NIEUWSBLAD Oil ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 92. 1897. Dontfettfag 6 fid iffrfe Iftocgang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN II EEN FOUT. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN vaai 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het is ds op staatkundig gebied bijna onvergeeflijke fout van dr. Bronsveld, c. s. dat zy met hun Christelijk Historischen Kiezersbond zijn opgetreden, in dezen tyd, nn, terwijl naar den mensch gesproken, hot ond-liberalisme op instorten staat en onder zijn eigen legge zwaarte dreigt te bezwij ken. En niet alleen dit, maar vooral dat zij optreden met de bedoeling om dit logge gevaarte stut en steun te bieden, teneinde het in de eerstvolgende wetgevende periode, den nieuwen tyd ten spijt, op de been te houden. In dit logge liberalisme, log van zijn grondvlak tot zijn piramide, heeft ten alle* tijde 't groote gevaar gescholen voor de geestelijke volksbelangen. Mogen daa al de mannen in bet gro*d- vlak met hnn non-possumus-wijsheid, de mannen der Thorbsckiaansche school, al het grootste aandeel hebben in de schuld der onaandoenlijkheid tegenover de rechts vragen tan het Calvinistisch deel des volks, ook de mannen die hooger op staan, wier plaats men natuurlijkerwijze meer in den tophoek der piramide zoektde man nen der Takkiaansche school, hebben niet minder den langen duur van den ongelijken •choolkamp op hun geweten. En verge ten zullen wij 'tniet dat het met name deze laatstea juiit zijn geweeit, die, minder nuchter dan hunne vaders en broeders welke diehter dan zij naar 't grondvlak der piramide naderden, tot den einde toe, met name de vraag naar rechtsgelijkheid in zake het onderwijs naar het rijk der on mogelijkheden hebben teruggewezen. Had toch de oplossing van dit gewich tig rechtsprobleem van hen afgehangen, wij zouden thans nog middsn in den druk zitten. Zelfbehoud eener-, levensmoeheid ander zijds, itaatkundige overwegingen, bij een enkele te spader ure ontloken rechtsgevoel Older de liberalen der oude school heeft ten laatste voor een deel op dit belangrijke punt iets toegegevendoch niet zoo zeer dit dat men te weinig toegaf, als wel dat men het niet een kwarteeuw eerder deed en daardoor tal van andere broodnoodige hervormingen heeft tegengehouden, blijft de groote grief die met name het Christe lijk historische kiezersvolk bij do komende itembus tegen het liberalisme onzer dagen tal doen weerklinken. En dit zal het niet doen, dewijl het in «en klsin land als het onze party tegsn partij moet staanhet goede ook in den tegenstander te erkennen blijv# ook zijne «we, en wat liberale regeeringen op stof felijk gebied voor goeds in den lande wrochten, blijve met erkentelijkheid her dacht Maar dit zal het doen, wijl het Tan de tegenwerking, de tirannie der libera listische beginselen al het schadelijke en •martelijke heeft ondervonden in hart en consciëntie, en in de beurs niet het minst. Er is nu eenmaal, dank zij het liberalisme, «en drukkende, een pijnlijke schoolqnaestie g«weest, die zonder erbarming het Chris tenvolk, dat dien strijd om des gewetens-, «m God» Woords wille te strijden had, door valsche neutraliteit en grove concur rentie, door vryheidbsrooving en gewe tensdwang op het terrein der school, het levensbeataan bemoeilijkt, zoo niet onmo gelijk gemaakt heeft. Het zijn Gods barmhartigheden dat het Christenvolk in dien strijd niet is onderge gaan. De ongelijke kamp heeft, dank zy 'ine genadige goedheid, deszelfs geestkract gestaald, het gevoel van saamboorigheid gesterkt en den ijver om ook den armen broeder te helpen, verdubbeld. Maar de namen van hen die, zy het '«r goeder trouw, ons deze groote zorge «n schade berokkend hebben, mogen