Militairen Bond. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. AFLOOP YERKGÖPIM ENZ Van de 467 kiesvereenigingen, die zijn aangesloten, hebben zich slechts 16 tegen de invoering van graanrechten verklaard. Voor tegemoetkoming aan de vlasindus trie was in 11 kiesvereenigingen gepleit; maar het centraal-comitè oordeelde, dat deze industrie vanzelf van den ondergang zou gered worden, indien het invoerrecht op garens op voet van meerdere gelig kheid met dat van bijna alle andere landen ge bracht werd. (HgOok vermeldt de Stand, dat nog geen der dissentieerende Kamerleden zich weder bij de organisatie heeft aangesloten. (Slot.) Op de Agenda kwam ook voor een vraag van de Geheel-Onthoudersvereeniging of het niet in het belang was van de militairen om ook in de tehuizen de alocholische dranken niet te verkoopen. Doordien ook bier daartoe behoort en er velen waren, die dit den militairen niet willen inschenken, splitste de voorzitter de gedachte in drieën Is het wensche lijk sterkedrank te verkoopen? Is het wenschelijk wijn te verkoopen Acht men het wenschelijk bier te verkoopen? Over de twee eerste vragen was men het spoedig eens de eerste in het ge heel niet voor de tweede heeft de soldaat toch geen geld en wat de der de vraag aangaat, stelde Ds. Groote de volgende motie voor en deze als antwoord aan den Geheel-Onthouders Bond: „De vergadering spreke de wenschelijk- heid uit, het gebruik van bier te beper ken en de huisvader kieze de geschikte middelen om dit zooveel mogelijk te doen vervangen door andere niet alcoholische dranken". Deze motie werd, in acht nemende plaat selijke toestanden, door de meerderheid aangenomen. Een verzoek van het tehuis te Kampen voorkomende op de agenda, dat het Hoofd bestuur ook zorg drage voor Christelijke boeken in de kazerne en hospitalen, kwam nu aan de beurt. Daar dit tehuis niet aangesloten is aan den -Bond, (waarom is ons onbekend) be stond er bezwaar om dat punt te behan delen doch daar het er eenmaal op stond werd er over gesproken. Bijna allen zagen het nuttige er van in, dat ook in de cantines en hospitalen Chr. boeken zonden zijn, doch het oordeel was dat dit niet ligt op den weg van het Hoofdbestuur, wijl de kas het niet toelaat, maar meer het werk was van particulieren. Laat ons alzoo zorg dragen, dat ook onze kranke soldaten in de gelegenheid zijn een Christelijk boek te lezen. Thans volgde de pauze. In dien tijd werden de boeken van den penningmees ter door twee afgevaardigden nagezien en accoord bevonden. Ook werden bestuursleden gekozen. De heeren Rooseboom en Groote aan de beurt van aftreding werden herkozen terwijl voor den overleden heer Sillem de heer Nijland uit Utrecht werd gekozen. De twse eersten namen hunne herbenoeming aan, terwijl de laatste als zijnde niet te genwoordig zou gevraagd worden. Na de pauze kwam de vraag voorko mende op de agenda. Is het wenschelijk een Velddag te houden en zal deze dit jaar plaats vinden Tot recht verstand dient, dat er een plan was ontworpen door sommige vrienden om in de open lucht in de maanden Aug. of September liefst in het midden van het land een samen komst te houden van al de bezoekers der te huizen, vermeerderd met zoo vele be langstellenden die jbegeeren tegenwoordig te zijn. Doel was hierdoor meer bekend heid te geven aan het doel van den Mili tairen Bond, alsook opdat er meer en meer band zou komen onder onze soldaten en zij allen elkander eens zouden ontmoeten. Een uitvoerig debat ontspon zich. Een lid van het hoofdbestuur een begrooting gemaakt hebbende, meende, dat het leidde tot een nadeelig saldo der kas en daarom niet raadzaam was. De afgevaardigde uit De venter was er uit een ander oogpunt tegen. Ook Delft, Bergen op Zoom, Amersfoort, Arnhem voornamelijk omdat de kosten te hoog zouden zijn en de soldaten van hun 5 daagsch soldij weinig kunnen sparen. Bovendien werden de maanden Augustus en September niet geschikt geacht voor dat doel. Andere afgevaardigden