NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 84. 1897, Domfecifag 15 Ipcif. iffrfe Jaargang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Volksinvloed. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Zij verlaDgt daartoe beresti- ging Tan den rechtmatigen volks invloed, die, krachtens den ze delijken band tusschen kiezers en gekozenen, door de Staten- Generaal, naar eisch van onze historie, op het staatsgezag wordt uitgeoefend. Artikel 8 van Ons Program). Het is ten allen tijde de fout onzer liberalen geweest dat zij van de Tweede Kamer, die niets meer is dan een verte der natie bij den vorst, era stuk overheid gemaakt hebben, aan kwelk een deel der wetgevende macht, wlke volgen» ons alleen bij den vorst nhoort, toekwam. Dit is hun fout in 1848 geweest, toen zij in de Grondwet dit artikel schreven De Wetgevende Macht wordt gezamen lijk door den Koning en de Staten Gene raal uitgeoefend". En het was niet minder hun font in 1887, toen zij dit artikel in de nieuwe Grondwet onveranderd overnamen. Of zij dan de quaestie niet begrepen of misschien ook over het hoofd gezien hadden In de sectiën was wel degelijk er de aandacht op gevestigd, blijkbaar van an tirevolutionaire zijde. Immers er werd opgemerkt dat dit artikel luiden moest ,De wetgevende macht wordt door den Koning uitgeoefend, in gemeen overleg met de Staten Generaal". Terecht was zoo schrijft Rooseboom in zijn Grondwet blz. 262 in hst advies van de heeren De Geer en Lohman, ge voegd bij het verslag der Staatscommissie, lierop de aandacht gevestigd. De hoogste Staatsmacht is een en ondeelbaar en kan alleen bij het Hoofd van den Staat be rusten. De Koning alleen is de maker dar wet. Door zijne onderteekening wordt 1 wet geboren. De vertegenwoordiging ent in rechtskundigen zin geenerlei macht uit. Set tegenovergestelde gevoelen werd echter ook verdedigd. Zij meenden dat de staten generaal het jrecht hebben jan initiatief, zij wel degelijk aandeel in de wetgevende macht hebben. De wetten gorden door den Koning onderteekend en maar de Voorzitters der beide amers stellen hunne handteekening op de ngenomen wetsvoorstellen. Op 4e dwaasheid en zwakheid van eze argumenteering gaan wij niet in. Wij ellen eenvoudig het feit vast dat er twee dijen in den lande zijn, van welke de ue den Staten Generaal het karakter van erheid verleent, en de ander zich houdt u bet feit dat, spijt wetgeving en libe- 1 opvatting, de Staten Generaal niets J zijn dan thet volk, de geconcen- eerde natie. Riet gouverneeren maar utroleeren is hare roeping. Het libera- mch stelsel heeft den Sonverein tot 1 üjhef verlaagd, een willoos uitvoerder Men wil der hovendrijvende partij. hiertegen nu verzet zich artikel 8 Ons Program. Het vraagt hevesti- i 'an den volks invloedhet protesteert tn de volksmacht. Het verlangt niets uitoefening van dezen invloed op het 'gezag, door des volks pleitbezorgers, Jjamers. 3 houden derhalve zoo strikt mogelijk M vast dat alleen de Koningin hier e de macht bezit, wetgevende, uit- ,e rechterlijke macht, en dat zij i®r wetgeviog, der uitvoering en r- denk aan het „In naam an °®lngin" laat vervullen door hare l/'l.Me ministers der Kroon en de g«rlake colleges, lut ""t ^oefening is derhalve eene a«S'j ^ezen is iedere Vorst gebon- te e gesteldheid van het volk dat Is een volk nog geheel onmondig, zon der nationaal zelfbewustzijn, dan moet de Yorst wel absoluut regeeren. Maar is het tot politieke rijpheid gekomen, dan is het waardig en gerechtigd om gehoord te worden en houdt alle oorzaak van despotic of des potisme op. Bij de best ontwikkelden, gelijk onze natie, in 't dan zelfs plichtma tig om een Volksvertegenwoordiging te hebben ter controleering van den Vorst en ter bepleiting van 's volks belangen bij den vorst. Een volksvertegenwoordiging als orgaan, al» mond van 't volk, als draagster van zijn beginselen, niet als overheid of souverein naast of tegenover den souverein, maar als tolk, als advocaat en procureur voor 't volk. Geen vertrouwensmannen, dat wil zeg- gon, mannen die men kiest omdat zij zulke goeie menschen zijn en wijl men ver trouwt dat zij 't wel goed zullen maken in hunne betrekking. Ook geen mannen met een mandat im- pératif, dat wil zeggen met een bepaald bevel, last of „dwangbevel" van hunne committenten om zus of zoo te stemmen. Het eerste onderstelt bij de Kiezers te weinig, het