KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTS ZAKEN. I Deze welke esneü 200 nadeeligen In vloed op de gezondheid van het toen be staande geslacht moeten hebben uitgeoe fend, zijn, volgens Prof. Hecker, de na tuurlijke, aanleidende oorzaken der zwarte pest geweest. Ook de Parijsche Faculteit welke bij die gelegenheid geraadpleegd werd, gaf als voornaamste oorzaak de misten en nevels op, en ried het branden van vuren met welriekende kruiden iu de open lucht aan. Dat zulks een geesel Gods wegens de vele verregaande zonden wezen kon, daaraan dacht men niet, evenmin om ze als kastijding aan te mer ken, die riep, bekeert u tot Mij en ik zal uwe afkeeringen genezen. Men deed het niet, toen niet, maar wordt het nu wel gedaan Helaas neen. Ook nu nog wordt alles in het natuurlijke gezocht, maar de hand des Heeren wordt vergeten, daarom zal de Heere ook nu nog met de roede Zijner kastijding komen, om te do-11 hooren, wie nog niet hooren en besteld zijn te moeten booren. Niets intusschen is bedroevonder dan de bijzonderheden, welke ons de geschie denis mededeelt nopens de zedelijke uit werking, welke de zwarte pest heeft ge had op het geslacht, hetwelk daarvan ooggetuige was. Zij was de bron van baatzucht, bijgeloovige gebruiken en dweep zuchtige buitensporigheden. Het volk schreef de plotselinge en on gewone sterfgevallen aan vergif toe. De dweepzucht en duisternis der eeuw brach ten spoedig de joden in verdenking, die de voorwerpen van den algemeenen haat waren, en wier rijkdommen bovendien de hebzucht hunner vijanden gaande maakten. Europa vertoonde toen een der vreeselijk- ste schouwspelen, welke de verbeelding scheppen kan. De ongelukkige Joden wer den gevat, gepijnigd, veroordeeld en ver brand in de meeste gevallen wachtte het volk niet eens de rechterlijke uitspraak af maar koelde zijne woede op de ongeluk- kigen met de uitgezochtste wreedheid. Zij werden bij menigten op groote houtstapels opeengehoopt. Te Mentz, na eenige vruch- telooze pogingen tot tegenstand, sloten zij zich op in het gedeelte der stad, door hen bewoond, staken het in brand, en niet minder dan twaalf duizend kwamen alzoo in de vlammen om. Vervolgd door het volk, door de overheidspersonen, welke hen hadden moeten beschermen, deor de geestelijken, welke niet hunnen buik. maar in liefde den Heere hadden moeten die nen, door de Leenheeren, ja door allen, vonden deze rampzaligen geene toevlucht dan in Lithauwen, waar Casimir de Groote hun bescherming verleende. 20 Jan. '97. Naar aanleiding van het bericht in Z>e Stand., dat Dr. A. Kuyper uit Amerika de uitnoodiging ontvangen had, om te Princetown de Stovelectures te komen houden, heeft het A. Hbld. den Heer Kuyper eenige inlichtingen omtrent zijn plannen en die lectures gevraagd. Dr. Kuyper heeft, naar hij mededeelde, deze uitnoodiging aangenomen. De hooge- school te Princetown in Noord-Amerika (Virginië) bezit een fonds waaruit jaar lijks de middelen geput worden een spreker te laten optreden. Vooral redenaars uit Europa schijnt men daar gaarne te hooren. Dr. Kuyper heeft te gereeder deze uit noodiging aangenomen, omdat hij toch reeds het plan had opgevat een bezoek aan Amerika te brengen. Over de te behandelen onderwerpen kon de hoogleeraar zich nog weinig uitlaten. Docli niet geheel onwaarschijnlijk is het, dat deze betrekking zullen hebben op den invloed der Calvinistische beweging in ver band met de opkomst van Amerika. Campbell leidde den