KERKNIEUWS, Landbouw. geen gunstig licht op ctë moraliteit der bezittenden. Op allo manier toch bleek, dat er ten deze ontduiking onder allerlei vorm ont stond, en dat hierdoor aanzienlijke som men aan de schatkist ontstolen worden. Bedenkt men hier nu bij, dat vele van deze praktijken gepleegd werden door personen die op sterven liggen, en dus in een oogenblik, waarop hooger ernst het hart pleegt te vervullen, dan blijkt het met de de „Christelijke en maatschappe lijke deugden" nog niet veel gevorderd te zijn. Dat de wet de Regeering tegen deze misbruiken wapenen wil, is dan ook uit nemend. Alleen maar en hier is door de heeren Pijnappel, Borret en Heemskerk terecht op gewezen het gaat niet aan, deze maatregelen zóo te nemen, dat wie eerlijk was, en ook bij zijn sterven eerlijk te werk ging, er schade door zou lijden, niet voor zich zelf, maar voor zijn erf genamen. De kunst is hier, de deur voor het misbruik te sluiten, zonder dat ge den eerlijken burger te na komt. 12 Maart 1897. Z. M. de keizer van Oostenrijk-Hongarije heeft het Grootkruis derFranz Jozef-orde geschonken aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, den heer J. P. Havelaar. Bij kon. besluit is benoemd tot di recteur der Rijkskweekschool voor onder wijzers te Nijmegen, Joh. A. Leopold, te Middelburg, aan wien, met ingang van denzelfden dag, eervol ontslag is verleend uit zijne betrekking van directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg. Bij de werken tot verbetering van het kanaal van Terneuzen zijn benoemd: tot tijdelijk adjunct-ingenieur de heer H. Thorn Prikker, adjunct-ingenieur bij den algemeenen dienst van den waterstaat te 's Gravenhage, en tot buitengewone op zichters de heeren C. Stuurman te IJmui- den, W. D. J. Hammecher en F. J. de Groote te Rotterdam, en E. J. van Weij lis bergen te Hoofdplaat. (Tem. Crt De tweede kamer benoemde tot rapporteurs over het wetsontwerp tot goed keuring van de uitgifte in erfpacht van terrein te Ierseke, ten dienste der haven aldaar, aan de gemeente Ierseke, de heeren Guar les van Ufford, Nolens, Meesters, Schepel (voorzitter) en De Bieberstein. De Haagsche Courant levert eene kleine rectificatie op de bewering van prof. Fokker dat in de laatste twintig jaar te Groningen bij acht benoemingen slechts éen buitenlander was. Het blad voegt er het volgende bij: Maar in de laatste tien jaren was over geheel Nederland gerekend, de waarheid eene andere. Want dan ziet men: te Utrecht achtereenvolgens benoemd de Duitschers Salzer, von Eiselsberg en Narath, te Lei den den Duitscher Yeit, en te Groningen de Duitschers Ranke en nu Döderlein. Niet dat er nu en da» een vreemde ling van naam wordt benoemd zal bezwaar ontmoeten. Maar dat 't bij de „meerderheid" der faculteiten regel werd, dat is de ernstige grief van al wie iets voelt voor Hollands eer op wetenschappelijk gebied. In sommige bladen is betoogd dat vele gemeenten last in de huishouding zullen krijgen door de invoering der nieuwe wet op het personeel, vooral in die plaatsen, waar men (sinds vele en vele jaren) in de rekening boekte de opbrengst der op centen over het dienstjaar van het Perso neel (1 Meieinde April) en niet die over het kalenderjaar. Nu kan men in die plaatsen alleen boeken van 1 Mei tot 31 December 1896, want de opcenten van Januari tot ultimo April 1896 zijn reeds ge boekt in den dienst 1895 van de