NIEUWSBLAD CHRISTELIJK- sr HISTORISCH VOOR ZEELAND. Ho. 71. 1897. Dinsifag 16 flaatf. VERSCHIJNT Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. f Beelaerts van Blokland. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Het Corset. Landbouw. Werkstaking der Landbouwers. iCfdc laacgaug. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. Zij die zich met 1 April op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers GRATIS. Met leedwezen vernemen wij dat ge noemde heer gisteren [Zondag] onderweg naar de kerk door een beroerte getroffen werd, aan welke hij nog des avonds is overleden, in den ouderdom van 53 jaren. Zijn vader en ook zijn grootvader be kleedden gewichtige staatsbetrekkingen in Zuid-Afrika. Van hen erfde hij zijn groote liefde voor de Transvaalsche Boeren. In 1866 te Leiden gepromoveerd, werd hij geplaatst als referendaris aan het departement van justitie, als hoe danig hij wegens zijne groote werkkracht en bekwaamheid allerachting wist te winnen. In 1883 nam hij als lid der tweede ka mer zitting voor het hoofdkiesdistrict Tiel, zich aansluitend bij de antirevolutionaire party en weldra als een harer scherpzin- nigste woordvoerders geprezen. Van 1888 tot '91 bekleedde hy de eer volle betrekking van voorzitter der Kamer. In 1891 werd hij door de kiezers van Tiel niet herkozendoch verwierf een zetel voor Steen wijk welk district hij vertegen woordigde tot aan de ontbinding van 1894, toen hij door Steenwij k losgelaten terstond werd afgevaardigd door Delft, voor welk distriet hij tot aan zijn dood zitting had. Doch niet minder als zaakgelastigd ver tegenwoordiger der Transvaalsche regeering bij de voornaamste hoven van Europa heeft de overledene zich verdienstelijk gemaakt. Be historie der verwikkelingen tusschen Transvaal en Engeland heeft hij medege maakt en hoe groot zijn aandeel is geweest in de winst, welke deze verwikkelingen en onderhandelingen voor Transvaal hebben opgeleverd, zal eerst nu beginnen openbaar te worden. Want wakker op zijn post, om zijn broeders in Transvaal te dienen was deze Hollandsche [Afrikaan in ieder opzicht. Hij spaarde zichzelf niet om hunne belangen aan de hoven te Berlijn, te Londen of waar ook te gaan bepleiten en bevorderen. De zoo voorzichtig gestelde conventie tus- schen Engeland en Transvaal in 1883 was zijn werk, eveneens de handelsverdragen tusschen de Transvaal en Zwitserland, België en Italië, terwijl door zijn optredende Trans vaal op het congres voor Internationaal Postwezen, 1891, in het internationaal postverkeer werd opgenomen. De landbouwers-bietentelers beginnen het te meenen. In Zeeuwsch-Vlaanderen hielden zij ver schillende vergaderingen. En ook te Eist werd in een Donderdag gehouden verga dering besloten zich aan de bepalingen vau den bond van suikerfabrikanten niet te onderwerpen. Men verspreidde een circu- bire, waarin het te Goes vastgestelde concept-contract als grondslag van elke te sluiten overeenkomst wordt aanbevolen; e» den landbouwers aangeraden wordt een gedeelte van het voor bietenteelt bestemde Und een andere bestemming te geven, onder meer omdat de suikerindustrie deels jegens de nieuwe suikerwet niet zooveel rind noodig zal hebben als vroeger. In geen geval echter moeten de landbouwers saaien dan op de volgende voorwaarden lo. de prijs per duizend kilogram bieten Z1j minstens f 9.50 2o. ingeval de fabrikant f 70 per hectare 'oorschot geeft, kort hij daarop 4 pCt.; 3e. een premie worde bedongen voor heptemberle vering, zooals in da concept- overeenkomst „Goes" nader is omschreven 4o. contracten op suikergehalte mogen alleen dan worden gesloten, indien dit ge schiedt op den basis van het contract der Gastelsche beetwortelsuikerfabriek (Direc teur J. F. Vlekke), dat tevens participatie in de winst insluit. Bedenkt toch, zoo eindigt de circulaire, dat, door thans toe te geven, het doodvonnis over de bietencultuur door u zelf wordt uitgesproken. Nu verneemt men dat in de jongst ge houden vergadering van fabrikanten be sloten werd, niet toe te geven. Indien het gerucht juist is, is 't zeer te wenschen dat door volharding en aan eensluiting der landbouwers op