NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 46. 1897. Saterdag 16 latiuact. iffiCe laargaag. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ook elders druk. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het spreekt ran zelf dat de nieuwe periode die wij dezen zomer intreden, de wetgeving zal bezig vinden om ziek te spitsen op de sociale qnaestie. Het is niet te «ntkennen, er is een groote druk malaise niet 't minst in den stand die zeker 't grootste consingent zal leveren aan 't nieuwe kiezerscorpsdien der arbeiders. Zelfs de meest conservatieve onder de conservatieve partijen verlangt er naar om zijne voortvarendheid en vooruitstre vendheid te toonen, waar de programma's spreken van hulp bieden aan dezen lang genoeg miskenden stand. In sociale richting gaat 't derhalve weldraluisteren naar sociale klachten der arbeiders zal 't wachtwoord zijn. Op leniging van 't sociale lijden met name van dien stand zal men al meer bedacht worden. Om dezen ommekeer verheugen wij ons. Toch mogen wij de oegen niet sluiten voor een gevaar, dat deze ontwaakte attentie voor den arbeidersstand medebrengt. Het politieke gevaar is niet gering. Maar dit gevaar kunnen wij voorbijgaan. Ons dreigt 't niet. Gelijk wij kortgeleden in ons epstel over de ambachtsscholen reeds herinnerd hebben, wij hebben niet noodig politieke munt te slaan uit onze liefde tot den arbeider. Dit ligt wel op den weg van het liberalisme. Er is een ander gevaar. Namelijk dat wij door steeds te staren op den nood van ééne klasse, den niet minder nijpenden druk der andere standen zouden vergeten op te merken. Er zijn nog andere kringen in onze maatschappij, die minstens even sterk ge drukt zijn. De sociale quaestie is dan ook heel wat meer dan opheffen van den socialen nood der arbeiders. Het sociale land van be lofte is nog lang niet bereikt, zoodra den werkman een „mensehwaardig bestaan" verzekerd wordt. Mensehwaardig zoo in 't genieten van zijn loon als in 't ontvangen van zijn pensioen. Dat men door werkstaking de Stan daard merkte bet voor jaren reeds op zooveel van het gemaakt profijt Daar de lagere standen zoekt te trekken als de zaak even lijden kan, zonder onder te gaan, is volkomen geoorloofd, zoolang het valsche stelsel van individueele wilkeur het organische stelsel bannen blijft. En zoo is het ook. Zoolang de wet den kapitalist geen anderen maatstaf voor de uitbetaling van loon en de behandeling van den werk man aan te leggen geeft dan zjjn vrijen wil, zoolang kan ook de werkman zich door diezelfde wet gedekt weten, wanneer ook hij zijn vrijen wil gelden doetdaar tegenover stelt. Weet hij dat hij ,te weinig verdient en dat de werkgever hem meer geven kan, dan is vereeniging met gelykdenkenden en gelijklijdenden eene noodzakelijkheid het gemeenschappelijk belang opgelegd, om tegen zoo scherp een misstand, tegen deze berooving van goederen op te komen. Eerst dan komt het gevaar wanneer de arbeiders zooveel loon ontvangen als de werkgever missen kan en zij toch hooger loon zouden blijven eischen. Dan wordt het een plegen van onrecht door geweld, in omgekeerde orde, door den arbeid op het kapitaal. En zoover zal de Christen nooit mede gaan. Tot daar gekomen zou hij verplicht zijn zich tegen de beweging zijner lotge- nooten te stellen. Dan heeft hij zoo t oog niet genoeg ware om behoorlijk rond te komen met lijdzaamheid te ioopen de loopbaan die hem is voorgesteld, ziende op den oversten Leidsman en Vol einder des geloofs. Maar daarom ia 't ook de roeping der Christelijke pers om den arbeider van deze waarheid te doordringen dat er ook nog andere kringen zyn die in den strijd om 't bestaan het hard te verantwoorden heb ben, en voor wie geen ontfermende hand ooit open is, om hulp te bieden bij ziekte, bij vermeerdering van 't gezin, bij rampen of tegenspoeden, of bijzondere behoeften. Nu hebben wij er reeds meermalen op gewezen, dat de levensstandaard in onzen tijd te hoog is dat wij allen ongemerkt een stand hooger zyn gaan leven dan onze ouders niet alleen, doch ook een stand hooger dan ons toekomt. Hiervan der menschheid een verwijt te maken zou het houden van een straf predikatie tegen een spartelenden dren keling zyn. Wij gaan derhalve deze tegen werping van dezen of genen voorbij. Over de nooden van de andere standen hadden wij het nu. Voor wie in deze kringen