wij niet vergeten. En waar wij, ter verster- mg van den volksinvloed op de Staats macht de nieuwe kiezers met blijdschap m onze gelederen begroeten, daar wenschen ^9 het hun, zoo zij het nog niet weten, zoo - 9 mogelijk toe te roepen Kiest nu, wat wij u bidden mogen, deze mannen niet voor uw volksvertegenwoordigers. Gij zoudt er de periode van voor eenige jaren mede terugroepen, de periode waarin geen enkele groote hervorming, allerminst tot verbetering van den socialen toestand, tot stand komen kon, dewijl de groote, machtige oud-liberale party zich tegen elke verbetering, zoo zjj maar iets van het Christelyk historisch stempel vertoonde, met hand en tand zou verzetten. En zie nu terwijl het naar onze innige overtuiging behoorde vast te staan, dat alle broeders van welken stand of rang, of van welke kerkelijke indeeling ook, zich vereenigden om dat ond-liberalisme in zijn loop te stuiten, zie daar komt nu een dr. Bronsveld, een dr. Muller, een dr. v. Leeuwen, een dr. de Visser en welke geleerde mannen van Christelyk historischen huize met hen zijn, den volke vertellen dat het alzoo niet zyn moet. Dat het niet noodig is tegen het liberalisme, tegen de mannen die uit de beginselen der revolutie leven, tegen de kinderen van 1789 front te kiezen maar dat men een vervolgingskamp, desnoods te vuur en te zwaard, te openen heeft tegen onze pen weigert bijua het woord neer to schrijven tegen de eigen broeders. De Christelyk historische Kiezersbond, onder de bezieling vau de zoo even ge noemde mannen, heeft besloten alle malcon tenten onder het Kiezersvolk, die iets tegen „Kuyper" hebben, of tegen de dolee- renden, of tegen het calvinisme, of tegen de antirevolutionaire partij, op te roepen ten strijde tegen diezelfde antirevolutio nairen, welke met hen door belijdenis en geloof, historie en traditie, geestelijk be lang en Christelijke roeping, eenzelfde breed terrein voor broederlijke of althans lotge- meenschappelij ke samenwerking bezitten, waarop nog zooveel zou kunnen worden gewenscht, gewerkt, gewonnen. En zie, wij herhalen het, inplaats hier van ziet men nu den Christelijk histori schen Kiezersbond al zijn best doen, om de partij die haar 't naast staan moest, met wie zy behoorde op te trekken, te vernietigen. Te Breukelen werd het sein gegeven daar werd een liberaal candidaat gesteld en afgevaardigd. Te Delden ziet men in genoemden bond den orthodoxen predikant met den modernen collega de naam des eenen is Jungius, dien des anderen zeggen wij liever niet in éénzelfde bestuur plaats nemen, om straks misschien dat zelfde spel te spelen. In andere plaatsen worden voorloopige candidaten van liberalen huize, zelfs Pierson, de Takkiaan, aanbe volen. Kerksche liberalen misschien, die ook wel een weinig voor ,,'t goeie" zyn, doch wier beginselen niettemin middellijn- lijk overstaan aan de oude beproefde Chris telijke historische beginselen en het libe ralisme van alle gading, hetwelk in zijn wortel revolutionair is, helpen bestendigen voor wie weet hoe langen tyd. Een fout, te minder verschoonlijk, dewijl onder de eigen geestelij Ke zonen van het liberalisme een zeker besef aan het ont luiken was, dat het liberalisme al de jaren zijner heerschappij zooveel dat recht was had scheefgetrokkenzooveel dat noodig bleek had nagelaten zooveel dat steun verdiende, had afgestooten, dat het niets minder dan een weldaad zou zyn, om het volk eindelijk, kon het zyn voor goed, van de heerschappij van dit oud- liberalisme te verlossen. En ais wij dan daarbij bedenken, hoe dit oud-liberalisme, dat eens Heems kerk tot zaakwaarnemer had, thans door Van Houten, den dichter van „het orna ment der Kroon", den beschermer van het „Matthusianisme", den aanrander van het recht