NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Jlo. 77. 1897, Dinsifag 80 Ikati tCftfe laorgaag. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN Eft van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1'5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. De Nederlander, meldende dat de Chris telijk Historische Bond (bond-Bronsveld) een liberaal aanbeveelt in Breukelen, zegt hiervan: „Natuurlijk staat hem dit vrij. Maar voortaan weten wij dan nu ook dat die Bond met het liberalisme éenis. „De Bond bedoelt blijkbaar de verster king van het liberalisme. Door de keuze van zijn geenszins politiek sehibholeth tegen Rome bleet het onzeker waar hij op politiek gebied vóór was. Maar daar vele orthodoxe predikanten zich aan het hoofd der beweging stelden, mocht men niet zonder bewijs aannemen dat hij juist het liberalisme zou steunen. Dit mocht te minder worden verwacht omdat die Bond zich juist ten doel stelt Rome te bestrijden. Immers kan Rome alleen bestreden worden door den Bijbel te brengen onder de geheele bevolking. Maar juist het gebruik van dat éénige wa pen wordt door de liberalen, de bestrij ders van het gezag der Heilige Schrift en de vooistanders van de neutrale school zoeveel mogelijk tegengewerkt. Toch heeft de Bond den liberaal gekozen. Daardoor zijn reeds nu aan velen de oogen open gegaan en weten voortaan alle antirevolu tionairen in den lande waar zij heengaan, als zij zich aan dien bond aansluiten". Wij hebben deze verklaring van de Nederlander met genoegen gelezen. Wij waren niet zonder vrees, dat de Nederlan der die instemming betuigd had met een kenmerkend artikel in 't program van ge noemden Bond, zich door dien Bond zou hebben laten medevoeren. Deze mogelij k- heid is door dit afscheidswoord afgesneden. Alleen maar, zouden wij willen ^vragen of de Nederlander niet bezig is hare geest verwanten te roeren naar 't begin dier- zelfde helling, aan welks eind zij thans de „antirevolutionairen" type Huydecoper staan zag. Juist ongeveer, gelijk nu deze antirevo lutionairen doen, begonnen een zeventien jaar terug de antirevolutionairen, type Bronsveld, ook te doen. Eerst mopperen tegen Kuyper en de Kuy- perianen Kuyperianen, in ons oog de hatelijkste naam dien men ons antirevolu tionairen, die niet gewoon zijn te zweren bij het woord van eenig menschenkind, heeft kunnen toeschikken! Men ging vervolgens in vergaderingen tegen Kuyper, liefst buiten Kuyper om, oppositie voerenmen werd vriendelijker jegens liberale heeren die wel eens in de kerk kwamen, of, schoon van orthodoxen huize, door wie weet welke misverstanden, in de liberale partij waren terechtgekomen. Men eindigde ten slotte met aan dergelij ke mannen zijn vertrouwen te schenken. Hoe ging 't bij de stembus In 't eerst een zich terugtrekken, niet stemmende liberaal beviel niet, de „Kuyperiaan" na tuurlijk ook nie-tmen onthield zich, en de liberaal werd gekozen. Dat niet-stemmen ook stemmen was, en 't niet-stemmen op nmannen die op hetzelfde program staan steun bieden aan den liberaal was, begreep men niet. En zoo vreezen wij, beginnen nu de malcontente broeders van '97 ook te doen. In Breukelen staat 'ttusschen een anti revolutionair en een liberaal. Er zijn eenige oubeleeUheden van antirevolutionare zijde gepleegd ei nu is de weg geteekend «iet-stemmen. Men neemt afscheid van den Bond die den liberaal aanbeveelt, en als t op stemmen aa.komt raadt men den kie zers aan de kansen voor dien