KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. de Turksche For te thans officieel aan de mogendheden kennis gegeven dat zij de vijandelijkheden niet staken kan, voordat haar voorwaarden zijn aangenomen, |te weten annexatie van Thessaiië, betaling van een oorlogsschatting van 1U niillioen Turksche ponden, afschaffing van alle bij zondere bepalingenten gunste van de Grie ken, die in Turkije wonen. Wanneer deze voorwaarden niet aanvaard worden, zal het Ottomaansche leger zijn marsch voortzetten. Het Grieksche leger in Epirus trekt al meer op Arta terug. De verliezen der Grieken bij den slag van Gribovo bedroe gen 558 man, waaronde 33 officieren aan dooden en gewonden. De regeering heeft aan de hoofden der legers in Thessaiië en Epirus bevolen zoo strikt als mogelijk, een verdedigende hou ding aan te nemen. 17 Mei 1897. Bij kon. besluit is met 1 Juni benoemd tot inspecteur der posterij en telegrafie ter standplaats Middelburg J. A. A. Schwan, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Sittart, wordende hij voorloopig uitsluitend belast met den toezicht op den telegraafdienst in de tegenwoordige afdee- ling Breda. De lib. kiesvereeniging te Ylissingen stelde met 42 van de 43 stemmen candidaat voor de Kamer den heer mr. E. Fokker. Door ruim 40 kiezers van Middelburg en Ylissingen van de gematigd liberale richting is in eene vergadering te Middel burg, tegenover mr. E. Fokker den waar- schijnlijken candidaat der geavanceerd liberalen, tot candidaat der Tweede Kamer gesteld jhr. mr. H. P. C, van Karnebeek, oud-commissaris des Konings in Zeeland. VlissCrt. De antirevolutionairen te Amsterdam hebben in de 9 districten waarin hunne stad verdeeld is thans hunne candidaten gesteld, te wetendistrict I J. Bosch, vice consul van Venezuela; II F. G. Meilink hoofd eener openb. schoolIII W. Hovy IV T. H. v. Eeghen, V mr. D. P. D. Fabius VI J. D. Root Jr., secretaris van Patrimonium; VII ds. A. S. Talma VIII mr. Th. Heemskerk IX dr. Kuyper. Toevluchtsoord Het Hoog eland1'. Aan het jaarverslag van „Het Hooge- land" te Beekbergen, het bekende toe vluchtsoord voor bedelaars en landloopers, is het volgende ontleend: Naar een globale berekening zwerven er behalve degenen die opgesloten zijn in de kolonie Veenhuizen, meer dan 5000 van deze ongelukkigen rond, die al bede lende, zonder te werken, leven van giften die zij ontvangen. Wanneer men nu rekent, dat elke bede laar per dag f 1.50 ophaalt, en er zijn er die al bedelende meer dan f3 per dag weten machtig te worden, komt men tot een som van f7500 per dag; en dat is f2,737,500 per jaar. Van dit geld komt minstens de helft, dat is ruim f 1,300,000 in de kroeg terecht. Indien men dezen toestand eenigszins indenkt, is het aller ellendigst. Wanneer men bedenkt, dat het laagste aantal verpleegden in de kolonie Veen- huizen meer dan 2500 bedraagt, en er zeker tweemaal zooveel rondloopen, ziet men, (dat het cijfer van 5000 niet te hoog is. Om in dien toestand verandering te brengen, is sedert Oct. 1895 op het Hoe geland te Beekbergen een toevluchtsoord geopend, waar sedert dien tijd 215 bede laars en landloopers korter of langer ver blijf hebben gehouden. Drie vierden zijn door hun verblijf aldaar in het maatschap pelijk leven teruggebracht en hebben den bedelstaf weggeworpen. Een vierde is den ouden weg weder opgegaan. Deze uit komsten zijn niet ontmoedigend. In het afgeloopen boekjaar, was het aantal ver pleegden gemiddeld de eene maand waren