.tinB de. voot- keurig uit te voeren; blijkt dit niet doen lijk dan moeten wijzigingen worden voor- geHeinkenszand wordt als keuringsplaats vervangen door Gees, daar nu door onder vinding gebleken is dat aan Goes de voor- keVoor°det tentoonstellingen zal eene ver plaatsbare tent worden aangekocht, indien de kosten daarvan f500 niet te boven gaan. Deze som zal gevonden worden uit eene leening, waarvan jaarlijks een gedeelte fal worden afgelost. Aangezien de heer H. de Bruin niet voldaan heeft aan de voorwaarden, hem opgelegd door de aanvaarding van een pujs voor den hengst Swell, zal de bijdrage voor 1897 niet worden uitbetaald. Bewijzen van lidmaatschap zullen voortaan worden gedrukt in het formaat voorge schreven voor postkwitanties. Vergadering en tentoonstellingte tssen kerke worden vastgesteld op 22, 23 en ii JUDe notulen van iedere vergadering zullen voortaan gedrukt en daar van aan de afdee lingen een drietal exemplaren worden toe- 86aÏs^ vraagpunt op de algemeene verga dering zal door den heer G. J. van der Linde te Colijnsplaat worden ingeUi Nogeens het Pachtstelsel" naar aanleiding van het gesprokene door den heer G. A. Vorsterman van Ogen in de algemeene ver gadering vaa 1896. Sluiting na omvraag. P. C. J. HENNEQUIN, alg. Voorzitter. G A VORSTERMAN VAN O YEN, algem. Secretaris. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Wissekerke op Woensdag 23 Juni a. en van de tentoonstelling van paar den, rundvee, schapen, varkens enz., op Donderdag 24 Juni, door de afëeeling Noord-Beveland van bevengenoemde maat schappij. De vergadering zal gehouden worden in het schoollokaal en behalve de gewone werkzaamheden zal eene bespreking plaats hebben naar aanleiding van het door den heer Vorsterman van Oyen in de algemeene vergadering te Hulst gesprokene over het pachtstelsel. Inleider ervan zal zijn de heer C. J. van de Linde, voorzitter der afdee ling Noord-Beveland. De tentoonstelling zal plaats hebben op een weide, gelegen in de nabijheid van de kom van Wissekerke, daartoe welwil lend beschikbaar gesteld door den heerP. Als gewoonlijk zijn verschillende belang rijke prijzen uitgeloofd voor inzenders van vee enz. Verder voor boter, landbouwwerk tuigen en hoefijzers. Na de algemeene vergadering wordt den leden een rijtoer aangeboden en na de ten toonstelling heeft de gewone gemeenschap pelijke maaltijd plaats. Tijdens de festiviteiten zal het fanfaren gezelschap Apollo muziekuitvoeringen geven. Uit enkele gemeenten ontvangen wij mededeelingen omtrent goedkoope vee- en boter- en eierenprijzen, 'teerste is een ge volg van de sluiting der grenzen voor den uitvoer, gelijk bekend is. Nog ontvingen wij uit verschillende plaatsen bericht van tractementsverhooging voor bestellers, en postboden en brieven gaarders. Wij meenen te kunnen volstaan met deze algemeene mededeeling, feliciieeren de gelukkigen en danken namens hen den directeur generaal en de regeering voor deze niet onwelkome lotsverbetering. Cats. Met ingang van 1 Juni is be noemd tot dienaar van politie alhier de heer P. den Boer, jachtopziener te Wis senkerke. Coes. In de kerkeraadsvergadering van Maandag is beslist dat pater Chiniquy 2 Juni 's avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier zal optreden. Zoutelande. Dinsdagnamiddag had alhier in tegenwoordigheid van het kerk bestuur en vele belangstellenden de eerste steenlegging plaats voor de in aanbouw zijnde pastorie door ds. Loggers van West- kapelle, consulent dezer gemeente.In eene korte toespraak schetste ZEerw. het doel waaraan een zoodanig gebouw dient te beant woorden, n.l. te zijn een Lethel, een voor portaal van het huis Gods, en hoopte dan ook dat van hieruit eene kracht tot zalig heid in de gemeente moge uitgaan, zoo wel van zijn aanstaanden bewoner, als van allen die na hein mochten komen. Na in een vurig gebed 's Heeren zegen over den bouw te hebben afgesmeekt en zoowel de werklieden als de geheele gemeente aan den Heer te hebben opgedragen, nam zkerw. het benoodigde gereedschap xer hand en leide den zoogenaaraden eersten steen. Daar na dankte ZEerw. allen voor