RECLAMES. KERKNIEUWS. 3CHOOLNIEÜWS. RECHTSZAKEN. Ingezonden Slakken. Leestafel. briefwisseling. telkens in andere volgorde. De hoogste in schrijvers zijn slechts figuranten, de laagste ■weet van te voren, dat de besteding hem gegund wordt en laat natuurlijk de land bouwers de meststoffen duurder betalen dan vroeger. Wel zijn de prijzen niet plotseling enorm gestegen maar fa brikanten zijn slim langzamerhand zal de stijging toenemen. Wat moeten nu de landbouwers doen? Men wil hier beproeven om het zonder aan besteding te doen. Als alle vereenigingen uit O. Z. Vlaanderen zich solidair vsrklaren om dan de meststoffen in het buitenland, bijv. Engeland te koopen, kan het op die wijze misschien den landbouwers tot voor deel zijn. Dan moet er echter eenheid zijn! „Doel matige samenwerking" alhisr deed haar naam eer aan en sloot zich aan by Ter Neuzen. Ook Zaamslag, naar men zegt zal dit doen. Om echter krachtig te kunnen werken, moeten alle vereenigingen mee werken. Dan eerst is met hoop op goeden uitslag een proef te doen. Landbouwers, vereenigt n op elk gebied. 's Heer Arendpkerke. Een zeer droevig ongeval greep Donderdagavond al hier plaats. Een hoogst oppassend jonge ling, 25 jaren oud, M. B., die in erge mate aan epilepsie lijdende was, had ttrwijl hij bezig was met spitten in e«n tuin achter zijne woning het ongeluk, door genoemde ziekte te worden overvallen, waardoor hij voorover in eene langs dien tuin loo- pende sloot viel. Hoewel hy spoedig door zijne zuster, die hem even te voren nog had zien werken, werd gevonden kou de heer A. de Groot, arts alhier, slechts den dood constateeren. Kloetinge. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat by den landbouwer B. van Liere een vaarskalf is geboren wegende 128 halve kilo's. Men schrijft aan de Telegraaf Een heereboer op een der Zeeuwsche dorpen heeft de gewoonte, eiken avend een glaasje rum te drinken, met een paar klontjes suiker. Verleden zomer gebeurde het, dat zijn haan onder het geopende raam kwam staan, terwyl het glaasje op de tafel stomd. Uit aardigheid neemt de heereboer een klontje uit de rum en werpt dat den haan toe, die het gulzig oppikt. Geregeld op hetzelfde uur kwam de haan voortaan eiken dag terug, om het hapje in ontvangst te nemen, dat hem dan ook geregeld werd gegeven. Maar eens in den nazomer, zoo vertelde de heereboer uwen berichtgever, kwam de haan niet. Bij onderzoek bleek dat hy niet al te goed in orde was hy kon niet *1 te best op zijn pooten etaan, kortom, als het een mensch geweest ware, zou men hebben gezegd, dat hij duchtig den prins had gesproken. Dit bleek dan ook werkelyk het geval te zynde vrouw van den heereboer had vruchten, die op drank hadden ge staan, moeten wegwerpen, en daaraan had de haan zich te goed gedaan, waar door hij „in kennelyken staat" was. Den avond daaraan volgende kwam hy weer niet om zyn klontje. Om te weten, wat er van de zaak was, bracht de heere boer het hem, maar de haan draaide zijn kop er van af en wilde er niets van weten. Mochten vele menschen (oek die heereboer!) dien haan tot voorbeeld nemen. Heden is de weigerende schutter J. K. v. d. V. te Middelburg uit zyne woning gehaald en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht tot het ondergaan van provoost-arrest. Die opname geschiedde krachtens een op 30 October 1896 door den schuttersraad gewezen vonnis en heeft dus niets te maken met latere vonnissen, waarvan v. d. V. bij Ged. Staten zich in hooger'beroep begaf. Te Wildervank is een 11-jarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. Een echtpaar te Noordwolde ging een bezoek brengen aan de ouders. Het was koud, en het jongste kind werd flink in de boezelaar van de vrouw gestoken. Het schijnt, dat het al te sterk werd in gepakt, want toen zy by de ouders aan kwamen, bleek dat het kind niet meer leefde. Te Hilversum werd dezer dagen aan een molen eene nienwe roe ingestoken. Terwyl