er meer dan de andere 33 personen. De directeur, zoo gaat het verslag voort, en zij, die hem ter zijde staan, hebben hier een ruim arbeidsveld gevonden, en ook met vele moeilijkheden en bezwaren te worstelen gehad. Doch over het al gemeen mogen zij getuigen, dat een geest van goedwilligheid en onderdanigheid steeds onder de verpleegden werd aange troffen, en dat zij in den regel dankbaar zijn voor de liefde, die hun in de stich ting „Het Hoogeland" wordt bewezen. De Minister van Justitie heeft be sloten, dat voor aanstelling tot bezoldigd rijksveldwachter voortaan alleen zullen in aanmerking komen sollicitanten, die den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en dien van 35 jaar niet hebben overschreden. Door den sollicitant zal onder andere stukken moeten worden ingeleverd een op ongezegeld papier gestelde en onderteeken- de verklaring, afgegeven door een bevoeg den, zoo noodig daartoe door of vanwege den'Minister van Justitie aangewezen ge neeskundige, bevattende beantwoording o.a. der volgende gestelde vragen Heeft hij de volle gezichtscherpte En daar wordt tot toelichting begevoegd: Een rijksveldwachter moet geschiktheid hebben tot juist schietenhij mag geen bril dragen en het moet niet te voorzien zijn, dat de noodzakelijkheid daartoe bin nen eenigen tyd aanwezig zij hij mag niet kleurenblind zijn. Heeft hij een normaal reukorgaan Een rijksveldwachter moet bij het ont dekken van eenig strafbaar fei aan de zich ontwikkelende lucht den aard van zekere stof kunnen vaststellen, bijv. aan de lucht sterken drank kunnen herkennen enz. Heeft hij een normaal spraakorgaan Hij mag niet stotteren. Heeft hij platvoeten of anderen abnor- nalen vorm or stand van voeten of teenen, waardoor het loopen bemoeielijkt wordt? Een rijksveldwachter moet afstanden van minstens vier uur gaans kunnen afleggen. Tevens wordt bericht, dat de gelegen heid tot het indienen van verzoeken om plaatsing bij de Rijksveld wacht weder is opengesteld. Voor die mochten voornemens zijn hun fortuin te beproeven in de provincie Chiloë (Chili), is het van belang te te weten dat door den consul te Falcahuano de aan dacht wordt gevestigd op het feit dat Ne derlanders voor eenigen tijd naar genoem de provincie vertrokken, zeer teleurgesteld die streek hebben verlaten. Dus weder bedrogenen doorgewetenlooze oplichters; zullen het de laatste zijn? (Vliss. Crt.) Een nieuwe Uit het district Franeker schrijft men aan is Stand, dat er een negende variatie van 't Christ.-Historisch is ontloken. Ze heet „Christelijk-Historische Volksparty." Art. 2 van deze 9e variatie luidt „Belijdende onze afhankelijkheid van den God onzer vaderen en onze roeping om ook op gebied van den Staat oi s te houden aan den eisch van Gods Woord, bedoelt de kiesvereeniging het verkrijgen van eene Christelijke regeering voor onze Christelijke natie. Daarom wenseht zij a. geen algemeen stemrecht, geen stem recht van gezinshoofden, geen stemrecht, dat alleen rekening houdt met een census maar een stemrecht, dat voor alles rekening houdt met het Protestantsch Christelijk karakter der natie b. geen proportioneele vertegenwoordi ging, maar afvaardiging van dezulken, die in belijdenis en wandel toonen, Chr. ver tegenwoordigers te kunnen zijn van een Chr. volk c. geen vrije school voor heel de natie, maar van Regeeringsvvege alleen bevorde ring van Chr. onderwijs, terwijl andere scholen toegelaten worden d. geen scheiding van staat en kerk, maar