de betoonde belangstelling en verklaarde de plechtigheid voor geëindigd. viissingen. Zaterdagavond kwam een alhier wonend Duitscher, nog maar sinds eenige weken hier, bij de..rijwiel handelaar J. Jergen, om een rijwiel te huren. Hij reed er mede de stad in, deed het voertuig direct van de hand, en ging er van door met de centen. Naar men verneemt is hij te Amsterdam gevat. Baarland. Maandagavond, na afloop eener openbare vergadering, waarin de heer J. Buijse uit Goes optrad, ter pleiting der christelijke historische begin selen, werd alhier eene antirevolutionaire kiesvereeniging opgericht, tot welke 17 der aanwezigen als lid toetraden. De kies vereeniging koos een bestuur van 5 led«" de heeren G. Moerdijk, voorzitter, Jan de Jager Gzn. secretaris, J. P. Al^aart Pen' ningmeester, J. Louisse (uit Hoedekens- kerke) en J. v. d. Repe. oorts werd aan 't bestuur opgedragen een concept reglement samen te stellende heer jhr. nr. J. J- Pompe van Meerdervoort te Biezelmge, kantonrechter te Goes, werd met algemeene stemmen candi.laat gesteld voorde tweede kamer, terwijl van een en ander aan t be stuur der centrale antirevolutionaire kies vereeniging te Kapelle zal worden kennis gegeven. Onder de toegetredenen waren ook enkelen uit Hoedekenskerke en Oude- lande. Er bestaat alle kans dat nog mee deren toetreden. Moge deze jeugdige ver eeniging (groeien en bloeien en tot een rijken zegen gesteld worden. Kloetinge. Ged. Staten hebben af wijzend beschikt op een adres van den raad dezer gemeente om vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek. Waarde. Maandag jl. vergaderden de ingelanden van den polder Waarde Goed gekeurd werd de rekening over l89h in ontvangst f 42012.28 en uitgaaf f39268.63 goed slot f 2743.63. En de begrooting 1897/98 in ontvangst en uitgaaf op f 10561.40; terwijl het dijkgeschot per H 4 op f4 bepaald werd, evenals dat van vorige jaar. De polder is groot Door den Minister van Justitie is benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter C. Stuijts te Rilland-Bath. Reuzenkogels Een der Zeeuwsche bladen vermeldt uit Sluis het volgende Bij de restauratie van het stadhuis heett men in den kelder verscheiden steenen kogels gevonden van verschillende grootte en bovendien daarin een regenbak ge vonden. Te Noordwolde is Zondag een knaapje van 2V9 jaar, terwijl 't met andere kin deren speelde, te water geraakt en in weerwil van spoedige hulp, verdronken. Te Gorredijk is Zaterdagnacht een be jaard heer te water geraakt en verdron ken, Te Sappemeer viel een knaapje in het Borgercompagniesdiep. Een buur man sprong hem na om hem te redden, doch beiden zonken en verdronken. De buurman laat een weduwe met zeven kin deren na. - Te Gorredijk is een oude man door de duisternis te water geraakt en verdronken. Bij Rozendaal is een knaap van 8 jaar door een trein overreden. Het kind was terstond dood. Vijf personen uit Lithoyen zijn naar de gevangenis te Den Bosch overgebracht, verdacht van eenigen tijd geleden op een nacht den waterkeerenden dijk van den polder van der Eigen te hebben doorge- 8token. Men schrijft aan deN. R. C. De commissaris der Koningin was op officieel bezoek in de gemeente N. Na afdoening der zaken, op het gemeentehuis, wenschte hij de nieuw gebouwde school eens te zien. Burgemeester begeleidde hem en weldra bereikte men 't schoolgebouw met onderwijzerswoning. Burgemeester opent een deur, verzoekt den commissaris binnen te treden en deze staat in 't turf- en gruishok. Algemeene verbazing! Burgemeester stotterde verlegen iets van „Inde war met de oude school, had den ingang hier.". Men richt zijn schreden naar een deur in den anderen gevel. Met angst en beving wordt deze door den burgemeester geopend en de commissaris staat tegenover een blozende keukenprinses en is op 't punt de keuken der onderwijzerswoning binnen te treden. Burgemeester staat versteld en de '.com missaris kan na deze tweede vergissing niet nalaten de meeniug te uiten dat de burge meester klaarblijkelijk 't nieuwe gebouw nog niet met een bezoek had vereerd en 't evenals hij zelf, nu voor de eerste maal zag. 