BIJLSMA Laroche ia NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- HISTORISCH VOOR ZEELAND. SC HE IKËL. 18,000 GULDEN delburg. Ho. 82. 1897. CTfife 7ttoci|ttii(j. on, Ttt£E, elburg m St. Joosland. NEMING MGWEIDE, IlioHIANSKHECHT Brmakersknecht flinke Dienstbod0 Snferfag 10 fflptil. per ons, o u d e n d. én-, twee- en dHe rds Ploegen, nemende 12 APRIL. WECCECEVEN. en OORARTS, - Ivan der Harst J.Jz. uitend eigen bereide d benoodig% VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen 10 April. Baarland, ook voor OudelanJe, 20 April. De Staatsvorm. 15; 37,50 en tot alle ploeg- Te koop bij den eenig leland te Middelburg bij A. DE TROIJE. j |machinen,Horloges etc. 'ER BROS, Rotterdam, franco per post, het bovenste ge- Sunlight Zeepomslagen. - rri.D En ARBEID. SUNLIBHT"ZEEPi] WARÖMZÏET nBiEMÓIf'ir Iict i -rasgtn VR0ÉGER OUD UIT Tp'iC een'man"" ngen. {GOEDKOOP). en Landbouwzaden, vertrouwde kwaliteit. Zeeuwscbe Zaadhandel, J. C. WISSE, Middelburg. >1TEN, POOTJUIN te bekomen. |'E MIDDELBURG, Lraktijk hervat. Spreekuren 2 en van 1—3 uur. t zitting te houden te GOE8 outkeet) op Maandag 12 lOVs—3Vs uur. ER, Pottenmarkt K 412, M'd' rkoopt (Ten ZONDER STAAL per Va Wijnflesch bij 6 stuks hij L. DE BRUIJNE Boubn# rstond of met Mei een Pret. Godsd., hij L. te Axel. «ei 1 Mei aanstaande een IDE KAM Cz., Bakker en Kamperland. flrin- bij J. ORANJE, Kloeum elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN vasi 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. H E R IJ K. Op zichzelf ge«n enkelen staatsvorm den eenig bruikbaren keurende, erkent zij het aan de grondwet gebonden koningschap gelijk zich dit ten onzent ge leidelijk uit de republiek der vorige «envr heeft ontwikkeld, als den voor Nederland meest gesohikten regee rings vorm. {Artikel 6 van Ons Program Wij hebben het f«it te erkennen dat het gezag bij de gratie Gods tot zija recht komen kan onder eiken regeeringsvorm. Hetzij deze is monarchaal of republikeinsch, aristocratisch of democratisch, onder elk van deze kan de eere Gods met 't welzijn des volks worden bevorderd. De Heere heeft 't in zjn vrij macht alzoo beschikt dat orde en vrede heerschen kun nen in Zwitserland met zijn democratisch republikeinsohen, maar ook in Meeklemburg met zijn despotisch monarchalen regeerings- vorm, onder de constitntioneele republiek gelijk i* Frankrijk, evenals onder het eon- Btitutioneele koningschap gelijk ten onzent. Hij, en niet eenig mensehenkind, is onze W etgever en Koning. Door hem regeeren de koningen en alle andere gezaghebbers. Alle gezag is uit Hem en de machten die er zijn, zijn van God verordend. En gelijk 't nu een vorst hetzelfde is of zijn lasthebbers den titel van minister of van geëmployeerde dragen, zoo is 't ook voor de Goddelijke vrijmacht gelijk of zijn macht wordt uitgeoefend op een troon of in een volksvergadering. Er zijn koningschappen geweest die 't volk noodlottig, en republieken die de natie ten zegen waren. Er zijn republieken geweest die land en volk bedierven en monarchieën die tierden en bloeiden. Zij hebben derhalve ongelijk die uit beginsel, hetzij 't koningschap, hetzij de seifregeering, hetzij de regeeringloosheid verdedigen. De leer van het absolute erfelijke ko ningschap heeft vleiers gekweekt en ti rannen, een militairisme gewerkt op het stuk van gezag, de menschenwaarde in t volk aangerand en aan den mensch-ko- oing iets van een afgodisch-goddelijken glans verleend, welke hem niet toekwam. De leer van de alleenzaligmakende re publiek heeft de menschen rijp gemaakt voor de zonde der revolutie, den adel van net gezag aangerand, de orde der dingen helpen