bloei van Amerika en Engeland reeds voor een groot deel af uit Hollandsche invloeden. Zooals bekend is, werd Dr. Kuyper door de hoogeschool te Princetown bij de viering van haar anderhalf eeuwfeest tot doctor in de rechten benoemd. Wanneer de hoogleeraar vertrekt, is nog onzeker, doch de datum hiervan staat in verband met de colleges. Dr. A. Kuyper zal in elk geval echter eerst het volgend jaar vertrekken. - Blijkens eene mededeeling in De Gemeente-Stem vallen ook windkorenmolens onder de bepaling van art. 1 der veilig- 'theidswet. Onder de krachtwerktuigen, in dat ar- xel bedoeld, zijn te verstaan alle werk tuigen, waardoor eene natuurkracht, alswind, water, stoom, electriciteit, gas, enz. dienstbaar wordt gemaakt aan het verrichten van arbeid. Alzoo moeten ook de jwindkorenmolenaars 'binnen den gestelden tijd, dus voor 1 April a. s., de bij de wet bedoelde opgave tan den burgemeester hunner gemeente nzenden. Bij de posterijen zijn verplaatst de jommies 3e kl. L. A. P. Hoffmann, van iet spoorwegpostkantoor no. 1, standplaats Amsterdam, naar Maastrichtde klerken er posterijen en telegrafie 2e kl. C. A. ichrijver van Brielle naar Rotterdam telegraafkantoor) en G. van Welie van ferneuzen naar Woudrichem. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats ds. P. J. v. d. Muelen s Baarland. Drietal te Rotterdam (vac. Van Veen) ds. C. B. Oorthuijs te Katwijk, ds. P. J. v. Helle te Nijkerk en ds. D. G. Postma te Zaandam en (vac. Laan) ds. L. J. van Apeldoorn te Jutrijp, ds. J. Draaisma te Steenwijk en ds. A. B. ter Haar Ro- meny te Middelburg. Beroepen te Pernis ds. J. F. de Klerk te Charlois. Aangenomen naar De Lier door ds. G. Timmer te Giesen-Nieuwkerknaar Knollendam door W. van Roggen Jr. cand. te Sloten. Bedankt voor Beekbergen door v. d. Giesen te Leusden; voor Amsterdam door dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht; voor Minnertsga door dr. J. R. Slote- maker de Bruine te Haulerwijkvoor Hoogewoud door Lolcama te Beskoop voor Hantum door Balk te Rumpt; voor Marum door ds. N. P. van Es te Boornbergum voor Rhenen door Hoekstra te Heteren. Rilland- Bij de herstemming voor een lid van het kiescollege werd gekozen de heer H. Bakker met 16 stemmen, de heer P. de Haan verkreeg 7 stemmen en de heer M. van Weele 1. Geref. Kerken. Tweetal te Doesburg ds. C. A. Renier te Amsterdam en ds. G. de Braai te Oosterbeek. Beroepen te Ottoland 2e maal ds. D. Koffijberg te Barneveld te Pieterburen ds. S. Datema te Murmerwoude. De WelEerw. heer ds. P. J. Baaij, beroepen te Camperland, nam Zondag af scheid van de gemeente te 's Gravensande met eene leerrede naar aanleiding van 1 Thess. 2:13. De gemeente zong den scheidenden leeraar toe de zegenbede uit Ps. 121 4. Sedert 25 Nov. 1883 had de heer Baaij aldaar het woord niet zonder zegen bediend. Remonstrantsche Broederschap. Beroepen te Alkmaar Horst te Lochem. De examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor huis- en schoolon derwijs in de nuttige en fraaie handwer ken zullen aanvangen op 15 Feb. Candi- daten hebben zich aan te melden voor 2 Feb. bij den voorzitter der commissie of de voorzitters der commissiën voor welke zij wenschen te verschijnen met overleg ging van geboorteacte en getuigschrift van zedelijk gedrag. Voorzitters der commissiën zijnvoor de nuttige handwerken, te Breda: jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie te Loon op Zand te 's Gravenhage J. C. Fabius inspecteur van