DE ZEEUW BIJVOEGSEL KERKHIEXJWS. SCÏÏOOLNXEUWS. REG IITS ZAKEN. Landbouw. Het feest van dr. Kuyper. J) van van Zaterdag 3 April 1897. Gemeentefimnciën. De Tweede Kamer heeft, na verwer ping van alle amendementen, zich neer gelegd bij het voorgeschreven „Bentham- stelflel", dat is algemeene aftrek van een vooralle belastingschnldingen gelijk bedrag voor levensonderhoud en waarin voorts verboden wordt als regel met uitzonde ringen een heffing naar een voor verschil lende klassen van belastbaar inkomen, klimmenden maatstaf (progressie). De belastingschuldigen die in de hoogste klassen staan zullen met deze schikking in hun schik zijn. Maar de gemeenten? Hu hebben zy geen ander middel meer Jan meer opcenten te heffen. Want wat is een inkomstenbelasting met vasten aftrek en zonder progressie Geen gemeentelijke bedrijfsbelasting;geen 20 buitengewone opcenten, gee» progressie. Alleen een degressie, waarvan het gevolg zal zijn dat van het geheele inkomen of de daarmee gelijk gestelde vertering een hooger percentage wordt geheven naarmate dat inkomen of de vertering stijgt. Wordt de aftrek wegens levensonderhoud door een gemeentebestuur op f300 bepaald dan zal bij een heffing van 3 pCt. van een inkomen van f 600 f 9 zijn verschuldigd of 1% pCt. Van een inkomen vanf 1C00 f21 of 2.1 pCt. Van 10000 f291 of 2.91 pCt. Van f50000 f 1491 of bijna de volle 3 pCt, 9 April heeft de eindstemming plaats.Het verbod om progressie te heffen treedt pas in 1901 in werking, zoodat de gemeenten tot zoo lang rustig kunnen zijn. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedurendo de maand Maart 1897, 735 telegrammen, ontving 705, over genomen en verder geseind werden 495 totaal 1935 telegrammen. Out- Ver- Kantoren. vungen. zonden. Totaal Baarland12 27 39 Borsele 34 25 59 Driewegen 15 8 23 Ellewoutsdijk 32 40 72 's Gravenpolder 35 31 66 'sHeer Arendskerke 36 25 61 'sHeerenhoek 33 41 74 Heinkenszand 28 22 50 Hoedekenskerke 42 19 61 Kloetinge20 7 27 Nietiwdorp 29 17 46 Nisse 11 15 26 Ovezand38 26 64 Wolfertsdijk 46 38 84 Goes. Maandagavond a. s. vergadert de kiesvereeniging „Voor Nederland en 0- ranje". Die immer kan, bezoeke deze ver gadering. Het „program van actie" is, zooala men weet, aan de meesten aangebo den en dient nu op onze vergadering te worden besproken. Laten dus zooveel mo gelijk alle leden trouw opkomen en mee leven in de bespreking van ons stembus program. Tot het een zoowel als het ander wek ken we met aandrang op. Driewegen. De commissie voor het huldeblij k aan H. M. de Koningin-Regentes bestaat uit de heeren: D. Mulder voorzit ter, P. Steuvoer secretaris- penningmeester, I. Krijger, J. Bruggeman, W. van Loo, C. de Jager en M. de Dreu leden. Driewegen. Het getal kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten bedraagt ffians 89 en 88 voor den gemeenteraad. Verleden jaar had deze gemeente 63 kiezers. Ovezand. De commissie voor het hul deblijk aan H. M. de Koningin-Regentes bestaat uit de heeren D. Mulder voor atter, B. G. Lambers secretaris penning meester, en B. P. T. Mohr, P. Priem, P. estreer, L. Boonman, J. J. Mol, A. Rijk en J. Dr ij dijk leden. Ovezand. Getal kiezers volgens de vast gestelde lijst bedraagt in deze gemeente H3; tegen 100 volgens de oude wet. St. Annaland. In de maand Maart berden aan het telegraafkantoor alhier Ongeboden 96, ontvangen 83, dus behan deld 179 telegrammen. Colijnsplaat. Aan het telephoonkan- ™or alhier werden in den loop der maand klaart behandeld 131 berichten, waarvan verzonden 63 en ontvangen 68. Zaamslag. Door het rijkstelefoonkan- Jjor alhier zyn in de afgeloopen maand klaart behandeld 87 berichten waarvan Verzonden en 45 ontvangen. Schoordijke. Donderdag werd in het "lel van dhr. J. J. Haartsen alhier eene 'fgadering (niet de gewone jaarlijkscbe 16 beeft eerst plaats op den 3den