li KERKNIEUWS. „De Antirevolutionairen te Arnemuiden". Colijnsplaat. Ingelanden van dan polder Xieu w-Noord-Beveland hielden heden Woensdag eene vergadering. Het voorstel van het bestuur om tot gerechtelijke ont eigening van gronden, benoodigd tot het leggen van een inlaagdijk, over te gaan, werd met algemeene stemmen aangenomen. De eigenaren dier gronden namen geen ge noegen met het aanbod |van het bestuur des polders, zoodat men wel ^genoodzaakt was toe te passen artikel II, der wet van 23 Aug. 1851. (Stbl. No. 125.) Krabbendijke. De verzending van aardappelen is hier zachtaan begonnen. Daar de prijzen eenigszins stijgen, zijn er nog velen welke ze nog liggende houden de prijs thans f 1,20 af 1,30 is nu eenigs zins verhoogd. Er is nu een partijtje a f 1,40 verzonden Zeeuwsche blauwe in de laatste 8 dagen. De ajuin welke er nog was is meestal opgeruimd; er wordt nu geladen a f 1,80 per mud. Wolfertsdijk. De spanning waarin de gemeente begon te verkeeren, wegens het lang uitblijven eener benoeming, ver anderde Zaterdag avond om 8 uur eens klaps, toen de blijde tijding werd ver nomen, dat de heer C. Koert secretaris alhier tot Burgemeester dezer gemeente was benoemd. Maandag morgen zag men al vroeg, eene oproeping tot de ingezetenen gericht om des avonds bijeen te komen, om plannen te bespreken, om hem na zijn beëedigiog op waardige wijze te ontvangen. Deze bijeenkomst werd geleid door den heer A. van de Linde, die voor een stamp volle zaal, een keurige inleiding sprak, en het doel uiteenzette. Met groote geest drift werd algemeen gewenscht om een gepast en waardig feest te vieren. Eene commissie uit 16 personen, uit alle rangen en standen en gezinten werd benoemd om een en ander te regelen, en voor te be reiden. De algemeene medewerking van arm en rijk en groot en klein, doet ver wachten, dat alles flink van stapel zal loopen. Reeds werd Maandag avond om half vijf den nieuw benoemde een serenade gebracht door „Wolferts Fanfare", waarvan hij secretaris is, en werd hij door den voor zitter hartelijk geluk gewenscht. De heer Koert dankte voor deze beleefdheid, ter wijl de muzikanten op gulle wijze ont haald werden. Meer dan 100 rijders zijn reeds aange geven voor de eerewacht te paard, ter wijl bereids een waggon groen uit Wouw is aangekocht waarvoor reeds een aantal jongens en meisjes zijn opgegeven, om dit werk uit te voeren; niet minder dan 9 eerepoorten zullen worden opgericht, waarin de noodige opschriften zullen prijken en alles versierd met groen en vlaggen. Des avonds zal het dorp verlicht zijn door illuminatie en 'tfeest besloten wor den door vuurwerk, terwijl alles zal wor den opgeluisterd door „Wolferts Fanfare". Het feest is bepaald op a. s. Vrijdag, wijl op dien dag de heer Koert door den Commissaris der Koningin te Middelburg zal beëedigd worden. Heirikenszand. Benoemd tot onbe zoldigd rijksveldwachter, Anth. Krieger Az. alhier. Heirikenszand. Dezer dagen is bij den koopman C. de Visser, alhier, petro leum op het dak geworpen, welke met den regen in de regenbak is terecht gekomen, waardoor deze geheel is bedorven. De politie doet onderzoek. Gisteren morgen omstreeks half 6 werden te Schiedam plotseling bijna alle gaslichten gebluscht en alle gas motoren die in werking waren, stil ge zet. Een werkman aan de gasfabriek had bij het verwisselen van gashouders, den een gesloten voordat de ander geopend was. Een kleine onattentie die