hadden gesn be zwaar, maar hadden andere berekeningen, die in hun oog beter waren en kans gaven van slagen. Het hoofdbestuur was van oordeel na re- en dupliek, dat het wenschelijk was het volgende voorstel aan te nemen Dit jaar geen velddag te houden, omdat het reeds wat laat was ten tweede een commissie te kiezen, die alles zou onder zoeken en op een buitengewone vergade ring in het najaar hun resultaat zou me- dedeelen, indien zij het samen eens waren zulk een velddag te houden. Dit werd met algemeene stemmen aange nomen. Tot de commissie werd benoemd. Ds. Groote, de heer Koornstra, van Noort en kapitein Ort. Doordien de tijd verstreken was werden kortelings nog een paar minder belang rijke punten besproken en werd de ver gadering, die door 40 personen bezocht was en waarin een aangename stemming heerschte met dankzegging (gesloten door Ds. Groote van Utrecht. Wij keerden huiswaarts met dank aan den Heere, die zulk een zegen gaf in het afgeloopen jaar orer den arbeid ten dienste onzer jongelingen en uitten de bede, dat het Hem moge behagen menig jongeling te brengen in onze Tehuizen en menig hart te openen om zoowel het Hoofdbestuur als de Besturen der Tehuizen èn door ge bed èn door gaven te steunen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hei- en Boeikoop J. A. Hoekzema, cand. te Groningente Hardingsveld ds. J. G. Harthoorn te Op- ijnente Ytens en Hennaard (toez.) E. A. G. v. Hoogenhuijse cand. te Nijmegen; te Beuningen ds. C. E. S. Rutgers te Koudum. Aangenomen naar Meeden door ds. J. H. de Munck Keizer te Westerlee naar Stiens door ds. H. Post te Surhui- sterveen. Bedankt voor Scherpenzeel (Geld.) door ds. J. Beg er te Eemnes-binnen voor Warfum door ds. C. J. van Paassen te Meppel. Goes. De Zierikzeesehe Nieuwsbode bevat een bericht omtrent het aantal predikanten op de naamlijst van predikan ten enz.j Als een bewijs voor 't groot aantal dienstjaren van enkele predikanten haalt zij o. a. aan ds. D. Raas (17631802). Wij weten natuurlijk niet uit welke bron het Zierikzeesehe blad heeft geputdoch wel dat onze berichtgever in de ons ge zonden naamlijst wel degelük geschreven had ds. Kaas, doch dat wij er abusieve lijk Raas van maakten. Een ds. Raas heeft hier nooit gestaan. Nog melden wij dat ons gebleken is dat ds. Swalue, de voorganger van ds. Piecardt, niet hier overleden doch naar Amsterdam vertrokken en aldaar overleden isen dat ds. Post niet tot 1887 maar tot 1884 de gemeente alhier gediend heeft. Geref. Kerken. De heer C. Oranje te Middelburg, cand. aan de Vrije Universiteit, werd gisteren na gehouden examen, voor den Dienst des Woords in de Gereformeerde kerken be roepbaar gesteld. Het in ons vorig nommer voorkomend bericht, dat de heer Oranje te Bleiswijk en te Berkel beroepen werd, is onjuist. Chr. Ger kerk. Bedankt voor Doesburg door ds. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen naar Leeuwarden door ds. Dcenik te Irnsum. Terneuzen. De Christelijke sshool in de kom dezer gemeente, die tot dusver uitging van de Gereformeerde gemeente alhier, zal nu overgaan aan eene afzon derlijke Vereeniging. Tevens is het besluit genomen om een nieuw schoollokaal te bouwen, aangezien het nu in gebruik zijnde lokaal zeer ondoelmatig is. Acte examens. Dinsdag slaagden voor de acte Lager Onderwijs de heeren D. J. Steunenberg, A. Stolk, P. Willemse en J. Zasburg, allen Middelburg, J. Veenstra van Vlis- singen en A. K. J. v. d. Ende van Honte- nisse. Voor de vrije en orde oefeningen slaagden 3 van de 5 candidaten, de hee ren P. Herweyer en A. Ruitenberg te Middelburg en C. J, M. Weijnen te Oost burg. