VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NÏEUWSBLAD HISTORISCH Ho. 87. 1897. tówifat} 24 Hptif. €Cfde laatgatig. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Overschrijding van macht. Buitenlandsch Overzicht. KERKNIEUWS. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,02 5. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het verwerpen v.nbegrootin gen, om redenen buiten die be grootingen gelegen, keurt ze, tenzij in zeer buitengewone om standigheden, al. machtsover schrijding af. Artikel 9 van Ons Program Het liberalisme heeft, reeds van Thor- becke's dagen af, het revolutionaire begin sel der volksmacht in p'.aats van dat van volksinvloed bij 't optreden der Volksver tegenwoordiging als deel der wetgevende macht gehuldigd. De lib. partij heeft echter nog meer gedaan. Het heeft de grenzen harer macht, welke zij zelve zich gesteld had, niet zelden overschreden, onder anderen door als gewoonte, als recht in te voeren het afstemmen van een begrootingom redenen buiten die begrooting gelegen. Wat dit zeggen wil Wie zich herinnert wat eenige jaren ge leden met minister Keuchenius in de eerste kamer gebeurd is, zal dit terstond be grijpen. Jaarlijks laat de Koningin door hare ministers eene begrootlng opmaken van 't geen tot de huishouding des «rijks aan elk ministerie noodig is. Zal nu de Koningin door middel van hare ministers deze huis houding kunnen bestieren, dan is 't noo dig dat de Volksvertegenwoordiging de gelden toesta welke voor de bestiering de zer huishouding noodig zijn. Een zuiver administratieve zaak dus. Is nu znlk een begrooting in orde en ligt er derhalve niemendal in dat reden tot gegronde klachten biedt, dan is de V olkmttegenwoordiging verplicht deze begrooting goed te keuren. Anders toch maakt zij 'tde Koningin eenvoudig onmo - gelijk te regeeren en dwingt zij haar om een minister weg te zenden die de Volks vertegenwoordiging niet welgevallig is. Dit is inderdaad geschied, toen de eerste kamer in 1890 de begrooting van minister Keuchenius afstemde. Op de begrooting zelve waren geene aanmerkingen. Redenen in de begrooting gelegen om haar af te stemmen beatonden ierhalve niet. Maar de eerste kamer ffleende dat de minister haar niet beviel. Een lid sprak het brutaal weg uit dat hij "n godsdienstwaanzin leed. Zijn optreden 'Is christelijk minister was haar tegen en daar zij hem nu op geen andere wijze kon treffen, deed zij het door hem, dat ■wh 'eggen aan den Koning, de gelden te ■weigeren om 's lands bestuur te voeren. Gevolg was dat de Koning den minister run ontslag moest geven. Dit kunstmiddeltje heeft de liberale par ly in de laatste jaren herhaaldelijk met succes te baat genomen. En tegen dit re volutionair bedrijf nu jis al die jaren 't protest en het streven van Groen van Prin- "erer en na hem van De Savornin Lohman Swicht geweest. Sommige antirevolutionairen in den ouden W met name Elout van Souterwoude, hebben een oogenblik dezen zoeten droom ®'de gedroomd, dat dit afstemmen eener ^gtootir.g zonder reden in die begrooting z'lve gelegen, wel mocht. Zij meenden °P die wijze te mogen medewerken een Minister heen te zenden op wien de Vorst zeE niet al te best gesteld scheen. Wel zijn zij later van deze in den grond «ven revolutionaire leer bekeerd, doch 't -t valt niet te loochenen dat eenerzij ds J'Koningsdienst, en anderzijds uit volks- 4,6nst deze leer een tijdlang heeft kunnen Mden in beide partyen. jTot met name dr. Kuyper buiten de 'Her en de heer Lohman in de Kamer ®°r goed deze praktijken uit onze kringen Mlen te weren en zelfs een deel der bre bart;Ü °P punt tot inkeer te En het ware inderdaad te wenschen dat n de Grondwet van '87 het Budgetrecht Kroon beter ware vastgelegd geworden, - nein,le dergelijk boven omschreven re volutionair bedrijf te kunnen voorkomen. De liberale partij heeft echter nooit dit recht met open vizier durven aanranden. Bijvoorbeeld door de begrootingen achter eenvolgens van alle ministers af te stem men. Neen, zij deed het slechts, gelijk men dit noemt, petit feu. Dat wil zeggen dooi eerst een minister weg te kegelen, daarna een ander buiten gevecht te stellen, er later nog een weg te zenden, en dus doende het ministerie te verzwakken en den Vorst het regeeren onmogelijk te maken. Een begrooting af te stemmen om