SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. Rilland. De begrooting dezer gemeente, dienstjaar 1897, is door Ged. Staten goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 14038.94Vs. Rilland. Donderdag 27 Mei a. s., zal door de Handboog sociëteit Ons Genoegen, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, een groot concours worden gegeven met den handboog naar de doelen. Als prijzen worden uitgeloofdeen prachtig verguld zilveren kampioens-medaille, benevens kam- pioensprys (f 10), voor de meeste punten persoonlijk. Een prachtig eere-kruis voor het peloton dat de meeste punten schiet, massief zilveren medaille voor de meeste rozen id. voor de meeste vieren, id. voor de meeste drieën, id. voor de meeste tweeën, id. voor de meeste eenenmassiet zilveren medaille voor het peloton dat de meest opvolgende punten schiet, id. voor de meest opvolgende rozen, id. voor de meest opvolgende vieren, id. voor de meest opvolgende drieën. Een aantal gezelschap pen hebben bericht van deelneming ge zonden. Het concours zal opgeluisterd worden door het muziekgezelschap hu landia, alhier, 'tis wel ten feostê Van 'enkelen dock ten voordeele van velen. Ala de boerenstand, die anders ten gronde gaat geholpen kan worden, laten we het dan toch doen 1 De beteekenis van het heffen van graan rechten is groot. De spreker eindigde zijne rede met de opwekking om de antirev. beginselen te belijden en met al wat in ons is voor te staan. Dan zal, mits we tevens niet ver geten dat Christus gezegd heeftzoekt eerst het Koninkrijk Gods en alle dingen zullen U toegeworpen worden," onze actie uitloopen op eene heerlijke uitkomst Aan het debat dat volgde namen een drietal hoorders deel, n.l. de heeren J. H. C. Heyse, H. Snijders en J. J. H. Doorenbos, die sommige punten uit do rede bestreden. Ds. Talraa diende daarop van repliek en constateerde ten slotte Eén ding is verblijdend. We hebben hedenavond den indruk ontvangen dat we allen naarstig wensclien te hervormen. Doch naar spre kers gevoelen is er slechts één partij die het doet om des levens wil, en dat is de Christelijke; deze is het te doen om recht en gerechtigheid te handhaven en te be vorderen. De Voorzitter sloot te ongeveer 11 ure de bijeenkomst. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van Woensdag 17 Mei 1897. Afwezig de heeren A. P. Snouck Hur- grrnje en W. H. Snouck Hurgronje, de eerste met kennisgeving. Na lezing en vaststelling der notulen van de laatste zitting stelt de Voorzitter aan de orde de punten der agenda, en wel I. Ingekomen stukken. Daartoe behooren a eene mistive van Ged. St. houdende bericht dat in den loop der maand Juni te Tholen eene paardenmarkt zal gehouden worden, met verzoek mede te deelen of daartegen bezwaren bestaan b eene missive van dezelfden, hou dende bericht dat de concessie tot tol- heiling op den MiddelburgVeerschen rijweg is verleend op den tot hiertoe ge volgden voet c een verzoek van C. A. Zoeller om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken cl eene mededeeling van B. en W. dat naar de betrekking van stadsklokkenist hebben gesolliciteerd J. A. Maas, J. Morks, G. W. Sprink en J. F. J. Matena e een brief van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht betreffende den rioolboezem bij de sluizen van Veere; f een adres van A. Jeronimus aangaan de de toepassing der verordening houdende tarief en voorwaarden betreffende de leve ring van duinwater g een adres van J. M. van Workum om een stukje grond achter het huis P 78 op den Korendijk in erfpacht te be komen li een adres van J. F. de Rooy en J. F. Bliek te Veere om tegen betaling van f50 'sjaars in erfpacht te bekomen het nog overgebleven gedeelte van de Oude Middelburgsche haven i een adres van bewoners der Bree, om ter plaatse de noodige