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens diefstal: A. S., 32 j. en J. K., 22 j. arbeiders Axel de le tot 2 m. en de 2e tot 3 m. E. S. M., 19 j. sigarenmaker St. Jansteen tot 14 dagen gev. straf en J. B. R., 69 j. kleermaker, Sluis tot f3 b. s. 3 d. h.;| verduistering L. K., 56 j. pakhuisbaas, J. K., 27 j. pakhuisknecht en N. J. v. d. R., 39 j. machinist allen Vlissingen ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. oplichting A. v. B., 23 jkoetsier Bosch- kapelle thans alhier in hechtenis tot 3 m. gev. straf, met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht mishandelingF. J. H., 25 j. koetsiers knecht 's Hertogenbosch tot 14 d. gev. stiat, en E. J. S., 33 j. slager Sas van Gent tot f5 b. s. 5 d. h. en beleediging A. v. F., 42 j. bierhuishou der Zaamslag tot f 10 b. s. 10 d. h. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzit ting verwezen: A. K., oud 36 j., kuipersknecht, gebo ren te Kattendijke, wonende te Ierseke, thans verblijvende in de strafgevangenis te 's Gravenhage, ter zake dat hij in den nacht van 19 op 20 September 1896, tns- schen half één en half vijf uren te Ierseke in den Burenpolder, opzettelijk brand heeft gesticht in het koffiehuis van H. H. M. Wouters, bewoond door Jan Voois, welk koffiehuis stond aan den open baren weg op een afstand van plus minus 8 a 20 pas van drie bewoonde woningen, door zich tot genoemd koffiehuis den toegang te verschaffen en door middel van door hem expresselij k daarvoor mede gebrachte lucifers den brand te steken in de petroleum, die uit een tweetal door hem stukgeslagen lampen vloeide, althans aldaar op eenige wijze dien brand heeft gesticht, tengevolge waarvan het geheele koffiehuis, toebehoorende aan genoemden Wouters, met den inboedel, toebehoorende aan Jan Voois, welk koffiehuis als toen tijdeljjk onbewoond was, is afgebrand, door welke brandstichting te duchten was lo. gevaar voor koffiehuis en inboedel en voor de drie genoemde belendende woningen met hetgeen zich daarin bevond, wat on- derscheindelijk aan de bewoners dier wonin gen Willem Stroosnijder, Cornelia Siereveld en Johannes Bramsen toebehoorde, en 2o levensgevaar voor bedoelde Stroosnijder, Siereveld, Bramsen en hunne gezinnen,die zich toen in hunne genoemde woningen te bed en in slaap bevonden. Middelburg. Dezer dagen wordt op de werf „de Volharding" van de firma den bouwmeester Borsius en van der Leije al hier de kiel gelegd van een ijzeren rijnaak, groot 140 last, lang 36 M., breed 6,40 M. en diep 2 M. Krabbendijke. Maandag 1.1. is een 23 jarige schipper uit Grauw doordat hij een baken wilde uitzetten in het zoogenaamde koeigat over bord gevallen en verdronken. Zijn lijk is thans nog niet opgevischt. Krabbendijke. Gedeputeerde staten hebben aan 't gemeentebestuur bericht dat aan deze gemeente geen vrijstelling van het geven van onderwijs in vak j. vrije- en ordeoefeningen aan de o. l.s. kan ver leend worden. Aan verschillende andere gemeenten was, gelijk men weet, deze ont heffing wel gegeven. Krabbendijke. Wegens het vertrek van den heer L. C. v. Doorn, naarScher- penisse is in diens plaats tot onderbrand meester benoemd dhr. J. v. Gorsel land bouwer alhier. Krabbendijke. Gisteren werd de al gemeene vergadering gehouden van het waterschap de Valkenissegeul. De ont vangsten van het vorige dienstjaar bedroe gen f 1075,22Vs de uitgaven f908,28, zijnde alzoo een goed slot aanwezig van f 166,9 4Vs De rekening werd als zoodanig vastgesteld en goedgekeurd. De begrooting over het dienstjaar 1897/98 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 1193,74Va Het dijkgeschot bedraagt voor den Emanuelpolder f 2,30, voor den Krabbendijke-, Monniken-, Maags-, Marine- en Oostpolder f 1,per H. A. De heeren C. Blok, C. G. Kolff en J. Oudshoorn werden als candidaten gekozen voor de a. s. periodieke aftreding als be stuurslid van den heer C. Blok op 1 Aug. a.s. De instructie van den sluiswachter en bode werd onveranderd herzien. Heinkeriszand. Heden Woensdag werd F. v. d. W., knecht bij den land bouwer J. V., door een paard, terwijl hij aan 't ploegen en de streng even zou ver anderen, tegen de borst geslagen en ernstig gekneusd. De ongelukkige viel bewusteloos neer. Geneeskundige hulp is terstond in geroepen. Oostburg. Eindelijk heeft zich in onze gemeente ook eene commissie