laatste te veel kennis van de verschillende vraagpunten en voorstellen die aan de orde zijn of komen zullen. Het eerste is zuiver conservatief, het laatste zuiver revolutionair en strekt tot vestiging van het denkbeeld van volksmacht. Het verplaatst de regeermacht, de wetgevende macht van den Vorst, naar het Volk. Het verloochent het karakter van de volksver tegenwoordiging en wekt 't denkbeeld van ruggespraak die de Grondwet terecht ver biedt. Zonder ruggespraak, dat wil zeg gen zonder voorafgaande raadpleging met zijn kiezers hoe hij stemmen moet, heeft de volksvertegenwoordiger, als zelfstandig man te stemmen. En toch tusschen hem en de kiezers moet een zedelijke band zijn. Die zede lijke band werd door Groen van Prinste- rer verdedigd, en tot tweemalen toe gaf hij een program, opdat die zedelijke band blijken zou. Ook het program van begin selen als gemeenschappelijk object vaa belijdenis, kan als versterking van dezen zedelijken band dienen. Het program van actie strekt nog meer dan dat om dien zedelijken band te doen uitkomen. Het be vat eene opgaaf van hetgeen de antirevo lutionaire party gewenscht vindt dat in de eerste en volgende wetgevende perioden aan de orde kome. En dan natuurlijk niet om daardoor den afgevaardigde te binden aan eenige volgorde of richting waarin 'tgewenschte moet op den voorgrond ge steld of tot stand gebracht worden. Maar om een formulier van eenheid te bezitten, waarin kiezers en gekozene zich vinden kunnen, zoodat 't gevoelen van de partij ook dat van den oandidaat zij en omge keerd. En natuurlijk ook weer behoudens vooraf wel omschreven verschil van mee ning en inzichten en niet minder behou dens volkomen vrijheid voor den gekozene om in overleg met de staatkundige groep, waarvan hij deel uitmaakt en met andere groepen de gedragslijn zich te kiezen die op 't oogenblik van beslissing ten opzichte van eenig in 't parlement aan de orde komend voorstel of ontwerp moet gevolgd. Maar die rechtmatige volksinvloed moet worden uitgebreid. Niet door operatie naar liberalistischen regel in de kringen der regeering. Het is nog niet zoo vele jaren geleden dat de liberale partij, voor 't oog der wereld éen, den toon aangaf. In de party vergaderin gen werd besloten hoe men zich tegenover minister A., B. of C. zou gedragen of men hem steunen of hem den steun opzeg gen zou. Zoo werd feitelijk de toestand zoo dat in de partij vergaderingen 't doodvonnis over de regeering geteekend werd, en dus de regeermacht berustte bij de tweede kamer en wel by de liberale meerderheid dier Kamer. Naar dergelijk revolutionair bedrijf streeft de antirevolutionaire party niet. Het is in strijd met de beginselen van ons historisch staatsrecht, een aanran ding van de souvereiniteit der overheid en met name van het Huis van Oranje. Het zou niet minder een beleediging voor de waarheid zijn. Het zou de re geering tot een schijnregeering verlagen. In een dergelijk systeem is het verklaar baar dat een minister der Kroon (Thorbecke) van „het individu dat de Kroon draagt" spreken kon, en een toekomstig minister der koningin (Van Houten) het koningschap degradeeren dorst tot een gewoon „or nament". Wat wij dan wel tot verb reeding van den rechtmatigen volksinvloed beoogen Daartoe vragen wij van de overheid vrijlating voor alle kringen om zich naar hunnen aard te ontwikkelen, het volk zelf leere doen in zijn kring waartoe 't geroepen is, en late meespreken op alle terrein waarop 't zich uit kracht zijner roeping beweegt. Het volk op alle terrein waar het blijken van mondigheid gaf en 't particulier initiatief zijn sporen ver diende, behandele als zoodanig en 't niet staatskrukken opdringe waar 't met een weinig groote krachtsinspanning op eigen beenen gaan kan. Dat een zoo ruim mogelijke kiesrecht uitbreiding als middel voor de volksver tegenwoordiging om tot de best mogelijke uitdrukking van 't nationale leven te geraken, steeds door de antirevolutionaire party bepleit werd, weet men. Van den ernst van dit pleidooi gaf zij blijk, door hare gezindheid om in 1894 mede te wer ken aan de tot stand koming van een des betreffend wetsontwerp, er. na de catastrophe van dat jaar door hare poging om een ander, minder ver strekkend wetsontwerp te verbeteren, in de richting van hat vorige, of aan de totstandkoming ook van dit ontwerp mede te werken. Ook in zake de oprichting