de alleszins billijke voorwaarden der Goesche verga dering, het nolumus (wij willen niet) der fabrikanten met een non possusmus (wij kunnen niet anders) der landbouwers worde beantwoord. Belangen van suikerindustrie en bieten teelt worden door het Goesche concept contract gelijkelijk in 't oog gehouden. In hun verweer staan derhalve de land bouwers sterk. Omtrent de leveringsvoorwaarden van de beetwortelen in het a. s. seizoen heb ben de fabrikanten bevolen De beetwor telen die op 15 Nov. zijn aangevoerd maar nog niet geleverd en ontvangen, zullen door den kooper worden gewogen en in ontvangst genomen, blijvende de kosten van scheepbrengen ef waggonladen voor rekening van den verkooper. Beetwortelen welke na 20 Nov. aangevoerd worden, kunnen worden geweigerd. Naar aanleiding van 't verbod door 't gemeentebestuur vau Middelburg aan een Amsterdamsche commissie, om in Middel burg te komen collecteeren, schrijft de Goesche Courant Het verbod is gebaseerd op de 2e alinea van artikel 13 der armenwet, lui dende „Geene zoodanige inzameling mag plaats hebben ten behoeve van instellingen, die vallen in de toepassing van het laatste lid van art. 7". Dat artikel 7 schrijft voor dat de be palingen betreffende de inrichting en het bestuur der instellingen, onder litt. b en c van art. 2 vermeld, door hare bestuurders aan het bestuur der gemeente, waar zy zijn gevestigd, moeten zijn medegedeeld binnen een maand nadat zij tot stand komen. En verder luidt het laatste lid, waarop het vooral aankomt, als volgt: „De instellingen, voor welke de gevor derde mededeeling niet binnen de gestelde termijnen geschiedt, missen van het oogen- blik vau het verstrijken dier termijnen af totdat zij plaats heeft, de bevoegdheid bij art. 1691 van het Burgerlijk wetboek aan zedelijke lichamen toegekend, tot het aan gaan van burgerlijke handelingen". Nu meende het gemeentebestuur van Middelburg dat de vereeniging, die het gold, viel onder de toepassing van deze bepaling en geen collecte in onze gemeente mocht houden, omdat zij niet op de lijst van Middelburg voorkomt. Evenwel herinneren wij er aan dat reeds eene beslissing bestaat, waarbij het houden dezer collecten niet in strijd met de .wet wordt geacht. Deze beslissing is gegrond o. a. op de overweging, dat, indien uit de aangehaalde artt. moest blijken, dat de collecten alleen mogen gehouden worden binnen degemeente, waarin de instelling op de lijst staat, het oollecteeren buiten de gemeente voor der gelijke instellingen in het geheel niet by de wet geregeld zou zijn. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het stoomschip „Utrecht", vrachtboot van de Rotterdamsche Lloyds, vertrok 28 Fehr. jl. van Rotterdam naar Java en Atjeh. De bemanning bestond op drie na uit die van het eenige dagen te voren gestrande stoomschip „Gelderland" deze mgnschen waren dus, wat verschrikkelijk is, van den dood gered om dezen andermaal in de kaken te vallen. Want het lijdt geen twijfel of de „Utieeht" is vergaan. Op de fransche kust by Brest zijn namelijk aangedreven paneelsgewijze bewerkte hutdeuren, een reddingboei gemerkt UtrechtRotterdam en de deur eener hut van vernist hout, met het opschrift proviandkamer. Voorts tal van voorwerpen en kisten. Passagiers waren niet aan boord, doch te vreezen is dat de bemanning, uit 36 koppen bestaande, is omgekomen. Het geheel ijzeren schip werd in 1880 te Middlesbrough gebouwd en was 2174 registerton groot. Vermoedelijk is 't schip verongelukt alg gevolg eener ontploffing die in de lading voorzoover die uit ammunitie bestond» bestemd voor Atjeh, kan ontstaan zijn. „Ik weet den dag mijns doods niet". De minister heeft thans uitgesproken dat in 't stemlokaal een kotje voor de 200 kiezers voldoende is. Er zal derhalve niet veel te timmeren vallen, en plaats voor een, hoogstens twee stemplaatsen zal er in de dorps-gemeente huizen wel wezen. In de quaestie van het bekende Zondag amendement geeft de Standaard een toe lichting die wij in ons volgend no. hopen op te nemen. De spoed waarmede de tweede kamer met 't oog op 't haar toelachend paaschreces, thans werkt is oorzaak dat wij aan 't in ons vorig