Don- «dag in gehouden van Ingelanden te" if6U ^bneralen Prins Willempolder, .'behandeling van een voorstel van het es I*)1 Tan dien polder dat luiddeAf- j en begrinding van den kruin van j A Kiniedyk vanaf de Bakkerstraat tot aid 6 bewoond door dhr. E. Buijk ter vervanging van een vroeger .en voorstel tot begrinding van den noordelijken onderberm van dien dijk. Door het bestuur werd er op gewezen dat de weg onder langs den dijk wat smal was en men met een hoogere uitgave van f325 voor overname van boomen, afvlak king enz. een in vele opziehten beteren weg zon hebben boven over den dijk. De vergadering sprak dan ook bij ac clamatie uit zich met dit voorstel te ver eenigen. Stavenisse. In de maand Maart 1.1. werden door het telefoonkantoor alhier 181 berichten behandeld, n. 1. 92 ontvan gen en 89 verzonden, gedurende het ge heele le kwartaal werden 503 berichten behandeld, waarvan 250 ontvangen en 253 verzonden. Die laatste getallen waren in het le kwartaal van het vorige jaar respectievelijk 439, 214 en 225. Stavenisse. Ten bewijze, dat hier veel wordt gespaard moge dienen, dat in de maand Maart in de rijkspostspaarbank, verhonden aan het postkantoor, f2354,12 werd ingelegd, terwijl sleehts f 282,50 werd terugbetaald. Het aantal uitgegeven nieuwe boekjes bedraagt 11. Waarde. Woensdagavond trad alhier in de kerk de heer J. Donner uit Goes op om naar aanleiding van Richt. 6 11 een woord te spreken over de militairen tehuizen. De opkomst was tamelijk; er waren ongeveer 150 hoorders. Ds. Snoep sprak een hartelijk slotwoord tot aanbe veling. Yan de gelegenheid om door tee- kening op de lijst toe te treden tot eene afdeeling tot steun van de militairen te huizen werd door 37 der aanwezigen ge bruik gemaakt. Colijnsplaat. De zeven leerlingen uit Noord-Beveland, bezoekers van den cursus in hoefbeslag, opgericht door de Maatschapp.) tot bevordering van Land bouw en Yeeteelt in Zeeland, die dezer dagen het practisch examen in dat vak aflegden, slaagden alle. lerseke. Raadsvergadering van he den (1 April) des avonds te 6 uur. Tegenwoordig 7 leden. Voorzitter de Burgemeester. Ingekomen zijn de volgende medeiee- lingen le dat de heer Jacs. Sandee voor zijne benoeming tot lid van 't Burgerlijk Armbest. bedankt, 2e dat de gemeentebe- grooting voor 1897 en 3e dat de school- geldkeffing voor 't Fransch, Engelsch en Duitsoh zijn goedgekeurd. B. en W. stellen voor het salaris voor de met 1 Mei vaceerende onderwijzersbe trekking aan school 2 te bepalen op f 500 met 2 jaarlyksche verhoogingen ad f 25. Thans is het f550. De wijziging wordt voorgesteld omdat men slechts sollicitanten, die pas voor hun examen geslaagd zijn, verwacht. Tot heden bleven oproepingen zonder gevolg. Het geven van herhalingsonderwijs zal ver plichtend zyn. Er wordt gevraagd of deze verplichting niet voor de andere onderwijzers geldt, waarop de Voorz. antwoordt dat zij z. i. wel in de instructie figt opgesloten, maar men wil allen twijfel buitensluiten. Na eenige gedachten wisseling wordt het voorstel van B. en W. met algem. stemmen aangenomen. Teruggekomen is het plan tot haven- vergroottng met de aanmerkingen van den hoofdingenieur van den waterstaat en ver zoek om omwerking, wijziging en begroo ting van kosten. De voornaamste aanmerking geldt den ingang der haven. Zoo als de Raad het plan heeft ontworpen, steekt de Oostelijke havendam voorbij den zuidelijken uit. De hoofdingenieur wil dat die Oostelijke dam ombuigt. Door den Raad wordt nu een derde denkbeeld aangenomen, hetwelk de voordeelen der beide andere in zich ver- eenigt. Aan de overige aanmerkingen zal voldaan worden. Besloten wordt het aldus gewijzigde plan aan hoogere góedkeuring te onderwerpen. Bij de laatste rondvraag zegt de heer Spruit vernomen te hebben dat van uit Vlissingen krachtig gewerkt wordt om het stoppen