jhet lager onderwijs in de 2e inspectie tc Delft; te Utrecht A. J. Nijland schoolopziener in het district Utrecht te Utrecht. Voor de fraaie handwerken te Breda H. Th. v. d. Grinten, schoolopziener in het district Breda te Breda te 's Gravenhage mr. J. Gerdenier, schoolopziener in het distr. Amsterdam te Bussum. Zij die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters bij wie zij zich aanmel den. De minister van binneniands»he zaken brengt ter kennis dat in 1897 slechts een maal gelegenheid zal zijn tot het afleggen van het examen ter verkrijging der acte bedoeld in artikel 56a der schoolwet èn dat voormeld examen zal aanvangen op 1 April, e. k.dat in 1897 eenmaal gele genheid zal worden gegeven tot het afleg gen van het examen bedoeld bij art. 65bis der voorschreven wet voor huis- en school onderwijs in vaky (vrije-en ordeoefeningen der gymnastiek) en dat dit examen zal aanvS^jen op een nader te bepalen dag in October. Tijdstip en adres voor aan melding zullen nader worden bekend ge maakt. De commissie voor het bewaarschool examen heeft besloten, dit voorjaar, ver moedelijk begin April, weder, evenals vorige jaren te Utrecht een examen te houden. Candidaten moeten den leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en zich aan melden bij den voorzitter, den heer H. Pierson te Zetten, vóór 15 Febr. a.s.. De commissie wordt gevormd door de dames: Mej. W. Yerdonk, Utrecht; mej. Th. A. Rengers, Arasterdam en de heeren H. Pierson te Zetten, G. P. Post te 's Hage (secretaris) en J. Snoep te Zetten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens: mishandeling P. J., 19 j., arbeider, »n A. S., 21 j., landbouwersknecht, beiden N.- en St. Joosland, elk tot 7 d. gev. straf en A. S., 14 j., zonder beroep, Arnemui- den, tot f 3 b. s. 3 d. h. mishandeling van een ambtenaar C. K., 18 j., landbouwerskneeht, N.- en St. Joos land, tot 4 m. gev. straf straatschenderij: J. W., 35j., arbeider N. en St. Joosland, tot f5 b. s. 3d. h., met vrijspraak van de mede hem te laste gelegde beschadigingen beschadiging J. J. S., 19 j., en F. W. d'H., 21 j., schippers, Graauw, ieder tot 14 d. gev. straf. Maandag had op het kantongerecht te Hulst de uitspraak plaats in de civiele zaak tusschen „Manufacture franchise" te Parijs an H. Ceelaert te Koewacht, in de bekende bloedmestquestie. De kanton rechter verklaarde zich onbevoegd in deze zaak een vonnis te vellen, wijl op de koopbriefjes „les tribnnaux de la Seine" als de eenige competente re htbank is aan gewezen. Deze voor de firma zoo ongunstige be slissing zal door vele landbouwers met ge noegen vernomen worden. Tel. Kapelle. De heer Buijse uit Goes hoop 9 Feb. a. alhier voor de kiezers en die welke 't dit jaar zullen werden, op te tre den met een woord over de Kieswet. Met ingang van 1 Febr. a. s. is de heer I. Boone, thans brievengaarder te Groede, benoemd tot assistent ten postkantore te Eindhoven. M. C. Te Sehoondijke is bij een bijenhou der een korf honig gestolen en daarvoor in de plaats een ledige gezet. Men kan niet met zekerheid zeggen wanneer de dief stal heeft plaats gehad. M. C. Grijpskerke. Vrijdag 1.1. heeft alhier een ongeluk plaats gehad met treurig ge volg. Door spel der kinderen een bran dende lamp omvallende, kwam die terrecht voornamelijk op de vrouw van den landb. W", uit Meliskerke aldaar aanwezig ztj nde, hare kleederen vatten vlam en hevige brand wonden waren het gevolg, hoewel al het mogelijke tot