ge vormd voor het huldeblijk aan onze Ko ningin-Regentes. Eigenaardig dat men van andere plaatsen steeds las, dat op verzoek van den burgemeester ingezetenen van al lerlei richting in de commissie zitting namen. In Oostburg gaat dat niet zoo. Hier vormen de heeren zich tot eene commissie, zooals zij zelve zeggen in eene advertentie. Of die heeren, dat nu geheel op eigen initiatief doen, of dat ze ook in betrek king staan met eene zekere provinciale commissie, welke dan weer met een hoofd comité in verband moet staan, daarvan wordt in die annonce niets gemeld. Daaruit is alleen te lezen, dat die commissie van negen heeren, ieder oproept om zijne bij drage te geven voor een nationaal ge schenk aan onze Koningin-Regentes. En om dit geschenk nu eens echt nati- naal te doen zijn, zijn die heeren waar schijnlijk in een onderonsje op de gedachte gekomen, dat zij zich met de inzameling der penningen maar eens moesten belasten. Zij behoeven niet bang te zijn dat de een heid onder hen wordt verstoord, daar ze allen op een na tot dezelfde partij be- hooren. Of ze echter de burgerij in haar geheel vertegenwoordigen is een andere vraag. Nieuwdorp. Aan den avond van den 2en Faaschdag trad in de Ger. Kerk alhier op deWelEerw. heerJ. H. Donner Jr. om een rede te houden in het belang van het Christelijk ouderwijs. ZEw. begon met er op te wijzen hoe het ongeloof den Hei land wel gaarne weer in het graf zou sluiten, met een zwaren steen er voor, en een wacht er bij, doch stelde daartegen over de roeping van den Christen, Jezus niet allen te belijden in de binnenkamer maar van Hem te getuigen in Kerken, Maatschappij en Schooi. Vervolgens legde spreker tot grondslag van zijn boeiende rede, die met onverdeelde aandacht gevolgd werd. Marcus 10 1316 en besprak ach tereenvolgens op heldere wijze de stellin gen dat de ouders geroepen zijn te zorgen voor het onderwijs hunner kinderen, dat dit onderwijs christelijk moet zijn, en dat daarom Christelijke scholen moeten opge richt en in stand gehouden worden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is naar men uit Hulst aan de M. C. meldt even voorbij Calloo een tabak smokkelaar, in volle vaart eenige douanen passeerende, door dezen aangeschoten. Toen hij van zijn escapade terugkwam, bevond de bij hem geroepen docter twee kogels in ze'n zitdeelen. Toch was hij met kar, paard en lading op zijn bestemmingsplaats aangekomen. Voor den aanleg en het exploiteeren van een stoomtram van Hulst naar Wals oorden zijn thans al de gevraagde bijdra gen, zoowel aan gemeenten als polders en waterschappon, gedurende tien jaar toege zegd en wel als volgt van de gemeenten Hontenisse f600, Hulst f600, Henstdijk f 25 en Ossenisse f 25 de waterschappen Lam8waarde e. a. f440 en Walsoorden e. a. f395; en van de polders Hengstdijk f 100, Stoppeldijk f125, Ser Faulns f75, Cambron f 50, Hulster Nieuwland f 20, Abedale f 25 en Clinge f 20, samen f 2500. Schoondijke. In de jl. Maandag ge houden vergadering der „Maatschappij van onderlinge verzekering tegen het verlies van paarden uan lendetyphus", waren tegenwoordig 5 bestuurs- en 32 gewone leden. De voorzitter dhr. P. van Houte opent de vergadering, en geeft voorlezing van de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden goedgekeurd. De rekening over het dienstjaar 1896/97 met een ontvangst van f 652,79, en eene uit gaaf van f 464,18, een batig saldo alzoo van f 188,61 wordt eveneens goedgekeurd. Alvorens nu over te gaan tot benoeming van een voorzitter en een gewoon bestuurs lid namens het bestuur, stelt de voorzitter aan de orde de wijziging van art. 3 van het reglement, welke wijziging door hem nader wordt toegelicht, als bedoelende het benoemen van bestuursleden, ook bui ten de deelhebbers te kunnen laten plaats hebben. Dhr. Anth. Luteijn zou liever gezien hebben dat dit voorstel niet werd aange nomen, met het oog op later misschien voorkomende omstandigheden, hij voor zich zou de voorkeur geven om