'f Buitenlandsch Overzicht. üjS&KNlüUWS, SCHOOLNIEUWS. R ECUTSZAKEN. Op het voornaamste kerkhof te Atchison (Missouri) staat oen prachtig monument dat met z(jn witmarmer, op kant gelijkend beeldhouwwerk, aan een cathedraal doet denken. Als men dichter b(j komt, merkt men op, dat het hoofdmotief der figuren uit in elkander gekronkelde slangen met vurige tongen bestaat en dat het opschrift luidt: „At last it biteth like a serpent and stingeth like an adder." Proverbs XXIII32. Het monument bedekt de overblijfselen van een man, die de eerste in de stad was op politiek, sociaal en handelsgebied, een voorbeeld van goed gedrag en steunpilaar der kerk. Ongemerkt, zooals dat wel meer gebeurt, zonder dat iemand eigenlijk wist hoe het kwam, geraakte hij aan den drank, welke hartstocht hem ondermijnde, te gronde richtte en eindelijk ten grave deed dalen. De wereld vergat zijn fouten en herinnerde zich slechts zijn groote deugden en be kwaamheden. Maar de weduwe teleurge steld en verbitterd over de verwoesting van haar schoone verwachtingen, plaatste het genoemde monument op het graf als een waarschuwing voor anderen. De vertaling van den Engelschen tekst vindt de lezer hier boven. In zijn einde zal hij als een slang bijten en steken als eene adder. Hoe menige ziel, hoe menig gezin heeft dit ervaren, en zal dit tot eeuwige schade blijven ervaren, wanneer niet aan dezen niets sparenden drankduivel den oorlog verklaard wordt Atjeh. Dixi schrijft o. m. aan de anti-rev. Ne derlander Ik begin ditmaal met eenige m. i. zeer belangwekkende cijfers. In 1896 leed het leger op Atjeh zware verliezen, te weten: 44 officieren (10 gesneuveld, 2 overleden aan vermoeienis en 32 gewond) en 1050 minderen (850 gewond en 200 gesneuveld). In het hospitaal werden in den loop des jaars verpleegd 12419 militairen van de landmacht, 277 marine, 2799 dwangarbeiders of 15495 man totaal. Hiervan overleden 422 man en werden naar Padang of elders geëvacueerd 5515 militairen van de landmacht, 154 marine, 1335 dwangarbeiders of 7004 man totaal. Ik geef deze cijfers om te doen uitkomen, dat niet alleen het vijandelijk lood onze gelederen dunt. Het Zondagpuntje. Zoo telkens komt, tot ons leedwezen, het meeningsverschil tusschen Kuyper en Lobman van zijne meest stuitende zijde openbaar. In de Kamers van Arbeid wist men dat deze twee principieel verschilden en derhalve viel de onderscheidenheid van inzicht niet tegen. Maar nu komt er een nieuwe quaestie bg, die van de Zondagsrust. In de Standaard heet het, onder be dekte termen, dat Lohmans amendement de mannen van Patrimonium van de Kamers uitsluit. In de Nederl. iets beslister, dat dr. Kuyper de handhaving der Zondagsrust heeft willen onmogelijk maken. A och aan Kuyper noch aan Lohman vallen echter, zoo wij goed zien, deze bedoelingen toe te schrijven. Wat toch is de zaak? De Nederlandsche wetten sluiten het vergaderen op Zondag niet uit. Wie op Zondag vergaderen wil, die kan 't doen de wet verbiedt het niet. Nu plaatste de heer Kuyper zich op 't standpunt des vertrouwens. Hij rede neerde eenvoudig de Kamers van Arbeid zullen er wel niet aan denken om op Zondag te vergaderen. Het is nu eenmaal onder ons geen gewoonte zulks te doen. De heer Lohman stelde zich op het standpunt des wantrouwens. Hij was van meening dat wel degelijk er groote mo gelijkheid van vergaderen op Zondag bestond. Nu kunnen wij moeilijk met wiskunstige zekerheid berekenen wie van de twee gelijk had. Doch voor 't juiste inzicht van den heer Lohman, of liever van de Commissie van rapporteurs, waarin vier Takkiaansche liberalen Pyttersen, Heldt, Lely en Tydeman zitting hadden, aohten wij meer grond aanwezig dan voor dat van den heer Kuyper. Immers de liberalen, met name die in Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel ver gaderen bij voorkeur op Zondag. Eoomsche kiesvereenigingen, met name te Goes, te Vlissingen en waar al niet, benevens Roomsche werkliedenvereeni- gingen zien er volstrekt geen been in om op Zondag te vergaderen. De socialisten nemen er even gaarne den Zondag voor. En hierin bestaat geen verschil tusschen heeren en arbeiders. Zij zijn allen even slecht of vrijgevig op dit punt. Dr. Schaepman hield op een der jongste Zondagen te Vlissingen een politieke voor dracht. Mogelijkheid van Zondag vergaderen hadden de Kamers van Arbeid derhalve zeker wel opgeleverd. Opmerkelijk is, dat juist op jl. Zondag drie vergaderingen gehouden zijn, waar van de pers verslag deed. Onze aandacht trekt inde eerste plaats onderstaand bericht Het Landelijk Comité voor staatspensie- neering van werklieden vergaderde Zondag te Utrecht in het Volksgebouw; enz. Maar zegt gij die vergaderden waren meest arbeiders. Dan schrijven wij nog een ander be- bericht over. De commissie van onderzoek in zake de concurrentie, door den gevangenis- arbeid aan de vrije nijverheid aangedaan, hield Zondag 7 Maart vergadering in het Departement van Justitie tot behan deling van haar rapport, dat eerlang kan worden tegemoet gezien. Let wel in 't gebouw van een der ministrieele departementen en de vergader den waren heeren. En nu nog het volgende bericht Zondag heeft de bond van Suikerfabri kanten weder eene vergadering gehouden. Het schijnt derhalve naïef, te wanen dat de Kamers van Arbeid 't vergaderen op Zondag zouden hebben nagelaten. Nagelaten ook in de overwegend Room sche of Radicale districten. Daarom hadden wij gaarne een bepaald verbod in de wet zien opgenomen. En nu werd verzuimd dit voer te stellen. Onzes inziens een fout. Toen moest gekozen worden tusschen twee kwaden. Met de commissie van rapporteurs zeggen tot de Kamerswanneer gij vergaderen wilt op Zondag dat moet gij weten, be letten kunnen wij het u niet maar gij krijgt geen betaling. Of met dr. Kuyper zeggenik wil niet dat door deze bedreiging het beginsel van op Zondag vergaderen in de wet komt, dus als gij op Zondag vergaderen wilt, ik zal dit hoogelijk afkeuren, maar ik zal u er tegelijk oek voor betalen. De meerderheid koos het eerste. De minderheid, waaronder de groep Van Alphen, koos het laatste. Het was een periculeus geval. En wij gevoelen veel voor de bezwaren van beide groepen. Maar de groep Van Alphen wierp naar onze bescheiden meening met het bad ook het kind weg. Ware 't amendement verworpen, dan had 't gevaar dat vele Kamers op Zondag vergaderen zouden blijven bestaan, en de overtreders hadden nog een belooning toe gekregen in den vorm van vergoeding voor reis-, verlet- en vergaderkosten. Wij betreuren derhalve niet dat de zaak zoo liep, al hadden wij liever een be paald verbod in de wet zien opgenomen. Het vergaderen op Zondag wordt een zoo algemeene gewoonte dat een Zondags wet alleen om deze te breidelen ons geen weelde toeschijnt Nu 't verbod in de wet niet staat, komt ons 't uitgangspunt der commissie wel zoo juist voor. Wij herinneren er aan dat wij indertijd het denkbeeld in overweging gaven om postzegels te doen vervaardigen met op schrift „Op Zondag bestellen", en dan deze postzegels bijv. voor het dubbele der waarde verkrijgbaar te stellen. Aan deze uitgaaf zou dan de erkenning ten grondslag liggen dat de Zondag de Rustdag is, waarop niet besteld wordt, zoodat wie op dien dag bij uitzondering bestelling verlangt, er voor dient te be talen. Ditzelfde denkbeeld zegevierde nu bij de wet Kamers van Arbeid. Erkend werd dat de Zondag de Rustdag ismaar er aan toegevoegd werd dat de bepaling dat wie toch op dien dag vergaderen wou daarvoor zij 't ook in den zachtsten vorm, boete heeft te betalen. Doch wij herhalenhet lang niet onge gronde