N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 74. 1897. ^uisifag 28 flaacf. dffdc laörgorig. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EU van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regël meer 10 cent. Zij die zich met 1 April op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers G R AT I S. H E RIJ K Goes, ook voor Kloetinge en Katten- dijke, benevens s-Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (gemeente ''s-Heer Arends- leerke) 23, 24, 25, 26 en 27 Maart. Woifaartsdijk 5 April. Heinkenszand, ook voor s-Heer Arendskerke, 6 en 7 April v. m. 's Heererthoek, ook voor Borssele en Nieuwdorp(gemeente s-Heer Arends kerke7 April n. m. en 8 April. Ovezand, oak voor Nisse, 9 April. Ellewoutsdijk, ook voor Driewegen 10 April. Baarland, ook voor Oudelande, 20 April. De wet op de gemeenteflnanoiën. Dit wetsontwerp, thans bij de Tweede Kamer in behandeling, bestaat uit twee ieelen. Het eerste deel regelt de uitkeeringen van het Rijk aan de gemeenten die in de plaats rullen treden van het in 1885 gefixeerde 'U der porsoneele belasting. Het tweede deel bedoelt verruiming van het belastinggebied der gemeenten. Het eerste deel: de uitkeeringen. Deze omvatten lo. Teruggeving van deor de gemeenten gemaakte kosten ter uitvoering van Rijks wetten in het algemeen Rijksbelang. 2o. Schadevergoeding wegens het gemis der belasting dier gemeentenaren welke geen gemeentebelasting betalen, doch wel zouden belastingplichtig zijn bij heffing van het accijnsrecht, welke heffing echter den gemeenten verboden is. 3o. Tegemoetkoming in de kosten van armenzorg wanneer die een zeker percen tage van de overige uitgaven te boren gaan. Factor 1 wordt berekend naar het be volkingscijfer. Zij onderscheidt o. Gemeenten met minder dan 20000 zielen. 6. Idem met meer dan 20000 zielen. Aan die onder a zal door het Rijk per hoofd der bevolking f 1.worden uit gekeerd. Aan die onder b zal f 1,25 per hoofd der bevolking worden uitgekeerd. Alle gemeenten in Zeeland weten dus nu hoe groot de Rijksbijdrage, althans wat de restitutie betreft, voor haar zijn zal. Zooveel inwoners, zooveel guldens. Factor 2 wordt berekend door een regel van drieën. Op deze wijze: Wat de gemeente in 't geheel aan per soonlijke lasten noodig heeft staat tot het aandeel der niet-betalenden in die Jasten, als de totale draagkracht van alle ge meentenaren staat tot de draagkracht der niet-betalenden. Wordt nu bij voorbeeld de draagkracht der niet-betalenden een tiende deel geschat van de draagkracht van alle gemeentenaren, dan is het aandeel der niet betalenden ook een tiende deel van al wat de gemeente noodig heeft. Heeft derhalve zulk een gemeente f 10000 noodig dan wordt haar duizend guide voor niet-betaalde belasting (namelijk van accijns der niet-aangeslagenen als boven omschreven) door het Rijk uit gekeerd. Ru moeten echter de vier termen in hovenstaanden regel van drieën berekend of liever er moet een slag in geslagen worden. Berekening van den eersten term: wat de gemeente aan persoonlijke lasten noodig heeft, bestaat uit de som van de thans Werkelijk geheven plaatselijke belastingen au het totaalbedrag van de thans genoten 'Rijksuitkeeringen (*U van het Personeel en buitengewoon subsidie voor het Lager Onderwijs), verminderd met den straks gevonden eersten factor, d. w. z. de nieuwe Rijksuitkeering per hoofd der bevolking. Berekening van den derden en den vierden term. De grens tusscben betalende en niet-betalende gemeentenaren valt samen met de grens van de nieuwe Rijksbelasting op het Personeeldraagkrachtmeter is de huurwaarde der woningen. De totale draag kracht van alle gemeentenaren wordt dus voorgesteld door de totale huurwaarde van alle perceelen; de draagkracht der niet- betalenden door de huurwaarde der niet- belaste perceelen. De kunst is nu slechts de laatste huurwaarde te berekenen. Weet men die, dan weet men den vierden term, en kan men, door er bij op te tellen de (bekende) huurwaarde der belaste perceelen, den derden term (d. w. z. de totale huur waarde van alle perceelen) verkrijgen. Toor die berekening stelt de minister het aantal woningen in een gemeente op V* van het bevolkingscijfer. Daarvan