BS V1 kinde*S ÉL KERKNIEUWS. Landbouw. bij hetwelk men zioh kan aansluiten. Nu echter de Raad aan de Chr. School een zelfs verhoogd subsidie toekende, is 't niet meer dan rechtvaardig en billijk dat ook de R. K. School subsidie ontvangt, hij zal er dus voor stemmen. De heer de Jouge heeft met genoegen deze toelichting van den Spr. gehoord maar acht daarmede in strijd wat in een vorige vergadering door dezen is gezegd. Toen toch zeide hij 't komt niet te pas dat er naast een bestaand comité een ander comité verrijst. Toen scheen zelfs diens protest tegen 't subsidie voor de Chr. School een Katho liek beginsel te zijn want de Spr. stelde de Katholieke school tot voorbeeld die haar eigen feestjes zelf betaalde. „Als „mijnheer" toen op de hoogte ge weest was met de vordering die het nu aanhangige verzoek reed* gemaakt had, hij zou zeker zijn protest wel ingehouden hebben. Spr. deelt dan ook zijn bezwaar niet maar meent met B. en VV. dat der gelijke subsnliën zijn volgens de letter der onderwijswet. Maar de vorige spreker moet, om consequent te zijn, tegen het voorstel stemmen. De heer Van der Leeuw zegtZiet u eens hier, dat principe houd ik vast. Maar de Raad heeft anders gewild, goed dat moet hij weten, maar nu de Raad het den een geeft, nu geve hij het ook dood eenvoudig aan den ander. Bet voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De rekening der gasfabriek over 1896 sluit met een winstsaldo van f2543,ö3. Daar de commissie nadere voorstellen wenscht te doen omtrent de aanschaffing van een exhauster die jvrij aanzienlijke besparing van gas geeft en den dienst voordeeliger maakt in de toekomst, terwijl de commis sie zich voorstelt zelf ammoniak te ver werken, zal het geraden zijn vooralsnog en in afwachting van nadere voorstellen, geen bestemming aan het goed slot van den dienst 1896 te geven en stellen B. en W. mitsdien voor voorloopig aan te houden de beschikking over het gsed slot en de commissie dank te zeggen voor haar zuinig beheer. Alzoo wordt besloten. De rekening dergildefondsen wordt goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op f 676, en die der gezondheids-commissie op f 19,66 In de strafverordeningen wordt in art. 18 ingelascht de woorden „zitten en liggen" zoodat 't voortaan verboden zal zijn in 'z plantsoen op 'tgras te loopen, te zitten en te liggen. De verandering was noodig wijl enkele malen de kantonrechter beklaagden had vrijgesproken, die niet op 't gras ge- loopen, maar slechts gezeten en gelegen hadden. Eenige af- en overschrijvingen worden goedgekeurd. De agenda afgeloopen zijnde, neemt de Voorzitter het woord en zegt ongeveer De meesten uwer zullen zich herinneren dat ongeveer half Juni a. s. de aes jaren zullen verstreken zijn dat ik tot burge meester ben herbenoemd, hetgeen reeds driemaal heeft plaats gehad. In den regel vraagt de regeering eenige weken te voren aan de aftredenden of zij zich weder be schikbaar stellen. Ik heb gemeend hierop niet te moeten wachten. Mijn voornemen is mij niet meer beschikbaar te stellen wijl ik de gemeente metterwoon ga verlaten. Persoonlijke en familie-redenen dringen mij daartoe. Dit besluit is vrucht van rijp beraad en ik deel het IJ nu reeds mede, dewijl ik ook aan de hooge regeering officieel heb kennis gegeven. Daar ik eerst half Juni mijn betrekking zal neerleggen, hoop ik intus- schen nog meermalen een vergadering van dezen Raad te presideeren." De heer Ramondt. Deze mededeeling is niet aangenaam. Op dit oogenblik be paal ik mij er toe te zeggen dat dit be sluit, om den persoon des burgemeesters als om het belang der gemeente met leed wezen zal vernomen worden. De heer Quiet. Als oudste raadslid mag ik hier bijvoegen dat uwe mededeeling, mijnheer de Voorzitter, mij diep smart, en ik meen de tolk der