KERKNIEUWS. vijandelijkheden plaats hebbendat in Zuid-At'rika de verhouding met Engeland steeds kritieker wordt, de Britsohe vloot, welke in Simonsbaai (Kaapland) ligt bevel kreeg om 10 April zee te kiezen en ad miraal Iiawson die den Rand bezocht op last der Engelsclie regeering onmiddellijk is teruggekeerd zoodat èn in Zuid Europa fcn in Zuid Alrika de gevaren van den toestand zoo ernstig mogelijk zijn. 31 Maart 1897. Bij kon. besluit zijn bevorderd tot com mies der telegrafie le klasse B. Gr. van Enck te Zierikzee thans 2e en tot commies 3e klasse A. A. van Luijk te Groes thans 4e. Bij l'roo. blad no. 34 wordt bekend ge maakt dat door Gled. Staten van Zeeland is besloten: le den Provincialen veearts der 3e klasse J. A. de Graaff, met ingang van 1 April, te verplaatsen van Cortgene naar Scherpenisse, met aanwijzing van laatstgenoemde gemeente als standplaats en van de gemeenten in de eilanden Tholen en St. Philipsland als dienstkringen 2e den dienst in het eiland "Noord-Beveland met ingang van 1 April a. s. tijdelijk op te dragen aan den Provincialen veearts J. Z. Risch, te Goes. De Antirevolutionaire kiesvereeniging te Hansweert, tellende 43 leden, is als afdeeling van de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging „Vreest God, eert den Ko ning", district Hontenisse, gevestigd te Kapelle, toegelaten, terwijl als Centraal- bestuurslid namens deze kiesvereeniging zitting neemt de heer J. L. Eiornsse. Wij herinneren den kiesvereenigingen dat van 't Concept Program van actie met bijlagen, een boekdeeltje van 83 bladzijden, exemplaren te verkrijgen zijn voor f2 de 25 stuks of f 6 de honderd, bij vooruit betaling. In den handel kosten die boekjes 40 cent per stuk. Aan het examen voor klerk telegra fist, 3e klasse bij de Staatsspoorwegen heeft ook nog voldaan J. W. Laven, van Arne- muiden terwijl J. J. Crucq, reeds in een vorig no. vermeld, wel geboortig is vau Stavenisse, doch werkzaam te Wouw. De heer W. H. Blijham van Krabbendijke is geplaatst te 's llertogenbosch. De heer B. G. Verselewel de Witt Hamer, uit Breda, is in de Transvaal ge kozen tot lid van den 2en Volksraad, als vertegenwoordiger van de bevolking der Kaapgoudvelden nabij Barbarton. Hij is de eerste Nederlander die in genoemd lichaam zitting neemt. Van de 22000 kiezers te Amsterdam hebben er gisteren 2800 van hun kiesrecht voor een lid van den gemeenteraad gebruik gemaakt. Sluis. De heer L. Meijers, rijks-ontvanger alhier, is tijdelijk benoemd tot adjunct inspecteur in de inspectie Zaandam. Benoemd tot ontvanger-griffier van het Cal. Waterschap Scherpenisse, de heer L. C. van Doorn, secretaris dezer gemeente. De Heer G. A. Vorsterman van Oyen, te Aardenburg, is, naar hij in de Midd. Cl. verklaart, van vrijhandelaar voorstander van schaalrechten op de granen geworden, overtuigd dat dit het geneesmiddel voor den zieken landbouw is. Daar hij deze nieuwe overtuiging niet vereenigbaar acht met het voorzitterschap van eene liberale kiesvereeniging, heeft hij daarvoor bedankt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. Laan) ds. A. B. ter Haar Romeny te Middelburg; te Ritthem ds. P. J. van derMuelen te Baarland; te Kolijnsplaat ds. J.Wil- lemse te Kruiningen. (Ds. v. d. Muelen heeft reeds een toezeg ging van beroep naar Tubbergen aangeno men, zoo dachten wij. Red.) Drietal te Warfum ds. C. J. v. Paassen te Meppel, A. J. Ruijs te Oegstgeest en R. Lohman Janssonius te Breede. Beroepen te Geertruidenberg ds. P. W. Drijber te Avenhorn te Garrelsweer ds. K. Eekhof te Werkhoven- te Tjum- mavum (toez.) ds. J. Mees te Britsum te Godlinze M. Hefting te Siddeburen. Aangenomen naar Zeerijp (toez.) door Bruins te Niebertnaar Beneien- Knijpe door J. J. Bleeker candidaat te Oterdum naar Hasselt door ds. F. J. J. v. d. Plassche te Gouderak naar Anna Paulowna door S. Miedema te Eenigenburg