verkeeren behoeft dit geen betoog. Zij toch zagen deze malaise voor een niet gering deel in den grooten ambtenaars kring van alle slag. Predikanten, onder wijzers, rijks- of gemeente-ambtenaren, boekhouders en zaakwaarnemers. Zij zagen ze niet het minst onder de kantoorkleiken, kantoorheeren in schijn, doch voor kantoorknechten niet zelden in maatschappelyken welstand onderdoend. O, ja, zij komen wel altijd netjes voor den dag. Een vaardige vrouwenhand strijkt ze wel telkens gladde plooien in boord en manchet, of de rimpels in hoed en jas. Maar de rimpels die de zorg op 't voorhoofd bracht, vermag zij niet weg te tooveren. Deze stand is niet in beklag. Het gaat hem zoo goed, denkt men. En wie zal ontkennen dat de nood, zonder nitweg voor den nood, niet vaak grooter is bij dezulken dan bij den arbeider. Het is immers zoo dat de arbeider in den regel vrijdom van belasting geniet, weinig huur betaalt, geen bijdragen behoeft af te zonderen, weinig nieuwe kleeding- stukken koopt, vaak buitenkansjes geniet, met gelapt kleed loopen mag, en geen school geld voor zijn kroost behoeft te missen. Hoe weinig van deze voorrechten genieten zij die tot den meer „fatsoenlijken" bur gerstand gerekend worden. Hebben ook zij niet hunne meerdere, hunne bijzondere uit gaven voor woning en kleeding, voor school en belasting en wat niet meer Och, er wordt ook in die kringen, meer nog dan men denkt van sassen bloed uit- gezuinigd. Een dienstbode, schoon hoog noodig, houdt men maar niet. Den slager laat men op gezette tijden wegblijven, en als hij komt, hoe gering is dan nog de leverancie in verhouding tot het zielen tal in de echtelijke woning. De kinderen moeten wat vroeger voor hun leeftijd van de school. Op velerlei in de huishouding wordt uitgespaard, wat men eigenlijk te weinig verdient voor de behoeften. En dan die schaar van ongehuwde vrouwen en weduwenvan geletterden die geen handwerk kennen en tevergeefs dingen naar een post. Wie zal ze tellen die duizenden, die in socialen zin te groot voor servet, te klein voor tafellaken, noch bij de kapitalisten, noch bij de arbei ders in te deelen, snakken naar eene be trekking, eene betrekking die brood geeft, al zij 't dan ook droog En dan de zich vormende onderwij zersstand, is die er niet minstens even erg aan toe Is dit niet een bedenkelijk stuk sociale qnaestie, dat zoovele duizenden rondloopen die te weinig verdienen om een vrouw te onderhouden en een huisge zin te vormenof zoo zij de proef al waagden, leven moeten in fatsoenlijke armoede met vrouw en kroost en huu werk, dat toenemende opgewektheid vor dert, al zuchtende moeten verrichten Is 't billijk dat een jongeling die jaren lang geblokt heeft om wat te worden, ten slotte eene betrekking erlangt van f 10 's weeks of iets daarboven zonder veel kans op verhoogingterwijl immers menige werkman meer, menige knecht in onze groote steden tweemaal zooveel ver dient Is het dan niet plichtmatig dat wij in ons streven naar lotsverbetering voor den handwerks- en arbeidersstand, ook deze menscken trachten te omvatten om, kon het zijn, ook voor dezulken, zij 't ook maar eene geringe tempering van het kwaad te gewinnen Maar of wij dit dan van een andere wetgeving verwachten Wij antwoordenin de eerste plaats niet. Wel in de laatste. In de eerste plaats geldt nog als liet probate middel tegen allerlei gebrek de Godzaligheid die een groot gewin is met vergenoeging, hebbende ie beloften ook des tegeDWOordigen levens. Geldt ook voor velen die nu in druk scbijnen te zullen ondergaan de klachte van Isrels God in den 81sten psalm Indien mijn volk in mijne wegen gewan deld had, ik zon mijne hand gewend heb ben tegen hunne wederpartijders, hun tijd zou eeuwig geweest zyn; ik zou "netge spijsd hebben met het vette der tarwe, ja ik zou u verzadigd hebben met honig uit de rotssteenen. In onderwsrping aan den Heere en het doen van Gods geboden, is een bron van grooten zegen, alle eeuwen door. Wanneer dat alom geschiedt dan zyn de menschen er eigenlijk. Dan hebben zij de wijsheid van handelen, welke diegenen missen die Gods wet verworpen hebben. Dit geldt voor de bijzondere personen en kringenen komt hierdoor ook indi rect de m atschappij ten goede. Maar wie nu inziet dat onder het tegenwoordige stelsel de maatschappelijke verhoudingen zoo geworden zyn, gelijk zij nu zijn, die zal er op moeten