zonder de een over de ander heer schappij voere, trouwe behartiging van overheidswege van de hoogste belangen van een Chr. volk, enz." Een kieswet dus. die aan niemand kies recht geeft dan aan belijders van de Her vormde Kerk. Alle Roomschen, alle Joden, alle Lutherschen, alle Doopsgezinden, alle leden der Gereformeerde Kerken, alle mo dernen, alle Groningers, alle ethischen buiten de wet gesteld.! MIDDELBURG. In de raadszitting van a. s. Woensdag 19 Mei te half 3 zijn onder staande zaken aan de orde1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burg. en weth. betreffende het adres van het bestuur der ambachtsschool om grond omstreeds de Geere in recht van erfpacht of in koop te mogen verkrijgen. 3. Wijzigingen begrooting godshuizen over 1896. 4. Af- en overschrij ving gemeente-begrooting 1897. 5. Voorstel van burg. en weth. tot verhuring van grond bij het Veersch6 bolwerk, waarop thans staat het petroleumpakhuis van H. J. van der Meer. 6. Id. tot onderhandsche verhuring van de jacht in de duinen bij de Oranjezon. 7. Id. tot openbare verpach ting van de jacht in de Stads-Ambachten. 8. Id. betreffende het plan tot wijziging der rioleering van de gemeente. 9. Id. tot vast stelling kohier hondenbelasting 1897 en tot oninbaar-verklaring van eenige daarop voor komende aanslagen. 10. Adressen J. Kamer mans betreffende ligplaats van zijn schip bij de Bellinkbrug en houdende verzoek om een deel van den Kinderdijk te mogen huren. 11. Voorstel van burg. en weth. tot afstand van de rechten van eigendom op het Muntplein en de toegangen tot het plein aan het rijk. 12. Id. tot hetverleenen van vergunning aan Vlind tot het plaatsen van stoelen en tafeltjes en een hekwerk voor diens koffiehuis Stationsweg P 150. NB. De punten 11 en 12 worden slechts dan aan de orde gesteld, indien de adviezen van de commissie van financiën dien aan gaande tijdig mochten inkomen. De a. r. candidaat in het kiesdistrict Breukelen is de heer Waal Maletijt; in dien deze nu ook gesteund wordt door de Commissie van Advies dan schijnt zijn kans niet kwaad te staan. Immers de Room- gche kiesvereeniging steunt zijn candidatuur ook, zoodat de liberaal-ehristelijk historische candidaatHuydecoper wel eens van ean korte vreugd zou kunnen spreken. Hij is weder candidaat gesteld deor de „vrijzinnige centrale kiesvereeniging Vrijheid en Orde". Beroepeu te Kats H. P. Stegenga, cand. te Oud Loosdrechtte Rozenburg dr. P. J. Kromsigt te Scherpenisse. Beroepen te Oosterwierum ds. G. Brink te Oosterlittenste Lent ds. W. H. Vethake te Bemmelte Wapenvelde en te Odijk W. J. de Leeuw cand. te Eist bij Amerongente Katwijk aan Zee ds. S. Dijkstra te Hilversum te Zetten ds. H. A. Leemans te Hoogeveen. Aangenomen naar Beuningen door ds. C. F. S. Rutgers te Koudum naar Zuilichem door J. A. Hoekzema cand. te Groningen. Bedankt voor Wesepe bij Olst door ds. C. W. A. Nonhebei te Harmeien voor Èxmorra en Aliingawier door H. Bakker cand. te Leeuwarden, die zich voorloopig niet beroepbaar stelt.voor Hardings veld door ds. J. G. Harthoorn te Opijnen. Ovezand. Heden (Zondag) was het voor de Hervormde gemeente van Ovezand e i Driewegen eene blijde dag. Na ruim 3 jaren vacant geweest te zyn, trad onze nieuwe leeraar ds. Schreuder beden voor het eerst te Driewegen voor de gemeente op. Hij verbond zich aan de gemeente naar aanleiding van Joh. 1 vers 8. „Hij was het licht niet, maar was gezonden op dat hij van het licht getuigen zoude." Des morgens was