KERKNIEUWS. SCH00LNIKUW8. RECHTSZAKEN. zende, de noodzakelijkheid waartoe wel zeer diep) te betreuren is, heeft zij aan de gezanten der mogendheden medegedeeld, dat de terugroeping van kolonel Vassos zal gevolgd worden door de geleidelijks terugroeping der Grieksche troepen van Kreta, binnen een kort tijdsverlorp. Hierop hebben de mogendheden terstond hunne bemiddeling aangeboden zij ver langen echter dat Griekenland zijn belan gen onvoorwaardelijk in hunne handen stelt. Men vermoedt dat op dit oogenblik de beslissing reeds gevallen is en de Grieksche regeering in 't nauw gebracht, ook op dit punt toegeeft. Het wordt tijd dat aan den oorlog een einde komede Turken toch gedragen zich lang niet overal als edelmoedige over winnaars. Menigeen hunner speelt in de overwonnen plaatsen letterlijk op als een Turk. Met name in 't binnenland van Epirus hebben zij zich schuldig gemaakt aan eene slachting op groote schaal. Alle inwoners van het dorp Kamarina zijn ver moord, op enkele aa, die naar den berg Zalagas ontsnapten. Een en ander schijnt in verband te staan met een manifest door den Turkschen bevelhebben Foeadbey aan alle Christenen in Epirus gericht om de wapenen neder te leggen, op straffe dat hunne steden en dorpen zouden verwoest woid'en. Kolonel Vassos is bij zijn terugkomst onmiddellijk geïnterviewd. Hij verklaarde, dat het geheele eiland thans bestuurd wordt in naam vaD koning Georges en de justitie en administratie geregeld dienst doen overal, waar niet een der mogend heden hun vlag geheschen hebben. De hereenigir.g van Creta met Griekenland bestaat reeds feitelijk, slechts ontbreekt nog de sanctie van Europa. De betrekkingen met de hoofden der opstandelingen zijn uitstekend. Allen zijn zij getrouwe onderdanen van den koning van Griekenland. De hertog van Atonale. Het huis van Orleans worden zware beproevingen opgelegd. Dinsdag heeft de hertogin van Alengon bij den brand van den weldadigheidsbazaar te Parijs een ellendigen dood gevonden; eergisteren kwam het bericht, dat de hertog van Aumale te Zucoo op Sicilië overleden was. De hertog had zich het overlijden van zijn nicht zoozeer aangetrokken, dat hij uren lang, zwijgend, als verlamd in zijn leun stoel lag. Hij ging vroeg ter ruste, wendde en keerde zich kreunend en slape loos heen en weer; na middernacht werd hij rustiger, om twee uur vernam de kamerdienaar een dof gereutel en vond zijn meester inden doodsstrijd; 's morgens om 1U uur was de hertog aan hartkram- pen overleden. Her.ri van Orleans, hertog vaD Aumale, was de vierde zoon van Louis Philippe en koningin Amelia, prinses van Bourbon-Sicilië, en den 17 Januari 1822 te Parijs geboren. Op zijn 17de jaar in dienst gekomen, vergezelde hij zijn broeder, den hertog van Orleans, op den veldtocht in Algerië en onderscheidde zich dusdanig in den oorlog tegen Abdel-Kader, dat hij tot luitenant-generaal en opperbe velhebber in de provincie Constantine werd benoemd. In hetzelfde jaar 1844 huwde hij met prinses Maria Caroline van Bour bon, een dochter van prins Leopold van Salerno; zijn gemalin stierf in het jaar 1869. In 1848 was hij gouverneur-generaal van Algerië, toen de revolutie zijn vader van den troon stiet en de hertog scheepte zich naar Engeland in. Toen de oorlog van 1870 uitbrak, vroeg de hertog om weder dienst te mogen nemen, doch ontving geen antwoord van de regeering. In 1871 werd hij tot lid der Nationale vergadering gekozen en in