vergadering te zijn, als ik zeg, dat wij allen uw heengaan betreuren, van wege 't vele goeds onder uw bestuur tot stand gebiacht, en om uwe strikte rechtvaardigheid daarbij aan den dag gelegd. De Voorzitter dankt, zichtbaar aangedaan, voor deze woorden. De raadsleden, de pers, het publiek, allen waren onderden indruk dezer mededeeling. Atjeh. De N. R. Ct. ontving het volgende tele gram uit Batavia „Het militaire gerechtshof veroordeelde luitenant Hoolboom ter zake van het artil lerie-ongeluk, in April jl. in Atjeh voor gevallen, tot 3 maanden gevangenisstraf". Het in dit telegram bedoelde ongeluk is waarschijnlijk, zegt de N. R. Ct. het op 18 April bij het intrekken van de militaire posten Anagaloeng, Lambarih, Lamsoet en Senelop gebeurde, toen bij de Europeesche compagnie van het 12de bataljon 6 fuse liers gedood en 4 zwaar gewond werden door een ongelukkig granaatschot onzer eigene artillerie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ovezand ds. J. H. Schreuder te Bleiswijk. Aangenomen naar Hall door ds. P. de Haas te Hoek. Beroepen te Beekbergen ds. D. Cladder te Schoonrewoerd te Rhenen ds. J. P. Hattink te Muiden; te Oudendijk dr. G. Nijhoff cand te Farmsumte Den Burg op Texel ds. S. Monsma te Well; te Engelen en Empel ds. W. v. Deursen te Schagerbrug. Aangenomen naar Rotterdum door ds. C. B. Oorthuijs te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Velzen door Blanson Heu" kemans te Wolvega; voor Zeerijp (toez.) door Broekers te Molkwerum voor Burum door J. J. Knap cand. te Groningen voor Geertruiden berg door Lolcama te Boskoop. Middelburg. De heer C. Verweijs alhier hoopt 12 Maart e. k. zijn 40 jarig jubileum als godsdienstonderwijzer bij de Herv. gem. te herdenken. Geref.-jjKerken. Beroepen te Reeuwijk H. Thomas cand te Hoogeveente Capelle aan den IJsel W. Hooglandt, cand te Amsterdam te Geldermalsen ds. J. S. Langen te Oldebroekte Veere ds. T. Bouma te Doorn te Ter Neuzen (2e maal) ds. R. W. de Jong te Holten. Proefreld no. 7 op middelmatigen kleigrond. Proefnemer de heer M. Kostense te Krui- ningen. Doel der proefneming Een groenbenies- tingsproef op suikerbieten. Het proefveld was verdeeld in drie per- ceelen. Een dier perceelen ontving een groenbemesting met wikken, het tweede een groenbemesting met lupinen en het derde ontving geen groenbemesting. Het geheele veld werd gelijkmatig be mest met 600 KG. superphosphaat en 200 KG. Chilisalpeter per H.A. De wikken waren uitstekend gegroeid en leverden een groote massa de lupinen stonden zeer on gelijk en leverden minder op. De bieten werden op tijd gezaaid, kwa men gelijkmatig boven en groeiden den ge- heelen zomer uitstekend. 10 September werden ze gerooid en gaven tot uitkomst Upbr. p. Suiker- Zuiverh.- H.A. gehalte coëffi- in K.G. in pCt. cient. Wikken 47728 15.1 70 Lupinen 42732 15.9 71.9 Geengroenbem.42632 15.1 72 Hieruit volgt reeds dadelijk, dat de wik ken zeer voordeelig zijn geweest. Boven het laatstgenoemde perceel gaven zij per H.A. 5096 KG., berekend tegen f 10 is f50.96 per H.A. De toepassing van die groenbemesting is dus zeer aan te bevelen en de proefnemer schrijft dan ook in zijn rapport, dat als een gevolg van deze proef in zijn omgeving circa 12 H.A. met wikken bezaaid zijs. De lupinen bleken op dezen grond niet thuis te hooren en verdient hfare toepassing volgens deze proef, op middelmatigen klei grond geen aanbeveling. De zuiverheids-coëfficient is voor het ge heele proefveld zeer laag, en voor de wikken het laagst. Het verschil met de audere perceelen echter is te gering, om dit aan die groeabemesting te kunnen toeschrijven. Proefveld no. 8, op middelmatig zworen kleigrond. Proefnemer de heer J. Wondergem te Kruiningen. Doel der proefeen groenbemestingsproef op suikerbieten. Het proefveld, groot 