redenen in de begrooting gelegen is een recht dat de Volksvertegenwoordiging wei toekomt. Een begrooting kan zoodanig ongemotiveerd hoog of onverdedigbaar slordig zijn dat het zonde en schande zou zijn, zoo de Kamers haar goedkeurden. Maar indien er op een be grooting geen aanmerkingen zijn, ook al is de minister die haar verdedigt een nog zoo impopulair man, dan is naar Christelijke historische beginselen de afstemming een verboden wapen. Verboden dewijl 't on billijk gehanteerd wordt. Maar verboden nog meer, dewijl het rechtstreeks een aan randing is van een privaat recht van den vorst, wien de gelden om 't land naar eisch te besturen nimmer mogen worden onthouden. Bezwaren tegen de dienaren der Kroon behooren op een andere wijze aan de Kroon te worden kenbaar gemaakt. En wel bij andere, bij alle andere wetsvoorstellen, bij interpellatie of motie, bij adres of aanklacht. Dat is de weg. Dit laatste echter alleen als uiterste dwangmiddel, wanneer alle wettige middelen van klacht of verweer zijn uit geput. En zoo ten slotte bleek dat een re geering door wanbeheer bet vaderland ten verderve voerde, dan zou 't eerlijker zin en nobeler zielsbeweging verraden, zoo de Volksvertegenwoordiging niet haar schot op één man loste, niet één minister als zondebok de woestijn indreef, maar alle ministers tegelij k trof door afstemming van de wet op de middelen. De wet, die ieder jaar 't allerlaatst in stemming komt, wanneer alle wetsvoorstellen, de begrooting betref fende, aan de orde kwamen. De verkiezing van den heer mr. E. Fok ker, heter gezegd de nederlaag van den minister van justitie te Alkmaar is een evenement. De heer Fokker was in Alkmaar een onbekende figuur.) De heer v. d. Kaaij daarentegen behoorde er tot depersonagrata. De heer Fokker had geen andere aan beveling dan dat hij is oud-voorzitter en medebestuurder der Liberale Unie. De heer v. d. Kaaij had in zijn persoon en ambt en verleden, in zijn goeden naam als jurist en oud-afgevaardigde, in zijn invloed en dien zijner uitgestrekte, algemeen geachte familie alles mee wat hem een zetel in 't parlement kon bezorgen. Daarbij was hij de candidaat der centrale liberale kiesvereeniging in zijn district, oude rotten, beproefde veteranen, die wel voor beeter vuur hadden gestaan, en die hem er ook nu wel kouden gebracht hebben; terwijl de heer Fokker de candidaat was van drie kiesvereenigingen zonder anderen naam dan dat zij nieuwelingen waren op 't gebied van organisatie. En toch heeft mr. Fokker 't gewonnen. En toch heeft de minister van justitie, de veteraan het tegen den nieuweling af- Alkmaar heeft zijn Van der Kaay los gelaten. Voor de oud-liberalen in dit eens zoo hechte bolwerk der oud-liberalen en con servatieven een zeer harde les. En voor alle partijen een waarschuwing om hunne candidatenbij voorkeur te zoeken, niet onder de mannen zonder, maar onder de mannen met een program, het moge dan program van actie of program van urgentie heeten. Intusschen zal de nederlaag van den minister van justitie ook door hetgeheele kabinet diep gevoeld worden, en hebben de Takkianen alle recht om zich in deze revanche te verkneuteren. De motie der sociaal democratische ar beidersparty om de godsdienstquaestie te laten rusten en den politieken strijd ook in 't belang der godsdienstige arbeiders te voeren, is o, zoo doorzichtig. De kiezers ten plattenlande zijn voor het meerendeel nog godsdienstige menschen en al gelooven nn de leiders der sociaal democratische arbeiderspartij, de Vliegens en Troelstra's van den bijbel niets, de stemmen van die bijbelmannetjes kunnen zij toch niet missen; anders toch mislukt hunne eerste politieke operatie geheel. Nu, wij zijn er niets bang voor dat onze christelijke historische arbeiders en kleine landbouwers zich door deze arbei derspartij zullen laten lijmen. Zij kennen dat praatje van „den gods dienst geheel vrijlaten" wel. Dat heeft het liberalisme hen wel geleerd. Dat heeft ook jarenlang met dit voge laarspraatje de lieden weten te vangen doch als 't eenmaal op 't kussen was, hen achter hun rag uitgelachen. Maar een ezel stoot zich geen twee maal aan eenselfden steen 1 Met het nieuws van den oorlog wenschen wij dit overzicht te beginnen. In ons vorig ,no. waren wij gebleven bij de vermelding van der Grieken neder laag in