NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. iffrfc laotgang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jlo. 97. 1897. Dinsdag 18 ftó. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het Onderwijs. Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. ii. (Slot.) Ook over het middelbaar onderwijs bevat de Onder wijs-paragraaf in ons Pro gram van aotie een tweetal punten, die uitdrukken wat de antirevolutionaire partij ten aanzien van 't middelbaar onderwijs verlangt. Het beginsel der rechtsgelijkheid wenscht zij ook in de wet op 't middelbaar onder wijs te zien neergelegd. Van daar dat zij vraagt lo. Gelijkstelling van de diploma's der Overheids- en der Vrije scholen en 2o. Rijksuitkeering aan d# Vrije scholen op voet van die aan Gemeentescholen. Over beide punten een woordje. De diplema's der Overheidsscholen. In betrekking hiertoe staat de zaak zoo. Ouders die hunne zonen wat willen la ten worden in de maatschappijdie laten hen op de hoogere burgerschool gaan. Daar Ontvangen zij middelbaar onderwijs 't onderwijl op de gewone lagere school heet lager onderwijs. Hebben nn onze jongens alle vijf de klassen aan zulk eene hoogere burger school afgeloopen en ten slotte een goed eindexamen gedaan, dan ontvangen zij daar van een bewijsstuk, een diploma en met dit diploma gewapend, kunnen deze jongelui in verschillende rijksbetrekkingen geplaatst worden. In den regel wordt, wanneer twee bekwame jongens voer eenige betrekking solliciteeren en de een wel, en de ander niet van de hoogere burgerschool genoot, de eerste voor de laatste voorgetrokken. Nu zeggen wij niet dat dit eene onbil lijkheid is. De mogelijkheid bestaat dat bij den oud-leerling der hoogere burger school veel meer alzijdige kennis en groote ontwikkeling wordt opgemerkt. Maar 't stelsel is het, waartegen wij ook hier moeten opkomen. De liberale party heeft dit stelsel in- en doorgevoerd en 't zelfs voor mannen, die niet van haar kleur zijn, zoo aanlokkelijk gemaakt, dat het moeite kosten zal om het uit den weg geruimd te krijgen. Dat stelsel is het examenstelsel. Niemand bijna wordt meer in eene betrekking, eok de geringste, aan genomen, of hij moet examen gedaan heb ben. Eenvoudige betrekkingen bij posterijen en telegrafie, bij politie en rijks veld wacht en zoovele andere, worden niet vergeven of er moet eerst een examen gedaan. Het is maar de vraagwat weet gij, hoe veel weet gij. Van proeven nemen in depraotijk i« geen sprake. Die 't meest weet of op zeggen kan, wordt verondersteld ook voor de piactijk te dengen, en omgekeerd, wie van logarithmen en reeksen of van Pericles en Karloman, de Hottentotten en de Kariërs; de regels voor de zachte e of de buigings vormen der bepaling aankondigende voor naamwoorden of velerlei andere waarde- looze dingen niet genoeg afweet, die staat achter, en wordt dan ook in den regel reeds dadelijk van te voren voor de practijk van eenige Staatsbetrekking onge schikt verklaard. Het is een manie om almeer naar examen en diploma te vragen dan naar geschikt heid voor eene richtige vervulling der taak, waarvoor men zich aanmeldt. Nu zal dit in de eerste jaren wel zoo blijven, en zullen wij bij deze abnormaliteit cns hebben neer te leggen. Maar dan vragen wij aan den Wetgevergeef ons dan toch voor het minst de gelegenheid dat *jj onze jongens ook examen laten doen, diploma's geven niet alleen, maar ook dat ze diploma's geven waar zij wat aan hebben. Kunnen onze jongens een diploma toonen