NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Huisditg 2 Mtuati. ftfrfo Ittorgang, CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho; 58. 1897. VERSCHIJNT slxw MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummen0,02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De heer Van Assendelft de Coningh, bur gemeester Tan Leiderdorp, heeft in eene rede over „Grondbezit en Pacht" dezer dagen een en ander gezegd dat de aandacht verdient. De spreker meent dat ook de grondbe zittere kwade tijden beleven. Menigeen zou aog wel iets voor den landbouw en pachter willen doen, maar maakt bezwaar wijl daardoor het grondbezit zou worden gebaat. De meeste grondbezitters zijn dikwijls armer dan de pachter». Onder hun armoede lijdt de cultuur van den bodem en de volks welvaart. De woeste gronden nemen in ons land toe. De grondrente blijft dalen. En al» de Siberische spoorweg gereed en het Panamakanaal voltooid is, znllen de landbouwproducten nog meer dalen. En dan zou landnationalisatie aan de gemeen schap groote verliezen veroorzaken, en het tekort door zware belastingen moeten ge dekt worden. De spreker verklaart zich veor uitbrei ding van het recht van naasting door de regeering, doch ook voor particulier bezit en niet tegen bescherming van den land- louw. De middelbare bedrijven en de eigengeërfde boerenstand mogen niet te gronde gaan, want deze zijn op het land wat de burgerij in de steden is. Onze mid delbare bedrjjven kunnen zonder steun niet opwerken tegen de groote landbouwonder nemingen in het buitenland. Spr. zeu echter ook het groot grondbe zit niet gaarne willen missen, maar 't mag evenmin als het klein grondbezit over- heerschen. Het middelbaar grondbezit be hoort vooial in voldoende mate aanwezig te zijn. Daarop leeft de kern onzer plat telandsbevolking. Spr. heeft sympathie voor het denkbeeld van „rentegoederen", die in Pruisen te vinden zijn. Aan de pachters moeten worden toege kend Recht op reductieop optie en sneller berechting van geschillen over pacht- quaestie. Reductieteruggave van een deel der pacht bij rampenwijziging artt. 1631 en 1632 B. W. Optie: voorkeur hij trouwe nakoming hunner verplichtingen. Men ziet ook uit deze opmerkingen dat de regeering nog wel een en ander ia 't belang van den landbouw doen kan, al achten ook wij noodig, afdoend noch voordeelig dat dit geschiedt door een speciaal land- bonwministerie met zijn arbeid „Tan bo ren af." De pornographie verspreiding van onzedelijke druk- en kunstwerken wordt in België van regeeringswege ernstig be streden. De minister heeft in last gegeven aan de poetkantoren en spoorwegbeambten om geen onzedelijke platen of photogra- phieën door te laten. Ook de Nederlandsche regeering werd in den laatst en tijd op dat gebied waak zamer. Maar de Nieuw Malthusiaansche Bond nu? Deze Nederlandsche vereeniging heeft ia Frankrijk een bondgeneot gevonden in Robin, den man van het beruchte weee huis te Cempuis. Deze maakt aldaar pro paganda Toor zijn zaak door de brochures van de» straks genoemden Nederlandsohen t 0ï.a Fransch te vertalen. Eu dan efp nij er den. nadruk op dat deze bond j,a s rechtspersoon ia erkend bij koninklijk na van 1895, no. 24.» hpf f8jr ®,°bin vertelt daarbij met op- r, uat de grootste mannen in Nederland met eens zijn, en zoo noemt hij J name de ministers van Houten en Van er sleijdea, den oud-minister Pierson, Ru Btaa*8r.aa,d Moltzer, de kamerleden Beidt, Gerritsen en Kerdijk, de professoren nr en Heijmans, en anderen. Of nu deze heeren hierop gesteld zijn, Weten wij niet. Maar moeten zij zich niet schamen tat zij door hun optreden den goeden nasm van het Nederlandsche volk als een zedelijk volk, bij de buitenlanders dusdanig in discrediet brengen -üfcHet schjjnt in de familie te jzitten. Te Brussel is een proees tot echtscheiding aan hangig tnsschen den oud-minister Tan bui- tenlandeche zaken, pi ins de Caraman Chimay en diens echtgenoote, eene prinses, die er van door ging met een landlooper, een Zigeuner, en met hem trouwen wil. Zoo iets als van Granida uit Hoofts bekende herderspel, maar dan op zyn 19ejeeuwsch; dat wil zeggen met een ongeurigen en zedeloozen bijsmaak. Nog een andere prins de Caraman Chimay i* datzelfde Brnesel heeft insgelijks een