naar Groot Ammers (toez.) door ds. E. J. Homoet te Staphorst. Bedankt voor Grootegast en Doezum door ds. J. de Visser te Brakel. Geref. Kerken. Beroepen te Roon ds. R. Brouwer te Stiens te Vianen ds. H. Hoekstra te Schiedamte Anna Jacobapolder ds. R. Smeding te Yselmonde. Bedankt voor Gaastmeer en voor Reitsum door J. G. Meijnen cand. te Groningen. Chr. Ger kerk. Beroepen te De Krim (Ambt Harden- berg) ds. G. Bos te Aarlanderveen. SCÏÏOOLNÏEUWS. Coes. Uitslag overgangs-examens B.A.S. Bevorderd van de le naar de 2e kl. Met den eersten graadP. C. Zandee, L. C. van Vijven, J. K. Crucq, J. Kooman, P. M. de Jonge en H. Le Clercq. Met den tweeden graad H. D. Nagel- kerke, R. J. de Blaeij, A. Meijler en E. Geldhof. Met den derden graad: C. Peels. Vier leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar 3e klasse: Met den eersten graad J. M. Snoep, A. de Beste, D. N. Visser, P. G. Chr. Kousemaker, A. C. de Jonge en G. van Vijven. Met den tweeden graad J. J. Buitendijk, J. lleijnsdijk, W. K. van Veen, N. Do- minicus, S. de Koning, W. M. Maartense, A. Potter, M. Glerum, J. van Oosten, D. Kuijper, J. P. Kruijs Voorberge. Met den derden graad J. J. v. d. Broeke, P. M. Jeroniinus en J. Dominicua. Niet bevorderd 4 leerlingen. Coes. Op het eind-examen der Bur ger Avondschool waren 12 candidaten, welke allen slaagden, te weten: J. J. Stok- mans, J J. v. d. Kuip, J. Koeman, J. M. v. d. Peijl, B. Groenendijk, (J. van Riet, D. van Aken, G. C. van Blitterswijk, A. M. v. d. Weert, M. Jakobs, H. C. D. Visser en J. H. Koning. Benoemd te Melissant tot onderwijzer met hoofdacte de heer H. de Hullu, thans in dezelfde betrekking te St. Annaland. CoeP. In de maand Maart werd de Bijzondere school alhier bezocht door 226 leerlingen waarvan 196 geen enkelen schooltijd verzuimden 23 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden en bij 7 beliep het verzuim van 4 tot 12 school tijden. In het geheel bedroeg het schoolver zuira in deze maand 0.93 pCt., tegen 1 pCt., in Maart 1896. Over 1896/1897 beliep het verzuim 1,24 pCt., tegen 0,97 over 1895/1896. De heer dr. F. B. Trosee, oud-directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers, en schoolopziener in het arrondissement 's Hertogenbosch, is Maandag te Nijmegen overleden. REGSIT8Z A K K N. Arrondissetnenls-Rechtbank te Middelburg Dinsdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling J. L. B., 20 j., arbeider, Koewacht, tot 7 d. gev. straf; diefstalJ. d. W., 17 j., landbouwers knecht, Hontenisse, tot 3 m., en J. D. S., 16 j., bakkersknecht. Oostburg, en J. P., 46 j., livr. van E. v. T., werkvrouw, Vlis- singen, beiden tot 14 d. gev. strafen verduisteringM. de W., 38 j., stoker, VÜBsingen, tot 6 m. gev. straf. Vrijgesproken J. P. B., 16 j., veldar- beider, Oostburg, en C. L. J., 26 j., kleer maker, Clinge, beiden beklaagd van diefstal; A. S. J. V., 19 j., zonder beroep, Vlissin- gen, beklaagd van het doen van eene be lofte aan een ambtenaar, en P. d. K., 35 j., herbergier, Grijpskerke, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen. Schore. Niet 20 April maar 8 [aeht) April zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad plaats hebben. Heinkenszand. Ook hier heeft men een vereeniging opgericht in het belang der suikerbietenteelt. Ze telt ruim twintig leden en neemt steeds toe. Het bestuur bestaat uit de heeren P. v. d. Dries, voorzitter, jhr. A. C. van Citters seer., M. van Iwaarden penningmeester, M. de Vos comm. van toezicht. Tot lichtwachter bij de kustverlichting te Westkapelle is benoemd W. van Rooijen, thans hulpwachter. In den West-Kraaiert zijn Maan dag, door den onverwacht opkomenden vloed, 131 schapen van gtbr. Karelse, die op het schorre graasden, allen verdronken. De waarde wordt geschat op f1300. Zij werden gehoed door een knecht, daar de schaapherder tijdelijk