ven eene Christelijke hoogere burgerschool, 8ecf bun <]an dezelfde rechten als die anderen en verklaar dan ook hen benoem bar voor de verschillende landsbetrek- 'ngen. Moet dan 't einddiploma maatstaf ijven voor kennis en geschiktheid, laat dit dan ook 't einddiploma onzer christelijke scholen mogen zijn. En nu de Rijksuitkeering. Dat eene hoogere burgerschool veel geld kost, weten zij 't best die met een gemeente hoogere burgerschool gezegend zijn. Dat zeggen de hooge gemeentebelastingen hun wel. Nu zullen de leeraren van de hoogere burgerscholen 't ons wel niet kwalijk ne men dat wij in de neutraliteit van 't mid delbaar onderwijs geen vertronwen stellen. Natuurlijk geheel ter goedertrouw moet 't onderwijs in de vakken, waarbij't sub jectieve oordeel wat mee te zeggen heeft, deu geest ademen van hen die ouderwijs geven. Dit geldt geschiedenis en staats regeling en letterkunde niet 't minst. En dan komt hier nog bij dat 't opvoe dend element in deze inrichtingen niet heel sterk is. Nu kan men wel zeggenhoudt er dan uwe jongens uit of richt zelf christelijke scholen op. Doch vele ouders schrikken er in 't eerste geval voor terug dat dan de jongens, naar den maatstaf onzer ge leerde, veel wetende eeuw, dom blij ven terwijl in 't laatste geval de groote kosten hen tegen de taak doen opzien. Zoo ooit de parabel van den rijken man met zijn dnizend schapen en den armen man met zijn eenig ooilam tot haar recht komt, dan hier. Immers de antirevolutio nair mag de hoogere burgerschool van Rijks of Gemeentewege helpen in stand houden; en straks wanneer hij zijn belas tingpenningen er voor 'geofferd heeft, mag hij, zoo hij wil, maar alleen op eigen kosten een hoogere burgerschool van zijn klenr doen zetten en onderhouden. En dit onrecht legt nn de antirevolu tionaire partg aan de consciëntie van den Wetgever en zegt: geef althans gedeelte- lijk verzachting, doormijn school, zoo ik mettertyd er eene stichten wou, evenzeer te doen genieten van een Rijksbijdrage, evenredig aan hetgeen een Rijksschool u kost. s Het Hooger Onderwijs omvat ook twee punten lo. Afschaffing van het privilegie, toe gekend aan de diploma's der Overheids scholen. 2o. Rijks uitkeering api de Vrije Gym nasia op den voet van die aan de Gemeente- Gymnasia. Geiyk men weet is het onderwijs aan onze ryks heogescholen van dien aard dat velen er geen gebruik van kunnen maken. Over den geest des ongeloofs die aan de Staats-Universiteiten heersoht behoeven wij niet veel te zeggen. Dit is genoegzaam bekend. Maar daarom is 't dan ook te on- biliyker dat aan de rechtsgeleerden, enz. die aan de ryks-universiteit promoveer den, de gelegenheid open staat om voor alle mogeiyke Rijks betrekkingen in aanmerking te komen terwijl een oud-student van de Vrije Universiteit aan zijne [doktershui in rechten of letteren, straks ook in medicijnen of schei kunde, niets heeft. De grootste lomperd, ook al heeft hij zich daarbij zelfs een weinig verleefd, kan in alle rechterlijke colleges opklimmen en in alle Rijksbe- trekkingen nuttig zijn, als hij maar een graad of titel by een der rijks hoogescho- len verkregen heeft, hetzij met, hetzij zonder hulp van een repetitor. Hier tegenover staat dat de knapste kop die zyn tijd goed besteed heeft, bewijzen van groote werk kracht en scherpzinnigheid vertoonen kam, vromen en vroeden zin bezit en groote bruikbaarheid belooft in dezelfde betrek kingen. eenvoudig omdat hy zyn graad aan een vrije universiteit behaalde, alle