eisch tot echtscheiding ingesteld tegea zijne vrouw die met een huisknecht „gevlucht" is en zich onder diens hoede stelt. Vrucht van huwelijken zonder liefde, met geen andere drijfveer gesloten dan eer en geld. 1 Feb. '97. Bg kom. besluit is C. J. Boogsrd be noemd tot burgemeester van Kerkwerve. By beschikking van den minister van W. H. en N. is bepaald, dat de klerk 2# klasse der posterijen ea telegrafie H. van Nieuwenhujjse met 1 Maart verplaatst wordt van St. Maartensdyk naar Hans- weert. Tot Kapelmeester by de stafmuziek van het 3de regiment infanterie te Bergen op Zoom is benoemd de heer Alph. Barbe, leeraar aan de stedelijke muziekschool en kapelmeester by de schutterij te Maastricht. In de St. Ct. zijn opgenomen de sta tuten van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van de courant De Scheldestroom, te Axel. Het doel der vereeniging is, door het doen uitgeven en verspreiden van een cou rant de Gereformeerde beginselen op alle terreinen des levens, inzonderheid op dat der politiek, uiteen te zetten en te ver breiden, in 't bijzonder in Zeeuwsch Vlaan deren. Leden der vereeniging kunnen alleen zij worden, die verklaren in geloofszaken overeen te stemmen met de drie Formu lieren van Eenigheid en in politieke zaken met het antirevolutionair-program, zooals dat tot hiertoe door de deputaten-verga- dering is opgevat en ten blijke hiervan de statuten der vereeniging onderteekenen. Leden der vereeniging zyn zy die eene jaarlyksche contributie van minstens f 1, of eene som in eens van minstens f 25, in de kas der vereeniging storten. Binnenkort zal een vergadering wor den gehouden van bietentelers, teneinde gezamenlijk op te treden, indien door de vereenigde suikerfabrikanten de prijs dei- bieten van het volgende seizoen te laag mocht worden vastgesteld. Coes. D* antirevolutioaaire kiesver- eeniging „Voor Nederland en Oranje" alhier vergaderde Vrijdagavond, onder anderen tot het verkiezen van een bestuur. De voorzitter, de |heer Donner, zeide namens het bestuur dat de gebleven leden Van 't bestuur eveaeens waren afgetreden wijl zij het noodig achtten dat nieuw bloed in het bestuur gebracht werd. Van dit nieuwe bloed scheen echter de vergadering niet dadelijk gediend want by eerste stemming werd net oude bestuur herkozen, terwijl in een der vacatures de heer Den Boer werd aangewezen, die echter, even als de heeren Donner en M. de Jonge Jzoon, voor de benoeming bedankte. Alleen de heeren Adam en Buijse namen een. herbenoeming aan. Na verschillende vervelende stemmingen en herstemmingen waarbij nog verscheidene gekozenen bedankten, werd het tweetal aangevuld met de heeren E. v. d. Bosch en A. S. J. Dekker (die de benoeming hebben aangenomen), C. Oranje, Van Vijven, [deze la»t»te ten slotte gekozen by heretemming met den heer Quist] en Bommeljé (welke laatete heeft bedankt). Hierop werd het Concept Statuur voor eene op te richten Centrale Kiesvereeniging in behandeling geno aen, doch wegens het lat» uur gestaakt, om heden Maandag half 8 te worden vaortgezet. Bruinisse. Eene op onze rivieren zeldzame vangst werd dezer dagen gedaan door schipper S. Jumelet Mz. Bij het korren van mosselen haalde men een volwassen kreeft boven. Het dier had een gewicht van 2 K. G. Wolfertsdijk. Zaterdagmiddag hiel den de leden der Dorpsvereeniging Land bouw en Veeteelt alhier, een gewone ver gadering. Na lozing en goedkeuring der notulen, werden onder de aanwezigen eenige boekje» verloot, alsde Koe, Cultuurgewassen, Grassen door Ericus, en een paar boekjes ovev de Bietenteelt door dr. Swaving Directeur van het Proef station te Goes beschreven. Hierna werd door den Penningmeester rekening en ver antwoording gedaan, over het afgeloopen dienstjaar, waaruit bleek dat de ontvang- atea hadden bedragen f 106,57 de uitgaven f88,65' zoodat een gaed slot in kas bleef van f17,925. Vervolgens werd door een lid van de Commissie tot gemeenschappelijken aankoop van kunstmeststoffen rekening gedaan van het vorige j-ar, waaruit men kon zien dat ar door de leden was aange kocht voor f 1299,57. Door den Secretaris, den heer K. van der Slikke werd na afloop der zaken, eene voordracht gehouden over de sarae.istelling enz. van de melk, en bat verschil tnsschen eene goede en