omkeeren, zoodat men geen ge hoorzaamheid behoeft te oefenen dan die ■nnn zelf heeft goedgevonden. Met beide doctrines staan wij op een vijandelijken voet het meest echter met de laatstgenoemde, die ons de vleesch- wording ig van het onheilige beginsel der vnvolutie. Uit deze beschouwing volgt echter dat w!) ook tevreden zonden geweest zijn met voortzetting der oude verhouding van sta- I en stadhouders, met erfelijkheid der aatstgenoemde waardigheid in het Huis Van Oranje. t handjes als Nederland en België zijn klein Ssnoeg voor voeren van een hofstoet; T? a' mag toegegeven dat het Koninklij ke den lande betrekkelijk weinig kost. het stadhouderschap was nu eenmaal e" stadhouders het door de historie van e" toegewijd leven gewijd gewaad, dat iei' luister van het Koningschap niet Maar nu de mannen van 1813, en met ben de gansohe natie en Oranje zelf het anders gewild hebben, voegt 'tons om Ran dat grondwettig koningschap de hulde van ons trouwbetoon te schenken, ja wat meer zegt, elke verbreking van deze ge stelde orde als zondige revolutie te ver werpen. Te meer zouden wij wars van verandering zijn, dewijl het koningschap 't heilige ambt is dat boven de partpen staat en nog in onzen tijd alle partijen in de persoon onzer Koningin, dejongste Oranjetelg, haar vereenigingspunt vinden, als het eenige middel om alle partijgetwist ter zijde te stellen. Men ziet het dezer dagen weder in 't optreden derj commissiën voor het Huldeblijk. Dat hebben wij ook tegen een republiek, en zoolang Oranje ons gegnnd blijft, wenschen wij den troon der Oranjevorsten te steunen en te schragen, gelijk onze voorvaders in 't germaansche tijdperk hunne democratische bestuursinrichting met hun lijf verdedigden en in de beste jaren onzer geschiedenis den repnblikeinschen regee- ringsvórm hebben gewild. Niet omdat wij verlangen een koningin- nepartij te zijn, of den schoonen Oranje- naam in den dienst te stellen van factie- of fractie-zucht. Geen hofpartij, geen kings- friends, geen prinsgezinden, geen royalisten of welke namen ook de averechtsche koningsvereering jzich koo», hebben den glans en de kracht van het koningschap kunnen verhoogen. Het koningschap om Gods wil, het con- stitutioneele koningschap uit eerbied voor de landswetten, het constitntioneele koning schap in het stamhuis van Oranje om des- zelfs schoone traditiën, uit dankbaarheid jegens de grondvesters onzer nationale vrij heid en onafhankelijkheid; uit eerbied voor 't in de gesehiedenis des lands onder Gods bestel gewordene, ziedaar de lens waar onder ons Christelijk historisch volk zich om zijn koningin wenscht te scharen en haar, ook in nood en dood wenscht ge trouw te blijven. God, Nederland en Oranje! het drie voudig snoer dat nimmer zal verbroken worden. Een oordeel van een liberaal blad (Am- slerdamsche Brieven in de Asser Crt.) over 't ontwerp van. een concept program van actie onzer kiesvereenigingen om „Welk een meesterstuk is niet het concept-program van actie, dat het comité der anti-revolutionairen aan de deputaten- vergadering wil voorleggen en waarvan de inleiding den helderen blik en den duidelijken stijl van den voorzitter van dat comité verraadt. Laat één partij eens wij zen op zulk een stuk, dat èn de radicalen èn de Katholieken „in het gevlei" komt, dat tevens zoo juist afbakent in welk eene richting een partij moet marebeeren om bij de stembus de overwinning te behalen en in de Kamer als één man, op een aangege ven doel af te gaan". Sint-Juttemis. De Nederl. meldt dat do uitdrukking „Sint-Juttemis" volgens nu wijlen den bekenden kerkhistoricus prof. Acquoy in verband staat met „Pausin Johanna". Volgens