KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. schouw1 n e~ Ingezonden Stukken. „E F F A T H A". later ook een paard, dan nl., ala daar ook voedsel voor aanwezig is. Voor de koeien heeft men niets anders dan bamboes. Da gelijks geven ze ook maar hoogstens 6 L. melk, maar van 1 L. room kan 1 pond boter gekarnd worden. Er worden veel aardappels verbouwd, van zeer goede kwa liteit, minstens zoo dik als koolrapen. De centralë antirev. kiesvereeniingg „Eendracht maakt Macht" voor 't kiesdis trict Zierikzee heeft definitief candidaat gesteld voor een lid der kamer den heer mr. Th. Heemskerk te Amsterdam. Drietal te Warns veld ds. K. Loggers te Westkapelle, J. Timmermans Payuy te Oudega en J. Wartena te Vleuten. Beroepen te Ierseke (toez.) dhr. A. Gr. II. v. Hoogenhuijze cand. te Nijmegen: Bedankt voor Kruisland door ds. H. G. Oldermen te Uuwerkerkvoor Serooskerke door A. G. Reede te Castricum. Beroepen te Nootdorp J. P. Ph. Loeff cand. te Dordrechtte Rotterdam (vac. Laan) ds. G. v. d. Giesen te Leusden te Zwartewaal E. U. Schallenberg, cand. te Kralingen. Aangenomen naar Lopikerkapel door B. Kleijwegt cand. te Utrecht. Bedankt voor Beekbergen door ds. J. J. Kuiper te Otterloovoor Nijega en Elahuizen (toez.) door B. Kleijwegt cand. te Utrecht; voor Oosternieland door ds. J. C. de Hoog te Delfzijlvoor Roermond door Simon v. d. Aa te Breda. Te Scheveningen is overleden de heer S. F. W. Roorda van Eysinga, sinds 1 Juli 1868 emeritus predikant van Gre- venbicht in Limburg, in den ouderdom van 70 jaren. De overledene schreef verscheidene spiri tistische geschriften, en de vereeniging tot bestrijding der Vivisectie verliest in hem een ijverig hoofdbestuurder. In den laatsten tijd werden de correspondentiën namens hem gevoerd door zijn echtgenoote Mevr. RoordaRomij n. Ds. P. de Haas uit Hoek werd jl. Zondag in den dienst des -Woords te Hall bevestigd door zijn voorganger ds. P. P. Cou- vret te Laren met een rede naar Hand. 8:5,6a en 8. En deed des namiddags intrede met eene predikatie naar Matth. 11 28. Door de algemeene synodale com missie is ingewilligd een verzoek van kerkvoogden der gemeente Goes, om uit- uitbetaling der tweede helft der toegekende subsidie voor kerkherstelterwijl de syno dale commissie aan den ring Veere voor de gemeenten Zoutelande en Biggekerke dispensatie verleende voor het beroepen van een predikant. M. C. Geref. Kerken. Beroepen te Apeldoorn A dhr. S. J. Vogelaar, cand. te Kampente Hou werzijl ds. J. Sluis te Roodeschool. SCHOOLNIEUWS. Benoemd tot onderwijzeres te Krimpen a. d. Ysel mej. S. Groeneweg te Duiven- dij ke tot onderwijzer te Baarland dhr. A. A. de Priester te Heinkenszand. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: vernielingD. J. 12 j. zonder beroep Terneuzen tot f 1 b. s. 1 d. h. diefstalG. B., 16 j, schoenmaker jTer- neuzen (diefstal bij herhaling) tot 3 m. en J. F. H., 16 j. werkman Terneuzen tot 14 d. gev. straf en L. v. E., 27 j. hvr. van P. d. H., arbeidster Aagtekerke tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling C. B., 31 j. arbeider Ar- nemuideu tot 45 d. gev. straf, J. N. 37 j. hvr. van D. J., zonder beroep Breskens tot f 10 b. s. 10 d. h. en J. C. H., 44j. gep. O.