KERKNIEUWS. Ingezonden Stukken. bepaling onder onmiddellijk toezicht van gemachtigden der fabrikanten geschiedt, kunnen voor het gebruik worden toege laten, wanneer de goede en nauwkeurige toestand daarvan blijkt uit een certificaat, afgegeven door een bevoegd deskundige. Dit certificaat zal hoogstens zes maanden oud mogen zijn. Ie. Weegbruggen, die in eigendom aan eene fabriek toebehooren en op publieke laadplaatsen zijn opgesteld, zullen tegen dezelfde vergoeding van weegkosten ook gebruikt kunnen worden door contractan ten van andere fabrieken. 3e. Op alle weegbruggen zal dadelijk twee ten honderd van het bruto-verlies voor grondverlies worden afgetrokken. Alle voertuigen, zoowel wagens als stortkarren moeten met de hand of met rieken wor den geledigd. 4e. De kooper houdt de volle bevoegd heid de tarrabepaling der beetwortelen te doen geschieden, hetzij rechtstreeks van het voertuig, betzij van den inhoud tijdens of nadat die gestort is. 5e. Wanneer de gewogen beetwortelen niet dadelijk in het vaartuig of op waggon kunnen geladen worden bij gebrek aan vervoermideel, kan de kooper toestaan' dat zij voor zijn wichtrisico aan den hoop worden gebracht maar blijft de verkooper desniettemin aansprakelijk voor zijne ver plichting van levering binnen scheepsboord of op waggon. 6e. Het blijft den kooper ten allen tijde vrij het gebruik van de weegbrug tot wichtsbepaling te ontzeggen aan hen, wier afleveringen van dien aard zijn, dat eene nauwere tarrabepaling er door wordt be moeilijkt of belemmerd. Dergelijke beet wortelen aangevoerd wordende, zullen aan afzonderlijken hoop geheel voor risico van den verkooper blijven totdat de wichtsbe paling bij de levering binnen scheepsboord of op waggon zal kunnen worden gecon stateerd. Na verloop van hoogstens tien dagen na den aanvoer, heeft de verkooper echter het recht te eischen dat de kooper het wicht der beetwortelen doet bepalen indien hij in gebreke is gebleven voor vervoermiddel te zorgen. 7e. De kosten van wichtsbepaling op de weegbruggen zijn voor rekening van den verkooper. 8e. De kooper behoudt zich het recht voor het gebruik van eenige fairbank te verbieden, zoodra twijfel ontstaat over de goede bediening en nauwkeurige weging. Eerst nadat de zekerheid omtrent goede bediening en nauwkeurige weging is ver kregen, zal het verbod worden opgeheven. •Je. Op havens waar meerdere weeg bruggen zijn geplaatst, zal het den kooper vrij staan, de weging te doen geschieden op die weegbrug, die hij daarvoor be paaldelijk zal aan wij zen. Openbare weeg bruggen bediend door vast aangestelde, be- ëedigde wegers, hebben daarbij steeds de voorkeur". Het bestuur van den Bond van bieten- verbouwers heeft hierop aan de landbouwers het navolgende ter kennis gebracht „Nu door H.| H. fabrikanten voor een groot deel aan onze bezwaren is te gemoet gekomen, achten wij contracteeren, wat de voorwaarden aangaat, al zouden wij die in enkele opzichten anders wenschen, alleszins mogelijk. Wat den prijs betreft zoo is het ons niet mogen gelukken, dien verhoogd te krij gen. In hoeverre f 8.50 ook na de wijzi ging der voorwaarden als eene toonenden prijs te beschouwen is, moet ieder bieten verbouwer voor zichzelf uitmaken. In de gegeven omstandigheden en met het oog op het vergevorderde tijdstip meent ons bestuur zich van het geven van advies te moeten onthouden". Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kitthem door da. P. J. v. d. Muelen te Baarland. G. C. Beroepen te Mijnsheerenland ds. D. J. Hupkens te Sprang; te Scherpenzeel (Geld.) ds. J. Beijer te Eemnes-Binnen te Exmorra c. a. ds. K. van Wijngaar den te Nieuw Amsterdamte Burum en Munnekezijl ds. N. Warmolts te Tor naard te Wijk-aan-Zee-en-Duin ds. N. P. Eockens te Burente Wapen- velde ds. K. Eekhof te Werkhoven te Garijp J. A. Hoekzema candidaat te Groningen. Bedankt voor Terheyden door M. A. T. Rhijn te Wateringenvoor Heems kerk door ds. C. Leflef te Hoorn op Texel - voor OTerschie door ds. J. H. Wensinck te Nijkerk op de Veluwe; voor .Roer mond door ds. J. Mallinckodt te Maastricht. Geref. Kerken. Drietal te Veere (alpnab.) ds. O. J. Geerling te Brouwershaven, ds. N. G. Kapteijn te Leerdam en ds. *H. Kuik te Putten. Beroepen te Elburg ds. D. Koffijberg te Barneveld. Aangenomen naar Rinsumageest en Sy- brandahuis door dhr. J. G. Meynen cand. te Groningen. Bedankt voor [Reitsum, GaastmeerJ, Marken, Berkel, Bleiswijk en Overschie door J. G. Meynen, cand. te Groningen. Axel. Zondagnamiddag hield ds. C. J. Kapteijn alhier zijn intreerede naarj aan leiding van 1 Thess. 5 25. Des morgens was hij door zijn broeder Reeds vroeger door ons gemeld. ds. W. Kapteijn uit Breda in zijn ambt bevestigd, deze had tot tekst Jcs. 409. Beide malen was een groote schare aanwezig. SCEOOLNIEÜWS. Tot kweekelingen aan de rijks kweek school te Maastricht zijn onder andere toegelaten A. J. Wesemail te Hengstdijk en H. O. B. Blijdesteijn te Hontenisse. Geslaagd te Breda voor de acte nuttige handwerken 2 April mej. J. C. W. v. Nieuwenhuijzen te Tholen. Bij beschikking van den minister van binn. zaken zijn tot kweekeling bij de rijkskweekschool voor ouderwijzers te Middelburg benoemdH. J. F. de Paauw te IJzendijke; J. J. Kluit te Zonnemaire M. D. Caljouw tc Middelburg; C. M. L. van der Maas te Ellewoutsdijk; H. Krijp te Rotterdam; K. J. Heijboer te Seroos- kerke(S.); M. A. Ovaa te Vlissingen; J. Hack te Onwerkerk; J. J. Nuyten te Mid delburg P. D. Ditmars te Groot Schermer; J. Tanis te Goedereede; P. W. de Ca- luwé te Westdorpe; J. van Ravestijn te SliedrechtC. J. van der Eijk te Vlis singen; B. Hofman te Vlissingen; M. Eijke te Zaamslag A. J. van Gelder te Goedereede J. M. van Zuijdam te Gouda P. Rinders te Hoek; J. Bruinooge te Ellewoutsdijk. Goes. De cipier der strafgevangenis alhier de heer H. Bierenbroodspot, is met ingang van 1 Mei 1897 benoemd tot ad junct-directeur der strafgevangenis te Utrecht, terwijl in zijn plaats is benoemd de heer C. D. van Bockxmeer, commies in de rijks-werkinrichting te Hoorn. (ff. C.) Waarde. Den 11 October 1889 werd van hier een brief verzonden naar New port (Nieuwpoort Den 31 Maart 1897 kwam dezelfde brief hier als onbestelbaar terug. Wel een bewijs dat de posterij secuur gaat als men nagaat dat genoemde brief ongeveer acht jaar heeft rondgereisd. 's Heer Arendskerke. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is alhier in de consistoriekamer der Ned. Herv. Gem. ingebroken. Door het verbreken van het slot eener buitendeur hebben de dieven zich daarin toegang weten te verschaffen. Eene som, ten bedrage van pl. m. f 17, welke in een houten kistje, en in een kastje, waarvan de sloten door de inbrekers eveneens verbroken zijn, geborgen was, wordt vermist. Het is te hopen, dat het der politie gelukke, de bedrijvers dezer brutale diefstallen spoedig in handen te krijgen. 's Heer Arendskerke. Door B. en W. dezer gemeente is in hunne vergade ring van j. 1. Zaterdag, tot ambtenaar ter Secretarie benoemd de heer I. J. van Breda, tot heden als volantair alhier werkzaam. 