NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 91. 1897, Dinstfag 4 Ilei. ilfifo laar gang, VERSCHIJNT Buitenlandsch Overzicht. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTEN TIEN ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De Liretteur ran het Postkantoor te Goes, brengt ter kennis, dat de laatste bestelling, na aankomst van den trein nit Holland (9.4 av.) is opgehevenen dat eene nieuwe bestelling is ingevoerd na de aan komst van den trein uit Vlissingen (7.11 av.). De correspondentie, aangebraoht met voornoemden trein van 9.4 av, zal echter worden uitgezocht, zoodat de houders van bnsrechtkaarten de brieven enz. zullen knnnen afhalen. De Directeur voornoemd: VAN INGEN. Christelijk historisch. Wat wordt er van dezen naam door allerlei opponenten der georganiseerde antirevolutionaire party een druk gebruik gemaakt. Een christeiyk historische party door allerlei christelijke bonden en vereenigin- gen aangevallen en afgevallen, schijnt een zoiderlinge vertooning. Links de Christeiy'k Historische Kiezers- bond „Marnix" haar toeroepende dat 't antirevolutionaire beginsel verloochend is. Rechts de Christeiyk Historische Kie- ïerebond haar zwart makende op hoog gaande manier. En daar tusschen nog het christeiyk Historische Kies-Comité, aan welks hoofd prof. v. d. Berg staat en enkele Chris telijk Historische Kiesvereenigingen met of zonder sympathieën voor den Christelijk Historischen Kiezersbond, doch in elk ge val tegen de Christelyk Historisohe of Antirevolutionaire party. En al deze Christeiyk Historische bon den en menschen, tot zelfs van den chris telijk Historischen Kiezersbond, vinden dat de mannen van den Christeiy k Historischen Kiezersbond Marnix meer respect verdienen dan de Christely k Historisohe of Antire volutionaire party. Toor den nieuwen kiezer om van te duizelen. Tenminste wanneer hy niet beseft dat ?eggen en doen twee zijn en dat niet ieder Wat hij zegt te zijn, ook al tooit hy zich met nog zulke schoone namen. Of ook wanneer hy de spreuk vergeet dat als twee hetzelfde zeggen, dit nog niet hetzelfde is. Men zal toch wel willen gelooven dat Christelyk Historisch van mr. Yerkouteren en Christelijk Historisch Van ds. Engelberts uit Giessendam nog al wat verschillen; middellij nlijk tegenover «zander staan. En ook dat op 't Christelyk letoriech standpunt Bronsveld en Linde- bijjia niets op elkander gelijken. - 1 jvij daarom den naam Christelyk Tat zi verwerpen zy verre. Integendeel wij zullen «hekenis er van trachten te verdui- Voü ^evens wan nu af den een- Wen !fQ n}™wen kiezer telkens waarschu- van j z«c'1 niet door de geschriften hte .1 Historischen Kiezershond ten u brengen. Deze geschrif- antir °C .ben met de beginselen der gij ®y°lntionaire party niets te maken. teeen^rt g6ricllt teSen Kuyper, tegen Rome, tl,. vvchting der georganiseerde an- lea on&ire party, met welke beginse- bhri l' Christelijk Historisch Nieuws- i het van harte eens zijn. n Wa^ Marnix betreft, hierover later. toert d vvij De Standaard niet dat jTerataan hebben, toen zy beweerde j Za^e y meest voorkomende houding in- Was c 6 aanstaande verkiezingen by ons KoetsvelT c° ^en ^eer ^an ^Standaard althans schrijft !«n vvaant dat wy hiermee zeg- iu (iut.o 6n' aanzoek tot samenwerking wan onzen kant was uitgegaan en dit bedoelden we in het minst niet. We doelden op het bericht dat in de pers de ronde deed dat droite en gauche zich in Goes op de candidatuur Lohman vereenigd hadden. „Wie komt tegemoet? De groep die den candidaat van eigen fractie, óf de party die een candidaat, tot een andere fractie behoorende verklaart te willen steunen „In Goes ligt in het feit dat de fractie- Lobman voor de candidatuur-Lohman saamwerking wil, niet het allergeringste blijk van inschikkelijkheid. Daar geeft de fractie-Lohman wel blyk van door in Middelburg Mr. Lucasse te candideeren. In Goes daarentegen kon bewijs van voor komendheid niet door haar, maar alleen door ons gegeven worden, indien wy de candidatuur Lohman voorloopig steunden. En dat is geschied" Tot zoover de Standaardwier verdui delijking wy ons haasten op te nemen echter niet dan onder opmerking dat de Standaard haar betoog op eene onjuistheid heeft gebouwd, te weten op een nieuwtje dat in de pers de ronde deed, als zou ook onze