hetzelfde jaar tot lid. der Academie-Frangaise. Daarna president bij den krijgsraad in het proces tegen Bazaine, die zich te verant woorden had wegens de overgave van Metz. Men weet, dat Bazaine zich o. a. veront schuldigde met de opmerking Er was geen regeeriug meer, waarop de hertog van Aumale het historisch antwoord gaf„Al wss er geen regeering, Frankrijk was er toch nog!" In 1886 moest ingevolge de Verbanningswetten de hertog van Aumale andermaal Frankrijk verlaten. Zijn afkeu ring van Boulanger en de openbaarmaking van het vorstelijk geschenk dat hij (bij zijn overlijden) aan de wetenschap maakte het kasteel Chantilly met zijn kunst schatten bewerkten echter dat hij in 1889 naar Frankrijk mocht terugkeeren Bedankt voor Stavenisse door ds. J. Riemens te Hurwenen. N. R. C. Bedankt voor Ootmarsum door ds. Pont te Nisse. Drietal te Warfum ds. D. G. Postma te Zaandam, ds. J. H. Gerretsen te De- demsvaart en ds. J. H. Wiersma te Amsterdam. Beroepen te Roermond ds. P. B. J. K. Simen v. d. Aa te Breda te Odijk W. J. de Leeuw cand. te Eistte Bruchem en Kerkwijk ds. W. v. d. Waal te Wijk bij Heusdente Hoog Blok land dr. mr. J. Schokking te Wezep te Haaften ds. P. Bokma te Gorinchem. Bedankt voor Sloten (Fr.) door dhr. A. G. H. v. Hoogenhuijze, cand. te Nijmegen; voor Muiden doords. D. vanPoptate Papendrecht; voor Herkingen door de. G. Boer te Ermeloovoor Vuursche door ds. W. Mense te Wilnis voor Hippolytuslioef door ds. A. Weeder te Heer Hugowaard voor Hen Burg op Texel (na eerst aangenomen te hebben) door ds. S. Monsma te Well. ïiisse. Gekozen tot notabel dhr. A'. de Back in de plaats van G. Meulemeester die kerkvoogd geworden is. Hoek. Ds. P. de de Haas nam Zondag 9 Mei, afscheid van zijne gemeente met eene korte rede naar 2 Cor. 45a. De gemeente zong haren scheidenden leeraar Ps. 121 4 toe. Op verzoek is eervol ontslag ver leend aan ds. J. J. Sanders te Warnsveld. Den 12en Juli zal het 40 jaren geleden zijn, dat ds. H. Pieraon, directeur der Heldringgestichten, te Heinenoord de Evangeliebediening aanvaardde. Van 1860 tot 15 Jan. 1877 werkte hij te 's-Hertogenboschsedert dien tijd te Zetten, waar in Juni 1878 de Vlucht heuvelkerk als afzonderlijde gemeente erkend werd. Geref. Kerken. Drietal te Veere ds. O. J. Geerling te Brouwershaven, ds. N. G. Kapteijn te Leerdam en dhr. C. Oranje cand. V. U. Beroepen te Biezelinge, te Molenaarsgraaf en te Brand wijk dhr. R. P. Haan cand. te Scheemda te Strijen ds. J. C. C. Voigt te Fijnaart te Monster dhr. C. Oranje cand te Middelburg. Bedankt voor 's Gravenhage door ds. P. A. E. Sillevis Smitt te Rotterdam voor Geldermalsen door ds. R. Loman te Herwijnen. De heer C. Steketee te Westkapelle is benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. s. te Osdorp (N. H.). lerseke. In 1888 vertrok de heer J. L. Moerdijk van hier naar Transvaal als onderwijzer en klom sedert op tot onderwijzer aan de Staatsnormaalschool te Pretoria. Thans is hij benoemd tot in specteur van scholen op een salaris van 800 (f9600). Hoek. Door omstandigheden van zeer bijzenderen aard heeft de heer M. M. Verbrugge alhier zich genoodzaakt gezien terug te komen op zijn genomen besluit en heeft alzoo bedankt voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de Chr. School te Sluiskil. V. Utrechtsche Zendingsver- eeniging. No. 5 van de Berichten der Vereeni- gihg bevat belangrijke mededeelingen van Zendeling Storm, omtrent diens bezoekreis