bij besluit der vergadering afwijking van het regle ment goed te keuren. Anderen zijn het evenwel met dhr. Luteijn niet eens, en achten het gevaar dat bestuursleden buiten de deelhebbers, buitengewone omstandigheden als thans uitgezonderd, zullen gekozen worden al zeer gering. Na eenige discussie wordt het voorstel van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu wordt overgegaan tot het benoe men van een voorzitter en een directeur, in plaats der aan de beurt van aftreding zgnde heeren P. van Houte en L. Sturm, die beiden met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Eerstgenoemde verklaart zijne benoeming gaarne weder te aanvaarden, en betuigt zijn dank aan de vergadering voor de herbenoeming terwijl voorts aan den heer ;Sturm daarvan zal worden kennis gegeven. Alsnu deelt de voorzitter mede dat het bestuur in zijn vergadering besloten heeft, om naar aanleiding van het voorgestelde in de vorige algemeene vergadering, over de wenschelijkheid eener verzekering tegen sterfte van veulenmerries deswege geen nader voorstel te doen, maar zelfs meent het oprichten eener dergelijke vereeniging om verschillende redenen te moeten ont raden. Hierover hebben uitvoerige discussies plaats waaruit big kt dat verreweg de meeste leden het met het bestuur in dezen eens zijn, en wordt ten slotte vastgesteld dat het bestuur eene oproeping aan de leden in het advertentieblad zal doen waarna deze zich kunnen aanmelden. Van genoegzame deelneming zal afhangen of men eene vereeniging zal oprichten. Overi gens wordt het (bestuur gemachtigd in dezen naar omstandigheden te handelen. Daarna cankt de voorzitter de leden voor de trouwe opkomst, en sluit de vergadering. Ten huize van een arts te Am- Sterdam was een bankbiljet van f 25 zoek geraakt. Na vergeefs overal gezocht te hebben, kwam de arts op het denkbeeld den hond een braakmiddel in te geven, voor het geval dat dier het papiertje naar binnen had gesmokkeld. En, waarlijk, een oogenblik later kwam het bankbiljet in stukken en brokken te voorschijn. De stukken werden gereinigd, opgeplakt en bij de Bank voor specie ingewisseld. Te Amersfoort zou in de afge loopen week een paartje zich in 't huwe lijksbootje begeven, om samen de stormen des levens te bekampen. Het bruidje ver dient wat met strijken, de bruidegom is gepensioneerd O. I. militair, en zoo zou men er wel komen, dacht men. De bruid zit op den bepaalden dag in feestdos te wachten, omgeven door een sleep van getuigen en vrienden, doch wie er ook komt geen bruidegom. Het wordt te laat om naar het stadhuis te gaan, en de plechtigheid wordt opgeschort. Eindelijk daar is de lang verwachte, maar helaas! zijn hoed op één oor, zijn boord is flauw gevallen, zijn lakensche jas verfrommeld, en zoo, in gezelschap van een paar makkers, zijner waardig, is hij niet meer in staat het veroverde bij zijn bruid te behouden: hij wordt thans afgeslagen. Zijne en hare trouwplannen vallen gansch in duigen: „compliment aan het stadhuis, en we zullen maar niet gaan trouwen". Een onbekende 50-jarige vrouw is te Schiedam in een sloot geraakt en ver dronken. Toea men haar vond had zij nog haar spoormandje in de hand. Te Berg is een herbergier door een beschonken persoon gestoken en aan de gevolgen be zweken. Te Roosendaal is een knaapje, eenige zoon, in een waterloop achter de 'ouderlijke woning verdronken. De oudste kiezer in ons land is J. L. Zwanenburg te Terwispel, geboren Dec. 1801. Hij is kiezer voor Tweede Kamer Frov. Staten en Gemeenteraad. Op Marken wordt en met reden geklaagd over de zonderlinge wijze, waarop er met het gezag wordt geleefd. De burgemeester van het eiland is een paar maanden geleden gestorven, de beide wethouders vermogen niets en nu fungeert notabene de hoofdonderwijzer der openbare school, een onderschikt gemeente-ambtenaar dus, er maar als burgemeester Dagelijks ziet men hem zich naar het raadhuis begeven en daar handelen alsof hij in plaats van hoofd zijner