kiesvereeniging plan hebben de candidatuur-Lohman te steunen. Dit bericht, waarvan het vader schap ge makkelijk te vinden ware, kon niet iwaar zyndewijl de Goesche Kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" nog niet ver gaderd had, en by de samensprekiogen tusschen de besturen van „Voor N. en O." en „Groen van Prinsterer" de vraag samen werking voor de a. s. campagne was afge stuit op de verklaring onzerzijds dat hier omtrent niets kon worden medegedeeld alvorens het program van actie er was, de deputatenvergadering had gesproken, en de candidaat zich zou hebben verklaard. Dit is dan ook de reden dat wy het be doelde dwaze berichtje niet hebben over genomen, of bestreden. Wy geven echter de Standaard toe, wanneer „Voor Nederland en Oranje" de candidatuur Lolimar. steunt, dat dan de voorkomendheid alleen aan onze zijde is. „Voor Nederland en Oranje" besloot in de organisatie te blijven en daarom werd „Groen van Prinsterer" opgericht, die zich aansloot by de Commissie van Advies. De candidaat past dns beter by de nieuwe dan by de oude kiesvereeniging, wat de organisatie betreft. De kiesvereeniging „Vreest God, eert den koning te Wemel- dinge" die zich by geen van beide orga nisaties aansloot, dewyl instemming met het Program van Beginselen haar voldoen de voorkwam, zal wat de beginselen be treft, met dezen candidaat kunnen tevreden zijn. „Voor Nederland en Oranje" kan echter geen beslissing nemen, alvorens de heer Lohman zich zal hebben uitgesproken, wat de resolutiën der deputatenvergadering be- betreft. En deze bevatten by bet Program van Beginselen, ook nog dat van Actie. In ons no. van Donderdag noemden wy J. L. Zwanenburg te Terwispel, geboren 1801, den oudsten kiezer van Nederland. J. v. d. Water te Schiedam, geboren 15 Aug. 1799, is nog onder en oefent nog steeds met lust en ijver het eerzaam beroep van vleeschhouwer in zyn vader stad uit. Als die oude mensehen straks de jongere ook in verkiezingsijver maar niet beschaamd zetten Op 't oogenblik schijnt hèt Atbeenscbe volk meer belang te stellen in 't nieuwe ministerie dan in den oorlog. Het Ver wacht veel meer nog van den nieuwen minister dan van den nieuwen bevelhebber. En toch moest meer de aandacht op 't oorlogsterrein gevestigd blijven. Van daar moet toeb de uitkomst komen. En die moeten de Turken brengen. Van hunne groot UITGAVE VAN EN moedigheid toch hangt het af of Grieken land veel of weinig by dezen oorlog zal verspelen. De kamp is feitelijk reeds be slist; ook al zyn de overwinningen, de vorige week op de Turken behaald, niet onbelangrijk geweest. Weer trekken de Turken van twee zijden met breede flanken op de Grieksehe stel lingen aan, terwijl het Turksche centrum- leger zyn plannen nog altyd verborgen schynt to houden. Maar dat voorttrekken de leus blijft, dat zeggen u de verwoede gevechten welke geleverd zijn. De Grieksehe rechtervleugel in Thessalië, by Velestino, onder commando van kolonel Smolenits, hield zich kranig en sloeg her haaldelijk de aanvallen der Turken af; maar op den linkervleugel, by Farsalos, in Epirns, was bet weder oremus; daar is men de paniek ten gevolge van do ver overing van Delilór nog niet te boven en neemt men een meer beverige houding aan. Bovendien dreigt den dapperen rech tervleugel toch nog gevaar, dewijlde Turken Volo schijnen veroverd te hebben, op weg waarbeen zy verscheidene zware kanonnen en veel ammunitie hebben buitgemaakt. Lang zal 't Grieksehe leger, groo ten- deels bestaande uit ongeoefenden, en on- geordenden, terwyl zy ook in getalsterkte en kraebt van aanvoering ver achterstaan, het tegen het Turksche niet meer uithouden. Dit schynen ook de mogendheden in te zien. Althans men fluistert dat zy het er over eens werden om tusschenbeide te komen. Het is te hopen dat da wapen stilstand niet te lang uitblyve, en het arme, uitgeputte Griekenland niet te zware oorlogsschatting worde opgelegd. Omtrent Osman-pacha, den Turkschen bevelhebber, onder wiens verstandige leiding de Turken bun triumfen behalen, melden wy het volgende. Hy werd in 1837 te Amasia in Klein-Azië geboren, hy ontving zyn opleiding aan de militaire school te Konstantinopel, onderscheidde zich later in den Krimoorlog en versloeg in 1876 de Serviërs by Saitsjar, voor welk wapenfeit hy tot moesjir (maarschalk) werd verheven. Toen in Juli 1877 de oorlog tusschen Rusland en Turkije was uitgebroken, kreeg Osman-pacha bevel tegen de Russen op te rukken. Met 36 batterijen en44 bataljons bezette hij aan den ingang van den Sjip- kapas Plevna, welke plaats hij met bewon derenswaardige snelheid in een vesting wist te veranderen, waardoor de voortgang der Russen gestuit werd. Den 19 Juli werd de eerste aanval op de geïmproviseerde vestinggedaan. den llden September liet de opperbevelhebber der Russische troepen, generaal Skobelew, nadat de plaats vier dagen achtereen gebombar deerd was, andermaal storm loopen, doch de aanvallers werden teruggeslagen. De Russische staf zag in, dat Plevna niet met geweld te nemen was en op voorstel van generaal Totleben, den verdediger van Se- bastopol, werd besloten de bezetting uit te hongeren. Den 10 December 1877 deed Osman- pacha, wiens levensmiddelen geheel |nitge- put waren, een laatste poging. Zijn plan was de Russische liniën door te breken. Hij werd echter door de overmacht ver pletterd en moest zich overgeven. Ik wensck u geluk, zeide hem grootvorst Nicolaas; uw gedrag zal de bewondering van het nageslacht opwekken. Osman, de leeuw van Plevna, de ge vierde held van 't Tnrksche leger, wien de sultan den titel van Ghazi schonk, bleef tot April 1878 in Russische krijgs gevangenschap, keerde daarna naar Konstantinopel terug en belstte zich met de reorganisatie van het Turksche leger. Daarop was hij tot 1885 minister van oor log en maarschalk van 't paleis. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Krabbendijke. Aan het telegraafkan toor alhier werden in de geloopen maand April behandeld 231 telegrammen, zijnde 79 stuks verz. en 152 stuks ontv. Kamperland. Door het telephoonkan toor alhier werden behandeld in de maand April 1897, 63 berichten daarvan ver zouden 35, ontvangen 28. Wissenkerke. Door het" telephoon- kantoor alhier werden behandeld in de maand April 1897, 49 berichten daarvan verzonden 25, ontvangen 24. Stavenisse. In de maand April 1.1. werden door het telefoonkantoor alhier 160 berichten behandeld, n. 1. 90 ontvan- geu en 70 verzonden. Die laatste getallen waren in het le kwartaal van het vorige jaar respectievelijk 213, 109 en 104. Colijnsplaat. Aan het telephoonkan- toor alhier werden in den loop der maand April behandeld 108 berichten, waarvan verzonden 38 en ontvangen 70. Colijnsplaat. Aangesteld tot rijksveld wachter P. Maarsman dienaar van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Cats, standplaats Colijnsplaat; en verplaatst met 8 Mei de rijksveldwachter W. N. K. van Schalkwijk van Colijnsplaat naar 's Gra- venhage. Zierikzee. De heer W. C. de Crane, het eenige Roomsche lid van den gemeen teraad alhier, heeft ontslag genomen. Stavenisse. Gewoonlijk wordt hoog opgegeven van de loonen, door polder werkers gewonnen, en is de gewone zegs wijze, „dat polderwerkers met rijksdaalders gooien als anderen met dubbeltjes". Vroe ger moge dat zoo zijn geweest, maar thans zal het zoo'n vaart wel niet meer loopen. Althans, naar de berichten luiden van menschen nit deze gemeente, die als pol derwerker dienen bij de indijking van het verdronken land van Saaftingen, moeten zij al heel tevreden zijn, als zy een dag loon kunnen maken van f 1,25. Als men bedenkt, dat daarvoor zware arbeid moet worden verricht en de gehuwde polder werker behalve zich zelf ook zyn huisge zin in zijne woonplaats er van moet onder houden, zal men toegeven, dat die loonen verre van schitterend zijn. Stavenisse. Bij beschikking van den minister van W. H. en N. is de jaar wedde van den heer S. J. Paassen de heer, brievengaarder alhier, met f 50, verhoogd en daardoor van f450 op f500 gebracht. Door de politie te Oud-Beierland is tegen eenige personen proces verbaal op gemaakt omdat zij eene vrouw, die zy verdachten van een meisje betooverd te hebben, in een woning hebben gelokt en toen deerlijk mishandeld hebben. De 71-jarige muziekdirecteur Richard Hol deed te Nijmegen huwelijksaangifte met een 32 jarige dame aldaar, mej. M. Th. Koene. Een ingezetene van Franeker huwde Donderdag voor de tweede maal, terwyl 2 zijner dochters tegelijk in het huwelijks bootje traden. De keizer van Oostenrijk heeft aan onze Koninginnen appartementen in den Hofburg aangeboden. Deze