's Heer Arendskerke. De com missie tot aanbieding van het huldeblijk aan H. M. de Koningin Regentes bestaat ia deze gemeente uit de heerenJhr. U. E. Lewe van Nijenstein, Burgemeester, Voorzitter; W. A. Keers, Secretaris; H. Minnaard, PenningmeesterG. de Jager, J. H. Donner Jr., M. Huige, J. Rijkse, M. Brandt, J. Langebeeke, C. van Stee Nz. en J. L. de Jager. A.s. Woensdag 7 dezer, des namid dags te 2 uren, zullen in eene buitengewone openbare terechtzitting der arrondissements rechtbank te Middelburg de heer mr. B. W. F. Kronenberg, benoemd rechter, en de heer mr. J. K. H. Turk, benoemd substituut-officier bij die rechtbank, als zoodanig worden geinstalleerd. Krabbendijke. Door een eindje mede te rijden op eene z. g. n. Staats-lorrie, had het zoontje van de wed. Lous Vrijdagavond het ongeluk daarvan te vallen, met het gevolg dat een zijner broekspijpen met het wiel in aanraking kwam, en hij zich deerlijk aan het been kwetste. In be- wusteloozen toestand opgenomen, werd hij onder geneeskundige hulp gesteld en zal hij zijn onvoorzichtigheid wel met eenige weken huisarrest hebben te betalen. Krabbendijke. Vrijdag 11. is de alhier gewenschte landbouwdorpsvereeninging tot stand gekomen, onder den naam „Eendraoht maakt macht". Er (traden 21 personen als leden toe. Tot voorzitter werd ge kozen de heer A. de Kok Jz.vice-voorz. C. P. Vogelaar, secretaris-penningmeester Jacobus Welleman en tot gewone bestuursle den de heeren J. N. Elenbaas burgemeester en J. van Gorsel landbouwer alhier. Na eene korte ongesteldheid overleed Donderdag te Borsele de oudste ingezetene der gemeente, in den ouderdom van 94 jaren en 6 maanden. De overledene, de heer A. van Overbeeke Czn., was vele jaren werkzaam als lid van den raad, als lid van den dijkraad voor de waterkeering van 't calamiteus waterschap Ellewouttdijk Borsele en als zetter voor de directe be lastingen. Vooral de oud-gereformeerde gemeente had hij aan zich verplicht door het laten bouwen van een kerk op zijn eigen grond en door het leiden van de godsdienstoefeningen als voorganger-ouder ling. M. C. Aan den onwilligen schutter Van der Veer te Middelburg die zich bij den Minister van Binnenlandsche zaken beklaagd had, dat men hem in het huis van be waring alhier in strijd met de wet eerst in het lokaal, bestemd voor en in ge meenschap met in hechtenis gestelden, daarna in een strafcel provoost-arrest had doen ondergaan, in plaats van in eene bewaarplaats voor gegijzelden, is door dien Minister bij beschikking van 27 Maart 11. bericht, dat hij in het vervolg bij toe passing van provoostarrest niet in een strafcel, maar in de bewaarplaats voor gegijzelden zal worden opgesloten. M C. De gemeenteraad van Wolfaarts- dijk beschikte Vrijdagnamiddag met 4 tegen 2 stemmen afwijzend op een ver zoek van Mejuffr. M. C. van den Ende, onderwijzeres aan de school te Oud- Sabbinge, om verhooging harer jaarwedde van f 500 met f 50. Aan een onderwijzer te Oostkerke was een gelijke verhooging in Februari verleend. Tot onder wijzer aan die school werd be noemd dhr. A. Kooijmans te Kortgene. De kohieren der hondenbelasting en van den hoofdelijken omslag werden vast gesteld. De laatste tot een bedrag van f 3500 d. i. f 1000 minder dan over 1896 werd geheven. Oostburg. Wegens het vertrek van den heer M. van der Linde, rijksontvan ger alhier naar 's-Gravenpolder is met de waarneming van het kantoor alhier belast de heer P. J. J, Motké, snrnumerair te Amsterdam. Aardenburg. Wegens tijdelijke ver plaatsing van den heer W. C. van Oordt, rijksontvanger