gemeente. Vele gemeente-ontvangers hebben daar door in hun journaal van ontvang over 1896 duizenden minder. Voor die gemeenten is niet veel anders te doen dan óf te leenen, óf minder saldo te boeken. Prov. Blad no. 30, bevat het besluit van Gedeputeerde Staten om, aan den Provincialen Veearts der le klasse E. L. van Mervennée (thans geplaatst te Goes) als standplaats aan te wijzen de gemeente Middelburg en als dienstkring de gemeenten in Walcheren aan den Provincialen Veearts der 2e klasse J. Z. Risch, thans geplaatst te Scher- ponisse, als standplaats aan te wijzen de gemeente Goes en als dienstkring de ge meenten Goes, Kloetinge, Kattendijke, We- meldinge, Kapelle en Wolfaartsdijk. Door het gemeentebestuur van Mid delburg wordt, naar de Midd. Ct. meldt, een poging aangewend, om met de wet in de hand collecten tegen te gaan. Het deed dit hoofdzakelijk om eens te doen uitmaken, in hoever langs dien weg voorgoed een einde te maken is aan dergelijke collecten en of de gemeentebesturen niet krachtiger daartegen kunnen optreden. Men had plan Dinsdag te Middelburg eene inzameling te houden ten behoeve van de „Vereemging tot ondersteuning van wedu wen en weezen te Amsterdam," doch het gemeentebestuur heeft die verboden, onder mededeeling dat het, ging men toch ertoe over, die zou stuiten. De aanbrengpremie voor vrijwilligers die zich voor 6 jaar verbinden bij de ko loniale troepen, is van 15 dezer af bepaald op f 20; tot nu toe bedroeg zij f 10. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sint Laurens ds. H. J, Couvee ta Kerkwerve. Beroepen te Haatten (toez.) ds. K. A. v. Griethuysen te Kethel te Schel- lingwoude ds. A. H. L.De Bel ts Bussura. Aangenomen naar Leersum door C. J. Warners, eand. te Leiden naar Nieu- wolde door ds. J. A. Broekers te Molk- werum. Bedankt voor Pernis door ds. C. Waar denburg te Goedereede. Geref. Kerken. Beroepen te Driesum ds. F. C. v. Dorp te Uelsen (Bentheim) te Buiksloot met Zunderdorp dhr. A. Kuyper Jr. cand. te Amsterdam te Nes met Wierum dhr. W. Hooglandt cand. te Utrecht. Door de classis Deventer is met ingang van 1 Mei, a. s. eervol emeritaat verleend aan ds. W. Diemer te Wij he. Ds. S. O. Los te Zalk, die het be roep naar de Geref. Kerk te De Lier (bij Delft) aannam, houdt den laatsten Zondag van deze maand afscheid te Zalk en denkt den eersten Zondag in April in zijne nieuwe gemeente intrede te doen, waar zijn rader, ds. Los van Oud-Vosmeer, hem hoopt te bevestigen. Jl. Zondag nam ds. C. J. Kapteijn te Andel afscheid van de gemeente met een leerrede naar 2 Tfcess. 316. A. s. Zondag D. V. zal hij te Axel be vestigd worden door zijn broeder ds. W. Kapteijn uit Breda, en des namiddags intrede doen. De classis Amsterdam heeft den heer A. Kuyper Jr. praeparatoir onderzochten met algemeene stemmen tot de Bediening des Woords toegelaten. De heer Kuyper stelt zich voorioopig niet beroepbaar wegens voortzetting zijner studiën. Door de deputateu voor de Zending order de Joden wordt bericht, dat tot col porteur voor den arbeid onder de Joden, met 1 April, is benoemd de heer G. Jager van Veendam. Voorioopig zal de nieuw aangestelde eenigen tijd onderricht en lei ding ontvangen van ds. Kropveld te Wad dingsveen, terwijl de tijd van aanvaarding en de plaats van vestiging later wordt medegedeeld. Naar wij vernemen is de heer Jager thans tijdelijk als Bijbelcolperteur enz. werkzaam in