van Kamers van Arbeid en Landbouw, verkregen wij reeds gedeeltelijk onzen wensch. Ook zij strekken tot verbreeding van den volks invloed, wanneer zij maar de gelegenheid ontvangen zich bij de overheid te doen geldenterwijl voorts al wat van nature tot de taak der overheid behoort, door haar zachtjes aan worde losgelaten. Uitbreiding van plaatselijke en gemeente lijke autonomic en doortrekking der lijn reeds in '89 getrokken in de schoolwet- Mackay, naar 't beginsel van „de vrije school voor heel de natie". Gaarne vestigen wij de aandacht op 't jongst verschenen verslag der Vereeniging tot stichting en instandhouding van scho len met den bijbel in Frieslands Zuid- Oosthoek. De schrijvers de heeren ds. L. J. Blanson Henkemans te Wolvega, dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Hanlerwijk, ds. G. Noordhof te Lippenhuizen, L. W. de Vries te Minnertsga en W. Kroese te Drachten, wijzen op den langzamen doch gezegenden voortgang van het werk. Het aantal Chr. scholen vermeerderde er met 2, te weten te Gorredijk en te Hanler wijk, die beide het volgens de Wet geoor loofde getal leerlingen tellen terwijl, zoodra de jaarlij ksche bijdragen 't veroorloven, het aanstellen ven een eersten onderwijzer te Gorredijk en een tweeden onderwijzer te Haulerwijk door de nog op plaatsing wachtende kinderen wordt vereischt. Het getal begunstigers verminderde door overlijden of anderszins; zoodat nieuwe toevloed van begunstigsters of begunstigers dringend noodig is. Laten wij doen wat wij kunnen om de stichting van scholen met den bijbel in Erieslands Znid-Oosthoek mogelijk te ma ken. Men zende zijn bijdragen aan den heer W. Kroese te Drachten of een der andere bovengenoemde heeren. Zij schrijven dat de verminderde steun hun wol wat zorg baart, maar dat de Heere, die hun Toevlucht is, deze zorg van hen kan nemen. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Welnu, doe Hij dat en gebruike Hij daartoe vele Zeeuwen als middel in Zijne hand 14 April 1897. By kon. besl. is benoemd tot gezworen voor den Gouweveer- en ZeZ/cepolder A. Bevelander. Duor eigenaren der gemeente tienden in Zuid-Beveland zijn benoemd tot com missaris de heer W. P. K. Lenshoek en tot verdeelmeester de heer J. Korstanje Cz., beiden in plaats van mr. J. G. de Witt Hamer, die deze betrekkingen wegens ver trek naar elders neerlegt. GCt.) Het dagelijksch bestuurder issche- rijen op de Schelde en Zeeuwsclie stroomen heeft nu aan de verzoekers om uitstel van pachtbetaling zonder bij berekening van rente officieel bekend gemaakt, dat het van de machtiging van den minister van financiën gebruik heeft gemaakt om te besluiten, da* adressanten desverkiezende hunne op 1 Maart verschuldigde pachtsommen op 15 Juni mogen voldoen, mits bijpassende eene rente van 4 percent. Verder heeft gemeld bestuur san adres santen meegedeeld, dat gunstige beschik king op verzoeken om uitstel van pacht betaling niet meer is te verwachten, al thans dat van ziin zijde op dergelijke ver zoeken voortaan ongunstig zal worden ge adviseerd. M. C. De miliciens van de lichting 1893 zullen dit jaar van 24 Augustus tot den 17 September onder de wapens worden geroepen. De centrale lib. kiesver. te Alkmaar stelde tot candidaat voor de tweede Ka mer mr. W. van der Kaay, minister van justitie, oud-afgevaardigde van dit district, met 13 van de 25 uitgebrachte stemmen. Men deelt aan den Ned. mee, dat sommigen gelooven aan eene Bpoedige over winning der protectionisten. Dit blijkt uit de omstandigheid, dat in een huurcontract van zeker landbezitter een artikel is op genomen, waarbij bepaald wordt, dat de verhuurder zich het recht voorbehoudt den pachtprijs nog voor den afloop van den huurtijd te verhoogen, indien de invoer van granen belast wordt. De kapitein A. R. B. Opstelten van het 3e reg. infanterie, is benoemd tot kapitei n voor speciale diensten te Middelburg. Tot portier aan het gasthuis te Coes is uit 70 sollicitanten benoemd A. H. S. Comelin te Middelburg, in plaats van A. Steutel, die benoemd werd tot klerk bij de Singer Maatschappij aldaar. St. Annaiand. Alhier zal een wees huis opgericht worden. De plannen daar toe opgemaakt door het Weezenarmenbe- stuur hebben de noodige goedkeuring ver worven. Waarde. In de Maandagavond gehou den gecombineerde vergadeiing van heeren Kerkvoogden en Notabelen werd besloten tot den aankoop van een