op Boeroe. Plaatsgebrek verbiedt ons echter ditmaal er een en ander uit over te nemen. Moge ook zijn arbeid onder de Alfoeren in Wamsiri gezegend worden. Storm had aan den morgen van den 9 November een niet onaardige samenspre- king met een hunner stammen, de slecht befaamde Wailvea. Wij komen hierop wellicht wel terug. De Hooge Raad nam heden beslissing in zake de quaestie E. Wisse te Koudekerke, door diens eassatie beroep te verwerpen. Tot toelichting van deze zaak, welke reeds verschillende pennen en gemoederen in beweging gebracht heeft, vermelden wij kortelijk de aanleiding tot deze rechtszaak. Burgemeester en Wethouders van Kou dekerke wilden van den brandmeester E. Wisse af zijn en ontsloegen hem op grond van art. 179 letter o der gemeentewet. Dientengevolge werden van hem de on derscheidingsteekenen enz. tot dat ambt behoorende opgevordeid. Wisse weigerde te erkennen dat hij wettig ontslagen was. Immers, zoo be weert hij, het besluit van B. en W. waar bij hij ontslagen werd, was in afschrift alleen door den Secretaris geteekend, hem ter haDd gesteld. Maar de Gemeentewet zegt in art. 69 dat de Burgemeester, alle stukken die van den raad of van Burge meester en Wethouders uitgaan moet tee kenen evenals ia diezelfde wet in art. 102 voorgeschreven is, dat de secretaris die stukken mede onderteekent. Daar nu de Burgemeester dat afschrift niet medeonderteekend had, was de kennis geving volgens Wisse niet overeenkomstig de wet geschied en had hij dus geene be hoorlijke kennisgeving van zijn ontslag gekregen. Zonder ons nu in dezequrestie partij te stellen, merken wij alleen op dat den brandmeester E. Wisse door 't gemeente bestuur nimmer is kunnen ten laste gelegd worden dat hij zijn plicht als brandmees ter niet behoorlijk vervulde. Hij was al leen, naar hun meening, wat lastig maar is dat een reden om iemand zijn betrek king te ontnemeneen betrekking die uitsluitend tot belang der gemeente strekt? Goes. Wij maken de leden der kies verenigingen „Voor Nederland en Oranje" en „Groen van Prinsterer" er attent op dat a. s. Dinsdagavond (dus heden 11 Mei) te half 8 beide kiesvereenigingen afzonder lijk in 'tgebouw der Christelijke School vergadering hebben tot het stellen van een candidaat voor een lid der Tweede Kamer. Vergissen wij ons niet dan zullen ook de antirev. kiesvereenigingen te Tholen, Colijnsplaat en Wemeldinge op dien avond, of althans een der naast volgende avonden tot hetzelfde doel l ij eenkomen. Goes. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der Liberale Kiesvereniging „Goes" werd als voorloopige candidaat voor de 2e-kamerverkiezing gekozen de heer J. H. C. Heijse te Middelburg. Tot be stuurslid werd herkozen de heer I. D. Fransen van de Pntte, Secretaris-Penningm. Zierikzee. De uitslag van de j. 1. Donderdag op Schuddebeurs gehouden Stierenkeuring is als volgt Aanwezig van Gekruist of Engelsch ras 3 stieren minstens 2 jaar oud, 1 stier minstens 1 jaar oud. Stieren minstens 2 jaar oud lste prijs „Julius" van Job van der Have Cz. te Ouwer kerk, lste prijs „Prins II" van B. Giljam te Ouwerkerk, 2de prijs „Royalty" van I. de Vlieger te Noordgouwe. Stieren minstens 1 jaar oud 2de prijs „Jan" van C.van Schelven te Brouwershaven. De uitslag der alhier gehouden Stieren keuring is deze Aanwezig Nederl. Ras 3 stieren min stens 2 jaar oud, 15 stieren minstens 1 jaar oud. Stieren minstens 2 jaar oud lste prijs „Floris" van J. M. Klompe, te