bezwaar dat nu voortaan de over treder zich op de wet zelve kan beroe pen, is door 't amendement niet wegge nomen. Rechtstreeksch verbod ware 't beste geweest. Op de vraag of 't gebrek aan gevangenissen in dat geval niet zou zijn toegenomen, behoeven wij „ziende in het gebod, blind in de uitkomst" niet in te gaan. En dat ongemak zou zeer zeker slechts van zeer tijdelijken aard zijn ge weest. Wij voor ons maken van deze quaestie geen struikelblok. Van voor- en tegenspre kers van 't amendement mag veilig aan genomen: goed bedoeld. Maandag had de beslissing moeten komen in zake de Creta-quaestie. Griekenland moest buigen of barsten. En zie, thans blijkt dat Griekenland plan heeft geen van beiden te doen. Het antwoord der Grieksehe regeering op de nota der zes mogeadheden ademt een welwillenden geest, doch het bevre digt niet. Griekenland meent dat de quaestie niet tot een goed einde komt, wanneer het zich terugtrekt. Als uiterste concessie wil 't, in het belang van den vrede, zijn vloot terugroepen doch vordert dat het Griek sehe leger op Creta blijve tot de orde hersteld zij en de bevolking zelve beslist heeft, of zij bij Griekenland wenscht te worden ingelijfd, dan wel een zoogenaamd zelfstandige natie wil vormen onder suze- reiniteit van Turkije. De Grieksehe regeering beroept er zich voorts op dat zij de beweging niet heeft uitgelokt, doch alleen is opgetreden, de wy 1 gevaar bestond dat het lang getergde Christenvolk, dat in opstand kwam, op nieuw onder het Tnrksche juk zou geraken en onbeschermd de grootste gruwelen en ongerechtigheden tegemoet gaan. Dit is nu alles wel mooi gezegd, doch het heeft er wel iets van, alsof de Grieksehe regeering de zes mogendheden in het ootje wil nemen. Zoo iets van de muis en den leeuw. Wie niet sterk is, moet slim wezen. En dat de mogendheden het aldus op vatten, blijkt uit hun krachtiger optreden tegen de Grieken. De Grieksehe vice consul op Creta werd met geweld door hen in gescheept en teruggezonden. De opstan delingen die het fort Hierapetra beschoten om er de Turken uit te verdij ven, werden door het geschut der Italianen uit hun stelling verjaagd. Het is te voorzien dat de Grieken niets op Candia zullen uitrichten en de Grieksehe legeering ten laatste zal toegeven. Intusschen hoopt men in sommige kringen dat de crisis nog op vreedzame wijze zal kunnen worden opgelost. Vooral de Engelsche regeering schijnt weinig gezind om de Grieksehe nota met bommen en granaten te beantwoorden. In ieder geval zal met den geest van het Grieksehe volk en de Cretenzers moeten gerekend worden. Beide partijen zullen iets van hunne eischen hebben te laten vallen. En voor 't geval Creta zelfstandig verklaard wordt in bovengenoemden zin autonoom onder suzereiniteit van Turkije! dan zal deze pil wel een w einig dienen verguld te wor den, bijvoorbeeld door den Griekschen kroonprins aan 't hoofd te plaatsen, met 't recht van inlijving bij eventueele troon opvolging in Griekenland. De Sultan verkeert onder dit alles in een moeilijk parket. Bewilligt hij iu deze beschikking der mogendheden, dan zullen zijn dwingende kinderen, Macedonië, Epirus en Albanië, hetzelfde eischen en met 't Turksch gezag iu Europa zal 't ge daan zijn. Want deze aderlating zou de zieke man niet te boven komen. In Griekenland en Turkije gaat men bereids voort met zich te wapenen. De smeulende vonk in Macedonië behoeft slechts aangeblazen te worden en Turkije zit mid den in de moeilijkheden om er niet zonder kleerscheuren uit te komen. Tusschen den Transvaalschen Volksraad en 't hooggerechtshof is een conflict ge rezen, dat geëindigd is met de ontslag neming der rechters in genoemd college. De onafhankelijkheid der rechterlijke macht scheen door een besluit van den Volks raad aangerand. Engelsche bladen