-I. militair Sas van Gent tot f 5 b. s. 5 d. h.en 1 smaad J. S., 26 j. hvr. van J. v. E., en J. v. E., 44 j. werkman beiden Terneu zen ieder tot 3 m. gev. straf. Door de rechtbank te Zierikzee is L. M., aannemer te Stavenisse die op een inschrijvingsbiljet voor een openbare aan besteding valschelrjk den naam en de hand- teekening van C. B., als borg voor het uit te voeren werk stelde, deswege veroor deeld tot een week gevangenisstraf. 's Heerenhoek. De uitslag der alhier gehouden Stierenkeuring is als volgt Aanwezig geene Stieren minstens 2 jaar oud, 2 Stieren minstens 1 jaar oud. Stieren minstens 1 jaar oud1ste prijs niet toegekend. 2de prijs „Hercules" van C. M. Nijsten, Borsele. 3de prijs niet toegekend. Eervolle vermelding„Cornelis" van Abr. Boone, Borsele. Middelburg. Maandag geraakte inde stoommeelfabriek van de firma wed. Kake- beeke een der werklieden, v. B., gehuwd en vader van zes kinderen, tusschen een der walzen beklemd waardoor hij vrij ern stig gekwetst werd. De eerste geneeskun dige hulp werd verleend door dr. J. C. Bolle. Hij is per rijtuig van een der fir manten naar zijn woning gebracht. Het koude voorjaar in aanmerking genomen, mag als een bijzonderheid ver meld worden, dat bij den landbouwer P. Polfiiet, te Klousterzande, reeds den 15den dezer zeer smakelijk aardappelen van den kouden grond gerooid zijn, ter grootte van flinke hoendereieren (T.N. Cl.) Men schrijft aan de „M. Ct." uit Hoedekenskerke Binnen kort zullen door de ürma H. Braakman Co. te Rotterdam een of meer booten in de vaart worden gebracht van Vlissingen, Borsele, Terneuzen, Hoedekens kerke door het kanaal van Zuid-Beveland naar Rotterdam vice-versa, teneinde pas sagiers, vee en goederen te vervoeren. Dit plan zal zeker in dit gedeelte van Zuid-Beveland en ook in het 4e district met groot genoegen vernomen worden. De voordracht voor dijkgraaf in den polder Kruiningen bestaat uit de heeren P. Nieuwenhuijse, J. C. Markusse en J. Nieuwenhnijse. (M. C.) Te Nijmegen is een kroeghouder die in dronkenschap en uit jalouzie een moord aanslag met een broodmes op zijn vrouw pleegde en daarna zichzelven twee sneden in den hals toebracht, aan de gevolgen bezweken. Te Groningen is een oud commissionair in granen die nu een zwer vend leven leidde in 't Noord Willemska- naal gevallen en op zijn hulpgeroep door jhr. de Sav. L. aldaar gered doch 's avonds aan de uitgestane ellende bezweken. Te Amersfoort is bij 't spelevaren door 't schommelen een bootje met vier door drank opgewonden jongelieden omgeslagen, van de drenkelingen kwam er een om. Te Lent heeft iemand, die bij een familie te gast was, bij ongeluk met een oud geweer dat hij opnam en dat onverwacht afging, de dochter, die juist de bruid was, dood geschoten. Maandagnacht is te Dode- waard een hofstede met gansch de levende have in vlammen opgegaande eigenaar werd bij pogingen tot redding zeer -ern stig gekwetst. Te Enschede is een vrouw, toen zij petroleum in de brandende kachel goot, in brand geraakt, wijl de vlam in de petrolenmbus sloeg. Door spoedig aan gebrachte hulp rollen in het gras en over gieten met water werden de brandende kleeren gebluscht, doch de vrouw had zeer ernstige brandwonden. Te Zwartsluis brak Zondagmiddag een felle brand uit door onvoorzichtigheid van spelende kin deren waardoor 13 hooimijten en een groote sehuur met turf in de asch werden gelegd. In een kroeg op