Dreischor, 2de prijs „Bram" van D. C. Pompoene, te Dreischor, 3de prijs „Jan" van L. Struijk, Sirjansland. Stieren minstens 1 jaar oudlste prijs van Ch. Groeneveld de Kater, Noordgouwe, 2de prijs „Cornelis" van de Stierenvereeniging, te Zonnemaire, 3de prijs „Cornelis" van de Stierenvereeniging te Ouwerkerk. Eervolle vermelding „Adam" van S. van de Velde, te Brouwershaven, idem „Bram" van F. Koopman, te Nieuwerkerk. Over het algemeen toonden de eenjarige Stieren niet de kwaliteit van vorig jaar, zoodat er dan ook slechts 5 van de 15 koaden worden bekroond. Brulriisse. In de Gemeenteraadsver gadering van jl. Vrijdag, werden achter eenvolgens behandeld: le Aanbieding van het Gemeenteverslag door het; Dagelij ksch Bestuur. 2e. Besloten den Gemeenteont vanger dit jaar boven zijn jaarwedde een gratificatie te verleenen van f 25. 3e. Voor één jaar het salaris van den ge meentegeneesheer vast te stellen op f 600. 4e. Goedgekeurd de aanbesteding van eeni- ge herstellingen en vernieuwingen in het oude schoollokaal strekkende tot inriehting van dit gebouw voor bewaarschool, aan nemer A. Schilperoort voor f 187.5e. Vernieuwing van de gratificatie voor dit jaar aan den havenmeester ad f25. 6e. Benoemd tot leden der Schutterij-commissie de heeren Z. Hoogerheide en C. Hage. 7e. Goedgekeurd de afschrij Hng van een ge deelte havengeld voor een hoogaars van G. Jumelet Hz. 8e. Op een verzoekschrift van M. J. Verhage alc niet tot de compe tentie van den raad behoorende afwijzend beschikt. 9e. Benoemd tot leden van het Stembureau bij verkiezing voor de Staten- generaal de heeren Goudzwaard, Bolier en Jumelet. In eene geheime zitting werd daarna overgegaan tot opmaking en vast stelling van het Kohier van den Hoofde- lijken Omslag. Colijnsplaat. De commissie tot aan bieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin Weduwe Regentes bestaat in deze gemeente uit de heeren W. F. J. Wagtho voorzitter, J. Vermeulen, secreta ris, L. A. Vink Penningmeester, H. Schip pers, W. D. van der Moer, P. C. Coomans en P. Tazelaar. Cats. In deze gemeente bestaat de commissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin Regentes uit de heeren W. F. J. Wagtho voorzitter, J. Sturm secreta ris, A. J. Louwers penningmeester, A. Mar- kusse, M. de Regt Cz., Th. Maat en E. C. Priester. Stavenisse. Een omroeper op Znid- Beveland (van andere streken is mj die zaak niet bekend) moet wel jaloerscli zijn, als hij hoort, hoe zijne confraters hier woe ien betaald. Terwijl zij daar hun werk, bestaande in het in de herbergen afgeven van de biljetten en het „roepen" op den koopdag zelf, moeten doen voor een fooitje van den notaris, krijgen zij op Tholen 2'/s cent van elke f 6 der opbrengst. Op een oanoozelen koepdag van een huis en eene schuur, hier onlangs gehouden, en die in een half uur was afgeloopen, verdiende de „bode" ongeveer f 14. Als in Zeeuwsch- Vlaanderen dezelfde regeling bestaat, kan de bode, die verleden week te Axel op den bekenden koopdag „opriep", wel eenige maanden op zijne pantoffeltjes loopen. Heinkenszand. Zaterdag vierde onze le wethouder, de heer J. Braamse, zijn 60sten geboortedag. Aan bewijzen van be langstelling ontbrak het niet. 's Avonds, o. a. werd den jubilaris eene serenade gebracht door het muziekgezelschap „Eu terpe". De leden der vereeniging werden flink onthaald. Heinkenszand. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering werd uit een voordracht, bestaande uit de dames M. A. Dagevos, M. Bouwens en A. van Dellen, allen te Goes, eerstgenoemde tot onder wijzeres aan de O. L. S. alhier benoemd. Het moderamen voor het Bestuur der Kies vereeniging „Steunende op den Bij bel" te Dinteloord bestaat uit de heeren A. Kloosterman voorz., N. Rijusaardt seer., en P. J. Schilperoort penningm. Middelburg. N. Schoolmeester, ge- pasporteerd brigadier der cavalerie alhier, is benoemd tot gemeente-veld wachter te Herkingen. Vrijdag avond werd te Nieuw- en Sint joosland andermaal een vergade ring gehouden, om de oprichting van een ziekenfonds te bespreken. Een groot aantal personen meldde zich aaa als lid, terwijl ook verscheidene inge zetenen hunne medewerking verleenden, door bet geven van een flink bedrag als begunstiger, of toezegging deden dat zij de vereeniging zouden steunen. Tot leden van het bestuur werden ge kozen de volgende negen personen A. van Houte, voorzitter, F. P. Polderdijk lste en P. Bourdonx 2de secretaris J. Baas lste en H. van Leerdam 2de penningmeester ert W. J. Boone, Js. Bak, J. Polderdijken S. Broerse tot commissarissen van toezicht. Verder werd besloten dat op 15 Mei a. s. het regiementin werking zal treden. M.C. Vlissingen. Omtrent het pantserdek- schip Noord-Brabant, dat alhier bij de kon. Mij. „De Schelde" voor de marine zal worden aangebouwd, vernemen wij, dat de lengte over alles zal zijn 94,70 M., dat deze op de lastlyn 94,40 M. en tus- schen de loodlijnen 91,15 M. zal bedragen. De holte van den onderkant wrangplaat tot de rechte lijn opperdeksbalken 9,869 M. De waterverplaatsing met 400 ton steen kolen, geheel uil gerust, zal 4033 ton wezen, terwijl de grootste diepgang 5,40 M. zal zijn. Tel. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat op de hoeve „Reijgersburgh" te St. Maartensdijk een wild konijn wordt gezoogd door een kat. Eenige jaren geleden kwamen te Oud-Vosmeer geregeld een of meer ymkers uit Biabant met hunne korven wanneer in de zware kleipolders kavel aan kavel met heerlijk bloeiend koolzaad pronkten dit zaad ziet men in de laatste jaren in het geheel aietmeeren daarmede bleven ook de vreemde ymkers weg. Een enkele landbouwer onder deze gemeente, die nog geregeld aan bijenteelt doet, deelt mede dat de resultaten nog zoo kwaad niet zijn. Wissenkerke. J. 1. Zaterdag werd, in de openbare school alhier, de jaar- lijkscho algemeene vergadering der Kolen- vereeniging „Ons Belang" gehouden. Uit de doof het bestuur gedane rekening en verantwoording bleek, dat de uitgaaf bedroeg f2729.32Vs de ontvang f3095.74, zoodat de meerdere ontvang bedraagt f366.41V9, terwijl de waarde van den aanwezigen voorraad kolen bedraagt f 443. Uit beide laatstgemelde bedragen moet gekweten worden de tot het afgeloopen en het aaistaande dienstjaar betrekkelijke geldleening van f 700, met intrest. De kolen werden aan de leden geleverd in het najaar van 1896 tegen 62 cent en in het voorjaar van 1897 tegen 72 cent vrij op den wagen op de Kaai en respec tievelijk tegen 71 cent en 81 cent vrij aan buis. Uit de pakhuizen, die van de najaarslevering, tegen 78 cent die van de vooijaars levering, tegen 86 cent, alles per H. L. Ifet algemeene stemmen werden herbe noemd; tot voorzitter de heer A. T. C. Swenne en tot commissarissen de heeren J. J. Verhulst Izz. en W. du Claux. Voorts werd besloten: den pakhuismees ter op het dorp 20 H. L. kolen per jaar vrij op den wagen op de Kaai, als beloo