NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Hoi U. 1897. Domfcttfag 4 Mctiati. (fffde faurgatitj. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een en ander over Veevoeder. elkkn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN vaar 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij waarschuwen vooral onze jongere, jonggehuwd», pas op zichzelf wonende vrienden om goed op te letten of zij wel helaitingkiezer zijn. Men moet zijn personeel betaald hebben over het dienstjaar 1895/96. Let wel 1895/96. Wie dn» verleden jaar pas hun nieuwe woning betrokken, worden geen kiezer voor hun belasting. Maar zij kunne» dan toch kiezer worden als loonkiezer. Wie van 1 Jan. '96 af, of vroeger bij eenzelfden baas in dienst was tegen een loon vau minstens f300 op de meeste dorpen, en f325 te Goes, die is kiezer. Ga dn» naar het Secret&ri» en vraag »en staat als loonkiezer. Vnl dien thuis in. Gij behoeft niet in te vullen hoeveel gjj v»rdient. Vul maar in f300. En als gjj te Goes #f Ierseke woont vul dan in f 325. Verdient gij me»r dan dit, daar heeft niemand mee noodig. Verdient gij minder dan dat, dan be- ho*£t gij geen staatje te vragen wantmin- «tens die som per jaar moet gij bij uw baas verdienen. Men haaste zich nu, vuile bet staatje in en zende 't ingevuld vóór of op 15 Febr. aan 't Secretarie terug. Op 15 Febr. kan ook nog. Maar daarna is het te laat. Wie voorts inlichtingen begeert kan ze ten allen tijde bij de redactie van dit blad bekomen. Zouden de Mogendheden nu nog niet de hand aan den ploeg slaan Op Creta sehjjnt anders eene herhaling der moordtooneelen van het vorige jaar niet onmogelijk. Wij lezen toch in de bladen dat om den moord op een kind te wreken, de Christenen te Canea vier Turken hebben verwond, dat de Turken uit wraak hierop de stad Galata hebben verwoest en dat aan beide zijden vele dooden en gewonden zijn gevallen. De Christenen hebben versehillende stra tegische punten bezet. Er werd een levendig geweervuur gehoord, waardoor een hevige schrik ontsto»d onder de bevolking, welke FEUILLETON Een der moeilijkste vraagstukken voor den nadenkenden veehouder is zeker het vaststellen der voederrantsoenen. Geeft hij in die rantsoenen den dieren te weinig voedingsstof dan wreekt zich dit onmiddellijk in de melkgift of de vleeseh- vorminggeeft hij te veel voedingsstof of heerscht er tusschen de versehillende voe dingsstoffen niet de gewensohte verhouding dan verspilt hij stoffen, welke hij bij een doelmatige voedering rentabel kan aan wenden. Het vee heeft voor zijn onderhoud en voor het voortbrengen van melk een zekere hoeveelheid voedsel noodig, waarvan eiwit, vet en zetmeelachtige stoffen de hoofdbe standdelen vormen. Van deze bestanddee- en moet het voederrantsoen eene zekere oeveelheid bevatten en de veehouder is n i opzicht aan zekere grenzen gebonden. ™JL melkkoeien moet het dagelij ksch liPT-ntT" Per 100 E.G. levend gewicht 0.04-007 E °r7 KG-verteerbaar fwit' 1 25—I e verteerbaar vet en H. G. verteerbare zetmeelach- «ge stoffen. Voedert men binnen deze grenzen, dan ag men eensdeels eene bevredigende e kgift verwachten, terwijl men ander eels niet bezorgd behoeft te zijn voor een te ruim gebruik van voedingsstoffen. Hoe rijker nu binnen deze grenzen de gouverneur en te vergeefs trachtten tot kalmte te brengen. Te Canea is een rechter gedood. Dat de Spanjaarden op Cuba weinig vorderen, blijkt weer uit een bericht dat in een der jongste nachten de Cubaansche opstandelingen zijn aangevallen bij Alonzo, in de provincie Santa Clara. De Cubanen lieten een mijn springen. De Spanjaarden hebben 70, de opstandelingen 20 man vei leren. DeEngelsche minister van buitenlandsche zaken, ChamberlaiD, gaat voort met de Transvaalsche regeering te tergen met zijn in 't oog loopende pogingen om de Char- tared Company en de belden van Jo hannesburg schoon te wassohen. In een rede, deze week gehouden, heeft bij gepoogd den persoon van Kruger in een belachelijk daglicht te stellen. Gelukkig heeft men in de Transvaal zijn rede heel kalmpjes opgenomen. 