van den sneltrein te 9 u. 57 m. aan 't station Kruiningenlerseke op 1 Mei te doen vervallen. Hij stelt voor daartegen te petitioneeren. Dit wordt aangenomen, waarna de ver gadering gesloten wordt. Kamperland. Door het telephoonkan- toor alhier werden behandeld in de maand Maart 1897, 67 berichten daarvan ver zonden 30, ontvangen 37. Wissenkerke. Door het telephoon- kantoor alhier werden behandeld in de maand Maart 1897, 45 berichten daarvan verzonden 22, ontvangen 23. Wissenkerke. De commissie voor het in 1898 aan te bieden huldeblijk aan H. M. de Keningin weduwe- Regentes, bestaat in deze gemeente uit de heerenD. J. Helderman voorzitter, M. W. Snoep secre taris, G. L. v. d. Heijde penningmeester, J. de Neve, A. v. d. Maas, Q. J. M. Janssen, J. Marcusse Mz., D. de Regt, Ps. de Regt, P. Dieleman, A. van Damme, M. Maris, A. T. C. Swenne, T. Swart, A. Heule en J. Oniiekes. Krabbendijke. Aan het telegraafkan toor alhier werden in de geloopen maand Maart behandeld 236 telegrammen, zijnde 65 stuks verz. en 171 stuks ontv. Bruinisse. Door het telegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand behandeld 550 berichten. Hiervan werden verzonden 195, ontvangen 282 en opgeno men en verder geseind 73. Het telefoonkantoor te Oosterland ver zond 16, en ontving 19, tof aal 35 berichten Het kantoor te Sirjansland verhandelde 41 telegrammen waarvan het verzond 22 en ontving 19. Bij den post- en telegraafdienst zyn ver plaatst de surnumerairs W. F. Dhont te Breskens, I. Emanuel te Boksmeer en W, Schoo te Klundert, naar het spoorweg postkantoor no. 2 te Rotterdam. Te Hillegom waren eenige jongens aan 't spelen met een ledigen kolenwagen, toen een 11 jarige knaap er onder viel en dusdanig aan het hoofd gewond werd dat hij op de plaats dood bleef. Een 82 jarige man uit Hoorn, die te Groote broek in 't water viel, werd gered en in zijn natte pak per wagen naar Hoorn vervoerd, waar hij ten gevolge der ge vatte koude nog denzelfden avond overleed. Te Maastricht zijn in de kapel van de Broeders door het breken van een balk twee ververs en een kloos terbroeder van een stelling gevallen en levensgevaarlijk gekwetst. Te Viersen is een kind gestorven dat uit de apotheek een ander geneesmiddel dan het voorge- schrevene bekomen en gebruikt had, wijl het recept te onduidelijk geschreven was. Nauwelijks toch hal de moeder het kind een theelepel vol van de medicijnen gege ven of het stierf onder hevige krampen. Te 's Gravenmoer viel een vierjarig knaapje in een onbewaakt oogenblik in de vaart en verdronk. Zijn broertje van 2 jaar was juist vier weken geleden insgelijks in deze zelfde vaart als slachtoffer van te weinig opzicht verdronken. Te Haarlem is wederom met goed gevolg hij eene operatie in het Elisabeth's Gasthuis gebruik gemaakt van een Rönt genstralen negatief van Dr. Valkema Blouw. Uit de hand eener juffrouw, die gedu rende meer dan een jaar pijn had geleden, is een stuk naald ter lengte van een deci meter te voorschijn gebracht, dat in het dikke gedeelte der hand tusschen duim en vinger zat. Een der grootste Tilburgsche fabri kanten van wollen stoffen laat zijne thans bestaande inrichtingen vergrooten. Om echter geen verhindering van de werkzaam heden te ondervinden, wordt eene nieuwe fabriek om eene reeds bestaande heen gebouwd. De zoon van een landbouwer in Gro ningen heeft een verbeterde editie van den phonograaf (spreektoestel) van Edison uit gedacht en aan de heeren van de krant getoond. Hij verschoof de tafel met het toestel tot in een anderen hoek der kamer, drukte op een der koperen knoppen, waar op verschillende raderen begonnen te snor ren, draaide horentje no. lnaar bniten enver- zocht een der heeren iets te zeggen. Daarna drukte hij dit horentje naar bene den en dreef horentje no. 2 naar buiten. Een tweede mijnheer zei toen wat. Zoo