bedacht zijn dat hij te gen dit stelsel opkome, en zoo is 't dan ook by de komende verkiezings-campagne zeker ook noodig dat onzerzijds tegen zoo danig stelsel worde geprotesteerd. Het is het stelsel waarbij arbeid tot koopwaar, een mensch tot verlengstuk der machi ne, menigeen tot slachtoffer van de over voerde markt wordt verlaagd, en den menseh wordt ingeprent dat hij, dat een volk geen andere dan stoffelijke welvaart mag verlangen en ook geen andere noodig heeft. Dat stelsel is een geschenk uit de puin- hoopen der Eransche revolutie opgedolven en door het liberalisme voor onzen tijd pasklaar gemaakt. Dat dit stelsel eene groote mislukking is, wordt door de feiten bevestigd. Het laat-maar-gaan-stelsel vindt bij niemand verdedigers meer en de leer dat eene natie slechts stoffelijke voordeelen heeft na te jagen, wordt door breede rijen, van so cialisten, met iets van 't sarcasme der bit terheid in de stem, van harte toegestemd. Maar om daaruit dan ook, op hun stand punt terecht, den grond te ontleenen om een ander stelsel te prediken waarin deze leer van de stof alleen, in al hare conse quenties wordt doorgevoerd. Het liberalisme heeft op dat punt geli quideerd, het socialisme opende den nieu wen winkel. Doeh ook in dezen nieuwen vorm; tegen de Revolutie het Evangelie Dat is de weg. Christus zegtIk ben de weg, de waar heid en het leven. Dit geldt ook in tijdelijke dingen. 15 Jan. '97. Wij vestigen de aandacht op de Reclame in dit no. bevattende getuigschrift met handteekeningen betreffende den heer v. Vlierden, knecht van den heer J. G. v. d. Ven te Goes. Wij vernemen dat dit" jaar van wege het hoofdbestuur der Zeeuwsche Maatschap pij tot bevorderen van landbouw en vee teelt te houden tentoonstelling van land bouwgereedschappen en al wat op den landbouw betrekking heeft, zal gehouden worden in de maand Juni te Wissenkerke (Noord-Beyeland). De' centrale liberale kiesvereeniging in het distriet Hilversum heeft candidaat gesteld voor de tweede kamer den heer A. N. J. Fabius kapitein der artillerie te Amsterdam. De Centrale R. Kath. Kiesvereeniging besloot geen candidaat te stellen en zich van deelneming aan deze verkiezing te onthouden. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de omslagen met aangiften en stukken, welke ingevolge de Kieswet, kosteloos per post aan den burgemeester kunnen worden toe gezonden, moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrijdom van briefport, ingevolge artikel 50 der Kieswet" en in den linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening. Eervol ontslag op hun verzoek ver leend aan A. W. Priester, als dijkgraaf van den Thoornpolder, en aan A. A. van der Maas, als gezworen van den Thoornpolder. Het nieuwe lid der Rekenkamer, mr. Th. baron Mackay, over wiens benoeming tot die betrekking menig woord in de pers werd gewisseld, heeft zitting gekregen in de afdeeling Ontvangsten. Tot voorzitter van het bestuur der Weesinrichting te Neerbosch in plaats van den heer G. IJpenlurg, die wegens hoogen leeftijd alsj zoodanig ontslag heeft genomen is benoemd ds. E. A. G. van Hoogenhuijze, te Nijmegen, die deze be noeming heeft aangenomen. De miliciens der lichting 1896, be- hoorende tot het korps genietroepen te Utrecht, die niet voor het blij vend gedeelte zyn aangewezen, worden op den 27 Febru ari a. s., en die tot het blijvend gedeelte behoorende op 14 Mei d. a. v.bij de grenadiers en jagers en de overige regi menten infanterie zullen, tot de eerstver- melde catagorie behoorende op 27 Februari en de tot het blijvend gedeelte behooren den, in twee ploegen, respetievelijk op 15 Jnli en 15 Augustus in het genot van groot verlof worden gesteld en naar hunne haard steden terugkeeren. Bij dr. A. Kuyper te Amsterdam is ontvangen voor de oprichting van een hos pitaal te Poerweredjo voor de zending der Gereform. kerken door iemand, die onbe kend wenseht te blijven, de kapitale som van f 10-000. Prof. dr. Kuyper heeft uit Amerika de uitnoödiging ontvangen, om in het volgend jaar de Stove-lectures te Prince- town te komen houden, en heeft die uitnoo- diging aangenomen. Tel. Het is opmerkelijk dat 't in 't Noor den van ons land, zelfs in Amsterdam, zoo vriest, en 't bij ons en in N. Brabant öf regent öf in zoo geringe mate vriest dat er geen ijs gevormd wordt. In Gelderland, Overijsel, N. Holland rijdt men