liberaal te lerhoogen door den antirevolutionair in den steek te laten. Wij kunnen niet andew inzien dan dat dergelijk bedrijf heenwijst marde oprichting eetier tweede soort Christelijk Historische Aiezersbond, zoo niet in de eerste paar )a«, dan toch later. -* Gemeentefinanciën. Het recht den gemeenten te verleenen om uitwonende eigenaars te treffen, werd ernstig bestreden door de heeren Hennequin en Lucasse, die 't onbillijk vonden allerlei lasten te leggen op deze mensehen, en hen als forensen te beschouwen zooira zij maar eenig grondbezit hebben in een ge meente waar ze niet wonen. De regeering heeft nu het desbetreffende artikel in dien zin gewijzigd dat geen buitengewone opcenten op uitwonenden zullen geheven worden, zoo in de betrok ken gemeenten geen hoofdelijke omslag of slechts een matige hoofdelijke omslag wordt geheven. Niet onaardig en volkomen passend voor onzen tijd is het volgend fragment uit Joost van den Yondel's De Monsters onzer eeuwover Creta, toen reeds 1640 lij dende onder Turksche heerschzucht en Christelijke trouweloosheid. En Kandie, om zijn hondert steden Van outs befaemt, Versinckt door 's Christens trouloosheden, Al t'onbeschaemt. Het schreit, op 't uiterst strant geronnen „OChristendom I „Ghjj hebt den Turek op mij geschonnen „Met bus en trom. „'t En zij een Engel mij verstereke „lek zijg ter néér „Ghij brocht uw eer en schaamt ter kercke „Wat rest er meer Het Nieuws vestigt de aandacht op nog andere treffende ontboezeningen van Yon- del in zake Creta, onder anderen uit den tijd toen Candia, onder Venetie's bestuur nog weerstand bood aan den Turk die het wilde veroveren. Hij dichtte eerst „Noot weer tegen den inbreuk van Turkijen", waarin hij tevergeefs de hulp der mogend heden inriep. Daarna de „klaghte" Kan dia op haar uiterste, waarin Kreta's val op de volgende wijze wordt beschreven: Maer Kandie, och wat baet uw streven, Nu gij ten leste wort verkracht Van Ottoman, die 'tal leert beven, En onderdrukt houdt door zijn maght Het gansche Euroop, in bloet verzoopen, Wil treuren om dees neederlaegh. Wat raet, dekruisgrens lecht nu open En daghvaert zelf Godts vloek en plaegh. Wjj staen als met gevleugelde ermen En zien al koel dien ondergang Van 't kruis, hetwelk men kon beschermen, Vergeefs verdaedight eeuwen lang. Dan worden de geesten- der oude helden opgeroepen, om „zich schrap voor 't kruis" te zetten, en komen de forsche slotregels: Nu is 'tnoch tijt, naerdien de vrede De Christe-werrelt overstraelt, Dat elk om 't eerst het slaghzwaert smede, En zette alle ongelijk betaelt. Och Heilant, spaer uw bruit voor 't schennen Des eereloozen erftyrans, Beschut de volken, die u kennen, Zoo blinke uwe eer met vollen glans. Terecht laat het Nieuws op deze aanha ling volgen Laat één het hem eens nadoen, den oude, wat waar gevoel, wat kracht, wat kloeken vorm betreft, één van het jonge, slappe, zelfgenoegzame troepje 1 In dat opzicht zijn de tijden veranderd. De mogendheden, te vergeefs door den dichteraangesmeekt, zijn nog steeds dezelfde. „Ik ben verbaasd", schrijft iemand aan de„ Westminster Gazette", „over de verschil lende uitleggingen, die in de Engelsche bladen gegeven zijn aan het woord van Kruger „een kwaaj vrouw" sprekende van koningin Victoria". En als illustratie van deze meening geeft hij het volgende lijstje Een lastige vrouw. (Reuters correspon dent). Een slechte vrouw. (The Globe). Een ondeugende, norsche oude vrouw. (Iemand die Hollandsch