NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lurg. Dotitferdiag 14 lanuati. ifftCc fnatpug. KIEZERSLIJSTEN. U 45. 1897k 1,- 2|— |,2o, 5,15,6,-, 7;_; n „Schelda I en 11." Stad Zierikzee eeland. -ROTIEROA» VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN TDIENST rg en Zierikze©. -zee Spoorweg (j0e| Van Zierikze,. 1i 7'50 12.Sn 'ins oen 13 'ond.14 'rijd.15 iater.16 iater.16 11 IZond. 17 |n. Cortgene7,50 n. Zierikz. 9,15 Maan.18 7.50 Dins. 19 Woen20 Dond.21 Vrijd.22 Zater.23 Zon. 24 n. Cortgene7,50 n. Zierikz. 9,15 Maan,25 7,50 Dins. 26 Woen27 Dond.28 Vrijd.29 Zater.30 Zond. 31 7 12,30 7'5° 1.30 6,30 7,50 7,50 7,50 7,50 6.30 7,50 7,50 7.50 7,50 6,30 7,50 7,50 7,50 V 1,30 lr- 2|— V- V 2,- 1.- 2.- 2,~ 2,— 2|— M D 1 E N 8 T. S-MIDDELBUEG. Use vm. 4,50, (alleen Man Zeilmarkt 8 12,30, nm. 1,15, 2,'—' ,10, 5,55, 6,55, 7,45,' INaar Remise vm. 5 20 len) 6,23., Naar Zeil 11,50,12,35, nm. 120, 0,11, JOTDIENST DELB.-EOTTEB.il kü fan. Van Van liddelbnrg. Rotterdam. ;o 8,15 7,40 8,15 lo 7.40 8.15 SO 7,40 10 7,40 8,15 50 7,40 8,15 10 7,40 8.15 30 7,40 8,15 30 7,40 8,15 30 7.40 n 8,15 30 7,40 8,15 Van Rotterdam: »0 Dinsdag 1 Woensdag Donderdag B0 Vrijdag 15 Zaterdag Zondag Maandag B0 Dinsdag Woensdag Donderdag 30, Vrijdag 30 Zaterdag |30 Zondag 30 Maandag 30, Dinsdag 130, Woensdag -Donderdag 130 Vrijdag Zaterdag Zondag 12 10,- 13 8,30 14 15 9,30 16 9.30 17 9,30 18 10.30 19 10.- 20 9,30 21 22 9,30 23 930 24 9,30 25 10,30 26 10,- 27 8,30 28 ,- 29 9,30 30 9,30 31 9,30 gelegen plaats n. Jan. Van Rotterdam 12 10,— 13 14 9,39 15 9.3" 16 9,30 17 9,30 18 10,— 19 10,— 20 10,— 21 10." 22 10." 23 10." 24 10." 25 10," 26 10/ 27 I"," 28 DO," 29 10." 30 10-" 31 I0'"" Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 15 Zaterdag 30 Zondag Maandag 30 Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondsg Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p- 0,95. Enkele nummers0,02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. STOOMBOOT. Jan. erd. Zondag 17 's m. >ensdag 20 's morg* 9.- 6.- De burgemeesters hebben opgeroepen de mannelijke ingezetenen die op 15 Mei van dit jaar den leeftijd van 25 jaar zullen hebben bereikt, om zich aan te melden voor de kiezerslijsten. Wij vestigen op deze kennisgeving dringend de aandacht. Wij herinneren echter dat de belasting kiezers zich niet beh»eve« aan te melden. Die zijn vanzelf kiszer dewijl zij be lasting betalen. Zy worden ambtshalve op de lijsten geplaatst. Hoe hoog die belasting moet zijn om kiezer te worden, hebben wij reeds vroeger herinnerd. Wij willen 't echter gaarne herhalen. Grondbelasting hoofdsom en opcenten minstens een gulden, en die belasting over het dienstjaar 1896 most vol betaald zijn. Bij ie andere belastingen loopt het dienstjaar over Mei '95 tot Mei '96 deze moet derhalve ook voldaan zijn. Mei '96 tot Mei '97 komt natuurlijk niet in aanmerking. Wij merken op dat de aanslag van de vrouw geldt voor deu manen dat de aan slag der minderjarige kinderen voor goe deren waarvan hun vader het vruchtge bruik heeft, geldt voor aanslag Van dien vader. Zsodanige mannen zijn derhalve kiezer op de belasting van hun vrouw of kinderen. Zeiden wy zoo even dat de helasting- kiszers ziek. niet behoeven aan te melden, er zijn tock »og belastingkiezers die dit wel moeten doen. En op dezen hebben de burgemeesters bij hunne oproeping het oog. En wel: zij die in een andere gemeente over het volle laatstrerloopen dienstjaar dus 1896 voor de grondbelasting; of Mei '95Mei '96 voor de bedrijfs-, ver mogens- of personeele belastingzijn aan geslagen geweest en dien aanslag vol hebben betaald. Dezen zijn kiezer, wanneer zij voor 15 Febr. opgaaf doen daarvan met over legging van