de stad Groningen. Chr. Evangelische Gem. Beroepen <e Goes ds. J. W. van Lenssen te Oude Leije (Friesland). RE OH TSZ AKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen P. B. W., oud 22 jaar boerenknecht en J. F. M. oud 19 j. landbouwersknecht te Oostburg beide thans alhier in hechtenis en waarvan de behandeling breedvoerig is vernield in ons nommer van 27 Febr. 1.1. Beklaagden werden wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende ieder veroor deeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren met mindering van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht. Verder zijn veroordeeld wegens: diefstalF. v. H., 21 j. hvr. van A. de B., veldarbeidster Koewacht tot 14 d. gev. straf mishandelingL. W., 16 j. werkman Goes tot 1 m. en A. W., 14 j. arbeider Waarde tot 3 w. gev. straf verduistering in dienstbetrekking P. L., 21 j. kleermakersknecht Ossendrecht tot 1 d. gev. straf, en huisvredebreuk: J. W., 19 jP. F. de J., 30 j. en E. J., 24 j. klompenmakers Goes, ieder tot 7 d. gev. straf. Vrijgesproken: F. J. de R., 82 j. werk man Kemseke beklaagd van diefstal en opgeven van een valschen naam en J. J. V., 19 j. kruideniersknecht Goes beklaagd van huisvredebreuk. Op Vrijdag 19 Maart a. s. des voor middags te 10 uren, zal voor bovenge noemde rechtbank behandeld worden de zaak tegenlo. D. S., oud 41 jaar, schip per op het tjalkschip „Eendracht", geb. te Bergen op Zaoin, gedomicilieerd te Hans- weert. 2o. L. H., oud 44 jaar, schipper op het tjalkschip „Op hoop van Zegen", geb. te Zaamslag, wonende te Papendrecht, en 3o. T. M., oud 23 jaar, schipper op het tjalkschip „Onderneming", geb. en wonende te Sliedreckt, ter zake dat zij op 14 November 1896, des namiddags ten omstreeks iVs ure, te Vlake, gemeente Schore. toen onder de staatsspoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland een sleepboot was gezonken en op last van den ingenieur van 's rijks waterstaat W. F. Stael, die aldaar met hot toezicht op de scheep vaart was belast, voor die brug een ijzeren zoogenaamde modderbak was ge steld, teneinde voor de veiligheid dei- scheepsvaart den schippers van zwanr ge- ladene schepen te verhinderen onder die brug met hunne schepen te passeeren, zijnde de beklaagden bekend dat die modderbak met het doel daar was ge plaatst, en welke modderbak, aan elk eind met een touw vastgemaakt, aan een daar aanwezige dukdalf, den toegang tot die brug afsloot, opzettelijk, allen aanwezig op het zwaar geladen schip van den len beklaagde, in vereeniging jen gelijktijdig een dier touwen hebben losgemaakt en doen losmaken, en de modderbak, met be hulp v n de bemanning op hun schip, die op last van den len beklaagde handelde, ach teruit hebben getrokken, teneinde met hun schip on Ier de brug door te gaan, door welke handeling gevaar voor de scheepvaart te duchten was, immers waren zij met hun schip langs den modderbak onder de brug doorgegaan, dan was hun zwaar geladen schip met de gezonken sleepboot in col lisie gekomen en waren daarvan en daardoor rampen te duchten geweest, althans dat zij door voornoemde handeling opzettelijk ge poogd hebben den modderbak zoodanig te verplaatsen en zoover achteruit te halen, dat zij met hun schip onder de brug door konden varen, waardoor voor de vei ligheid der scheepvaart aldaar gevaar te duchten was, in de uitvoering van welk voornemen zij zijn verhinderd