UN zier, bouwer, VOOR ZEELAND. A CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH 3)oti(Mag 2? Het. iffife laotgang. 'iveerd, eringen LHUIS I D •sknechts u knecht dsknecht Ho. 101. 189?. ïwe Goedkoope me dessins! ken op zicht! >che weg, Igebied. KNECHT VERSCHIJNT uitgave van G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÈN &AZIJN, GOES. BXJRG, riT GEBOUWD U voor allerlei handel. JIJ, Middelburg, ouder )ctober een ^kker, S e i s w e g. tijd werk AdresH. :hilder. Middelburg, ctober een IODDE Lz. te West- ïg zoo spoedig mogelijk met boerenwerk en A. van BREEN, Sm1 le P. G. van stonden aan een GEERSE, Serooskerfce. IER. DAGELIJKS. ,nm. 1,40a) 3,25 en 6,20 2,10a) 3,55 6,50* nm. 1,55a) en 4,50 kerke vm. 8,10. 8,40. rd. aangelegd. Rresken# van 6.20 naar uten. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. EN vasi 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1—-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De vraag of in het formulier bij de aan gifte van eandidaten. voor verkiezingen de voorletters of de voornamen der candidaten moeten worden ingevuld, is opgelost. Mi nister Van Houten heeft verklaard, dat men de voornamen zoowel voluit mag schrij ven als door letters aanduiden. Beide is dus goed. Voorzoover noodig herinneren wij dat de lijst der candidaatstelling geteekend moet zijn door minstens veertig kiezers, niet uit een gemeente, maar uit 't districten dat een van de 40 onderteekenaars deze lijst op 't secretarie in de hoofdplaats van 't kiesdistrict moet bezorgen. Dit geschiedt derhalve te Hontenisse door een der vrienden uit Biezelinge of Ierseke, te Goes door een of ander van de Goesche vrienden, te Middelburg door een of meer van de Middelburgsehe, te Zierikzee door een of meer der Zierikzee- sche kiezors, en te Oostburg door een Oost burger wiens naam op de lijst staat. Wij dringen er bij al onze vrienden op aan, dat zij in hun kring al hun best doen om de candidatuur der van onzentwege gestelde o.andidaten te bevorderen. In Walcheren is mr. Lucasse, in Bebou wen en Duiveland mr. Heemskerk onze man; Tholen en St. Philipsland en Goes met Noord-Beveland, benevens Kattendijke Wemeldinge. Kloetinge, 's-Heer-Arends- kerke, Heinkenszand, Wolfertsdijk, 's Heer Abtskeike en 's Gravenpolder stemmen op den heer Jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man. Het overige Zuid-Beveland stemt op Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- voort oud-lid, de vrienden in Oostburg c. s. stemmen op den heer Glinderman, oud lid. De wet vordert dat alle bazen, werk gevers, landbouwers, enz. hnn werkvolk twee uren vrijaf geven om te gaan stemmen. Wie te ver af op 't werk is, mag der halve door een lid der kiesvereeniging ge haald worden, of anders zich de wande ling getroosten, heeft hij hi erdoor meer dan twee uren verlet, dan kan de kiesver eeniging hem dat verlet vergoeden. Dit. is geen stemmen koopen dit is vergoeding van verlet, de stemming toch is geheim. Laat men toch vooral aan al de vrien den zeggen dat zij op hun stembiljet niet schrijven mogen. Op hun stembiljet staan de namen der candidaten. Voor iedere naam staat een zwarte O met een wit plekje in 't midden. Dit plekje moeten 7.ij zwart maken met een potloodje dat daar bij hangt. Voor wie 't goed begrijpt is 't aardig en gemakkelijk. Maar vergissingen zijn mo gelijk, en wij vreezen dat er vele ver gissingen, vooral door onze vrienden, zul len gemaakt worden. Men mag maar één nulletje zwart maken, anders is 't biljet van onwaarde. Wij komen