aanbieding is evenwel, omdat de Koninginnen incog nito als gravinnen Yan Buren rei zen, niet aanvaard. Wel is aangenomen de uitnoodiging om van een hofrijtuig en van de keizerlijke loge in de Opera ge bruik te maken. In Friesland treedt tegenwoordig op verschillende plaatsen op als voorstander van protectie de heer H. jDe Boer predi kant bij de Herv. Gem. te "Wieringerwaard. Vroeger was hij veehouder hij Heerenveen, maar daarna is hij weer beroepen tot predikant te Oosterwolde, Morra en ver volgens te Wieringerwaard. In de bijzondere strafgevangenis voor meisjes te Montfoort, waaruit onlangs de laatste veroordeelde werd ontslagen, zal eerstdaags weer een verpleegde worden opgenomen, die door de rechtbank te Middelburg tot 4 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Zaterdag liep een lV2-jarig meisje haar vader, die spoorwachter is onder Schiedam, joa de lijn op, juist toen de trein nabij was. Het kind dat zich tus schen de rails bevond, werd door de locomotief terneergeworpen, waarna verder de trein over haar.5ging zonder haar te deren, alleen was zij door den stoot van de locomotief aan het achterhoofd verwond. Waarden vroeger de heksenen, spo ken in den wintertijd rond, als men wei nig om handen had, thans verlaten zij reeds hun schuilhoeken in de lente, om onzen maagden booze parten te komen spelen, zoo wordt uit Gennep (Limburg) geschreven. Er werden ditmaal geen kran sen in het hoofdkussen gevonden, doch de heks was zelf verschenen in een gedaante van een oude mottige vrouw. Betreuren wij het geen duivelbanners te bezitten, om ons het gevaarlijk goedje van het lijf te houden, gelukkig bezitten wij daarvoor legio practische middelen, die der heks den toegang tot onze woning onmogelijk maken. Althans als radicaal middel hoor den wij der betooverde zns aanbevelen een pekelharing met den kop naar beneden over het sleutelgat te hangen en tegelijk twee j klaverblaadjes van vieren op den dorpel te leggen, waardoor het binnendrin gen wordt belet. Is de heks eenmaal bin nen, dan blies zij binnen tweemaal vier- en-twintig uur den aftocht door den schoor steen. Zouden de menschen wel ooit wijzer worden? De sluwe Hongaar. Het was te Chicago. Een landverhuizer uit Zwaben werd aangevallen door een dronken Ier, maar deelde dezen een paar klappen toe van zulk een gehalte, dat de man van het Groene Eiland weldra zielloos neerlag. De Zwaab jwerd gevangen genomen en voor de rechtbank gebracht. In Amerika is voor een veroordeelend vonnis een stemmigheid noodig van de gezworenen. De vraag was dus voor de vrienden van den Zwaab om iemand in de jury te krijgen, die wilde stemmen voor doodslag, terwyl de landslieden van den Ier talrijko getuigen bijbrachten voor den moord. Het gelukte den advocaat van den Duit- seher om te elfder ure een Hongaar in de bank der gezworenen te brengen, aan wien duizend dollars werden beloofd, in dien hij steeds voor „doodslag" wilde stemmen. Laat je niet bepraten, scherpte de advocaat hem in een geheim onderhoud in, zeg altijd maar doodslag! De zaak kwam voor, de advocaat deed zyn best en de gezworenen trokken zioh terug om te beraadslagen. Het 'eene uur na het andere ging voorbij, de jury scheen niet tot éénstemmigheid te kunnen komen. Het was middernacht, toen de voorzitter meedeeldeSchuldig aan doodslagen de Zwaab tot twee jaren gevangenisstraf ver oordeeld werd. Druipnat van het zweet, kwam de Hongaar bij den advokaat, die hem de duizend dollars gaf en hem warm de hand drukte. Nu, ge zult er heel wat mee te doen gehad hebben, om al de elf anderen tot uw meening over te halen. Dat denk ik, zei de Hongaar, ik heb vijfduizend maal moeten zeggen „doodslag, doodslag" al de anderen waren nl. voor vrijspraak Door een vernuftige vinding van Cailletet is 't bij de laatste opstijging van de „Aêrophile", een der ballons zonder luchtreiziger van de bekende Fransche vereeniging, gelukt een proefje lucht uit een hoogte van 15,000 meter omlaag te brengen. Bij het onderzoeken daarvan zoo meldt de N. R. Ct. bleek het vol gende De temperatuur der lucht was op die hoogte60°. In het vat, van 6 liter inhoud, bevond zich, hij reductie van de lucht op 760 mM. kwikdruk en 0°, 1,18581 liter. Die hoeveelheid lucht bestond uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1