spoedig her steld was, doch heel wat verbazing teweeg bracht bij hen die al jaren gewoon waren dat het gas zoo trouw zijn dienst deed. In het dorp Surhuisterveen (Fr.) betrapten twee marechaussees een jongetje met houtsprokkelen. Het kereltje wist niet hoe oud hij was, waarom zij met hem naar zijn moeder gingen die in een hut woonde. Daar binnentredende stond het middageten voor het jongetje klaar bestaande uitgekookte aardappelschillen. De po litiemannen stelden dadelijk al hun zak geld aan de arme weduwe ter hand. Te Dinther (N. Br.) is een vierja rig knaapje in een onbewaakt oogenblik in de sloot nabij de woning verdronken. De rechtbank te Rotterdam behan delde gisler de zaak van den 17 jarigen Boers die eenige weken geleden den 20 jarigen de Haas te Capelle aan den IJsel onder Rotterdam met een messteek doodde. Het O. M. vorderde 12 jaar tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Jos. v. Raalte, pleitte verzachtende omstandigheden voor zijn cliënt dien de „natuur" bedeeld had met een driftig gemoed en niet „medisch" wist dat een steek als die welken hij toebracht, doodelijk moest zijn, zoodat geen sprake kan zijn van doodslag! Waar haalt een advocaat het toch alte- maal van daan zou een eenvoudig mensch zeggen. Bedankt voor Colijnsplaat door ds. J. de Visser te Brakelvoor Vrouwepolder door ds. H. G. Roezeboom te Eikerzee. Bedankt voor Zeerijp (teez.) door ds. J. A. Broekers te Molkwerum voor Over- schie door ds. W. v. Slooten te Rouveen voor Doeveren en Genderen door ds. Th. Chr. Frederikse te Bahr en Lathum. Oostburg. Door de Ned. Gustaaf Adolfvereeniging, afdeeling Zeeuwsch Vlaanderen, Westelijk deel, werd Dins dagavond in een openbare samenkomst, in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier de 400 ste gedenkdag van Ph. Melanchton feestelijk herdacht. Als feestredenaar trad op de WelEerw. heer ds. J. A. Rust, Evang. Luthersch predikant te Groede die den grooten Her vormer schetste als letterkundige en wijs geer, als Godsdienstig Reformator als mensch en Christen, en die aan het slot zijner schoone rede die door de talrijke schare met belangstelling werd gevolgd den wensch uitsprak, dat de protestanten van den tegenwoordigen tijd steeds meer het voorbeeld mogen volgen van dezen en de andere groote Hervormers, n. 1. het op den voorgrond plaatsen van het „Uit ge nade zijt gij zalig geworden door het ge loof" daar dit het machtigste bolwerk tegenover Rome zal blijken te zijn. Bij het begin werd door de verg. het „Gustaaf Adolfslied" „Wees niet vervaard gij kleine stoet" aangeheven terwijl, in de pauze en bij het einde door het Zangkoor alhier, toepasselijke liederen werden ge zongen. Geref. Kerken. Drietal te Houwerzijl ds. E. Buurman te Koevorden, ds. A. 8. Schaafsma te Boorn- bergum en ds. D. Vrieling te Scheemda. Aangenomen naar Twijzel door ds. G. J. Weijenberg, rustend pred. te Nijkerk op de Veluwe. Bedankt voor Gouda (2e maal) door ds. R. W. J. Rudolph te Leiden. Ingezonden Slukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stakkeu worden in geen gerat teruggezonden. Mijnheer de Redacteur Voor handelszaken op reis zjnde, kan ik niet zoo op de hoogte big ven van het geen geschreven wordt als thuis, en zie ik al eens eene courant, ik kan haar mij niet toeëigenen voor persoonlijk gebruik, 'k Heb dus moeten wachten met te schrij ven tot ik hier een blad ter mijner be schikking kon krijgen. Had ik ooit kunnen