later op deze dingen terug. Laten de vrienden het alvast elkander laten zien, wat wij bedoelen. Het dagblad van den Chr. Histarischen Kiezersbond betoogt dat de heeren Bastert en Van Karnebeek geen liberalen zijn. De heer Bastert, zegt zij, behoort in elk opzicht, ook wat zijn godsdienstig leven aangaat, „tot de onzen" en de heer Van Karnebeek is niet liberaal want de liberalen in Utrecht hebben hem losgelaten. Door de liberalen wordt hij dus als niet liberaal beschouwd. De Middelb. Crt., dit praatje met in stemming overnemende, voegt er heel naïef aan toe „behalve door eenige rich noemende liberalen in Middelburg, terwijl de afd. Middelburg, van den Chr. historiscben kiezersbond hem zelfs niet steunt, maar een anderen candidaat stelde" „Heel naïef", zeggen wijOf is niet het feit dat de Chr. historische bond hem niet wil, volgens deze zelfde redeneering bewijs dat Van Karnebeek wel liberaal is Bastert en Van Karnebeek zouden der halve niet liberaal zijn. Maar Bastert heeft de schoolwet van Kappeijne helpen aannemen, üheeft in ieder opzicht met de coterie mede gestemd, wan neer het belang van het Christelijk onder wijs in 't geding was, is steeds door liberalen in de Kamer gebracht, totdat hij door een antirevolutionair Schimmelpenninck v. d. Oye verdrongen werd, en heeft daarna, in een liberaal ministerie en na '94 in 't oud-liberaal verband steeds wat van Christelijke zijde kwam weerstaan. En Van Karnebeek was in 't ministerie Heemskerk de grootste drijfkracht naar den liberalen kant, de fanatieke tegenwer- ker onzer geestverwanten, de man die een groot aandeel had in de uitvoering der „scherpe resolutie", werd daarna door liberalen, zelfs te Rotterdam, of waren die niet liberaal naar de Kamer gebracht, kwam in 1891 naar Zeeland om de verkiezing van den liberaal Hennequin te bevorderen en verlooehende ook daarna zijne oude liberale beginselen niet, onder anderen bij de aanneming van 't bekende be2Ra^00u1ive?,or±L XanrS°sïsa-.. - beweerd dat hij niet liberaal is, dewijl bij door de liberalen is losgelaten. Straks zijn ook Hennequin en Van Kerkwijk niet meer liberaal, omdat de Midd. Crt. ze niet kan aanbevelen. De Midd. Crt. die toch op 't gebied van aan bevelen, adres de voorlaatste statenver kiezing, niet zoo kieskeurig is uitgevallen. En anders; toegegeven dat zij niet liberaal zijn of ooit geweest zijn, is dan deze bekentenis niet eene weinig eervolle herinnering aan 't partygeknoei dat naast Godloochenaars als Van Houten witgedaste vromen als Bastert en Van Karnebeek onder den liberalen naam wist binnen te loodsen, naar gelang van de godsdienstige kleur der kiezers. Maar „de zich noemende liberalen" kunnen gerust zijn, hun candidaat is libe raal, en wij hebben dan ook geen oogen- blik aan de mogelijkheid gedacht, dat de ons bekende leiders van den Chr. histori scben Kiezersbond, hem ook maar een oogenblik als hunner een zouden begeeren. Onder de velerlei groote woorden, die ons dezer dagen voor de voeten gewor pen worden, behoort ook wel dit: „De antirevolutionaire party, die zoo gaarne poseert als volkspartij, beult juist met de protectionisten, met de grondeigenaren en de groote boeren om te trachten in Juni de overwin ning te behalen en offert daarbij de belangen van het algemeen op. „Zoo lief heeft die party bet volk". In de beschuldiging ligt opgesloten dat de party waartoe de beschuldiger behoort de volksparty by uitnemendheid i». Wie dit gelooven zou, die denkt veel te goed van de liberale party. De liberale party, die heeft geposeerd