hij te Ovezand be vestigd door ds. Pont van Nisse met eene rede naar aanleiding j van 2 Timotbeu3 4 2, le ;gedeelte „Predik het woord". De gemeente zong don bevestig ien leeraar Gezang 96, 2e helft toe. Bij beide plechtigheden was er eene evergroote schare opgekomen. De heer J. van Dijk Mz. te Doetin- chem, directeur der „Vereeniging tot Be vordering van Inwendige Zending" bedoe lende de opleiding van jongelingen tot dredikanten, deelt mede, dat wederom vier kweekelingen, de hu.; A. Dekker, B. Kleywegt, J. W. Knaap en H. P. Stegenga, met goed gevolg het proponents examen hebben afgelegd. Met deze vier proponenten is het getal der door deze vereeniging opgeleide pre dikanten geklommen tot 14C. Geref. Kerken. Tweetal te Gouda B dr. L. H. Wage naar te Arnhem en ds. D. Ringna.da te Oudshoorn. Beroepen te Molenaarsgraaf en Brand wijk R. P. Haan cand. te Scheemda te Veere dhr. C. Oranje cand. V. U. Chr. Ger kerk. Beroepen te De Krim ds. P. J. M. de Bruin te Adeldoorn. Cortgene. Zaterdag beeft de gemeente raad benoemd tot onderwijzer aan de Openbare school alhier dhr. S. Beenhakker te Kloetinge. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Rijnsburg is benoemd de heer J. Veer.stra, te Vlissingen. Driewegen. Benoemd tot onderwij zer aan de openbare lagere school alhier de heer D. van Maris te Kapelle. Colynsplaat. Benoemd tot onderwijzer alhier, dhr. J. Huisson te Wolfertsdijk. Coes. Heden Maandag werd het lijk van den H. Eerw. heer J. A. Everateijn, pastoor en deken der Roomsche parochie op de R. K. begraafplaats ter aarde be steld. Te half 10 had in de kerk de uit vaartdienst plaats voorafgegaan door het zingen der lauden. Na de mis had de lijkrede plaats door Mgr. Eijgenraam van Amsterdam, neef des overledenen. Op 'tgraf werd een Ceremonie gezongen door het koor. Onder de aanwezigen merk ten wij op de wethouders dezer stad, eenige leden van den gemeenteraad, bijna alle geestelijken uit de provincie en de verschillende waardigheidsbekleders der kerk. Naar wij vernemen zal van wege de parochianen een gedenkteeken op 'tgraf worden opgericht. Coes. Onlangs kwam een verdwaalde faisant tegen 't woonhuis van Jacs. de Jager aangevlogen, en wel zoo hard dat 't dier bewusteloos neerviel. De Jager, vlug als altijd, had den vogel spoedig te pakken en sloot hem op in zijne kippenren, waa 't dier al aardig aan zijn nieuwen eigenaar begint te gewennen. Kapelle. Zaterdagnacht jl., omstreeks één uur, brak alhier een brani uit, in een schunrtje, toebehoorende aan J. v. d. Linde, wat zich in het eerst gevaarlijk liet aanzien. De wind toch deed de vonken op de aan grenzende gebouweu, en vooral op de houten schuur eener bakkerij, gevuld met brand stoffen, neervallen. De brandweer was ge lukkig spoedig bij de plaats des onheils, en na het omvertrekken van een muur, was men den brand spoedig meester, zoodat het onheil zich tot het schuurtje bepaalde dat geassureerd was. Nog korten tijd te voren hadden loszinnige jeugdigen, die wel wat te veel sterken drank hadden gebruikt, ia gemeld schuurtje gedanst, zoodat de oorzaak vermoedelijk aan onvoorzichtigheid moet worden toegeschreven. Het ergste is dat de buren, arme daglooner», door het beschadigen van uit hunne woningen ge dragen meubelen, erge schade hebben ge leden. Een kruiwagen en drie mud aard appelen, van anderen in het schuurtje aan wezig, zijn mede verloren gegaan. Vlissingen. Zaterdagmiddag ten 3 ure werd van de werf der Koninklijke Maatschappij „de Schelde" alhier te water gelaten het Elotillevaartuig „Serdang" in aanbouw voor rekening van het Departe ment van Koloniën voor de Indische Mili taire Marine. Dit schip is van hetzelfde type als de „Edi" die op 30 Januari 11. te water werd gelaten en waarvan bij die gelegenheid eene beschrijving werd gegeven. Wissenkerke. Ter vervulling van vacatures, wegens periodieke aftreding, zyn door de betrokken vergaderingen van in gelanden herbenoemd; tot dijkgraaf van den Rippolder, de hoer J. Marcusse Mz. en tot plaatsvervanger de heer H. I. Leen- dertse, tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Anna Frisopolder de heer P. van der Moere; en tot leden van den Dijkraad van den Calamiteuzen Vlietepolder, de heeren L. J. Leendertse, Jb. van Leeuwen en H. Roelof. Wissenkerke. De tijd voor de in deze gemeente te houden Landbouwten toonstelling is, met het oog op de ver kiezingen, door het Hoofdbestuur bepaald op 22, 23 en 24 Juni a. s. Schore. Het kohier van den H. O. voor 189T is vastgesteld en goedgekeurd door Ged. Staten tot een bedrag van f 1421,05, en dat der hondenbelasting f37,50. Waarde. Ingelanden van den polder Kruiningen hebben in hunne vergadering van jl. Donderdag de jaarwedde v. d. op zichter verhoogd met f 150, en gebracht op f95C. Krabbendijke. Door de ingelandon der navolgende polders, werd Vrijdag jl. vergadering gehouden tot het doen van rekening en vezantwoording over het afge loopen dienstjaar. De rekeningen, alsmede de begreolingen voor den loopenden dienst, werden vastgesteld als volgt lo. Nieuw Krabbendijlce en Monnikke- polder. Ontvangsten f 1253,22, Uitgaven f 1012,73. Begrooting in ontvang en uit gaaf f 1486,78, met een dijkgesciiot van f3,75 per H. A. 2o. Maagspolder. Ontvangsten f317.68. Uitgaven 1'265,57. Begrooting in ontvang als uitgaaf f346,16, met een dijkgesciiot van f4,75 per H.A. 3o. Mairepolder. Ontvangsten f 331,22. Uitgaaf f293,72Vs. Begrooting in ontvang en uitgaaf f 1401.71, met een dijkgesciiot a f3 per H.A. 4o. Oostpolder. Ontvangsten f 1805,83Vs. Uitgaven f 1389,52. Begrooting in ontvang en uitgaaf f 1076,75Va, met een dij kgeschot van f 6 per H.A. Tot plaatsvervangend dijkgraaf voor der Mairepolder werd herbenoemd J. Q. C. Wabeke. Tot afgevaardigde voor het Waterschap Valkenissegeul, in plaats van dhr. C. Blok, werd gekozen dhr. C. C. Wabeke, terwijldehh. Jan Welleman en W. F. K. Lenshoek als zoodanig werden herkozen, respectievelijk voor de polders Nieuw Krabbendijke en Maags. Oudelande. Was onze gemeente,nog geen onderwijzerswouing rijk, en woonde de vorige onderwijzer in zijn eigen woning tegen genot van hunr, thans zal, door goedkeuring verkregen van Ged. Staten, overgegaan worden tot het bouwen van een nieuw huis, met brandspuithuis naast de school. In den loop van den zomer zal een aanvang gemaakt kunnen worden. Vlissingen. Gisterenavond arriveerde met den Duitschen mailtrein de Engelsche gezant bij het hof te Weenen Sir Horace Rumbold, die met de nachtboot, zijne reis naar Londen voortzette. Aangaande den moord te Sappemeer verneemt men dat de verslagene Frederik Slor, van beroep seheepsjager, 32 jaar oud en vader van 5 kinderen was. Slor was reeds Woensdagmorgen, evenals zijn broeder en zijne beide neven, ook Slor genaamd, onder den invloed, van ster ken drank. In het oosteiud van Sappemeer kregen zij twist over het bezit van een paard, dat door een der Siors die voor eenigen tijd uit de gevangenis ontslagen is, moet ge