van „God, Eigendom en Familie" wordt rondgereden, dan grijpt ons een gevoel van bitterheid aan, over zoo groote kortzichtigheid die niet ziet; of niet zien wil, wat een ieder zietnamelijk dat zoo'n optreden van den Christelyk Histo rischen Kiezersbond in dezen tijd en onder deze omstandigheden een spelen is in de kaart van datzelfde liberalisme, van welks kwaad en kwaden invloed de herinnering bij deze mannen stellig nog niet is uit- gewischt. Maar zoo hooren wij vragen over drijft gij niet Zie hoe hier en daar zelfs de aftredende antirevolutionair op de voorloopige-candidatenlijst kwam en elders aan vrome en vroede Christenmannen een candidatuur werd aangeboden. Wij antwoorden Maar een voorloopige candidatuur is nog de candidatuur zelve niet. Wij zullen het gelooven wanneer wij het zien. Maar toegegeven voor een oogen- blik dat dit alleen uw streven is, waartoe dient dan, mogen wij vragen, uwe eigen organisatie En wat de caDdidaatstelling van vrome Christenmannen aangaat is dat vroom wanneer gij daardoor het welslagen der candidatuur van uw naasten bloedverwant op Christelyk gebied, in gevaar brengt; of oorzaak zijt dat de man der „liberale" school wordt gekozen Is hot wijs voor bet minst, wanneer gij met ons tegen het liberalisme de evange lisatie of zelfs tegen de Revolutie het Evangelie kiest, de mannen die met u op eenzelfde basis staan voor 't gezicht des vijand» te verloochenen En dat doen de mannen van den Chris telyk Historischen Kiezersbond en tegen dat groote gevaar heeft met name de heer De Marez Oyens, wien uit Sr.eek een voorloopige candidatuur werd thans gezon den, op vrij krasse wijze gewaarschuwd. Zijn antwoord aan eene Christelijke historische kiesvereniging, in 't kiesdistrict Sneek, waar onzerzijds mr. Heemskerk aan de beurt van aftreden is, en waar men hem wilde candideeren, geven wij in een volgend no., als een verrassend blijk dat niet alle Hervormde mannen het standpunt en 't streven van deze hunne kerkelijke geestverwanten goedvinden. Mogen het er velen zijn. De samenwerking tusschen de beide groepen der antirevolutionaire partij, da resolatiën der deputatenvergadering, de houding van het Centraal Comité, dit alles wordt door de Nederlander allergunstigst besproken. Het blad zegt eerst waarom de dissen- tiëerende broeders tot haar leedwezen niet ter deputatenvergadering konden opgaan. Men vreesde meegesleept te zullen worden naar een kant, waarheen men niet wilde, en zoo moest wel in pal staan kracht worden gezocht. Intusschen erkent het blad, dat, in de laatste dagen, door de leiders der fractie, wier vroeger beleid men afkeurde, veel blijken zijn gegeven van toenadering en verzoening. Niettemin was het voor die anti-revolu tionaire Kamerleden, die tegen die leiding bezwaar hadden, niet mogelijk ter verga dering te verschijnen. Zjj mochten niet den indruk geven, alsof nu, met het oog op de stembus, plotseling alle bezwaren verdwenen waren. Ook zou hun verschij ning niet begrepen zijn door tal van kiezers, die, zeer natuurlijk, zich diep gegriefd voelen door de wijze waarop door geestverwante blaadjes mannen door het slijk zijn gehaald, die toch wel eenigen dank bij ons Christen volk hadden verdiend! Er is in den lande veel kwaad bloed gezet, en dit werkt lang na. De poging om de klove althans niet te verwijden is door de deputatenverga dering met een schoon blijk van toena dering beantwoord. Het blad waardeert dit. De Utrechtsche Commissie van Advies heeft zich beijverd, het verbreeden van de scheur tegen te houden. Eenerzyds heeft zij zich uitsluitend, maar beslist op het Program van beginselen blijven plaatsen; anderzijds heeft zij zelfstandige organisatie, die zoo licht vijandige organisatie wordt, eer ontraden