NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 94. 1897. Duisifaq 11 flei. iffrfc faorptiij. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes Een woordje aaa onze lezers in Goes. Wij hebben allen van de Commissie voor het Huldeblijk aan de Regentes dezer dagen de circulaire ontvangen met verzoek om een bijdrage. De Commissie zal deze week rondgaan om onze gaven in ontvangst te nemen. Laat nu niemand onzer achterblijven om door een kleinere of grootere gift blij k te geven dat wij den arbeid van H. M. de Regentes als voorbereidster van onze Konin gin tot hare groote taak, die zij in 't vol gende jaar hoopt op zich te nemen, op hoogen prijs stellen. Uit de bijdragen der Nederlandsehe man nen en vrouwen zal aan de Regentes een geschenk worden aangeboden, door haar zeiven te bepalen welk. Een nationaal geschenk. Wie nog liefde gevoelt voor 't Oranjehuis en van geen der lezers dur ven wij het tegendeel onderstellen zal gaarne ook daartoe zijn cent, zijn kwartje, zijn galden, zijn tientje of nog meer, een iegelijk naar vermogen, willen afzonderen. Ook kinderen mogen wat geven, en trotsch zijn op deze bijdrage, waar 't niet zoozeer op de bijdrage dan wel op 't hart dat daarbij spreokt, in de eerste plaats aan komt. Laten de kiezers er nu wel aan denken dat de verkiezingen heel anders zullen zijn dan vroeger. Hun wordt nu geen stembiljet meer thuis gezonden dat zij daar op hnn ge makje kunnen invullen of laten invullen; zij krijgen nu voortaan sleohts een stem- kaait; en met die kaart gaan zij naar 't stembureau en daar geeft men hun een stembiljet. Op dat stembiljet staan de na men der candidaten met een zwarte vlek voor den naam. In die zwarte vlek is een witte stip die zij moeten zwart maken. Daartoe moeten zij achter een afgeschoten lessenaar, waar een potlood hangt en daarmede hebben zy niets te doen dan wat wij zoo even zeiden. Het geheele werk dat gij ts doen hebt is dat gij in een kotje gaat en uw can- didaat zwart maaktdat wil zeggen dat gij voor zijn naam een punt dicht maakt. De Centrale Kiesvereenigingen zijn de aangewezenen om te zorgen dat zij vóór 1 Juni by den burgemeester van hun kiesdistriot een gedrukt formulier halen, an dat invullen met ,den naam van den candidaat en dan verder een veertigtal kiezers hieronder hnn naam laten zetten. Natuurrijk moeten ereenige namen meer op, voor 't geval een der onderteekenaars °P 't oogenbrik van de inlevering der lijst onverwachts overleed of een of meer Verkeerde namen in de lijst stonden, of een voorletter foutief of naar 't oordeel der onderteekenaars dubieus leesbaar geschre ven was. Kortom voor allerlei gebeurlijkheden neme men een lijst van 50 of meer kiezers. Een der onderteekenaars beaorge op den wrkiezingtdag dat is Dinsdag 1 Juni n. s. de rijst op 't secretarie en ontvangt daarvoor van den burgemeester een ont- Vangbewijs. Wij schrijven dit natuurrijk niet, om dat wij vreezen dat onze Centrale besturen 6 Zierikzee, Goes, Hontenisse, Oostburg on Middelburg dit niet weten maar alleen tor herinnering aan de kiezers van hetgeen ook zp reeds wiste», hoe het voortaan gaat. En dan, wat ook geen nieuws voor hen Vozen zal? Dat er geen stemplicht in de wet is oorgeschreven, maar dat op elk kiezer plicht rust om te stemmen dat i i'let na te ^aten- Eu voorts Vanl6 ?llzekiesrecht is kiesplicht ver- pUcftQ 18 ioor de leus: stemrecht isstem- J»" mu „liberaal", o wheeling Utrecht I van den Christelijk historischen Kiczersboni, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer jhr. mr. A. P. C. v. Karnebeek. Deze „geloovige protestant" was jaren geleden Commissaris des Konings in onze provincie. Ook Utrecht II stelde een driekwart liberaal-school wetman den heer Bastert. Geen samenwerking In 't kiesdhtrict Zwolle heeft de antir. kiesvereeniging besloten den heer A. baron Yan Dedem niet candidaat te stollen, dewy 1 hij een candid atunr heeft aanvaard van de afd. van den chr. historischen kiezers- bond aldaar. Voorloopige candiiaten zijn aldaar nu de heeren jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck, ds. Talma en A. Brummelkamp. In 't kiesdistrict Schiedam werd onzer zijds mr. baron Yan den