geworden door de van hunnen wil onafhankelijke omstandigheid, dat de brigadier-majoor der rij ksveldwacht M. J. Verhoek en andere personen door in tegenovergestelde richting van dien bak te trekken, deze weer in den vorigen stand van afsluiting van het vaar water brachten. Vanwege het openbaar ministerie zijn in deze zaak 4 getuigen gedagvaard. Door het hoofdbestuur der Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen (erkend bij koninklijk besluit dd. 12 Juni 1890 no. 31), gevestigd te Hontenisse, waarvan voorzitter is de heer K. J. A. G. Collot d'Escury, secretaris de heer C. J. Hocke lloogenboom en penningmeester jde heer Adr, Wolfert, is dt. 9 Maart vol gende circulaire verzouden aan de „Neder- landsche bietenverbouwers". „De lage beetwortelprijzen en de be zwarende voorwaarden, door de suikerfa brikanten in de nieuwe contracten gesteld, maken op het oogenblik den verbouw van beetwortelen nagenoeg onmogelijk. Overal komen de bietenverbouwers dan ook samen, om zich tegenover de fabrikanten aaneen te sluiten. In de op 6 Maart jl. te Goes gehouden vergadering van bietenverbou wers uit Zeeland Noord-Brabant, Holland en Gelderland werd algemeen de wensch uitgesproken, dat die aaneensluiting eene blijvende zoude zijn en werd onze ver eeniging aangezocht, zich met de organi satie te belasten. Overtuigd als wij zijn, dat slechts eene algemeene, blijvende aaneensluiting de bie tenverbouwers in staat zal stellen, om èn behoorlijke voorwaarden én betere prijzen te bedingen, namen wij d ie opdracht gaarne aan en nemen wij de vrijheid, u hieronder eene lijst tot deelneming aan te bieden. Slechts algemeene toetreding kan tot voldoend succes leiden. Laat dus geen bie tenverbouwer achterblijven; onze geringe contributie f 0.25 per persoon kan voor niemand een beletsel zij." Het bestuur deelt verder mee dat het zich voorstelt, zeer spoedig eene algemeene vergadering van afgevaardigden samen te roepen, ten eiude té overwegen wat door hen in de naaste toekomst moet worden gedaan, en welke wijzigingen de nieuwe toestand in de statuten noodig maakt. „Geen geld geen Peeën." In een vergadering van den Boerenbond te Oud-Beijerland zijn weder 400 H. A. geteekend van de circa 100 aanwezigen, terwijl zeker nog wel 200 H. A. zal ge teekend worden door hen die niet ter vergadering aanwezig waren. Hansweert. Door het springen van het cylinderdeksel heeft de zeeboot Illi nois (Red Star Line) bestemd naar Phila delphia van af Dinsdagnamiddag alhier op de reede gelegen, aan boord waren ruim 200 landverhuizers. Door de sleepboot Norway zijn de noo- digo materialen ter herstelling aangebracht en is de bcot heden Vrijdag naar bestem ming vertrokken. Te VlifS5ingen had Woensdagavond eene vergadering plaats van verscheiden besturen van werklieden; en vakvereeni- gingen aldaar, om eene bespreking te houden over de viering van een arbeids- tevens verbroederingsfeest op 1 Mei. Patrimonium verklaardde bij monde van zijn voorzitter, dat net uit beginsel tegen het vieren van eiken Meidag is en ont raadde aan deze beweging mede te doen daar zij propaganda voor het socialisme beoogt. Bovendien acht zij het veel nuttiger werk, krachtiger aan de ontwikkeling der arbeiders mede te werken dan het vieren van een verbroederingsfeest, dat uit den aard der zaak zulks toch niet kan zijn. Dit zal meer succes hebben dan het ma ken van eene vertooning