aanspraak op zoodanig een Rijksbetrekking mist. Is dit nn billy k Daarom een van beidenöf de Staat verleene aan alle academische titels een zelfde bevoegdheid, en vrage niet aan welke hoogeschool de titels zyn behaaldöf de Staat ontneme dit privilegie ook aan de Ryks hoogescholen, en make deze graden weer, wat zij oorspronkelijk waren, tot zuiver wetenschappelijke. Dan houdt dit ongemotiveerde privilegie op en de be noembaarheid voor eenige betrekking worde dan afhankelijk gesteld van een verge lijkend examen, zonder eenigen Ryks- of Gemeente-kruiwagen. Vrye mededinging. Zoo kan 't vrije onderwijs zich ook hier te vrijer ontwik kelen, 't Grondwetsartikel omtrent de be noembaarheid van alle staatsburgers voor alle ambten, enz., beter dan tot nu tot zyn recht komen en de staatsschool van haar stuitend karakter van lekaab voor allerlei baantjesjagers worden ontdaan. Meer nog zyn wij 't met het tweece punt eens. jgDe Ryks- en gemeente-gymnasia krijgen subsidie de vrye gymnasia doen 't zonder deze subsidie. Nu zwijgen wy van de verderfelijke richting van 't onder wijs aan de Rijks- gymnaBia, waardoor wij |reeds een drietal gereformeerde gymnasia rijk jwerden. Maar wij zouden toch wel eens willen vragen, waarom deze Vrije gymnasiums 't zonder subsidie moeten doen, wanneer blijkt dat de resultaten van 't onder wijs minstens even schitterend zyn als die van 't onderwijs aan de Staats gymnasiums Is dit dan het loon voor 't optreden van het particulier initiatief Is een oud-leer ling van een Rijks-gymnasium zooveel meer waard dan een oud-leerling van een Vrij gymnasium Waarom zou de Overheid voortgaan om de natie wat de belangen van het on derwijs betreft in twee kampen te verdoe len en dan al haar liefde en al haar schatten aan de eene groep weg te schen ken, na ook de andere groep nog te hebben doen bijdragen in de kosten daarvan Zoo ooit dan dient nu deze rechtsvraag de kiezers te bezielenen dient Rechtsge lijkheid het parool te zijn bij de aanstaande verkiezingen. Wij moeten nog even wat zeggen om trent de candidaatstelling op 1 Juni a. s. Op dien dag tusschen 9 en 4 nnr moet de lijst met de candidaatstelling, geteekend door 40 kiezers uit het district, het mogen er natuurlijk ook 40 uit eenzelfde ge meente zyn, bij den burgemeester der hoofdplaats van het stemdistrict ten stad- hnize worden aangeboden. De modellen voor deze candidatenlyst zyn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie. Wy vermoeden dat zij te bekomen zul len zijn ter secretarie van alle gemeenten. Maar in ieder geval zullen zij verkrijgbaar zijn ter secretarie van de hoofdplaats van het stemdistrict. Laten onze vrienden hieromtrent bij bun eigen burgemeester of secretaris even een onderzoek instellen. In ieder geval moeten de kiezers op Walcheren hun candidatenlyst te Middel burg inleveren de kiezers van Sehouwen- Duiveland-Flakkee te Zierikzee de kiezers van Tholen, St. Philipsland, N. Beveland en Westelijk ZuidBeveland te Goes; de kiezers van 't Oosteind en Zuideind van ZnidBeveland te Hontenisse en de kiezers uit 't voormalig vierde district met een deel van het voormalige 5de, te Oostburg. In ieder geval zal 't het verstandigst zyn zoo de besturen te Middelburg, Zie rikzee, Goes, Kapelle en Oostburg zich een of meer modellen aanschaffenen zorg dragen dat door 40, of liefst meer, kiezers uit H district hun naam op de lijst geplaatst wordt. Nu zegt de Kieswet (artikel 51) dat op de candidatenlyst de naam moet staan