afwezig was. Het vleesch der dieren is voor de con sumptie ongeschikt verklaard. Middelburg. De commissie voor het huldeblijk, bestaat uit de heeren: jhr. mr. L. Schorer, burgemeester, voorzitterA. J. Adriaansen, pierident der typographische vereeniging Harmonie en Vriendschap H. M. van Becm, godsdienstleeraar bij de Isr. gem. A. A. Bekasr, hoofdingenieur bij 's rijks waterstaatJ. Belderok, directeur van de Werkmansvereeniging Ch. Boasson, koopmanL. C. Breebaart, hoofd van de bijzondere school voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs J. A. Erederiks, architect der gouverrementsgebouwen; P. G. de Jager, hoofd van de openbare school C A. Littooij, predikant bij de Ger. kerken D. J. Mes, koopman; Joh. L. van der Pauwert, directeur-hoofdredacteur der Mid- delburgsche CourantJ. W. de Raad, griffier ter gemeente-secretarie, penning meester; G. H. Rengs, pastoor der Roouisch- Katholieke gemeente H. Snijders, majoor commandant der dd. schutterij mr. E. J. Sprenger, griffier van het polderbestuur Walcheren, secretarismr. G. N. de Stoppelaar, lid van den gemeenteraad G. W. A. de Veer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs, president der arr.-rechtbanken jhr. W. G. van der Wijck, majoor-gar- nizoens-kommandant, Clinge. Alhier zijn twee afdeelingen marechaussees te voet, elk bestaande uit 1 brigadier met 2 marechaussees, gedeta cheerd, te Graauw en te Canter, ter hand having der orde bij de indijking van den nieuwen polder in het Verdronken land van Saeftingen. Bruinisse. J. 1. Maandagavond had eene bij bekkenslag opgeroepen vergadering plaats van de Visscherijvereeniging. De vergadering werd bijgewoond door 52 le ien. Na de lezing der notulen werden voor gelezen eenige missieven welke allen voor kennisgeving werden aangenomen. le. Afwijzende beschikking van B. en W. op een verzoek om twee nieuwe lantaarns op den havendam. 2e. Bericht van den Minister van Wa terstaat, H. en N. inhoudende afwijzende beschikking op een verzoek om het mos selzaad aan de pieren van het Noordzee kanaal te mogen afhalen. 3e. Betuiging van adhaesie door de Visschrij vereeniging te Philippine met het voorstel van Bruinisse waarin wordt aan gedrongen op betere regeling van schade vergoeding enz. bij het aanvaren van stootn- booten. 4o. Missive van het Bestuur der Schelde en Zeen wsche stroouien waarin wordt mede gedeeld dat het verzoek om verpachting van mosselzaad in het Keeten niet kan worden ingewilligd. 5e. Dankbetuiging van den Burgemeester voor de gelukwenschen hem bij de aan vaarding zijner betrekking aangeboden. Besloten werd om een aanvraag te rich ten aan het Metereologisoh Instituut te Utrecht om evenals op meer andere vis- schersplaatsen ook hier het dagelijksch weerbericht te mogen ontvangen. Op voorstel van den heer M. Otte zal een verzoek worden gericht aan het Ge meentebestuur vati Antwerpen om ook des Vrijdags en Zaterdags mosselen te mogen lossen en hiervoor de ligplaatsen ook op die dagen te mogen gebruiken- Als nu kwam aan de orde de bespreking der tramquaestie. In het jongste nommer der Bruinisser Courant kwam een artikel voor waarin de aandacht werd gevestigd op het wenschelijke dat thans nog pogingen worden aangewend om de tramhaven te verkrijgen aan do Noordzijde van den Stoofpolder. Volgens het nu aanhangige plan zal die komen aan het Zijpe vlak bij de aanleg plaats der stoombooten. Het Bestuur der Vereeniging had geoordeeld deze belangrijke zaak ter tafel te moeten brengen. Na eenige bespreking over het courantenartikel zelf werd het voor en tegen van deze zaak overwogen. Hoewel enkelen geen voordeel zien in het verleggen dier haven was toch het grootste deel der vergadering de meening van den schrijver toegedaan. Als motieven werden aangevoerd „Dat de afstand naar het station beduidend zal worden bekort. Wanneer de haven zal komen