blussching werd aangewend. Waar geneeskundige hulp onmidielijk werd ingeroepen, en er hoop bestond, dat er geen levensgevaar door ontstaan was, heeft echter die hulp niet kunnen baten, en is die hoop niet verwezenlijkt. Heden is zij aan de gevolgen dier wonden over leden. Voorzeker eene zeer ernstige her innering aan het woord„Het leven is kort, de dood wenkt ieder uur." Men schrijft aan de Telegraaf uit Zeenwsch-Vlaanderen (Oostelijk deel) In eene vergadering van Belgische beet- wortelsuikerfabrikanten is besloten, dit jaar veel minder suikerbieten te contracteeren dan in 1896. De reden voor dit besluit is hierin gelegen, dat door de overproduc tie van suiker, een te groot aanbod ontstond op de binnenlandsche markten van vrije suiker (dat is suiker, welke zij boven den belastingaanslag hebben verkregen), waar door het den fabrikanten niet meer moge lijk was de volle premie op het binnenlandsch verbruik te verhalen. Daar het vorige jaar de meest» bieten uit deze streken naar België verzonden zijn, hebben de agenten uitgezien om met fabri kanten uit Noord-Brabant een contract te sluiten tot het leveren van beetwortelen. Hoewel verleden jaar om dezen tijd de meeste tieten reeds gecontracteerd waren, zijn er nu nog geen definitieve contracten gesloten, wijl noch de Hollandsche, noch de Belgische fabrikanten den bietenprijs hebben vastgesteld. Krabbendijke. Ook in deze gemeente begint de bezuiaigingszucht bij de landbou wers meer door te breken nl. door het draineeren van het bouwland. De geheele groote hofstede „Zorgwijk" landbouwer dhr. C. G. Kolff alsmede de hoeve „Spoor- zicht" landbouwer dhr. A. de Kok worden op zulk eene manier nu aangelegd. Nog eenige andere landbouwers hebben dit plan gevolgd om reden men daardoor eene mooie strook gronds weet aan te winnen. Coiijrtsplaat. In het verloopen na jaar was de vraag naar blauwe aardappe len zeer gering, om reden, dat er zich nog al zieke onder bevonden, welke zeer moei lijk op het gezicht te herkennen waren. Een gevolg daarvan was, dat tal van menschen hunne aardappelen niet kwijt konden raken. Thans evenwel ligt hier een schip in de haven om eene lading blauwe aardappelen in te nemen. Zij zijn voor rekening van een Belgisch koopmun en worden betaald met f 1.15 voor den H.L. Hoewel deze prijs niet hoog is, maken toch velen van deze gelegenheid gebruik om zich van hunne overtollige aardappelen te ontdoen. St. Maartensdijk. In eene Dinsdag gehouden vergadering is door eenige inge zetenen besloten tot oprichting eener tweede weegbrug in de kom van de gemeente alhier. Door tusscheukomst van den wielrij- dersbond is van den pachter van het pont- veer te Tholen verkregen, dat voor rijwie len voortaan 2>/j ceut voor den overtocht betaald moet worden, terwijl men niets behoeft te betalen, wanneer het wiel niet op de pont rust. Hoek. In eene Maandagavond gehouden vergadering van belanghebbenden is be sloten een verzoek tot den gemeenteraad te richten, om het daarheen te leiden, dat ook deze gemeente telefonisch verbonden vorde met Terneuzen. Reeds velen heb ben het desbetreffend request geteekend. Te Roermond kwam dezer dagen op een middag ten huize van den heer J. S., in de Christoffelstraat een man, die voorgaf arbeider te zijn van de gasfabriek en gezonden om het gas en de leiding op te nemen. De dochter des huizes, die alleen thuis was, liet den man naar het gas zien in den kelder en op de boven verdieping. Hij maakte van de