de sage zou omstreeks 855 een vrouw den pauselyken stoel hebben bezet, wier gesehiedenis kort, doch zeer scandaleus is, in Duitschland en ook ten onzent Paus Jutte genoemd. Hier vindt dan de uit drukking „op St. Juttemis" haar oorsprong, wat zon moeten beteekenenop eea dag a»n de gedachtenis van paus Jutte gewijd, welke dag natuurlijk nooit zal komen, omdat pausin Johanna wel nooit tot een heilige zal worden verheven. Kroonprinsen die nooit aan de regeering kwamen. De dood van prinses Sophie, groother togin van Saksen, die eigenlijk onze Kroon prinses, toekomstige troonopvolgster onzer Koningin was, brengt ons in herinnering de namen van verscheidene kroonprinsen die nooit aan ie regeering kwamen. Het zijn de volgende; Frankrijk. De zoon jvan Napoleon I, de koning van Rome, stierf 22 Juli 1832 op geheimzinnige wijze, in den ouderdom van 21 jaar. De beide erfgenamen van Karei X, de hertog van Berry en de hertog van An- goulèine, stierven ook zonder gekroond te zij*. De eerste werd in 1820 {vermoord door Lonvelde tweede moest afstand doen van de rechten op de kroon, ten behoeve van den hertog van Bordeaux (graaf van Chambord) die echter evenmin aan de re geering kwam, en in 1883 zonder nako melingen overleed. De oudste zoon van Louis-Phiiippe, de hertog van Orleans, kwam in 1842 onge lukkig om het leven. De eenige zoon van Napoleon III sneu- velde 3 Juni 1879 in den oorlog tegen hde Zoeloes. Nederland. De oudste zoon van nu wijlen Willem III stierf in 1879, niet lang daarna gevolgd door zijn broeder, prins Alexander. Beijeren. Ludwig, zoon van Maximiliaan, doodde zich in 1886, terwijl zijn broeder Otto in een krankzinnigengesticht werd opgesloten. Portugal. De va'er van den tegen- woordigen koning had een oudsten broeder, die erfgenaam was van den troondeze stierf echter op geheimzinnige wijze, waar door de regeling der troonsopvolging werd gewijzigd. Hannover. De koning van Hannover werd door Pruisen van zijn macht ontzet. Zijn zoon, de erfgenaam zonder kroon, verloor eer. jaar geleden een proces, om het bezit zijner goederen te herkrijgen. Turkije. De Muzelmansche opvolging die steeds op de zijlinie overgaat, werd belemmerd, doordat Murat II, opvolger en neef van Abdal-Azzis, in 1876 krankzinnig werd, waarna hij als sultan werd opgevolgd door zijn broeder Abdul-Hamid-Khan II. Rusland. De oudste zoon van Alexander II, Nicolaas, stierf aan de longtering; bij was verloofd met de tegenwoordige keizerin, die later buwde met Alexander III, tweeden broeder van Nicolaas. Spanje. Alphonsus XII volgde zijne moeder, koningin Isabella, op na twee tusschenregeeringende republiek met Prim, die vermoord werd; vervolgens koning Amadeus, hertog van Aosta, die, tengevolge van binnenlandsche troebelen, afstand deed van den kroon. Hij overleed echter spoedig. Oostenrijk. Aartshertog Rudolf, gehuwd met prinses Stephanie, van België, stierf op geheimzinnige wijze den 30sten Januari 1889, op 30-jarigen leeftijd. België. In 1891 stierf prins Boudewijn, zoon van graaf van Vlaanderen, erfgenaam van de Belgische kroon, op nauwelijks 22-jarigen leeftijd. Engeland. In 't vorige jaar is de hertog van Clarence, erfgenaam der kroon, plot seling overleden. 9 April 1897. Bij kon. besluit is bjj de dd. schntterij te Vlissingen benoemd tot kapitein W. G. Bekeren tot burgemeester van 's Gravenpolder herbenoemd J. Risseeuw. Nog zijn benoemd in plaats van der. eervol ontslagen kapitein A. A. v. Tey- lingen en den len luit. J. Hosang te Mid delburg tot kapitein P. Dumon Tak, tbans le luit.en tot le luit. dr. H. J. v. d. Stadt en J. G. Mezger beiden thans 2e luit. Met 't oog op de in 1900 te Parijs te houden wereldtentoonstelling, waaraan ook de Nederlandsche regeering zal mede werken, zijn bij kon. besluit verschillende commissiën benoemd, in een van welke (économie sociale, enz.) zitting hebben o. a. de heeren K. J. A.G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, dr. Schaep- raan lid van de tweede kamer, en jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman, rechter te 's Gravenhage. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van 7 April 1897. Afwezig de heeren van Dunné, Tak en de btoppelaar. Na voorlezing door den Secretaris der notulen van het verhandelde in de laatste zitting worden dezelve zonder aanmerking gearresteerd, waarna de Voorzitter mede deelt dat, behalve een adres van J. Ka mermans Co. om voor f12 per jaar een fUn Sro"d ,!°1t beging van granen aan den Kinderdijk te mogen pachten en eene nota van den Wethouder van Fabricage naar aanleiding van de in de vorige zit- tiDg ingekomen misjivevan den klokkenist Klein, sedert die zitting nog zijn ingeko men verschillende adviezen van de vaste commissiën naar aanleiding van vroeger ingekomen adressen, welke adviezen inde Handelingen zullen worden opgenomen om stukken" Badere behandeling der In de laatste zitting is verworpen een voorstel van B. en VV. om, met eene te gemoetkoming in de kosten van f275 door s-i een trottoir te leggen langs het Ho.plein ter breedte van 2.75 i wordende de kosten door den gemeen tebouwmeester begroot op f335 plus eeni- ge oude of nieuwe trottoirbanden. De groote meerderheid was toen van gevoelen dat men niet mocht afwijken van het aange nomen beginsel dat zulke slichtingen aan de Gemeente geen cent mogen kosten. Ook de heer E. P. Schorer was van a gevoelen, doch gaf in overweging om, met het oog op de toegezegde tegemoet koming door D. J. Dronkers c. s. te be proeven om het beoogde doel te bereiken- door b. r. een smaller trottoir aan te leg gen, zoodat de kosten uit de tegemoetko ming zyn te dekken. Blijkbaar hebben B. en W. den wenk van den heer Schorer ter harte genomen, want in behandeling brengt de Voorzitter een nieuw voorstel van B. en W. tot aanleg van een gemiddeld 2.25 M. breed trottoir aan bet Hofplein. Volgens het rapport van den gemeentebouwmeester zou die aanleg buiten eenig bezwaar der gemeentekas! kunnen gevonden worden uit de toegezegde tegemoetkoming, behoudens dat de trottoir banden, waarvan sprake is in het eerste voorstel, vervangen worden door eene een voudige rollaag. De heer E. PSchorer brengt een woord van dank aan B. en W. dat zij zijn wenk ter harte namen; het doel is nu bereikt- de gemeentekas zal geen bezwaar onder vinden, adressanten zyn tevreden gesteld en de onooglijke misstand, die daar jaren geheerscht heeft, zal ophouden. Toeh ziet hij zich genoodzaakt nog eene kleine in lichting te vragen, zal namelijk de gemeen- tekas niet het hare moeten bedragen als een noodzakelijk gevolg van de verstrating die door den aanleg van het trottoir aan bet Hofplein zal moeten plaats hebben. De heer den Bouwmeester stelt den heer Schorer gerustop eenige punten zal het trottoir in de bestaande straat vallen, op andere punten zal het er een weinig van verwijderd blijven; bovendien heeft de gemeentebouwmeester voor die verstrating op een bedrag van f5 uit de tegemoet koming gerekend. De heer Schorer betuigde voldaan te zyn en dankte den Wethouder van Fa bricage voor zijne inlichtingen. De heer van Hoek heeft geen bezwaar tegen het voorstelhij verheugt zich ook dat de misstand aan het Hofplein eindelijk zal ophouden, maar toch zou hij wel wil- len weten ten wiens laste het onderhoud van het trottoir