de aanslagbiljetten uit die ge meente. Wie dus te Kapelle of te Almeloo of waar ook gewoond heeft en daar zijn be lasting over '96 of zijn belasting over '95/'96 heelemaal betaald heeft, en nu te Goes is komen wonen, die kome op 't secretarie even zijn belastingbiljet uit zijn vreegere gemeente toonen. Dan meeten zich ook komen aanmelden zij die meenen kiezer te zijn op grond van gemeenschappelijk grondbezit. Dat wil zeggen: Wanneer twee of meer kinderen samen eigenaar en eigenares zijn van een boedel waarvoor zij belasting betalen, doch deze belasting slechts op naam van een hunner staat, dan kunnen allen, mits man nelijke personen van 25 jaar en daar hoven zijnde, op de kiezerslijsten komen, toch kiezer zijn, mits slechts minstens een gulden betaald werd. Maar dan moeten dezulken zich ook even ter secretarie aanmelden en dan overleggen een door den ontvanger gewaarmerkt aaislagbiljet, vermeldende genoemd bedrag van het aandeel in den aanslag. Natuurlijk behoeft dit alles niet te ge beuren, wanneer zy reeds kiezer zijn uit hoofde van andere belastingen, bjjv. ver mogens-, bedrijfs- of personeele belasting. Zij die zich aan te melden hebben doen dit voor 15 Februari. Men lette wel op dat de uiterste termijn van aaagifte 13 Februari is. Dat is een Zaterdag. Op 14 Febr. is 't Zondag, dus vóór 15 Febr. wil van dit jaar zeggen tot en met 13 Febr. Wij zeggen dit met te meer klem, dewijl alle andere mannelijke ingezetenen van 25 jaar en daarboven, dus dat zijn zij die niet behooren tot de belasting kiezers .zich moeten komen aangeven. Wie dit dan zijn? Vooreerst de woningkiezers. Zij zijn opgeroepen of worden althans vóór den 8 Februari opgeroepen door den burgemeester om zich aan te geven. De modellen dier aangiften, door de regeering vastgesteld, zijn kosteloos ter secretarie of bij den burgemeester te bekomenen wanneer zy ingevuld zijn kunnen zij kos teloos dus zonder postzegel, aan den burge meester worden terug gezonden. De besturen der kiesveresnigingen zullen wijs doen hier hun lichtte laten schijnen. Zij laten door een hunner leden een dergelijk model op 't raadhuis halen en geven dan met dit model in de hand aan belang hebbenden of wie zich bij hen vervoegen de gewenschte inlichtingen. Het verstandigst zal wel zijn dat zij de vermoedelijke kiezers opzoeken om dezen inlichtingen te verschaffen, opdat niemand dit jaar van het kiesrecht verstoken zy door eigen of door hunne schuld. Zelfs is 't gewenscht dat de secretarissen der kiesvereenigingen een zeker getal mo dellen afhalen, ze met de belanghebbenden invullen en gezamenlijk in éénzelfde couvert aan den burgemeester terugzenden. Dit geldt ook voor de loonkiez&rsde pensioenkiezers, de spaarboekjekiezers en de examenkiezers. Het spreekt van zelf dat zij niet allen dezelfde modellen ter invulling ontvangen. De vragen en antwoorden zullen natuurlijk wel versshillen naar gelang de aspirant kiezer boerenknecht, schipper,gepasporteerd koloniaal, heerenknecht met spaarbank boekje of klerk bij het kadaster is. De Woningkiezers zijn zy die, als hoofden van gezinnen of alleenwonende personen op 31 Januari 1897 sedert 1 Augustus 1896 in huur hebben bewoond een of twee huizen of gedeelten van huizen, waarvan de huurprijs, per week berekend, minstens een gulden bedraagt. Benevens de schippers die in eigendom, vruchtge bruik of huur van 31 Aug. 1896 tot 31 Jan. 1897 hebben gebad eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke meter. De Loonkiezers zyn zij die op 31 Januari 1897 sedert 1 Januari 1896 bij eenzelfde persoon, onderneming, openbare- of bijzon dere instelling in dienstbetrekking aijD ge weest, of als inwonende zoon in het beroep hunner ouders zijn