den Zeedijk te Am sterdam is weder een moordaanslag ge pleegd. De dienstbode van den tapper Brugman had haar vrijer een zeeman zijn afscheid gegeven. Zondagavond, terwijl Betje aan het buffet de klanten bediende, kwam Dirk binnen en bestelde een glas bier en terwijl zij 't hem zal toedienen, schiet hij op haar, doch de kogel ging haar rakelings langs het hoofd. Daarna schoot Dirk op den tapper, dien hij aan 't hoofd trof en nogmaals op Betje die echter maar eventjes langs het achter hoofd werd geraakt, daarop joeg hij zichzelf een kogel door de hersenen. Toen kwam de politie die hem arresteerde, want hij was niet zwaar gewond. In 't gasthuis werd de kogel verwijderd en legde de man een volledige bekentenis af. In een bierhuis in de Staalstraat te Amsterdam, terwijl de bewoners afwezig waren, heeft Maandagnacht een uitslaande brand gewoed in een bovenkamer was bij 't verlaten der woning een brandend petro leumstel achtergelaten, staande onder een gasarm. De hitte van 't stel kon den gasarm beschadigd, het uitstroomende gas doen ontvlammen en zoo den brand ver oorzaakt hebben. Hierover is de brand weer, die spoedig ter plaatse was en den brand bluschte, het eens. Maar nu heeft zich hierbij nog iets anders voorgedaan. Op de straat bij de deur zijn vellen en nagels van vijf vingers gevonden en bin nenshuis bloedsporen, en ook een stukje menschenhand. Blijkbaar is er dus iemand in huis geweest, waarschijnlijk om te stelen. Het vermoeden ligt voor de hand dat de inbreker met zijn hand zoodanig is be kneld geraakt door een dichtslaande deur, dat hij, in zijn angst de hand met geweld terugtrekkende de huid der vijf vingers met de nagels achterliet. Dit moet dan aan de buitendeur zijn voorgevallen en wel zonderdat eenig buurman of voorbij ganger daarvan iets heeft opgemerkt. Een groot uur voor het uitbreken van den brand heeft een stalhouder aldaar iemand gezien die zijn handen in de zakken hield, snel wegliep toen de stalhouder hem arge loos naliep, en bloedsporen naliet. Die man die zich letterlijk de huid der hand heeft afgestroopt moot wel veel pijn lijden en zal het zonder dokter wel niet klaar spelen, zoodat er alle kans is dat hij in de val loopt. Te Wildervank is in arrest genomen een landbouwer, verdacht uit de nalaten schap zijner ouders, ten nadeele zijner zusters een belangrijk bedrag aan effecten (f80000) verduisterd en een valschen eed gedaan te hebben. Een heer te Zeist had dezer dagen de brutaliteit van het landgoed van den heer Fransen v. d. Putte een 15 tal hees ters te ontgraven met het doel die in zijn tuin over te planten. Hij werd gesnapt en zal nu wegens strooperij terechtstaan. Den arbeider Gootjes te Houtrakpol- der werden Zondag 3 welgeschapen doch tertjes geborem. Moeder en jonggeborenen zijn aanvankelijk welvarend, doch in een arbeidersgezin, waar reeds zes kinderen om de tafel zitten, is een zoodanige, on gedachte vermeerdering wel eenigszins zorgelijk. Van Wijdenes (Noord-Holland) zijn de eerste vroege aardappelen, 14 mail den muisjes, door 8. Singer op den kouden grond geteeld, naar Amsterdam verzonden. Te Sappemeer is de koude Mei maand aanleiding geworden tot het verlies van een menschenleven. Eene weduwe aldaar had hare kachel reeds op zolder gezet, maar vond het toch te koud in haar kamertje; daarom