CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH VOOR ZEELAND. 25 ENTEN. e Hypotheekbank LANDBOUWERS! iffrfe faorgimg. men toon, Onze geheel len en prijzen ijnbetaling. rijgbaar zijn. n Van Teijlingen, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. styd, bg 5 of meer s f 1,40. akboekj e. De bliksemafleiders, rvaardigan v. aflei- r. N. De Kunst Tan Landscbapschil- 11. r Huisschilders, or Verf, Oliën, Lak- 1,50. m alle soorten van zonder distillatie, e verstandelijke op- lijke Tooneel- en jeugd, 2 dln. BRIJIJN. Herinne- Ernst en Boert, ge- K. Nederd. Dicht- uw. TET. Dichtwerken ruk. Gedichten. Nagelaten Gedich- Stichtelijk Huisboek N KATE. Dichtwer- ln. icht. Stichtelijk Dag leven, stichtelijke na den dood en Op- God in de natuur ER. De Zoon des ythen en Droomen, 'aronier f 1,90. IUS. De Geestelijke Spiegel der Wet orgehouden. UIZEN. Geestelijke des Hemels, heerschappij der Ge- L. Alphabetisch regis- ng van het gevoel tot ij bel, f 2,50. G. Leerredenen f 2,50. 12 Tafereelen uit het 1,90. ielkunde. "orgen- en Avondge- Overeenkomstig de door Dr. HOOYKAAS, 1,25. Liefde Wint en andere Beschrijving van den RILLARD. Met Jezus unemaet de Dorpsschip- an Dr. Laurillard, f 2. USSAINT. Kardinaal verre instroomen, ieder f meer nummers ad 2» dan 5 nummers voo* vyf of meer nummer» ontvangst van Postwis' nder eerste hypothecait Agenten- met MEI een elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p. Enkele nummers 0,95. 0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aan belanghebbenden is door den heer Vorsterman v. Oyen te Aardenburg eene circulaire verzonden, welke wij hieronder afdrukken, helpen verspreiden en ter kennis brengen van onze suikerpeen telende landbouwers. Woensdag den 17en dezer werden in eene vergadering van landbouwers en eigenaars, waar ongeveer 250 personen bijeengekomen waren, op mijn voorstel de volgende bepalingen aangenomen strekkende tot grondslag van eene Vereeniging van Suikerbieten-verbouwers. De ondergeteekenden, domicilie kiezende te Oostbnrg, verbinden zich hoofdelijk o. geen suikerbieten te telen, b. geen land voor suikerbeetenteelt te verpachten, dan tegen een prijs, die bij onderlinge overeenkomst bepaald is op minstens negen gulden per duizend kilogram netto en onder de voorwaarden, waarop in vorige jaren, laatst in 1896, door de beetwortelsuikerfa- brikanten steeds gecontracteerd is. Deze verbintenis wordt aangegaan voor het jaar 1897 en vervalt, wanneer zich voor 7 Maart e. k. niet zoovele pachters en eigenaar* daarbij hebben aangesloten, dat het aantal hectaren, door hen voor heeteabouw bestemd, Jminstens tien duizend bedraagt. Zy, die van eene of meer der boven gestelde voorwaarden afwijken, verbinden zich tot betaling eener boete van vijf en twintig gulden per gemet, dat door hen met bieten bezaaid wordt, of dat zij voor bietencultuur verpachten. Deze hoeten komen tot aan de oprich ting eener definitieve vereeniging ten bate der afdeeling Oostburg van de Mij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en moeten betaald worden binnen de tien dagen, nadat de overtreders der voorwaar den in gebreke zijn gesteld. Contracteeren op suikergehalte staat den onderteekenaars dezer overeenkomst te allen tijde vrij. Ik neem de vrijheid U bovenstaande voorwaarden toe te zenden met verzoek in uwe gemeente of in uwe omgeving soortgelijke vereeniging in het leren te roepen. Bij ons hekben de deelnemers op zegel geteekend en tevens het aantal ge meten opgegeven, waarop zij dit jaar bieten willen verbouwen, mits weging op de grsote bascule en levering op de gewone leveringBplaatsen. Staat bet door vereeniging in onze macht tien duizend hectaren aan de bieten-cnltuur te onttrekken, dan moeten er 2 h 3 fabrie ken stilstaan; neemt de voorloopige ver eeniging nog