de vlakte van Larissa en van der Grieken krijgsgeluk op't oostelijk terrein van den krijg. Sinds dien tijd zijn de partijen niet veel gevorderd. Toch mag als vaststaande worden erkend, dat de Turken al nader aan hun doel komen. Tirnova, een plaatsje van groote stra tegische belangrijkheid, is door Edhem pacha veroverd, zoodat hij zich met de linker afdeeling van 't Turksche leger zal kunnen vereenigenen den beslissenden slag in de vlakte van Larissa wagen. In 't westen echter zijn de Grieken minder ongelukkig. In Arta hebben zij een legermacht die de Turken overtreft, terwijl in de golf van Arta een deel der Grieksehe vloot bezig is Prevesa te bom bardeeren, terwijl een ander deel dezer vloot de steden Katerina en Patamona aan de Aegeïscbe zee bombardeerde. Het leger van Arta is er in geslaagd op Turksch groudgebied door te dringen daar wordt de strijd aan den kant van Damasi voortgezet, welke stad door hen beschoten wordt. De Grieken ontvingen versterking van 3000 man, terwijl de Turken een verster king van 40000 man hebben aangevraagd. Met eerbied spreken de verschillende dagbladcorrespondenten over den grooten moed door de Grieken betoond bij de verdediging van 'den Meloenapas, welke door de Turken ten slotte genomen werd, waardoor zij Tirnova konden veroveren. Het schijnt dat de Grieken al hunne hoop op de vloot gevestigd hebben, en 't schijnt ook niet onmogelijk dat zij ter zee zeer sterk zijn; en de Turken aldaar niets vermogen. Hieruit is te verklaren dat de Turksche regeering bevel gaf aan hare vloot om zich niet ver zeewaarts te wagen en zich te stellen onder de hoede der for ten. Inmiddels heeft zich de tweede di visie der Turksche vloot met de eerste in de bocht van Nagara vereenigd. Een laatste bericht meldt dat de hoofd macht der Turken door het dal van de Xerias en den Meloenapas in Thessaiië is binnengedrongen en zich met de overigen heeft vereenigd. Dinsdagmiddag werd Tir- navos genomen, en des avonds Larissa be zet, na een bloedig gevecht aan den oever der Salambria die door het noorden dezer stad stroomt. Prins Konstantijn trok zich terug in de richting van de bergen by Farsalos. De Turksche brigade-generael, Djelal- pasja, is gesneuveld. Omtrent 't hardnekkige driedaagsche gevecht om het bezit van den Melunapas, waar de Turken ten slotte overwinnaars waren, komen vele berichten van weers zijden die getuigenvan grooten persoonlij ken moed en doodsverachting. De Turken betreuren het vooral sneuvelen van Hafiz Pasja, een 80-jarige grijsaard die geweigerd had volgens den raad van zyn adjudant van zyn paard te sty gen, zeggende „In den Russischen oorlog ben ik nooit van mijn paard gestegen waarom zou ik het nu doen Kort daarna kreeg hij een kogel door den arm, en toen een door de hand, maar bleef zijn hevelen geven tot dat een derde in den mond, hem doodde. Is 't bovenstaande wel het voornaamste dat 't Buitenlandsch Overzicht te lezen geeft, wij mogen ook enkele andere vol ken niet uit 'toog verliezen. Immers nog altijd blij ven Kreta, Spanje, Transvaal de aandacht vragen en de be langstelling. Laatstgenoemd land niet 't minst. Men is er toch niet gerust op of niet ten slotte de oorlogszuchtige uitlatingen der Engelsche pers een vonk in bet kruit zullen blij ken. En wat zal er dan gebeuren Wat Spanje betreft, wij wezen er reeds vroeger op dat dit land blij mag wezen, wanneer de oorlog met zijne stamverwan ten in Amerika uit is. Het geniet niet veel zegen op 't bezit zijner koloniën. De opstanden op Portorioo, Cuba en de Phi- lippijnen hebben nu gedurende twee jaren gewoed en nog is 't einde er van niet te voorzien. En moge nu ai 't Spaansohe le ger aan de winnende band zijn, de oorlog kost het Spaansohe volk vele miljoenen en vele van zyn beste zonen. Raadpleegt men de officiëele cijfers dan blijkt dat op Cuba ruim 15 duizend, op de Philippijnen ruim 300 Spanjaarden hun graf gevonden hebben, terwijl ook nog ver scheidene duizenden verwond of verminkt zyn geworden. Nog worden ongeveer 10 duizend gekwetste Spanjaarden aldaar ver pleegd; terwijl de opstandelingen een totaal verlies van ruim 30 duizend dooden te betreuren hebben. De koning van Italië is gisteren ook wederom bijna .het slachtoffer van een moordaanslag geweest. Terwijl hij toch op weg was naar de koninklijke Derby wedrennen