die toch fiasco maakt en de zaak der arbeiders dus bederft. (M. C.) Vlissingen. Het Koninklijke Engelsche jacht „Victoria and Albert" zal Dindaga. s. hier ler reede arriveeren om Dinsdag mid dag op de haven te komen ter ontscheping der keizerin weduwe Friedrich, die per aansluitenden mailtrein de reis naar Duitsch- land zal vervolgen. Stoppeldijk. Op de hoeve van den landbouwer A. in den Pauluspolder alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Vijf stuks melkvee zijn aangetast. Door den districtsveearts zijn maatregen genomen om de verspreiding der gevreesde ziekte, vooral met liet oog op den aanvoer van vee op de markt te llulst, zooveel mogelijk te beperken. Kioetingo. De Minister van Justitie heeft benoemd tot onbezoldigd rijksveld wachter J. Meulenbcrg gemeenteveldwach ter alhier.* Scherpcnisse. Door den districts veearts te Dordrecht is op de hofstede van den landbouwer I. K. llage alhier een geval van besmettelijke vlekziekte bij een varken geconstateerd. Te Utrecht kwam Dinsdagnacht eene 24-jarige „schoone" een tapperij binnen en stond niet weinig verbaasd daar haar vroe- geren beminde, die naar zij meende zich te Amsterdam bevond, aan te treffen en wel in gezelschap van eene medebewoon ster dier .straat, met wie zij reeds sedert lang op voet van oorlog leefde. Na her haalde malen te hebben beproefd de aan dacht van den jongen man tot zich te trekken, hetgeen haar evenwel niet gelukte, omdat deze haar blijkbaar niet wilde zien, verliet zij ijlings de tapperij doch keerde reeds weinige oogenbli'iken later terug en trad toen dadelijk op hem toe en vroeg hem of hij even met haar naar buiten wide gaan daar zij hem wenschte te spreken. Toen hij dit beslist weigerde, hailde zij onverwachts een groot broodmes voor den dag en bracht hem daarmede, vóór dat hij het had kunnen voorkomen, twee diepe sneden aan den hals toe, waarna zij het mes wegwierp en, gebruik makende van de verwarring, zich verwijderde. De verwonde, die tengevolge van het vele bloedverlies spoedig het bewustzijn verloor, werd nadat aan het polietiebureau liet eerste verband was gelegd, onmiddel lijk naar het ziekenhuis vervoerd, daar zijn toestand r.iet buiten gevaar werd geacht. De daderes werd kort daarna door de politie in haar woning gearresteerd. Voor eenigen tijd werd in de Friesohe gemeente Smallingerland eene koe van den veehouder B. geslacht, die niet aangegeven was. Dit werd verklikt en B. veroordeeld tot f 50 boete wegens ontduiking der be lasting. Iemand die den knecht van B. vroeger mishandeld en daarvoor 14 dagen gevan genisstraf ondergaan had, diende uit wraak tegen den knecht een aanklacht in, dat deze als getuige in zake het sluiken der koe, zich aan meineed ten voordeele van zijn boer B. had schuldig gemaakt. De knecht werd op bevel van den rechter commissaris in voorloopige hechtenis ge nomen, hetgeen tengevolge had, dat ook de meid voor den rechter-commissaris moest verschijnen en na verhoor, eveneens ver dacht van meineed, achter slot en grendel werd gezet. B. en zijne vrouw zullen zich eerstdaags moeten verantwoorden, verdacht den knecht en de meid tot het afleggen van valsche getuigenis omgekocht te hebben. Had B. de koe aangegeven, dan zou hij ten hoogste f 3 aan belasting hebben moeten betalen, waardoor dan al deze ellende was voor.