orgel waarvoor de noodige baliustrade zal gemaakt wor den, terwijl wegens het groot gebrek aan zitplaatsen ook nog eenige zitplaatsen op die baliustrade zullen aangebracht worden. Het desbetreffend besluit werd met op een na algemeene stemmen aangenomen. Dinteloord. De Kiesvereeniging, on der de zinspreuk „Steunende op den Bijbel", opgericht met 134 leden, mag zich in toenemenden bloei verheugen. Het leden tal klom tot circa 200. Het bestuur bestaat uit de heeren C. Vroon, P. W. Vogelaar Jz., A. Kloosterman, P. W. Vogelaar Az., M. Vogelaar PCz., N. Rijnsaardt, P. J. Schilperoort, A. van Nieuwenbnijzen Jz. en C. Vogelaar. De vereeniging heeft zich bij geene der bestaande partijen aangesloten. Oostburg. Vrijdag 9 April vergaderde hier in de Chr. School de antirev. kies vereeniging in het voormalig 4de district „Luctor et Emergo." Na eenige jaren geen teekenen van leven gegeven te hebben, is zij thans opnieuw, georganiseerd en gordt zij zich met kracht en ijver tot den ko menden stryd aan. Het oude bestuur was óf overleden óf vertrokken, zoodat geen zijner leden meer over was, om de zaken te leiden. Om hierin te voorzien, werd de vorige maand eene ledenvergadering bijeengeroepen, waarin een voorloopig bestuur werd benoemd, bestaande uit de heeren Hoogendijk voorzitter en Van Mazijk secretaris, teneinde een nieuw reglement te ontwerpen, verband te zoeken met de geestverwanten in het 5de district enz. In een tweede samenkomst trad de heer Heemskerk van Sas van Gent jop om de kieswet en eenige pnnten van het antir. program voor leden en genoodigden toe te lichten terwijl thans het bestuur als vrucht zijner bemoeiingen de vergadering een concept-reglement kon aanbieden onder mededeeling, dat de oude vereeniging herleefd was, toenemende in ledental, en bereids aangesloten bij de Centrale kiesver eeniging in het kiesdistrict Oostbnrg. Behoudens enkele onbelangrijke wijzi gingen werd dit reglement goedgekeurd vermelding verdient, dat in het vervolg de vereeniging alleen nit leden, niet uit plaatselijke afdeelingen zal bestaan, wat echter niet uitsluit, dat de leden in één dorp zich bij elkaar aansluiten tot bevor dering van het politieke leven. Het bestuur zal voortaan bestaan uit 3 leden, voorz., secretaris en penningm., benevens 6 advi- seerende leden. Staande de vergadering werden behalve de twee voorloopige bestuursleden nog zeven leden gekozen, die, voor zoover aanwezig, de benoeming aannamen. Nadat nog twee afgevaardigden waren aangewezen voor de vergadering der Centrale kiesvereeniging werd overgegaan tot behandeling van het Concept-Program van actie. Jammer, dat de reglements herziening zooveel tijd in beslag had ge nomen, waardoor slechts enkele punten nit het program konden toegelicht en besproken worden. De maatregelen, in het belang van den landbouw voorgesteld, vonden algemeene instemming. Ten einde het geheele program meer bekend te maken, stelden de voorzitter en een advis. bestuurslid zich beschikbaar om in den loop dezer maand op ver schillende plaatsen voor de leden op te treden. Te Kudelstaart is een 3-jarig knaapje in een onbewaakt oogenblik te water ge raakt en verdronken. Te Dinksperloo viel een arbeider ongezien hij het binden van takkebossen te water en verdronk. Te Millingen is een schipperskneeht doordat zijn bootje water sehepte, te water geraakt en verdronken. De ongelukkige die de reis als noodhnlp nog meemaakte, hij zou voor 't laatst meevaren was in ondertrouw en zijn aanstaande had nog gekscherend bij het vertrek hem toege voegd „Pas nu maar op, hoor dat je nu op deze laatste reis r.iet verdrinkt. Zelden zag men het begrip „gangma ker" door een wielrijder zoo letterlijk op gevat als iemand te Loosdrecht doet. Hij berijdt een driewieler, en bezigt daarbij een hond als trekkracht en een jongen als duwkracht. De jongen moet namelijk het wiel in gang brengen. Is dat gedaan dan neemt de hond zijn rol over en gaat de jongen ook op de velocipede zitten. jfllet kwaad breekt door onder ambte naren. Een bode aan marine te 'sHage wordt ver- volgdjwegens verduistering; een rijksklerk te Assen zit in arrest wegens verduistering van f 1800 a f 2500 belastinggelden een burgemeester te Delfzijl ging volgens de Tel. eveneens op den loop onder sterke verdenking van verduistering en gestaakte betalingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1