gelegen heid gebruik om te verdwijnen met mede neming van een gouden dames-horloge en halsketting. Te Venloo waren eenige jongens in een enveloppenfabriek op den zolder bezig, toen een van hen, een 14-jarige knaap, het in 't hoofd kreeg zich eens voor de aardigheid op te hangen. Het gevolg was anders dan men gedacht had, want toen men hem losmaakte, waren de levensgeesten reeds geweken. Te Tilburg is een landbouwerskneeht bij het bergen van gedorscht stroo uit den hooizolder vallende met het hoofd tegen den grond geslagen en onmiddellijk deod gebleven. Een lief dorpje Iu de kleine Noordbrabantsche gemeente Made moet het al zeer treurig gesteld zijn. Bandelooze lieden loopen vaak in clubjes door het dorp, hier en daar ruiten en lan taarns vernielend. Meermalen ziet men den burgemeester 's avonds met sabel en vermoedelijk nog meer gewapend, tot handhaving der rust en orde, alleen of vergezeld van de politie door de gemeente gaan, en nog ontzag men zich niet hem alsmede zijn huis tc dreigen of aan te randen. Made zal spoedig in duisternis gehuld zijn, wijl verschillende lantaarns niet meer worden aangestoken, omdat men, niet tevre den met vernieling, naar men zegt, ook nog de lampen zich wederrechtelijk toeëigent. Te Harlingen worden in den laatsten tijd geheele wagenvrachten oude meubels, meest latafels en palpitums, naar Edinburg uitgevoerd. Er wordt beweerd, dat men aldaar die familiestukken uit ouden tijd weet te restaureeren, met koper, parelmoer, ivoor of schildpad inlegt en dan al* merk waardige curiositeiten aan rijke Engelschen te verkoopen. Te Wildervank is Zondagavond een 27-jarige ongehuwde naaister in eene ijs- opening verdronken. Op 1 Januari was de bevolking der Heldringgestichten te Zetten als volgt Steenbeek 47, Magdalenakuis 21 vrouwen en 59 kinderen, Bethel 41, Talitha Kumi 147, Opleidingshuizen 33, Normaalschool 50 personen. Er kwamen in 't geheel weder 16 aanvragen om plaatsing in. Sedert de oprichting zijn in de verschil lende gestichten geplaatst Steenbeek 1626, Magdalenahuis 363 vrouwen en 393 kin deren, Bethel 1020, Talitha Kumi 1448, Opleidingshuizen 142, Normaalschool 438. Te Baardwijk (N.-Br.) heeft een elf-jarige knaap drie kinderen van een anders wissen dood gered. Terwijl zij zich vermaakten op een groot diep water, brak plotseling het ijs onder hunne voeten, en zij zouden stellig verdronken zijn, indien niet de moedige knaap hen door middel van een touw op het droge had getrokken. In Oost-Friesland (Pruisen) wemelt het van hazen. Voor een betrekkelij k ge ringe som wordt aldaar aan Nederlanders een bewijs uitgereikt, om aan de overzijde der grens te mogen jagen. Wanneer bovendien vergunning van een pachter of eigenaar van een jachtveld kan worden gekregen, is men gereed. Hiervan wordt daorgaans in den Oosthoek van Gro ningen een betrekkelijk druk gebruik ge maakt. De vangst is in den regel groot. Het „Leger des Heils" te New-York voedt sinds jaren een arm verwaarloosd kind, op, dat een treurige geschiedenis heeft. Het is een meisje, dat, toen een „officier" haar vond, met een orgeldraaier rondreisde als „mensch-aap." De orgel draaier had haar, toen zij een paar jaar oud was, gestolen «n in een apenhuid gestoken, welke haar na verloop van eeni- gen tijd nauw als handschoenen om het lijf sloot. Haar gezicht en handen waren ongedekt, maar, om de gelijkenis met een aap des te sterker te maken, verwaarloosd en vervuild. Met een rood rokje