verbetering aan te brengen aan de bestrating k een adres van het Departement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen met verzoek de jaarlijksche subsidie ad f1600 voor zijne bewaarscholen tot f 2000 te verhoogen. Wordt besloten, wat het stuk sub a betreft, de mededeeling te doen dat geene bezwaren bestaanhet stuk sub b voor kennisgeving aan te nemen het stuk sub c om advies te zenden aan de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs de mededeeling sub cl aan te houden tot eene volgende vergadering en alsdan over te gaan tot de benoeming, en de stukken van e tot en met h om advies te renvoi- eeren aan het Dagelij ksch Bestuur. II. Voorstel vau B. en W. betreffende het adres van het bestuur der Ambacht school om grond omstreeks de Geere in recht van erfpacht of in koop te mogen verkrijgen. De grond in kwestie werd èn door het bestuur der ambachtschool en door de Wed. C. J. KruijsseMachielse gelijke lijk begeerd, met het oog hierop en om dat de grond niet anders vormt dan een met een hek afgesloten slop waarop zoo wel de ambachtsschool als genoemde wedu we uitgang hebben, stellen B. en W. voor adressanten te berichten dat hunne ver zoeken niet kunnen worden ingewilligd, doch dat zij des desgewenscht tegen eene retributie van f'l 'sjaars vergunning kun nen bekomen van dien grond uitsluitend als doorgang gebruik te maken en dat zij, na het verleenen der vergunning, ieder een sleutel kunnen bekomen van het afsluithek, hetwelk door de gemeente zal worden onderhouden. Alvorens te beslissen zou de heer van Hoek gaarne zien overgelegd de corres pondentie tusschen de ambachtschool en B. en W. Hij dient een daartoe strekkend voorstel in, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen, zoodat de zaak tot nader wordt aangehouden. III. Wijzigingen begrooting godshuizen voor 1896. Zonder discussie of stemming worden deze wijzigingen goedgekeurd. IV. Af- en overschrijving gemeente be grooting 1897. Stilzwijgend wordt de af- en overschrij ving vastgesteld. V- Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond bij het Veersche bolwerk waarop thans staat hot petroleumpakhuis van H. J. vau der Meer. liet voorstel luidt om den grond ter grootte van 95 centiaren van 1 Juli 1897 tot 80 Juni 1898 voor f 15, te verhuren aan M. L. l'olak en zoon om daarop eene loods te plaatsen, dienende tot bergplaats van lompen {en oud ijzer. Wanneer de huur niet drie maanden te voren schrifte lijk door een der partijen is opgezegd, wordt zij geacht telkens van jaar tot jaar te zijn veriengd, met dien verstande dat de gemeente altijd de huur kan opzeggen, wanneer zij den grond noodig heeft, dat na expiratie der huur de loods moet wor den opgeruimd, dat deze niet mag ge bruikt worden voor andere doeleinden, dat de huur niet aan anderen mag worden overgedaan, enz. De heer lak kan niet met het voorstel medegaan, omdat het hier geldt een lom penpakhuis aan den openbaren weg en nog wei aan een der ingangen van de stad. Hij acht dat pakhuis daar niet op ziin plaats. De heer de Stoppelaar deelt mede dat deze zienswyze ook een punt van over weging heeft uitgemaakt bij de Commissie van Financiën, doch ze is er over heen gestapt omdat de voorwerpen in een afgesloten loods zullen bewaard worden. De heer E. P. Schorer merkt den voor zitter op dat eene kleine redactie-wijzi ging noodig is in het voorstel. De heer Koole gaat met den heer Tak mede en vindt dat een lompsnpakhuis met zijn leelijk uitzicht en stank daar zeer misplaatst is. De heer W. J. Sprenger, kan niet in zien dat er een zoo groot verschil bestaat tusschen eene bergplaats van lompen en van petroleum, vooral nu ze bewaard worden in eene besloten ruimte. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren van der Ree, Schorer, den Bouwmeester, W. J. Sprenger, de Stoppelaar, van det Harst, van Dunné en F. G. Sprenger; tegen de heeren Koole, Gratama, Tak, van der Swalme, van Hoek, Brevet en de Waal. VI. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van de jacht in de duinen bij de Oranjezon. Conform het voorstel wordt zonder discussie of stemming besloten voor 10 jachtseizoenen op de voorwaarden welke thans gelden ten aanzien der jacht die voor f50 'sjaars verhuurd is, onderhands te verpachten een gedeelte aan K. Smit Jr. te Krimpen aan de Lek voor f 100, een gedeelte aan H. A. Boogaert te Middelburg voor f35 en een gedeelte aan T. M. Pike te Oxford voor f 110, dus te zamen voor f 245 'sjaars. VII. Voorstel van B. en W. tot open bare verpachting van de jacht in de Stads Ambachten. Het voorstel wordt zonder discussie of stemming goedgekeurd. VIII. Voorstel van B. en W. betref fende het plan tot wijziging van de rio- leering der gemeente. Dat plan door den gemeentebouwmeester ontworpen, is door de Commissie van Fa bricage goedgekeurd. Dientengevolge stellen B. en IVvoor tot uitvoering van het plan te besluiten, met dien verstande echter dat de werken niet worden aanbesteed, vóór dat de definitieve begrooting zal zijn opgemaakt, het plan van de daarvoor te sluiten leening zal zijn vastgesteld endoor Ged. Staten goedgekeurd en die leening zal geplaatst zijn. De heeren Gratama, Brevet, Tak en van der Harst dienen een voorstel in om, al vorens eene beslissing te nemen, bet plan van den Gemeentebouwmeester te stellen in handen van een ingenieur. Na eene opmerking van den heer van Dunne dat er verschillende soorten van Ingenieurs zijn, wordt zonder verdere dis cussie, conform den Voorzitter, besloten de zaak tot nader aan te houden en in middels het voorstel der vier heeren in handen te stellen van B. en W. om advies. IK. Voorstel van B. en TV. tot vast stelling kohier hondenbelasting 1897 en tot oninbaar verklaring vau eenige daarop voortkomende aanslagen. Het voorstel luidt om het kohier vast te stellen en de daarop voorkomende num mers 320 tot en met 362, samen f 129, als oninvorderbaar te verklaren, daar het vooruitzicht bestaat dat zij evenals in vorige jaren niet zullen betaald worden en vervolging tot niets zou leiden. Nadat, op eene vraag van den heer van der Swalme, door den Voorzitter verklaard was dat de wanbetalers meestal tot de on vermogende klasse behoorden, maakte de heer Schorer, hierin gestennd door den heer van Dunné, de opmerking dat die oninvorderbaar verklaring hier zeer pre matuur was. Eerst kan afgewacht worden of betaald wordt en, is zulks niet het ge val, dan kan nog altijd eene beslissing ge nomen worden. Door nu oninvorderbaar te verklaren zou eene eventueels poging tot vervolging later altijd falen. Het kohier zelf wordt daarop zonder stemming goedgekeurd, maar het voorstel tot oninvorferbaarverklaring van boven genoemde posten verworpen met 12 tegen 3 stemmen. oor stemmen de heeren van de Ree, den Bouwmeester en W. J.Sprenger, tegen de heeren Schorer, Koole, Gratama, de Stoppelaar, van der Harst, van Dunné, u A V^n ^er Swalme, van Hoek, Brevet, P. G. Sprenger en de Waal. K. Adressen van J. Kamermans be treffende ligplaats van zijn sohip bij de Ifellinkbrug en zijn verzoek om een deel van den Kinderdya te mogen huren. B. en \Vde Commissie van Financiën gehoord, stellen voor afwijzend op die adressen te heschikken. De heer Koole vindt het onaardig dat Kamermans zoo gedwarsboomd wordt, want naar zijne meening zou èn legplaats èu huring liern zeer goed kunnen vergund worden zonder nadeel voor de gemeente of voor derden, altijd onder voorwaarde dat hij op hot bevel van den burgemeester moet verualen telkens wanneer een schip de Bellinkbrug passeert. Daartegen verüieven zich verscheidene stemmen. De heer den Bouwmeester merkte op dat