werkzaam geweest en als zoodanig een inkomen genoten hebben van f 200 fot f 325 al naar de gemeente is, waar zij wonen. De Pensioenkiezers zijn zij die op 1 Febr. 1897 een pensioen hebben van minstens f 200 of meer 's jaars (dit hangt af van de gemeente waar zij wonen), vsrleend door een openbare instelling. Is zoo iemand daarbij in dienstbetrek king, en is dan loon en pensioen samen dat bedrag of meer, Ban moet hij zich ook aangeven. De Spaarboekjekiezers zijn zij die op 1 Febr. 1897 sedert minstens een jaar in eigendom hebben met vrije beschikking f 100 nominaal op het Grootboek of f 50 in de Bijkspostspaarbank. En ten slotte de Examenkiezers zyn alle anderen, die een examen hebben afgelegd voor de benoembaarheid tot eenig ambt of betrekking. Deze allen hebben zich vóór 14 Febr. aan te geven. Beantwoorden wij nu nog de vraag Hoe groot hier in Zeeland het loon moet zijn, het pensioen, de huur, om kiezer te zijn in de verschillende gemeenten waar men woont. De huurprijs moet bedragen: f 1,75 te Vlissingen ƒ1,50 te Middelburg; f 1,25 te Koudekerke (Zandt) en O. en W. Souburg. f 1,— te Neuzen (kom), Axel (kom), Hulst en Sas van Gent, benevens in alle gemeenten op Zuid- en Noord-Beve land, Schouwen en Duiveland, Tho- len, St. Philipsland en Walcheren. (Op Walcheren natuurlijk de boven genoemde uitgezonderd) f 0,80 in de overige gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen O. D. en Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Het minimum-inkomen bedraagt per jaar voor iemand te Vlissingen f450 (vrije kost wordt bere kend tegen f87,50 's jaars. Vrije kost en in woning f300 's jaars). Middelburg f 400. (Vrije kost wordt be rekend tegen f75. Vrije kost en inwoning f 275). Koudekerke (H Zandt), O. en W. Souburg f350. (Vrije kost wordt berekend tegen f62.50. Vrije kost en inwoning tegen f250 's jaars). Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee f325. Vrije kost wordt be rekend tegen f50. Vrije kost en inwoning tegen f225 's jaars). Overige gemeenten op de eilanden f300. Vrije kost wordt berekend tegen f37.50 's jaars. Vrije kost en inwoning tegen f 200 's jaars). Axel (overig deel), Neuzen (overig deel) en alle andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen f 275. Vrije kost f25. Vrije kost en inwoning f275 's jaars.) Dit alles behoeft geen vast inkomen te zijn. Men rekene slechts uit of men in de laatste 13 maanden een inkomen tegen 't genoemde bedrag 's jaars genoten heeft. Of ook of men aan verschillende belooningen zooveel verdiend heeft dat men aan 't door de kieswet geëisehte bedrag gekomen is. Men vuile het in op het model. Tet het geven van meerdere inlichtingen blijven wij bereid. En waar in sommige plaatsen de begeerte mocht ontwaken om een antirevolutionaire kiesvereeniging op te richten, daar wende men zich tot een der leden van het bestuur der Kiesveree niging in de hoofdplaats van het kiesdistrict. Natuurlyk is ook de redactie van dit blad gezind om dezulken met raad en daad te dienen. Wy hebben slechts «enige weken meer die geschikt zyn voor kalme voorbereiding tot dit werk. Daarom zouden wij willen aandringen op spoedig doortasten. Januari en Februari zijn de beste tijd daartoe. In Maart gaan reeds velen weder aan den veldarbeid, en worden de gelegenheden voor avondbijeenkomsten al schaarscber. Ook hier geldt het woord Al wat uwe hand vindt om te doen, doet dat met al uwe machr. Werkt terwijl bet dag is de nacht komt waarin niemand werken kan. De Gemeentestem is van oordeel dat iemand die zes dagen den kost verdient bij zijn baas en den zevenden dag bij zijn vrouw den kost geniet, geen kiezer kan zijn. Natuurlyk wanneer er geen an dere kenmerken zyn die hem kiezer