als volksparty, doch is in de eerste plaats geweest een party voorde vriendjes. By na alle „baantjes" zijn aan de vriendjes ver geven, en wat men voor ^et volk deed, deed men op 's Rijks kosten. Denk maar aan bet kosteloos lager on der wys aan de bijzondere zorg voor bet openbaar onderwijs. En dan de volksparty in den socialen strijd wat deed zij al de jaren harer meerderheid tot leniging van de nooden des volks Niet veel. Doch aangenomen dat gij heeren li beralen, de volksparty zijt, waarom hebben uwe radicale zonen, onder den naam van de volksparty, dan tegen uparty gekozen? En dan van heulen gesproken wanneer protectionisten en groote boeren hunne stem geven aan antirevolutionaire candi daten, heult dan de antirevolutionaire partij met hen Maar hoe heet het dan, wanneer, gelijk in 1894, diezelfde protectionisten en groote boeren de liberale paitij steun bieden of wanneer, gelijk nu, liberale mannen als Hennequin en Hnydecoper en Karnebeek en Bastert door den Christelijk historiscben Kiezersbond openlijk worden gecandideerd Heet 't dau ook daar „De liberale party, die zoo gaarne poseert als volksparty, heult juist met de oud-antirevolutionairen, grondeige naren en protestantsche heeren om te trachten in Juni de overwinning te behalen Zoo ergens, dan schijnt hier het beeld van splinter en balk toepasselijk. „Een constitutioneel recht is er dat beteekeuis en kracht heefthet petitierecht in omgekeerde verhouding, het Kies» recht. „De meerderheid der Tweede Kamer regeert het Land, ook waar het Kerk en School geldt. „Daarom is het ongebruikt laten van dit recht, en inzonderheid voor den Chris ten, onverantwoordelijk verzuim". O (Heraut 25 Sept. 1863). De nieuwe staatsprocureur der Zuid- Afrikaansche republiek, ter vervanging van dr. Coster, heet Gregorowski en was vroeger staatsprocureur in den Oranje Vrij staat. Als van verzekering van werklieden gesproken wordt, denkt men gewoonlijk aan handwerkslieden enz. In Duitschland worden echter ook de vrouwelijke dienst boden verzekerd. Elke meid krijgt, wanneer zij in baar eersten dienst treedt, een kaart in 52 vak jes verdeeld. De meester of meesteres by wie zy dient, plakt op die vakjes weke lijks een daarvoor bestemd stukje papier in bladen door het stadhuis verstrekt waarop bet bedrag vau 20 pfennig en de dag van inplakking staan vermeld. Is de kaart vol, dan legt de dienstbode haar over op het stadhuis en krijgt een nieuwe. Als zy zestig jaar is, heeft zy recht op pensioen, dat baar wekelijks wordt uit betaald en haar behoedt tegen broods gebrek. Dienstboden worden voor 20 pf. in de tweede klasse verzekerd eene wasckvrouw in de derde klasse. Voor deze wordt 10 pf. betaald door de personen bij wie zij die week in dienst is. Kinderjuffrouwen worden in de eerste klasse opgenomen en voor dezen 30 pf. betaald. De toepassing dezer regeling geschiedt dus op zeer eenvoudige wijzeof de meester dan wel de dienstbode het geld geeft, is een punt dat bij de huur gere geld wordtmaar de meester verstrekt de inpakpapiertjes en is voor de inpakking aansprakelijk. Het pensioen echter is te gering in ver houding tot de bijdragen, wat toe le schrijven is aan de hooge administratie kosten. Eene wijziging biervan is thans in Duitschland in overweging. R. N. 26 Mei '97. Goes. Nu alhier het mond-en klauw zeer uitgebroken is in den stal en ook in de weide van de weduwe Timmerman, geven wij den ingezetenen in overweging, voortaan de melk te koken. FilippusDe achttiende Algemeene Vergadering dezer Vereeniging zal gehou den worden Donderdag 10 Juni 1897, in de Gereformeerde Kerk te Alfen aan den Ryn. Op de agenda komen de volgende punten ter behandeling voor 1. De wijziging der statuten. 