verhuring tegen het belang der ge meente was omdat by verhuring volgens bestaand tarief voor tijdelijken opslag van goederen de opbrengst aanmerkelijk hoo- ger kan zijn de heer van Dunné wees er op dat Kamermaus, volgens de vroeger hier gevoerde discussien zich menigmaal tegen de bevelen vaa den havenmeester verzette en Kamermans, wanneer men tot verhuring besloot, het heft in handen zou hebben om oppasant te blijver. de heer W. J.Spren ger bracht in het mid leu dat, omtrent de ligplaats reeds vroeger besctiikt zijnde in atwijzenden zin, de verhuring tlians geheel doelloos zijn zou eu in strijd met de belangen der gemeente. De heer Koole toonde zich niet door de vorige sprekers overtuigd en bleef' bij zijn gevoelen volharden. Het baatte hem een- ter niet want in stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen behalve de zijne, aangenomen. De heer W. H. Snouck Hurgronje komt ter vergadering. XI Voorstel van B. en W. tot afstand van de rechten van eigendom op het munt plein en de toegangen tot het plein aan het Rijk. Het voorstel luidtmet den minister van oordeel dat het behoud van het munt plein en de doorgangen voor de communi catie van geen overwegend belang zijn, maar veeleer de gemeente belang heeft bij de zoo alleszins monumenteele restauratie van dat plein, hebben wij de eer D voor te stellen te besluiten tot kostelooze over dracht van de eigendomsrechten op genoemd plein en de doorgangen aan het Rijk, mits geene verandering wordt gebracht in de gelegenheid voor de kerkgangers om langs het zoogenaamde donkere muntje de toe gangen te bereiken, aanwezig aan de noord zijde van de koorkerk en de nieuwe kerk. De commissie van Financiën had hare goedkeuring aan het voorstel gehecht, mits ook de restauratie ter bezichtiging van het publiek zou gesteld worden. De heer Schorer is in principe tegen de overdracht en bovendien zou hij, alvorens eene beslissing te nemen, de daaraan door de geme nte verbonden voorwaarden voor de kerkgangers en het publiek schriftelijk willen zien vastgesteld. De lieer lakofschoon hij vroeger zeer tegen de afsluiting gekant was, vindt nu dat het belang der restauratie zwaarder weegt den de versperring der communicatie, bovendien heit hij tot het voorstel over omdat de restauratie werk verschaft aan vele handen. De heer van der Swalme verklaart de zienswijze van den heer Schorer te zijn toegedaan, hij ook ziet de noodzukeli) .heid der overdracht niet in. De heer tschorer doet nu het voorstel dat eerst door den minister schriftelijk moeten worden aangenomen de voorwaar den door de gemeente te stellen voor kerk gangers en publiek. De heer de Stoppelaar meent dat wan neer het voorstel onder voorwaarden wordt aangenomen het voldoende zijn zal deze in een oificiëelen brief aan den minister mede te deelen. Neen, zegt de heer Schoreren de heer van Dunne is het hierin met hem eens, eerst moet de minister zijne sanctie aan' de voorwaarden hechten, alsvorens de over eenkomst definitief tot stand komt. Het voorstel wordt nu in twee deelen gesplitst, nadat de heer Schorer zijn voor stel had ingetrokken en dit vervangen was door een voorstel van den heer van Hoek, strekkende om niet alieen vooraf door den minister te doen goedkeuren de voorwaarden te bedingen voor kerkgangers en publiek, maar elke andere voorwaarde, die B. en W. voor de gemeente nuttig zullen oordeelen. Alsnu brengt de Voorzitter instemming: -Fo. Zal het Muntplein met zijne toe gangen aan het openbaar verkeer onttrok ken worden Deze vraag wordt bevestigend beant woord met 12 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren van de Ree, den Bouw meester, Gratama, de Stoppelaar, van der Harst, van Dunné, W. H. Snouck Hur- gronje, Tak, van Hoek, Brevet, F.' G. Sprenger en de Waal, tegen de heeren Schorer, Koole, W. J. Sprenger en van der Swalme. 