NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. DottiMag 21 Intiuati. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho: 48. 1897. iffrfe laacgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN HET PERSONEEL. Huurwaarde. Deuren en Vensters. Haardsteden. DE PEST. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,02 s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Velen onzer lezers hebben het twee derde deel van hunnen aanslag in 't per soneel over 1896/97 betaald. Het een derde is hun kwijt gescholden. Dit wil echter niet zeggen dat zij ieder jaar maar het twee derde moeten betalen. Zjj zullen nu voortaan hun personeele belasting betalen van Januari tot Januari gelijk het vroeger geschiedde van Mei tot Mei. Wanneer zij derhalve in 't voorjaar doch zeker wel niet voor Moi hun belastingbiljet thuis krijgen, zal 't goed zijn dat zij terstond een deel van het verschuldigde naar 't belastingkantoor brengen; want dan zijn reeds vijf maanden zoo na verstreken. Toch zullen velen dit met grootere opgewektheid doen dan anders want de nieuwe wet op het personeel is minder schadelijk dan haar voorgangster. Wij willen de oude, thans vervallen wet even met de nieuwe vergelijken. De oude wet op het Personeel kende zes grondslagen, waarnaar de belasting ge heven werd te weten huurwaarde deuren en vensters haardsteden mobilair dienstboden paarden. De nieuwe wet kent ook zes grondsla gen, maar zij luiden anders en wel huurwaarde haardsteden mobilair dienstboden paarden rij wielen. De belasting op dezen eersten giondslag is bljjven bestaan. Maar zij is anders. Onder de oude wet werd onder huur waarde verstaan de jaarlij ksche onzuivere waarde in huur; berekend volgens den gsmiddelden huurprijs bij vsrgelijking met andere perceelen van dezelfde soort. Die belasting bedroeg 5 pCt. dat wil zeggen 5 cent van de 100. Thans wordt de huurprijs huurwaarde. Dus wordt dit veel meer. In plaats van gemiddelde huurprijs de volle huurprijs. Hiervan mag echter een en ander worden afgetrokken. Doch hierover later. Die belasting bedraagt dan 8 pCt. dat bsteekent 8 cent van de 100. Letten wij nu op de vrijstellingen of vermindering. De belasting naar de huurwaarde, de deuren en vensters en de haardsteden wordt onder de wet niet ge heven in d» meeBte dorpen (beneden de 3000 zielen) wanneer de jaarlijksche huur waarde niet hooger was dan f 18. En in gemeenten beneden de 8000 wanneer de jaarlijksche huurwaarde niet hooger was dan f25. In gemeenten niet hooger dan 17000 zielen, wanneer de huurwaarde niet hooger was dan f40 'sjaars. Zoo werd ook Ys of 'ia van genoemde grondslagen betaald naar gelang de huur waarde in genoemde gemeenten een zsker bedrag niet te boven ging. En hoe zal 't nu zijn Er wordt voor huurwaarde geen belas ting geheven wanneer de belastbare huur waarde (huurprijs) minder doet dan f87.50 'sjaars te Ylissingen dan f75 te Middel burg; dan 62.50 te Koudekerke (Zandt) en Souburg dan f 50 ts Goes, Ierseke, rigdamme, Reuzen (kom) en Zierikzee; an 37.50 in alle overige gemeenten op de eilanden, benevens Hulst en Axel om; dan f 25 in alle overige gemeen ten van Zeeuwsch Vlaanderen. Van den huurprijs mag worden afgetrok ken te Vlissingen f72.50; te Middelburg 160; te bouburg en Zandt f47.50; te Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee f 35te Axel (kom), Hulst en alle overige gemeenten op de eilanden f22.50; elders in Zeeuwsch Vlaanderen f 18. Wat dan van den huurprijs overblijft wordt belast met 8 pCt. dat is 8 cent van den gulden. Men moet namelijk weten, dat de wet de gemeenten in klassen verdeelt, en dat in de 4e klasse staat Vlissingen in de 5e Middelburg in de 6e Souburgin de 7e Goes en de overige genoemdein de 8e Axel (kom) met de andere genoemden in de 9e de overige gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen. Van de le, 2e en 3e klasse zijn er geen gemeenten. Wie nu bijvoorbeeld te Middelburg een huis bewoont van f 3 per week, |dat is f 150 per jaar men vermenigvuldigt den weekprijs met 50 om den jaar-huur prijs te hebben! die trekt f60 af, blijft dus f 20 belastbaar, en zal dan voor huurwaarde motten betalen 90 maal 8 