werden achtereenvolgens vier horentjes in werking gesteld. Toen kwam een vijfde mijnheer, een reporter, die nergens van wist, en die stend met zyn rug naar het toestel terwyl herentje no. 5 naar buiten kwam. De reporter vertelde eenig nieuws. Daarna drukte de uitvinder op twee andere knoppen, bracht eenige koperdraden met elkaar in verband,waarop de zich aan weers zijden bevindende vliegwieltjes met groote vaart in beweging kwamentoen werd horentje no. 1 naar buiten gebracht en tot verbazing der heeren van de pers weergalmde het gesprokene van den eerste en zoo herhaalde zich dit uit elk volgend horentje van elk der overige sprekers. De uitvinder toonde aan dat dit toestel voor 8 sprekers geschikt, tot in het onein dige kan vergroot worden, waardoor voor taan in elke vergadering het gesprokene van een ieder kan worden opgevangen en weergegeven, waardoor verslagggevers en stenografen overbodig worden, en, hoe of waar dan ook, nimmer meer twijfel kan rijzen omtrent het gesprokene woord. Hij die het toestel bedient heeft slechts op te schrijven den naam van spreker no. 1, 2, enz. Hij meende dat 't toestel allicht zou kunnen dienen om vele sprekers in toom te houden. Prov. Gron. Grt. maar van 1 April! Te Havre zyn 16 man van het ver gane stoomschip „Yiile de St. Nszaire" aangekomen, twaalf mulatten van Marti nique eu 4 blanken een dezer laatsten ver haalde dat hij vijf dagen en nachten in een open boot zonder voedsel en drinkwater heeft doorgebracht. Den vijfden öag zag men een pakketboot die op het geschreeuw der ongelukkigen even stopte, maar door voer zoodra zij de Eransche vlag gezien had I Een der mulatten had vijf dagen en vier nachten het roer gehouden. Er waren 29 man in de boot, 15 zijn krankzinnig gestorven. Een van de geredden is zijn verstand kwijt. De kapitein en drie man van de equipage werden gister te Hamburg verwacht. Uit Havre word het overlijden be richt van den hoogbejaarden geneesheer Dr. De Bossy. Hij was 104 jaren oud en tot het laatst gezond en flink. Voor weinige dagen bezocht hij nog geregeld zijne patiënten. Een oorlogsschip als oesterbank. Vrij dagnamiddag, toen te Toulon het Spaan- sche pantserschip Victoria in het droogdok was gelaten, bevend men, dat de geheele romjrmet groote oesters overdekt was, waar aan bemanning en werklieden zich terde ge vergast hebben. Men begreep nn hoe het kwam, dat hel vaartuig van lieverlede aan snelheid verloren had- Kruger en het Engelsche volkslied, Een Eugeischman, die in 1884 naar Zuid- Afrika terugkeerde met het schip dat ook de Transvaalsche deputatie (de heeren Kru ger, Smit en Du Toit) overbracht, vethaalt dat op zekeren dag, toen na afloop van de een of andere vermakelij kheidaan ooord „God Save the Queen", werd gezongen, President Kruger en generaal Smit onmid dellijk opstonden en den hoed afnamen. Des te meer trok het daarop de aandacht dat de heer Dn Toit en zes of zeven andere Hollanders onbeleefd genoeg waren om zich te bedekken en het salon te verlaten. Oom Paul was diep verontwaardigd over hun gedra; en verklaarde dat het zijn ge woonte niet was om de vlag te beleedi- gen, waaronder hij toevallig leefde of reisde. Het dorp St. Pierre Livron, bij Carelus, in Frankrijk, gebouwd op een over de rivier uitstekende rots, is door een bergverschuiving meegesleept. Vier huizen en de begraafplaats verdwenen. De kerk wankelt. Het dorp is dadelijk ontruimd daar het geheel dreigt vernield te worden. Te Augsburg zijn zeven spelende kinderen ouder een omvallenden stapel hout bedolven geraakt. Een werd gedood, drie werden doodelijk gewond en drie licht go- kwetst. De oudste kerkgangster in Engeland is waarschijnlijk Juffrouw Wilier te Glasgow oud 102 jaardie nooit ernstig ziek is geweest en naar zij meent nooit een enke len Zondag de kerk gemist heeft. Al haar leven is zij