3 Feb. '97. Bij kon. besluit zijn in den Oranjepolder benoemd tot dijkgraaf J. Baurdoux en tot plaatsvervangend dijkgraaf C. Crucq. Op last van den minister van marine zullen de bij de maatschappij „de Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde flottielje- vaartuigen Edi en Serdangbestemd voor de Indische militaire marine, voorzien worden van oliefilters van de firma A. C. Wells Co. te Londen, welke filters ten doel habben de machine-olie, welke uit de oliestortbakke» onder de machines kan worden weggepompt, na filtreering opnieuw als machineolie te gebruiken, hetwelk een belangrijke besparing geeft. De hoofdmaehinist le kl. der marine C. Maandag, tijdelijk gedetaeheerd bij de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlis singen is benoemd tot off. maeb. 2 kl. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadere aankondiging bet vervoer over de kunstwegen, niet in onderhoud bij het rijk, beperkt, te beginnen met middernacht tusschen 3 en 4 Februari 1897. Door de besturen van de afdeelingen van „Patrimonium" op Walohere» is in eene alhier gehouden vergadering in de vorige week instemming betuigd met het het voeder is van eiwit, hoe rijker de melkgift kan zijn en tevens hoe beter de kwaliteit der melk. Wilde men nu door nog meer eiwit te geven de melkgift vermeerderen dan zou men zeer teleurgesteld worden. De vermeerdering toch, zou zoo gering zijn, dat zij niet zou opwegen tegen de kosten aan het meerder» eiwit besteed. De melkgift toch is in de eerste plaats afhankelijk van het individu en eerst in de tweede plaats van het voeder. Daarom is het hoogst wenschelijk dat de veehouder dikwijls en nauwkeurig nagaat of bij een doelmatige voedering ieders koe wel haar voeder waard is doet men dat, dan zal men menigmaal eene koe aantreffen, die haar voeder niet waard is. Ook in dit opzicht is de practische blik van den veehouder meer waard dan het zich angstvallig vasthouden aan bepaalde regelen. AARDAPPELEN ALS VEEVOEDER. De ruime aardappeloogst van 1896 en de daarmede gepaard gaande lage markt prijzen wettigen ten volle de vraag of( het ook looner.d zou zijn, de aardappelen te ver voederen in plaats van teverkoopen. Eer wij echter tot da beantwoording dier vraag overgaan, willen wij eerst nagaan of de aardappelen een goed voedsel zijn en of zij voor een deel andere voe dingsmiddelen kunnen vervange*. Over het algemeen is men van oordeel, dat de aardappelen geen geschikt voedsel voornemen van het hoofdbestuur van „Patrimonium" om met het oog op de verkiezingen in eene buitengewone leden vergadering die punten te bespreken en te behandelen, di« voor dit oogeublik urgent zijn en deze vast te stellen. Men wil daardoor aan de leiders der a. s. ver kiezingen kenbaar maken wat „Patrimo nium" voor het oogeublik op sociaal ge bied wil, wat er in den boezem van het Verbond leeft en hoe het zulks traoht te hereiken. Vtiss. Crt. Goes. Maandagavond vergaderde de antirevolutionaire kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje" alhier tot behande ling van het concept statuut voor eene cen trale a. r. Kiesvereeniging, aangesloten bij het centraal comité. Vooraf bracht de nieuwe voorzitter de heer Buijse een woord van dank aan de afgetreden bestuursleden de heeren Donner en M. de Jonge Jz. voor den belangeloozen ijver door hen aan den dag gel gd, gedu rende vele jaren laatstgenoemde was 20 jaren achtereen secretaris der kiesvereeni gingin 't belang der a. r. partjj, van het district en van het Nederlandsohe volk. Spreker sprak den wensch uit dat bun krachtige medewerking, ook buiten het be stuur, aan de Kiesvereeniging moge ver zekerd blijven. Beiden dankten voor deze woorden. De heer Donner zegde ook voor het vervolg zijn steun toe; de beerde Jonge sprak de hoop uit dat hij in staat gesteld zou blijven dien steun te sehenken, doch verheelde daarbij niet dat de omstandig heden waarin de a. r. partij in dit district verkeert, hem de toekomst niet zonder zorg doen tegemoet zien. Het concept statuut werd hierop, na op sommige punten bij meerderheid van stem men belangrijk te zijn gewijzigd, met al- gemeene stemmen op een na, vastgesteld. Er waren slechts 21 leden tegenwoordig. De beeren C. Oranje en J. van Vijven hebben