school, hoofd der gemeente was. Als een staaltje van den eigenaardigen regeertrant van dezen pseudo-burge- meester wordt gemeld dat dezer dagen de secretaris eener kiesvereeniging, die aanmerking maakte op den hoogen prijs van een afschrift der kiezerslgst op ,,'s bur gemeesters" commando „D hem eruit" door een politie-agent met een groote ko peren tabaksdoos werd bedreigd. Die politie-agent, belast met het rond brengen der stembriefjes, moet, naar mede gemeld wordt, tevens dienst doen als stem- men-werver voor de candidaten van het schoolhoofd-burgervader. Stand. In drie eeuwen geleefd. In het dorp Wormeris is 1698 zekere Jacob Jansz, een visscher, die in 1808 ep 110-jarigen leeftijd is overleden. Er zijn nog portretten van dien man aanwezig en een toepasselijk versje zegt „Zie hier de man, die zeggen kan 'k Mogt in drie eeuwen levenDezelfde man is „vereeuwigd" door een portret met het onderschrift JACOB JANSZ, Geboorente Amsterdam Ao. 1698. Over leden ts Wormer Ao. 1808. Ziet in dit kunst-Tafreel, naar 'i leven ons [gegeven, Een Man, die zeggen kan 'k mogt in drie [Eeuwen leven. Een merkwaardige operatie is door een Fransch medicus, Dr. Radiquet, verricht. Een zijner patiënten had door een on gelukkig toeval een naald in den voet gekregen. De plaats, waar de naald lag, werd gemakkelijk en met juistheid bepaald, door den voet te radiographeeren met X- stralen op twee wijzen, eens door den voet van boven te laten beschijnen en nog eens door dat te doen aan den kant. Door deze photographieën met elkaar te vergelijken, bepaalde men de ligging van de naald. Men bracht nu een sterken electro-mag- ncet in de nabijheid der naald, en nadat de magneet twee en een half uur gewerkt had, was de naald uit het lichaam verwij derd. Door af en toe gedurende de operatie den voet met X-stralen te onderzoeken kon men de verplaatsing der naald nagaan. De Japansche mailbladen melden, dat de keizerlijke Prins, die door een telegram overleden werd verklaard, ongesteld was, te Nuinadzu vertoefde en, herstellende, 19 Maart te Tokio terug werd verwacht. Vrijdag is, aangedreven door een si rocco, een geweldige zwerm sprinkhanen in Guelna, Soekaras en Bone (Algerië) en in de omstreken van Algiers neergestreken. In het geheele zuiden is reeds ontzaglijke schade aangericht. Reeds maanden geleden is gewaarschuwd dat een dergelijke plaag dit voorjaar te vreezen stond, maar er schijnen geen voorzorgsmaatregelen genomen te zijn. Verscheidene Franschen gelooven, dat Napoleon Bonaparte in een vijffr&nc- stuk een schuldbekentenis van 100,000frw. heeft doen verbergen, betaalbaar in zilveren vijffrancstukken, en dat dit geldstuk nog in omloop is. Napoleon moet dit gedaan hebben, wordt er bij verteld, omdat het volk slechts on gaarne de nieuwe vijffrancstukken aannani. Om de navraag naar de nieuwe munt te doen toenemen nam hij dat middel te bast. In Frankrijk worden jaarlijksduizende vijf francstukken doorgebroken door lieden, die zoeken naar de 100.000. Iel. LAATSTE BERICHTEN. Rotterdam. Tot lid der Tweeds Kamer, vacature Van Gennep, is gekozen de heer mr. E. E. van Raalte (lib.) met 1456 van de 1567 uitgebrachte stemmen. Aantal kiezers 8757. Er was geen strijd. Tot lid van den gemeenteraad werd ge* kozen de heer mr. Roest van Limburg- Middelburg. Heden slaagden root de acte van onderwijzer de volgende heeren B. Klooster, A. L. Kok, J. F. J. Kruij« Voorberge, R. Oomkens, en H. A. van Ravensteijn. 1 candidaat werd afgewezen. GOES. Door den ontvanger der registratie zyn verpacht voor 7 jaren de gronden het fort te Ellewoutsdjjk, en de visscnem in de Grachten van het fort. Van het le perceel werd pachter N- Bann aldaar voor f 30 en van het 2e PerceeL vV van Liere idem voor f7 'sjaars met W verhooging voor het eerste jaar. TERNEUZEN. Door het bestuur ran d® calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder is besteedhet herstel, de vernieuwing en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2