schaatsen, organiseert men wedstrijden, en hier is 't zacht weder, terwijl nergens een stukje ijs, hoe gering ook valt te hespeuren. Wij hebben wel eens gehoord dat de veenachtige bodem daar de ijsvorming bevordert, ter wijl de kleibodem in onze provincie maar in N. Brabant dan haar tegenwerkt. Hoe hot zij, 't verschijnsel is treffend. Goes. Naar wij vernemen is door Zuster Rost hoofd der ziekenafdeeling in het Gasthuis alhier, ontslag uit hare betrek king gevraagd tegen 1 April a. s. omdat zij door Dr. Lasonder zéér onheusch is bejegend. Schore. Gisteren werd de heer J. Nieuwenhuij ze geïnstalleerd als burgemees ter der gemeente. Hij werd aan het station Biezelinge per rijtuig afgehaald door eene Deputatie en aan de grens KapelleSchore, waar een eerepoort was opgericht bevond zich een eerewacht van verscheidene jon gelingen te paard die hem naar hier be geleidde. Vele ingezetenen gaven door het uitsteken der vlag blij k van hnnne be langstelling. Axel. Woensdagavond Jjield de Anti revolutionaire Kiesvereeniging: „Zeeuwsch- Vlaanderen" alhier eene openbare verga dering, waarop alle antirevolutionairen ge- noodigd waren en waarin haar voorzitter de Weleerw. Heer ds. A. Steijling de kieswet zou bespreken. Op uitnemende en duidelijke wijze werd medegedeeld wie er volgens de nieuw# kieswet kiezer zou worden. Jammer was 't dat zoo weinigen waren opgekomen om ingelicht te worden en alzoo het beoogde doel niet bereikt werd. Aan 't eiad der vergadering bestond nog gelegenheid om als lid der kiesver eeniging opgenomen te worden. Eenigen maakten er gebruik van. Ook werden een 20tal sectie-commissa rissen benoemd om in hunne wijk inlich tingen te verschaffen aan wie daaraan be hoefte hebben en om de tragen op te wek ken de moeite te doen om kiezer te willen worden. Do kiesvereeniging heeft het concept statuut van het Centraal-Comité tot haar statuut aangenomen en zich bij het Cen traal-Comité aangesloten. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van den Dijkraad van het Calamiteuse Waterschap Bruinisse werd de omschrijving der werken voor den dienst 1897/98 vastgesteld. De omschrijving werd gesplitst in drie deelen. Buitengewone oeververdediging ad f39916.40. b. Dijks- verzwaring en bij behoorende werkea ad f 11507.87. c. Kosten van beheer ad f 1900.36. Totaal een bedrag van f 53324.63. Ter vervulling van de vacature in het Dijksbestuur, ontstaan door het overlijden van den heer C. M. Voorbeijtel werd eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heerenle. H. van der Zande. 2. J. Goudzwaard. 3. M. van der Bijl. Daar deze week het oudste lid van den Dijkraad, de heer A. Hage te Oosterland, is over leden, zal eerlang door de Ingelanden in deze vacature moeten worden voorzien. Stavenisse. In 1889 werd hier door een 15-tal personen eene dorpsvereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen opge richt, die ten slotte 78 leden telde. Gisteren avond hield deze Vereeniging eene vergadering, waarhij zich een paar incidenten voordeden, die haar per slot van rekening het voorkomen van een Pooischen landdag gaven. Het laatste der twee inci denten, een besluit n.l., dat voortaan niet elk lid f 1.zal betalen, maar een be drag, evenredig aan het door hem genomene aantal K.G. kunstmeststoffen, was aanleiding dat voorzitter en secretaris-penningmeester terstond hun ontslag namen als zoodanig en de Vereeniging werd ontbonden. Het is echter zeker, dat tusschen het eind van deze en het begin eener nieuwe der gelijke vereeniging slechts enkele dagen zullen liggen. Dat daarbij niet alle personen de eerste op de ledenlijst zullen voorkomen* spreekt van zelf. Dinteioord. In deze gemeente is op 6 k 7 stallen mond- en klauwzeer gecon stateerd. Hoek. Alles roept in dezen tijd den landbouwers toe: „Vereenigt u De beet wortelfabriekanten hebben reeds lang een syndicaat gevormd en zullen, om geen schade te lijden door de aangenomen sui- kerwet, nu wel zorgen, dat de boeren veor hen betalen, zoo deze zich niet tijdig tot een bond vereenigen. Ook de guanofobri- kanten zijn het tegenwoordig eens gewor den. Was er vroeger hij het aanbesteden der guano veel concurrentie, nu is alles reeds lang vóór de aanbesteding geregeld. In bepaalde streken komen bij elke aan besteding steeds dezelfde inschrij vers, maai

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1