grooter omvang, dan zijn daarmede nog meer fabrieken gemoeid en de fabrikanten zullen liever zij het dan ook met tegenzin den landbouwers kunae billijke eischen inwilligen, dan hunne kapitalen renteloos te laten. Kunnen wij binnen den bepaalden tijd hst cijisr van 10000 H.A. niet bereiken, dan iB het beter niet te beginnen, omdat d« fabrikanten nieuwe kracht zouden putten de onmacht der landbouwers, v oorloopig is spoed een vereischtelater unnen wij op eene vergadering van afge- vaaraigden uit alle deelen van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, waar bie ten verbouwd worden, de statuten vast stellen «ener blijvende vereeniging. Uwe medewerking tot bereiking van dit doel inroepende, mij tevens gaarne bereid verklarende tot het geven van nadere in lichtingen, boud ik, mg aanbevolen voor oone spoedige mededeeling van samen werking. G- A. YORSTERMAN v. OYEN. N LUUK, Mr. Tijnmet] i&<uienng van den Middelburgschen Gemeenteraad van 17 Febr. 1897. Afwezig zijn de heeren Koole, van der bwalme, Tak, van de Ree en de Stoppelaar. Nadat de notulen der laatste zitting waren gelezen en vastgesteld, deelt de Voorzitter mede dat sedert die zitting in gekomen zyn a. verschillende brieven van Gedeputeer de Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen besluiten been proces-verbaal van opneming, der kas by den Gemeente ontvanger c. een adres van A. S. van Baarle, houdende verzoek om de aan de gemeente behoorende ruimte onder perceel wyk 0 238 op de Rotterdamsche kaai aan hem in koop of anderszins af te staan d. een adres van bewoners van den Jodengang, houdendende verzoek om straat verlichting aldaar. e. een adres van P. van Sorge en R. Tillenburg om aanleg van de waterleiding op den Looierssingel f. een adres van bewoners der Baan- straat om bestrating van een gedeelte dier straat g. een adres van de ondernemers van de Stoombarge van Middelburg op Vlissingen, om restitutie van het meerder bedrag dat zy door de wijziging van het tarief der waterleiding hebben moeten betalen sedert 1 November 1896 h. een adres van D. J. Dronkers eige naar van het huis wyk E no. 10 aan het Hofplein, met verzoek op dat plein een trottsir aan te brengen, verklarende adressant dat hij met de andere bewoners aldaar tot dat doel f275 wil by dragen i. een adres van het bestuur der Ver eeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer op Walcheren te Middel burg, om geen tol te heffen van rijwielen op den MiddelburgVeersehen straatweg k. eeu adres van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond van gelijke strekking als het vorige. Conform het voorstel des voorzitters worden de stukken sub a en b voor kennis geving aangenomendie sub c, d, ef, g en h gesteld in handen van het Dagelij ksch Bestuur om advies, terwijl die sub i en k zullen behandeld worden by de in deze zitting ter zake voorkomende betrekkelyke stukken. Daarna wordt overgegaan tot de benoe ming van een lid in het bestuur der Gods huizen, om te voorzien in de vacature ont staan door het overlijden van jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije. De ingezonden voordracht bestaat uit de heeren jhr. I. P. Boddaert en A. A. van Teylingen, van wie de eerste met 9 stemmen benoemd wordt. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken is ingekomen een verzoek om goedkeuring van haar besluit van 18 Jan. 1897 no. 6 tot wijziging van haar reglement van orde, welke wyziging noodig is ge worden door het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (Stbl. no. 76), waarbij is vast gesteld een nieuw algemeen reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt de wyziging goedgekeurd. Op het amendement van den heer Koole op de door de commissie voor de straf verordeningen ingediende wyziging der verordening van algemeene plaatselijke po litie, was thans het advies dier commissie ingekomen, dat het aannemen van het amendement ten sterkste ontraadt. Diezelfde commissie echter uit thans, by monde van den heerA.P. SnouckHurgronje, den wensch, de zaak aan te houden totdat het punt van rioleering, waaromtrent een rapport c. a. van den gemeente-bouwmeester de leden bereikte, beslist zal zyn, met welken wenseh men zich zonder verdere discussie vereenigde. Van B. en W. is een voorstel ingekomen tot het verleenen van machtiging aan de commissie Van bestuur van den Middelburg Veersehen straatweg om aan Hare Majesteit de Koningin met ingang van 1 Mei a. s. weder voor drie jaren de concessie tot tolheffing aan te vragen, met verlof voor eiken keer dat een rijwiel een der tol- boomen op den weg passeert, een tolgeld van f0.02l/2 te heffen. Niemand verklaarde zich tegen de nieu we aanvrage tot tolheffing. Tegen to - heffing van rijwielen werd echter met nadruk gestreden door de heeren van Hoek, Schorer en Brevet, die op hunne beurt door den heer van Dunné en den Voorzitter werden wederlegd, totdat ten slotte de machtiging tot tolheffing van rijwielen met 4 tegen 8 stemmen wordt verworpen. Voor stemmen de heeren van Dunné, W". J. Sprenger, den Bouwmees ter en A. P. Snouck Hurgronje tegen de heeren Brevet, Gratama, Schorer, 1. G. 8prenger, v. d. Harst, van Hoek, de Waal en W. H. Snouck Hurgronje. -2 Zooals onze lezers zich zullen herinne ren is in de vorige zitting ter tafel ge weest eene nieuwe instructie voor den klokkenist van den Abdijtoren. Bj do behandeling der instructie hebben Jin die zitting de stemmen gestaakt over een amendement van den heer Tak, strekkende om den klokkenist, in plaats van onder de hevelen van den gemeentebouwmeester, onder die van B. en W, te stellen. Eene nienwe stemming over dat amen dement volgt nu. Voor stemmen de hee ren Brevet, F. G. Sprenger, v. d. Harst, van Dunné, van Hoek en de Waal; tegen de heeren Gratama, Scorer, W. H. Snouck Hurgronje, W. J. Sprenger, den Bouw meester en A. P. Snouck Hurgronje, zoo dat de stemmen andermaal staken en net amendement diensvolgens verworpen is. Nadat in art. 8 der nieuwe instructie conform het voorstel van den heer W. J. Sprenger nog eene redactie-wijziging was aangebracht, wordt tot stemming over die nieuwe instructie overgegaan. Weder om staken de stemmen (voor stemmen de heeren Gratama, Schorer, W. H. Snouck Hurgronje, W. J. Sprenger, den Bouw meester en A. P. Snouck Hurgronje, tegen de beeren Brevet, F. G. Sprenger, v. d. Harst, van Dunné, van Hoek en de Waai) zoodat de eindbeslissing tot eene volgende zitting verdaagd wordt. Goedgekeurd worden nu achtereenvol gens zonder hoofdelijke stemming a al- en overschrijvingen op de begrooting ter schutterij voor 1896, en b het 2e supple toir kohier der inkomstenbelasting over 1896. Van I. Kamermans is ingekomen een verzoek om eenige uren uit zyn! schip te mogen lossen voor zijn; pakhuis aan den Kinderdijk. B. en W., den havenmeester gehoord, 'adviseeren echter tot aiwyzing van het verzoek, aangezien de kaai daar veelte smal is, vooral wanneer aan de overzijde gedurende een deel der week de door adressant genoemde beurtschepen lig gen welke veel kleiner zijn dan het zijne. De heer F. G. Sprenger maakt de op merking dat men Kamermans zou kunnen vergunnen des Maandags en Dinsdags, wan neer die beurtschepen niet aanwezig zijn, voor zijn pakhuis te lossen. De Voorzitter blijft eebter by zyn ge voelen dat aan eene dusdanige vergunning nog groote moeilijkheden ten opzichte van het passeerender Bellinkbrug verbonden,zyn, waarop de heer Sprenger verklaart zich bii die bezwaren te zullen neerleggen, zoo dat ten slotte de afwijzing van het verzoek zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. r Nog ïb ingekomen een verzoek