aan danste en sprong zij als aap bij het orgel en haalde met een bakje centen op. De barbaar, die haar stal, gaf haar her haaldelijk een dosis sterken drank in, om haren groei te beletten, en de arme kleine werd langzamerhand geheel verstompt niet veel meer dan een aap, naar lichaam en geest. Door een officier van het Leger ontdekt, meegenomen en opgevoed, is zij nu 12 jaar oud, bedreven in talen en pianospel doch blijft klein. De overleden fabrikant Hampel heeft de stad Dresden 600,000 mark vermaakt voor het bouwen eener protestantsche kerk. Deze som vervalt aan de katho lieken van Dresden, wanneer de eeiste steen der protestantscke kerk niet binnen vijf jaar gelegd is. De ingenieur Dareacq, een vermaard rijwieltechnicus, gaat zich toeleggen op het algemeen maken van de rjjwielnijverheid in Frankrijk. Hij mag, volgens zijn con tract met de rijwielmaatschappij, waaraan hij verbonden is, alleen onderdeelen van rijwielen rraken, en hij denkt, dat temaken tot een, der voornaamste takken van nij verheid in Frankrijk. „Ik zal," zegt hij, „er in connectie treden met de kleinste dorpssmeden, en zij zullen dan binnen een paar jaren met zeer primitieve middelen rijwielen maken, zoogoed als zij nu huu smidswerk leveren. De kleinste smid zal in staat zijn, uit de bestanddeelen die ik hem lever, tweewielers te maken, die hij met luchtbanden en al voordeelig kan verkoopen voor 150 francs." Een goed, nieuw rijwiel voor f75. Als dat ideaal, waarover rijwielkenners nu wat ongeloovig glimlachen, wordt vervuld, komt het nieuwe voertuig meer en meer binnen ieders bereik. E»n treurig ongeluk heeft dezer da gen in een der kalkovens nabij Charleroi plaats gehad. Vijf werklieden waren bezig een oven, die aangestoken zou worden met steenen te laden, toen een hunner het werk een oogenblik verliet om koffie te warmen. Toen hij een kwartier later ongeveer terugkwam vond hij zijn vier makkers buiten kennis op de steenlaag bin nen in den 2 meter diepen oven liggen. Alle pogingen om de ongelukkigen bij te brengen bleven vruchteloos. Het is niet bekend, aan welke oorzaak dit onheil moet worden toegeschreven, doch men vermoedt dat zij achtereenvolgens in den oven ge vallen zijn bij een poging om een hunner er uit te halen. De verbrandingsgassen, die door de steenlaag drongen veroor zaakten bewusteloosheid zoodat geen der ongelukkigen in staat was, zich uit den vrij diepen koker te bevrijden. Wat men in een haai vindt. De haai deze vreeselijke viseh, die de snelste schepen op hun tochten volgt, is de vergaarbak van alles wat over boord valt. Als men er een geharpoeneerd heeft, een vermaak, dat zeelieden, die zich ver velen, zich nu en dan veroorloven, stelt men gewoonlijk het meeste belang in den inventaris van het dier, in de maag van het monster vindt men meestal een lading fle8schen, gebroken vaatwerk, ledige blik ken, scheepszwabbers, groote en kleine equipementstukken, dag- en weekbladen, beenderen, touwwerk, hout en metalen. Ia een haai, dien men aan boord van een oorlogschip ving, vonden de verbaasd» matrozen eenmaal zelfs een partijtje dyna- mietpatronen, die eenige dagen te voren door een onhandigheid overboord waren geraaktDe haai is dus als een soort vuilnisbak op zee te beschouwen en deze functie vervult hij met pijnlijke nauwge zetheid. Tevens is hij „bedienaar ter be grafenissen", daar hij alle ongelukkigen, die dood of levend over de verschansing in het ruime sop terechtkomen, met onge