men met dit werk zou beginnen, kwam aan de voerdeur van de woning een flink uitziend man, van nog geen der tig jaren oud, die een aalmoes vroeg. De dienstbode zeide, dat hij maar naar ach teren moest gaan. Toen de man aldaar aan den molenaar zijne vraag herhaalde, zeide deze, dat hy voor het ophyschen toevallig juist een man te kort kwam. Er was dus gelegen heid om mee te werken, waardoor hy in een uur twee kwartjes kon verdienen. De bedelaar scheen daarin geen lust te hebben: hij ging heen en den straatweg op, om voort te gaan met bedelen. Blijk baar vond hij dat aangenamer dan werken, en misschien ook wel vooideeliger. Te Hilversum is een geschil gerezen tusschen het bestuur der Vereeniging tot AVerkverschaffing en de ingeschreven werk- loozen, dje aangewezen werden om grond werk te verrichten. Deze laatsten hebben n.l. geweigerd het dagloon, dat, berekend naar de hoeveelheid verrichten arbeid, niet meer dan f 0.53 bedroeg, aan te nemen, omdat, naar hunne meening, door de leden der vereeniging de noodige gelden warden verstrekt om hun een behoorlijk daggeld uit te betalen, onverschillig of daarvoor veel of weinig gedaan wordt. Het bestuur kon dit niet toegeven. Rekening houdende met het gehalte der werklieden, zoowel als met de moeilijk heid van het werk, was het loon, dat bij particulieren gewoonlijk f3 per roe be draagt, op f5 per roe gesteldmaar nu meende het ook, dat het daggeld even redig moest zijn aan de hoeveelheid ge- leverden arbeid. Bij de opmeting bleek dit f0.53 te zijn, en de werklieden ver langden f 0.70. Echter zyn, naar wij vernemen, eenigen der ontevredenen na de opgedane ervaring opnieuw aan het werk gegaan en hebben nu reeds getoond, dat er, tegen f 5 per roe, bij goed werken f 1.10 per dag te verdienen is, waardoor alzoo de houding van het bestuur alleszins 'gerechtvaardigd wordt. Een juffrouw te Laugebroek had een wondje in haar hand. Bij het door halen der wasch moet zij daarin blauwsel hebben gekregen met het ongelukkig ge volg dat eerst haar hand en daarna haar arm opzette. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, is zy na een smar telijk lijden bezweken, Te Schiedam is een 4-jarig kind in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden bezweken. Op de '.schietbaan te Colmar heeft dezer dagen sen hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Een soldaat 'die langen tijd in het hospitaal was verpleegd geweest, was sedert een paar dagen als hersteld naar de kazerne teruggezonden, toen hij werd gecommandeerd voor den dienst in den waarnemingspost bij het schijfschieten. Na de schijf in gereedheid te hebben ge bracht, nam hij plaats achter de schans korven, zoodat de officier, belast mst het toezicht, bevel gaf, met het schieten te beginnen. Reeds stond een schutter met het geweer in den aanslag gereed om het schot af te drukken, toen de aanwijzer plotseling voor de schijf sprong om nog iets te verandersn. Hij handelde hier mede geheel in strijd met de voorschrif ten, daar hij in dat geval eerst met de roode signaalvlag had |i*oeten zwaaien. Ongelukkigerwijze ging het schot af en onmiddellijk daarop zag men den soldaat neervallen. De kogel was hem door het onderlijf gegaan. Do getroffene voelde, dat het schot doodelyk was en de laatste woorden die hij tot zyn kameraden sprak, luidden: „Ik zal niet meer in de kazerne komen, leg mijn boeltje maar by elkaar en stuur alles naar mijn ouders; zy zullen een ongelukkig Kerstfeest hebben". De troostwoorden van den kapitein vermoch ten den ongelukkige niet op te beuren. Op een draagbaar werd hij naar het hos pitaal overgebracht. Onderweg gaf de doodelyk gewonde tweemaal een smarto- lijken gil, zoodat de dragers stilhielden. Daarna hoorde men hem niet meer, hij bleek overlsden te zy«, toen men hem het hospitaal binnendroeg. Eenige dagen geleden wandelde Kei zer Wilhelm II langs de kazerne der gar des te Berlijn. Een