bliezen 'tvuur van den tweelracht aan met de verdachtmakende bewering dat het Kruger er om te doen was een nieuw college samen te stellen, hetwelk hij meer naar zijn hand kan zetten. Ook de vreemdelingenwet is in slechte aarde gevallen. Chamberlain, de Engelsche Boerenhater, zond reeds een scherp tele gram naar Pretoria om tegen haar te protesteeren. Deze bewindsman staat blijkbaar onder den invloed van den gewetenloozen Rhodes, en schijnt er alles aan te wagen om eene breuk met Zuid-Afrika uit te lokken. Engeland voert in Zuid-Afrika eene on verantwoordelijke staatkunde. In Duitschland komt een algemeene be weging voor den „Centenarfeier", het eeuwfeest van de geboorte van Keizer Wilhelm I, den grootvader van den tegen- woordigen Duitschen Keizer. Een nationale feestdag die de natie sterkt, den band met haar voorgeslacht bewaart, de geest drift voor hare onaf hankelijkheid verhoogt, en lest niet minst een middel is om de regeering aan de vervulling harer grootsche dure plannen te helpen. Dit eeuwfeest althans zal moeten dienst doen om Wilhelm II 's droombeeld te ver wezenlijken de schepping eener Duitsche vloot van indrukwekkende sterkte. Dit is een duur presentje voor de natie die het betalen moet; en wel voor een tijdperk ven vier jaren een extra-crediet van 328 miljoen mark. Voorshands zouden dan gebouwd worden 5 pantserschepen eerste klasse, 2 monitors, 2 drijvende battery en, 10 kruisers, 5 adviesjachten, 2 kanonneer- booten en 22 torpedo's. Het schijnt dat de Rijksdag geen lust heeft om deze aanvraag toe te staan. Bijna alle invloedrijke bladen verzetten zich er tegen. Maar Wilhelm II is er de man niet naar om zich door 't eerste het beste persgebrom te laten afschrikken. Schooner is een ander plan, hetwelk reeds door alle Duitsche regeeringen is goedgekeurd. Een wetsontwerp is inge diend om ter gelegenheid van den boven genoemden eeuwdag een gedenkhal te stichten ter eere van de in '70 en '71 gesneuvelde of zwaar gekwetste Duitsche militairen. Hunne namen zouden ver eeuwigd worden iu den gevel van ge noemd monument. 10 Maart 1897. Het Landelijk comité voor staatspensio- neering van werklieden is Zondag te Utrecht in het Volksgebouw te zamen geweest met de gedelegeerden uit de plaatselijke co mités en verspreide vereenigingen. Tegenwoordig waren de navolgende plaatselijke comité's: Nijmegen (8 vereeni gingen), Tiel (11), Vlissingen(5), Middelburg (8), Retterdam (20), Den Haag (23), Uit geest (6), Maastricht (6), Utrecht (14), Arnhem (14), Deventer (7), Delft (11), Zwolle (7), Groningen (3), Dordrecht (10) en Amsierdam (15). Het resultaat der gevoerde besprekingen is o. m., dat men zich verklaarde voor een verplichte verzekering van de arbeiders door den staat en wel op 55-jarigen leef tijd. De pensioenen zullen uitsluitend uit de staatskas betaald moeten worden. Onder arbeiders worden verstaan allen wier ver diensten beneden f 1000 blijven. Kr zal over eenige maanden weer een vergadering worden gehouden. Nog is bepaald, dat de uitkeering zal bedragen minstens 2/3 van het gemiddelde loon ter plaatse van den arbeider, 't Mag echter niet onder de f 6 komen. By over lijden v.:n den man vervalt het pensioen aan de weduwe en omgekeerd, altijd onder voorbehoud dat Biecht* een van beiden pensioen geniet. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Middelburg mr. B. W. E. Kronenberg thans rechter in de arr. rechtbank te Zierikzee. Bij kon. besluit is met 1 April de heer J. Luteijn voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Middelbnrg. Van antirevolutionaire zijde komt in aanmerking voor eene candidatuur in het kiesdistrict Breukelen de heer mr. J. C. van Briel Sasse, kantonrechter te Woorden. Aan het post- en telegraafkantoor te Temeuzen wordt geplaatst de klerk der posterijen en telegrafie A. R. Nooteboom van Rotterdam. Door de te Nijmegen gevestigde bak- kerspatroonsvereeniging „St. Timotheus" tel lende 42 leden, ii a.n de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres verzonden, houdende le. adhaesie-betuiging aan de algemeene strekking van het wetsontwerp Pyttersen, betreffende denachtarbeidin brood-,beschuit- koekbakkerijen, enz. en 2e. het verzoek, dat ontwerp zoo noodig aangevuld te willen aannemen. De minister van justitie heeft goedge vonden te besluiten, dat A. G. Z., gedeti neerd in de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem, veroordeeld by vonnis van de arrondissements rechtbank te Rotterdam ter zake van doodslag voor- waardelyk zal worden in vrijheid gesteld. Behoudens te verleenen vermindering van straf zal haar straftijd verstrijken den 1 sten Januari 1899. Aluinhoudend Amerikaansch meel I De heeren dr. Van Hamel Roos en Har mens schrijven in het Maandblad tegen de Vervalschingen het volgende Wij hadden gelegenheid ons dezer dagen te overtuigen, dat, dank zij helaas de af wezigheid van strenge wettelijke bepalin gen, straffeloos in ons land allerlei zoogen. zelfrijzende meelsoorten uit Amerika inge voerd. worden, welke zonder eenigen twij fel den toets van een deugdelijk voedings middel niet kunnen doorstaan. Wij con- stateeren in drie verschillende soorten min of meer groote hoeveelheden aluin, waai- door het baksel weliswaar fraaier en witter schijnt te worden en in verbinding met andere toegevoegde chemicaliën zelfrijzend wordt, doch waardoor onloochenbaar dage lijks abnormale bestanddeelen in ons orga nisme gebracht worden, welke volgens het oordeel der meest bevoegde geneeskundigen op den dnur schadelijk kunnen werken. In zuiver tarwemeel wordt gewoonlijk een gehalte van 0.500.70 pc. natuurlijke minerale bestanddeelen geconstateerd, zooals wij bij talrijke monsters van hier te lande gefabriceerd voortreffelijk zuiver tarwemeel (merken Ceres en Kakebeeke) steeds vonden. Indien men nu nagaat, dat men meel hier invoert met aschgehalten van 3, 4 en ca 6 pc., dus ca. 6 en 10 maal meer minirale stoffen (waarbij de schadelijke aluin), dan in normaal meel voorkomt, dan is het inderdaad wenschelijk, dat aan dezen invoer paal en perk gesteld worde. Wy hebben reeds meermalen strijd ge voerd tegen de schadelijke aluinhoudende en andere bakpoeders en zullen dien blijven voortzetten ondanks alle aanbevelingen op de fraaie verpakkingen. Men bereide ons dagelijkscli brood uit zuiver koren of meel, zuivere gist en zuiver water en verschoone ons van bnitenlandsche mengsels van twij felachtig gehalte, daar ons eigen land voortreffelijke en zuivere fabrikaten leveren kan. Dit is o.i. een soort „bescherming", die ieder burger zijn vaderland verschuldigd is, in het belang van nationale welvaart en volksgezondheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Velzen dr. P. A. Klap te Oosterland. Bedankt voor O. en W. Souburg (toez.) door A. Troelstra, cand. te Utrecht. Beroepen te Minnertsga ds. C. J. Veen- huysen te Meteren. Aangenomen naar Alkmaar door dr. F. J. Los te Bruchem. Bedankt voor Akkerwoude door ds. J. Groeneweg te Westerschelling. Volgens het Kerkelijk Handboek voor 1897 zijn by de Ned. Herv. Kerk 311 predikants-vacaturesbij de Evang. Luthersche 7, bij de Doopsgezinde 15, bij de Chr. Gereformeerde 35 en bij de Geref. Kerken A en B 222. Geref. Kerken. Viertal te Ambt Vollenhove B ds. P. D. Prins te Bolsward, ds. E. Vonk te Ambt Vollenhove A, ds. Z. Hoek te Zuid- land en H. Thomas cand. aan de Vrije Universiteit. Beroepen te Gaastmeer en te eiland Marken J. G. Meijnei cand. te Groningen, Br dankt voor Geldermalsen door ds. J S. Langen te Oldebroek. Chr. Ger kerk. Beroepen te Noordeloos ds. P. J. d Bruiu te Apeldoorn. Doopsgezinde