2. Hoe kan de deelneming der Geref. in den lande aan den arbeid van „Filippus" het best bevorderd worden 3. „Filippus" trachtte zich te voorzien van vaste medewerkers voor tractaten en volksboekjes. 4. „Filippus" verspreide op groote schaal ons volkslied „Wilhelmus van Nassauwen". 5. Referaat: Onze roeping jegens de ge vangenen en de ontslagengevangenen.ini. Prof. Lindeboom. 6. Mededeelingen. Woensdagavond te half acht ure wordt in de Geref. Kerk een bidstond gehouden voor „Jachin" en „Filippus". Hierbij zal Ds. A. Littooy van Middelburg voorgaan. Zaterdagavond vergaderde te Axel de kiesvereeniging Onze Belangen tot het stellen van een candidaat voor de Tweede kamerverkiezing. De voorzitter, de heer da. J. B. T. Hugeu- holtz, stelde voor baron van Lynden refe rendaris aan het ministerie van binnenland- sche zaken, waarop door den heer C. P. Minjon werd voorgesteld de heer mr. P. C. J. Hennequin, aftredend lid. De uitslag der besprekingen was dat de heer Hennequin candidaat werd gesteld met 35 stemmen de heer Van Lijnden verkreeg er 3, terwijl De heer Hennequin is nugouuuui6^ Axel eene lezing te komen houden. M. C. Het landbouwcomité en beschermende rechten. De commissie uit het Landbouw-comité betreffende beschermende rechten heeft haar verslag over het al of niet heffen van invoerrechten op landbouwproducten uit gebracht. Haar beschouwingen en besprekingen resumeerende, vermeent een deel der com missie de volgende conclusie aan het oor deel van het comité te moeten onder werpen I. „Het heffen van invoerrechten op granen zal den landbouw in het algemeen in geen gezonderen toestand brengen", omdat: a. zoodanige bescherming de energie van den landbouwer in het algemeen zal tegen houden en slechts aan een klein deel van dien stand kan ten goede komen; b. het heffen van een invoerrecht op een enkel product (tarwe) hem niet voldoende zal kunnen helpen en het bedrijf van een bouwboer in een verkeerde richting zal dry ven; c. het beginsel van bescherming tot meerdere bescherming leidt en dien ten gevolge niet alleen de landbouw, maar ook andere takken van nij verheid recht daarop kunnen doen gelden. d. het niet bewezen is, dat de toestanden in protectionistische landen beter zyn dan hier te lande. Een ander deel der commissie, in twee groepen gesplitst, zich niet kunnende ver eenigen met vorenstaande conclusie, heeft ieder in een afzonderlijke nota van hun meening blijk doen geven, welke beide nota's achter bet rapport zijn toegevoegd. De in de tweede vergadering aanwezig zijnde leden knnnen zich echter wel met de hier volgende, aan het comité te onder werpen conclnsiën vereenigen II. „Het is noodig, dat de regeering de Staatszorg voor den landbouw uitbreidtge lijkstelling van den landbouw met andere belangen bevordert; middelen van verkeer steunt; proefnemingen tot ontwikkeling van verschillende cultures, als die van vlas, van zaden enz., subsidieerthet landbouw onderwijs bevordertmeerdere proefstations oprichtzuiveleonsulenten en landbouw- leeraren in meer beperkten kring, dan thans geschiedt, aanstelt; het vervoer van vee, van landbouwvoortbrengselen en landbouw- benoodigdheden vergemakkelijkt; de han- delsrelatiën op landbouwgebied uitbreidt; knoeierijen van voedingsmiddelen, aller eerst door wijziging der boterwet, tegen? gaat, enz". III. Afschaffing van accijnscn op suiker, vleesch, zouten