korporaal der wacht zag hem aankomen en nam de positie aan. De keizer kwam op hem af en vroeg „Waarom ktjl je zoo treurig, korporaal?" Én toen hij geen antwoord kreeg, vervolgde hy „ik geloof dat je verliefd bent". „Ja Majesteit", antwoordde de korporaal. „Ik zou graag met Grietje, de dochter van den sergeant-majoor trouwen, maar haar vader wil zijn toestemming niet geven voordat ik sergeant ben geworden. „En houdt gij beiden veel van elkander „O ja, heel veel". „Welnu", hernam de vorst, „dan kun je je aanstaanden schoonvader zeggen, dat de keizer je sergeant heeft gemaakt." Toen de korporaal van de wacht kwam, vond hij op zijn bed de onderscheidings teekenen van zijn nieuwen graad en op bevel van den keizer had de kapitein den sergeant-majoor de benoeming mede gedeeld. Het huwelijk van den nieuwbak ken sergeant met Grietje zal nu eerstdaags worden voltrokken. Een kostelijk avontuur. Dezer dagen trad prins Christiaan van Denemarken, de oudste zoon van den kroonprins, na afloop van een militaire manoeuvre een boeren woning binnen, om zijn honger en dorst te stillen. De boerin, die den prins niet ksnde, noodigde hem uit, mse te eten van een stapeltje pannekoeken, die zij juist gebakken had. De prins liet zich dit geen tweemaal zeggen. Toen hij echter, voordat hij vertrok, aan de gastvrije boerin een geldstuk wilde geven, weigerde deze en zeide, terwyl zij den prins heel vertrou welijk op den schouder klopte „Laat maar zitten, mijn jongen; je bent soldaat, en ik weet, dat soldaten gewoonlijk niet veel geld hebben I" Als een der meest schreeuwende curiositeiten, contrasten of hoe men ze noe men wil, melden wij dat in het stadje Bethlehem, waar in den eersten Kerstnacht de Vredevorst geboren werd, inden jong- sten Korstnacht hevig gevochten is tus schen Roomsche en Grieksehe Christenen die elkander den toegang door zekere kerk deuren betwistten, dat bij deze vechtpartij in Efrata bloed gevloeid heefi, en dat de Turksche politie de vechtende Christenen moest komen scheiden Schaamte bedekt ons 't aangezicht, ter wijl wij dit schrijven. Vrienden van den Christus, vechtende in den Kerstnacht te Bethlehem—Efrata, en door vijanden van dien Christus de vrede met geweld van wapenen hersteld. Zelfs het schijnbaar onmogelijke is mo gelijk in het gezicht der twintigste eeuw. In het proces van den fiscus tegen den vroegeren Fransohen minister Baïhaut en de heeren Charles de Lesseps en Blon- din, zijn alle drie veroordeeld tot betaling der onkosten van het bekende Panama- proces. De hongersnood in Indië moet ver schrikkelijk zijn. Te Jubbelpore liggen mannen en vrouwen, tot skeletten verma gerd, stervend op de straten. De Staat zal een ondersteuning van minstens 60 millioen gulden moeten verleenen. Te New-York werd den 30en Decem ber j.l. het huwelijk ingezegend van overste John Hobbs, koning van de tot de Nienwe Hebriden behoorende Illika- eilanden met een juffrouw Ella Collin, de dochter van een kleermaker te New- York. Een Luthersche predikant leidde de plechtigheid. Na afloop daarvan ver klaarde koning Hobbs in de taal zijner eilanders, dat zijn gemalin thans koningin over zijn vrouwelijke onderdanen was. In zyn lan 1 wordt Hobbs Koning Oraalea genoemd. Na ziju terugkeer naar Illika heeft de trouwplechtigheid nog eens op inlandsche wijze plaats. Wij vermeldden reeds iets omtrent den kolonist Groen die in 1836 de kolonie stichtte op het eiland Tristen d'acuba, en dezer dagen een brief schreef aan zyn bloedverwanten te Delfzijl. De „Daily Graphic" van 8 Januari be vat een portret van Groen, waarop hij er uitziet als een krachtig grijsaard. De schrij ver meldt, dat Groen, sedert de laatste En- gelsche predikant 't eiland verliet, er aan houdend de godsdienstoefeningen leidt in ee.ie hut, welke als kerk dienst doet en waar hy zelfs huwelijken sluit. Het getal personen, dat Groen van een wissen onder gang gered heeft, is onbekend, maar