NIEUWSBLA R ZEELAND. 7 CHRISTELIJK- HISTORISCH Ito. 68. 1897. Dinsdag 9 filnnct. Êtfit linigan^. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. „Geen geld geen Peeën." STEMBILJET. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,026. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Het w&8 een indruk makende vergade ring die Zaterdag jl. van 11 tot ruim_ 3 uur onafgebroken bijeen was om wat hier hoven staat ea door een der aanwezigen als daadwerKelijke vertaling van het be kende „pas d' argent, pas de Suisses" werd aangeprezen, tot werkelijkheid te brengen. En niettegenstaande het „zooveel hoofden, zooveel zinnen", of zooveel ver tegenwoordigers, zooveel belangen eene eenstemmige beslissing in alle details niet gemakkelijk maakte, in de hoofdzaak was men het reeds in den aanvang eens het nieuwe contract der Buikerfabrikanten is onuitvoerbaar. De toelichting uit allerlei toonaard door afgevaardigden uit Zeeland en de Betuwe, uit Steenbergen en Oud-Beijerland, gezon gen, was zoo duidelijk, zoo overtuigend dat zelfs de meest vasthoudende fabrikant er door zou zijn geroerd geworden. En deze vastberaden besluiten werden genomen op de welsprekende adviezen van mannen als S. M. v. Wijck uit Renkum, Collot d'Escury, dr. Bruinsma uit Steen bergen, en de kiachtige betoogen van Doch de pers, die slechts ter nauwer- Bood werd toegelaten, zal, op verzoek der vergadering, geen namen noemen. Daarom geven wij dan ook slechts een korte objectieve samenvatting van het Er waren ruim honderd belangstellenden aanwezig. De heer E. van den Bosch was voorzitter. Hij sprak een hartelijk welkomstwoord, waarin hij de opgekome- nen, vooral die van verre kwamen, voor hunne opkomst prees, het krachtig initatief der afdeeling Kruiningen, en met name van het bestuurslid dier afdeeling, den heer Kostense als eerste aanleiding tot deze lamenkomst in herinnering bracht, en den verderen loop der zaken mededeelde, ge lijk die, naar wij veronderstellen mogen, den lezers van ons blad wel hekend zal zijn. In de afdeeling Kruininge, zoo vernamen wij uit dit openingswoord, waren 10 ver gaderingen gehouden, in de afdeeling Hein kenszand 15, die respectievelijk 700 en 850 Hectaren wisten te verbinden. Die cijfers waren thans, blijkens mondeling of schriftelijk gegeven inlichtingen, voor Kruiningen 750, Heinkenszand 1150, Tko- 508, Noord-Beveland 187, Walche ren 170, Zierikzee 570, Oostburg 700 en Hulst 1500; totaal 5515. Yerder voor Standaaarbuiten 28, Raamsdonk 250, Steenbergen 500, Zevenbergsehen hoek 400, Heen 258, Flakkee 1000, Eist 792. Totaal 8743. (l) Tan Yoorne, Patten, Wieringerwaard en Groningen was geen bericht ingekomen zoodat het totaal niet ver van de 10000 big ft. De voorzitter deed nog eenige mede delingen, o. a. dat uit Flakkee Donderdag «en schrijven is gericht aan den heer Veen- lijzen te Roosendaal, Secretaris van den van Suikerfabrikanten, een schrijven tot wel geen effect zal hebben. (a) fh l)e voorzitter noteerde voor Tholen f .H.k. minder, en N. Bevelend 2 H. II. Minder, om een rond getal te hebben, ue volgende opgaven werd echter deze ■6w ,niet to6gepast. Het totaal bedrag 13«en 6 13 hooger dan werd opgegeven. Daarin schynt de spreker gelijk te heb- Genoemde heer Veenhugzei toch heeft een open brief aan de landbouwers onder gezegd dat het amendement Van ..aruebeek-Hennequin de nieuwe deflni- ®ve suikerwet derwijs veranderd heeft dat ?e eeetwortelcultuur tot ongeveer twee der- van die van 'tjvorige jaar is teruggebracht ™P0ikte cultuur dus, terwijl de vraag loo iende pr(js door de boereu zelf had moeten worden beantwoord, toen 't de tijd daarvoor was. Na een becijfering vraagt hij hun wat «nu voor uverkieslijker2 H. A. beetwor- ®'en te verbouwen voor 19 of 3 HA. voor 'öioO of 4 HA, voor f 8 Daar komt het op Spreker geeft toe dat de fabrikanten rechtmatige grieven hebben. Onder meer dat de bieten zeer slordig en onverschillig worden behandeld, nadat zij op de weeg brug gewogen zijn. De waohtende vrachte naars wachten lang, somwijlen zelfs zeer lang aan de laadplaatsen, voederen hunne paarden rijkelijk van de peeën der fabriek en nemen somwijlen nog wel een weinig er van mee terug. Dan worden de