andere belemmeringen voor binnenlandscbe producten tegenover die van het buitenland is gewenscht. Zoolang dit niet kan geschieden, wordt het noodig geacht, dat herziening der ta rieven geschiedt, omdat in sommige geval len de Nederlanlsche producenten achter staan by de buitenlanders en een gelijk- stelling als billijk mag worden beschouwd. De leden dr. G. W. Bruinsma, J. K. Rienks, J. J. van Weel, jhr A. Michiel» van Kessenich, A. van Leeuwen kannen zich niet vereenigen met de conclusie I en hebben in een afzonderlijke nota hnn af wijkende meening ontwikkeld en goedge keurd het voorstel van een hnnner mede leden, luidende„Een invoerrecht op tarwe (en tarwemeel) is wenschelyk ea wel in j den vorm van een schaalrecht, waardoor de prijs van een hectoliter tarwe wordt gebracht op een minimam bedrag Yan f7.50. De heer JRinkes Borger, die eveneene niet met conclusie I meeging, zegt aan het slot van een door hem ingediende note, dat er, met het oog op den trenrigen toe stand van den landbouwer, z. i. niets andere overblyft dan te doen, wat anders Staten doen, nl. den landbouw kunstmatig be- gcbermen. bij loting de ïysl vaatgèsl^Ih, asfiF naar welk der nieuwe kiesdistricten Mid delburg en Vlissingen ieder der in het vroegere hoofdkiesdistrict Middelburg be noemde leden der Provinciale Staten over gaat in 1898 zullen aftredenin het kiesdistrict Middelburg de heeren J. H. Snijders, dr. J. v. d. Beke Callenfels en H. J. v. d. Meeren in het kiesdistrict Vlissingen de heeren D. A. Dronkers en W. A. graaf van Lynden. In 1901 zullen aftredenin het kiesdistrict Middelburg de heeren C. J. Hu vers, H. M. Kloppers on W. Maasen in 't kiesdistrict Vlissingen de heeren 0. L. van Woelderen, P. J. Siegers en jhr. C. J. J. A. van Teylingen. Algemeene Vergadering van de Vereeniging „de Ambachtsschool" te Middelburg, van 24 Mei 1897. Tegenwoordig 9 leden, van wie 8 be stuursleden, terwijl het presidium, by ont stentenis van den Voorzitter, den heer Luteijn, wordt waargenomen door den on der-voorzitter, den heer Bekaar. Nadat de notulen der laatste algemeene vergadering door den Secretaris waren ge lezen en vastgesteld, geeft de Voorzitter het woord aan den Secret aris ter uitbren- ging van het jaarverslag over 1896. In dat verslag wordt in herinnering ge bracht boe het bestuur met ingenomenheid kan terugzien op de 15 jaren die de school nu bestaan heeft, zij is steeds in bloei vooruitgegaan. Wel sloot het jaar 1895 met een deficit, doch, zooals de Voorzitter reeds in de laatste vergadering opmerkte, dat deficit moest niet doen wanhopen, het leverde geen reden tot bezorgdheid op. Waaruit ontstond het Uit de verbouwing der smederij, die hoog noodzakelijk was, en die het deficit nog zon hebben doen stijgen, ware daarvoor niet bijgedragen door de Teekenakademie f 700, en door een be langstellende f 50. Daarenboven vertoonden zich aan den gezichteinder lichtpunten, die de gegronde boop deden koesteren dat het deficit, het moge voor 1896 nog grooter zyn, toch spoedig tot het verledene zou behooren. Immers Provincie en Gemeente voteerden weder voor 5 jaren hunne jaar- lijksche subsidie en het Rijk verleende voor 1897 reeds een subsidie van f1000, die met gegronde reden te verwachten is dat in de volgende jaren zal bestendigd worden. Het is dan ook met ingenomenheid dat het bestaar den bloei en vooruitgang der school constateert. Toch kon nog meer gedaan dan hetgeen gedaan wordt, want de belangstelling van de zijde der inge;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1