geheelonthoudster en in de laatste veertig jaren tabakrookster geweest. In een petroleum-raffinaderij te Ora- Vicza (Hongarije) is een ketel gesprongen, waardoor zes personen gedood, zes levens gevaarlijk gewond en vele andere min of meer zwaar gewond werden. Bij Marseille heeft in een villa waar lonten gemaakt worden, een ontploffing plaats gehad, waardoor twee personen ge dood en twee zwaar gewond werden. De begrafenis jder keizerin weduwe vau Japan heeft weder de aandacht gevestigd op een eigenaardige gewoonte in dat land. Geen onderdaan zou zich 't geval kunnen denken dat hij met zijn voeten boven de doodkist van een lid van het keizerlijke huis zou kunnen komen te staan. Daarom moeten de doodgravers, die den grafheuvel moeten opwerpen, als kraaien ver kleed zyn en bij de plechtigheid wordt er streng op gelet dat deze mannen voor vogels worden aangezien. De oude Amsterdamsche aanspreker werd steeds kraai gescholden. Zou dit vraagt het Handelsblad kun nen zyn met 'toog op deze Japaansche gewoonte De Nederlanders waren van ouds goed bekend in Japan en hebben misschien al vroeger van deze eigenaardigheid geweten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen flte Goes ds. W. Lamers te Rijsoord. Beroepen te Scheveningen ds. L. M. v. Noppen te Leerdamte Oostermeer ds. W. v. d. Bijtel te Makkumte Engelen ds. H. G. Botermans te Maurik te Suameer ds. W. R. Kalshoven te Kesterente Hantum ds. D. Ozinga te Wijckel. Bedankt voor Koedijk door ds. Van Veen te Marssum voor Wezepe door ds. J. W. Swaan Jr. Wichmond voor Haaften door ds. L. Balk te Rumpt voor Leerbroek c. a. door ds. A. ten Have te Polsbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Hantum J. Zijp cand. te Oudewater. Aangenomen naar Purmerend door dhr. H. Thomas cand. te Hoogeveen. Aan de theologische school te Kampen is met goed gevolg het theologisch examen A. afgelegd door dbr. G. Wisse van Middelburg. Gsslaagd voor de nuttige handwerken te 's Gravenhage de dames de Wilde te Goes en Dees te Sluiskil. De nieuwe burgemeester van Kampen, Mr. v. Blommenstein, die de plaats verving van den onlangB overleden burgemeester Mr. Ebbinge, bezocht deze week, begeleid van den oudsten wethouder, de Theoi. School te Kampen. Rondgeleid door den reetor Prof. Wielenga en de beide Curato ren Ds. Bavinck en Dr. Hania, bezocht ZEd. Aohtb. de verschillende colleges, die dien dag gegeven werden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag zyn veroordeeld wegens: diefstal door middel van een valschen sleutel J. B., 21 j., zonder beroep, Wissenkerke, tot 2 m. gev. straf diefstal: C. L. E., 51 j., Philippine, en Th. E., 23 j.Bouchante (België), visschers, ieder tot 6 m., en A. B,, 51 j., hakker, Kruiningen, tot 1 m. gev. straf straatschenderij J. B., 17 j., veldarbei- der, Heinkenszand, tot f 1 b. s. 1 d. h. mishandeling: C. de K., 59 j., veldarbei- der, Zaamslag, tot f 5 b. s. 5 d. h.en het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar: G. K., 28 j., schipper, Zierik- zee, J. L., 45 jvisscher, Tholen, C. v. V., 52 j., en J. v. d. B., 68 j., beiden Bruinisse, en A. H., 27 j., Yerseke, schip pers, allen tot f 10 b. s. 10 d. h. Ontslagen van rechtsvervolgingP. M., 11 j., zonder beroep, 's Heer Arendskerke, bekJaagd van diefstal, met vrijspraak van een anderen diefstal vrijgesproken: J. M. K., 26j., vkseher, Tholen, beklaagd van het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar. De bietenagenten in de omstreken van Zevenbergen, Klundert en Lage Zwaluwe en ook op Noord-Beveland ontvingen aan zegging van de fabrikanten om de condi ties van vroege levering der beetwortelen in de contracten te schrappen en dat het wegen op de fairbanken zal worden toe gestaan. De fabrikanten beginnen derhalve schikkelijk te worden. Als nu de prijzen nog in orde komen, ian zijn de