denken dat de Zeeuw mij zou bestrijden op een wijze als nu ge schiedt Om te beantwoorden hetgeen gij over en tegen mij en mijne vrienden schryft, zou ik veel meer ruimte noodig hebben dan ik zou durven vragen, en gij zoudt willen verleenen. Eerst even dit: Gij hebt het over de eensluidendheid der namen Christelijk His torisch en Antirevolutionairen noemt zelfs het aannemen van eerstgenoemde eene usurpatie, eene aanmatiging, (s) Zijt gij dan vergeten dat lang, heel lang geleden Dr. Kuyper is gaan spreken van de anti-revoluti onaire of calvinistische partij Sinds dien tijd kon ik niet meer tot de anti-revolutio nairen behooren. Met Groen kan ik erkennen issu de Calvin te zijn, dat wil zeggen, on niets meer van calvinistische afkomst, en bij voorbeeld niet van luthersche of welke andere ook, maar dit wil niet zeggen dat afstammelin gen van Calvin het nu nog eens moeten zijn met de hedendaagsche calvinisten. Met Groen zeg ik, blijf ik zeggen tegen de Revolutie het Evangelie. Maar ik kan niet toegeven dat het Evangelie het best tot zijne rechten komt, bij de hedendaagsche calvinisten. Daar zit te veel tusschen Maar ik heb nu uwe nummers van 9 en 13 Februari nevens elkander, en verbaas mij er over, dat gij mij wilt brengen waar ik nooit geweest ben, niet ben, en nooit komen zal, namelyk in broederlijk gezel schap met Ds. Zeydner. Wil deze heer bij eerstkomende verkie zingen stemmen zooals ik stem, ik kan 't niet helpen, 't Kan gebeuren dat lieden van zeer uiteenloopende richting stemmen op eenzelfden cendidaat, zonder dat er van •enige geestverwantschap sprake is. Gij neemt een loopje met mij. Gij brengt mij van ethischen, zooals Roozemeijer, Heinecken, Heldring, Bronsveld, via van Leeuwen, via Valeton op een* bij Zeydner, en geeft intusschen Dr.de Visser een harden duw. Moogt gij dit Laat de overledenen rusten 1 Onze Zeeuwen kennen mannen als Ds. Roozemeijer en Heldring beter dan Dr. Bronsveld, wiens Utrechtsche er varingen in zake Christelijk Onderwijs tot eenigzins andere conclusiën leidden dan onze Middelburgsche Zeeuwsche ervaring op dit gebied. Wat Dr. Bronsveld op dit gebied wenschleen christelijke School, waar zij bestaan kan, eene goede overheidsschool, „doortrokken van den geest des Evange lies", waar geen christelijke school voor eerst mogelijk is, wie moet daarmeê niet instemmen. Gij zegt zoo maar eventjes in eene noot „Dr. de Visser verwerpt een groot deel van het Oude Testament". Ik heb de eer met hem te zitten in 't bestuur van Chr. Volksonderw. en in dat van den Chr. Hist. Kiezersbond, maar moet de handen samen- slaan van verbazing over uwe stoute be wering. Zonder hierop dieper in te gaan vraag ik u bewijs uwe beschuldiging (4). Tusschen Bronsveld en ValetonZeydner plaatst gij het type ven Leeuwen, dus van Leeuwen vader en zoon. Hierover een woordje. In de Stemmen van Dr. Bronsveld, nu een jaar geleden, schreef de oude heer Prof. van Leeuwen een stuk teraankondiging van Prof. Sayce's Palestina der Aartsvaders. Dit Engeische werk werd door mij met genoegen gelezen, en daarover schreef ik in Ons Tijdschrift, (niet het Zuid-Afrikaan- sche maar het groene, dat door Daamen wordt uitgegeven) met veel instemming het een een ander, om dit belangrijke schrift verdedigend werk in onze kringen bekend te maken. Later gaf Ds. van Leeuwen, de zoon, eene meesterlijke vertaling van Sayce's werk. Het meest treffende van de zaak is, dat Sayce