peen bij manden vol ingereden en ingetrapt, terwijl ook bij het tarreeren groote ongerechtig heden gepleegd worden. In welke richting moet nu gestreden worden Moet men, met het niet telen van bieten, den fabrikant tot mildere en uitvoerbare contractsbepalingen dwingen en daardoor de klove, die reeds lang bestaan heeft, nog grooter maken Of moet het gemeenschappelijk optreden der bietenverbouwers ten doel hebben den fabrikanten duidelijk te maken, dat het ontworpen contract onaannemelijk; is? Geen dezer wegen dient ingeslagen. Wij moeten, zeide spreker, trachten elkaar de broederhand te reiken, wederzij dsohe grie ven en bezwaren op te lossen, zulks in 't belang zoowel van den verbouwer als van den fabrikant. De voorzitter wenscht nu eerst in be ginsel uitgemaakt te zien of wij beslist znllen big ven weigeren op de gestelde voorwaarden te zaaien, daarna de grieven toe te lichten en uit te maken aan wie de uitvoering moet worden opgedragen. Het spreekt van zelf dat dit bezadigde degelijke mannen moeten zijn. Uit een schrijven van den heerVorster- man v. Oyen blijkt dat deze heer niet wil overleg met fabrikanten, doch alleen 10.000 hectaren die weigeren te zaaien. Een der heeren nit Eist deelt mede hoe daar is opgetreden. In begin van Feb. werden van daar uit 800 circulaires door Nederland verspreid, met verzoek om opgaaf van hectaren die niet zouden be zaaid worden. De uitslag was pover. Uit Eist zelf hadden 800 Hectaren geteekend, uit elders kwamen nog eenige honderden, o. a. 1500 uit Zeeland; doch de mede werking was te gering, zoodat men er over dacht om den onderteekenaars hun woord terug te gaan. Doch daar vernam men van de beweging in Zeeland; dat gaf meer moed. Men besloot vol te honden en zich aan de Zeeuwsche beweging aan te sluiten. Spr. zegt dat de suikerbiet nog het eenige product is dat voordeel geeft en die vaordeelen zou men bij aan vaarding der voorwaarden loslaten. Yan de regeering is in dezen niet veel te verwachten. Wij moeten den weg van self help op. Het heft behoort niet langer alleen in handen der fabrikanten, die allerlei mogelijke en onmogelijke condities stellen op papier. Maar er moet komen, gelijk neer; dat had gij moeten bedenken eer het te laat was. De premie in verband met de suikermarkt, zege de heer Veenhuijzen,laat den fabrikanten niet toe hoogerprjjs dan f8,50 te besteden. Hg geeft de schuld aan den heer Hennequin en die zijn amendement aannamen en voegt den boeren toe Nu spant gij samen, nu is er leven en beweging. Nu staat het niet stil in de pers, over wat gg denkt, zegt en doet. Maar het is nu te laat. Al die drukte hadt gg moe ten maken toen het nog tgd was, toen men beweerde dat f8 als prjjs kon worden aangenomen en men daarop bij de behande ling van de wet heeft voortgebouwd. Ziet, dan hadt gg uwen en anderen afgevaardigden de oogen geoopend. Nu schreeuwt men wij willen dit niet en dat wel. Voor wat gij wel wilt is het na te laat, dat ware vroe ger nuttiger gezegd Eu voer wat gij niet wilt, daarvoor heb ik u althans vroeg ge noeg gewaarschuwd, dat het onvermijdelijk zou komen, als de omstandigheden er aan leiding toe moeten geven. Drie jaar achter een heb ik getiacht u te doen verstaan dat onze beatcultuur in andere richting moest komen, dat alleen het beste land met de hoogste opbrengst nog een loonend pro duct zou kunnen geven, als onze vooruit zichten werden, wat zg nu zgn geworden. 't in elke gezonde maatschappij is, overleg tusschen kooper en verkooper. Wij moeten nu niet hechten aan kleine oaderdeelen van vorm, hoofdzaak is dat wij ons geen onmogelijke condities laten opdringen. Vooral wat de prijsvermindering aangaat dient vast te staan dat wij geen prijsver schil met 't vorige jaar, grooter dan f 1 per 1000 kilo aanvaarden. Een uniforme prijsbepaling is natuurlijk onmogelijk. In Haarlemmermeer kan en doet men 't goedkooper, ook om de qualiteit dei- bieten. En willen de fabrikanten niet, dangeen geld geen bieten. De vergadering is eenstemmig van oor deel dat op 't aangeboden contract niet kan gezaaid worden. Wemeldinge verbindt zich tot 1 April, Noord-Beveland tot 20 Maart, a. s., terwijl Steenbergen en Zevenbergsche Vliet zich niet verbonden hebben, doch alleen 't con tract als geheel onuitvoerbaar hebben ter zijde gelegd. Than» wordt algemeen uitgesproken dat verandering in de condities moet komen. En die verandering, zegt een, is misschien nog wel te verkrijgen. Immersin N. Hol land zijn reeds veertien dagen geleden con tracten gesloten op de oude condities. In N.