Borch van Yer- wolde candidaat gesteld terwijl in 't kies district Hilversum besloten werd door de oazen om met de dissentieerenden saam te werken, doch niet voor mr. Quarles, maar voor A. Mackay. Hiertegenover staat dat wy te Kampen den heer Mackay hebben gesteld, en dat de heer Van Wassenaar door de disaen- tieerenden in Ede candidaat gesteld, oen candidatuur weigerde, dewijl hy niet tegen over den candidaat der antirevolutionairen, jhr. mr. L. v. Asch v. Wijck wenscht candidaat te zijn. Inmiddels schijnt ook te Delft de samen werking nog niet verkregen daar worden Van Wassenaar en Yan de Velde genoemd. Kamer candidateren. In het hoofdkiesdistrict Slieirecht zyn er vier: dr. A. Kuyper antirevolutionairen, (Van Herwaarden Chr. hist, kiezersbond van ds. Bronsveld); Gerritsen radicalen en IJzerman liberalen. De minister van binnenlandsche zaken herinnert aan de volgende merkwaardige datums in de verkiezingsperiode 1 Juni candidaatstelling. 15 Juni verkiezing. 25 Juni herstemmingen. Zegt het voort Als bewijs van de veranderde toestanden en wegvalling der standen mag zeker wel vermeld worden dat in het conservatieve 's Gravenhage, de vorstelijke residentie, niet door een socialistische maar door een liberale kiesvereeniging, de grootste uit het district een tweetal is opgemaakt voor de candidatnnr voor de tweede Kamer en dat op genoemde voordracht staan een oud-minister, tevens oud-gouverneur van Suriname en een bakkersknecht. De heeren mr. H. J. Smidt en F. Mol. Natuurrijk zal dienen afgewacht of ten slotte Smidt dan wel Mol de candidaat wordt. De Zierikzeesche afgevaardigde Van Kerkwijk, een liberaal, veteraan, een der kundigste leden der Kamer, geniet in zyn district in ruime mate het vertrouwen. Wat in andere districten aan hun afgevaardigde niet zon worden toegestaan, is hem ver gund hy mag uit den band springen. Dit heeft de heer Van Kerkwyk in de laatste jaren herhaaldelijk gedaan en toch stelden de Zierikzeesche liberalen hem altijd weer candidaat. Zij waren 't wel niet in alles eens met hun „Koo", toch vlogen zy gaarne voor hem door een vuur en zullen dit ook weer wel doen. Zoo onder anderen is" de heer Van Kerk wyk tegen party verband. Wie den bewegelyken, altyd drukken, in de Kamer heen en weer loopenden man kent, begrijpt dit. Hy kan niet tegen dat lange zittenevenmin tegen lange debatten; want dan begint hy al heel spoedig te brommengelijk een hond dien men te lang aan den ketting houdt. EN vaai 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. De Kamer, de liberale party en 't dis trict Zierikzee kunnen dit echter best in hem dragen. Maar een wonder mag 't wel hee- ten dat eene party, die de programmas van de liberale unie als uitzuiveringsmid- del opdringt, zoo groote consideratie weet te gebruiken mét iemand die om zulk een program zoo een bitter klein beetje geeft. Van Kerkwyk heeft in 1888 in een brommigen brief 't optreden der liberale unie met haar program bestreden heeft in 91 tegen dit program groote bezwaren gehad, heeft in 1894, schoon voor de wet Tak, in de uitwerping der Takkiaansche candidaten te 's Gravenhage een groot aan deel gehad en 't opgenomen voor tegen standers der liberale unie en heeft thans, in 1897, verklaard, op een beslissend punt den vrijhandel met deze liberale unie te verschillen. De Zierikzeesche Kiesvereeniging heeft hierop in eene wel wat orakelachtig ge stelde motie met algemeene stemmen be slist, dat niet-instemming met 't program der lib. unie geen beletsel was en zoo werd de heer Van Kerkwyk weer candi daat te Zierikzee. Heeft de liberale unie hier ook tegen geprotesteerd Neen. Slechts een zwak protest van Het Vader land vernam men. Men kan zoo meende dit blad Van Kerkwijk wel candideeren, maar zoo in 't oog loopende opzijzetting van 't program van urgentie der liberale unie gelyk de motie deed, was verboden. Niet de candidaatstelling maar de motie was eene zonde. Andere bladen hadden 't evenzeer over de motie. Tot eindelijk ook de candidaatstelling zelve verdediging vond en de verkiezing van den heer Van Kerkwyk aanbevolen wordt door de vooruitstrevende Arnhemsche Courant. Dat blad komt er royaal voor uit dat