wordt aangevallen door Ds. Zeydner, die een ander boek van den zelfden Engelschen schrijver vertaalt en de vertaling voorziet van aanteekeningen, in welke hij, Zeydner, doet nitkomen hoe zeer hij 't met Sayce oneens is. (5) In dezelfde noot zegt gij „Dr. Cramer eindelijk predikte heel vromelijk dat dit de Schrift zoo heerlijk maakt, dat er let terlijk niets in is, dat vaststaat." Zoo sprak of predikte Dr. Cramer niet. Hij schreef dat er niets in is dat weten schappelijk vaststaat. Kan of wil de hedendaagsche wetenschap niet uitmaken wat er van de letter der Schrift vaststaat, dan blijft dit hare zaak. Dit raakt Gode zij dank, mijn geloof niet. Gij zijt begonnen mijn naam voluit te noemfn, en daarachter te schrijven ver meende zonden van Dr. de Visser, van beide heeren van Leeuwen. Gij brengt mij in 't gezelsehap) van Dr. Cramer, dien ik nooit gezien heb, van Ds. Zeydner dien ik nooit ontmoette, en stelt tegenover mij Ds. Hulsman, wiens brochure tegen Zeydner ik met veel instemming heb gelezen, ook bladz. 91 en 111. Eer gij mij, die slechts een leek ben; indeelt onder de vanen van Schriftbestrij- dende godgeleerden, lees dan wat ik in 't jongste nummer van Ons Tijdschrift mede deelde over Het Boek Daniël beschouwd bij het licht van het Spijkerschrift. (6) Gaarne juich ik met u over iedere neder laag van hen,* die als ratten aan onzen Bijbel knagen. Met vriendelijke groete, Uw dw. W. J. J. KOOLE. Sluis 14 Febr. 1897. Ofschoon ter wille der z a a k persoon lijke vriendschap gaarne op zy'de stellende willen wy onzen vriend den heer Koole wel zeggen dat zoo wy zyn naam in ons opstel genoemd hebben, wy dien echter ter stond weder vergeten hebben, om onze aandacht te richten op den Bond. Niet hem maar den Bond behandelen wij. (3). Wjj vraagden slechts. O. i- met recht. Immers dr. Bronsveld was nog niet zoo lang geleden lid eener liberale kiesvereeniging (3) Onze geachte opponent noemt hier namen, welke niet door ons genoemd zijn. De door ons genoemden zijn geen overlede nen Aands. v. L. hebben wij zelfs niet gedacht. (4) Een groot deel, dat was te sterk. Doch groot of klein, van onvoorwaardelijk buigen voor 't historisch gezag ook van 't oude Testament hoorden wij nog niet. Of is soms dr. de Vissers proefschrift door dezen geleerden schrijver op dit punt herzien? (5) Prof. Noordtzij heeft in zijn jongste inaugureele rede herhaaldelijk zich op Sayce beroepen en Van Leeuwen verdient voor zijn vertaling dank, evenals de heer Koole vosr zijn recensie van v, Leeuwens werk doch eilieve wat hadden onze lezers dit te weten bij onze beoordeeling van de bonte samenstelling der „oprichters" van den Chr. historischan bond? Voortreffelijk dsarom hadden wjj den heer Koole ook veel liever in ons gezelschap gehad. Maar nu hij een ander verkoos wen- schen wij hem gaarne een goede reis. En schoon met alle achting voor zijn persoon zullen wij den Bond, waarvan hij bestuurs lid is, blyven bestrijden. Red. Onder dit opschrift schrijft „De Toe komsteen artikel over eene samenkomst van anti-revolutionaire kiezers, op boven genoemde plaats gehouden, en waarin de heer mr. C. Lucasse de kieswet toelichtte en de ondergeteekende over de beginselen der anti-revolutionairen sprak. Nadat laatst genoemde gesproken had, vroeg alleen de heer Van der Veer het woord, en het werd hem, hoewel hij niet tot de kiezers van Arnemuiden behoorde, gegeven, totdat de leiders der vergadering