-Holland is 't prijsverschil met hier f 1 op de 1000 kilo, derhalve is daar op f8,50 algemeen gecontracteerd. Een spreker uit Zeeuwsch-Ylaanderen zegt dat zij die alleen op 't oude contract willen zaaien, te ver gaan. Hulst wil een gewijzigd nieuw contract. De bieten te wegen op de fairbank of bascule en daarna aanvaarding met risico van den kooper. Geen boete voor levering Sept..-Oct., maar premie voor vervroegde levering. De leveringskosten voor rekening der boereu daar staat men niet op. Kosten van kaai-, octrooi- en damgelden, kunnen wel voor rekening der boeren, want die zijn op sommige plaatsen buitensporig hoog. Te Brouwershaven bijvoorbeeld f20 per dui zend kilo. Als de boeren dat zelf moesten betalen, zal dat kaaigeld wel spoedig verminderen; want de meeste hunner zijn toch leden van gemeenteraden. De fabrikant eischt ;15 procent tarra, dat kunnen wij best. ïn Brabant is dit hier en daar 40 en dat is Bcnandelijk, zegt iemand uit Steenbergen. Te Dordt heeft de „Yereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen" een samenkomst gehad, waarin o. a. de suikerfabrikant Heerma v. Voss tegen woordig was. Dezen heer is opgedragen aan fabrikan ten voor te stellen het contract te wijzi gen in den geest als door Hulst zoo even is gesproken. Het zou een belangrij ke stap tot den vrede wezen. Door de afdeelingen Heinkenszand en Kruiningen is een concept-contract opge maakt. De belangrijkste punten hierin zijn: lo. Verhoogde prijs der bieten, die van 15 September tot 2 October geleverd wor den, zooals vroeger. 2o. De telers zullen niet gehouden zijn vóór 15 Augustus den koopers mede te dee- len hoeveel bieten zg van 15 September tot 2 October zulle* leveren. 3o. De bieten niet te leveren in mand. jes, maar te wegen op de fairbank en na weging voor koopers rekening. 4o. Iedereen zonder uitzondering ont vangt voorschot. 5o. Zij, die op 't nieuwe contract ver bintenissen aangaan, zullen niet mogen pro- liteeren van een eventueel later door de fabrikanten te besteden hoogeren prijs. 6o. Alle beetwortelen zullen worden ge weigerd die meer tarreeren dan 15 proeent. Aan de deelnemers aan de beweging blijft overigens geoorloofd op suikergehalte te contracteeren. Niemand der aangeslotenen zal zich te vreden mogen stellen met een prijs per 1000 kilo die meer dan fl minder is dan die van verleden jaar. Een der tegenwoordigen uit de Betuwe wil alle deelnemers laten teekenen tot het gestand doen van hun woord en een boete stellen op de niet nakoming, zooals dit in de Betuwe is geschied. Dit is op vele plaatsen elders geschied, zoodat het tegen deel uitzondering is. Bij rondvraag big kt, dat bij Da overal de aanbestedingen van Chili-salpeter zijn uit gesteld met het oog op de kans, dat veel minder peeën zullen worden geteeld dan vroeger. Besloten wordt een afwachtende houding aan te nemen, het verhandelde niet ter kennis aan fabrikanten te brengen, wijl zg 't verslag in de bladen kunnen lezen en alvast het land met iets anders te bezaaien. Reeds wordt door enkelen medegedeeld dat zulks hij hen reeds geschied is of geschie den zal. De fabrikanten moeten zien dat bet ons ernst is. Een lange bespreking volgde nog op de vraag, wie zich aan 't hoofd der beweging stelt en nu de aaneensluiting is bereikt oi hiervan nu ook blijvende vrucht kan ge trokken worden. Besloten werd er op aan te dringen dat alle landbouwers die suiker bieten verbouwen zich bij de te Hulst ge vestigde „Vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen" zullen aansluiten opdat deze vereeniging worde een nationale bond van suikerbietentelers. De voorzitter dier vereeniging zal alle corporatiën per circnlaire uitnoodigen lid te worden ten einde deze beweging zoo machtig mogelijk te maken. De heer van Wijck uit Renkum dankte na mens de vergaderingen voorzitter den heer E. v. d.Bosehvoordenflinkenstootdoor