2o. Wordt in principe genoegen geno men met de overdracht Gok deze vraag wordt bevestigend be antwoord met 13 tegen 3 stemmen. Voorde heeren van de Ree, den Bouwmeester, W. J. Sprenger, Gratama, de Stoppelaar, v. d. Harst, van Dunné, W. H. Snouck Hur gronje, Tak, van Hi c, F. G, Sprenger, de Waal en Brevet, tegen de heeren Scho rer, Koole en van der Swalme. 3o. Zal nu. conform het voorstel van Hoek, de overdracht afhankelijk gesteld worden van de voorwaarden te bedingen door de gemeente in eene overeenkomst, die eerst door den Raad zal moeten wor den goedgekenrd Met algemeene stemmen, except die des heeren den Bouwmeester, wordt ook deze vraag bevestigend beantwoord. XII. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van vergunning aan Vlind tot het plaatsen van stoelen en tafeltjes en een hekwerk vóór diens koffiehuis aan den Sta tionsweg. Het voorstel strekt om de vergunning te verleenen tegen eene retributie van f5 'sjaars, mits de in te nemen ruimte niet grooter zij dan het perceel en ter breedte van 1.75 meter gemeten van de grens van het perceel. De commissie van Financiën adviseert afwijzend, omdat aan de overzijde van den weg reeds dergelijke vergunning gegeven is, hij wil lLver een kant van den weg vrij houden. Er ontspon zich eene lange discussie, waaraan deel namen de heeren Tak, van Dunné, W. H. Snouck llurgrenje, Schorer, van Hoek en de Stoppelaar. De laatste wilde het hekwerk vervangen zien door koperen plaatjes, doch zag zijn voorstel verworpen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Voor de heeren Schorer, v. d. Ree, den Bouwmeester, Gra tama, v. d. Harst, W. H. Snouck Hurgronje, van Hoek, Brevot en de Waal, tegen de heeren W. J. Sprenger, Koole, de Stoppe laar, van Dunné, Tak, v. d. Swalme en F. G. Sprenger. Nadat door het bedanken van den heer J. Fak Brouwer Mzn. de heer L. H. A. Billerbeck met algemeene stemmen benoemd was als lid en plaatsvervanger der stem bureaux van het le en 3e stemdistrict, gaat de vergadering uiteen KERKNIEUWS, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ritthem dhr. H. P. Stegenga cand. te Assen te Grijpskerke dhr. A. Dekker cand. te Ouderkerk a/d. Ysel. Bedankt voor Zuidzande door A. G. H. van Hoogenhuizen cand. te Nijmegen. Beroepen te Pernis ds. D. Ozinga te Wijckel te Varsseveld ds. J. L. Pierson te Hengeloo te Streefkerk ds. J. de Visser te Brakel te Warfum ds. D. G. Postma te Zaandam te Zwaag-' Westeinde en te Niekerk (toez.) H. P. Stegenga, cand. te Eerbeek G. van Hoogstraten cand. te Bussum te Moerkapelle en te Neerlangbroek W. J. de Zeeuw cand. te Eist bij Amerongen te Veldhoven (toez.) ds. W. Mulder te Oost- eu West Graftdyk; te Sloten J. W. Hannema cand. te Hantum te Geervliet (toez.) E. U. Schallenberg cand. te Kralingen te Grootegast J. W. Knaap, cand. te Harderwijk; te Leer broek en te Ankeveen W. Hellemans cand. te Utrechtte Ter Aa J. Weener cand. te Zuilen. Bedankt voor Wouterswonde door ds- N. Warmolts te Ternaard voor Ytens- Hennaart door A. G. H. van Hoogenhuyze cand. te Nijmegen. Coes. Het in ons vorig no. uit de Middelburgsche Crt. overgenomen bericht omtrent verleeod subsidie voor kerkherstel aan kerkvoogden te Goes was onwaar. Van kerkherstel noch van aanvrage of weigering van eenig subsidie is hier sprake geweest. lerseke. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor twee notabelen is met 42 stemmen gekozen dhr. P. van Liere Pz. Terwijl de hh. J. C. van der Burght en P. Poelman respectievelijk 29 en 7 stemmen bekwamen, waardoor een herstemming noo dig is, welke gehouden zal worden op Donderdag 3 Juni a. s. Geref. Kerken. Beroepen te Anna Jacobapolder S. J. Vogelaar c nd. te Kampen te Gene- mniden ds. G. Wielinga te Katwijk a. d. Rijn te Raamsdonk ds. J. C. C. Voigt te Fijnaart. Aangenomen naar Berkel en Rodenrijs door dhr. C. Oranje Jz. cand. te Middelburg. Bedankt voor Oostkapelle, Veere, Over- schie, Marken en Monster door dhr. C. Oranje cand. te Amsterdam. Wij kunnen thans melden, zegt de N. Prov. Gron. Crt., dat eerlang de dienst des Woorfs ep het Kerkschip een aanvang zal nemen. Den 10 Juni, a. 8. gaat D.V. ds. L. v. d. Valk van Scheveningen naar Lewich (Schotland) om op de daar liggende Hollandsche haringbuizen tijdelijk het dienstwerk te aanvaarden. Omstreeks dien tijd begint de haring vangst en trekken onze visschers naar de Schotsche kusten. Ds. v. d. Valk zal voorloopig voorganger zijn, totdat later geregeld door vaste aanstelling in den dienst voorzien kan worden. Oud Geref. Kerken. Aangenomen naar Kampen door ds. W. Gras te Rijssen. Aan de universiteit te Groningen is ge slaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heer M. A. v. Melle, ge boren te Wissekerke. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Ileinkenszand is benoemd de heer C. Verhulst te 's Gravenpolder met wien op de voordracht stonden de heeren Wind- horst en Pennings. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens! diefstal: P. M., 22 j., arbeidster Krui' ningen tot 14 d. gev. straf; beleediging P. Op 't H., 30 j., koopman Kruiningen tot 7 d. gev. straf, en mishandelingP. B., 49 j. en J. B., 18 i., werklieden, Walsoorden (Hontenisse), de le tot 3 m. en de 2e tot 14 d. gev. straf, en A. W., 19 j., en P. J., 18 j., werklieden, Middelburg ieder tot f3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken J. P. H., 36 j., arbeider en J. A. B., 26 j., leurder, beiden Gees, beklaagd van diefstal, no. 1 tevens ont slagen van rechtsvervolging ter zake van oplichting, evenals A. W., 30 j., koopman, Kruiningen, terzake van beleediging en P. J. A. P., 12 j., zonder beroep, Ossen- drecht, ter zake van diefstal. Baarland. Wij verwijzen naar de advertentie in dit no. waarbij alle antirev. kiezers en dito belangstellenden van hier, Oudelande en Hoedekenskerke worden uit- ger.oodigd op a. s. Maandag. Een spreker uit Goes zal daarbij optreden. Groote op komst zeer gewenscht. Coes. Tegen 1 Juni is benoemd tot postbode van Cortgene op Wolfaartsdijk: M. Barbier, schoenmaker; en adsistent- besteller aan het postkantoor alhier. Vlissingen. Tot brievenbesteller al- hier, in de plaats van W. A. Burgerhof, overleden, en D. Hoek, thans conductenr te Antwerpen, zijn beaoemd J. Passenier, thans brievenbesteller te Rotterdam, en A. Bernaert, thans brieven- en .telegram besteller te Bokstel, voor beide ingaande 1 Juni a. s. Wissenkerke. De Raad dezer ge meente benoemde jl. Donderdag met alge meene stemmen tot onderwijzeres aan de O. L. school te Kamperland, mej. J. C. van As, thans in gelijke betrekking te 's Gravendeel. Voorts werd bij verordening de raadszaal in het gemeentehuis tot stem lokaal aangewezen en het Btembureau voor de a. s. verkiezing benoemd. St. Maartensdijk. Als eene bijzonder heid kan van hier gemeld worden, dat bij den landbouwer Jb. Nelisse een paard dit jaar een veulen ter wereld bracht in den zelfden nacht, op hetzelfde uur, van de zelfde kleur en kunne als het vorige jaar. Krabbendijke. Heden Vrijdagochtend brandde de kouten oesterloods van den heer G. S. op de haven alhier staande hoogst waarschijnlijk door het aanmaken van e kachel bijna geheel af. Schoondijke. In de Donderdag alhier gehouden vergadering van den generalen Prins Willempolder werd rekeuing gedaan over het afgeloopen dienstjaar met en bedrag van inkomstenf 40715,79en uitgaven f39940,211/» dus een goed slot van f775,571/». De begrooting der inkomsten en urg ven voor het dienstjaar loopende 21 1897 tot 30 April 1898 werd goedgekenr in ontvangst en uitgaaf op f20354,38/». Colijnsplaat. Woensdag hielden inge