die te Rome gegeven werden, viel een vroegere smidsknecht, zekere Acciarito, op hem aan en trachtte den Ko ning met een dolk te steken. De aanslag mislukte, en de dader werd gegrepen, die in hoogst opgewonden toestand verklaarde geen medeplichtigen te hebben. De Koning keerde terstond naar zijn paleis terug, op weg waarheen hij het voorwerp was van een hartelijk huldebe toon. Tal van vlaggen waren uitgestoken. Het v-lk zingt het volkslied in de straten. De koning en de koningin kwamen op 't balkon om 't volk te danken voor zijn on dubbelzinnige deelneming. Tegelijk verneemt men uit Montevideo (Zuid Amerika) dat een aanslag gepleegd is op den president van Uragay, die ech ter niet getroffen werd, terwijl de miadrij- ver werd gevat. 23 April 1897. Tot lid der tweede kamer te Alkmaar is gekozen de heer mr. E. Fokker (1.) met 853 stemmen tegen 802 op mr. W. v. d. Kaay (1.) Bij kon. besluit zijn benoemd bij de rustende schutterij in Zeeland 2e bataljon tot 2en luitenant P. W. C. Stols, thans schutter, en A. Bevelanderen 5e batal jon F. j. Wauters, thans schutter. Aan H. M. de Regentes is het vol gende adres gericht Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de „Yereeniging van Landbouwers die suikerbieten verbouwen", erkend bij K. B. van 12 Juni 1890 no. 31. Dat naar adressante met vrij voldoende zekerheid bekend is, bij de Belgische regeering het voornemen bestaat voorstellen in te dienen tot 't heffen van een invoer recht op beetwortelen. Dat vooral uit Zeeland en een deel van Noord-Brabant zeer aanzienlijke hoeveel heden beetwortelen naar België worden uitgevoerd. Dat de Belgische beetwortelsuikerfabri- kanten zonder eenigen twijfel zullen trach ten dat invoerrecht op de Nederlandsche bietenverbouwers te verhalen, waardoor die landbouwers, welke tengevolge van de ligging hunner landerijen bijna niet anders dan aan de Belgische fabrieken kunnen leveren, direct zullen benadeeld worden. Dat de mindere prijs welken de Belgische fabrikanten, tengevolge van het invoerrecht zullen kunnen geven, hoogst waarschijnlijk zal leiden tot meer aanbod van „bietenland" voor de Nederlandsche fabrieken, iets wat den door die fabrieken te besteden prijs moet drunken, zoodat indirect alle bieten verbouwers door meer genoemd invoerrecht zullen geschaad worden. Dat èn tengevolge van de lage suiker prijzen èn tengevolge van de bepalingen der wet van 29 Januari 1897 (Staatsblad no. 68) de beetwortelprijzen reeds zoo laag zijn, dat elke daling tot den algeheelen ondergang van de beetwortelcultuur moet leiden. Redenen waarom adressante zich tot Uwe Majesteit wendt met het eerbiedig doch dringend verzoek, dat het Uwe Majesteit behagen moge met alle) Haar ten dienste staande middelen te trachten de Belgische regeering te deen afzien van het voor nemen tot het heffen van een invoerrecht op in Nederland verbouwde beetwortelen, 't Welk doende enz. De Vereeniging voornoemd. K. J. A. G. COLLUT D'ESCURY, Voorz. C.J.HOCKE HOOGEBOOM, Secr. Gevolgen van den oorlog De Grieksch-Turksche oerlog doet reeds aanstonds zijn invloed gelden op de graan- pryzen. Terwijl die der tarwe pl.m. f 14 is ge stegen, steeg die der rogge reeds f 7. Verschillende inlandsche soorten noteeren fl hooger, terwijl enkele andere nog hoo- ger liepen Amerikaansche merken waren f lVi hooger. De krentenprijzen stegen tot f 0.50. Ned. Bakkers Ct. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ond Vosmeer dhr. J. A. Hoekzema cand. te Groningente Ootmarsum ds. A. F. C. Pont te Nisse. Beroepen te Dokkum ds. J. W. de Kanter te Zoelen te Hoogeloon ds. W. G. v. Doorne te Ingen. Aangenomen naar Wijk-aan-Zee-en Duin door ds. N. P. Fockens te Buren. Bedankt voor Streefkerk door ds. D. E. J. Hupkens te Sprang voor Wapen- velde ds. K. Eekhoff te Werkhoven. Geref. Kerken. Tweetal te Tiel ds. H. Buurman te Meliskerke en dhr. R. P. Haan cand. te Scheemda. Beroepen te Tiel ds. R. P. Haan cand. te Scheemdate 's Gravenhage B ds. Sillevis Smitt te Rotterdam. Aangenomen naar Beekbergen door ds. J. Teves te Wetsinge-Sauwerd. Bedankt voor Gaastmeer door Teves te Wetsinge-Sanwerd - voor Middelharnis door Bosch te Vrijhoeve Capelle. De heer R. P. Haan, theologisch can didaat te Scheemda, stelt zich thans beroep baar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1