plaatste zij 's mid dags vier testen met kolen in het vertrek, om dat te verwarmen. Tegen den avond bemerkten de buren, dat de thee nog on aangeroerd op tafel stond. Er werd een onderzoek ingesteld, en nu bleek, dat de bejaarde vrouw bedwelmd was geworden en in haren val de deur van 't vertrek een weinig had opengestooten. Ofschoon de weduwe weder bijkwam, is zij toch aan de gevolgen van het ongeval bezweken. De koude der laatste dagen. De heer Arnold Ising schrijft aan de Haarl. CrtDe meeste onzer bladen ver bazen zich over de kou, die dezer dagen heerscht. Zij vergeten echter, dat dit elk jaar voorkomt. Tusschen 11 en 15 Mei heerschen toch de drie Gestrenge Heeren of de drie IJsheiligen, vanouds in Rusland, DuitscUland, Nederland, Frankrijk en Engeland bekend. Op die dagen is het kouder dan op de voorgaande en de vol gende. Fransche versjes, Duitsche spreek woorden, Czechische gezegden, ja zelfs de boeren in Opper-Italië getuigen er van. De heiligen, Mamertus, Pancratius en Ser- vatius, laten zich dit jaar allerminst on betuigd. Uit het kindergesticht te Steenwijker- wold is Zondag door een landlooper, die reeds een paar dagen in den omtrek had rondgezworven, een kind ontvoerd, onder voorgeven dat hij er de vader van is en 't wilde overdoen aan een paardenspel. Hij had zijn voornemen daartoe reeds te ken nen gegeven aan een verpleegde uit het oudemannenhuis, aan bovengenoemd gesticht verbonden. Deze had hem naar de eer waarde moeder verwezen, doch dat adres scheen den zwerver zeker niet gewenscht voorhij heeft a thans gewacht tot de kindéren buiten het gesticht kwamen om te spelen en vervolgens zijn oogmerk vol voerd. De politie heeft hem opgespoord en gevondenhet kind was nog bij hem. Het bleek dat 't zijn kind was doch de voogdij waarover hem bij rechterlijk vonnis was ontzegd. Wie niet sterk is moet slim zijn. Pietje is zoo'n beste jongen, zei de moeder zoo'n gehoorzame jongen, hij zal zijn tong eens lief voor dokter uitsteken, waar Piet? Laat je tongetje eens aan dokter zien, ventje. Toe nou, kom nou, m'n lieveling, het is om je bestwil, Piet. Anders kan meneer dokter niet zien wat je mankeert, maar even je mondje open. Wat wil je niet? moet ik pa roepen wacht ik zal den boe man uit den schoorsteen laten komen Heintje Pik, ben je daar? Hier is 'n stoute jongen noen neen blijf maar, Piet is zoet, Piet steekt zijn tong al uit gauw; gauw, doe het maar Piet anders komt-i, maar eventjes De moeder beloofde een vrachtwagen vol met speel-, toen esn waggon vol snoep goed, doch het ventje bleef weerspannig. Hij grijnsde, pruilde tegen den dokter, doch hij hield zijn „rood lapje" binnen. Het gehoorzame, lieve kind verdraaide het gewoonweg, zette een keel op en begon met zijn voetjes naar den dokter te stampen. De bejaarde medicus bleef bedaard, doch niet werkeloos. Hij begon tegen Pietje een langen neus te maken, met zijn twee groote mollige handen uitgespreid, de pink van de eene tegen den duim van de andere hand en de duim van de eerste hand tegen zijn dik mopneusje. Piet werd nijdig, woedend bijna en hij zette op zijn beurt een neus tegen den dokter. De medicus liet zijn handen zakken, opende den mond en stak om zijn ver achting voor den kleinen bengel te toonen een enorme tong tegen hem uit. Gevolg was dat het knaapje