ning voor uitmeten enz. toe te kennen, terwijl de pakhuisdagen werden verschoven van Maandag en Vrijdag naar Dinsdagen Zaterdag; den te benoemen boekhouder te Geersdijk te beloonen met f2.50 per jaar, en ten slotte, om aan de boeren leden, door wier hulp in het wagenvervoer, de vervoerprijs kon worden gehandhaafd op den in deze gemeente geldenden prijs van 8 cent per H. L., teruggave te doen van den hun daarvoor opgelegden aanslag in de personeele belasting. De uitgave daar voor zal bedragen f 10. Probation est. Men schrijft uit Tiel aan de Nieuwe Arnh. Ct. Zóó meet men hier de couloirs, die voor de eerste verkiezingen ten stadhuize zijn aangebracht. De heer K., de dikste onzer medebur gers ontving het verzoek om op het stad huis te komen. Daar stonden de lessenaars, achter in een smal gangetje. De heer K. probeerde er binnen te schuiven, wat dan ook lukte. De ruimte was zoo, dat hij, voor zijn rechterarm, luimte hield om te kunnen schrijven. Na deze proef zijn ze goedgekeurd. Uitspruitsels van aardappelen moeten niet aan het vee gegeven worden, daarin toch bevindt zich zwaar vergif, „solanine" geheeten. Het is dikwijls gebeurd, dat men zulke uitloopers, in plaats van ze weg te werpen en te vernietigen, aan de var kens gaf, die er dan ziek van werden, ja, als zij er veel van genuttigd hadden, daardoor stierven. Ook is het voorge komen, dat runderen, gevoed met afval uit fabrieken, waar men zoogenaamde uit- geloopen aardappelen verwerkte, onder verschijnselen van vergiftiging stierven, omdat bij de distillatie de „solanine" in de spoeling achterbleef. Kippen of ander pluimvee mogen die uitspruitsels evenmin worden voorgezet. Op sommige plaatsen wordt aan de te veld staande granen weer vrij wat schade aangericht door emelten of „de grauwe worm", dat zijn de maden van langpoot muggen. Die emelten vreten de bladen af en kunnen een plant geheel vernielen Een middel, waardoor heel vele gedood worden, is om het land, waarop ze zich vertoonen, zoo spoedig mogelijk met een kluitenbreker twee of drie keer te rollen En verder spare men de natuurlijke ver delgers van dit ongedierte, zooals mollen spitsmuizen, kauwen of roeken kwikstaartj es en meeuwen. H. v. d. Zee te Joure herdacht Za terdag den dag waarop hij voor 75 jaren in dienst trad bij de boomkweekersfinna Kruis Co. aldaar. Men herinnert zich ongetwijfeld nog de Üesschentrekkerij op groote schaal ten vorigen jare door een zich noemenden Zweedsehen graaf die een heerenhuis in Den Haag ten koste van de winkeliers op kostbare wijze wilde inrichten? Thans is in Den Haag weder een geval van flesschen- trekkerij ontdekt. Nu zijn't de praktijken eener oplichtster ditf reeds sedert Februari op de sluwste wijze slachtoffers maakte onder den handelsstand. Een vrouw, ge naamd Van de Poll (de naam van' een barer drie overleden echtgenooten) en zich noemende mevrouw Van de Poll, die zich heel net wist voor te doen, maar, gelijk gebleken is, een hoogst ongeregeld leven leidde, heeft aan twee dames tot een gezamenlijk bedrag van f4000 afgezet, door 't leenen van geld en kleederen, welke laatste zij dadelijk te Hilversum verkocht. Een firma in meubelen in Den Haag leverde haar, door middel van een vroegeren ge meenteambtenaar een volledig slaapkamer ameublement enz. tot een gezameniijk be drag van f800, waarop een 6 maal grootere bestelling zou volgen. De goederen werden naar Delft vervoerd, maar toen om de contante