den nog, vóór het vertrek van den laatsten trein, restenden tijd zeiven meenden noodig te hebben, teneinde met éénige kiezers te spreken over het oprichten eener kiesvereeniging. Het was toen 9V» uur. Na samenspreking oordeelden zij evenwel daartoe thans niet te moeten overgaan; slechts zou worden en werd meegedeeld dat, desbegeerd, daar voor later gelegenheid zou zijn. Het was nu 9V* uur, en om 9Vz uur vertrok de trein, waar wij ons toen heen begaven. Ik deel dit mede, omdat de heer Van der Veer er ons een grief van maakt, dat met hem niet langer gedebatteerd werd. Door mij was gezegd, dat de christenen niet slechts in de binnenkamer en in de kerk, maar altijd en overal, dus ook op maatschappelijk en staatkundig terrein zich naar hun levensbeginsel moesten openbaren. Daartegen nu merkte de heer Van der Veer op, dat zij, en vooral de rijken naar de wereld, dit niet deden. Natuurlijk stemde ik toe dat dit in betrekking tot zeer velen waar was; dat wij dit met hem be treurden en dat de modernen, liberalisten en vrijzinnigen daarvan in de eerste plaats de schuld droegen, dewijl zij den Christus Gods uit het hart en uit het leven banden. Daarop zeide de heer Van der Veer, dat hij het volk „ontevreden" maakte; teneinde betere toestanden te verkrijgen. Deze wijze van genezing, die nog erger is dan de kwaal, geeft het diep liggend verschil aan tusschen u en mij, zeide de ondergeteekende. Want gij mankt het volk „ontevreden" en geeft net niets in de plaats; terwijl ik het wijs op den rijkdom, die er in de diepste armoede in de gemeenschap met God. is, en op het geloof in Jezus Christus, dat tevreden doet zijn in de bangste wegen en toestanden. Met het oog op de samensprekingen, die nog moesten plaats hebben, en het vertrek van den laatsten trein, werden hiermee de debatten gesloten. Doch nu maakte de heer Van der Veer nog opmerkingen en doet eene pertinente vraag in zijne courant, waarop ik nog wel wil antwoorden. Ten bewijze dat de God der Heilige Schriften door het naturalisme en materi alistische pantheïsme wordt weggeredeneerd, wees ik op de leer van het Darwinisme. Een leer, die ons zegt, dat wij niet van Gods geslacht zijn, maar van de dieren afstammen, neemt alle hoogere aandrift weg en maakt den mensch dierlijk. Hiertegen nu maakt de heer Van der Veer de voor de ongeloonigen geestige op merking: „Of Littooij een zijner voorouders wel met eene van vleesch ontdane rib zou willen gelijk stellen, hoorden wij niet Welnu, ik wil het den heer Van der Veer thans doen hooren. Mijn antwoord is: Zoomin van een rib als vau een aap immers zulk eene herkomst ligt alleenlijk op den weg van het darwinisme. Ik geloof gelijk ik te Arnemuiden zeide, in den God der Schriften; dus dat Hij den mensch geschapen heeft. Adam, naar het lichaam, uit het stof der aarde, en Eva uit een rib van Adam en dat wel, omdat Hij door schepping alles volmaken wilde; hetwelk in casu zeggen wil, dat Hij daardoor de eenheid, het één vleesch zijn, mede in het leven riep en aanschouwelijk maakte. Adam verstond het, en zeide daarom „Dit is ditmaal been van mijne beenen en vleesch van mijn vleesch". Natuurlijk gelooft de heer Van der Veer dit niet; doch wil hij mij uiten met den Bijbel bestrijden, dan moet hij hem eerst goed lezen, de dingen lezen gelijk zij er staan. Mij laten zeggen wat de Bijbel niet leert, en ik dientengevolge niet geloof, dat mag hij niet. Zoolang Van der Veer het