be draagt honderden. PRIJS PER REGEL 10 CENT. Gaarne willen wij openlijk in naam der Gemeente verklaren, dat de Heer willem van vlierden een zeer ervaren Goudsmid en Horlogemaker is, zich in geheel Prin- celand heeft doen kennen als een trouwen eerlijk man, waardoor hij alhier een gvooten naam verworven heeft, zoodat deze ons aller achting en vertrouwen heeft verdiend. Wij wenscien hem veel succes in zijne nieuwe omgeving, alsmede zijn patroon veel geluk met hem. Dinteloord26 December 1896. J. HERSELMaN, Gemeente-Secretaris. Eerwaarde Heer UITDEWILLIGGE, R. K. Missionaris. D. SCHILPEROORT, Wethouder. C. KOOPMANS, Lid van den Raad. D. C. A. HERSELMAN, Gemeente-Ontv. Dr. YAN TURENHOUT. P. P. VOGELAAR, Lid van den Raad. H. KROON, Lid van den Raad. J. DE KLERK, Ond. a/d Normaallessen. P. W. VOGELAAR, Grondeigenaar. A. KLOOSTERMAN, Hoofd der Chr.Scbool. i A. VOOGEL, Pred. der Ger. Gemeente. L. BREURE, Wethouder. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tubbergen bij Almeloo dg. P. J. van der Muelen te Baarland. Beroepen te Goudswaard Beukenhorst cand. te Poetinehem te Denekamp Brouwer te Westernieland te Garrels- weer (toez.) Veenhuijzen te Meteren. Aangenomen naar Alkmaar door ds. D. G. Postma te Zaandam. Bedankt voor Kruisland door de Joode te Nieuwenhoornvoor Urmond door de Visser te Niehove. Rilland. Bij de tweede vrije stemming voor een kiescollege werden uitgebracht 35 geldige stemmen, meerderheid 18. Gekozen M. Wisse met 31, J. Failiie met 22, F. M. Boot met 21, _W. Griep met 21, C. de Jager met 20, en G. Wind- horst met 19 stemmen. Herstemming tusschen H. Bakker met 17 en M. van Weele met 14 stemmen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Axel door ds. C. J. Kapteyn te Andel. Bedankt voor Rijswijk door ds. J. Wisse te Garijp voor Terneuzen door ds. R. W. de Jong te Holtenvoor Kamerik door ds. Joh. S. Langen te Oldebroek. Ds. P. J. Baaij uit 's Gravenzande wordt D. V. den 24 Januari a. ia de voormiddaggodsdienstoefening in de ge meente te Camperland bevestigd door den consulent ds. G. AV. H. Esselink te Zie- rikzee. Ds. Koopmans uit Heinkenszand wordt door ongesteldheid verhinderd. Te Monster is plotseling overleden de heer ds. G. Kramer, zoon van wijlen ds. Kramer te Onstwedde, oud leerling der vrije universiteit en predikant te Monster, waar hij slechts vier weken mocht arbeiden en nog slechts zeven maal voor de gemeente was opgetreden. De over ledene had juist zijne dissertatie „Doop en Wedergeboorte" gereed en zou binnen kort doctoreeren. Ev. Lnth. Beroepen te Zierikzee Drejer prop. te Amsterdam. De heer J. v. d. AVal, onderwijzer aan de Chr. School te Delfzijl, |is benoemd tot onderwijzer mot hoofJacte aan de Chr. School te Ierseke, doch heeft voor deze be- boewing bedankt. Vlissingen. Hier ter stede zal een school geopend worden voor uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. De Heer J. H. van Linschoten uit Middelburg, zal zyne inrichting van onderwijs naar hier overplaatsen. N. v. d. D. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling T. B., 22 j., hvr. v. M. K., arbeidster, jKloetinge, en P. K., 14 j., werkman, Goes, beiden tot f5 b. s./5 d. h. en C. K., 23 j., arbeider, Kloetinge, tot f8 b. s. 8 d. h.; mishandeling van een dier L. T., 24 j., arbeider, Heinkenszand, tot f 5 b. s. 5 d. h. overtreding der jachtwet: J. G. v.'tW., 18 j., arbeider, 's Heer Arendskerke, tot 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. h., en valschheid in geschrifte en oplichting: J. d. S., 18 j., kuiperskneebt, Vlissingen, tot 4 m. gev. straf. Vrijgesproken: P. H., 24 jboeren knecht, 's Heer Arendskerke, beklaagd van overtreding der jachtwet en beletten van handelingen door een ambtenaar. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur! De asterisk omtrent bietencultuur in de „Standaard" van 11 Jan., heeft ten zeerste mijne aandacht getrokken.'Zeer natuurlijk, dat ook uw blad, daaraan eenige opmer kingen wijdde. Dat deze opmerkingen eenige vruchten mogen dragen, wie zou den toestand van onzen landbouw ter harte nemende zulks niet wenschen. Toevallig wordt nu ook in de bladen melding ge maakt van een adres der vereeniging van suikerfabrikanten aan de Eerste Kamer der Staten Generaal, waarin ze er tegen opkomt, dat men de suikerfabrikanten zou mogen teschuldigen van eene deloyale handelwijze, zoo zy den prijs voor de beetwortelen verlagen. AVaarlijk, geachte redactie, ik zal mij wel wachten daarover iets te zeggen, om de eenvoudige reden, dat ik daarover niet oordeelen kan. Maar het dunkt mij toch hinderlijk, dat de hh. suikerfabrikanten over den land bouwer kunnen spreken alsoi hy tot hen in dezelfde betrekking staat, als de fabrieks arbeider tot zijn patroon. Wanneer een fabriekszaak jarenlang goede winsten gaf en de arbeiders hebben er in dien tijd steeds hun werk en hun brood gevonden, maar bij het eerste jaar van minder goede zaken, maakt de patroon er een voorwendsel van om zijnen arbeiders minder loon te betalen, dan kan men spreken van deloyaal. Ieder weet dan ook, dat het schaars voor komt, wat we eens vernamen van een fa briekseigenaar, die op de vraag, waarom hij ook de loonen niet verminderde, daar toch de zaken zoo slecht gingen, antwoordde: „Mijne arbeiders hebben mij zoo menige ton helggii verdienen, laten ze me er nn ook eens een helpen verliezen." Maar eilieve, de boer behoort toch niet de knecht te zijn van den suikerfabrikant. Is er geen mogelijkheid, dat de toestand verandert, dat er landbouwers zijn die bieten verbouwen en suikerfabrikanten, die ze behoeven en ze tegen marktprijs kunnen koopen? AVe spreken van bieten cultuur, maar de wijze waarop die geschiedt zou er ons haast het woordje stelsel doen achter zetten want ook hier wordt tegen een vooruitbetaald loon, voor een bepaalde hoeveelheid door den boer gewerkt, terwijl hij aan allerlei beperkende bepalingen ge bonden is. Zooals de bieteneultuur nu gedreven wordt, willen de landbouwers er slechts door den nood gedwongen toe overgaan. Bij alle redenen, die men daarvoor aan voert schijnt ons dit toch wel het hoofd bezwaar, dat menigeen er zich door ver nederd acht en een gevoel kiijgt, dat hij er zijn eere als vrij man mede inboet. Het is met de bieten niet als met de andere vruchten de vraag hoe zal, als de oogst meevalt, de marktprijs zijn Hoe zal ik mijne waren het best van de hand zetten De landbouwer is ook handelaar. Hij moet niet alleen kennis hebben van den landbouw, maar in hem is ook de koop man ontwikkeld. Maar daarvan behoeft hij den bietenbouw geen sprake te wezen. Spreekt hij over zijne vooruitzichten, dan is het altijd Wat zal men aan de fabriek doen Zal dit hoog en zal dat laag gerekend worden t Is de boer bij den verkoop van al zy ne producten vrij man, om te doen of niet te doen, bij den verkoop van b'.eten is zulks niet het geval. Door zijn contract is hij niet meer vrij maar de onderge schikte van den fabriekant. Het beste bewijs daarvoor is het reeds genoemde adres van de ver. van suikerfabriekanten. De mogelijkheid, dat er gesproken kan worden van deloyale houding zegt, dat de suikerfabriekant de patroon is van den boer. Dat de fabriekant dus in 1896 f 10 gaf voor de bieten was dus niet, omdat hij ze niet goedkooper krijgen kon maar omdat hy patroon was en nu zei„mijn knecht heeft het nog al goed gemaakt, nu mag hij van 't jaar fl meer hebben on de 1000 K.G." Het ergste van dien toestand, zoo dit waar is, zou zijn het knechten van onzen vrijen boerenstand. Men neme het toch den fabriekant niet kwalijk, dat hij zyne grondstoffen zoo goedkoop mogelijk zoekt te verkrygen, En dat hy dit jaar daarin slagen zal is best mogelijk. De goede opbrengsten van 1896 zullen er menigeen, die geen suiker- peëen gezaaid heeft, doen zaaien, en die enkele gemeten bezaaide, zal er nu vele villen