Van Kerkwyk, de liberale protectionist, moet herkozen worden, om den antirevo lutionair, een vermoedelijk protectionist, te weren. Het standpunt van Van Houten anti- clericaal voor alles, en dan anti-protectionist. Maar desnoods protectionist om anti-clerieaal te kunnen zijn. Wy weten nu, by dergelijke practijken, op hoe groot eene waarde, wij de aandoen lijke betoogen van die zijde, omtrent het dure brood van den armen werkman heb ben te schatten. In zyn jongste geschrift: „Aan Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Heel de Kerk en heel het volk" zegt de heer dr. Ph. J. Hoedemaker onder meer ook dit „In de gevangenpoort te 's Gravenhage toont men den bezoeker een plank met twee gaten op zoodanigen afstand van elkander aangebracht dat de twee kijvende vrouwen, om wier halzeu de plank zich sleot, e» wier hoofden hoven die gaten uitstaken elkander geen kwaad konden doen, hoe lang het haar ook behaagde elkander nit te schelden. Het eigenaardige van deze inrichting bestond evenwel hier in dat het voedsel, haar tot levensonder houd verstrekt, op deze plank zóó was geplaatst, dat het buiten beider bereik was, maar dat zij het elkander konden toedienen. „Het komt my voor dat wij hier het beeld hebben van den toestand waarin wy verkeeren." Het derde der vergelijking in acht ne mende, brengen wij dit beeld, door den scherpzinnigen publicist voor de toestanden in de kerk gebezigd, op den politieken, den staatkundigen toestand onzer dagen over. De leiders van elke party hebben op 't oogenblik iets van 't gevoel der bovenge noemde klappeien. Zij kunnen wel elkan der de waarheid zeggen, maar moeten, ten zij ze van gebrek sterven willen, elkander helpen. Dit is de beteekenis van den wapenstil stand die Schaepman en Bahlmann, Kuy per en Lobman, Borgesius en Gleichman, Pierson en Bronsveld, Vrijhandelaais en Protectionisten, Vaderland en Nieuwe Rot- terdamsche Courant, Rome en Dordt, Oud- liberalen en Christelijk Historischen, Tak en Van Houten tot elkander voert. Een maatregel tegen natuur en regel ingaande, maar door lijfsbehoud geboden. Voor wat de antirevolutionaire party aangaat, kan hij leiden tot duurzame sa menwerking voor allen die leven uit een zelfde beginsel. Moge het zoo wezen Immers voor hen geldt in de eerste plaats Toenaad'ring eischt Gods orde en dezer tijden nood Hoedemaker en de Beaufort zou men hierbij ook kunnen vermelden doch om andere redenen. Zie evengenoemde brochure bl. 17. Het volgende voorval is geen staaltje dat pleit voor degelijkheid en de gelijkheid in 't democratische Amerika. Voor de eerste maal was er een kleurling ingeschreven voor de marine-school te Annapolis. De directeur der school had er voor beloofd te waken, dat hij geen last zou hebben van de vooroordeelen tegen zijn ras, zoo ingekankerd in de Vereenigde Staten. Hij kon echter zijn belofte niet houden, want reeds den eersten dag dat hij op school was, zetten de cadetten een manifestatie tegen hem op touw, die hem wel den lust moest benemen nog langet op ie school te blijven. Zij wilden geen zwarten kame raad. De staatssecretaris van marine in de Vereenigde Staten wordt nn zeer lastig gevallen, dat hij had toegestemd in de toe lating. Sint Juttemis. Dat prof. Acquoy gelijk had met dit woord af te leiden van Paus Jut, waarme de Pausin Johanna bedoeld werd blijkt, zegt het Chr. Schoolbladuit enkele volks uitdrukkingen nit dien tijd, door sommige dichters weergegeven. Om iets geks of onmogelijks aan te duiden diende de uit drukking zeker: Zie o. a. Jan Vos II p. 253, waar Oene op de vraag „Wie meen je dat ik ben?" antwoordt: „Sewes seun van Paus Jut." In Roemer Visscher's Brabbeling blz. 136 van de Tuytens (sonnetten) leest men lek peyl het water in een grondeloose put, lek drijf mijn ploech op de harre strant, lek say mijn saet in het dorre zant, Sonder hoop vat winnen ick 't spelleken sehnt. Ick stort mijn ghebedt voor een doove jut, Ick offer een Sanct die des maect geen werek. Ick loop te beevaert nae een ghesloten Kerck, Ick doe grooten arbeyt en ben niemant nut. Die wel aensiet mijns levens loop, Sal niet segghen dat ik goede coop, Dus langh gkebruyek myn vrije lust. Ick