Woord Gods, dat voor mij uitgangspunt en richtsnoer is op elk terrein van het leven, niet gelooft, kan een samenspreking tusschen ons ook geene bevredigende uitkomst opleveren. En eene samenspreking, waarbij het de vraag is, wiens volk het hardst trappelen kan, begeer ik niet. Doch juist omdat ik die samenspreking niet vrees zeide ik, dat ik voor een net publiek wel een uur met den heer Van der Veer zou willen debatteeren. Te Arnemuiden had ik er wel schik in, want daar ging het bedaard, zonder on- heiligen spot en bitterheid; maar ik heb het wel eens anders gehoord; ja zóó, dat ik er ganschelijk niet zoa aanwillen. Maar ik moet ten slotte nog de pertinente vraag beantwoorden. De heer Van der Veer schrijft: „De heer Littooij sprak in boven bedoelde vergadering ook over de kieswet; hij vond dat de heeren in Den Haag die kieswet veel te inge wikkeld hebben gemaakt en zeide, dat, wanneer hij iets te zeggen had of had gehad, hij allen kiezer zou hebben gemaakt, alleen uitgezonderd „boeven" en lieden die voor de maat schappij gevaarlijk zijn". Alleen boeven etc. zou de heer Littooij wenschen uittezonderen. Daaruit volgt logisch, dat hij geen tegenstander is van kiesrecht voor de vrouw! Hij zou dan een witte raaf zijn onder zijne geestverwanten, die daarvan niets willen weten. Of is ook de heer Littooij tegen kiesrecht aan de vrouw gegeven? Maar dan zou hij haar, zou hij alle vrouwen op één lijn stellen metboeven en dierge lijken. Jammer, dat de heer Littooij zoo spoedig wegliep na de beantwoording van onze tweede vraag en daardoor de gedachtenwisseling afbrak. Want ook dat wenschten wij hem te vragen, waarop hij zeker nu wel langs dezen openbaren weg, een antwoord zal willen geven". Omdat voor mij de Heilige Schrift uit gangspunt en richtsnoer is en voor den heer Van der Veer niet, verschilt blijkbaar zelfs onze logica. Wat volgens hem logisch uit het door mij gesprokene volgen moet, volgt daaruit voor mij ganschelijk niet. Als ik in eene vergadering zegStond het aan mij, dan schafte ik tegelijk met verbetering én van het kazerneleven én van de rechtspositie van den soldaat het remplaceeren af; en daar wij, zoo noodig, saam den Vaderlandschen bodem moeten verdedigen, zoo zou ik, in plaats van het remplagantenstelsel, de oefening van den wapenhandel voor allen invoeren, en slechts een zeer klein staand-leger verkiezenalleen boeven etc. zou ik uitzonderen en hen naar eene andere plaats dan de kazerne transporteerenzie, als ik dat zeide zouden de Arnemuidsche visschers en neringdoenden mg verstaan, en niet zeggen, dat ik ook de vrouwen daaronder begreep, of haar tot de boeven etc. rekende te behooren En gelijk zij dat zouden begrijpen, hebben zij ook begrepen dat ik de wet van den minister van Houten, die alleen van mans- personen gewaagt, zóó wenschte, dat geen dier personen dan de genoemden waren uitgesloten. Aan die overdrevene eman cipatie der vrouw doe ik niet mee. Ds vrouw behoort in huis daar zijn eigenlijk haar zaken. De man vertegenwoordigt haar naar de ordeningen Gods, in het geheele publieke leven. Dit is en behoort alzoo de regel te zijn. Dat staat bij mij, die de Schrift tot uitgangspunt en richtsnoer heb, als een paal boven water. Uitzonderingen, die den regel bevestigen zouden daarop alleen kunnen maken die vrouwen, welke ook in het publieke leven de zaken móeten doen, dewijl zij een ver tegenwoordiger op deze aarde missen. Hiermee nu acht ik mij duidelijk te hebben uitgesproken en genoegzaam aan het verlangen van den heer Van der Veer te hebben voldaan. Middelburg, 16 Feb. '97. LITTOOIJ. 