van deu candidaat met voorletters en woon plaats. Op het model schijnt aangegeven te zyn de naam met voornamen en woonplaats. Voornamen en voorletters ie niet hetzelfde. Nu denken wij dat dit woord „voorlet ters" niet zoo .letterlijk meet opgevat wor den. U| Immers voorletters bezitten niet alle can didates De heer Lucasse bijvoorbeeld is maar iin voorletter rijk, zoodat die heer, bij letterlijke opvatting van 't voorschrift., geen candidaat zon kunnen zyn. De bedoeling zal derhalve wel zijn dat de naam en van, hetzij in voorletters of voluit op de candidatenlyst staan moet. Wijl 't model 't aangeeft, zou men der halve moeten sohrijven op de candidaten lyst voor Middelburg: mr. Cbristiaan Lu casse te Middelburg men zou dan tusschen baaltjes boven dien naam de voorletter C kunnen schrijven, dan is èn aan den geest der wet èu aan 't model voldaan. Wij zouden willen vragen of de leiders der verkiezingen nu toch vooral deze week met hunne voorbereiding willen beginnen allicht toch moet de lijst ook onder de vrienden iu 't land circuleeren en daar gaan ook allicht eenige dagen mee heen. De candidaatstelling van den heer Lohman te Goes, hieromtrent schrijft De Stmdaard „zonder alsnog nader te onderzoeken of de resolutiën inhouden, wat men er in leest" „In Goes waar men beiderzijds in den geest der resolutiën handelde liep alles naar wensch". Nn in verschillende bladen de mededee- ling voorkomt dat de heer J. Donner nit Goes door de antirevolutionaire kiesver- eeniging „Vreest God, eert den Koning" te Krabbendijke, is candidaat gesteld voor de tweede kamer, wenschen wij dit bericht tegen te spreken en er de navolgende mededeeling aan vast te knoopen. De Centrale antirevolutionaire Kies- vereeniging „Vreest God, eert den Koning" in 't kiesdistrict Hontenisse heeft haar zetel te Kapelle en bestaat nit de bestu ren der Kiesvereenigingen te Kapelle, Biezelinge, Ierseke, Kruininge, Hansweert en Krabbendijke. Nu hebben de besturen vergaderd tot voorloopige bespreking van candidaten. Daarna hebben de kiesvereenigingen de voorloopige candidaten moeten aanwijzen nu worden deze week te Kapelle, de verschillende stemmen bijeengevoegd en eerst dan indien er namely k een meerderheid is wordt er een definitieve candidaat gesteld. Nn stelde de meerderheid in enkele kiesvereenigingen jhr, Pompe van Meer- dervoortterwijl te Krabbendijke op de lijst geplaatst werden J. Donner te Goes met 7, J. N. Elenbaas met 5 en jhr. mr. J. J. Pompe v. Meerdervoort met 2 stemmen. Van candidaatstelling is te Krabbendijke derhalve geen sprake geweest, zelfs niet Tan voorloopige candidaatstelling. Of de vrienden te Krabbendijke zich ook eerst vergewist hebben of met name hun burgemeester zich vereenigt met de resolutiën der deputatenvergadering, en dus ook met 't program van actie en dat van beginselen, weten wij niet. Zoo ja, en hebben zij hieromtrent goede verklaringen ontvangen, dan zijn wij ver blijd, want wij hadden den heer Elenbaas te Krabbendijke altijd voor liberaal ver sleten. Maar men kan zich vergissen Wij herinneren belanghebbenden er aan dat Donderdag middag 121/» uur de cen trale antirevolutionaire kiesvereeniging in het kiesdistrict Middelburg vergaderen zal ten einde definitief een candidaat te stellen voor het lidmaatschap der 2e Kamer. Deze vergadering, die gehouden zal worden in het lokaal in de Nieuwstraat, zal behalve voor leden der kiesvereeni gingen ook toegankelijk zyn voor alle er kende voorstanders der