zooais het nu is geprojecteerd dan zullen evenals vroeger de te vervoeren producten per as moeten worden ter plaatse gebracht komt de haven evenwel aan de Noordzijde van den polder dan kan dit ten allen tijde gedaan worden per hoogaarts. In de tweede plaats zal wanneer de ha ven op de aan te vragen plaats komt deze te gebruiken zijn als vluchthaven ook voor de groote zeilvaart. Terwijl omge keerd daarvan zelden zal kunnen worden gebruik gomaakt. Vooral dit laatste is van groot gewicht. Reeds langen tijd houdt men zich met het onderwerp om eeti vluchthaven op onze rivier te verkrijgen bezig en de jongste storm van verleien week gaf weer het wenschelijke daarvan te zien. Alleen door het leggen van de haven op die bepaalde plaats zal ook die quaestie zijn opgelost en onze scheepvaart doelmatig zijn geholpen. Met bij na alge- meene stemmen werd dan ook besloten zich per request te wenden tot ZEx. den Minister van W., II. en N. om het daarheen te richten dat bedoelde tramhaven zal worden aangebracht bij de monding van het Zijpe. In dit adres zullen de motieven voor het wenschelijke daarvan worden aange wezen. In eene vergadering van den gemeen teraad van Hulst, uie daartoe expresselijk belegd was, werd de subsidie-aanvraag be handeld voor de aan te leggen stoomtram- lijn Hulst- Walsoordenruim honderd bur gers ha Iden den Raad per adres verzocht het subsidie niet tee te staan. De stemmen staakien, zoodat de beslissing verdaagd moest worden. Een kranige kerel. Bij de verrassing van he Atjehsche hoofd toekoe Mat Aris, in eender ravijnen bij Glé Kambing, mar cheerden, volgens het Soer. Hdbl., onze troepen onder bevel van majoor Wichers er heen m de grootste stilte en met on geladen geweren, teneinde niet door het schot van een of andere zenuwachtige onze komst te verraden; op een 10-tal passen van de plek gekomen, werden wij evenwel ontdekt en hoewel men elkander niet zien kon wegens de duisternis en ook omdat de toekoe met zijn volgelingen binnen het huis bleven, hoorden wij tot tweemalen toe het ketsen van het slaghoedje van een geweer of donderbus. Aan de aanmaning om er uit te komen en zich over te geven, werd geen gevolg gegeveneen Europeesch soldaat bood daarom aan, om het huis te gaan in brand steken, wat hem dan ook volkomen gelukte. De vijand kreeg 't natuurlijk te warm binnen en vluchtte naar buitenonze dappere man hield stand en velde met zijn bajonet den toekoe neder en ontnam hem bovendien diens prachtig zwaard, welks gouden gevest met diamanten was versierd, na echter eerst te voren daarmee een houw te hebben gekregen; cte fuselier is voor een onderscheiding voorgedragen. Een melkboer uit Groningen uitge- gaan om een koe te koopen, is onder Noord- dijk door een duizeling, waaraan hij lijden de was, overvallen en in een sloot ver dronken. Een boerenzoon te Nieuwen- hoorn had een geladen geweer met een doek er over hangende. Op kraaien wil lende schieten langde hij het geweer en ontdeed het van zijn omkleedsel, doch het wapen ging af en trof zijn achtjarig zusje in den hals, waardoor haar de slagader werd afgesneden en zij onmiddellijk een lijk was. Een schippersknecht te Schoon hoven is Zondagavond iu de Lek gevallen en verdronken. Te Rijssen is een met selaar, door storm en duisternis, te water geraakt en verdronken. Een dame te Utrecht maakte bij afwezigheid der dienst bode de kachel aan, de vlam der petro leum sloeg uit en stak hare kleederen in brand. Waarschijnlijk is zij daarvan be wusteloos geworden; althans toen de huis- genooten beneden door de brandluelit die hen van boven tegenkwam, gewaarschuwd, toesnelden en de deur opengooiden, vonden zij hun móéder reeds overleden en met brandwonden overdekt en hare kleederen nog brandende. - In de Utrechtsche gas fabriek is door onvoorzichtige behandeling van een vuurstoker een mijnpatroon welke