-omen. Hbl. Vreugde heerschte er in een gezin op het Noordbrabantsche dorp V., toen de post het bericht bracht, dat de zoon van uit zijn garnizoen, waar hij als milicien in dienst lag, een pakket had afgezonden. Wat een brave jongen, zei de moeder, ik wist wel dat hij zijne ouders niet zou vergeten. Daar arriveert het met ongeduld verbeide pakje; nieuwsgierig wordt alles doorzocht en men vindt eenige pakjes witte poeders, die de zoon volgens een begeleidend schrijven had gekocht om de koorts kwijt te raken en nu ze hem toch niet hielpen, ze aan moeder zond, omdat ze geen al te beste borst had 1 Moeder, getroffen door de belangstelling van haar lieven jongen, nam het medica ment dankbaar in ontvangst en retourneeide als wederdienst twee gerookte worsten en vijf gulden. Zou het wel ïemaud zijn wijs te maken, hoe een soldaat aan den kost komt De twee Haarlemsche lotelingen, die zich op den dag der inlijving niet hadden aangemeld, doch willekeurig zich hadden verwijderd en zich thans hebben aange meld, zullen vermoedelijk hunne daad wel betreuren. Vooreerst moeten zij voor de Rechtbank komen, die hun een geld boete van ten lioogBte f 100 of eene ge vangenisstraf van ten hoogste éene maand lang kan opleggen. Bovendien worden zij voor den tijd van zeven jaren ingelijfd, waarvan zij een tijdvak van vijf jaren onder de wapens worden gehouden. Te Gelderma'sen hoopt den 29sten Maart een echtpaar zijne diamanten brui loft te kunnen vieren. Dit zeldzame voorrecht valt dan te beurt aan de echte lieden Willem van Zandwijk en Elisabeth Verbeek. De beide oudjes, die nu 87 en 86 jaren tellen, zijn nog zeer kras; de man verricht nog alie dagen veldarbeid. Hedenmorgen werd te Utrecht met een der spoortreinen eene vrouw aange bracht die tusschen Amersfoort en Utrecht in den trein het leven had geschonken aan een zoon. Bij aankomst te Utrecht werd zij naar het ziekenhuis aldaar over gebracht. Zij reisde met haren man en vijf kinderen. Gisteren bracht de Haagsche politie naar het commissariaat aan de Groenmarkt een zink werker over, die niet af te bren gen scheen van zijn voornemen om aan H.M. de Koningin Regentes ten paleize een beschilderde tegel persoonlijk aan te bieden. Zelfs op het bureau vereischte het nog geruimen tijd alvorens men den man aan het verstand had gebracht d op dergelijke wijze geen geschenken' a™ de Regentes konden worden aangeboden Eerst nadat hij volslagen tot kalmte Waj gekomen, werd de man vrijgelaten. Wijl de gevangenis te Breda en ook die le Den Bosch geheel bevolkt zijn, ku nen er vooreerst geen stiafvonnissen worde geëxecuteerd. n Te Hilversum is een 9 jarige knaan onder een wagen geraakt. Toen men U.» er van onder haalde? was hij reeds een ly\ In tegenstelling met de meeste andetj streken, is er te Roon een agent eener suiki rfabriek, die reeds aanmerkelijk meer HA. ter bezaaiing heeft gecontracteerd dan het vorige jaar. De contracten zijn alle op suikergehalte. Naar men meldt, wordt getracht om in de gemeente Deest een geitenroom boterfabriek op te richten. R, jy Te Massale heeft een jonge vronw van 25 jaar, die nauwelijks driemaanden gehuwd was, haar man vergiftigd door middel van phosphorbrei. In weerwil van de tegenkanting zijner familie, ondanks de verstandige raadgevingen van buren en vrienden huwde een iandbouwer in het laatst van 1896 een boerenmeid van slechte reputatie de 25 jarige Germaine Roucayrol. De man, Barthes geheeten, was 33 "jaar oud. Den 4en