NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 76. 1897. iCfife Imwgaag, Ontwerp voor het Program van Actie. VERSCHIJNT uitgave Van G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Metifag 27 ilaatt. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. O Aan de Bestuben van de Kies- veeeenigingen, aangesloten bij het Centbaal Comité van Antibevolutionaibe Kiesvee- eenigingen. Het Centraal Comité heeft de eer, voor- loopig te nwer kennis te brengen, dat de Deputatenvergadering ditmaal staat gehou den te worden op Donderdag den 29sten April e. k. te half 11 in het lokaal Tivoli te Utrecht. Gij wordt mitsdienuitgenoodigd zóo tijdig uwe Kiesvereeniging saam te roepen, dat de opgave van de namen der afgevaardigden voor deze Deputatenvergadering, met af zonderlijke opgave van de stemhebbende en van de enkel adviseerende, uiterlijk vóór Maandag 19 April in het bezit van ons Bureel moge zijn. Tevens ontvangt gij hierbij een ontwerp voor het Concept-Program van Actiedal het Centraal-Comité zich voorstelt aan de Deputatenvergadering voor te leggenaltoos na hierin vooraf al zulke wijzigingen te hebben aangebracht als, na kennisneming van de opmerkingen der Kiesvereenigingen, noodzakelijk zullen blijken. De toezending van zulke opmerkingen zag het Centraal Comité liefst vóór Donderdag 15 April e. k. te geraoet, overmits niet zoo kleine tijd vereischt wordt om vóór de Depu tatenvergadering de opmerkingen van een vierhonderdtal Kiesvereenigingen te rang schikken en te overwegen, met het oog op deze opmerkingen de slotredactie van bet Concept-Program vast te stellen, en dit tijdig in genoegzamen getale te laten af drukken. Bij het ontwerp vindt gij eene korte Toelichting gevoegd, opdat uwe Kiesver eeniging ten opzichte van de bedoelingen van het Centraal Comité niet in het onzekere verkeere. Indien ooit, dan behoort vooral Vij de eerstvolgende verkiezing onze bazuin een helder geluid te geren, opdat zoowel in den boezem onzer eigene party, als voor andere partijen, vaststa wat wij be oogen, en duidelijk uitkome wat men aan ons beeft. De Resolutiondie het Centraal Comité zioh voorstelt, naar aanleiding van dit Program aan het oordeel der Deputaten vergadering te onderwerpen, zijn als tweede Hjjlage tuaschen het Ontwerp en de Toe lichting ingevoegd, opdat uwe Kiesver eeniging, voor zooveel noodig, ook daar over hare opmerkingen ons toezenden. Volledigheidshalve is eindelijk als vierde Bijlage het Program van Beginselen, als vijfde Bijlage het Sociaal Program van nPatrimonium", als zesde Bijlage een enkel artikel nit het Burgerlijk Wetboek, dat in de Toelichting ter sprake komt, en even- Mo een aantal artikelen uit bet Wetboek van Koophandel hierachter afgedrukt. Pij deze toezending veroorlooft het Cen taal Comité zich een viertal opmerkingen De eerste is, dat bet hierbij gaande Ont- Verp niet geheel gelijk is aan de oor- 'pronkelijk ontworpen schets. Met het oog 'och op de driërlei buitengewone omstandig heid, lo dat het Kiezerskorps zoo aanmer- heÜjkeuitbreiding onderging; 2o dat geheel ecn reeks van hervormingen op staatkundig terrein, met name op Sociaal gebied, aan Je orde staat te komen; en 3o dat eenige hooggeachte broederen, die vroeger met °ns optrokken, zich thans tegen onsstelden, achtte het Centraal Comité het geraden, T°oraf het oordeel over zijn schets in te toepen van vereenigingen, redactiën on ïersonen, wier op prijs gestelde critiek of oorlichting der Antirevolutionaire partij .e stado kon bomen. Op de meest bereid vaardige wijze is aan het daartoe strekkend verzoek voldaan. Geheel een reeks van belangrijke conferentiën zijn dientengevolge gehouden. En dank zij de aldus ingeza melde adviezen is de eerst ontworpen schets op onderscheidene punten gewijzigd, en omgewerkt in den vorm, waarin u thans het ontwerp wordt toegezonden. De tweede opmerking betreft de be- teekenis, die aan zulk een Program van Actie is toe te kennen. Die heteekenis ligt in de eerste plaats in de noodzakelijkheid voor elke meelevende en welbewuste staatspartij, om tot eenheid van inzicht te komen, niet alleen wat de beginselen aangaat, maar ook voor wat be treft de richtingwaarin de toepassing 'van de beginselen op de hangende raagstukken te zoeken zij. Alleen een party, die er in