cent is f7.20. Nog een voorbeeld. Wie te Ierseke f 1,50 's weeks huur betaalt, dat is f 75 per jaar, dit trekt f35 af; blijft f40; de aanslag voor de huurwaarde is dus 40 maal 8 cent is f3.20. En wanneer bijv. te Rilland-Bath de huurprijs f 0,80 per week dat is f 40 per jaar bedraagt dan kan f 22,50 worden af getrokken; rest f 17,50. De aanslag naar de huurwaardo is derhalve 17,5 maal 8 cent is f 1,40. Is te schoondijke (9e klasse) de huur prijs f0,50, dat is f25 'sjaars, dan is geen belasting naar dien grondslag verschuldigd. Bedraagt zjj echter f0.55 dat is f 27,50 'sjaars, dan trekt mtn f 10 af: blijft f 17,50 en dan wordt de belasting 17Vs maal 8 cent is f 1,40. Genoeg voorbeelden om duidelijk te ma ken dat wij op 't gebied Huurwaarde er niet op verbeterden. Die zal in vele ge vallen wel hooger zijn. Maar wij hebben nog een andere mededeeling an die maakt veel goed. Wij moeten echter omlrent de huur waarde nog eenige voordeelen voor sommige personen opsommen. Voor logementhouders wordt slechts de helft der huurwaarde van hunne gemeenten berekend en van een winkel of lokaal tot uitstalling slechts een derde. Voor een concierge of koster die krachtens zijn ambt een zeker perceel bewoont, wordt de huur waarde niet hooger gesteld dan 12 ten honderd van zijn salaris. De huurwaarde mag echter in dat geval niet dalen be neden een derde der som waarop de huur waarde zijner woning in vergelijking met gelijke woningen zou worden getaxeerd. De belasting op deuren en vensters is vsrvallen. Dit is een niet te versmaden buitenkansje. In gemeenten beneden 3000 zielen, dus bijna alls gemeenten in onze provinoie be taalde men voor elke deur of venster 44 cent, in Middelburg en Vlissingen 61 cent. Thans niets. Dat is een kleine verademing. De belasting naar 't getal haardsteden valt insgelijks meer. Vroeger bedroeg zij voor 1 haardstede f 0,35. 2 haardsteden - 0,70 elk. n -1,20 elk. -1,80 elk. n 2,50 elk. 3>elk. 3 4 5 6 of 8 of 9 4,— elk. 10 of meer -5, Thans bedraagt zij totaal voor: 1 haardstede niets. 2 haardsteden f 1, 3 3, 4 - 6,- 5 -10,- 6 -15,— 7 -21— 8 - 28,— 9 - -36,— en f8 voor iedere haardstede meer. Zoodat tot 7 haardsteden 't voordeel duidelijk is. Bij hooger getal schoorsteenen betaalt men nu meer dan onder de oude wet. In logementen of badinrichtingen daaren tegen met meer dan 3 haardsteden moet jaarlijks f 1 voor iedere haardstede betaald worden. De belasting naar de haardsteden wordt niet geheven indien de belastbare huur waarde van 't perceel bedraagt in gemeenten der 4e klaste (Vlissingen) niet meer dan f 140. In die der 5e klasse (Middelburg) niet meer dan f 120. In die der 6e (Souburg) niet meer dan f 100. In die der 7e (Goes) niet meer dan f 80in die der 8e en 9e niet meer dan f 60 en f 40 bedraagt. Ieder vertrek, dat een haard of andere vaste stookplaats, eene kachel of ander stooktoestel of een warmtsleider bevat, wordt beschouwd eene haardstede te heb ben. Gedurende den zomer, van 1 April tot bet laatst van Ociober, mag men zooveel haardsteden hebben als men wil: daarvoor wordt men niet belastmaar die er gedurende den winter zijn, van 31 October tot 1 April, zijn aan deze belas ting ouderworpen. Petroleum-kachels en gas-badkachels zon der afvoerbuis vallen niet in deze belas ting, evenmin al* een komfoor met gloei ende kolen. Maar als men twee of meer lokalen met éene kachel verwarmt, wordt voor ieder lokaal eene haardstede berekend. 4e 4f In een harer als naar gewoonte met talent geschreven Klaagliederen wijst de Hollander op de beteekenis der oandi- daatstelling van jhr. Quarles door de chr. historische partij en van den steun door de Nederlander aan deze cantidatuur verleend tegenover dien van baron v. d. Borch. Wat 't blad aanhaalt omtrent vriend schapsbanden tusschen Lohman en v. d. Borch achten wij niet afdoende. Groen en Thorbecke waren ook oude vrienden, en eerstgenoemde liet in '71 zijn beste vrienden in de Kamer los om 't bekende drietal tegenover hen aan te bevelen. Doch overigens zijn wij 't volkomen met haar eens, dat het optreden der dis- sentieerende vrienden in zake de candida- tuur Quarles door de omstandigheden niet is