1 11 Donderdag 18 Febr. Middelburg, 2 uur in de Vergenoeging door not. Tak lo. een huis, erf en tuin Noordweg 360 cA. 2o. 164 cA. bouwterrein. 3o. 174 cA. id. 4o. 177 cA. id. 5o. 1 H- 8360 cA. weiland in St. Laurens. 60. 7390 cA. id. bjj de hotstede van Krijger. 7o. 1 H. 62 A. 30 cA. id. in Grjjpskerke achter Zandhof. Middelburg 8 uur in de Veigenoeging door not. Tak en Loeff 8 huizenLim- brechtstraat L 98 groot 190 cA- Oude Kerk straat 79 en 80 (winkelhuis' groot 1 Are, Idem 97 groot 15 cA. Korte Geere 352 en 364 groot 66 en 60 cA. Molenburg 67a, 87b en 88, groot 44, 79 en 40 cA. Te zien daags voor en op den koopdag 10—12 en 2—4 uur. Inl. not. Tak en Loeff. Vrydag 19 Febr. Ierse ke, 10 uur door deurw. llollmann bij v. Steveninck meubelen. En om 12 uur in de Oesterbeurs eikenhouten kabinet, mi honiehouten linnenkast, kachels, spiegels, stoelen, enz. 2 werkpaarden, 5 kalfkoe/en, 1 vare koe, 2 vaarzen (Holl. ras), toeren- wagen, mest. Camperland, door deurw. Gelner 1 uur voor wed. en erven dhr. D. Remijnse op haar hofstede een kudde van 180 scha pen, met de lammeren; en 100 dito. lersckc, 2 uur in de Oesterbeursdoor not. Mulock Houwer voor J. Oianje Ls smederij, huis en erf, Damstraat, 495 cA. Zultlzantle 2 uur bij de Huliu door not. Hammacher hofstede, enz. 40,4921 H. in Antwerpenpolder. Zaterdag 20 Feb. Tholen, door deurw. v. Elsacker 12 uur in het logement „Zeeland" een hoogaarts Th. no. 60, groot 16 ton, met staand en loopend want gemaakt op de werf te Ar nemuiden in 1886. Maandag 22 Febr. Kapellc 7 uur bij Hanson door not.L. Liebert voor erven wed. Remijnse 2 huizen en erven. Te zien 2 dagen voor den verk. IVemeldliige voor F. Wabeke 10 uur door not. Prins afbraak, 3000 bos stroo en riet van de schuur van J. Burggraaf. Dinsdag 23 Febr. Vüsslngen in het Schippershuis 10 uur door not. de Maret Tak inboedel, herbergin- ventaris, tricotgoederen, manufacturen, wintermantels, enz. Woensdag 24 Febr. Oude Kraaijertpolder, 12 uur bij St. v Weele door deurw. Hollmann inboedel, krui wagen, slijpsteen, opgelegd kabinet. Zoutelande, door not. Loeff bjj wed. J. Olyslager 1 uur inspan als 2 koeien, 1 schaap, 10 kippen en haan, windmolen, karnmolen, kruiwagen, houten varkenshok, landbouw, melk- en zoldergereedschap, mest, stroo enz, Terneuzen in Hotel Donze door not. Dregmans 2 uur voor dor. J M. Ziatseeen huis, winkel in heerenkleeding erin gedre ven. Lange Noordstraat 45 cA. Blezeiinge, 10 uur bij C. Blok, Evers dijk, door not. Liebert inspan als 5 paarden, 4—20 jaar (twee veulendragend), 6 melk* koeidn, 1 vare, 12 ossen, 12 runderen en kalveren, 50 kippen en hanen, 2 menwagens, 1 klaverwagentje, 6 ploegen, 7 eggen, hooi, mutsaards enz. Donderdag 25 Febr. 's Gravenpolder, 10 uur door not. Paar- dekooper Overman bjj B. Burger in Zwake inspan als1 bruin merriepaard oud 21, 1 zwart oud 18 ji ar, 8 baatg. melkkoeien, 1 2Vsjarig rund, 2 tweejarige dito, 1 ander- halfjarige dito, 8 mestputloopers, 2 aanhoud- kalvers, karnhond met ketting en hok, 130 kippen en hanen. Kapwagen, monwagen, Amerikaansche ploeg, Zeeuwsche ploeg, driewielskar. sleepers, eggen, paardenpeec. suiker- en beestenpeen, hooi enz. Vrijdag 26 Febr. Ierseke, 3 uur in de Oesterbeurs door not. Prins 500000 zaaioesters le, 2e en 3® soort. Zuid Craaijertpolder, bij M. G- van Nieuwenhuijze door n*t. PaardekooperOver man 10 uur inspan als 6 ruinpaarden 13, 13, 5, 21/3, D/s en 11/3 jaar, 1 zwarte schim- melhengst, 2 veulendragende 9 en 7 jaar 1 bruin merriepaard 5 jaar, 6 tweejarig® ossen, 4 tweejarige vaarzen. 