slaagt te dien aanzien allengs tot zekere gemeenschappelijke overtuiging te geraken, oefent door pers, [meeting, vlugschrift en gesprek wezenlijken invloed op de publieke opinie uit. Maar de heteekenis van zulk een Pro gram van Actie ligt in de tweede plaats toch ook in de Staten-Generaal. Hoe moei lijk het voor alle partijen zijn moge, om bij den weinigen geest van aaneensluiting, die onzen landaard eigen is, en het aan de orde komen van veel stoffelijke en tech nische onderwerpen, die niet dan in zwakke mate door de beleden beginselen beheerscht worden, eenheid van inzicht en van han deling onder de leden der Kamer, die dezelfde beginselen belijden, te handhaven, toch moet Het strepen der kiesvereenigin gen er op gericht blijven, om zulk een eenheid te bevorderen. Een hond van Kiesvereenigingen, die er in slaagde een twintigtal zijner candidaten gekozen te krijgen, zou niettemin alle vrucht van zijn inspanning in de Kamer vernietigd zien, indien van deze twintig de éene tien in den regel voor en de andere tien tegen stemden. Dit ernstige kwaad nu is alleen te voorkomen, indien hij de stembus een zedelijke band tusscken kiezers en gekoze nen wordt gelegd, en hiervoor is een Program van Actie het van zelf aan gewezen middel. Niet alsof de leden der Kamer ooit anders dan naar eed en geweten zouden hebben te stemmen, noch ook alsof hun een mandaat mocht worden opgelegd, of een belofte van hen atge- vergd maar met dien verstande, dat elk candidaat gehouden is, alvorens de stembus opengaat, zich rond en eerlijk uit te spre ken, of het program van de parij, die hem candidaat wenscht te stellen, ook zijn gevoelen uitdrukt. Strooken deze beide niet met elkander, dan eischt de publieke zaak dat hij duidelijk aangeve, op welk punt hij in zienswijze verschilt, opdat de kiezers kunnen beoordeeleD, in hoeverre dit al dan niet aan het bevorderen van zyn candidatuur in den weg staat. De Antirevolutionaire partij blijft ver werpen, eenerzijds het Conservatieve denkbeeld, alsof het volk slechts „mannen van vertrouwen" had te kiezen, en ander zijds de revolutionaire gedachte, alsof het volk aan zijn gekozenen een mandaat had op te leggen; en handhaaft tegenover beide wanbegrippen den eiseh, dat inge volge wederzijdsche openhartige verklaring by de stembus voor heel den duur van het mandaat, naar Groen van Prinsterer's leuze, een zedelijke band het volk en den volksvertegenwoordiger behoort te ver binden. Vanzelf sluit dit niet uit, dat rijping van overtuiging, als vrucht van nader onderzoek en van parlementair overleg later tot afwijking noodzake; eisch is alleen, dat op het oogenblik, dat de stembus spreken zal, candidaat en kiezers als voor Gods oog verklaren, in hoofdzaak hetzelfde te bedoelen. Daartoe strekt het Program van Actie, een verklaring van gevoelens, waarvan de heteekenis zeker niet overschat mag wor den, in zooverre de groote menigte der kiezers, geheel buiten staat, om elk on derwerp zelfstandig en grondig te onder zoeken, zich gemeenlijk meer door aan drift en besef, dan door stadie en nareke ning laat leiden maar die niettemin haar niet te miskennen waarde daarin bezit, dat schier alle hervorming, op welk ge bied des levens ook, hun eersten stoot niets van de studeertafel, maar uit den drang van het volksleven ontvingen, en dat de kunst van wetgeving nimmer tekort schoot, om hervormingen, die aldus aan de orde kwamen, ton slotte ook in de bepalingen der wet te belichamen. De deide opmerking betreft het karakter van het ontwerp. Het bedoelt niet aan een straks optre dend Kabinet een regeeringsprogram voor te schrijven, en zelfs zou het, om als program voer eene ministerieele meerder heid dienst te kunnen doen, tot een klein program van urgentie moeten worden in gekrompen. Het Centraal Comité is toch, bij de langzame wijze van werken, die ten onzent op wetgevend gebied bestaat, aller minst van oordeel, dat het van verre mogelijk zon zyn een kleine dertig onder werpen in vier jaren lijds tot afdoening te brengen. Meer dan twee groote wetten komen in één parlementair jaar gemeen lijk niet tot stand. Misset' 'n mag zelfs op afdoening van niet meer dan een zestal onderwerpen gerekend worden. Toch zou men z. i. verkeerd doen, met ditmaal slechts een zestal onderwerpen in