hoop, ik vrees, ik reeeken sonder Waert, Op een bed mocht ick, enik slaep opd'aert, Godt gheef myn benydersoock sulcke rust. TRANSVAAL. Aan een schrijven uit Transvaal van een oud-gewestgenoot den heer W. S. L., ont- leenen wij het volgende: De verdiensten zyn tegenwoordig maar slecht. Ik weet niet wat ons boven het hoofd hangt. Heel waarschijnlijk oorlog. Gij moogt denken, dat Engeland niet dnrft, ■wij denken, dat Engeland zóo ver gegaan is, dat het geen oorlog kan mijden. Zij weken slechts, om de zaken nog meer in de war te sturen en loeren op een kansje. Dit is echter zeker, dat de Engelschen zich deerlijk vergissen, als zij meenen, dat de jonge hoeren niet goed kunnen schieten. Het Jameson commando bestond nit jonge boeren. De oudere boeren waren er wel, d»ch die zyn niet zoo vlug meer, die blyven in het lager, en wachten den aan val af. De jonge moeten uittrekken. Als er nn oorlog komt, zal het bitter gaan. De menschen houden zich stil, maar in hun hart is een onmetelijke wrok tegen rooinek. De rampen en plagen, die ons land treffen, maken den boer ook meer ongevoelig voor het gevaar van den oorlog. De vreugde is weg, de haat is gebleven en versterkt. Ontmoedigd zijn de Boeren niet, al hebben velen reeds met den honger te kampen gehad. De tegenspoeden, waar mede de Boeren te worstelen hebben, staalt hen. Er was gevaar voor verwijfdheid door het voordeel in de gemakken des levens. Dit is nn gedaan. Als er gevochten moet worden, verwacht ik, dat de menschen met somberen ernst zullen zeggen„Kom ik om, dan kom ik om, 't kan me ook niet zooveel schelen, het leven is toch ook maar zwaar en hard, en daarom, als ik eerst nog eenige rooinekken kan doodschieten, kan ik ook maar sterven". Zoo zal 't gaan De Vrijstaat en de Transvaal zijn vaster aaneengesloten dan ooit te voren. Al wat Afrikaner is in de Kaap Kolonie, in Natal, en overal, voelt zich eensgezind als nimmer of nooit te voren. Geweren en kogels waren nooit zooveel onder de menschen. De magazijnen zijn vol, en bovendien gaat er een gedurig gebed op tot den Bestuurder der volkeren, die ook de oorlogen der menschen beschikt. Bang voor Engeland zijn we niet. De vreeze des doods overvalt ook wel eens den krijgsman, vooral den vrij williger, die geheel op eigen gezag vecht, zoo hard en zooveel of zoo weinig, als hij zelf wil. Als Engeland vechten wil, goed maar laat het ons dan eerst waarschuwen. We moe ten op onze hoede zijn, want de Engelsch- man zal ons onverhoeds, zonder oorlogs verklaring, op het lijf vallen ons behan delen als een oproerige vasal-staat. Op po litiek gebied, het binnenland betreffend, is er rust. Het Hooggerechtshof heeft eene poging gedaan om de heele Staatsmachine in wanorde te brengen. Zij wilden de wetten en be sluiten der Regeering toetsen aan de ver ouderde Grondwet. Volgens die grondwet zou de conventie zelfs onwettig zyn. Of het Hof hierin ter goeder trouw heeft gehandeld is voor my een open vraag. Ge lukkig is die kwestie voorbij. Er is vreda onder ons. Rustenburg W. S. L. In Griekenland begonnen zich reeds enkele sporen te vertoonen van de door de mogendheden aangeboden bemiddeling. Volo is door de Grieken verlaten en ter stond hebben de Engelsche, Russische, Fransche, Duitsche en Oostenrijksche sche pen troepen aan wal gezet om de verlaten stad te „bewaken". De Turken hebben intusschen de stad op „vreedzame" wijze in bezit genomen. De Grieksche vloot heeft zich op „aandrang" der mogendheden huiten de vuurlijn van Volo terugge trokken. Op deze wijze haat de rekening van 't Grieksohe volk op de wondermacht zijner vloot hetzelve ook niet veel. x Tegenover de bemoeiingen van Engelsche en Fransche zyde, om thans de tusschen- komst der groote mogendheden te ver krijgen, werd door Duitschland en Oosten rijk verklaard dat zulk een tasschenkomst toch niets zou uitwerken zoolang Grieken land Kreta niet ontruimt en de autonomie van Kreta niet erkent. De Grieksche regeering verklaarde hierop Kreta niet te zullen ontruimen, voor de aanbieding der bemiddeling van de groote mogendheden zou zyn ingekomen. Intusschen, eieren voor haar geld kie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1