no. gemelde omtrent hare plannen met het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen weinig of niets hebben toe te voegen. Wij vermelden slechts dat het wetsont werp is aangenomen en dat op voorstel der commissie van rapporteurs besloten is om, indien vergelijking der hnurwaarde onmogelijk is, 6 procent van de verkoop waarde als huurwaarde te beschouwen. Onder 't opschrift12 of 24 meldt de TelegraafMet 1 Mei zullen volgens be sluit der Belgische regeering op alle post-, telegraaf- en telefoonkantooren en alle stations van België een nieuw stelsel wor den ingevoerd. In het vervolg zullen de uren niet meer geteld worden van 1 tot 12, doch van 1 tot 24 beginnende met middernacht. Door dit besluit heeft België voldaan aau den wensch der internationale con ferentie over het invoeren eener zelfde meridiaan, welke conferentie in 1884 te Washington is gehouden. Deze quaestie is op het verleden jaar te Londen gehouden spoorwegcongres eveneens ter sprake ge bracht. Het tellen der uren van 1 tot 24 is even wel tot nu toe alleen ingevoerd in Italië, Canada en Britsch-Indië, de astronomen volgen dezelfde regelingzij beginnen den dag evenwel niet met middernacht, doch met het doorgaan der zon door den meridiaan dat is des middags. Zy volgen in dit op zicht het illustre voorbeeld van Ptolomeus. By de Babylomiërs, de Syriërs en Per sen begon de dag met zonsopgang, bij de Joden, de oude Atheners, de Chineezen en andere volken met zonsopgang. Zonderling evenwel is het, dat bij de indeeling der uren het 12 tallig in plaats van het 10 tallig stelsel wordt gebruikt. Deze indeeling is evenwel eeuwenoud, al weet men ook niet met juistheid den tijd van haar oorsprong na te sporen. Waar schijnlijk is zij afkomstig uit Babylonië en een overblijfsel van eeuwenoude reeds lang verdwenen beschaving, die tot op dit oogenblik stand heeft weten te houden. Yan de Babyloniërs is de indeeling over genomen door de Egyptenaren zij breidde zich later uit tot de Grieken, die haar aan de Romeinen hebben medegedeeld en door dezen weer naar het Noorden is overge bracht. Algemeen is zij evenwel nooit ge worden, de Chineezen huldigden het deei- male stelsel, andere Aziatische volkeren verdeelden den dag in 60, de Mexicanen in 8 deelen. De oude indeeling van den dag in twee maal 12 uur hangt nauw samen met de wijze waarop de tijd geregeld werd voor het bestaan der uurwerken. Een Roomseh blad Het Centrum vestigt de aandacht op het volgende Kuyper-Lohman. „Onder bovenstaand opschrift schrijft de Middelburgsche Courant In D e Stand, weer anderhalve kolom om de lezers op de hoogte te brengen van eene besehuldiging, in de zitting der Tweede Kamer van 2 Maart jl. door den heer Lohman, den heer Kuyper naar het hoofd geworpen, nl. van dreigement en verdachtmaking tegenover de leden der Kamer te hebben gebezigd. Welk een lieflyk schouwspel leveren toch die hoofdmannen der anti-revolution naire partij dezer dagen 1 Geen wonder dat het hoe langer hoe meer onmogelijk wordt de kudde bij elkaar te houdenen dat men, nu men eigen par. tijgenooten niet vertrouwen kan, zich beijvert aan de katholieken vriendelijkheden te bewijzen, die zooveel willen zeggen als: „och, helpt ons toch weer, anders gaan wij er onder." Wij wenschen de opmerkingen van het Zeeuwsche blad te laten voor wat ze zijn. Maar één ding is zeker en blijkt ook uit het bovenstaande overtuigendn.l., dat men zich van liberale zijde verkneukelt van pret over het eindeloos, het dag aan dag voortgezet geharrewar in de anti-revolutionaire partij. Was de eenheid by deze party bewaard gebleven, de kansen der liberalen zouden waarlijk buitengewoon slecht staan. Bij de eerstvolgende verkie zingen was hun nederlaag verzekerd. Thans echter mogen zij de hoop koesteren nog maals de meerderheid te zullen behouden. Het eindeloos gekibbel tusschen Nederlan der en Standaard, öe nooit verflauwende aanvallen op de leiding der georganiseerde anti-revolutionaire party effenen hun pad. Met de bestrijding der anti-revolutionaire partij belasten zich de anti-revolutio- nairen-zel ven I" Of en hoe er samenwerking zal zijn en met welke partyen, is eene