leert, in de Globe). Een vrouw, die vast besloten is haar rechten te handhaven. (WestminsterGazette). Een vast besloten vrouw. („St. James Gazette"). Een gevaarlijke vrouw. („Daily News"). Een woeste vrouw. (Transvaler, gevraagd door „Daily News"). Een boosaardige vrouw. (De heer de Haas.) Een heftige, lichtgeraakte of twistzieke vrouw. (De heer Marks). Een onaangename of slecht gehumeurde vrouw. (Oud-inwoner van de Kaapkolonie) Een onaangename vrouw. (Eigen taal kenner van de „Daily Mail".) Een snibbe, zoo iets als Katharine in „De getemde feeks." (Sir George Baden- Powell.) 29 Maart 1897. Bij kon. besluit is M. Az. de Ruyter te Vlissingen met ingang van 1 April a. be noemd tot observator bij het Kon. Neder- landsch Meteorologisch Instituut, aldaar. De verkiezing te Alkmaar (vacature de Lange) is bepaald op Dinsdag 20 April, herstemming op 4 Mei, zoo die noodig is. De landmeter H. A. v. d. Zanden is overgeplaatst van Roermond naar Mid delburg. De Staatscourant no. 74 bevat de gewijzigde statuten van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid en NoordBeveland te Goes. Troonsopvolging Door het overlijden van H. K. H. de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, eenige dochter van Ko ning Willem II, is weder een der weinige overgeblevenen uit het Huis van Oranje- Nassau heengegaan. Thans zijn neg alleen Koningin Wilhelmina en prinses Marie, de dochter van nu wijlen prins Frederik en gemalin van den prins Von Wied, over. Volgens de Grondwet was prinses Sophie bij ontstentenis van nakomelingen van Koning Willem III het eerst tot de Kroon geroepen, met haar afstammelingen. Haar eenige zoon, de erfprins van Saksen-Wei- mar, is in 1894 50 jaar oud over leden. Deze erfprins was gehuwd met zijn nicht Pauline, kleindochter van den be kenden hertog Bernhard van Saksen-Wei- mar, die als generaal in Nederlandschen dienst in 1831 den veldtocht in België medemaakte en in 1848 opperbevelhebber, der Nederlandsehe troepen op Java was. Uit dat huwelijk zijn twee zoons gebo ren. De oudste, erfgroothertog Willem Ernst, is 29 jaar oud en thans in de rechten van zijn grootmoeder getreden wat de Ne derlandsehe kroon betreft, welke echter niet tegelijk met dis van een ander land mag worden gedragen. De tweede zoon prins Bernhard Hendrik, is 18 jaar. Prinses Sophie heeft verder twee doch ters, van welke de oudste met den vorst Hendrik VII van Reuss-Schleiz is gehuwd en de jongste met hertog Jan Albrecht van Mecklenburg. Na de Weimars komen de afstammelin gen van prinses Marianne der Nederlanden (zuster van Koning Willem II), die met prins Albrecht van Pruisen (den jongsten broeder van keizer Wilhelm I) is gehuwd geweest. Die afstammelingen zijn prins Albrecht van Pruisen (de regent van Brons wijk) en zijn drie zoons de afstammelingen van nu wijlen prinses Charlotte, en prin ses Alexandra, kinderlooze weduwe van hertog Willem van Mecklenburg-Schwerin. Vervolgens worden geroepen de afstam melingen van prins Frederik. De oudste van diens beide dochters (overleden in 1871) is met koning Karei XV van Zweden ge huwd geweest en haar eenige dochter is de gemalin van den kroonprins van Dene marken 8 kinderen. De jongste dochter van prins Prederik, prinses Marie Von Wied, de eenige nog levende prinses van Oranje-Nassau behalve Koningin Wilhel mina heeft vijf kinderen. Ten slotte kunnen nog de mannelijke afstammelingen van prinses Caroline van Oranje, een zuster van Koning Willem