tusschen de kolen gevonden was, ontploft. De man werd op verschillende plaatsen deerlijk gekwetst. Een jongetje van 6 jaar te Enschede, kroop onder in den bak van een bierwagen terwijl deze stilstond. Toen de berijder met den wagen verder ging, wilde het kind er onder uitspringen, maar viel zoodat een der wielen hem over het hoofd ging en hij op de plaats dood bleef. Te Coevorden vermaakten zich eenige jongens met proppensehieten en ge bruikten daarvoor allerlei papier dat zij tot proppen kauwden. Een hunner stierf aan vergiftiging ten gevolge van het kau wen van gekleurd papier. In een stoom- houtzagerij te Rotterdam is eeu zager, bij het werpen van een drijfriem op een rad dat aan de as is bevestigd, met een arm tusschen die as en den drijfriem bekneld geraakt, medegesleurd en zoodanig gewond dat de dood onmiddellijk intrad. Een schildersgezel te Amsterdam is uit het raam eener derde verdieping op de straat gevallen. Te Sloterdijk heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan met doodelyken afloop bij een meisje dat een middel had gebruikt ter nikoining van de gevolgen der zwangerschap. De zaak is in justitieel onderzoek. Een oude vrouw te Klundert is Maandagavond te water ge raakt en verdronken. Een cavalerist in garnizoen te Breda, die nog vijf jaren dienen moeet, wilde zich daaraan onttrekken en nam de vlucht. Drie weken lang genoot hij zijn vrijheiden meende toen zijn woonplaats Werkendam wel weder te kunnen bezoeken. Tegen zijn verwachting werd hij aldaar zoodra hij aan wal stapte door de politie in hechtenis genomen. Als een bijzonderheid meldt men dat nu de prijzen der runderen steeds dalende zijn, die der slachtpaarden rijzen zoo werd o. a. door een vleeschhouwer uit den Haag ruim f2UU betaald voor een paard voor de slachtbank. In het Centraalstation te Amsterdam is een automatisch werkend toestel geplaatst door mid lel waarvan men perronkaartjes bekomen kan. Men werpt 2l/s cent in een gleuf, licht een hefboom op en het kaartje komt te voorschijn. Van de 11 kinderen van wijlen den heer A. Nijdain te Paters,volde bij Gro ningen, die zelf op 90-jarigen leeftijd stierf zijn nog 10 in leven, wier leeftijden van 52 tot 72 jaren afwisselen. Een der zoons heeft zelfs ook 11 kinderea in leven. Vele Veenarbeiders uit Schoterland zijn dezer dagen naar «SWio/land vertrok ken, waar zij werk kunnen vinden in het hoogveen, voor rekening van eene maat schappij. Hoewel het werk daar zwaar is, kunnen zij toch een goed daggeld maken en geruimen tijd verzekerd zijn van werk, hetgeen in Friesland wel eens te wenschen overlaat. De heltt der reiskosten wordt hun bovendien vergoed. Sommige huisva ders, hebben alles, wat zij bezaten, van de hand gedaan en zijn met hunne gezinnen daarheen vertrokken, om er te blijven, in de hoop daar bij voortduring werk te zul len hebben. Te Worcester, in den N.-Ameri- kaanschen staat Massachusetts, heeft men voor de beambten van de teiephoon een nieuw en eigenaardig stelsel van waar schuwen ingevoerd, dat eene werkelijke verbetering is en algemeene toepassing verdient. Wanneer daar eeu geabonneerde zjjn teiephoon van den haak neemt, ont steekt zich een kleine gloeilamp iu het bureel, waarmede hij is verbonden, en blijft daar schitteren, totdat de beambte zich met den geabonneerde iu gemeenschap heeft gesteld. Wanneer vervolgens verbinding is gegeven met den gevraagden persoon, wordt daardoor eene andere gloeilamp ont stoken, die dan aan blijft totdat de ge roepen persoon zijn teiephoon van den haak neemt en het gesprek aanvangt. Zoodra eindelijk de beide sprekende per sonen elkander niets meer te zeggen hebben en hunne telephonen weer aan de haken hangen, worden de beide lampen weder aangestoken, en dit is dan voor den be ambte het teeken. dat hij de verbinding verbreken moet. Men wint hierbij op deze wijze de