bedankt. Goes. Dinsdag vergaderden de afge vaardigden der versehillende antirevoluti onaire kiesvereenigingen in dit district met tal van belangstellenden, instemmende met Ons Program van beginselen, onder voor zijn voor paarden. Deze meening nu is niet in alle opzichten gerechtvaardigdmen moet onderscheid maken tusschen paarden en paaruen. Voor paarden, die zwaar moeten werken, en voor veulens zijn de aardappels niet aanbevelenswaardig, maar voor paarden, die weinig of niet moeten werken, kan men ze gerust gebruiken. Geeft men groote hoeveelheden bereide aardappelen, dan werken zij verslappend op de werktuigen der spijsvertering, doch matige boe veelheden bijv. een 5 KG. per dag kunnen gegeven worden, zonder dat daardoor eenige hinder ontstaat. Ook voor melk- en mestvee leveren de aardappelen in vereeniging met krachtvoe der een goed voedsel opin matige hoe veelheid gegeven, werken zij gunstig, zoo wel op de melkopbrengst als op de vet- vorming. De hoeveelheid aardappelen, welke men aan een rund mag geven, kan men gerust opvoeren tot 20 K.G. per dagmen doet intusschen goed niet dadelijk dit rantsoen aardappelen te geven maar geleidelijk zoo hoog op te klimmen. Een groot aardappelrantsoen geeft harde boter. Ook voor schapen vormt de aardappel een geschikt voeder, terwijl dit bovendien in geen geringe mate net geval is voor het varken. Zoowel voor loopvarkens als voor mest- varkens kunnen de aardappels als voedings middel met voordeel aangewend worden. Men bedenke bij dit alles echter, dat zittersohap var. den heer J. Donner tot bespreking der vraag of men ook hier zou kunnen komen tot de oprichting eener Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeni ging, aangesloten bij het Centraal Comité. Wij zijn niet in staat omtrent deze vergadering nadere mededeelingen te doen, dewijl de bijeenkomst slechts een voorloo- pig. officieus karakter droeg. Donderdag 25 Febr. a. s. zullen de afgevaardigden en agenten andermaal ver gadering houden terzelfder plaatse tot vaststelling van het reglement en tot con stitueering van de Centrale Kiesvereeni ging- Over 't algemeen viel een zeer gereser veerde houding te bespeuren, alleen Goes en Tholen bleken gezind terstond tot de oprichting over te gaan, met vaststelling van het gewijzigde reglement, dewijl ook Tholen verklaard had op ongeveer dezelfde punten als Goes met het Concept-Statuut niet te kunnen medegaan. Intusschen hebben wij goede hoop dat de organisatie nog deze maand tot stand komt, terwijl de mogelijkheid van de op richting eener antirevolutionaire kiesver eeniging in enkele gemeenten in uitzicht gesteld werd. Yan eene krachtige actie, van de zijde van Goes «n Tholen, kan men verzekerd zijn. Wat de samenstelling van een reglement voor de Centrale Kiesvereeniging voor de Prov. Staten aangaat, hiertegen werd, na mens den Bond „Vreest God eert den Ko ning" gevestigd te Kapelle, door dhr. Van der Wal bezwaar geopperdwijl de orga nisatie onder het oude reglement den kies vereenigingen behoorende tot dien bond der wijs deugdelijk gebleken voorkwam, dat geen nieuwe organisatie of nieuw statuut noodig schijnt. Docb ook deze zaak komt eerst later aan de orde. Met de verkiezing voor d» pro vinciale staten hebben wij nog den tijd. G08S. De liberale kiesvereeniging al- bier beeft met algemeene stemmen be sloten ook bier waren ruim 20 leden tegenwoordig om zieb af te scheiden van de „Liberale Unie". Toch was de vereeniging van meening dat Goes ook een candidaat kan stellen die volkomen met het program der liberale unie mi Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondiasements-Rechtbank te Middel de aardappels, wegens haar gering eiwit gehalte, slechts kunnen dienen als bij voeder en dus alleen een goed voederrantsoen kunnen vormen in vereeniging met voeder, dat rijk is aan eiwit. De hoeveelheid droge stof in bet aardappelrantsoen mag niet booger zijn dan h#t vierde deel van de droge stof i& het overige rantsoen. Komt men boven deze hoeveelheid dan wordt de verteerbaarheid van het eiwit in het voeder minder. Van het eiwit des aardappels wordt door paarden 88%, door rundvee en schapen 65% en door