I, worden geroepen. Schutterij wet De heer Bahlmann heeft het voorloopig verslag over zijn voorstel van wet tot wijziging der wet houdende oprichting van schutterijen beantwoord, en merkt daarbij in de eerste plaats op, dat hij niet kan toegeven, dat de behandeling van zijn ontwerp ontijdig zou zijn. Integendeel be staat er zijns inziens alle aanleiding om in plaats van tot intrekking, tot uitbreiding van zijn voorstel over te gaan, nu de Mi nister van Binnenlandsche Zaken geens zins van plan schijnt te zijn tot eene, al zij het slechts partieele, wijziging der Schutterij wet de behulpzame hand te bieden. De voorsteller heeft gevolg gegeven aan den wenk om nadere wettelijke maatregelen voor te stellen omtrent het toezicht op de uitgaven voor de schutte rijen, nu deze, volgens zijn voorstel, voor het vervolg door het Rijk zullen gedra gen worden. Om voorts de sckutterlijke rechtspleging te verbeteren, stelt de heer Bahlmann voor in de plaats van het be staande art. 61 in hoofdzaak over te ne men art. 23 Wetb. van Strafrecht, maar dan in plaats van „hechtenis" te lezen „provoost-arrest", met schrapping van art. 71. De regeering beeft gunstig beschikt op het verzoek van eenige oesterkwee kers te Ierseke om uitstel van pachtbe- taling zonder betaling van rente. Het bestuur der visscherijen is gemachtigd om uitstel te verleenen tot 15 Juni, dat is 3 maanden. Daarentegen heeft zij het ver zoek om kwijtschelding der halve pacht van de hand gewezen. Wij herinneren den kiesvereenigingen dat van 't Concept Program van actie met bijlagen, een boekdeeltje van 83 bladzijden, exemplaren te verkrijgen zijn voor f2 de 25 stuks of f 6 de honderd, bij vooruit betaling. In den handel kosten die boekjes 40 cent per stuk. ZENUWLIJDERS. Verleden Donderdag werd te Utrecht eene belangrijke vergadering gehouden. Reeds sedert gernimen tijd werd er be hoefte gevoeld aan een uitmuntend inge richte gelegenheid tot christelij ke verzorging van zenuwlijders, aan eene vereeniging die voor die duizendenden lijders is,wat de vereeniging „Veldwijk" voor onze krankzinnigen is. Onder leiding van den bekenden Amster- damschen predikant De Gaay Fortman, weru eene vergadering gehouden met be langstellenden, waarin besloten werd eene zoodanige vereeniging op te richten. Onze nerveuze eeuw telt haar slacht offers bij tienduizendan en voor velen van hen, omdat ze zich hun toestand bewust zijn, is het lijden erger dan voor vele krankzinnigen. Bovendien wordt veler smart verzwaard, omdat schier iedereen zich bevoegd acht zenuwlijders van raad en advies te dienen en slechts weinigen zich in den toestand dier kranken eenigermate kunnen ver plaatsen. Een groot deel van hen is door verkeerde behandeling gerijpt voor krankzinnigen gestichten, waar zij voor het eerst onder goede leiding kwamen, maar dan ook een zooveel langeren weg moesten afleggen om tot genezing te komen, dan bij doel treffende behandeling noodig zou geweest zijn. Het voorloopig bestuur van de nu op gerichte vereeniging bestaat uit de heeren M. J. Chevallier burgemeester van Krom menie, W. A. Dekker predikant te Naarden, N. A. De Gaay Fortman predikant te Amsterdam, T. Van den Hoorn arts te 's-Gravenhaga, J. L. de Raadt koopman te Gouda, C. L. F. van Schelven predikant te Wageningen en N. Zerbst te Ede. Dat nu allen in den lande, die belang stellen in de Christelijke verzorging van zenuwlijders bij een der bovengenoemde heeren zich liefst spoedig aanmelden