maken. Zoodat het, volgens dat blad, verboden is dat iemand op weekgeld met kost aan genomen, 's Zondags met vacantie gaat. Wij zouden zoo zeggen het is eenvou dig. Een arbeider wordt aangenomen op de volle kost, dus ook voor den Zondag; maar hij wil er dien dag geen gebruik van maken. Hij kan 't ook wel in 't hoofd krijgen om iederen Dinsdag te vasten of bij zijn buurman te gaan eten. Maar daarom zal de man immers zijn kiesrecht niet verliezen. Indien 'tzoo ware, zou 'teen nieuwe reden zijn om met de nieuwe kieswet niet al te hard weg te loopen. Den 28 Nov. a. vergadert D. V. te Middelburg op nader op te geven plaats en tijd het Provinciaal Comité met de Antirevolutionaire Kiesvereenigingen wel ke aangesloten zijn aan 't Centraal Comité. Alle kiesvereenigingen in onze provincie worden uitgenoodigd hunne afgevaardigden te zenden. Wij hopen dat er een groote opkomst zij. Zulks met 't oog op de ge wichtige verkiezingen die ons dezen zomer wachten. Laat Goes inmiddels zorgen dat eene Centrale Kiesvereeniging voor 't geheele district tot stand kome. Dit is een noodzakelijk stuk organisatie, hetwelk alleen voor Goes nog ontbreekt. Het district Goes telt slechts drie an tirevolutionaire kiesvereenigingen, te we ten Goes, Wemeldinge, Colijnsplaat en Tholen die tot nog toe alleen bondgenoot schappelijk optreden. Er worde nu een band gelegd, gelijk die in de overige dis tricten reeds bestaat, zoodat er een soli dair optreden zij, en de mogelijkheid worde afgesneden dat de eene Kiesveree niging bij verkieziugen door het stellen van een tegencandidaat het eptreden der andere bemoeilijkt. Kort geleden meldden de bladen dat onze jengdige Koningin belijdenis had ge daan en voor het eerst aan den Disch had aangezeten om 's Heeren Heilig Nacht maal te gebruiken. Thans melden zij dat onze jonge Ko ningin, voor het eerst in dc comedie is geweest. Wy hopen zeer dat dit jeugdige hart niet worde verstrikt in den diei.st der wereld en door het „tooneel" onzer dagen niet worde bekoord dat de vreeze Gods die in haar stammoeder Juliana van Stolberg, in Louize Henriëtte van Oranje, in Louise de Coligny, in Maria Louisa van Hessen Kassei, en in zoovele Oranjes heeft gewoond ook voor deze laatste Oran jespruit het beginsel der wijsheid, de bron des waren genots moge zijn en de gemeenschap des Heeren aan den Disch haar boven het schijngenot der eomedie moge aantrekken. Niet daar toch wordt het koninklijk hart het beste voorbereid voor de heerlijke en zeer zware taak der regeering Vüftien jaar geleden wandelde de „werk man* Heldt met Domela Nieuwenhuis aan het hoofd der deputatie van de „nationale vergadering" te den Haag, om onder veler lei hervormingen o. a. „algemeen kies- en stemrecht" te gaan vragen bij den minister Heemskerk. En diezelfde „mijnheer" Heldt, die in 't conservatieve Den Haag de onmogelijk ste eischen durfde stellen, komt thans de kiezers in het hooge hoogroode Noorden aanmanen tot omzichtigheid en gematigd heid bij 't opmaken hunner verlanglijst. „Laat ons matige eischen stellen", zoo sprak hij. „Zoo weinig voorgestelde her vormingen worden werkelijkheid. Dat naast het gevoel het verstand spreke. En met klem waarschuw ik u bindt geen klassen strijd aan". Dit is nuchter gezegd. Een conservatief- liberaal zou 't niet verbeteren. En zonder conservatief te zijn, betuigen wij er gaarne instemming mee. Wij wijzen er alleen op hoe de tijd, de jaren en de kamerlucht zelfs de grootste wildzangen weten te kalmeeren. Beden te meer om toch niet het oor te leenen aan allerlei partij geschreeuw en hoogste-woordvoerdery van allerlei idea- liseerende volksvrienden. Zullen de provinciale staten linn be sluit, in hun vergadering van 4 