boeren waar zij wezen moeten. De weinige ruimte van ons blad ver biedt ous van de indrukwekkende mon stermeeting van gisterenavond in 't Paleis van Volksvlijt anders dan een zeer beknopt uittreksel uit een verslag te geven. Van 7 uur af klonk er orgelspel door de ruime, hooge, propvolle zaal. Te half 8 werd de jubilaris met zijn vrouw binnengeleid, onderwijl de schare zingt van Ps. 68: 14 en 17. De jubilaris ontving een prachtexem plaar van het programma, 't Geheel is gebonden in een band van effen, brons kalfsleer, hoogst eenvoudig, alleen de woorden „Programma 1872 -1 April 1897". De overslag van het leer van de bin nenzijde is rondom versierd met vergulde stempelranden. De op de eerste bladzijde voorkomende opdracht luidt in rijk versierde letters Aan Dr. A. Kuyper, Hoofd-Redacteur van De Standaard 1872 1 April 1897. Deze opdracht is geplaatst op een sierlijk geteekeride rol, waaraan van onderen aan een lint in de nationale kleuren een zegel hangt van groene was, waarop de Ned. maagd, die naar, boven wijst. Daaromheen het randschrift„Ouse hulpe is in den name des Heeren." Ter linkerzijde van deze rol is geteekend een Watergeus, gewapend met een bijl, kortjan op zijde, die de vlag „orange, blanche, bleu" zwaait 1 Op die vlag leest men: „pro patria". Achter dien Watergeus ontplooit zich een lint, waarop de woorden „Mijn sehilt ende betroawen zyt ghy, o Godt myn Heer". Ter rechterzij ie van de rol staat een ritmeester der Staatsche ruiterij in klein marsehtenue met een oranje-sjerp over het harnas. Hij houdt een Oranje-standaard omhoog, waarop de woorden „Nederland en Oranje." Op een lint dat hier te voor schijn komt, het bekende: „En tovt fidelles av roy, iusques a porter la besace." Boven de opdracht ziet men een bijbel, opengeslagen bij Spreuken IX 10 „De vreeze des Heeren, is het beginsel der wijsheid en de wetenschap der heili gen is verstand" en Spreuken XIV 34 „Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën." Achter den bijbel vertoont zich een boekdrukpers en een en anueris omgeven door lauwer- en eikeb'aden. Links hiervan staat het Ned. wapen en rechts het Amst. wapen. Hiertusschen slingert zieh een lint, dat het geheele titelblad als het ware be kroont met de woorden „Soli Deo Gloria." Aan den onderkant ziet men links eene afbeelding van het eerste nummer van De Standaard van 1 April 1872, waarop men het begin leest van het eerste hoofd artikel van de hand van dr. Kuyper: „Eerst also 't aengaet de glorie vau God ende de rust van de arme geloovigen in 't Nederland, so sal een iegelijk van hen aan eene sijde zetten alle ambitie ende eigenbaat." Rechts ziet men een afbeelding van het nummer van 1 April '97. Een volgend blad bevat de namen der commissie en van hen, die tot het hulde blijk hebben bijgedragen. De namen zijn provinciesgewijze geplaatst, elke provincie met een afzonderlijk titelblad met het wapen der provincie vooruit. Daarop opende de voorzitter der regelings commissie mr. Th. Heemskerk met gebed en het lezen van eea kapittel, waarna hij eene rede uitspreekt. Hy begon met de aanhaling van 't prinselijk woord in 1572, waarmee in 1872 de Standaard haar loop begon. „Eerst als 't aengaet de glorie van God en de rust van de arme geloovigen in Ne derland so sal een iegelijk van hen aan eene sijde setten allb ambitie ende eigen- haat". Die woorden waarmee kloek party geko zen werd, teekenen nog De Standaard. Wij zijn hier officieus als antirevolutio naire partij bijeen. Wel heefi men getracht ons als partij van dr. Kuyper los te maken, wijl men geen menschen mag volgen maar Christus, doch wij wenschen ons te blijven scharen om de beste mannen onzer partij. Een volk dat zijn groote mannen eert, eert Het woord is van de Nieuwe Roti. Crt (-) Uit de Telegrttf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 5