kerk. Men schrijft uit Middelburg Het voornemen om een tweeden predj kant bij de Doopsgezinde gemeente te Middelburg te beroepen, die dan teven ook voor de gemeenten Goes en Vlissin^ zou optreden, zal voorloopig niet vers*, zenlykt kunnen worden omdat de subsidie die voor een tweeden predikant gevraagd is, niet door den minister kon worden toegestaan, wijl daarvoor geen post op d9 staat8begrooting voor 1897 was uitge. trokken. De beer J. Vrielink, onderwijzer aan school A. te Sluis, is benoemd tot onder wijzer met akte Eransche taal aan deO.L, school te Hansweert. M.C, Bij het examen in de nuttige hand werken zij n te Breda o. a. geslaa"d de dames J. H. Buijze en H. H. Groeneveld de Kater, beiden van Zierikzee. Sluis. De heer P. J. Leenhouts on derwijzer aan de Christelijke Schoolalhier is benoemd tot hoofd der Chr. School t» Heiningen (N. Brabant). Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandelingA. C. D., 13 j., zonder beroep, Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; beleediging van ambtenarenL. C. G., 49 j., schipper, Zwijndrecht (België), tot f 10 b. s. 10 il. h., met vrijspraak van eene jachtovertreding; diefstal: J. V., 25 j., en R. O., 33j., bierbrouwersknechts, en J. W., 38 j., voerman en bode, allen Hontenisse, de twee eerstgenoemden ieder tot 4 m. en laatstgenoemde tot 6 m. gev. straf; en feitelijke aanranding der eerbaarheid C. L., 18 j., arbeider, en J. T., 18 j., en J. W., 19 j., dijkwerkers, allen Weet- kapelle, eerstgenoemde tot 1 m. en twee laatstgenoemden ieder tot 14 d. gev. straf. Inzake J. R., 26 j., voermansknecht te Nisse, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Goes, waarbij hij wegens overtreding der jachtwet is veroordeeld tot 3 maal f5 b. s. 3 maal 4 d. h., is het vonnis des eersten rechters vernietigd en appellant vrijgesproken. Goes. De heer H. W. Botsen, adjunct- cipier in de gevangenis alhier is met in gang van 1 April benoemd tot commies aan de strafgevangenis te Rotterdam. Stavenisse. Bij den landbouwer v. Z, in deze gemeente deden zich voor een zes t zevental weken vreemde ziekteverschijnse len voor bij een paard, die bijzonder voel overeenkwamen met de influenza onder de menBchen. Achtereenvolgens werden ook diens andere paarden door dezelfde ziekte aangetast, waarvan er één aan is bezweken, terwijl de andere langzaam herstelden. Slechts één paard is er vry van gebleven. De dieren hebben de koorts, zijn zwak en blijven dat nog lang daarna; ten bewijze daartoe diene, dat het paard, hetwelk het eerst werd aangetast, nog zóó onder de gevolgen lijdt, dat er van werken voor eerst geen sprake kan zijn. Bij andere» hier vertoonde zich de ziekte gelukli; nog nietwel onder St. Maartensdijk, waar er reeds een vijftal dieren aan zijn gestorws. Stavenisse. Maandagmiddag was desróei'- der W. E. alhier bezig met het snot® van boomen. Toen hij, bovenin een hoogeu populier staande, met het hakmes een dik ken tak had afgehakt, en hij dien ms' de linkerhand wilde grijpen, kwam de tak op zijn rechterarm terecht en drukte dien met zooveel kracht naar beneden jnist op zijne linkerhand, datjwee vingers daarvan nagenoeg van de hand gescheiden weraen. St. Maartensdijk. In de Dinsdag gehou den vergadering van den gemeenten»! kwam wederom ter tafel een verzoek va" eenige ingezetenen tot het mogen plaatsen van eene tweede fairbank op het haven- plateau. Als motief voor de wenschelijk- heid van inwilliging van hun verzoek wU deor de aanvragers aangevoerd „dat me» algemeen van oordeel is, dat de bestaandf weegbrug als gevolg van de zich steeds meer uitbreidende cultuur der wertelgewe* sen niet meer aan den eisch van eene tij dige, ordelijke en juiste weging kan voldoen en alzoo eene tweede weegbrug in een® bepaalde behoefte voorziet." Met 