0,57 H.A. was verdeeld in 4 perceelen. Drie perceelen waren in den nazomer 1895 bazaaid met mosterd, erwten en wikken, die in 't najaar 1895 voor groenbemesting werden onder- geploegd. De bieten werden in April ge zaaid, nadat het terrein eerst bemest was met 600 KG. superphosphaat per H.A. en later met 200 K.G. Chili-salpeterper H.A. in twee keer uitgezaaid De bieten kwamen goed op en werden later verdund op afstanden van 33 bij 33 cM. Zij groeiden goed, met uitzondering van die op het perceel mosterd, welke veel achterbleven. Half October werden ze ge rooid en gaven de volgende opbrengst Aant. KG. Gelds- Bemesting. bieten waarde per H.A. per H.A. Wikken met kunstmest 61144 f611.44 Erwten met kunstmest 56099 - 560.99 Mosterd met kunstmest 41119 -411.19 Uitsluitend kunstmest 46240 - 462.40 Zeer tot mijn leedwezen en mijne ver wondering heeft de proefnemer geen mon sters van de verschillende perceelen opge zonden naar het proefstation, teneinde een overzicht te krijgen van het suikergehalte. De proef is daardoor maar half genomen en geen juiste conclusie is te trekken. Toch heeft ook deze proef duidelijk het nut van eon groenbemesting aangetoond en is weer overtuigend bewezen dat voor groenbemesting op kleigrond vooral wik ken en dan ook erwten in aanmerking komen, terwijl mosterd zeker niet is aan te bevelen. I-'1 Door de arrondissements-reehtbank te Middelburg is, ter vervulling van eene va cature van rechter in dat college, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbevelingmr. B. W. F. Kronenberg, rechter in de arrondissements-reehtbank te Zierikzeejhr. mr. VV. C. Quarles van Utford en jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen, substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbanken te 's-Gravenhage en Dordrecht. Goes. Vrij dagavond vergaderde onder presidium van den Heer v. Koetsveld de onlangs opgerichte A. Rev. Kiesvereeniging tot samenstelling van een Reglement. De drie belangrijkste art. zijn: Art. 1. De vereeniging heeft ten doel voor de keuze van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, voor de Prov. Staten, en voor den Gemeenteraad bekwame en zelfstandige mannen aan te bevelen die de A. Ilev. beginselen, zooals die liggen besloten in het Program der A. Rev. party, zijn toegedaan. Art. 2. De Vereeniging treedt bij alle verkiezingen zoo mogelijk in overleg met de andere in het district [de gemeente] bestaande A. Rev. Kiesvereenigingen, op. Art. 3. Bij verkiezingen voor de Tweede Kamer der St. Gen. zal zij steeds den raad vragen der op 9 Nov. 1896 te Utrecht geconstitueerde Commissie van Advies. De Vereeniging draagt den naam „Groen van Prinsterer". Binnen 14 dagen zal een tweede ver gadering worden gehouden tot verdere behandeling [der Agenda. (Bestuurs-ver- kiezingen, wijze van samenwerking met „Ned. en Oranje.") Scherpenisse. Met ingang van 16 Febr. a. s. is benoemd tot postbode alhier de heer C. P. van Dalsen alhier. Goes. In de raadsvergadering van a.s. Vrijdag 19 Februari des avonds te 9 uren, z{jn aan de orde: lo. Resumtie notulen der vorige vergadering. 2o. Voorstel tot wijziging der jaarwedden van het onderwij zend personeel bij het Lager Onderwijs. 3o. Regeling ophalen faecale stoffen. Heinkenszand. Dezer dagen is het de politie gelukt de daders, van onder scheidene in dezen winter gepleegde dief stallen van damhekkens, staken enz., onder de gemeente 's Heer Arendskerke, op te sporen. Gapinge. Vrijdagavond werd voor de kiezers alhier de nieuwe kieswet toe gelicht door den heer Huvers, waarbij de spreker verschillende vragen en opmerkin gen beantwoordde. De kiesvereeniging breidde zich uit tot een ledental van 40. Donderdagavond zal in een voortgezette vergadering het reglement worden vastge steld en een nieuw bestuur