3 eenjarigs ossen, 5 halfjarige vaarzen, 4 menwagens. kar met kleed, zaaimachine, peen-en stroo- molen, windmolen, handkarnmolen, geesel- steen met paard, landbouwgereedschap!611' hooi, mangels, meubelen. WIssenkerke op hofstede Van Ast, door deurw. Gelner 9 uur Inspan als 1 bruine merrie 16 jr., 1 dito veulendra gend 5 jaar, 1 zwarte ruin 4 jaar, 7 baar gevende melkkoeien, 2 kalfvaarzen, 1 twee- jarige vaars, 7 eenjarige ossen en vaaraal 2 kalveren, 3 varkens, ploegen, eggen. kaP- kar, 3 menwagens, peenmolen, huisraad. 2 nieuwe kapokbedden enz. Vlake 11 uur aan de Schaapskooi va" Rijn en Glerum door pen met lammeren. Zaterdag Wemeldlngc, door not. Pilaar een 7 jaar. bruin merriej paarden 1 en 2 jaa menwagens, 3 ploegi 1 Sack's, eggen harnassement. F Wemeldinge, vo not. Liebert verpacht Maandag Nlsse, door not. I dhr J- Koeman insp 4-17 jaar, 8 melkkc jarige runderen, 7 ja; vette varkens, 3 mes kippen, 9 eenden, 2 k kapwagen, chais, ari driewielskar, zaaimac lens, moesmolen, w melk- en stalgereedsc harnas, mest, mutsaai Dinsdag Middelburg door rishuis, ook Woensd; toormeubelen, prachtl mobile, smids en bar persgereedschap, vaat Woensda Nlsse, 10 uur voo A. Wagenaar door nc 1 antieke kast, baro 5 bedden met toebeh porselein, roomkleur, Boreele op Reige Kloes voor dhr. A. P( als Hortgene, bij d uot. Roelof 9 uur ii paarden, 3 jonge paard N. Holl. ras, 4 loopva wagens, klaverwage lamoen, veerkar, ploeg mangelmolen, veevoed gereedschap, hooi. Donderdaj Heer Arendsl ert 9 uur bij B. I Liebert en de Ronde Donderda Middelburg door half 2 in het Polderh twee nieuwe paalhoof kapelschen zeedijk; h ken tot strandverdedigi van de Noord-en We: Vrijdag Vllsslngen 2 uui bouwen van een gei 1200 M3 met bijleverin AFLOOP VEÏIK( VEERE. Heden W. Tak publiek geveild weiland. Kooper de h Vrouwepolder voor f 2o. 37 A. 30 cA. tien Kooper de heer J. W f481. 3o. 45 A. 88 cl J. Davidse te Middel 1 H. 20 A. 12 cA. sprink. Kooper dezelf 60. 1 H. 1 A. 50 cA J. Langebeeke vooi Allee onvermindord gekochte ligt in de gei RILLAND. Maand heer W. Pelle, ten Lansen Croin, kracht; publiek verkocht, de van wijlen Job. van H huis, sehuren en tuin mansaffaire, kooper w Cz. te Rilland voor fL erf met tuin te Bath, van Strien te Bath derd sy8 pCt voor on WAARDE. Door h< waterschap Waarde ring van 600 M. grint P. van Llere alhier f 1 id. f 1,98 en f2,14. Go f 1,74 en fl.85. Jb. Ok en fl.97. Boele id. 1 Visser id. f 1.70 en f 2 f 1,76. H. H. Volker id Gegund aan H. H. bedrag achter eiken 1 houdsgrint, het tweec grove grint, en alles p BUfttiKKLUI Van 16 tot 17 MIDDELBURG. Gel jm. 20 j. en C. van BevallenM. Verhag k. J. Bazel geb. van Overleden M. Huil rancois 83 j. - J. G Moens 63 j. J. Wi: Levenloos aangegev' J' van Leer en S. Ro i ®9®S* Geboren: IE n^iplijn en Johar S6"36 d v- Wille ana Zweedyk. Briefvvi r p," Wend u 1 V CWelijk Schoo adres den heer H school. J. Bruinis zult Aan te dafi n.ader inzien zul» IW 6t wen«chelijk kan n°sm,wlfl OP t Ka" 2ich alii verslaggever Vé schrijven ve keurig verzuim °Pi al hadden op vergi -ons r verzeken ■m was. Di wij recht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2