alhier, naar Hilversum is de waarneming van het kantoor opgedra gen aan den heer Vogel, surnumerair. Groede. Ook het ziekenfonds Helpt elkander is thans definitief opgericht en telt aanvankelijk 97 leden en 48 begun stigers. Het bestuur bestaat uit 11 leden de heerenH. G. Hammacher le voorzit ter, I. Prins Mellema 2e voorz., A. de Roo Pz. le penningen., A. Lombaard 2 e penningm., A. J. Brakman, secretaris, P. Colijn, I. J. Herman, J. van Lare, P. de Meulenaere, J. vanPeenenen J. Scheerens. Dit bestuur is over 6 wijken verdeeld. Weekblad voor Z VI.) Het vleesch der op de schorren in den Znid-Kraaiert verdronken schapen werd door den heer Markus, veearts te Ovezand, voor het gebruik ongeschikt verklaard. De gebrs. Karelse, eigenaars van de dieren, die zich bij die uitspraak niet zoo dadelijk wilden neerleggen, ontboden, naar men aan de Tem. Crt., meldt, den heer Vermande van Heinkenszand, die, na nage noeg alle dieren gezien te hebben, ver klaarde dat het vleeseh wel bruikbaar was. Een kooper daagde spoedig op. Voor den eigenaar wordt de schade dus wat ver minderd. Te Hillegom is het twaalfjarig zoon tje van het hoofd eener school aldaar bij het mede voortduwen van een stilstaan- den kolenwagen der stoomtram, met het hoofd onder de wielen geraakt en onmid dellijk aan de gevolgen bezweken. Bij het rangeer en van een goederentrein te Doetinchem werd een waggon met zulk een macht voortgestuwd datj hij over den stootbalk heen bij den stationschef in het bureau terecht kwam. Muur en raam wer den zeer beschadigd. In het gezin van een arbeider te Meppel zijn in een week tijds 4 kinderen overleden. Eenige kinderen te Klaaswaal, uit de school huiswaarts gaande, speelden op de gerooid liggende boomen. Een der boomen ging aan 't rol len met het ongelukkig gevolg, dat een 9-jarig meisje er onder geraakte en gedood werd. Te Nistelrode is een koopman met zijn hondenkar door de stoomtram overreden en doodelijk gekwetst opgenomen. Te Rotterdam is de portier van het hotel Coomans overleden; de man laat f40000 na. Op den dag van 's mans dood hadden zich reeds 150 liefhebbers aange meld voor de opengevallen „betrekking". Bij een bestuurslid eener kiesver- eeniging ergens in het Noorden vervoegde zich iemand, die voor de eerste maal kiezer is en zeide onder drie voorwaarden Jid der vereeniging te willen worden, nl. wanneer men hem er voor wil instaan dat er verkregen wordtlo. Algemeene dienst plicht, 2o. Leerplicht en 3o. Afschaffing van alle belastingen. Toen hem te kennen werd gegeven, dat waarschijnlijk vooral dit laatste wel nimmer bereikt zou worden, zei hij dat hem dan ook zijn kiesrecht bttter weinig kon schelen Diefstal van een partij meubilair op klaarlichten dag, dat mag brutaal heeteu. Vrijdag arresteerde de politie een lorren- koopman te Amsterdam in zijn huis, die met een kennis den diefstal gepleegd had in de woning eener arme weduwe die met uit waken gaan en handenarbeid haar kostje verdient en nog een schoolgaand zoontje heeft. Terwijl moeder en zoon uit waren hebben de twee dieven alles wat los en vast in huis was, bedde- goed, kleeding, kookgerij, klok, ingepakt, naar bniten gesjouwd en bij den lorrenkoop- man naar binnen geheschen. Toen de we duwe thuis kwam ontdekte zij met schrik wat gebeurd was en gaf de politie kennis, die den koopman in arrest nam, terwijl ziju maat nog loopende is. De bladen bevatten nog steeds bij zonderheden omtrent de ramp welke de Fransche schroef boot Ville de St. Nazaire" trof. Gelijk men weet zijn van