dezen aan de beweging gegeven, voor de krach tige vervulling zijner moeilijke taak als voorzitter dezer vergadering en sprak den wenseh uit dat de Zeeuwsehe wapenspreuk: Lucter et emergo, op zgn Geldersch lui dende: Lukt 't yan daag niet dan lukt het mergen, doch in goed Nederlandseh zeggen wil: Al worstelende kom ik hoven, de sehoone leus zal zijn, waaronder alle bietenverbouwers in Nederland zioh zul len aansluiten en overwinnen. De voorzitter sluit hierop de vergadering De beweging tegen Rome Onze Vaderen aldus schrijft de Stan daard kenden geen ander verweer tegen Rome dan in het kloek en heslist vast houden aan de Heilige Schrift maar deze actie gaat juist uit van mannen, die het volstrekt gezag der Heilige Schrift onder mijnden, en daarmee het natuurlijk bol werk prijsgaven, waarin tegen Rome en tegen elke dwaling onze sterkte lag. Deze actie is een speculeeren op een volkshartstocht. Men weet, dat vooral bij de lagere klas sen het godsdienstig fanatisme spoedig tegen Rome is op te wekken, en dat alzoo dit antipapisme allicht in staat is, u eenigen aanhang te doen verwerven. Niet lang, niet duurzaam, maar dan toch op een gegeven oogenblik. Daardoor meegesleept, zal dan een deel der werkende klasse haar eigen belangen vergeten, om maar tegen Rome te kunnen ageerenen dit zal het Cnnservatisme der Liberalen in staat stellen een nieuwe over winning over de democratie te behalen. Ieder, die de kaart van het land kent, weet en doorziet dan ook, dat geheel deze actie tot niets anders leiden kan, dan tot een vernieuwden triomf van het Conser- vatief-Liberalisme, hoogstens met een Christelijk tintje gesierd. Juist dus de triomf van die richting, die steeds het felst tegen Groen van Prinste- rer en tegen heel de antirevolutionaire partij overstond. De geestelijke kracht, die nog in het geloovig Protestantisme school, zal er een knak door krijgen. En daar ten slotte de strijd der eeuw alleen door geestelijke wapenen te beslech ten is, zal geheel deze actie er toe leiden, om juist Rome dat ze knakken wil, te sterken. „Staatsblad" no. 69 bevat het Kon. Besluit tot uitvoering van artikelen der kieswet, die op het kiezen voor de Tweede Kamer betrekking hebben. Bij dit Kon. Besluit zijn gevoegd: lo. een model voor de opgaven van candidaten, bedoeld in art. 51 der kieswet. (De voor invulling bestemde formulieren voor deze opgaven worden ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar ge steld) 2o. een model van de candidatenlijst en het proces-verbaal, bedoeld bij art. 132 der kieswet; 3o. een model voor de oproepingskaart voor de stemming, bedoeld bij art. 55 der kieswet; 4o. een model voor een staat van 'in lichtingen voor den kiezer, die wordt op gehangen boven eiken lessenaar, die bij de stemming gebruikt wordt; 5o. een model voor een stembiljet; 6o., 7o. en 8o. modellen voor de pro cessen-verbaal, bedoeld bg art. 96 der kieswet, Volgens dit Kon. Besluit moet er in elk stemlokaal op elk aantal van ten volle 100 kiezers, dat het stemdistrict telt, ten minste eéu afgeschutte lessenaar zgn. De lessenaars worden geplaatst aan weorszgden van de tafel, van het stembureau tegen de wanden van het lokaal. Op eiken lessenaar bevinden zich ten minste twee vastliggende potlooden. Het stembiljet heeft een reohthoekigen vorm en wordt vervaardigd van ondoor schijnend wit papier. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het K i e s- district Op (datum, maand, jaar) CANDIDATEN (in alphahetische volgorde). "5* a> 2 NAMEN. VOORLETTERS. 8 Maart 1897. Tot voorzitter van den raad van beroep voor de personeele belasting te Middelburg is benoemd jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs. Door Gedeputeerde staten is tegen 1 April benoemdtot provinciaal veearts le klasse te Middelburg in plaats van wijlen den heer Chr. Mazure de heer E. L. van Mervenné, thans provinciaal vee arts 2eklasse te Goesterwijl ter vervanging van dezen, benoemd is te Goes de heer J. Z. Risch, thans provinciaal veearts 3e klasse te Scherpenisse. M. C. Rij kon. besluit is met ingang van 1 April, op zijn verzeek eervol ontslag verkend aan J. \V. de Raad, als late-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1