quaestie die nog niemand heeft opgelost. Wij vernamen uit het Y aderland een vooruitstrevend liberaal blad la Mid delburger dat men van die zyde liever met oud-liberalen zal samengaan dan met de democraten uit andere par tij en. Doch hoe 't zij, wij ondersteunen de klacht van het Ëoomsche blad, het zijn de antirevolutionairen die de antirevolu tionairen bestrijden en de eenvoudige antirevolutionaire kiezers van zich ver vreemden. het Program van den Christelijk Histo- rischen Kiezersbond. Het eerste artikel luidt „Ofschoon wij van God geen stelsel van staatkunde ontvangen hebben en even min eene oplossing van vraagstukken die een speciaal onderzoek vereischen, zoo erkennen wij toch dat i® het Evangelie van Jezus Christus beginselen liggen op gesloten die behooren geëerbiedigd te worden op elk levensgebied, dus ook waar sprake is van de verhouding tusschen overheid en onderdanen, tusschen moeder land en koloniën, tusschen patroon en werklieden. Op dien grond erkennen wy onze overheid als eene macht van God over or.s gesteld en dulden wij geene verkorting van gewetensvrijheid"* Die woorden „het Evangelie van JezuB Christus" deden een inzender in de Ne derlander de aandacht vestigen op het tegenwoordig Algemeen reglement der Remonstrantsche Broederschap, de verkla ring inhoudende dat „de broederschap ten doel heeft op den grondslag van het evangelie van Jezus Christus, en getrouw aan haar beginsel van vrijheid en ver* draagzaamheid, het godsdienstig leven ta bevorderen." De namen der oprichters van den Chr. Historischen bond zijn ons waarborg dat met dat „Evangelie van Jezus Christus" niet dat van de Remonstrantsche Broeder schap zal worden bedoeld, althans niet in modernen, maar zeer zeker in ortho doxen zin. Maar had dan niet eene uitdrukking dienen gekozen te zijn, die voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar is Aan een program, aan een eerste arti kel in een program mag immers de eisch van ondubbelzinnigheid niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst ge steld worden. Overigens zal wel niemand dezen inzet van hst program heel sterk vindenmet zijn „ofschoon" zijn bloote „eerbiediging" van de beginselen van „het Evangelie vaa Jezus Christus" f zijn „grond" fwelke?) ter erkenning van de overheid, eu zijn niet gedulde verkorting van (eigenook anderer?) „gewetensvrijheid". Nog eens, wij verstaan best wat de ontwerpers bedoelden, doch ook dit laatste woord herinnert maar al te veel aan de afgezaagde leuze van reeds lang ontbonden moderne kiescolleges. Wijlen Jacobus Bellamy, ons Zeeuwen niet onbekend, luchtte eens zijn onge noegen over het keurslijf, in de navol gende bewoordingen. Zy, die tot vrouwelijke pracht, Het keurslijf eerst heeft uitgedacht, Was wis een rimplig wijf van driemaal dertig jaren, Wier grommigheid der lieve jeugd, 't Genot ontzei der zoete vreugd, Omdat haar 't zoet genot was met de jeugd ontvaren. Had dan de deugd geen macht genoeg, Dat ze een vermeetle hand verjoeg, Die, met een dartle drift, een' boezem dorst genaken? Moest dan een mislijk samenstel Van walvischbeen, met wreed geknel, De maagdelijke borst zoo strengelijk be waken? Natuur! men handelt tot hoon! Gij schept vergeefs uw toovrend schoon! Gij kunt der grilligheid der mode niet be hagen Ach! mocht zij, die deez' dwaze pracht! Te zinneloos heeft uitgedacht, Tot straffe, in Pluto's hof, een gloeiend harnas dragen! Het Weekblad ontleent het hier vol- gende stukje uit den Westvlaamschtn Landbouwer van den 6en dezer. SUIKERBIETEN-PLANTERS. Donderdag hebben meer dan 150 land bouwers aan de statie te Jodoigne eene vergadering gehouden om te beraadslagen over het planten van suikerbeeten in 1897. De suikerfabrieken van Haugaerde en Thienen, welke voorzien worden door de 1 eplanting uit de omstreken van Jodoigne, bieden maar 17 frank meer per duizend kilo's betteraven aan twaalf graden. Zij voegen er vervolgens de verplichting by voor de landbouwers 50 percent pulp te nemen aan den prijs van zes frank de duizend kilo's. Op deze wijze verminderen zij van S 4 fr. den prijs der beeten en verhoogea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1