evenzoo deed en de dokte'- 't recept kou schrijven, natuurlijk met een heelen dag in bed blijven er bij. Verleden jaar hebben de fotografen in Frankrijk een heilige benoemd tot hun speciale beschermvrouw, namely k de heilige Veronica. Zooals men weet werd in haar bezweete doek het gelaat van Jezus afge drukt, en nu willen de fotografen daarin het eerste portret zien. De wielrijders zijn op de fotografen ja- loersch geworden, en zoeken nu ook naar een heilige. Er zijn nu reeds twee candidaten, na melijk: lo. de Heiige Germanus, die op een goeden dag in het Hansastadje Dielette (bij Cherbourg) op een rad was aangekomen en aldaar met zijn blik een draak gedood had, die zich in een hol ophield en da gelijks een kind tot dejeuner bestelde. Sedert heet hij „de Heilige Germanus van het Rad". De Heilige Catharina staat in nog nauwer relatie tot een rad, immers eens werd zij daarop vastgebonden, maar een engel uit den hemel was verschenen en had het rad verbroken. Nu moge de galanterie de Fransche 1 wielrijders er toe nopen Catharina den voorkeur te geven boven Germanus, er is iets tegen en wel de Fransche uit Irukking „Coiffer Sainte Cathérine", die zooveel beteekent als „Nooit trouwen". Deze benaming zou dus aanleiding kunnen geven tot spot. Te Manchester is een apetheek in brand geraakt, doordat de heete zonnestra len zekere brandbare stoffen die voor het winkelraam stonden, in brand stak. Een Engelsch blad te Londen schrijft boven een bericht van een man, die bij het badeu verdronken isopening van het verdrinkseizoen. Acht arbeiders zochten Zaterdag een wijkplaats in een schuur bij Etampes waar zij den nacht wilden doorbrengen. Terwijl zij sliepen, ontstond er brand in de schuur en allen kwamen om. S.echts hun verkoolde overblijfselen werden ge vonden. Men herinnert zich het ongeluk in de loodmijn op het eiland Man. Een 20 man zijn daarin gestikt. Toen een troepje Zaterdag in ae mijn afdaalde om het laatst overgebleven lijk op te halen, zyn zij zelf bijna verongelukt. Het was hun be neden te benauwd, een man viel reeds flauw en zij gaven 't sein om naar boven geheschen te worden. Toen hokte echter de bak en zij moesten voor hoe lang misschien in den moorddadigen damp blij ven. Zij dachten dat hun laatste uur ge slagen was en een hunner een dokter ging dadelijk opschrijven wat hij voelde Toen hy eindelijk al schrijvende boven gebracht was, had hij dertig pagina's vol. Dit noemde bij „stervende schrijven." „Het is als een booze droom", schreef hij onder anderen, „geen pijn". Maar de damp scheen Uen braven dokter toch wel naar het hoofd te stijgen. De vorige week heeft te Nakbitche- vani, op de Russische rivier de Don, tij dens het overzetten van werklieden eener wolwasscherij van den eenen naar den anderen oever, een ontzettend ongeluk plaats gehad. Hoewel het stormde, had een onderbaas der fabriek 32 arbeiders en arbeidsters in een kleine roeiboot doen plaats nemen en toen de passagiers, voor het grootste gedeelte jonge meisjes van 16 a 20 jaar, tegen deze groote roekeloosheid protesteerden, had de man de overgroote brutaliteit, hen te beleedigen en met ont slag te bedreigen. De ongelukkigen zagen zich derhalve genoodzaakt te zwijgen en namen zoo goed en zoo kwaad als het ging, in het ranke vaartuig plaats. Weldra werd het met