de 4 uit gezette booten drie opgepikt, een door de Yanariva met 16, een door de Hilda met vier en een door de Maroa met vier per sonen, samen 24 van de 68, de overigen zijn in de booten van gebrek gestorven of sprongen in een vlaag van waanzin over boord. De door de „Maroa" aan land ge brachte zijn de kapitein, de tweede officier, de eerste machinisten de stoker. Omtrent hun wedervaren valt het volgende mede te deelen: De ramp geschiedde den 6en Maart, de redding den 13en. Het stoom schip Maroa zag de scheepsboot die een noodvlag en een zeil voerde. Het stoomschip gat onmiddellijk signalen dat 't te hulp zou komen. Binnen 20 minuten was men langs zijde en werd de boot met de opvarenden aan dek gehaald. De schip breukelingen waren in een toestand van volslagen uitputting en de machinist was op het punt den geest te geven, toen men hem uit de boot tilde. Zy zouden het in hun boot geen dag langer uitgehouden hebben. Men bracht de ongelukkigen in speciaal daartoe in orde gebrachte slaap vertrekken, voorzag hen van droge kleeren en trachtte hen te versterken door een met zorg gekozen voeding. Zij hadden voornamelijk door dorst geleden; men had slechts voor één dag water aan boord ge had en later was men door een k wellenden dorst genoodzaakt geweest, zeewater te drinken. De voorraad voedsel aan boord bestond uit een halve ham. De geredden herstelden betrekkelijk vrij spoedig. Het moet een treffend schouwspel geweest zijn, hoe de geredden, toen zjj aan boord der Maroa waren gebracht, elkander ondanks hun ellendigen toestand in de armen vielen en tranen van vreugde schreiden. Daar kapitein Jaqueneau mededeelde, dat vier booten het verongelukte schip hadden ver laten, bleef de „Maroa" nog eenigen tijd op de plek, waar mon de boot had aan getroffen en hield scherpen uitkijk naar de andere schipbreukelingen. Men zag echter niets meer. Blij kens de verklaringen der geredden was de Viiie de St. Nazaire" vermoedelijk op een drijvend wrak ge- loopen. Tijdens het ongeval zaten de pas sagiers aan het diner. Onmiddellijk nadat men den schok gevoeld had, begon het stoomschip, dat blijkbaar zwaar beschadigd was, op onrustbarende wijze te zakken. Zoowel de manschappen ais de passagiers stelden alles in het werk, om het stoomschip lens te pompen. Al hun moeite was echter tevergeefs, daar het water iedere minuut hooger in de scheepsruimten steeg. Het schip begon snel te zinken, waarop men in aller haa t, doch met voorbeeldige orde, de booten tot uitzetten gereed maakte. Toen men nog met het aflaten der booten bezig was, sloegen de golven reeds over het dek. Vier booten werden verbrijzeld, de overige vier, twee reddingsbooten en twee z. g. „whale boats" konden gelukkig te water gelaten worden. De beide eerste bevatten elk 25, de beide laatste elk 9 personen. Behalve de bemanning van 57 personen bevonden zich aan boord 11 pas sagiers, onder wie een dame met vier kinderen. Terwijl alle personen zonder ongelukken in de booten afgestegen waren, was de kapitein, die het zinkende schip het laatst verliet, genoodzaakt, in het water te springen om niet door zijn vaartuig naar de diepte gesleurd te worden. Met de grootste moeite gelukte het, hem in een der booten op te nemen. De schip breukelingen waren voor het grootste ge deelte zeer onvoldoende gekleed. De booten verlieten het schip des avonds ongeveer 9 uur, gedurende een pikzwarte duisternis. Om de booten zooveel mogelijk bijeen te houden, werden bij tusschenpoozen raketten afgestoken. Gedurende den nacht dreef