'Zoo was 't. Historisch Op treurige wijze verloor Zondag een matroos van het wachtschip te Hellevoet- sluis het leven. H. M. gaffelschoener „Argus" was 't Goereesche Gat binnengevallen en om den commandant af te halen was een stoombarkas uitgezonden. Op de terugreis moest de matroos een „kleine boodschap" doen en ondanks de waarschuwing, met het oog op wind en deining, en wijl men toch weldra in de haven zou zijn, begaf hij zich uit kieschkeid naar een onzichtbare lastige plaats, van waar hij tengevolge van een schok, over boord sloeg. Hij greep nog een touw doch moest dit loslaten, zwom nog een oogenblik, doch verdween in de diepte. Niemand zag kans hem te redden* een matroos die hem wilde naspringen, werd daarin door den commandant, met 't oog op gevaar ook voor zjn leven daar in verhinderd. De vermoedelijke inbrekers en brandstichters in de herberg van Ten Broek horst in de Staalstraat te Amsterdam zijn gevonden. Op listige wijze is de politie te weten gekomen dat in de buurt van het Sarpha- tipark iets verluid was omtrent een ver wonden patiënt, voor wien een arts uit de buurt een verpleger zocht. Twee detec tives (politiemanne 1, opspoorders) meldden zich als verplegers aan en vonden zekeren Exter met ontvelde en zwerende vingers en wonden aan het gelaat, de kin en de borst. De commissaris van politie van deze vondst verwittigd, beval 's mans overbrenging naar het gasthuis. De toestand van den lijder bleek zoodanig verergerd dat hij wartaal begon te spreken en geen verhoor mogelijk was. Een geestelijke werd geroepen om hem te bedienen, en waarschijnlijk is de man heden- reeds overleden. Inmiddels heeft de hoed. iff 't verbrande perceel gevonden, nieprf' bewijsmateriaal geleverd. Hij bleek namelijk gekocht te zijn bij een winkelier in de Reestraat. Twee mannen hadden hem bij die gele genheid een hoed gevraagd van verouderd model met het oog op een tooneelvoor stelling. Zij wilden slechts een gulden besteden, waarop de winkelier zijn gansohen voorraad overhoop haalde. Eindelijk ver kocht hij twee hoeden van verouderd model. Een der twee koopers zette den hoed terstond op, de ander liet hem bij zich aan huis bezorgen in het Sarphati- park. Dit herinnerde de winkelier zich nog goed. Hierop ging de politie om inlichtingen bij de vrouw van Exter, welke verklaarde dat haar man in den nacht van Zondag op Maandag 16 en 17 Mei was thuisge komen met vreeselijk bebloede handen, armen en gelaat, gescheurde kleeren en zonder hoed. Hij had nog de kraeht ge had om met zijn misvormde vingers den sleutel uit zijn zak te halen, de deur te openenen bovengekomen, zich gedeeltelijk uit te kleeden. Ziin vrouw had hem daarbij echter moeten Helper.ten slotte was ttxter flauw gevallen. Op de vraag van zijn vrouw, hoe hij zoo verwond was geraakt, had Exter geantwoord, dat hij bij zijn vriend Van den Dool was geweest, te wiens huize een gasontploffing had plaats gehad. Een dokter werd daarop door Exters vrouw ontboden, dte overbrenging naar een gasthuis aanried, waartegen Exter zich echter, om begrijpelijke redenen verzette. Deze mededeelingen van vrouw Exter leidden tot de arrestatie van Van den Dool, ook geen onbekende dewijl hij met Exter ongeveer 16 jaren in de gevangenis had doorgebracht, laatst hadden beiden tien jaar te Leeuwarden uitgezeten, wegens het makken van valsche bankbiljetten. Van den Dool bekende dat hij by Exter was geweest en diens gebrande en van bloed stijve kleederen had meegenomen hij zei echter niet wat hij er mee gedaan had, en ontkende in den bewusten nacht met zijn vriend te zijn samen geweest. Intusschen schrijven andere bigden dat Exter wel een hoed op had en een heele jas aan toen hij dien nacht thuis kwam, wat veronderstellen doet dat hij een medeplich tige heeft gehad. In ieder geval waren het zijn lioeJ en jas die in 't verbrande perceel gevonden zijn. Nu is de vraag wat hebben Exter en zijn maat in dit perceel willen doen? Diefstal «f brandstichting? Men zou denken het laatste, want men vond in het keldergedeelte bij de plaats waar de gasmeter heeft gestaan destukken van een ding dat