Antirevolutionaire partij. Op deze vergadering zal ook Ds. A. S. Talma van Arnhem tegenwoordig zijn en waarechynlijk een kort woord spreken. Uit Bruinisse zendt men ons tot twee maal toe de mededeeling dat de Centrale antir. kiesvereeniging candidaat voor 't lid maatschap der Tweede Kamer heeft gesteld prof. mr. D. P. D. Eabius te Amsterdam, in het hoofdkiesdistrict Zierikzee. Wij merken echter op dat reeds Woens dag, zij 't ook na 't afdrukken, ons van wege de Centrale geseind werd, dat geen candidaat is gesteld, dewijl eerst omtrent de voorloopig gestelde candidaten moest geïnformeerd worden of zij zyn voor graan rechten. De Centrale heeft ons nog niet nader omtrent de definitieve candidaatstelling inge licht, en wy kunnen daarom niet gelooven dat die reeds heeft plaats gehad. De centrale antirevolutionaire kiesver eeniging in het kiesdistrict Oostburg can- dideerde voor lid der tweede kamer den heer N. Glinderman, ond-lid. De centrale liberale candideerde gister den heer mr. P. C. J. Hennequin, aftre dend Jid. De beweegredenen voor de staatkunde van non-interventie der groote mogend heden worden al meer openbaar. Duitschlands voorliefde voor den Turk heeft kennelijk ten doel een dam op te werpen tegen de staatkunde van Rusland, waar bet Slavische element al meer een gevaar voor Europa dreigt te worden. Rusland, met Engeland dingende naar de wereldheerschappij, zoekt zyn heerschappij in de Grieksche Zee en op het Balkan- schiereiland te vestigen, waarom het de Grieken die onverzoenlijk zyn tegen het Slavische ras, in hun strijd tegen den Turk niet kan steunen. Engeland begint 't moede te worden aan Rnslands leiband te loopen en vraagt met steeds meerder klem handhaving der vrij heid in Oost-Europa. Men komt eehter te laat met de betui ging dezer gezindheid. Het zal steeds moeielyker vallen den Tnrk nit zyn stel lingen te verdrijven en 't zal de traag zyn of 't zonder wapengeweld aan de mogend heden gelukken zal hem naar hare hand te zetten. De Sultan heeft alvast geprotesteerd tegen de tnsschenkomet en wenecht recht streeks met Griekenland de onderhande lingen te voeren. In afwachting van deze onderhandelingen wordt echter de oorlog met groote woede aan weerszijden veortgezet. Volstaan wij met de opsomming van enkele feiten. De Turken zyn weer zuidelijker dan Pharsalos voortgetrokken en hebben na ernstigen strijd waarbij zy't voordeel had den van driemaal zoo sterk te zyn als de Grieken, de stad Domokos veroverd. De kroonprins had in last deze sterke steUing tot den laataten man te verdedigen. Een nog bloediger veldslag werd ge leverd bij Gribovo, waai de Grieken aanvankelijk overwinnaars bleven. Een Grieksche flottielje van kanonneer- booten deed Vrij dag een verwoeden aanval op Nicopolis van nit de Golf van Ambra- cia en tegelijk werd deze plaats van de landzijde aangetast. De Tnrksche batterijen, die zich aan de zeezijde bevonden, werden spoedig tot zwygen gebrachtdie aan de landzijde beantwoordden het vuur levendig. De Turken boden krachtigen tegenstanden eerst met het vallen van den avond is de strijd geëindigd. Alle pogingen van het leger in Epirn» zijn thans gericht op de verovering van Nicopolis en Prevesa. Zoodra deze vero vering gelukt is, zal het leger naar Pen- tepigadia oprukken, tenzij een wapenstil stand wordt geslottn, die nog «teeds Spoedig verwacht wordt. Alle Grieksche troepen uit Creta zyn de vorige week scheep gegaan voorts heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1