komt. De heer den Bouwmeester antwoordt dat het trottoir geheel op gemeentegrond ge legd wordt, weshalve ook het onder houd komt ten laste van de ge meente. De heer van Hoek repliceert dat dit antwoord voor hem geen aanleiding zijn zal om het voorstel te verwerpen, maar toch was hem omtrent dit punt zekerheid ^ewenscht, ten einde bij mogelijke iden- weke gevallen in de toekomst te weten aaraan zich te houden. Zonder verdere discussie of hoofdelijke stemming wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Daarna brengt de voorzitter ter tafel het kohier der plaatselijke directe belasting over 1897 tot een bedrag van f 86612.86Vs. Daar geen der leden over het kohier eene geheime zitting verlangt of aanmer kingen te maken heeft, wordt het tot voor noemd bedrag zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer iets in het midden te brengen hebbende, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Coes. Gisternamiddag omstreeks 5 ure ontspoorde alhier voor het station een rangeertrein. Door het flink optreden vap den waarnemenden opzichter den heer Bos en zijne arbeiders gelukte het spoedig den trein met machine op de rails te hebben, zoodat niet de minste vertraging van treinen, ook geen persoonlijke of materi- ëele schade plaats vonden. Sclierpenlsse. Aan M. K. gewezen ont vangergriflier enz alhier, thans in hechte nis, is door H. M. de Regentes drie maanden vermindering van straftijd toegestaan, met Goeden Vrijdag a. s. wordt hij in vrijheid gesteld. St. Maartensdijk. Het tienjarig zoontje van den (gemeenteveldwachter N. alhier had de onvoorzichtigheid zich bezig te houden met zijns vaders revolver. Mee- nende dat het niet geladen was, trok hij den haan over met het gevolg, dat een kogeltje zijn hand doorboorde. Wij kunnen hier bijvoegen, dat het wapen door den veldwachter niet op een onachtzame plaats was neergelegd. Toch bewijst dit geval al weder, dat de voorzichtigheid in dezen niet te gi^ot kan zyn. Staveulsse. Als tegenhanger van het in de Zeeuw van Donderdag voorkomende bericht nit Tholen aangaande een visscher, die zooveel succes had met een oesterper ceel zou het volgende kunnen dienen Een acht- k tiental jaren geleden werden hier twee perceelen voor de oesterteelt geëxploiteerd, waaraan gedurende een langen tijd dagelijks tal van menschen hun brood verdienden. Naar men zegt, kost één dier perceelen alleen ongeveer 20 mille aan den ontginner, terwijl de op brengst zoo goed als nihil was. Dit perceel ligt al jaren braak, terwijl van het andere, waaraan slechts nog één man werkt, een onbeduidend aantal oesters henevens wat mosselen worden gehaald. Naast het laatst genoemde perceel heeft iemand nit Tholen eene mosselbank, die een flinken voorraad van deze schelpdieren bevat. Zierikzee. De antirev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield Woensdag eene geanimeerde vergadering tot het bespreken van het Program van Actie. De heer Mulder, voorzitter, leidde de be spreking in, die vooral bij het punt „Be scherming" door een druk debat gevolgd werd. Voor- en tegenstanders van Bescherming op den graanbouw bepleitten hunne opinie, zoodat ten slotte dit punt van 't Program met overgrooto meerderheid en de andere punten metalgemeene stemmen aangenomen werden. Tot afgev. naar de Dep. verg. werd gekozen ds. G. H. Esselink. Oostkapeile. Woensdagavond is het schuurtje van J. V. door onbekende oor zaak in vlammen opgegaan. Middelburg. In de algemeene ver gadering van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen zijn o. a. tot leden benoemdJ. C. Fischer, A. J. Hoorweg,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1