gemotiveerd, weinig goeds voor de toe komst spelt en den toets der eerlijkheid niet kan doorstaan. Artikel 20 toch is door de Kiesvereeniging verworpen en de candidaat staat op den bodem van heel Ons Program. Intusschen blijven wij hopen dat bij herstemming, die thans zeer waarschijnlijk is, tusschen v. d. Borch en den liberaal, de verzoening, immers zonder zoenoffer der beginselen, op welk punt allen het immers eens zijn?zal tot stand komen. De schoolraad secretaris de heer R. Derksen heeft verschillende wenken voor de schoolbesturen in druk gegeven, op welke wenken wij in een volgend no. de aandacht hopen te vestigen. Het keurig gestijleerde „Jaarverslag der vereeniging voor Voorbereidend Universi tair onderwijs te Amsterdam" staat in de Standaard en is als steeds opgesteld door den heer H. Waller. De middelmoot be vat „opmerkingen" van dr. Woltjer over het onderwijs in de natuurwetenschappen. Het stuk is te geleerd voor een gewoon journalist om het in eenen te kennen en naar waarde te beoordeelen. Melden wij alleen dat ook dit verslag weder getuigt van den practischen zin der heeren Woltjer, c. s. om deze degelijke inrichting te doen beantwoorden aan de strengst wetenschappelijke eischen. Doze inrichting bedoelt niet opleiding alleen voor de Vrije Universiteit. Dit ligt in de verkiezing der studenten. De namen der nu geslaagden 13 van de 20 I kun nen dit getuigen. Toch is deze school een goede hulpe voor alle consequente belijders des Heeren die van meening zijn dat hunnen kinderen, van de Bewaarschool tot de Hoogeschool, geen ander dan vrij Christelijk onderwijstoe- komt, en zoolang zij dit niet kunnen verkrij gen, hen willen onttrekken aan den in\loed van het neutraal Staats-onderwijs over de geheele lijn. 44 In de Hollander wordt medegedeeld dat te 's Gravenhage de belastingen in werk liedenkringen zeer ongelijk verdeeld zijn; dat de belastingbetaling geheel of half ge weigerd wordt, dat de overheid daarmee genoegen neemt, dat een enkele maal zelfs een deurwaarder de belastingweigering aanmoedigde met te zeggenzij maken u toch niets. En dat onder de weigerende belastingplichtigen verscheidene antirevo- lutionaren zijn. Dit zijn mededeelingen die pijnlijk aan doen. Wij wisten natuurlijk niet dat 't nog zoo was. Doch tien jaar geleden was de toe stand reeds gelijk die nu geschetst wordt. Toen reeds waren er geheele straten, met nette woningen, door burgermenschen bewoond die minitens f 3 's weeks ver woonden, en waar men eenvoudig nooit belasting betaalde. En onder hen waren ook antirevolutionairen, gemoedelijke, ge reformeerde menschen met goede verdien sten. Zoo moet 't ook, naar wij vermeenen, te Rotterdam gaan. Daar zijn bovenwoningen waar de fiscus letterlijk niets te zeggen heeft en de deurwaarder maar nooit komt. Het is goed dat men op deze stuitende feiten de aandacht vestigt, en weigert er een mouw aan te passen. Een goed antirevolutionair betaalt eerlijk zijn belasting; hij geeft den Keizer wat des Keizers isen dan den Kiezer wat des Kiezers is. Dit volgt er uit. Wij geloovea zeker dat hier een kwaad is dat voortwoekert en dat moet gestuit worden. Gods woord en de Heidelbergsche Cathechismus spreken ook op dit punt maar al te duidelijk. Zondag 42 vat ze alle samen in de woorden„of door eenig middel van God verboden". j/i Men zie derhalve toe, ook bij dé aan gifte voor het personeel, dat men eerlijk zij voor God en voor de van zijnentwege gestelde Overheid. Een gehoorzamen uit vreeze en niet uit vrees, is ook hier noodzakelijk. Niet vrees voor ontdekking bij de con- tróle, maar vreeze, dat i* Godsvrucht, moet drijfveer zijn. Doch daarna dan ook geen verzuim ge pleegd bij de aangifte voor het Kiesrecht. Ook dit verzuim is eea zondig verzuim, dewijl 't des Heilands vermaning, den Keizer te geven wat des Keizers is, met voeten treedt. Koinen er gedurig opgaven van pest ziekten uit verschillende streken en zijn er plaatsen waar die ziekte zware offers eischt, toch, van alle pestziekten, waarvan de geschiedenis melding maakt, heeft de zwarte pest der veertiende eeuw de meeste verwoestingen aangericht. De volgende bijzonderheden zijn ontleend uit een