van L. D. Nagtglas Versteeg, houdende verzoek om vergunning tot het leggen van elec- trische geleidingen hoven of onder gemeen- tewegen. B. en W. stellen voor adressant in zijn verzoek niet ontvankelijk te ver klaren, daar hij nist heeft voldaan aan het voorschrift in het 3e lid van art. 8 der Grondwet en hem daarbij tevens te be richten dat de gevraagde vergunning met kan worden gegeven. B. en W. hebben doen nagaan wat ongeveer aanleg en ex ploitatie van een electrisch centraal station voor Middelburg zou kosten en zyn uit de dienaangaande ontvangen gegevens tot het besluit gekomen dat de gemeente zich eene zoodanige eigeDe exploitatie niet onmogelyk mag maken, wat het geval zijn zou indien de gevraagde vergunning werd gegeven. Den tijd tot verwezenlijking eener eigene exploitatie achten zij echter nog niet ge komen. De vergadering gaat nu over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting wordt het voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek zonder verdere discussie of hoofdelyke stemming goedgekeurd. De rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1896 wordt hierop zonder eenige aanmerking vastgesteld. Tijdens die vaststelling hebben de leden dier Kamer, de heeren den Bouwmeester en F. G. Spren ger, de zaal verlaten. Van eigenaren en bewoners van huizen aan den Veersehen Singel is een verzoek ingekomen om aanleg! van een brug over de vest tusschen de Veersche brug en de Koepoortbrug. B. en W. zeggen in hunne toelichting dat de afstand tassehen beide laatstgenoemde bruggen 650 meter bedraagt, zoodat iemand, die halverwege die bruggen woont, 325 meter of nauwelijks 4 minuten gaans (een afstand als die begrepen tusschen de Ko- ningsbrug en de Vlissingsche brug) heeft af te leggen om hetzij de Koepoortbrug, hetzij de Veersche brug te bereiken. Zy achten dit bezwaar niet overwegend genoeg om de kosten van aanleg, zy bet slechts van eene voetbrug, welke op on geveer f1650 zyn geraamd, te rechtvaar digen. De raad vereenigde zich zonder eenige aanmerking of hoofdelyke stemming met de beschouwingen van B. en W. Nadat vervolgens nog stilzwijgend waren goedgekeurd af-en overschrij vingen op de gemeente begrooting 1897 en de begroo ting van het burgerlijk armbestuur 1896, wordt de zitting door den Voorzitter op geheven. Het Balkan-schiereiland blijft steeds ver rassingen bieden. Nu weer is het Servië dat van zich spreken doet, wijl te Belgrado 't gerucht loopt dat de karakterlooze Milan de avontuurlijke oud-vorst, weder iets in 't schild voert. De regeering moet echter van alles reeds op de hoogte zijn, en laat hem in alles nagaan. Een geneeskundig onderzoek heeft uitgebracht dat ue koning Alexander volkomen gezond is. Terwyl Creta en Cuba gebukt gaan on der den last van den burgeroorlog, woedt in Engelsch Indië, naast de pest, de vree- selijke hongersnood in tal van districten. In een district komen een zesde deel der bevolking ten laste der publieke weldadig heid, welk getal weldra verdubbeld dreigt te worden. Daar de oogst wel niet voor September zal worden binnengehaald, zal de regeering nog gedurende een halfjaar de bevolking moeten onderhouden. Dit legt haar een zware taak op. Door werkverschaffing, waarvan 3 mil joen mensehen genieten, wordt reeds een weinig door haar in den nood voorzien. Maar de moeilijkheden zyn groot, de ver keersmiddelen slecht, de plaatselijke toe standen verschillend. Engeland heeft echter te groote verplichtingen aan Indië om niet 't mogelijke tot deszelfs redding te be proeven. Hare majesteit Yictoria van het ver- eenigd Koninkrijk Groot-Brittannië en Ier land, keizerin van Indië, geboren 24 Mei 1819, volgde den 20sten Juni 1837 haren oom, Willem IV, op en werd den 28sten Juni van het volgende jaar gekroond. In 1840 huwde zy met Prins Albert, hertog