trekt hij af het aantal belaste perceelen (hetwelk bekend is), en houdt dan over het aantal onbelaste perceelen. De huurwaarde van ieder onbelast perceel schat hij nu gemid deld op 80 pet. van bet huurwaarde-bedrag, dat de grens der belastbaarheid volgens het Personeel aanduidt. De gevonden huur waarde per stuk vermenigvuldigt hij dan met het gevonden aantal, en verkrijgt zoo de totaal huurwaarde van alle onbelaste perceelen in de gemeente (vierde term). Door hierbij op te tellen de huurwaarde der belaste perceelen, verkrijgt men de totaalhnurwaarde van alle woningen (derde term). Wij zullen deze week wel vernemen of deze ingewikkelde berekening door de Kamer wordt goedgekeurd. In ieder geval is de tweede term nu gemakkelijk gevonden. De totaal-huurwaarde der onbelaste per ceelen, vermenigvuldigd met het bedrag dat de gemeente aan persoonlijke lasten noodig heeft, gedeeld door de totaal-huur waarde van alle perceelen, vormt het aan deel dat de niet-betalende jgemeentenaren in de persoonlijke lasten zouden moeten dragen, indien de wet het niet verbood. Factor 3 wordt berekend, wanneer ge middeld over de drie laatste jaren de gewone kosten der gemeente voor armen zorg meer bedragen dan 15 procent van het verschil tusschen haar gewone in komsten en die kosten. Het tweede deel van het onderwerp dient tot herziening van het belastinggebied der gemeenten. Voorgesteld wordt onder meer, dat de gemeente 20 buitengewone opcenten op de grondbelasting zal kunnen heffen dit vooral tot het treffen van uit wonende grondeigenaars. De huidige be paling, dat geen opcenten op het Personeel mogen geheven worden, voordat eerst tot een gelijk bedrag hoofdelijke omslagenen opcenten op de grondbelasting worden ge heven, vervalt alsmede het verbod van een hoofdely ken omslag naarjdezelfde grond slagen als het Personeel en dat van een zuivere inkomstenbelasting. Voorts wordt een soort straatgeld ingevoerd, maar ook tevens een verbod tot het werken metj?ro- gressie bij de hoofdelijke omslagen. De strekking van dit laatste is te voorkomen dat door onpractische gemeentebesturen de gegoede ingezetenen uit de gemeente wor den gejaagd. Vermelden wij nog dat, wanneer een gemeente volgens de nieuwe berekening minder zou verkrijgen dan het gefixeerd V5 van het Personeel, het oude bedrag ge handhaafd blijft. De wijziging kan dus nooit tot schade strekken. Wij vestigen de aandacht op de annonce van de a. r. Kiesvereeniging Groen van Prinsterer alhier. Velen zullen met ons benieuwd zijn naar de bedoeling van de „Commissie van Advies". Welnu, men kan hieromtrent op de hoogte komen, zoo wij hopen. Immers tot nog toe bespeurden wij van 't optreden van genoemde Commissie nog niet veel anders dan een betuiging van instemming met een paar dagblad artikelen. Omtrent de verkiezing te Breukelen schrijft de Vade)4gnder: De Christelijk Historische Kiezersbond aanvaardt zijn eersten veldslag. In de vacature voor een lid der tweede kamer, ontstaan door het overly den van den heer Royaards v. d. Ham, is vanwege den Bond candidaat ge steld de heer Huydecoper van Maarsse- veen en Nigtevecht. Het „christelijk historische" blad beveelt dezen candidaat aan, die oud-liberaal is en ook candidaat is van de centrale libe rale kiesvereeniging aldaar zou die bij de Liberale Unie aangesloten wezen Maar de redenen voor die aanbeveling zijn zonderling. De eerste reden is: „Het is een candidaat die genoemd mag wor den". De tweede is„Hij bewees als lid van den raad en van de prov. staten en als schoolopziener aan stad en provincie gewichtige diensten." De derde reden is „Hij heeft hart voor de Nederlandsche Hervormde Kerk". Precies hetzelfde wat zij zou kunnen zeggen tot aanhe'vc'ii.g van oen oud anti revolutionair als de oud-minister Godin de Beanfort, van een antirevolutionair als baron v. d. Borch wiens candidatuur zij in Hilversum bestreeden lest niet minstvan een radicalen liberaal als de Bergumscbe afgevaardigde ouderling- synodelii de Kanter. Kortom van al wie men maar wil. Vervolgens geeft de Vaderlander een pluimpje aan den Christelijk historischen Kiezersbond voor diens wakkere keuze en smeekt Gods zegen af over deze verkie zing. Heel