Dec. 1893 met 20 tegen 19 stemmen genomen, handhaven of te niet doen Zoo mag gevraagd, nu de plannen in zake den stoomtram SchouwenSteen- hergen een vaster vorm hebben verkregen. Het wetsontwerp aan de Kamer aange boden strekt tot het geven van een ren teloos voorschot voor bovengenoemden tram in verbinding met Botterdam door een stoombootveer van Zijpe naar Numans- dorp. Nu men in de Staten zoo geweeklaagd heeft over het isolement der Duivelanders bij ijsgang, waardoor zij verstoken zyn van eene reisgelegenheid, een argument waarvoor allicht enkele statenleden zijn gezwicht, mag gevraagd worden of deze klachten wel ernstig gemeend waren en of het euvel dan door de boot Zijpe Numansdorp zal zijn weggenomen. Wij zouden zeggen dat hier half werk wordt geleverd. Bij zware vorst, als die van 1890,91 zal toek ook de boot Zype Numansdorp wel thuis blijven. En dan hebben de Staten het snb- sidie toegestaan om Botterdam aan een goedkoope verbinding met Duiveland te helpen of was de bedoeling dat een tram in verbinding met Eoozendaal, den Dui velanders een gemakkelyker verbinding met Botterdam zou bezorgen Wij vragen met de Middelburgsche Cou rant „Zullen de Staten van Zeeland goed vinden dat het toegezegd subsidie op die wijze in handen eener Bolterdamsche maatschappij komt en besteed wordt voor een onderneming, waarbij niet weinig een Eotterdamsch belang is betrokken Een verlanglijst. Zooals gemeld is door eenige belang stellenden een lijst opgemaakt van maat regelen, in de naaste toekomst te nemen in bet belang van den landbouw. Op die lijst komen de volgende punten voor: Instelling van een ministerie van land bouw, handel en nijverheid. Wettelijke regeling van het geven van geldelijlïen steun voor landbouw-aan- gelegenheden. c. Wettelijke regeling van de laadbouw- vertegenwoordiging. d. Verbetering en uitbreiding van de verkeerswegen. e. Herziening van het tarief van invoer rechten en accijnzen. f. Wijziging der boterwet. g. Herziening van het veeartsenij kundig staatstoezicht. h. Nieuwe wet op de risscherij, ter be vordering der binnenlandsche vischt8elt wijziging der jachtwet. i. Bevordering van duinbeplanting en staafsboschcultuur. k. Bevordering van het aanleggen van bevloeiingen. Verbetering der kleine ri vieren. Wettelijke regeling van het water- recht in verband met bevloeiing en af watering. I. Internationale afschaffing van de pre* miën en de bescherming der suikerin dustrie. m. Betere regeling van de belastingen op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen. n. Wyziging der wet op de afkoop baarstelling van tienden. o. Onderzoek naar den toestand van der veldarbeider en naar de middelen om daarin, waar noodig, verbetering te brengen De mannen, van wie een en ander uit gaat, wenschen deze lijst beschouwd t< zien als een leiddraad voor hen, die ooi landbouwbelangen tot een punt van ern stige bespreking wenschen te maken. 13 Jan. '97. Bij kon. besluit is benoemd tot gezwo ren voor het waterschap Sint Maartenikiil J. Hage I.C.Zn. Door den raad van Nieuw- en St Soosland is Maandag besloten, met hand having van het raadsbesluit van 7 Oct 8896, betreffende de grensregeling, om ee> hvis voor den geneesheer te bouwen o een stuk weiland, gelegen even buiten d kom der gemeente. Bij de staatsspoorwegen is eervo ontslag verleend aan den surnumerair M K. de Bonde te 's Heer Arendskerke. De le-luits. Van WagtendoDk e Jansen, van het 3e leg. inf. te Middelbur worden overgeplaatst bij de bataljons va gemeld regiment te Bergen op Zoom. De le-luit. Marchant, van het 5 reg. inf. te Bergen op Zoom, wordt ove geplaatst naar het 2e bat., te Middelhui in garnizoen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1