gekozen, dewijl het bestuur meende dat door de uitbrei ding der vereeniging het wenschelijk was dat een nieuw bestuur werd gekozen. Zoutelande. Ook van antitevolutio naire zijde bestaat naar men verneemt plan een kiesvereeniging op te richten. Vrouwepolder. De vorige week werd een vergadering van kiezers uit deze ge meente door den heer J. Maas wethouder de nieuwe kieswet toegelicht. De zwakke kiesvereeniging werd by deze gelegenheid gereorganiseerd Vrijdag werd de nieuw benoemde burgemeester der gemeente Kerkwerve, de heer C. J. Boogerd, plechtig al* zoodanig geïnstalleerd. Aan de grens der gemeente werd de burgemeester opgewacht door een eerewacht van 56 ruiters, die hem naar het smaakvol met groen en bloemen ver sierd gemeentehuis geleidde. Hier ontbrak het niet aan hartelijke toespraken. In de gemeente heerschte den geheelen dag een vroolijke, opgewekte stemming, die slechts eindigde na het afsteken van het vuurwerk laat in den avond. Zierikzee. Tot vader en moeder in het verplegingshuis der Hervormde diako- nie zijn, met een jaar proeftijd, benoemd de echtelieden K. P. P. Mulder te Veere. Kapelle. Aanstaanden Donderdag den 18en dezer, hoopt Ds. J. C. Sikkel van 's Gravenhage, van 1883 —'85 predikant te Biezelinge, in de Gereformeerde Kerk aldaar, op te treden in het belang van de Unie „School met den Bijbel". Colijnsplaat. Zaterdag hield de vrij zinnige kiesvereeniging „Algemeen Belang" alhier eene vergadeiing. Van de 28 leden waren aanwezig 8. De heeren G. J. van der Linden en A. J. Louwers bedank ten als bestuursleden. In hunne plaats werden gekozen de HH. J. Sturm en A. D. Snoep. Herkozen werd dhr. P. Tazelaar. Het bestuur koos nu tot voorzitter dhr. Sturm en tot secretaris dhr. L. A. Vink. De rekening en verantwoording over 1896 werd met een goed slot van f 4.28 goed gekeurd. Verder werd met 5 tegen 3 stem men besloten bij de Liberale Unie te blij ven. Nadat dhr. Sturm het voorzitterschap van dhr. Van der Linde had overgenomen en hij dezen namens de vergadering had dank gezegd voor zijne uitstekende leiding werd de vergadering gesloten. Kruiningen. Op de Zaterdag alhier gehouden vergadering van de Landbouw- afdeeling Kruiningen, die door ruim 50 personen werd bijgewoond, waaronder ook eenige niet leden, die om het gewicht der zaak, bij advertentie daartoe waren uitge- nooligd, werden de nieuwe voorwaarden besproken, waarop de suikerfabrikanten in 't volgende seizoen contracten zullen sluiten voor de levering van suikerbieten. Deze voorwaarden, die nog veel eenzijdiger en veel ongunstiger voor de leveranciers zijn dan vroeger, werden eenparig door alle aanwezigen als onaannemelijk verklaard. Ook over den te besteden prijs werd ge discussieerd. Hieromtrent werd echter nog geen be sluit genomen. Om echter tijd te winnen en te voor komen, dat door het sluiten van contracten door verschillende bietenverbouwers samen werking en aaneensluiting wordt onmoge lijk gemaakt, werd besloten, in alle gemeen ten, onder deze afdeeling behoorende ver gaderingen te beleggen, daartoe alle bieten verbouwers op te roepen om hen uit te noo- digen, zich schriftelijk te verbinden binnen de eerstvolgende 14 dagen geene contracten tot levering van suikerbieten te sluiten. Van dit besluit zal worden mededeeling gedaan aan de afdeeling Heikenszand met verzoek, in denzelfden geest werkzaam te zijn terwijl een kort verslag van het in deze vergadering behandelde, zal worden aange boden ter plaatsing in verschillende couran ten, opdat deze maatregel ter algemeene kennis kome en eene aansporing zij om overal de zaak aan te pakken. Wanneer ge heel Zeeland door allen zioh verbinden, dan kan men geraken tot eene vereeniging en dan zal de fabrikant een kracht tegenover zich vinden, waarmee degelijk rekening moet