5 tegen 2 stemmen werd het verzoek andermaal afgewezen, op grond, dat het terrein v»" aanvraag tot plaatsing, n. 1. het havenpla- teau, geen ruimte genoeg bevat opzekef® tijden van 't jaar, om daarvan nog bescnRt' baar te stelldn voor een fairbank. ditmaal nog al publiek tegenwoordig, anders nagenoeg nooit voorkomt. Wolfertsdijk. Maandag avond*eI^ alhier de laatste les gegeven van 1 winterlandbouwcursus, de les werd openbaar gehouden. Behalve de schooieni missie waren de heer I. G. J. K&kebee °t de Burgemeester en eenige Jen aanwezig, onder welke met een paar leden van de bev eland waar vermoedelyk der Slikke in den volgende cursus zal houden. De uits bevredigend men kon zeer jat de leerlingen met vruc hadden gevolgd, aan iede leerlingen werd een diplor Wel aan M. Smallegange n uitslag, aan G. de Jager Gz uitslag en aan P. Zuydweg AZ met voldoenden uitslag.j dere drie die het vorige lessen hadden gevolgd, was één had de gemeente verlate zich teruggetrokken. De hd wenschte de leerlingen geï gunstig en uitslag, en hoop tl fessen die zy hebben ontf ter harte nemen, die hun la drijf zeker zullen te pas hoopte hij hen den volgend 4 op de winterschool te G ontvangen-. Ook de heer v wenschte dit laatste, en stj reid, om zoo noodig hun ri te geven voor het toelating) Vlissingen. Gisterena hier esn treurig ongeluk jarige D. R-, van beroep huwd, viel van de stelling aanbouw zijnd oorlogschip ongelukkige bekwam daardoi breuk en stierf een uur lal volgen. R. was een oppaë wiens ouders te Zaamslag jijk is naar 't gasthuis ver Souburg- Onze lezers dat geruimen tijd geleden E., die met den tram mee werd en waarschijnlijk ver zijn. Haar lijk werd echter zocht. Gisteren avond eind in de watergang alhier gevt het lijkenhuisje vervoerd. Groede, Haar we het er, in de jl. Zaterdaga\ houden Vergadering tot he een „ondersteuningsfonds bij werkman" zoo „gespaanderi heeren van wie de oproepil gadering was uitgegaan er Donderdags te voren een b| den, (met het doel om het stand te doen komen op 't nu was aangepakt, N. bijna alle aanwezigen en sor vreemde manier het gebou- school, waar de bij een komst verlaten hadden voormen t van de zaak kon overgaa oprichting eener zoodanige - kwam. Grauw. Men is begonn bereidende werkzaamheden making van het „Verdror Saeftingen". Overal wordei voor de polderwerkers opg heeft men een aanvang gei bouwen eener zoogenaamde de werklieden na afloop i rust en verkwikking zullen In den van Alsteinpolder een 60 man aan 't werk. men met het leggen van te beginnen. De heer B. G. van dé Provinciale Staten en bu Ouwerkerk, herdacht Zat waarop hij vóór 25 jaren to betrekking werd benoemd. Namens de raadsleden,; der gemeente en eenige and werd den burgemeester bij oudsten wethouder, den b^ een fraai album met zilv voetstuk, met de portretter e» toepasselijke inscriptie - Ook de overige ingezete van hunne achting voor dl Hoe langzaam het cq beetwortelen voor de volg gaat, kan hieruit blijken, dal suikerfabrieken zijn, die to blik nog geen 150 a 200 hl voor de bietenteelt, hebben terwijl deze zelfde fabrieki omtrent dezen tijd reeds quantum van 1000 tot 13(| den afgesloten. Blijven dus de landbouv tig verzetten, en geven van hun zijde evenmin to de aanstaande campagna Terplicht zijn te sluiten. Verschrikkelijke oma De toestand van de 3 ders te Almkerk ia in f00 verergerd, dat geen h houden was, zoodat alle krankzinnigengesticht Bloei rijn. Naar men ons meldt zc vader krankzinnig zijn ge hat wonder zijn als nn i die thana reeds malena °or krankheid der hersene: ,^ondagmiddag kwa v nes te Midwolde thr V,,' yaar hun kind get i?ek ,dat het kind onder! "JK als gevolg van de daarmede het was ingepi overleden. 6 P Practiach van die *C Johannesburg zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2