varkens 76% verteeid. Voor het vet en de zetmeelachtige stof fen zijn deze cijfers achtereenvolgens: 100% 100% 20% 99,4% 93% en 98% Voor paarden, mestvee, schapen en varkens moeten de aardappelen gekookt of gestoomd worden. Talrijke proeven hebben bewezen, dat inzonderheid bij het mestvee gekookte aardappelen voordeeliger werken dan rauwe; voor bet melkvee schijnt het tamelijk ge lijk te zjjn of men de aardappelen gekookt geeft of rauw. Evenwel is bet toch goed ook voor melkvee de aardappelen te koken, daar door koken of stoomen het zetmeel beter verteerbaar wordt en de spijsverterings- vruchten beter op d» bestanddeelen van bet voeder kunnen inwerken, terwijl bovendien de dieren er meer van ver orberen. Een nadeel van gestoomd voeder is, dat het in groote hoeveelheid gebruikt, ver- slappendwerkt op de spijsverteeringsorganen. burg van heden is de heer mr. W. F. E. Spiering, benoemd kantonrechter te Ter Neuzen, als zoodanig beëedigd. Er is ingebroken in de brandkast op de pastorie te Souburg. 70 gulden werden gestolen. Men heeft laten liggen 2 effec'.en ieder van f 1000 en bankpapier ter waarde van f 1000. Colijnsplaat. Aan bet telephoonkan- toor werden in den loop der maand Januari behandeld 142 berichten, waarvan ver zonden 66 en ontvangen 76. Krabbendijke. In de maand Januari werden op het telegraafkantoor behandeld 324 stuks telegrammen, zijnde 222 stuks ontvangen en 102 stuks verzonden. Zaamslag. In de maand Januari werden op het telefoonkantoor alhier be handeld 37 stuks telegrammen, namelijk 18 verzonden en 19 ontvangen. Waarde. Dinsdag 20 Feb. a. s. hoopt onze geachte burgemeester, dhr. J. Vereeke, zijn 40-jarige ambtsvervulling te herdenken. Bruirtisse. In eene Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad j werden de leden nitgenoodigd tot bijwoning eener buitengewone vergadering op Vrijdag 5 Feb. a. s., waarin de installatie zal plaats hebben van onzen nieuwen burgemeester, den beer J. Elenbaas. Krabbendijke. Door den zoo snel opgaanden prijs der ajuin welke zich in de laatste veertien dagen voordeed, is de voorraad van genoeml artikel in deze ge meente bijna opgeruimd. Sommige dagen werden alhier 9 waggons geladen, be nevens nog verscheidene kleine zendingen. Door de goede opbrengst van dit jaar is het voor velen die den eersten en dezen laatsten prijs genoten hebben, ten hoogste meegevallen, wijl er ook zijn die hun voor raad voor 60 a 70 ct. per H.L. van de hand gedaan hebben en de laatste markt toch nog fl.30 bedroeg. Ook aardappels zijn hier nog al een tamelijke voorraad ingekuild. Bruinisse. Door het Rijkstelegraaf kantoor werden in de maand Jan. verhandeld 558 berichten. Het ontving 291, en verzond 207, terwijl het opnam en verder seinde 60 telegrammen. Het telefoonkantoor te Oosterland ontving 14, verzond 14, totaal 28 verhandelde be richten. Verder zij nog aangestipt, dat zieke aardappelen in geen geval en gekiemde slechts in kleine hoeveelheden en dan nog van de uitloopers (scheuten) ontdaan, vervoederd mogen w»rden en dat het wenschelijk is bij de aardappels wat zont te geven. Houdt men het bovenstaande goed in het oog, dan kunnen de aard appelen met voordeel de nieteiwilrijke granen geheel of gedeeltelijk vervangen. Stel bijv., dat iemand vervoederen wil 5 H. L. 300 K. G. Gerst, en dat die gerst per H. L. f4 verkoopwaarde heeft, dan kost hem dit voeder met inbegrip van het maalloon circa f22. Deze 300 K. G. gerst kan hij vervan gen door ongeveer 1000 K. G. of 14 a 15 H.L. aardappels, in vergelijking met de gerst heeft dus de H. L. aardappels een waarde van f 1.40 a f 1.50. In vergelijking met haver hebben aard appels de volgende waarde. 10 H.L. haver van 50 K.G. kan men vervangen door 20 H.L. aardappels van 70 K. G. Stellen wij nu den verkoopprijs van haver op f 3. per H. L. dan heeft 1 H. L. aardappels eene waarde van f 1.50. Aan ieder landbouwer wordt na overgelaten zelf maar uit te maken, wat voordeeliger is, zijne aard appelen te verkoopen of die om te zetten in melk, vleesch en spek. VERTEERBAARHEID VAN HET VOEDER. Het voeder, dat men den dieren toedient,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1