worden gebonden. Aan het bestuur werd opgedragen, maat regelen te nemen, om tot de oprichting van zulk eene vereeniging te geraken. Alle aanwezigen verbonden zich, voor loopig niet te [contra cteeren. Een dnur paard. Door den kanton rechter te Harlingen is een zaak beslist, die al langen tijd hangende was. Een bak ker te Franeker had aan een boer in de nabijheid van die stad een paard verkocht, onder voorwaarde dat hij het zou terug nemen als het niet beviel. In het gebruik nu viel het beest tegen en de boer bracht het dus terug, doch de verkooper weigerde het paard weder te ontvangen. De boer liet het nu achter bij een kastelein, waar het bijna 8 maanden met onverklaarbare onverschilligheid zijn kost genoot op kos ten van ongelijk. Eischer was de verkooper E. Boersma, doch hem werd zijn eisch ontzegd, zocdat hij het paard moest terug nemen. Te Devonter is een dienstmeisje, die de sneeuw van dc stoep wilde vegen, zeive door de gladheid gevallen en daarbij zoo ernstig gewond, dut zij eenige dagen later is overleden. Men schrijft uit Kotta Radja dat in de militairb cantine aldaar een kastekort is ontstaan, tengevolge waarvan een officier zich voor den krijgsraad heeft te verant woorden en een ander officier zich heeft doodgeschoten. Ook te Lagoe-Boti (ook op Sumatra) is een te kort in de kas ontdekt en een officier die haar beheerde in arrest genomen, terwijl een ander officier den dienst met pensiten „gaat" verlaten. Een wenk ter navolging. Volgens het Nieuws van den Dag heeft het Nuts- Departement Beemster besloten, aan min vermogende ouders, die hunne zonen naar Alkmaar willen zenden, om de lessen aan de Ambachtsschool te volgen, de reiskos ten te vergoeden. Reeds hebben dertien jongelieden zich aangemeld. Over koude winters. Deze kwakkelachtige winter, dien wij thans beleven, doet meer kwaad dan me nige vaste, strenge winter in vorige jaren heeft aangericht. In bijna alle plaatsen onzer provincie is de sterfte over de eerste zes weken dezes jaars gebleken grooter te zijn dan in den overeenkomstigen tijd van't vorige. Dit ligt menschelijk gesproken aan de veranderlijke weers- en windsgesteldheid, kwakkelwinters eigen. Wie nu echter meent te weten dat de winter op die wijze wel langzaam weg sterven zal, die denkt zeker niet om den winter van 1739 op 1740. Reeds in Octo ber 1739 verscheen de vorst, doch in No vember werd het weer zacht en met Kerst mis zeer zaeht. En toen Het rijmpje zegt: Kerstmis op de stoep, Paschen in den hoed. Hiermede wordt de hoek van den haard bedoeld. En met dien hoek van den haard heeft men in den winter van 1739 op '40 na Nieuwjaar althans kennis gemaakt. Dinsdag 5 Januari kwam de wintervorst aanrijden op de vleugelen van een scher pen oostenwind, 'en de Drie Koningen rilden en klappertandden van de kou. Steeds feller werd deze en Zondag 10 Ja nuari stonden in de gereformeerde kerken de predikanten op den kansel, doch de hoorders waren thuis gebleven. Ook 's an deren daags op de markten en op de beurs zag men niema.id. Ook de scholen waren bijna geheel ontvolkt. Op sommige plaatsen in Holland vroor het drie Rijnlandsche duimen dik in de vier en twintig uren. Het was eene steeds toenemende koude. Dinsdag 12 Januari was het weer veel zachter, maar daarsm vertrok de winter vorst nog niet. Twee volle maanden bleef hij nog heerschen met afwisselende ge strengheid. Het ijs lag zoo dik in grachten, rivieren en meren „of't er nooit weer uit zou." De Noordzee was tot op een halve mijl van het strand bevroren, ja op som mige plaatsen strekte het ijs zich derde halve mijl in zee uit. De Zuiderzee was in een ijsbaan herschapen, die zeer druk bereden werd. Op de kust v n Holland zag men een zonderling schouwspellangs 't geheele strand lagen twee dammen van ijs, drie a vier