eene slechte melkkoe. Ook was gedurende de vergadering door dea heer Van der Slikke een groote ver zameling granen, planten en grassen die aangekocht zijn, tea behoeve van den landbouwcursus, tentoongesteld een en ander werd door do aanwezigen met belang stelling bezichtigd. Wemeldinge. De ongelukkige mo lenaarsknecht, G. H. waarvan wij in het vorige nummer berichtten, is tengevolge van inwendige kneuzingen, reeds Vry dag avond overleden. De Terige knecht kwam in Sept 1.1. op noodlottige wijze om het leven alzoo werden binnen vijf maanden tijds beide personen, in dezelfde betrekking werkzaam opeen treffende wijze plotseling opgeroepen. Benoemd tot onbozoldigd ryksveld- wachter te Wolfertsdyk de heer A. van de Kreeke, aldaar. Middelburg. Zaterdagavond trok een kind van 9 maanden van ouders wonende in de Schuitvlotstraat een pan met kokende melk, op de tafel staande, tot zich in de wieg. Het kind kreeg al de melk over zich heen en overleed korten tijd daarna aan de bekomen brandwonden. Croede. Benoemd tot brievengaarder alhier met ingang van 10 Febr. a. s. dhr. J. Morauw, gepensioneerd Indisch sergeant en kantoerknecht op het spoorwegpostkan toor te Antwerpen. Schoondljke. De 18 jarige zoen van de landbouwster de Wed. Cammaert alhier, die de vorige week Dinedagavond van ,,'t oude land" een gehucht onder IJzen- dijke naar huis ging, ontmoette, te onge veer zes uur, gekomen tussehen de Kromme- en de Vriesmansheul, iemand die hem aansprak met een „je geld of je leven De jongen gaf den brutalen vrager met zijn Btok een slag op het hoofd, waardoor de stok brak en de tot nu toe onbekende aanrander bet op een loopen zette. Stavenisse. In de maand Jan. wer den door het telefoonkantoor alhier be handeld 163 berichten, waarvan 85 ver zonden en 78 ontvangen. In dezelfde mrand van het vorige jaar bedroegen die getallen respectievelijk 133, 72 en 61. St. Annaland. Inde maand Januari werden aan het telegraafkantoor alhier aangeboden 62, ontvangen 90, dus behan deld 152 telegramman. Men schrijft oas uit Vlissingen dato 30 Jan. Heden middag te twee uren werd van de werf der Kon. Maatschappij de Schelde alhier te water gelaten het Flottiile-vaartuig Edi, in aanbouw voor rekening van het departement van kolo niën, voor de Indischs militaire marine. Het schip is van staal gebouwd en van de volgende afmetingen lengte 50.60 M., wijdte 9.40 M. en hol 4.61 'M. Water verplaatsing bij gereed schip 810 tonnen. De bewapening zal bestaan uit 2 kanon nen van I0V2 cM. A., 4 snelvuurkanon nen van 3.7 cM. en 2 revolverkanonnen van 3.7 cM. Het schip heeft eene kampanje met kajuiten en hutten voor Etat-Major en een bak met voor tussckendek, ingericht voor vejblijf van de uit 100 man bestaande equipage. De stoomwerktuigen en ketels, die mede door de Maatschappij „de Schelde" zyn vervaardigd, staan in de werkplaatsen ge reed om aan boord te worden opgesteld. Zy bestaan uit 2 aan elkander gelijke drievoudige expansiemachiues met koperen oppervlak condensors en zijn in staat om een vermogen van 1100 I. P. K. te ont wikkelen en aan liet scbip eene vaart van 13 geographische mijlen te geven. Tevens worden een aantal bij machines aan boord geplaatst volgens de nieuwste vindingen. Verder bevinden zieh aan boord stoom- stunrmachine en stoomanterspil, zoeklich ten alsmede eene installatie om bet schip geheel electrisch te verlichten. Het schip zal worden voorzien van 2 pi ftlmasten. De te waterlating geschiedde in tegen woordigheid van den aan de fabriek gede- taebeerden Ingenieur der Marine 2e klasse L. J. K. van Waveren, alsmede den Lui tenant ter Zee le klasse P. A. R. Henne- quin, die met het commando over dien bodem zal worden belast, de Directie, ver schillende autoriteiten en een aantal be langstellenden. In een Donderdagavond te Axel in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk gehouden vergadering is eene kiesver eeniging opgericht onder den naam Onze belangen. Een veertigtal leden van die kerk tra den toe. Wissenkerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van Ingelanden van den Ikoornpolder, zyn ter voorziening in de bestaande vacatures van Dijkgraaf en gezworen in dien polder, de volgende voordrachten opgemaakt: Voor Dijkgraaf de hh. Gerard Israël