betaling gevraagd werd vertoonde de vrouw een quittantie volgens welke zij de handelswaren had gekocht van dien gewezen ambtenaar. De vrouw werkte op zeer slimme manier en verzon allerlei ieu- gens om aan goederen te komen zij woonde laatstelijk te Delft, doch gaf voor te Hil versum eene villa te gaan bewonen. De politie die haar verdacht, spoorde haar dezer dagen op en arresteerde haar te Hil versum in een klein onaanzienlijk huisje. Door een heer te Dordrecht werd sedert vier dagen een poes vermist. Toen gisteren een paar jongens aan het spelen waren in den tuin, hoorden ze opeens miauwen en naar boven kijkende, zagen ze de poes in een boom. Een hunner naar boven geklauterd, kwam tot de ont dekking, dat het beest in een kraaiennest vier jongen ter wereld had gebracht! DordrNieuwsbl.). Om de melkvlekken te verwijderen, spant men de stof over een kom en strijkt met een zacht penseel met zuivere glyce rine over de vlek, terwijl men niet meer glycerine neemt dan noodig is om de vlek te bedekken. Wanneer de glycerine ook aan den achterkant is doorgetrokken, ongeveer na tien minuten, moet men de stof in lauw water uitspoelen en aan den verkeerden kant strijken, totdat zij eeheel droog is. In de koolteerfabriek te Harlingen zaten drie man in een afvoerkanaal te bikken, toen de machinist onbedacht de stoom- schuif openzette. Twee der werklieden wisten zich in aller ijl te redden, doch den derde werden de beenen jammerlijk verbrand, zoodat hij wel levenslang onge lukkig zal zijn. Te Boxtel is een schippersknecht over boord gevallen en ondanks spoedige hulp verdronken. Te Helmond geraakte een vier-jarig knaapje onder een sleeperswagen en weid door den zwaren wagen als het ware verpletterd. Te Nieuwe Pekela is een kind van anderhalf jaar ongezien in een kuip met water verdronken. Te Haam stede is de 86 jarige C. S. in de slotgrach) verdronken. Te Bacholt (Limburg- is een tienjarig knaapje, voor een aanko menden bierwagen n og willende uitloopen gestruikeld en overreden, zoodat hij on middellijk een lijk was. In de Friesche gemeente Dantuma- deel had j.l. Zondag 2 Mei, een der amb tenaren belast met de afkondiging op Zon dag van de voorgenomen huwelijken in die gemeente, het werk gestaakt. In de Gemeentestem was door hem gevraagd ge worden of deze arbeid verplichtend was, en hem was ontkennend geantwoord. Al dus gewapend had hij 't er op gewaagd, de namen der in ondertrouw opgenomenen niet meer af te lezen. Op aaavraag door het gemeentebestuur hoe nu te handelen, is hierop vanhooger- hand gelast, dat geen huwelijken kunnen gesloten worden, voor nog twee afkondi gingen, en wel op twee volgende Zondagen voor de deur van 't gemeentehuis zullen geschied zijn. Op die wijze zijn 33 paartjes gedupeerd geworden en hebben opzeggingen en herbestellingen voor le houden bruiloft moeten plaats hebben. Een jonge man onder de betrokken paren moet voor veertien dagen nog zien een huishoudster te krijgen- In een pakhuis te Amsterdam heeft een treurig ongeval plaats gehad. In den vloer waren vier gemetselde terpentijnbak- ken, die leeggepompt moesten worden en daarna schoongemaakt. Bij het schoonma- van een dezer kuilen had een werkni"1 die zich daarin bevond de onvoorzichtig heid lichtte vragen, waarop zyn kameraa die buiten stond hem een brandende fan taren overreikte, doch terstond daarop hoor hij een gilde terpentijngassen, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2