dan bevorderd. Het antwoord dat daarop de Deputaten vergadering gegeven heeft, schijnt ons be vredigend. Waar schijnbaar zoo'n aaneen gesloten; eenheid en overstelpende meerder heid was, had licht de massa overmoedig kunnen worden. Dat dan ook nu en dan een scherp woord tegen „de di3sentieeren- den" gesproken is, is gansch natuurlijk. Niettemin is met eenparige stemmen ook deze conclusie aangenomen: dat noch het gebeurde bij de stembus van 1894, noch ook min gewenschte persoonlijke verhou ding, beletsel is te achten tegen iemands candidatuur. Geen verwijt is daaraan toegevoegdgee re voorwaarden zijn gesteld, en leite ijk is door het aannemen der conclusie eikend, dat on- dauks zelfstandig optreden ook tegenover den leider, men toch lid blijft der anti revolutionaire partij, omdat men staat op eenzelfde beginsel. Alle benamingen die hoe goed zij dan ook mogen bedoeld zijn geweest, tot zooveel ergernis aanleiding hebben gegeven, zijn weggelaten. Het pro gram van actie laat ruimte voor verschil en dus voor nader overweging en overleg. Tegen de samenwerking heeft de Ned. volstrekt geen bezwaar. Edoch op dit oogenblik geen vereeniging. Blijven er dan onzerzijds bezwaren tegen samenwerking bestaan Ja indien wy" achter onzen stry'd voor onze zelfstandigheid tegen zin verborgen tegen de antirevolutionaire beginselen. Maar indien wij nog even beslist ons oud program aanvaarden; indien wy in anderen dezelfde vrijheid en dus ook zeker verschil van inzicht duiden, die wij voor ons zeiven opeischen indien het vaststaat dat vrijmoedig optreden ook togen geest verwanten niet langer beschouwd wordt als „verzet tegen de georganiseerde partij", wat ter wereld kan ons dan terughouden van samenwerking? Samen werking,zeggen wij; vereenigen niet. Op dit oogenblik zou die onnatuurlijk, opge drongen zijn. Er is te veel wantrouwen bij velente vaak ook wordt verschil van kerke lijk standpunt als reden van uitsluiting of ver wijdering gebezigd. Onder zulke omstandig heden dient men elkander eerst te leeren verstaan. Als men ziet hoe moeilijk het valt zelfs tot eene en dezelfde kerk hen te vereenigen die eenzelfde belijdenis en eenzelide organisatie hebben, omdat tegen de vereeniging oude herinneringen zich ver zetten, zal men beseffen dat ook vereeni ging op po itiek gebied, zoolang het per soonlijk vertrouwen niet hersteld is, moeilijk blijft. Het blad dringt ten slotte ook bij zijn geest verwanten aan op loyale samenwerking. Maar de samenwerking behoort te zyn loyaal. Als elk district, elke fractie zich beijvert een eigen candidaat te stellen voor dat de ander gereed is, dan is het beter flinkweg te zeggen, dat men geen samen- king wil. Menzy, ook in de politiek, oprecht. Wil men wel samenwerking, dan kan de candidaat zelf die zeer bevorderen, door zich slechts eene candidatuur te laten wol- gevallen, waarmee beide fracties kunnen instemmen. Waar eene verkiezing over het geheele land plaats heeft kan men gemak kelijker dan by eene op zichzelf staande verkiezing het middel vinden, om beurtelings beiden fracties te gemoet te komen. Voor de zittende leden is het bezwaar al zeer gering. Ook de oud-Kamerleden zijn vroeger reeds gekeurdprincipieel bezwaar tegen hun candidatuur gaat moeilijk, tenzij hun eigen handelingen daartoe aanleiding mochten hebben gegeven. Natuurlijk zal in elk district, als gewoonlijk, op veel bijom standigheden moeten worden gelet. Maar dit alles belet dunkt ons niet dat de tegemoetkomende houding der Deputa tenvergadering met „loyale samenwerking" behoort te worden beantwoord. Dit woord waardeeren wy. Zondagsrust. Zondag 30 Mei willen de studenten uit Amsterdam een roeiwedstrijd houden te Haarlem; do burgemeester heeft echter zijn toestemming geweigerd. Zo.