van Saksen, prins van Coburg en Gotha, die den 14en December 1840 stierf. De Engelsche vorstin is dus haar 79e jaar ingetreden en den 20sten Juni eerstkomen de zal het zestig jaar geleden zyn, dat zy den troon besteeg. Hierin overtreft zy al hare voorvaderen. Niet een hunner heeft 't zoo ver kunnen brengen. Een vijf tig-jarig regeerings jubileum hebben slechts drie koningen van Engeland mogen vieren Hendrik III in 1266 Eduard III in 1377 en George HI in 1810. Eerstgenoemde leefde daarna nog zes jaren en laatstge noemde ruim negen jaren doch de laatste was ruim tien jaren krankzinnig en zyn laatste levensjaren blind terwyl de konin gin Victoria nog in het bezit is van al hare vermogens, eet, slaapt, speelt, hand werkt, ever staatszaken handelt met hare ministers, kortom hare taak als vorstin en mensch nog behoorlijk opvat en vervult. Voorwaar een groot voorrecht Uit het huwelijk van koningin Victoria met prins' Albert werden negen kinderen geboren, waarvan er twee zijn gestorven Princes Alice in 1878, de hertog van Albany in 1884. Behalve prinses Louise, die met den markies de Lorne gehuwd is en geen kinderen heeft hebben alle prinsen en prin- sesses van koninklijken bloede een min of meer talrijk gezin. Prinses Victoria, weduwe van den twee den keizer van Duitschland, heeft twee zoons en vier doehters. De prins van Wales, echtgenoot van prinses Alexandra van Denemarken, heeft vier zoons en drie dochters. Prinses Alice, de overleden vrouw van dsn groothertog van Hessen, heeft vier dochters en een zoon nagelaten. De hertog van Edinburg, die met de groot hertogin van Rusland gehuwd is, heeft een zoon en vier dochters. Prinses Helena, echtgenoote van prins Frederik Christiaan van Sleeswytt-Holstein, heeft vier zoons en vier dochters. De herteg van Connaught gehuwd met prinses Margaretha van Prui sen, heeft een zoon en twee dochters De hertog van Albany, de overleden echt genoot van prinses Helena van Waldeck, heeft een zoon en een dochter nagelaten. Prinses Beatrice, gehuwd met prins Hendrik van Battenberg heeft vier kinderen. Indira de koningin, ter gelegenheid van haar jubi- lenm al haar kinderen en kleinkinderen om haren disch vereenigd wilde zien, zouden er 60 couverts noodig zyn. Deze uitgebreide koninklijke familie, waaT En geland zoo terecht trosch op is, kost kot 15.000,000 fr. per jaar, waarby nog «list eens gerekend zyn, voor de koningin, de inkomsten van het hertogdom Lancaster ten bedrage van ruim 1.500.000 fr. en voor den prins van Wales, die van het hertog dom Cornwalles, ten bedrage van ongeveer 2,000.090 fr. Op Creta is de toestand nog niet zuiver. Een vloot van 28 oorlogsschepen doer, kruist deszelfs wateren. De admiraals lieten den Griekschen consul weten dat hij de Grieksche vlag, welke van het consulaat wappert, moest strijken, met het oog op het optreden der Grieksche regeering in de Cretenzer aangelegenheden. De consul heeft hierop vlag en vlagge- stok ingehaaldhy is echter nog niet scheep gegaan. De gezanten vroegen aan de Grieksche regeering terugroeping van de Grieksche torpedobooten.- Doch zy antwoordde dat de terugroeping onmogelyk was, zoolang de oorzaken, welke tot het zenden aanleiding hebben gegeven, bleven bestaan; en ook wyl de vloot de opdracht had om het landen van Turksche troepen op Creta te beletten. Kolonel Yassos heeft zyn hoofd kwartier gevestigd te Golia. De Turksche troepen verschansen zich in de omgeving van Canea. Europeesche officieren hebben met een Turkschen kolonel de forten geïnspecteerd. Kolonel YaBsos heeft voorloopig het be stuur van het eiland Creta vastgesteld; hij heeft gemeenteraadsverkiezingen uitge schreven en burgemeesters benoemd, be halve in de steden, welke door de mogend heden bezet zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1