vromelijk luidt het aan het slotWij „hopen dat God zijn zegen zal schenken op de poging om den heer Royaards op waardige wijze te ver vangen". Nu, wanneer men aan een candidaat geen hoogere eischen stelt dan dat hij „genoemd mag worden", schoolopziener en lid der staten is en „hart heeft voor de Herv. kerk", dan rijzen loftuiting en beden zeker gemakkelijk. Maar wij blijven het nog" altijd beter vinden dat men hij de keuze van een ka merlid niet in de eerste plaats vraagt naar zijn „hart" voor een bepaald kerkgenoot schap, maar naar zyn „hart" voor de eeuwige beginselen van Gods Woord, voor de sociale en andere belangen des Volks, voor de plichten der Overheid en der Volksvertegenwoordiging en voor zooveel meer waarmede eene Christelijke staatkunde heeft te rekenen. Het spijt ons dat de Chr. historische kiezershond zoo mal heeft ingezet. Wat heeft nu het Kerkgenootschap met eene politieke verkiezing te maken? Het gaat toch niet om de keuze van een ouderling, maar van een volksvertegenwoordiger. De Nederlander (a. r.) bevat een zeer fraaie photo-zincographie van wylenden heer Beelaerts met eene door mr. O. W. Star Numan geschreven levensbeschrijving van den overledene. Ook bevat hetzelfde blad een overge nomen levenschets van den overledene, uit de Kölnische Zeiting, met eenigejjj noten er onder in welke de redactie (namelijk van de Nederlanderop eenige onjuisthe den wijst. Nu staat er onder meer in bovenge noemd opstel uit het Duitsche blad, omtrent Beelaerts„Hij was een oprechte over tuigde Calvinist, evenals Krüger en de Tiansvaalsche Boeren, zonder echter de plichten der verdraagzaamheid jegens an dersdenkenden uit het oog te verliezen". Tegen deze tirade is de red. van de Bed. niet opgekomen. Zij schijnt haar ontgaan te zijn. Wij kunnen niet veron derstellen dat zy haar anders zou hebben laten staan. Zij is op zijn zachtst dubbel zinnig. Zij toch kan bedoelen dat de overledene zich juist daarin van Krüger en de Boeren onderscheidde dat zij niet ver draagzaam zyn jegens andersdenkenden of ook dat het Calvinisme, het „overtuigde" Calvinisme verdraagzaamheid uitsluiten dat is niet zoo. Calvinist en onverdraagzaam zijn geen synoniemen. Overigens verblijden wij ons hartelijk over de waardeerende opstellen aan dezen Christen-staatsman tot zelfs in buitenlanasche bladen gewijd. Onder de gemeenten in het kiesdistrict Goes voor de tweede kamer zijn er enkele, waar het menschelijkerwijs gesproken, wel nooit zal gelukken eene antirevolutio naire kiesvereeniging op te richten. i&Het ligt aan de afwezigheid van een voldoend aantal actieve geestverwanten of van ook maar een enkelen actieven geest verwant. Dit geldt bijvoorbeeld Kattendijke en 's Heer Abtskerke. Er zyn eohter ook gemeenten waar de oprichting eener antirevolutionaire kiesvereeniging best mogelijk zou zyn. Dit geldt niet Wissekerke en Nieuwdorp, waar wel het bewijs geleverd werd hoe gemakkelijk men eene antirevolutionaire kiesvereeniging kan opdoeken. Maar dit geldt met name Oud-Vosmeer, een van ouds bekend, geprezen, antirevo lutionair dorp, met wakkere leiders en niet minder wakkere volgelingen. Wij doen bij deze een beroep op de voortvarendheid dezer vrienden, om te trachten zoo spoedig mogelijk eene kies vereeniging tot stand brengen. Dit kan zelfs een krachtige kiesvereeni ging zijn. Laten de vrienden te Oud-Vosmeer eens toonen wat zij kunnen. Zij hebben altijd hard medegewerkt en getrouw geholpen, laten zij nu organiseeren gaan, en zoo aan hunne medewerking een vasten vorm geven. Wij richten dit verzoek ook tot de vrienden te Poortvliet, St. Maartensdijk en Scherpenisse. Op Tholen moet hetere organisatie komen, ook al naarmate die op Zuid- en Noord- Beveland te loor gaat. Tholen moet aan 't hoofd der beweging. Gaarne stellen wy ons bereid hieraan een handje te helpen. Maar dat men zich dan haaste Sommige groote gemeenten hebben een grooten schuldenlast en zullen derhalve door de aanneming van het amendement Borgesius om de uitkeering aan gemeenten heneden de 20000 zielen te verdubbelen, en die aan gemeenten beneden de 20000 zielen te verlagen, niet gesticht zijn geworden. Zoo heeft Amsterdam een schuld van ruim 60Va miljoen, Rotterdam 