zooveel geweld door de golven heen en woer geslingerd, dat verscheidene jonge meisjes in doodsangst over boord sprongen. Daar zij zich aan den rand der boot vastklemden om er weer in te komen, sloeg het vaaituig voordat men er op be dacht was om, juist op een zeer diepe plaats. De wanhoopskreten der drenke lingen werden gelukkig gehoord en spoe dig daagden twee booten ter redding op. Men slaagde er in, twintig personen te redden, doch de 12 anderen, 9 vrouwen en 3 mannen verdronken. Een treffend drama verhoogde het schrik wekkende dezer ramp. Twee der onge lukkigen, die te water geraakten, klemden zich vast aan de kleeren van den onder baas, door wiens onvoorzichtigheid de ramp werd veroorzaakt, en trokken hem mede naar de diepte. De man weerde zich als een bezetene, doch slaagde er niet in, zich uit deze doodelijke omarming te be vrijden. Hij vond een ellendigen dood. '8 HEER ARENDSKERKE 21 Mei. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken worden iu geen geval terug gezonden. Geachte Redacteur! Voor onderstaande regelen ben ik zoo vrij, beleefd in uw veelgelezen blad een plaatsje te verzoeken. Daar vele antirevolutionaire kiesvereni gingen bezig zijn, voor de aanstaande ver kiezing voor een lid der tweede kamer candidaten te stellen, zoo is mijne vraag, hoe te handelen, waar geene kiesvereni ging bestaat? Te Baarland, Oudelande en Hoedekenskerke bestaat er geen. Wensche- lijk zou het zijn, en naar mijn bescheiden oordeel hoogst noodzakelijk een kiesver- eeniging voor antirevolutionairen op te richten. Vooral nu met het oog op de groote veranderingen, die nu. in de ver kiezingen plaats hebben. En wanneer Baar land, Oudelande en Hoedekenskerke samen deden, zou er kans van slagen zijn om eene vereeniging tot stand te brengen. Van li berale zijde bestaat er een,;en 't zou ook voor ons wensckelijk zyn. Maar wie zou op zich willen nemen om b. v. in Baarland (dat juist het cen trum is) eens voorlichting te komen geven, en belanghebbende kiezers op te roepen voor eene op te richten vereeniging? Gaarne zag ik op dit mijn schrijven eenig antwoord of inlichting. Uw. Dienaar, Een Antirevolutionair kiezer. (Reeds vroeger plaatsten wij een derge lijk verzoek uit Oudelande, doch de inzen der ontving geen antwoord. Nu, bijna ter twaalfder ure, weder een verzoek inkomt, willen wij gaarne onze medewerking toe zeggen, laten de vrienden nu haastig de handen ineenslaan. Red.) „Vertrouwende op gem in W- „hand het lot is der Vorsten en yjT „ren, neem ik- de Mij toevertrouwd; „regeenngstaak op My, met de bede „dat hare vervulling i„ aRen deele J „strekken tot heil van Land en V11 „en tot bevestiging vaa het Koninkrijk" Met deze woorden aanvaardde H 1] i Koningin-Weduwe, Regentes van "b Koninkrijk, het Regentschap. Hoe die bede vervuld, hoe die taak 1 opgevat weten wij allen. Gekomen uit den vreemde, opgevoed onder andere regeerings-beginselen dan L onze, is Koningin EMMA geworden ai, onzer één niet alleen door Haar Huwelijk met den laatsten Oranjevorst, maar veel meer nog doordat Zij zich heeft ingeleefd in onze Nederlandsche toestanden jn onz. taal, onze gewoonten, ons rechtdoordat Zij leeft met ons volk en voor ona volk doordat Zij maar ééne begeerte heeft0nï Land eene Koningin te schenken het huis vaa Oranje waardig. Moeilijk zou het