zijn program te schrijven. Bij de thans naderende stem bus toch, is het niet voldoende, slechts op hetgeen aanstonds te doen zal zyn het oog te vestigen, maar behoort men zich in breederen zin uit te spreken over het geen ge wenscht zal zyn voor geheel de nieuwe periodedie ons staatkundig leven tegemoet gaat. Bovendien is in de Kamer elke partij verplicht, zoowel met het recht der Regeering, om zelve haar werkprogram vast te stellen, als met het oordeel der andere partijen rekening te houdenreden waarom zulk een Program van Actie zekere rekbaarheid moet bezit ten, teneinde keuze te laten. Iets wat vooral klemt by een partij als de onze. Moge toch al voor eene partij, die uitzicht heeft, zonder anderer hulp, de meerder heid in het Parlement te vormen, het aanstonds opstellen van een eng beperkt program van urgentie geoorloofd zijn; in dat geval verkeert onze party stellig niet. De vierde opmerking eindelijk geldt de volgorde en beperking van het Program. Het Centraal Comité oordeelt, dat van de vier groote vraagstukken, die op den voorgrond treden, ditmaal de eerste rang moet toegekend aan de .Sociale quaestie, en dat zelfs de onderwijsquaestie niet dan in de tweede plaats mag komen. Daarom blijft de Electorale quaestie Uians rusten. Van het Kierecht zwijgt het ontwerp geheel. Niet, alsof de An tirevolutionaire partij zich met de thans ingevoerde wet duurzaam zou kunnen verzoenen. Een wet, die in haar individualistischen grondslag recht streeks tegen onze beginselen ingaat, en kiesrecht nog altoos zijdelings aan belasting koppelt, kan haar niet blijvend bevredi gen. Herziening van art. 80 der Grondwet blijft daarom onze leuze. De Kieswet in- tusschen nu reeds te willen aantasten, zou voorbarig en onvoorzichtig zijn. En evenmin kan er sprake van zijn, om thans de Kerkelijke quaestie aan de orde te stellen. Onze Christelijke overtuiging op dit punt ligt in Art. 20 van ons Pro gram uitgesproken, maar zoolang deze overtuiging bij geen der andere partijen weerklank vindt, kan een kleinere partij, als de onze, dit punt, waarvoor eveneens Grondwetsherziening noodig zou zijn, kwa lijk op haar Program van Actie brengen te minder overmits een vraagstuk als de Sociale quaestie thans in de eerste plaats aller aandacht vraagt. In verband met dit viertal opmerkingen en onder verwijzing naar de Toelichting, verzoekt het Centraal-Comité u beleefde lijk, het bijgaand Ontwerp in uw Kies vereeniging aan de orde te willen stellen, en van den uitslag der te houden bespre kingen vóór den bovengenoemden dag aan zijn bureel mededeeling te willen doen. Aldus gedaan in onze vergadering, gehouden te Amsterdam op den 20sten Maart 1897. Het Centraal Comité voornoemd Dr. A. Kuyper, Yoorzitter, Mr. Noordtzy Secretaris, Mr. Th. Heemskerk, Thesaurier, J. van Alphen, A. Brummelkamp, W. Diemer, Mr. D. P. D. Eabius, E. W. Heijblom, P. Roodhuyzen, C. M. E. Yan Löben Seis, J. A. Wormser. De Afgevaardigden der Provinciale Comité1 s: J. C. Wirtz Cz. voor Groningen, H. Pollema voor Friesland, A. Wiersinga voor Drenthe, Mr. H. v. d. Yegte voor Overijsel, J. H. De Waal Malefyt voor Utrecht, J. C. Van Eijken voor Noord- Holland, A. Van Namen Hz. voor Zuid- Holland, A. Littooy voor Zeeland. De Adjunct-Secretaris J. van Oort tot Bunschoten. ONTWERP VOOR HER CONCEPT PROGRAM. I. Inzake de Sociale Quaestie. A. Voor Arbeid en Landbouw beide 1. Ministerie van Arbeid en Landbouw (met Handel en Nijverheid). B. Voor wat den Arbeid aangaat: 1. Verplichte Pensioenregeling voor loontrekkende personen met aanvankelijke ondersteuning uit 's Rijks schatkist. 2. Regeling van het Arbeidscontract. 3. Maatregelen ter vertretering van den Woningtoestand. 4. Wet regelende de onteigening in het belang der Gemeenten ten behoeve harer bevolking. 5. Uitbreiding en wijziging van het tarief van invoerrechten op bewerkte artikelen. C. Voor wat den Landbouw aangaat 1. Oprichting van Kamers van Land bouw, alsmede van een Raad van Land bouw, door de landbouwers zeiven ge kozen. 2. Nadere regeling van het Pachteontract. 3. Afschaffing van den accijns op het geslacht. 4. Tijdelijke tegemoetkoming aan den graanbouw door premie verleening in ver band met heffing van invoerrechte». II. In zake Ondeewijs. A. Lager Onderwijs 1. Verhooging van de Rijksnitkeearing aan Gemeentebesturen en Schoolbesturen. 