men echter uit elkander en toen de morgen grauwde zag men niets meer van de overige booten. Hierop volgden vijf dagen van lijden, dezelfde ervaringen als die der overigen, van wie wij reeds een en ander meldden, waarom wij dit gedeelte overslaan. Alleen nog dit. Voordat de schipbreuke- liegen de „Maroa" zagen, waren twee stoomschepen en een zeilschip in het ge zicht geweest. Deze hadden echter de noodsignalen niet waargenomen. Eén dezer schepen passeerden de schipbreukelingen bij nacht, doch daar zij geen lichtsignalen meer hadden, waren de ongelukkigen niet in staat geweest, de hulp in te roepen van een reddende macht, die met onverbidde lijke snelheid uit het gezicht verdween. Te Parijs heeft een geruchtmakende arrestatie plaats gehad. Daar bewoont in de laatste maanden de 50 jarige gravin de Chaléon appartementen van 1000 francs per maand in ds Champs-Elysées.Zij kwam van Nice, zei ze, en wilde, alvorens naar Normandië te gaan, eenigen tijd te Parijs wonen, waar haar kinderen in den omtrek op school waren. Zij bracht een secretaris, Briant, mee die haar zaken beheerde. Zij richtte zich prachtig in. De leveranciers in de buurt hadden het druk met haar bestellingen van fijne spijzen en wijnen. Zij huurde twee keukenmeiden, een kame nier en een knecht, welke laatsten in prachtige livreien gestoken werden. Twee maanden geleden liet zij haar kindersn komen en stelde voor hen een gouverneur aan. Daarna leefden de kinderen het vroo- lijke leventje mee. Nog op den dag van den optocht huurde zij een raam in het Grand-Hotel voor 1000 francs en strooi den zij voor ruim 300 francs aan klein geld op straat onder de grabbelende menigte. Maar Woensdag waren de gravin en de secretaris op eens verdwenen, en wel ge arresteerd op aangifte van een kassier, bij wien Briant ook secretaris was. Deze lieer h?d herhaaldelijk leemten in zijn kas ont dekt, tot een gezamentlijk bedrag van 350 duizeud francs. Briant had hem bekend de dader te zijn, doch beloofd te zullen bij passen. Eindelijk toen de som al aardiv naar 't half miljoen begon te loopen ver loor de kassier mr. Oppenheim zytt geduld met bovengeuoemden uitslag. Nauwelijks was dit bekend of de leve ranciers kwamen van alle kanten opdagen De gravin blijkt eene gewone burgerjuf! frouw te zijn, maar met een slecht hart en haar „secretaris" niet minder. Een cirkelgang. In het vorige jaar verscheen in een Amerikaansch tijdschrift een novelle van dr. Paul Carus, getiteld „Karma". Tolstoï vertaalde ze in 't Russisch, Voor een oorspronkelijk werk van Tolstoï gehouden, werd de vertaling onmiddellijk in 't Fransch overgebracht, en kort daarop uit deze taal weer in 't Engelsch vertolkt opgenomen door een Amerikaansch maand blad. Een nummer van dit blad kreeg Carus toevallig onder de oogen, waardoor hij zelf tot de ontdekking kwam van wat er met zijn „Karma" was geschied. Twee Amerikaansche ontdekkingsrei- zigers beweren in Venezuela een waterval te hebben ontdekt, die veel schooner, veel grooter is dan de Niagara. Het water stort van een geweldige steilte van 't Imataca-gebergte 490 meter naar omlaag. De val veroorzaakt een gebulder als van een ontzaglijke reeks vuurmonden en spat zoo woest in 't rond, dat men op een afstand van 3 a 400 schreden nog in een oogwenk doornat is. De Niagara-falls komen van eene hoogte van slechts 150 meter. De groote werkstaking in de mijnen van Leadville in Colorad* is geëindigd na een duur van negen maanden. Verleden jaar Juni legden een aantal minder bekwa me werklieden, die hetzelfde