zijn zich eene Vorstin te denken, die met meer toewijding '8 Lands zaken behartigde, of eene Moeder die met grooter wegcijfering van zich zelve Haar Dochter opleidde voorde gewichtige taak die Haar wacht. Maar Zy is meer dan eene voortreffelijke Vorstin en een voortreffelijke Moeder, /.ij is eene Vrouw, die het volk, waartoe Zy thans behoort, lief heeft. Hoe velen hebben niet Hare liefderijke en milde zorgen ondervonden, of wel, als tegemoet koming aan uitgesproken wensch onmo gelijk bleek, toch gevoeld dat in Haar een warm hart klopt voor alle nooden onzes volks. De taak die Zij op zich genomen heeft spoedt ten einde. Weldra zal onze ge- eerbiedigde Koningin WILHELMINA zelve de regeeringstaak aanvaarden. Welnu! Laat het dan gezien worden dat heel ons land, dat Zeeland niet het minst, zooveel liefde en toewijding weet te schatten. De Koningin-Regentes moge geen behoefte hebben aan geschenken,wij hebben behoefte Haar van onze aanhanke lijkheid en dankbaarheid openlijk eenig blijk te geven. En dat is alleen mogelijk door aanbieding van een NATIONAAL GESCHENK Met dat doel heeft zich onze Commissie gevormd. Zij noodigt U uit Uwe bijdrage in hare handen te stellen. Laat nu ieder bijdragen wat hij kan, hetzij veel, hetzij weinig. Het geldt hier eene uiting des harten, en ons hart kun nen wij zoowel in ons penningske leggen als in ons goudgeld. Middelburg, Mei 1897. De Commissie bovenbedoeld Jhr. Mr. L. Schorer, Voorzitter. J. W. de Raad Penningmeester. Mr. F. J. Sprenger. Secretaris. A. J. Adriaansen. H. M. van Beem. A. A. Bekaar. J. Belderok. Cl Boasson. L. C. Breebaart. J. A. Frederiki P. G. de Jager. ds. A. Littooij. D. J. Men. J. L. v. d. Pauwert. G. H. Rengs. H, Snijders. Mr. G. N. de Stoppelaar. De.G, W. A. de Veer. Jhr. Mr. A. Van Beige» berg Versluijs, Jhr. W. G. van der Wijck, Onder den arbeid van Christelijke barm hartigheid, die by den voortduur deu steun van ons Christenvolk mag blijven vragen, mogen we zeker noemen het werk der Vereeniging „Effatha". Zal het wel zyn dan moet ieder gedoopt kind in huis en op' school ender wezen worden naar de be ginselen van GodsWoord. Wij meenen echter niet te stout te spreken als wij zeggen, dat de doofstommeu nog eerder behoefte hebben aan Christelijk onderwijs dan de hoorenden. Geheel hunne vorming, voor zoover die in de hand van een menachii, hangt af var. de onderwijzers, die hei onderrichten. Brengen deze hun verkeer de begippen aan, dan is het zeer moeilijk, ja bijna ondoenlijk, die van hen tenemea en daarvoor de reehte begrippen aan te brengen. De doofstommen zonder onderwij' te laten zou onverantwoordelijk zijn. i' zouden ze zich dan met behulp der fan"' lie door dit leven kunnen ïedden, zal hen in kennis stellen stellen mat bet leven hier namaals? Hoe zullen ze den weg des heilsleeren kennen? Waar „Effatha" zich dan ten doel stelt om de doofstommen niet alleen te bek*'' men voor de maatschappij, ma rken f* te onderwijzen van den weg der altf heid, daar kunnen we zeker ook verwal' ten, dat de Christenen hunne band ni«' zullen terugtrekken. Wij willen bij dei'3 den ouders, die Christelijk onderwijs voc-r hunne doofstomme kinderen begeeren, bet' inneren, dat thans de gelegenheid wede' openstaat hunne kinderen als leerli"gen!