ëvenaarde snelheid „ter aarde" bestelt, kortom, hij is een echt griezelig, leelijk monster. Door den zeer rechtvaardigen kringloop der dingen levert de haai, wanneer hij op methodische wijs buitgemaakt wordt, aan handel en nijverheid een aantal zeer nut tige producten, die te meer op prijs worden gesteld, omdat men door een haai te slach ten, steeds het een of andere slachtoffer zijner gulzigheid wreekt. De lever van het zeemonster bevat een bijna kleurlooze olie, welke die van lever traan zeer nabij komt. De gedroogde huid neemt den glans en de hardheid aan van parelemoer; zij is gemarmerd en gelijkt veel op fossiel koraal. Men maakt van de huid van den haai fantaisie-artikelen, de boekbinders gebruiken haar tot de vervaar diging van chagrinleder, de meubelmakers tot het polijsten van hout. De vinnen van het monster doen op de Chineesche markten opgeld men legt ze in 't zuur en dient ze aan het eind van het Chineezendiner op. Een ton haaievin- nen doet op de markt te Sydney gewoon lijk f350. De Europeanen, die dit gerecht nog niet hebben weten te waardeeren, vergenoegen er zich mede, uit de vinnen van den haai vischlijm te fabriceeren, die de in Rusland bereide steur vischlijm evenaart. Deze lijm wordt gebruikt tot het klaren van bier, wijn en likeuren. Men bedient er zich nog van om zijde te stij ven, tot de preparatie van Engelsche taf en als reageerstof in de scheikunde. De tanden van den haaivisch worden door de bewoners der Elis-»ilanden ge bruikt bij de vervaardiging van steekwa pens. Wat het vleesch van den haai betreft, ondanks zijn traanachtigen smaak wordt het in enkele landen gegeten. In tegenstel ling hiermede wordt het ook, met het vet van bet vraatzuchtige dier aangewend tot bereiding van een meststof van uituemende samenstelling. Graaf Dornberg te Regensburg heeft zijn geheele vermogen 15 miljoen mark vermaakt aan de stad zijner inwoning voor liefdadige instellingen. Te Delsberg (Zwitserland) is de eige nares van een restaurant door een harer kellners uit jalouzie doodgeschoten. Een predikant in Wales sneed zich dezer dagen in een vinger en raakte daar door zoo van streek dat hij binnen enkele uren stierf. De villa van Prins Albrecht zu Wal deck, te Kleef, is Vrijdag vernield door een hevigen brand, die plotseling uitbrak, terwijl de Prins werd begraven. De be dienden konden zich slechts met moeit# redden. Een dienstmeisje sprong uit een venster der derde verdieping in den tuim. Zij werd sterveud naar het gasthuis ge bracht. Van de kostbare bibliotheek, de schilderijen en de fraaie meubelen in het vorstelijk verbljj f is niets gered. In een klooster te Roberval in Que bec (N. A.) ontstond dezer dagen in den vroegen morgen brand doordat de vlam eener kaars bij de „wieg van het kindeke Jezus" in aanraking kwam met de dra perieën. In een oogenblik was alles in vlam en de brand ontwikkelde zich zeo snel dat 't gebouw niet meer te redden was. Van de 50 leerlingen die in't kloos ter school gaan, waren er gelukkig vel# met vacantie. De overigen moesten gered, het kostte wat het wilde. De nonnen aanvaardden hare taak met mannenmoed, braveerden de vlammen en redden al de meisjes uit het vuur. Maar voor zeven harer sloten rook en vlammen den weg af, zij konden de vensters niet meer be reiken. Op verschillende verdiepingen zijn er gevonden, vreeselijk verbrand, «ommi- geu in knielende houding, als baden zij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2