40Va miljoen, Den Haag 12 miljoen, Dordrecht 3 miljoen, Delft ruim lVa miljoen, Leiden ruim drie vierde miljoen. Het protest van een Heiden tegen den sterken drank. Khama, het opperhoofd van Bamangwat», die in 1895 Engeland bezocht, heeft zich per brief tot de commissie gewend, die Inlandsche stammen beschermt tegen drank handel, om toch zyn land vrij te houden van den invoer van sterke dranken. Er zijn velen, die er niet om geven, of zij zyn volk vernietigen zullen, schrijft hij, maar de commissie geeft daar wel om, en daarom smeekt hij, zijn land en volk voor dat vergif te bewaren. Hij is zeer inge nomen met de spoorwegen, maar nu ver zoekt hij, dat de restauratie-plaatsen aan den weg niet in de gelegenheid zullen gebracht worden, om door slijting van sterken drank zyn volk te bederven. Die kleine huizen moeten weg. Na groete be sluit Khama zeer eigenaardig: „Gegroet vrienden! Uw inkt te zien is alsof ik u in Engeland zie". Deze brief is in het Lagerhuis besproken en aan de regeering gevraagd, waarom die spoor-restauraties vergunning verkrijgen, en of dit niet in strijd is met de beloften aan Khama gedaan. Gladstone heeft zijn meening gezegd omtrent de politieke quaestie van den dag: Armenië en Kreta Van de Armeensche moorden sprekende, zegt hij de schande die daaruit voor het gezamenlijk Europa voortvloeit is een Res- suskleed dat aan haar schouders kleeft. Het „Europeesohe concert", zegt hij, heeft bij mij afgedaan omdat het aan den leiband loopt van twee jonge reactionaire Keizers, de een met weinig, de ander zonder kennis en ondervinding. Met den term door de mogendheden gebezigd„de integriteit van Turkije" lacht Gladstone. „Wat," zegt hij, „acht tien miljoen menschen, die een eeuw ge leden een groot gedeelte van het Turk- sche rijk bevolkten en onder zijn verlam mend en vernederend juk gebukt gingen, zijn nu van de Turken vrij. Griekenland, Roemenië, Servië, Montenegro en Bulga rije staan voor ons als vijf levende ge tuigen dat de heerschappij van het kwaad niet eeuwig is. En toch wil men Kreta niet vrij maken om die integriteit van Turkije" „Tuchtiging van Griekenland zegt hij zou gelijk staan met verbanning der geheele Grieksche natie naar Siberië." Deze christen-staatsman dnrft nog een lans breken voor de rechtvaardigheid. Maar zullen onze nieuwbakken staatkundigen naar dezen 92 jarigen „dweper" willen hooren 22 Maart '97. Mej. W. G. Nooteboom, klerk bij de telegrafie te Goes is met 16 Maart over geplaatst te Rotterdam en vervangen door den heer C. C. den Decker, klerk der posterijen en telegrafie te Hulst. „Boaz" vergadert 18 en 19 Mei. Onder de punten van behandeling komt voorhet concept van de statuten der Nederlandsche spaar- en voorschotbank Boaz. Tevens wordt alsdan aangeboden een ontwerp van een program van actie met het oog op den grooten omvang der sociale quaestie. Bij Kon. besluit is de benoeming van dr. A. van der Swalme, te Middelburg, tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en westelijk Noord-Brabant, op zijn verzoek, ingetrokken, en tot lid van dien raad benoemd J. J. Berdenis van Berlekom, arts te Middelburg. In de plaats van den heer Ph. Boude- wijnse, die ontslag heeft genomen als lid van het college van zetters voor de directe belastingen te Middelburg, is benoemd de heer J. C. de Waal. Door den minister van oorlog is be volen dat gedurende de a. zomermaanden in de gemeenten Middelburg, Ylissingen, Goes en Zierikzee, aan de schutterijen de geweren M. 71 ook buiten de oefenings uren in handen der schutters zullen worden gegeven, om daarmede te schieten en te exerceeren. Uitvoering der Kieswet. In verband met de omstandigheid, dat bij sommigen de meening bestaat, dat zy die verzuimen aangiften te doen, ten einde op de kiezers lijst te worden geplaatst, daarop alsnog zouden kunnen worden gebracht door re clame tusschen 23 Maart en 15 April, heeft het gemeentebestuur van Velsen zich des wege gewend tot den ontwerper der kies wet, den minister van binnenlandschezaken, en vernomen, dat wanneer vóór 15 Feb. geen aangifte is gedaan, alsdan niet door middel van het uitoefenen van het reclame-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1