voor het lidmaatschap tegen een door hen zelf te bepalen contributie. Zeer spoedig wordt eene algemeene ver gadering saamgeroepen om over zeer gewichtige voorstellen eene beslissing te nemen. Colijnsplaat. Toen Vrijdag, na de huwelijksvoltrekking, de bruiloftsgasten in een viertal rijtuigen huiswaarts keerden, werd onderweg een der paarden schichtig van eene zaaimachine. Het rijtuig kwam in eene sloot terecht en werd geheel ver brijzeld. De passagiers kwam n er nog al goed af, enkele beliepen alleen een nat pak, terwijl andere ook nog eene lichte verwonding bekwamen. Het paard, dat zich inmiddels had losgerukt, werd door de feestgangers uit het eerste rijtuig ge grepen. Bruinisse. In de verl. week gehouden vergadering van den Dijkraad werd vast gesteld het dijkgeschot van den polder Bruinisse voor het dienstjaar 1897/98 ad f 14408.33 en de bijdrage voor de aangren zende polder Ooster- en Sirjansland ad f2801,32 totaal f 17209.65. Daarna werd opgemaakt en vastgesteld de begrooting der werken voor den dienst 97/98. De inkomsten bedragen f19609.54 terwijl de uitgaven een eindcijfer aan wijzen van f 49447.58. De begrooting der uitgaven werd ge splitst in drie deelen le kosten van beheer f 1988. 2e gewoon onderhoud f 2532.57 en voor buitengewone oeververdediging en dijksverbetering f44921.41. Wolfertsdijk. Zaterdagavond hield de vereeniging „Onderlinge Hulp" hare gewone jaarsvergadering, welke door 49 leden en eenige belangstellenden werd bijgewoond. De voorzitter dhr. A. van de Linde deed in zijn openingswoord uitkomen dat de vereeniging in bloei toeneemtniet minder dan 21 leden in het vorige jaar zijn toegetreden, terwijl slechts ruim f 100, aan ziekengeld uitgekeerd werd en niemand van de 67 leden aan de veereeniging door den dood ontviel. Toch betreurde spr. het, dat de vereeniging niet meer steun vindt daar zij de nuttigste vereeniging is, die de gemeente bezit, en zeker een 300 tal leden sterk kon zijn. Uit het jVerslag van den Penningmeester dhr. P. den Herder, blijkt dat de ontvangsten' in 'tjafgeloopen dienstjaar hadden bedragen f 1519,95, waar onder f 1133,05 goed slot van het vorige jaar. De uitgaven waren f 115,08, zoodat er een goed slot was van f 1404,87 waar van f 1339,48 op de spaarbank was ge plaatst. De kas is alzoo circa f 300 voor uit gegaan. Als uitkeering bij ziekte wordt gegeven f 0,50 per dag, en voor een volle week f 4, elk lid heeft daar 13 weken per jaar aanspraak op. Het aftredende bestuurslid dhr. P. Ka- boord werd herkozen. Met 3 stemmen meerderheid werd besloten dit jaar nog geen pensioen uit te lteeren, waar ieder, die langer dan 10 jaar lid is geweest, boven den zestigjarigen leeftijd, of door een of ander ongeval niet meer in staat zijnde, in zijn dagelijksohe behoeften te voorzien, recht op heeft, 6 personen zou den daar aanspraak op kunnen maken; elk jaar moet omtrent dit punt opnieuw be slist worden. Het punt Uitkeering bij overlijden werd als zijnde in strijd met het reglement van de agenda afgevoerd. Na het sluiten der vergadering traden meest alle belangstellenden als lid toe. Schore. Het aantal kiezers voor de tweede kamer en de Provinciale Staten bedraagt 106, en voor den Gemeente raad 100. Schore. De heer Mi Stola is niet in hooger beroep gegaan van de beslissing in zake zijn nLt-toelating als lid van den gemeenteraad alhier. De nieuwe verkie zing is uitgeschreven tegen 20 April a. s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1