-idag jl. vergaderde de liberale kies- vereeniging te Oostburg, traden twee hoof den van openbare schoten op ter aanbe veling van de candidatuur Hennequin, ont wikkelde de heer Hennequin het Kamer lid zyn politieke denkbeelden en werd hij voorloopig candidaat gesteld. Zondag jl. word in tegenwoordigheid van leeraren enz. de heer J. A. Leopold te Nijmegen door den schoolopziener mr. Van Voorthuijsen „plechtig" geïinstalleerd als directeur der Rijkskweekschoolde kwee- kelingen zongen een „toepasselij k" feestlied. Wy vermelden deze feiten natuurlijk om het nadenken op te wekken. Wij wilden maar zeggenindien de hoogere, beschaafde, geletterde, paedogisch ontwikkelde kringen, mannen als liberale ka merleden, schoolmannen en studentenden zoo avereshtsche opvatting «uitrent Zondagsrust laat staan Zondagsheiliginger op na houden, als blijkbaar bovengenoemde heerea schijnt te bezielen, dat wy dan van de oplossing van het vraagstuk der Zon dagsrust laat staan Zondagsheiliging verder dan eoit verwijderd zjjn. Tweede Kamer-Candidaturen. Aangenomen de candidatuur voor Zuid- horn door dr. A. Kuyper; voor Beverwijk door A. P. Staalman; voor Haarlemmer meer door Reekers (R.); voor Utrecht I is gecandideeri door den Chr. Hist. Kiezers bond de liberale aftredende afgevaardigde voor Utrecht J. N. Bastert. 5 Mei 1897. Panl Krnger, president der Z. Afri kaansche Republiek, heeft het bescherm heerschap aanvaard van het XXIVe Ned Taal- en Letterkundig Congres, van 23 to 26 Augustus a. s. te Dordrecht te houden Door de provinciale commissiën voor het nationaal huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin-Weduwe, by gelegen heid van het eindigen van haar regent schap, is in de plaats van wijlen Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, gekozen tot lid der hoofdcommissie, Jhr. Mr. A. F. de Sarornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die deze be noeming heeft aangenomen. Te Amsterdam is de brievenbesteller L. G. Triessen door de radicale party in het 7e district candidaat voor de Kamer gesteld. In de St. Crt. zijn opgenomen de statuten van de Christelijke Zondagsschool- vereenigingte Othene (gemeente Zaamslag). Die vereeniging is gegrond op de on veranderlijke waarheden, door Gods Woord geopenbaard en in de Formulieren van Eenheid der Gereformeerde kerken uitge drukt. Haar doel is de stichting en in standhouding eener school te Othene, waarin des Zondags aan kinderen onderwijs uit den Bijbel wordt gegeven in overeen stemming met den grondslag der vereeniging. De 2e luit. kwartiermeester Uiterwyk van het 3e regiment inf. te Bergen op Zoom, wordt Vrijdag a. s. overgeplaatst naar Vlissingen, en aldaar belast met de administratie van het 4e bataljon en het depót vau discipline. Vlissingen. In eene heden Woensdag onder voorzitterschap van den heer Tutein Nolthenius gehouden zitting van den ge meenteraad werd, na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting en mede- deelingen en overlegging van de ingekomen stukken, aan mej. J. P. van der Hooft eervol ontslag verleend als kweeke- linge in de nuttige handwerken aan school A, en aan E. N. Klittenberg en vrouw, als binnenvader en binnenmoeder in het gasthuis, die op wachtgeld worden gestsld tot 1 Januari 1898. Tot regent over het Burger Weeshuis werd benoemd de heer J. D. J. M. Bekaar, postmeester alhier. Na uitloting van 6 obligatiën van de leening 1888 worden goedgekeurd de reke ningen over 1896 van de Kamer van Koop handel en de Zeemans- en Vrsschersbeurs. Vervolgens werd besloten de Bank van Leening met ingang van 31 Mei e. k. voor de beleening van panden te sluitenen tijdelijk benoemd tot directeur of eerste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1