metei hoog, met een door gang tusschen beide, en vele lieden ver maakten zich, vooral bij Katwijk, Scheve ningen en andere zeedorpen, met wande" len op de zee door een straat van ij8 Engeland, Duitschland en 't Noorden van Europa kregen ruimschoots hun deel Frankrijk, dat anders nogal voor een warm land te boek staat, niet minder. Ja zeif in Italië voelde men de snerpendj koude In Parijs, zoo verzekerden in die dagen de weerkundigen, was hot drie graden kou- der dan een koude winter in Lapland In Engeland werden geheele parochiën onder water gezet, of juister onder ij8. Het ijs van de Sont torste zwaar geladen wa gens en de boeren uit Zweden deden over het ijs een uitstapje naar Denemarken. En wat Italië betreft, had men daar de felste kou in het midden van Februari, en kwam den 17en ran Sprokkelmaand te Milaan geen mensch op straat, ja acht dagen later was voor Genua de zee bevroren, wat de bewoners der stad nog nooit aanschouwd hadden. Dat er heel wat mensohen, dieren en boomen doodvroren, spreekt van zelf. In sommige streken van Europa, o.a. in Bra bant en Duitschland, bevroren schildwach ten op hun post, ofschoon in plaats van om de twee uren, deallossing om het halve uur geschiedde. In sommige havens kwamen schepen binnen, wier geheele be manning aan armen en beenen bevroren was, zooals o.a. te Duinkerken plaats vond. Den 12den Januari arriveerde te Hamburg een postwagen met doodgevroren reizigers. In Duitschland lagen de wilde zwijnen, herten, hazen en allerlei gevogelte, bevroren langs wegen en velden, en 't weghalen kostte niets. an de wolven had men een vreeselijken last; in ons vaderland waagden deze zich tot in de nabijheid van Amsterdam. Dat bij en tengevolge" van dit alles de werkloosheid en de nood groot was behoeft voorzeker geen betoog. In sommige steden werden de winkels van bakkers en grutters geplunderd en te Amsterdam brak ook een oproer van matrozen los, dat begon met het bestormen van het Oost-Indisch huis en ein digde met het geeseien van negen belhamels. De schuitenvoerders te Parijs hielden niet van oproermakenzij hielden op vreedzame wijze een optocht met slaande trom, hierbij een schuit ronddragende, waarin een hunner gezeten was, gehuld in rouwgewaad, omdat de vaart dood was. Dat er ook weldra gebrek aan goed drinkwater was, ligt voor de hand. Wage naar zegt in zijn „Historie van Amsterdam" „Velen haalden 'tijs aan groote brokken in huis, smolten en gebruikten het." Hetzelfde deed men in den winter van 1823, niet tegenstaande men toen te Amsterdam wel 24 stadsbakken had. Ja in beide „kouwe jaren", 1740 en 1823 zag men ij8Klompen als koopwaar rondventen, maar zij lever den, gesmolten zijnde, een bijna totaal ondrinkbaar vocht. Maar wat ook lijden mocht, de ijsvreugde was ongerept, en overal moest er „kermis op 't ijs" zijn. En waar een bruiloft ge vierd werd, moest natuurlijk op 'tijs ge danst worden. Iedereen had later een gedachtenisje van den „kouwen winter". Zoo was op de Delftsche Tentoonstelling van Oudheden, voor ruim dertig jaren gehouden, een zilveren lepel te zien, met dit rijmpje: „Deze lepel is gekogt En van Enkhuizen meegebrogt Ter gedagtenis dat men reden Met seer vele paarden en sleden Na Enkhuizen over de Zee En ik Pytter Hommes mee Den 20 Februarius 1740". Het drukst giug het over en weer tus schen Stavoren en Enkhuizen. Den 20sten Februari kwamen in laatstgenoemde plaats niet minder dan 160 sleden uit Friesland aan en wel drie duizend schaatsenrijders lieten er zich zien. Maar den tienden Maart nam de Win tervorst eindelijk zijn afscheid voor „een gewisse dooy met regen, die het ijs al vriezende en doyende deed verdwijnen". Maar het leed wel eenige weken, voor het ijs overal verdwenen was. Zoo eindigde de „kouwe winter" van het jaar '40. Of