landen van den polder Oud-Noordbevelant eene vergadering. Uit de rekening verantwoording van den penningo-ees over het dienstjaar 1896/97 bleek, a uitgaven hadden bedragen f 24863,30, de ontvangsten f 26959,87, goed slo f 2096.57. Aangeboden werd de begroot s voor 1897/98, bedragende in ontvangs uitgaaf f84494,945. Tot lid van Dijkraad van den calamiteusen Abrahampolderingevolge bedanken den heer N. Tazelaar, werd benoemd u P. Tazelaar. Op voordracht voor dy kg van den polder werden geplaatst de n P. Tazelaar (aftr. dijkgraaf), F- Co. Swemer en M. de Regt Jz-, allen lijnsplaat. Woensdag h*d te Scherpen*»® een kind van ongeveer 2 jaar e u ,jeni in een pot met kokend water e ^en met het noodlottig gevolg, dat n anderen dag overleed. Bij de hervatting van de re8t^ti{ van het stadhuis te Sluis kwam d ingerichte kelder voor den dag. werden steenen kogels ter grootte van een vu middellijn van plm tw de ontgraving vond me; gebruikt wordend gede< eenen regenbak ter dij gi/» meter. In de Woendag gehouden vergadering hot vrije waterschap St de rekening over het a vastgesteld en werden d den diens 1897/98 goec Het dijkgeschet per de verschillende poldei Oudeland f8,50, Midde f 11,70, Uiterst Nieuwlai Groote- en Kleine Land coomei 13,50, Molen f 1! Verder werd aanger van het bestuur, regelt ring van den waterbouwl Ook werd besloten f tereenvolgende jaren, e lengte der bestaande z te vervangen door grin Als vertegenwoordigi polder bij den dijkraad schap Stavenisss werd Jb. Hage I. Czn. Een voorstel van dei keiaar om vanwege d subsidie te verleenen a becoorne werd aangehou de vergadering. In de hooipers vi te Nieuwendijk (N. man op de gaanderij b blok omhoog te winden de zware kruk los et begon terstond te dal sneller, en zou den wi in de perskuip bezig w tassen, door de zwaarte, twijfel verpletterd heb' zag dit een der andert snelde de ladder op vaste hand de kruk te raad van een anders wi De gevallene evenwel genomen hij was een laat eene vrouw met a In een fabriek Elberfeld zijn zeven teloos geworden door giftige dampen, tengevo gen van eene glazen 1 is overleden, drie verk^ gevaar. Het spoorwegonge tairen trein by Elwa bli meer gaat met. Russiscl nog erger te zijn dan e Men spreekt nu van wt even zooveel gewonden staande nit 23 waggons infanterie, voorbij het t reed over den sterk afh hij onverwachts op een i Het moerassige dal waf onweder, in een diep m spoorweg, die daar een overstroomd en onderm Vyf-en-twintig minuten nog een posttrein behotj Het was hoewel midde donker door hot onwel het, dat de machinist waarschuwende seinen v te laat opmerkte. Hij maar reeds zakte de spoi de locomotief, en bijna blik lagen de zestien waarvan er vijf vol m als een hooge spaander, De mannen in den t weinig doen om zichzel te helpen. Maar er wei gedaan. Zwaar gewond^ doods of bewusteloozc ficieren spongen in het nen, die door de stroon] gesleept, op het droge hebbers lieten onmiddel om het water af te lei. maatregel werden vele Maar er waren velen kon worden verleend, sergeant ontzettend gele lang onder de overblijf men hem kon bereiken, roepen „Jongens Ik lee voeten vrij en vol o naar zyn vrouw en zi wier lyken niet ver ve gelukkig zoo, dat hij i loen men hem eindelijk hij reeds dood. Het duurde lang voor Het eerst kwam er de naaste landgoed met har wat zy geven kon van dekens, kleederen, voe kwamen er dokters uit i De eerste geneesheer, di onheil kwam, was 1 Kroonstad, die toevallig men een officier op een het eenig overgeblevene net ongeluk kwam breh "n onmiddellijk heen «n werkte er 40 uren a met geneeskundige hulp Neerlaat door domme lette stationschef te Elwa, dj doorgaan, omdat hij „Particulieren" van de ®oest weren. Men i "et naar St. Petersburg 8*5 tot doorgaan van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2