werk door Prof. Hecker te Berlijn, ruim een halve eeuw geleden, uitgegeven. Deze ziekte ontstond, evenals de cholera in Azië (volgens sommigen in China), en breidde zich in de richting van den Cau casus en de Middellandsche Zee uitin plaats van over Rusland naar Europa over te slaan, breidde zij zich over het Zuiden uit, en, na het overige Europa verwoest te hebben, drong zij in dat land door. Zij volgde de karavanen, welke van China over Midden-Azië kwamen, tot dat zij de kusten der Zwarte Zee bereikte vandaar werd zij door schepen overge bracht naar Konstantinopel, het middelpun van handelsgemeenschap tusschen Azië Europa en Afrika. Deze hoofdstad wai het brandpunt, van waar de ziekte hap vergiftigde pijlen in alle richtingen, uitge zonderd naar Moscovië, schoot. Ten jan 1347 bereikte zij Cicilië, eenige zeestedei van Italië en Marseille. In het volgende jaar, sloeg zij van de Europesche kustei der Middellandsche Zee, naar de binnen landen van Europa over. Het noordelijke Italië, Frankrijk Duitschland en Engeland, werden in he zelfde jaar aangetast; de noordelijke rij kei van Europa in 1349 en eindelijk Ruslanc in 1351, dat is, vier jaren nadat zij t' Konstantinopel was nitgeoroken. In Frankrijk verbreidde zich de ziekt» over Avignon, toen de zetel der panselijki macht. Z.| barstte in deze stad op eeni allervreese'lij kste wijze uitvele per*oner stierven plotseling alsof zij door den blik sem waren getroffen. Zelden beleefden de lijders den derden dagzoodra iemand gezwellen in de lies of onder de armen ontwaarde, zeide hij vaarwel aan de wereld en zocht slechts troost in den aflaat, aan alle stervenden door eene bul door Paus Clemens VI verleend. In Engeland was de ziekte gekenschetst, evenals te Avignon, door een bijna plot- selingen dood, onder hevige bloedspuwin gen. De lijders, aan welke men dit toe ken bespeurde, bezweken in twaalf uren tijds en beleefden zelden den volgenden dag. De ziekte verbreidde zich spoedig allerwegen en maakte eene bijna ongeloof lijke menigte slachtoffers. In de Noord zee evenals te voren in de Middelland sche, zag men schepen met den wind heen en weder dobberen, beroofd van al hunne manschap, en niets dan lijken bevattende. De volgende begrooting, welke als vrij nauwkeurig mag beschouwd worden, kan een denkbeeld geven van de verliezen, toen door de bevolking van Europa ge leden. Florence verloor 60.000 inwoners, Ve netië 100.000, Marseille (in eene maand) 56.000, Avignon 60.000. Straatsburg 16.000, Erfurth 16.000, Parijs 50.000 en Londen verloor 100.000 inwoners. Omtrent 200.000 steden en dorpen wer den ontvolkt. Te Parijs stierven dagelijks 500 lijders in het Hötel-Dieu. Italië ver loor minstens de helft zijner inwoners. Te Caïro, toen de hevigheid der «iekte het hoogst was, stierven dagelijks van tien tot twaalf duizend menschen. In de Moham- medaansche landen, "op de openbare wegen en in de karavanen zag men niets dan verlaten lijken. Prof. Hecker meende in de geschiedenis der veertiende eeuw eenige daadzaken to hebben gevonden, welke, zijns bedunkens, dienen kunnen om de natuurlijke oorza ken van de verschijning dezer ziekte te verklaren. Hij denkt dat zij voornameljj1 veroorzaakt is geworden, door groote hevige schokken in den aardbol. Voigr hier de opgave van eenige der merkwaar digste omstandigheden, welke hij uit de geschiedenis van dien tijd verzameld heeft. Omtrent het jaar 1333 brachten talrijke aardbevingen veel schade toe in Azië, en deden zioh, één jaar daarna, achter eenvolgens in Griekenland, Italië, Frank rijk en Duitschland gevoelen. Hierbij kwamen nog buiteagswone overstroomin- gen, welke de vruehten van den arbeid des landbouwers vernielden en den damp kring met ongezonde vochtdeelen bezwan gerden. Deze werden opgevolgd door en- vruchtbare jarea, gebrek, hongersnood en eene ongemeene sterfte. Wolken van sprinkhanen vielen de vlakten van Europa aan en vergiftigden de lucht met hnnne verpestende uitwasemingen. En eindelijk verspreidden zich dikke, Kwalijk riekende misten over geheele landen, zoodat de inwoners aan velerlei ongevallen waren blootgesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1