er later nooit meer „kouwe" winters zijn geweest? Die hoog van jaren zijn, zullen den lezer kunnen verhalen van 1823, en 1845: en het levend geslacht heeft den feilen winter van 1890 op '91 meegemaakt. Maar geen der laatste drie „kouwe winters" haalde bij dien ven het jaar 1740. De kou van het jaar '40 is spreekwoordelijk geworden. Nog ge beurt het, dat, als iemand eenige malen achtereen sterk niest, gezegd wordt: „Daar komt de kou van het jaar '40 nog los". En als zoo'n vijftig jaar geleden, toen het kienspel nog zeer in de mode was ,,'t kouwe jaar" geroepen werd, wist ieder, dat men bij dat spel op veertig moest zetten. De onwerwetsche winters zijn uit den tijd, wordt wel eens gezegd. Pas maar op laat de wintervorst het maar niet hooren, want als hij recht op kracht is. Tot uw straf, Snijdt hij u neus en ooren af". Sir Hercules Robinson heeft ontslag genomen als gouverneur van de Kaap kolonie. In zijn plaats is benoemd Sir Alfred Milner, „Chairman of the Board of Inland Revenue". Uit Moscou wordt gemeld, dat do heer Steinitz, de bekende schaakspeler, wegens gekrenkte geestvermogens, overge bracht is naar het Morosoff-hospitaal. Een oud be roetvorming in ka verhinderen, neemt vol versche aardapp deze uit over het i vuur, waarbij men kachel onmiddellijk dampen, die zich d< de aardappelschillen het roet, dat zich a der kachel heeft aff dit door den schoc Wanneer deze opera wordt toegepast, vei heid, om kachels en omslachtige wijze maken. Te Gronau is 1 van een fabrieks-sch, een hoogte van 25 1 Op het Noordze* is de 21-jarige Blok, van boord eener bit gevallen en verdronl man in de fabriek dingen is tusschen geraakt, en overleec De Mnzelmansc gesloten in de vest Selino zijn de Muze alle gemeenschap dat 20 hunner zijn tenen zijn opgesloten Crisopiy. De Italiaansche of die een onderzoek he wreedheden, te Kis bevonden, dat het bericht maar al te Hij heeft geconsta medanen den 7en zij Het is gebleken, seling in de straten onmiddellijk nam hel vang. De Mohamed geringen tegenstand Christenen werden 6, lingen werden tot bc volgd, waar nog twe vrouwen werden v slachtoffers werden bi de anderen in verse stad. Zeven persone daaronder drie vrouw kinderen; een man ei opgehangen. Een vreeselijk dezer dagen een spoorv hagen. Een rangeerei achteropkwam, hoorde vlak achter hem was en wilde vlug op zij kelde en viel tusschei had hij de tegenwoord stil te blijven liggen wagen zonder hem te I boven zijn rug vooi volgende wagens liej Maar opeens bedacht motief, die achteraan k geduwd) niet over hei dat de aschbak daarv kort geleden was een gedoed! De mau werd radel. durfde niet te probee wielen door te ontsna de trein vrij langzaam toch wel op rekenen d het wiel zouden kon hoorde hij de zwaar b Op eens kreeg hij een hoog en greep een ijz« van de over hem hee het was juist de la liet hij zich voorts] schreeuwde hij met "weldra stond de trein De man werd geheel schijn gehaald. Maar een lyh en kon in 't van den schrik. De zelfmoorden z even talrijk als de ge va heid. Een jongeling he I steek toegebracht omdat had afgeschreven. Een vaart gesprongen, omda vrijer verlaten was. T»v de spoorlooze verdwynii haar kindje. Men' vi zich met haar kind om gebracht. Tp St. Petersburg Van 75 jaar, de heer Borj van onderwijs verlot om eit als student te wor< fe oude man verklaard Je.ngd het gymnasium 1 zijn studiën had moeten gebrek. Zjjn gansche le er ideaal gewees graad te halen en nu vro Wt °i.e in staat 8te aan het verzoek graaf mi0C?mmandeurent graaf Baseier, ziet niet f °le als oppassers diens geleden t°°, 16ts verb<>d ten R 0rt voor 8 nu tór van h«t 8ste br.d U I'n, £ii k bet me'H pitie?" ieVelniat?" - daarmt.ii «Heeft men Ktmlutl6 ''andelen ?1 •chool moet T' Wanneei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2