kocht zyn, o. a. mede voor de gelden in de gevangenis verdiend. De broeder of een der neven heeft bij de hooggaande ruzie bet mes getrokken en daarmede aan F. Slor eene 5 a 6 centimeter diepe vleesch- wond in de bovendfj toegebracht, welke zoo hevig bloedde, dat de gewonde spoedig overleed. Het paard werd door bovenge noemde lieden wreed mishandeld en ontving hier en daar messteken en sneden in de pooten. De broeder en de twee neven zijn nog denzelfden avond zwaar geboeid gevanke lijk naar Winschoten gebracht. Een timmerman te Nunspeet had 14 dagen geleden een splinter in de hand gekregen, die hij niet onmiddellijk verwij deren kon. Hij bleef er mee loopen, tot (1e band begon op te zwellen en vreeselijk pijn deed, waarop de man ondanks genees kundige hulp, aan bloedvergiftiging over leden is. Te Hezinge (Tubbergen) is een schaaps kooi afgebrand; 17 lammeren verbrandden. Bij de politie te Feijenoord was dezer dagen de opsporing verzosbt van een 21 jarigen jongeling en werd derhalve zyn signalement bekend gemaakt. Men stelle zich de blijdschap der bloedverwanten voor, toen bij gisteren in levenden lijve voor hen stond, komende van Hamburg. Het geval wilde namely k, dat hij zich Zondag jl. te slapen had gelegd in het ruim van een stoomschip. Toen hij ont waakte bevond het schip zich in volle zse op weg naar Hamburg. Door bemid deling van den consul keerde hij vandaar terug. Zaterdag is de burgemeester van Zwammerdam, de heer van der Meer, per fiets vandaar naar Gouda rijdende bij de Reenwijkscbe brug te water geraakt en jammerlijk verdronken. Een bode die aan den waterkant de fiets vond, vermoedde dat een ongeluk had plaats gehad waarop een onderzoek werd ingesteld dat tot boven genoemde treurige ontdekking leidde. Eeu verschrikkelijk ongeluk had Dinsdagavond om halfacht op de stedelijke wielerbaan van het BoiB de Vincennes by Parijs plaats. Een beginnend amateur, de heer Penné, 26 jaar oud, trainde zich op genoemde baan, toen -hij in snel tempo tegen een ander rijder, die over de baan liep, aanreed, met het gevolg, dat hij met een verschrikkelijken slag op zijn hoofd op het cement bewusteloos neerviel en zonder tot zichzelven gekomen te zijn 2U minuten later den geest gaf. Uit het leven van koning Ernst August van Hannover weet de Hannover- sche Kurier de volgende vroolijke historie te vertellen Tot de invloedrijkste personen aan bet hof des konings behoorde in de eerste plaats de luitenant-generaal Von Schlicker. Toen op zekeren dag de generaal het paleis des konings binnenkwam, trad hem een der lakeién met een treurig gelaat en betraande oogen tegemoet. „Wat scheelt er aan Meier vroeg Von Schlicher, die de droefheid van den reeds bejaarden man opmerkte.„lk beu ontslagen, Z. M. heeft mij ontslagen" stoterde de man „Ontslagen, waarom?" „Ach ik heb het wel verdiend, ik heb in den dienst geslapen." „Geslapen Dat is erg. Maar ik ken je en ik weet, dat je overi gens een ordelijk man bent ik zal eens zien, wat ik voor je kan doen." Daarmee liet hy den man staan, die na deze woorden wat meer verruimd adem haalde. Toen Von Schlicher bij den koning ontboden werd, wachtte hy zich wel over de zaak te beginnen, hij wist wel, dat Ernst August ook in deze kleine zaak hem in vertrouwen zou nemen. Het duurde dan ook niet lang, of de koning zeide na eenig overstaanbaar gemempel: „Mij weer geërgerd, Schlicher, heb Maier moeten wegjageu." „Welken Maier, Majesteit?" vroeg de vertrouweling met een