wel een helsche machine kan geweest zijn. Een zonderlingen indrnk maakte het anders wel dat Ten Boekhorst, de eigenaar van 't verbrande perceel, op de vraag naar personen die geregeld in zijn herberg kwamen en 't huis goed ken den, niet genoemd heeft Exter en Van der Dool, niettegenstaande zij toch zeer goede kennissen van hem waren, want hij heeft te Leeuwarden 8 jaren met hen gezeten, terwijl Dool verklaard heeft dat hij Zater dag voor den brand bij Ten Boekhorst was geweest en deze hem verteld had zijn zaak te willen verkoopen. Ten Boekhorst's inboedel was voor circa f3000 verzekerd. Men meent reden te hebben ook hem in 't oog te houden. Er is iets gevonden om trent een correspondentie tusschen de ver dachten welke betrekking moet hebben op een ontploffing door middel eener electri- sche verbinding. De verdachten zijn onge veer 49 jaar oud. Exter was koopman in lucifers, de ander in verfwaren. Zij hebben eenigen tijd geleden onder verden king gestaan van valsche opgave omtrent bij een brand in de Spuistraat verbrande goederen. Daar zouden vierhonderd stoelen zijn verbrand van Exter, die hjj van Dool «kocht had; hun opgaven „iet overeen. jn een kleedermagaz cfiem, vervoegde zich iel m een Luthersche jas. 1| gelukkig op het idéé dat bedoeld werd. gn zoo was net Als pendant van de „air wel genoemd worden pijporgel" Er wordt n, [trechtsche courant per ai ding te koop aangeboden, op de vele groote drukte secretarieën sinds maande «•evolge der Kieswet, en c die nog komt. Hier kan 1 afwisseling of tot opfrissi ontstemden geest misschien Zondagmorgen half n te Zaandam plotselinge klokgelui. Behalve des half acht kan dat niets ar dan brand. In een oogwer dan ook een aantal brandW waterlaarzen, alsmede acht having van de orde zich de plaats waar misschien 1 eischt werd. Ook kwamei spuiten in snelle vaart aai vroeg elkander waar de bi niemand kon daarop eenig 1 Toen een oogenblik daarna het kerkgebovw verliet, zs hazing de groote bedryvi naar de oorzaak daarvan, had hij toch niets bemer die menschen in de war zijn I Zondagsgelui voor een brar gehouden Toen hij echtei keek, ontwaarde hij met 1 in plaats van half acht re was. Hij had zich verslape door een uur vergist. -- Een familie te Uss< verwacht zeer ernstig onge bij de vrouw des huizes k bloedvergiftiging vertoonde de wang en toen het heele 1 op, terwijl de lijderes hevig en sommige ledematen min schenen. Men kon geene vei en maakte allerlei gissinge na eenige uren de pijnen het geheel verwrongen geh begon te slinken en zich beterschap openbaarden, beke dat zij met een speld, die groen uitgeslagen was, in had gepord Te Ambt-Vollenhove i wijl de bewoners afwezig flinke boerenwoning met sc berg en den geheelen inbo grond toe afgebrand. Door c der laatste dagen en bij gei middelen, nam de brand zó< heid toe, dat er niets te re De kettinghond wist zich en bleef daardoor behonder Nuttige vogels Een meezennest kan jaar] 3,500,000 insecten-eieren, li van kaut maken. Te Weesp is in staat ment verklaardde opl vuilnis. I Te Nijmegen heeft de besloten tot aankoop voor f beruchte kroeg in den Toe dezer dagen de waard op d moordaanslag pleegde en das zoodanig verwondde, dat hi 1 volgen overleed. Weldra d" kroeg, evenals reeds zoovel gen, welke de gemeente in "1 die buurt heeft aangekc braak verdwijnen, waarmede deelte der stad geheel van ztellingen gezuiverd zal zijn Een brutaal stukje is Een Haag uitgehaald, deed bg de politie aangifte, on bekende een victoria en een '&1 zyn gehaald, ondanks et stalknechtje, dat nog mii °P den koop toe. Gisteroc Paari en rytuig teruggevoi 'jswijkschen weg: het paar oor de stoomtram en dfe «leid. 8t ~n an bestemming verand "Wlendam, vroeger eerder e rende gemeente, is tegenwo u a. ln eeu visschersdorp •eSr ®e" ^^breide handi Li,. 'V^en gedreven in gep diaS d het Pellen I gekend """'f g6zin eene v Was»? welvaart doet hee kimleren minster 12, 14 en 16 stuiv< een w^rkm6 Tentoonsfelling ■eben je van een PaP'er ea iamm ^eren Tan een ma J mmerhjk verpletterd. den bezoeker eerst r Hl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2