hebben. De boer zal straks weer centracten moeten aangaan. Zijn voorschot kan hy niet missen. Hij staat alleen tegenover een machtigen bond. Maar zou het nu toch waarlyk onmoge lijk zijn, dat ook onze landbouwers zich vereenigden Wat toch onder de Daitsehe landbouwers mogelijk is, zal toch hier ook wel kunnen. Kunnen door vereeniging geen fondsen gevormd worden, die den boer onafhankelijk maken? Zouden er in ons land geen mannen van goeden naam ge vonden worden, die tot de oprichting van zulk eene vereeniging den stoot gaven Zie, geachte redactie, het staat allerminst aan mij daarop «en beslissend antwoord te geven. Maar de onnatuurlijke verhou ding van den landbouwer tot den fabriekant heeft schrijver dezes steeds geërgerd. En misschien kan het geen kwaad, dat als numero zooveel ook eens te zeggen. Met de meeste hoogachting, Uw getrouwe lezer H. O., 12 Jan. 1897. Mijnheer de Redacteur j Sta mij toe langs dezen weg ter kennis van belanghebbenden te brengen dat a. s. Zondagavond te 6 uur in de gereformeer de kerk, Wijngaardstraat, te Goes, de heet J. AVouda van Heerenveen zal optreden om mededeelingen te doen betreffende den lichamelijken en geestelijken toestand der bevolking van Frieslands Zuid Oosthoek (Schoterla'nd). Ik herinner daarbij aan de belangstelling die ik met den mede-onder teekenaar van een ingezonden schrijven in nw blad, in '94 bij velen heb mogen ondei- vinden in betrekking tot diezelfde arme bewoners, aan welke ik door den steun der vrienden een groote som gelds en kleedingstukken mocht doen toekomen. Nog is de nood daar zeer groot, en ik wek bij dezen allen op om den geachten spreker D. V. aanstaanden Zondagavond te gaan hooren en hunne milde bijdragen ten behoeve van deze ongelukkige misdeelden af te zonderen. DeHeeredie den blymoe- digen gever liefheeft, bewege daartoe vele harten. Nog meld ik u dat de heer Wouda Maandagavond (18 Jan.) te Nieuwdorp op treden wil; Dindag (19 Jan.) te Biezelinge en Donderdag (21 Jan.) of misschien Vrij dag te Middelburg voor hetzelfde doel. Laten wij gezamenlijk door milde offers onze dankbaarheid den Heere mogen ver gelden voor de zoovsel gelukkiger omstan digheden waaronder wij, zelfs de minst vermogenden onder ons, hier mogen verkee- ren en 't Schriftwoord ook in dezen be trachten Draagt elkanders 1 asten en ver vult alzoo de wet Christi. Goes, 14 Jan. '97. J. DONNER. fllIIflSII©, Gobs. Op de le bladzijde in dit no. staal een bericht omtrent ontslagneming van mejuffrouw Rost als hoofdverpleegster in 't Gasthuis. Dit bericht is, naar wy onder 't afdrukken vernemen, onjuist. AVij ontvingen „Christophilus", jaarboek je voor 1897 uitgegeven door het Neder landsch Jongelingsverbond. Vier en twin tigste Jaargang. Ook dit Jaarboekje, aan genaam gedrukt, bevat veel lezenswaar digs op 't gebied van Chr. Jongelingsver- eenigingen. Het Mengelwerk bevat schoone bijdragen o. a. van Hoogenbirk, Notten, J. C. de M., ds. Ulfers, v, Bommel en v. Oosterwijk Bruin. En illnstratiën, o. a. over Marken met een keurig bijschrift in poëzie van ds. Moeton. Blijkens de Statistiek telt het Ned. J. V. 255 aangesloten C. J. V. met 7121 leden; 22 ringen; 57 C. J. V. met rechtspersoon lijkheid 28 met eigen lokaalterwijl de gezamenlijke bibliotheken ongeveer 70 dui zend boekwerken bevatten Theophilus bevat ook de adressen der C. J. V. in eenige voorname steden van Europa, onder mededeeling dat de heer E. Sillem voor wie zulks verlangen nog meerdere adressen beschikbaar heeft op andere dan de genoemde plaatsen. Z. J. Koning. De Kindervriend. Geïllustreerd Tijdschrift voor de Jeugd. Kollum T. Slagter. Dit tijdschrift, boeiend, in beslist Chri«' telijken geest, vol afwisseling in dichten ondicht, met lieve illustraties en zeer goed koop, geeft lectuur die den kinderen bevalt, en dit is de meest betrouwbare aanbeveling. Te Ter Neuzen. Neen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2