uitdrukking op zijn gelaat, alsof hij van niets wist. „U kent hem wel, het oude hondzwyn!" Als Eugelsman van geboorte, sprak koning Ernst August een eigenaardig Duitsch en maakte heel vaak zelf woorden; zoo zeide hij in plaats van het goede echte Duitsche woord zwijnhond steeds hond- zwijn, welk woord hij tot eon lievelings scheldnaam had gemaakt. Schlicher was in schijn zeer verbaasd en getroffen. „En waarmede heeft de oude Maier uw ongenade verdiend, Uw Majesteit vroeg de generaal. „Heeft in dienst geslapen, die miserabele vent„In den dienst goslapen Dat is zeker onverantwoordelijk ja, dat is ongehoord Dan is hij er zeer genadig afgekomen, dat u hem alleen hebt weggejaagd." „Dat vind ik zelf ook, ik ben te genadig geweest." Schli cher wachte een poosjeals de koning eenmaal lucht had gegeven aan de boosheid, werd hij spoedig bedaarder, dat wist de generaal. Toen begon deze opnieuw „Ongetwijfeld is den man gebeurd, wat hij verdiende. Maar hoe kwam hy ortoe Te slapen FoeiDe man is anders zoo te vertrouwen, zoo oppassend, hij is een goede huisvader, hij heeft een vrouw en vijf kinderen, die hij nu in de ellende stort. Maar hij heeft onverantwoordelijk gehandeld De koning antwoordde niets, maar op zijn gelaat kon men lezen, dat hij ge- treffen was. Vou Schlioher wachtte weer een poosjetoen vroeg hij met gedempte stem „voor hoelang heeft uwe Majesteit hem weggejaagd?" Toen zag de koning hem van ter zijde aan, half geërgerd, dreigde hem met den vinger en zeide „Schlicher je bent een slecht mensch voor vier weken De ter elfder ure nog geredde arbei der uit de East Hetton mijn (in Engeland) van wiens redding wij in 't vorig no. ge waagden, is thans geheel beter. Hij ver haalt o. a.„Ik was achter in de mijn bezig, toen plotseling naast my het water doorbrak, bruisend en loeiend, als een re». Het stroomde met aangroeiend geweld naar de Hitch, een groote holte, welke spoedig vol was geloopen, en het kwam ook op de plek, waar ik was. Gelukkig brandde mijn lamp nog, en daardoor voorgelicM snelde ik heen, zoo hard als ik kon, om een wijkplaats te zoeken. Ik vond di»i door boven op een onvoltooiden pilaar klimmen, waarmee men daar het gewelf had willen steunen. Daar beproefde ik wat te rusten, in een gebogen houding wa»t er was niet veel ruimte. Zoolang mP lamp brandde, zat ik daar vol goeden moei al steeg het in woeste vaart stroome# water meer en meer. Maar na verloof van een half uur ging de lamp uit. n' was mij toen, of ik een vriend had verlo ren". Nu zat de ongelukkige man daar 11 diepe duisternis, alleen, te midden van woest bruisende water. Hij dacht f" huis, aan vrouw en kinderen, die hij paar uren geleden vroolijk en wel b verlaten aan zijn makkers, die missc®1^ allen reeds dood waren, en hij begon twijfelen, of hij wel ooit weer uit tb®? zou komen maar hy werd niet wanbopl Na verloop van geruimen tijd verbet'1 hy zich, dat het water daalde|ma'r, hij van dea pilaar afkwam, zakte bil tot over de schouders er in, en bij moeite staande te blijven in den BD stroom. Hij klom dus weder naar o Daarna moet hij bewusteloos g4ff zyn- jrtfiiSt Toen hij weer tot bewustzijn bevond hij, dat het water zeer veel g was, en hij besloot te beproeven t jj door te werken naar den uitg«n6\^J kreeg een touw te 'pakken, het Jg dat boven langs het gewelf van fl) liep, en daardoor geleid, kwam nyi loopende dan weer drijvende, malen zelfs door het water er uit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2