afschel-signalen uit, die de ge- abonneerden dikwijls verzuimen te geven en ook de verwarring, ontstaande uit ge- lijktydige opschel-signalen, omstandig, heden, welke Jeu dienst der ambtenaren voorzeker zeer moeielijk maken. Uitvoerige bijzonderheden omtrent de schipbreuk der fransche boot „Villa de St. Nazaire" worden medegedeeld dool de geredden. Den 6 Maart vertrok het schroefschip van New-York naar Port au Prinoe (Haïti) doch werd terstond door storm en stort zeeën overvallen. Het water stroomde wel- dra de machinekamer binnende vuren werden gedoofd. Kapitein Jagueneau beval de booten neer te laten wijl het schip zou gaan zinken. Het wus pikdonker. Men zag de zwarte figuren der zeelieden die alle krachten inspanden om do booten neer te laten en van het schip af te krijgen. Vier van de acht booten sloegen aan stukken tegen het schip, waarbij de inzittenden, 9 man, verdronken. In de andere vier waren 73 man. Weinig minuten nadat allen het schip hadden verlaten zonk het, bij kaap Hatteras, op 260 mijlen van New- York. Tijd om levensmiddelen mee te nemen was er niet geweest. Een poging van de booten om by elkaar te blijven mislukte. Iu het akelig duister zocht een elk zoo goed mogelijk zijn weg. En wat werd er van kent* Eeu boot met 4 van de 29 per sonen werd aangetroffen Zondag 15 Maart door een Amerikaanschen sohoener, dus na 8 dagen dobbereus. De andere boot was den 12en ontmoet door de Yanariva, van de 29 er zestien bergende. Daarenboven beeft do Maroa den kapitein met nog 3 der opvarenden opgepikt, zoodat totaal van de 83 j opvarenden 24 gered zijn. De vierde boot schijnt verongelukt. Een der geredden verhaalt: „Ik nam het bevel over de boot op mij, en allen werkten wij hard om de boot tegen den stroom op te houden, maar spoedig begon het vreeselijk lijden. Wij vorderden haast niet. Dagen lang hield ik zelf de rie men tot ik uitgeput was. Eenigeu waren al dood, sommigen krankzinnig geworden en over boord gesprongen. Ontzettend was het lijden van een onzer, die zijn vier kinderen, een voor een be zwijken zag en toen zijn vrouw; baarlijk hield hij in zijn armen en hij zat stil zoo, starende in de verte. Er waren er die ijlden en spraken van marmeren gangen in mooie tuinen, vau paleizen schitterende van licht. „Onmogelijk", zei een ander, „om de afschuwelijkheden van die zeven dageu en nachten in een open boot te beschrijven. Eiken morgen bij het krieken van den dag zochten wij aan den horizon naar een zeil en als de avond daalde zaten wij neer in wanhoop. In de duisternis van den nacht was het een huiveringwekkende sensatie naast ons de lijken te voelen, die wij over boord hadden te zetten. Hadden wij maar water gehad. Die zeewater dronken stierven een ellendigen dood. Wij waren, geloof ik allen buiten kennis toen de „Hilda" ons oppikte". Nog een ander deelde mee: „Allen waren wij nat tot op ons hemd. Telkens sloegen de golven over boorddie zich niet vast klemden aan hun zitplaats werden over boord geslagen. Die golven bedreigden ons steeds, loerden onophoudelijk op ons, ook als de wiud bedaarde en de regen ophield. Het weinige scheepsbeschuit dat wij had den, werd den eersten dag reeds nat en oneetbaar. Ten laatste zijn we, geloof ik, allen in slaap geraakt, vol angst nog dat we weggesleurd zouden worden door de zee, maar toch ons overgeyende aan dat gevoel van uitgeput zijn." Deze man vertelde ook met hoeveel moeite hij uit de ondergeloopen machine kamer van het schip zich gered had „wij hadden eerst geen hoop dat bij zoo'n hevi- gen storm een boot neer te laten zou zijn; maar allen gedroegen zich goed, zoo offi cieren als manschappen." Vreeselijke toestanden. Maar hier zij" er nog die er van weten over te vertellen- Maar die arme bemanning van de Utrecht onze landszonen, Hollanders, ook een schip dat verging en niet een die er 't leven bij schijnt