( doen inschrijven. Kunt gij alleen de kosten niet dragen, blijft daarom niet stil»"8'' maar ziet uit om hulp,,bij familie eB vrienden. Gij behoeft het ook volstre njet als een schande te rekenen, wanneer aanklopt bij de diaconie uwer geBleen|]( Verstaat dan uwe roeping ook in opvoeding en het onderwijs uwer onB lukkige kinderen en weest getrouw- Wat de fioanoieele steun aanb behoeven we door 's Heeren goedhe te klagen. Na de laatste mededeeling Briofv Berichten over b blijk moeten heeren zenden. giften kwam bij mij o. a. het navolfe-- Van N. N. te Terneuzen f2,50; 1)1 busje van M. J. Contant te Cob)n#P f4.79 coll. jaarfeest Ger. Jong1e te Goes f3,92; van N. N. postmerk kerke f 1,50; Vs coll. Ger. Kerkte op Zoom f 4,90. Leiden10 Mei 1897. L. C. OnA.. Donderd niddclbure, iu door not. Tak 5270 bouwl. en sprink; 6 cA- id.; 1 H. 14 A. Veere bjj den Veersc Vrjjdag Ifllddelburg, do houtzagerij van dhr. Zaterda Cadzand, half 3 waterkeering van 't honderd en Zwarte 1S98 mosselzaad in of op 21 Mei bij dhr. wijzing 4 dagen te a Maanda middelburg, doe boeken en boekonk; nagelaten door de he Snouck Hurgronje en 20-22 Mei 10-3 uu. Biezelinge, 7 ui Liebert voor erven tuin 275 cA. 2o. V en P. Klap een hui Dinsda Zoutelande, bij Loeff afbraak der ou| oude steenen, kozijn den enz. Wllsvlngen, bij "Wolff door not. de M, beien, boeken, oud po dag 24 Mei 10-12 e Woensda] Ellcwoutsdijk, door not. v. d. Kloes hooien, dekens, flzere keukenkachel, enz., v in soort, wit servies, reedschap, he vies, krui en gewichten, droog enz. Hrahbendijke, b Pi aar 3 uur de hert Kruiningen aan den g 2o. 3630 cA. bouwl. e wed. J. Leijs. Vlisslngen, 8 uur in door not. de Maret T en tuin Aagje Deken winkelhuis en erf La een hu.s en erf aldaai 4o. 1 H. 28 A. 10 cA 5o. een huis, erf en t 30 cA. Vrijdag Ierseke, by wijle, door not. Prins 10 uu uur bij Klaasse oen van den grond, groot Zaterdag Orijpskerke, doo wed. Poppe verpachte! mens het Burgerlijk bouw- en weilanden kerke, Biggekerke, K samen 29 H. 70 A. 12| Woensda Houdrkerke, 1 not. Loeff lo. een hu, schuurtje, tuin en erf, naar Biggekerke 340 c| onder Koudekerke tegj Goea, verpachting 7 jaar van de hofstede Ti uw* en wei'an Inl. Fransen v. d. Put| L. Schipper Jz. rentmee Woensdag 2 Antwerpen, 3 uu ter notariszaal Minder, stede in Steenbergen Ghwysens, Marcgravest Vrijdag 4 ei Antwerpen, door ter notariszaal Minderl hofstedo in Westpoldei if Perc (73,6922 H.) Marcgravestraat 12 Vrydag 2 Wemeldlnge, leve ■thljetten voor den 22 1 Woes, li uur in de door het bestuur derl vernieuwen, herstel! waterkeerende werken! voordsche steen en gil leveren, zinken en f :<V?50 tijs-zinkst het eenjarig ondorli gouwen, booten enz. el een steenen brughenl inT ®nz. der heulen in 5 pi cent bü Kleeuwens. Middelburg aan Ptoy. bestuur li uur j eenige buitengewone hd IMJks grooten weg der Walcheren. Raming fi|. iVienwvliet, ten 10.30 r Waterk. van den Cé "et verbeteren en or.dd berende werken. Zaterdag a ZaaniKlng, 2 uur dl waterkeering van decai.j «uissens- en Eendragtl "leuwing en onderhoudl vanI de aarde-, kram-, rJ *en aan do waterkil °S.9 °aL polders. Ratf a f0-'8 by dhr. p. j. «rcskeiig, ten 10.30 uil Waterk. van het Calami Wini e ,Breskens Het I en het onderhoud v| en steenglooiir.gwe wiiiand, ten 2 ure, dl Lofdera' Va? het Cala"4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2