Februari begaven de jong- gehuwden zich naar de kermis, Germaine drong er op aan, dat haar man haar een zwarten doek zou koopen. Hoewel de man zich verwonderde over haar keuze en te kennen gaf, dat een zwarte doek een jonggehuwde vrouw misstond, deed hij haar zin. Met de grootste kalmte verklaarde Ger maine later in de instructie, dat zij een zwarten doek moest hebben om over haar man in den rouw te gaan. Tetwijl Barthes met den kermisnegociant over den prijs van den doek onderhan delde, begaf Germaine zich naar een apotheek in de buurt, waar zij het ver gif kocht. Zes dagen later nam zij een gunstige gelegenheid waar, om hem een sterke dosis, door zijn soep gemengd, toe te dienen. Des middags reeds werd Barthes door hevige brakingen overvallen en was hij genoodzaakt, naar bed te gaan. Des nachts verergerde zijn toestand zoodanig, dat hij het uitgilde van de pijn. Germaine stond toen op om thee voor haar man te zetten, waarbij zij in de gelegenheid was, hem opnieuw een dosis vergif in te geven. De doodsstrijd van den ongelukkigenBarthes duurde verscheidene dagen; eindelijk stier! hij. Intusschen deden verschillende geruch ten en vermoedens de ronde en op den dag der begrafenis van den ongelukkige werd luider en luider de overtuiging uit gesproken, dat Barthes vergiftigd moest zijn. Het gevolg hiervan was, dat vronw Barthes denzelfden dag nog gearresteerd werd. Zij legde onmiddellijk een volledige bekentenis af. Zonder eenige ontroering te toonen verklaarde zij, tijdens de con frontatie met het lijk van haar man, dat zij hem uit ilen weg had geruimd, omdat zij alsgetrouwde vrouw niet vrij genoeg was. In de week die met 6 Maart eindig de, kwamen te Bombay 1270 gevallen van pest en 635 sterfgevallen voor. Het Mansion-Housefonds te Londen heeft in 8 weken tijds precies 400.000 pst. inge zameld. Uit Kiel wordt gemeld dat Keirer Wilhelm voornemens is de feestelykheden ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringa- jubileum van Koning Oskar van Zweden b en Noorwegen (in Juli) by te wonen. Van I Stockholm uit zou de Keizer dan zijn jaar- I lijksehe Noorsche reis aanvaarden. In het museum te Leipzig zijn twee JÏ schilderijen ter waarde van 700 en 800 g mark moedwillig vernield. Uit het eene, dat Salomo's afgoderij voorstelt, is eeaitsk gesneden, de dader heeft dit meegenomen- In het tweede, een Zigeunermeisje voor stellend, zijn twee verticale sneden gegeven, blijkbaar met de bedoeling den kop van het meisje verder uit het stuk te snijden. Uit Manilla wordt de inneming gemeld van Salitrain, een stelling der opstande lingen. Generaal Zaballa is aan het hoofd zijner kolonne gevallen. De Spanjaarden hadden 10 dooden en 30 gewonden, waar onder 5 officierende opstandelingen ió dooden. Te Chicago is de vorige maand een oud Pruisisch ritmeester, een neef van prin ses Von Bismarck, die 30 jaar geleden naar Amerika was verhuisd en daar aller lei tegenspoed had gehad, overleden als..