loon hadden geëischt als de meer bedrevene, maar dit niet hadden gekregen, den arbeid neder. Hun kameraden sloten zich bij hen aan. Er werden andere arbeiders aangenomen, die door de stakers werden aangevallen; in den strijd werden twaalf personen ge dood. Onder de bescherming der overheid werd de arbeid voortgezet en dezer da gen na een vruchteloozen strijd van ne gen maanden, bogen do arbeiders het hoofd. De staking heeft den pa roons vier millioen dollars gekost; den werklieden is zij veel duurder komen te staan. Velen hunner zijn niet weder aangenomen. Wegens klachten van den landbouw over het verdwijnen der zoo nuttige kik- vorschen heeft de Belgische regeering den handel in en het vervoer van kikvorachen naar Frankrijk verboden, zoodat de Fran sche lekkerbekken hun begeerte naar kik- vorschen boutjes zullen moeten temperen, Op klaarlichten dag, omstreeks half een, hielden vijf jongelieden stil voor het huis eener familie te Palermo. Van die vijf gingen er drie het huis binnen, terwijl twee anderen, met de revolver in de hand, buiten de wacht bleven houden, Kort daarna kwam het drietal weer te voorschijn, met zich sleurende een meisje, dat heftig tegenstand bood, worstelde en zich eindelyk op den grond liet val len. De roo vers waren juist bezig haar op te tillen en naar een rijtuig te dragen, toen op het gegil van het meisje een oude vrouw uit het huis toeschoot, die even eens luidkeels om hulp begon te roepen. Het vijftal liet zich inderdaad vrees aan jagen aoor het vervaarlijk geschreeuw der beide vrouwen, gaven hunne pogingen op, en namen de vlucht. Het bleek een mislukte schaking te zijn geweest. Eeu rijk jongmensch had het vijftal opgedragen om voor zijn rekening een zestienjarig meisje te rooven. Het meisje echter, dat buiten het huis was gesleurd en zich zoo heftig verweerd had, was... de kamenier. |De roovera kenden de signorina niet, die geschaakt moest wor den enrd hadden maar de eerste jonge vrouw gegrepen die ze zagen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken worden in geen geval terug geiooden. Geachte Redactie Thans in den tijd van stilte op politiek leven zijnde, die vermoedelijk den storm voorafgaat van de aanstaande verkiezingen dezen zomer, noopt mij beleefd een plaat» in uw blad te vragen, ten einde mijn leed wezen uit te spreken, dat er van antire volutionaire zijde zoo weinig gedaan wordt tot het oprichten van kiesvereen. in W.-Z- Beveland. En ben ik speciaal met alle gemeente" hoegenaamd niet op de hoogte, toch vestig ik 't oog op Baarland en Oudelande, waar toch vele antirevolutionairen woW en waar een flinke kiesvereeniging T"ot beide gemeenten saam zou opgericht ka»' nen worden zoodat deze dan de kiezer' naar behooren voorlichten en eens wakker zou kunnen schndden. Dat er b. v. op Walcheren persons» zijn die zich de zaak krachtig aantrekke» zooals ds. Littooij en anderen doet mij vraag opperen of er ook hier of in ZurJ Beveland geen peisonen zijn die zich de zaak eens voor deze gemeenten will8" aantrekken, geef ik de verzekering »^a3 met krachtige werking op electoraal gebied- Als ds. Littooij zich niet ontziet om W®" als te Arnemuiden op te treden, een flin»1 kiesvereeniging zou geboren kunnen War den, daar anders de Chr. Historische zersbond de zwakken en onvatbaren tot zich zal trekken. Inmiddels U dank de mij verleende plaatsruimte hopende»» mijn schrijven zich niet kenmerkt a»8ef stem in de wildernis, teekeu ik, O .,5 April '97. h

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2