te hebben afgebracht. Zelf' hunne lijken bleven achter. Wij gedenken hier aan met weemoed. Iels van aan. Lord Aberdeen W eens met een nachttrein Londen verlaten, om r.aar het Noorden te gaan; hij zat w een slaapwaggon en sliep weldra in. Toen hij den volgenden morgen ontwaak te zag hij een vreemdeling tegenover zich- „Verschoon mij", zeide deze, „mag ik vragen of u rijk zijt?" Eenig8zips ontsteld, antwoordde de LoW dat hij zich in goeden staat bevond. „Nu," antwoordde de Lord, „als gij <1»' moet weten, ik geloof wel een millioeu'e bezitten." „Zoo", zei de vreemdeling, „als ik rijk was als gij, en zo e verbazend snorkt als gij, dan nam ik een geheelen wagg°n voor mij alleen, teneinde mijn medereizi gers niet den slaap te ontrooven." Volgens de laatste berichten plundering en de slachting in Tokat uren geduurd. Het aantal Armenische slack offers bedraagt 400. Een deel der Turkse troepen nam aan de wanordelijkheden "ee' De oud-gouverneur van Tokat is gevang^ genomen en zal voor een krijgsraad rechtstaan. De gezanten hebben verk-w* dat de vali van Si was met zijn hoofd vo- verdere moorden verantwoordelijk Keizer Wilheh }[en kent de groote bloem, die keizer W beeft een historischeij In de droeve ja| ieugJi toen Napoleon jrich "Wilhelm III le Tilsit sloot (2 Jul slechts de helft van rechts van de Elbe, mergelde Pruisen nol poleon een hooge oor naar willekeur te in ee,i Eransch leger, d achtergelaten, moest In die dagen leed familie gebrek. Koni van den lateren kei: in die dagen eens n buiten. Een rad van den arbeiders het repare raet de drie knapen De prinsjes klaagden doch de kotiingin-mo oogenblik niets versd strooien, plukte ze a| v-eg wat korenbloem en wond daarvan een arbeid begon zij, gec der droevige dagei Wilhelm bemerkte h ske als hij was, trac zingen zijn moeder tl door haar tranen het den pas gewonden kr Dit oogenblik heel geten en sedert dien bloem zijn lieveling: In deze dagen is die in Berlijn waar overal op de straat eebte, uit Nizza gein papieren of katoenen knoopsgat, in het cei er ruikertjes van inl Te Wilz, in L ter doodgestoken dot juist tot gevangenisst Bij de Darmsti poging tot oplichting 22-jarig meisjta briefje aanbieden va de Bank een rekeniil aldus geld laat halel welijke kantoorbedie kassier achterdocht, I den praat en liet inl telephoneeren. Het a het kasbriefje niets kort daarna een der herkende hij in het tevergeefs een pogingj ontkomen, een vroe: die drie jaar geleden vermogens was ontsl reedB het briefje heb het met den stempel zien te hebben. De zeer kunstig nagema moedt dat het meisje is gebruikt om het is de dochter van ee De politierecht! I een eigenaardige zaa I vordering van 10 sl winkelier, door ieirs dichten maakte. De winkelier wei dat hij het gedicht n was geen poëzie, ze: poëzie riep de reel I fiet gedicht voor. Del wel poëzie was en vl I Buur van een loi\ I land genomen proe locomotief over een I ee" trein kt I buiten dienst behoev I In dien tusschentijd I r'e> de hoepels van f eri de krukassen drie vernieuwd. Vreemd geval. iindig tijdschrift me tuigende vreemde g- Lr- Ginest.ous heef voor anatomie en pt voorgesteld een man jaar, die sedert zijn ?*akt is, Tan 's morel "deren volzin dien L boort of leest, de let «o snel doet, dat 'a'dal kan opgeven roorzaakt hem voh en stoort hen '■to j zi->n lezen of doet hem aangena ""ngenaam aan. De i< familie, en zeer J] bv°e"hij twee hersenvliesonlste -en broeder van llrig, toen hij zevei ar lang de lettergrepil Ossen met titels. fcnffbn,ik l>ij LJ keizerin, dooi b»..,, 'e laten trekki [Worpen ,S(1aan bif0nd' de (V e eerste m l dat wi! e zwart tot ttet ro.°et wezen roodbruine vlekk l>Ootenn!Yvlekken do of toi g</keel wit zij iet «Zer!" Restoiven, neer 0he land naar I 'n do,, 6n Ze gevondei Ven ranS. van Sin- Want niemand m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2