- couranten-om brenger. Een ernstige rechterlijke dwaling v dezer dagen door de bekentenis van een stervende in Oost-Pruisen aan het lioM gekomen. Te Dungen overleed een land' bouwer nadat hij een geestelijke gebiecM had, dat hij ruim twintig jaar geleden onder afschuwelijke omstandigheden e(!1 schoolmeisje vermoord had. De dorpsonder wijzer werd destijds wegens dezen moord tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld en deze ontzettende straf werd aan een on schuldige geheel ten uitvoer gelegd. Het nieuwe stoomschip, dat de ik®' Harland te Belfast, voor de Whi te-Star I®' bouwt, zal het langste schip worden,Ja ooit de zee bevaren heeft. De length* de „Oceanic" zal 704 voet bedragen. „Great Eastern" was slechts 679 voetd,n°j De waterverplaatsing der „Oceanic" 1 17000 ton beloopen. Bij den bouw het nieuwe stoomschip wordt voornnme gelet op een comfortable inrichting, boeW ook een buitengewone snel bereikt, daar de „Oces Liverpool-New-York ii afleggen- Het reuzensch IgijÖ van stapel loopen. In 't rechtsgeding strooptocht, werd aid ge belangstelling weer opgewakkerd door sir Grahem Bawer, keizer den Hoogen Commissaris. Het begin van dit vei te beteekenen het had i op feiten die bekend zijr ondervrager, de heer Ch twijfeld zelf in geen gev geweest zijn. Het belangwekkendste daar, waar de getuige sp houding tot Rhodes. Dit deel van het verh in zijn geheel volgen. Het liep over de onte Zuid-Afrikaansche Repul kelijk in Johannesburg. „Herinnert gij u, tege October 1895 daarover e had te hebben met den 1 „Ja, de heer Rhodes kw toor in October 1895 kan ik niet zeggen." „Hoe begon het gespr Rhodes zei„Ge moet n eer geven, dat ge tot ni zult spreken over hetgee tellen." „En hebt gij dat gedt heb hem men woord vi „Hadt gij toen wel e den van wat hij u zou kuni „In het minst niefi" „En wat zei hij u mij, dat hij verschillend ontvangen uit Johannesb opstand deden vermoedei een troepenmacht aan d hebben zooals hij het ui „Een oogenblik. Heeft over het bewaken van d de politie f" „Ja hi den spoorweg zou moetei vertelde mij ook, dat de kapitalisten zich hadden Nationale Unie." „Hij vermoedde een o hij zei dat de onlnstei uitbreken en hij achtte kieselijk dat er troepen stonden. En hij zei ook uitbreken zal ik niet stil „Hebt gij van deze ir gegeven aan de regeerinj „En waarom niet redenen. In de tweede vermoedde, dat de heer mededeelingsn zou doen in beweging kwamen i omdat ik begreep dat wi king had op een gebeur in het verschiet lag". Woensdag 17 Boes, bjj Tas door half 10 nieuwe houtware Oostkapelle, door not. T van het gestrande schip Nellslicrkc, bij wee houd door not. Loeff 10 geit, varken, hond met h 1 haan, 3 lammeren, windr mangelmolen, kiekenrer landbouw-, zolder-, melkg hrandhout, huisraad, gees enz. 'sllcer Arendvkrr ert door not. mr. Liebe fhesser 9 uur bij A. Lo paarden 1 16 jaar, zw jaar, 6 melkkoeien, 14 drachtige zeugen, 150 ganzen, 8 eenden, li rammers, karnhond met eeren, tilbury, 4 menwa, jemoenkar, wind-, stroo- l'arnassement, graanzakkei kuipen, vaamhout, mutsaa Donderdag 18 Mlddclhui-g, 8 uur i door not. Verhulst een Kortodelit. Woensdag en van 10—12 en 2—4 uur. W Issclierlic, bij wijl not. Noordijke 10 uur m 'ijwiel, ijssleden. kippen, Bnewege, voor wei h°t. v. d. Kloes 9 uur 4 r I it1?,! 3 tweejarige vaars, halfjarige vaars, 1 vaart mestputloopers, 20 kipt R(,kt°mulen' 1 peemolen, 1 2® en paard, stee ïctt0,l v°gelkooi, dam melk J0 geweer, mest, ho K«.ii66dschap. dhr TO d00r n0t' Mul' fardeno!d?rTSe9, »«ik°c&Br? °n<! 9'i"s banen 'whiestputlooper veeren i ^."wagens, 1 Peen molen dli6Wl,elskar, tfet kettin» iP gen' erven in to? de Marei i 96 e* o R'tthemsche M I '2 cA m?' an8e Nieuwl J 315 CA Aagje Dekens! I daatrs vnn lcL N 80 grool Ito 2-4 uuern °f den dag vtf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2