Pt., A. C. Verhulst Jz. en P. Gillisse. Voor gezworen de bh. A. C. Verhulst, P. Gillisse en Paulus de Regt St. z. Te Middelburg zijn met ingang van 1 Maart veor den tijd van één jaar tot agent van politie 3e kl. beroemd. L. Boot, Renesse; A. Van den Ende, Schie dam R. A. A. Hulmer, HoofdplaatN. Kieviet, Nieuwe Tonge; M. \V. Kunst, Filipsland J. P. Leenhouts, Breskens;A. Oudt, Broek op LangendijkF. Petrie, Brninisse W. Schipper, Assen; D. Suurland Rotterdam J. Tekelenburg, Hontenisse, J. Van Willigen, Kapelle. Op verschillende plaatsen langs de Scheldekust, zyn dezer dagen doode ossen aangespoeld 0. a. te Cadzand, Nieuwvliet, aan de Nieuwesluis en by Nommer Eén onder Hoofdplaat. Een zestal arbeiders gezinnen op laatstgenoemd gehucht hebben van een tweetal groote daar aangespoelde ossen, die nog voor de eonsumptie geschikt bleken, een flinke hoeveelheid vleesch in de kuip. Waar men tot nu toe niet» vernam van een schipbreuk, vermoedt men dat by het noodweer van verleden week de dieren of over boord zijn geslagen of door de opvarenden als ballast in zee zyn geworpen. Willemstad. Evenals op andere plaatsen in den lande zijn ook hier de kiezers en belangstellenden samengeroepen, ten einde omtrent de nieuwe kieswet in gelicht te worden en omtrent de wen- sclielijkheid van de tot-stand-koming eener a. r. kiesver. van gedachten te wiegelen. De heer S. Vermolen, hoofd der chr. school, leidde deze vergadering, verklaard# de voornaamste bepalingen der kieswet en bepleitte ten slotte in van leven tin telende woorden het goed recht van het bestaan eener a. r. kiesver. te dezer plaatse bestrijding vonden deze woorden niet. Het publiek was het met den spreker eens. Dit bleek wel uit bet groote getal mannen, 38 dat terstond tot de nieuwe kiesver. toetrad. Nederland en Oranje aldus werd aangenomen, de ver. te noemen besloot, zich aan te sluiten bij het Cen traal Comité. Als bestuursleden werden gekozen de heeren S. Vermolen, K. Dane, A. Schouten, C. Maris en J. v. Sprang. De firma C. J. van Houten Zeon, te Weesp heeft 50 bunders land aange kocht, grenzende aan de terreinen der nieuwe cacaofabriek toti aan het Merwedekanaal, met het doel daarop een park te doen aan leggen en daaromheen de woningen voor het fabriekspersoneel. Te Meyel (Limburg) vermaakten zich eenige kinderen op het ijs. Daar het ijs nog niet sterk was nog een paar dagen te voren was er eene boot doorgestoomd zakten twee zusjes (meisjes van 11 en 8 jaar) er door, met het noodlottig gevolg dat beiden verdronken. Sehoolpantoffels Aan de hoofden van openbare en bijzon dere scholen te Amsterdam wordt doer de commissie van werkverschaffing aldaar be richt, dat «choolpantoffels, ten hoogite 30 paren per school, kunaen worden aaagp- vraagd. In Friesland is zooveel sneeuw gps vallen, dat de wegen byna niet te paseeeiën zyn. Enkele stoomzuivel-fabrieken stil omdat het onmogelijk is de heen te brengen. Eene raadeverjadefiriljfc te Bergum kon niet doorgaan, audit raadsleden het gemeentehuis niet keagf^ bereiken. -— Vry dag is te Amsterdam in *«X koffiehuis op de Nieuwmarkt een dimt» meisje door haren vrijer met een mei in den rug gestoken, waarop de man eickzel- ven een wond in de borst toebracht. Vrijer en vrijster waren den vorigen avond nog samen uitgeweest, doch met ruzie van elkander geseheiden. Vry dag nu &wam de man plotseling het koffiehuis binnen en pleegde de hier vermelde daad. Beiden werden n;;ar het Binnengasthuis vervoerd, waar de wouden niet gevaarlijk bleken te zyn. Een voerman te Hillegersberg Vrijdagavond met een met twee paarden bespannen spoelingwagen naar de hoeve rijdende, had daarbij het ongeluk met dien wagen van de kade te glijden. Dit be merkende sprong hij er af, doch tegelijk kantelde de wagen, met het gevolg, dat deze op hem terechtkwam. De man was onmiddellijk een lijk. Een man, nevens hem op den wagen gezeten, kwam tussehen de paarden terecht en werd slechts licht gewond. Naar men verneemt, is P. de Bie, die wegens meineed in de zaak van wylen den wachtmeester G. Hoekman te üseh veroordeeld werd, uit de gevangenis over. gebracht naar een krankzinnigengesticht. De schrik zit er te Amsterdam bij de dienstmeisjes van den Parkweg en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1