2. Regeling van jaarwedden en Pen sioenen. 3. Examen-Commissiën van Overheids wege, onderscheiden naar de opvoedkun dige beginselen, waarvan de onderscheidene groepen van scholen uitgaan. 4. Losmaking van het Vaccine-vraagstuk van de school. 5. Bevordering van het Ambachtson der wijs in verband met de invoering van het leerlingenstelsel. B. Middelbaar Onderwijs 1. Herziening van de wet op het Mid delbaar Onderwijc, o.m. leidende tot: a. Gelijkstelling van de diploma's der O verheids- en der Vrije Scholen. b. Rijksuitkeering aan de Vrije Scholen op voet van die aan gemeentescholen. C. Hooger Onderwijs. 1. Afschaffing van het Privilegie, toe gekend aan de diploma's der Overheids- scholen. 2. Rijksuitkeering aan de Vrije Gym nasia op den voet van die aan de Gemeente- Gymnasia. III. In zake Justitie. 1. Herstel van het recht der Overheid om den moordenaar aan het leven te straffen. 2. Opheffing van het verbod van onder zoek naar het vaderschap. 3. Bescherming van het verwaarloosde kind. 4. Herziening van de militaire rechts bedoeling. 5. Nadere voorziening tegen de ver- valsching van waren en oneerlijke con currentie. IV. In zake De Koloniën. 1. Onttrekking van de Inlandsche Chris tenen aan het Mohammedaansche recht. 2. Bevordering van de Kerstening van Indië. a. door het beschikbaar stellen van vaste uitkeeringen aandeBijzoDdereScholen, en b. door het steunen van de Medische Zending. 3. Tegengaan van de vergiftiging der bevolking door Opium. V. In zake de Defensie. 1. Bezuiniging op het beheer. 2. Organisatie hij de wet van onze levende strijdkrachten, overeenkomstig art. 17 van ons program van Beginselen en in afwachting hiervan voorziening in de behoefte aan bezettingstroepen. 3. Voortgaande verbetering van het kazerne- en scheepsleven. CONCEPT-RESOLUTIËN. De Antirevolutionaire Party, op den 29sten April 1897 in vaste Deputatenver gadering saamgekomen, besluit 1°. dat harerzijde aan het werk der ver kiezing voor de keuzen van Juni aanstaande dit navolgende Program van Actie ten grond slag zal worden gelegd [het program in te lasschen.J 2°. dat zij in alle districten, waarin zy georganiseerd is, bij de verkiezing en by de eerste stemming met een eigen candidaat zal optieden. 3°. dat te candidateeren zijn zoodanige candidaten, als voor het lidmaatschap der Kamer door de Kiesvereenigingen geschikt worden geoordeeld, en van hunne instem ming met het Program van Actie voldoende zullen hebben doen blijken, om een een parig optreden der gekozenen in de Kamer mogelijk te maken. 4o. dat bijaldien iemand, die [voor een candidatuur in aanmerking komt, tegen het Program van Actie op eenig punt beden kingen heeft, de Kiesvereeniging hem om schriftelijke verklaring van zijn gevoelen op dit pust zal verzoeken, en deze ver klaring tijdig openbaar zal maken. 5o. dat, voor zoover aan het sub 3 en 4 genoemde voldaan is, noch het gebeurde hij de stembus van 1894, noch ook min gewenschtepersoonlijke verhouding, beletsel is te achten tegen iemands candidatuur. en 6o dat bij herstemming diegene der beide candidaten zal te steunen zijn, die ons Progam van Actie het meest in het gevlei komt. De Nederlander vraagt ons welke her vormingen door oude vrienden worden tegengehouden, terwijl zij Ons Program van Beginselen beamen. Zij wil zich ook „voor valsche vrienden wachten of nader onderzoeken of bedoelde vrienden wellicht geiij k kunnen hebben". Tot haar naricht diene dat wij hier dachten aan zoo menige vergeefsche poging der fraetie Van Alphen, tot verbetering van wetsontwerpen, laatst ook in 't belang van den Arbeid, welke verbeteringen niet alle ondanks den steun der groepLohman werden afgestemd. Ook dachten wij aan de ge schiedenis te Hilversum,.waar een candidaat die tot allerlei hervorming in 't belang ook van den arbeid, zich bereid verklaarde, door zijn oude vrienden bestreden en uit geworpen werd. 26 Maart 1897. By kon. besluit is aan ds. H. Snel te Gameren verlof verleend tot het aan nemen van het onderscheidingsteeken van ridder 3e klas der orde van het Borst beeld van den Bevrijder hem door den President der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; is aan mr. J,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1