NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 12 lanuari. ifftfe laacgang. ÏNTËN CHRISTELIJK- HISTORISCH M 44. 1897. elburg. Dienstbode, dienstmeid Stad Zierikzee Zeeland. y JM» y iten „Schelde I en I1-" ft a v>> VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN >EN BERGEN, Paetori gt tegen Mei een ais werk, van g0ede van de P. G. ch te Biezelinsa aegange of Joetinchem. GEERTSE, Bosch^eg DÜVEKOT, te Cm, et Mei Henstbode buitenshuis. Adrei Dg, lburg. kkelijk 10—20 Gld. da- rdienen. jen zijn te bekomen bij' .AMBERTY te Maastricht. inteerde Me taal-Artikelen! STOOMBOOT. Jan. rd. Zondag 10 's m. 4,- nsdag 13 's morg. 10,- gelegen plaats n. Jan. Van Rotterdam J Zaterdag 9 9,30 Zondag 10 9,30 Maandag 11 9.30 Dinsdag 12 10,— Woensdag 13 .- Donderdag 14 9,30 Vrijdag 15 9.30 15 Zaterdag 16 9,30 ,30 Zondag 17 9,30 Maandag 18 10,- ,30 Dinsdag 19 10,- Woensdag 20 10- Donderdag 21 10.- Vrijdag 22 10- Zaterdag 23 10.- Zondag 24 10.- Maandag 25 10,— 1 Dinsdag 26 10,- Woensdag 27 10,- Donderdag 28 10,- 1 Vrijdag 29 10.- Zaterdag 30 10.- 1 Zondag 31 10.- BOOTDIEN8T IDDELB.-ROTTERDAI Jan. Van Van Middelburg. Rotterdam. W 7,40 „J.15 J>15 8.15 8,15 H 6,30 6,30 7,4 O 6,30 7.40 6,30 7,40 6,30 7,40 6,30 ~7,40 6,30 7,40 6,30 7,40 6,30 7,40 „J.15 6,30 7,40 JM5 6,30 7,40 y Jan. e: f.30 1,30 f,30 f,30 f,30 f'30 f.45 3.30 f,30 7.30 3.30 7.30 7,30 7,30 7^30 3. D. Van Rotterdam: Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag 9 9,30 10 9,30 11 10.30 1? 10.» 19 10.- 20 O-30 22 O'30 23 «-30 24 9,30 25 10,3° 27 29 9> 30 9,30 31 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. wij het Met belangstelling ontleenen onderstaande aar. de Standaard Bietenteelt Er gaat klachte op, dat de aanneming der jongste Suikerwet op den kop der bieten telers zal neerkomen. De fabrikanten, gekortwiekt in hun win sten, zullen deze schade, zoo zegt men, op de verbouwers van suikerbiet verbalen. Natuurlijk. Maar dit zullen ze alleen dan kunnen doen, als de bietentelers door eigen schuld dit mogelijk maken. Sluiten de bietentelers zich niet aaneen om en corps tegenover de fabrikanten op te treden, dan natuurlijk moeten ze berusten in wat hun geboden wordt, en de bepaling van den bieienprijs eenzijdig aan den fabri kant overlaten. Maar dit hoeft, niet en zelfs is bet niet naar recht. In de Rhijnprovincie, vlak op onze gren zen, hebben de bietentelers dit begrepen, en ze gaan een Bond oprichten. Desaangaande wordt gemeld in bet Ned. Landbouwweekblad „In een dezer dagen gehouden vergadering van beet wortel verbouwers in de Rijnprovincie (Pruisen) is besloten een bond op te richten welke ten doel beeft de belangen der bieten telers tegenover de suikerfabrikanten te be hartigen. Het bestunr van den Bond stelt elk jaar na onderhandelingen met de fabri kanten de pryzen vast. De prijzen worden vervolgens in een algemeene vergadering van den bond definitief vastgesteld of ver worpen. Bij vaststelling der prijzen kunnen de leden van de vereeniging persoonlek met de fabrikanten contracteeren. In het be stuur van den Bond zullen een 21tal land bouwers als vertegenwoordigers voor de voornaamste beetwortelstreken in de Rijn provincie zitting hebben." Welnu, dat is de weg. Laten onze bietentelers dit goede voor beeld volgen, zich aaneensluiten, een Bond vormen en zich verbinden, om niet dan op accoord te handelen, dan zullen niet langer de fabrikanten unilateraalmaar fa brikanten en bietentelers saam den prijs bepalen, en die bepaling zal naar billijk heid zijn. En bet syndicaat van de suikerfabrikan ten, èn de Bond der bietentelers zon dan een zeker aantal gedelegeerden kunnen be noemen, die| telkenjare onderhandelden en voor elke camqagne den te bedingen en den te betalen prijs zouden voorstellen. Doet men dit nu niet, en blijft men met de handen in den schoot zitten, dan hebben de fabrikanten natuurlijk volkomen gelijk, dat zij hiervan partij trekkenen heeft geen enkele bietenteler recht tot klagen, als hij schade lijdt, niet tengevolge van de hebzucht der fabrikanten, maar als gevolg van eigen plichtsverzuim. Immers, plicht is het op elk terrein, in elk vak, en onder alle vakgenooten, om saam voor zijn gemeenschappelijke belan gen op te komen." Wij brengen den raad van de Standaard onder de aandacht van belangstellenden hopende dat hij kunne opgevolgd worden. Wij zijn natuurlijk omtrent de toestanden en verhoudingen in West Pruisen niet op de hoogte. Maar in Zeeland bestaat, meenen wij, een bond vanlandbouweis die suiker bieten verbouwen. Doch niet alle land bouwers sloten zich bij dezen bond aan. Laten zij 't dan doen. Maar wat 't gezamenlijk optreden aangaat blijft de kans op mislukking nog groot, naar wij meenen, dewijl verscheidene land- onwers-bietenverbonwers agenten, of sub- agenten zijn van fabrieken, en dus ge ïnteresseerd zijn by een spoeiigen afloop, traan die nu meedoen, dan verspelen zij allicht ban baantje er bij. En dan kan men op elkander rekenen? Zitten malaise en voorschotstelsel niet te zeer in den weg? Laten onze landbouwers deze Traag eens goed in de oogen zien. In ieder geval, door eendrachtig optre den winnen zij. Alleen geïsoleerd blijven zij aan 'tgoedvinden der fabrikan" ten overgeleverd, en zijn zij 't kind van de rekening. Omtrent twee periodieke „instellingen" door de goe gemeente zelve in 't leven geroepen, werden wij dezer dagen inge licht. Het zijn „instellingen" over weike juist de laatste dagen veel werd gesproken, dewijl zij omstreeks dien tijd ieder jaar worden waargenomen. Het zijn Koppermaandag en Kon kelpot. Omtrent eerstgenoemde schrijft men ons Koppermaandag Vaak is bij mij de vraag gerezen, waar komt die naam toch van daan Eindelijk vond ik de herkomst. Oudtijds was in Nederland het koppen (ventouses) zetten zeer algemeen. Ieder liet zich dit minsten» eenmaal 's maands doen, sommigen „drokker". Dit bedoelt ook J. Cats als bij schrijft In betjaer eens bloed gelaten. (Dit is eens 'sjaars adergelaten). In de maend eens in het bad. (Eens per maand koppen gezet). Want koppen zetten geschiedde ook bij 't baden. Deze operaties werden verricht door barbiers eertijds „Baders" gebeeten. De dames hielden er kopsters op na die daartoe een winkel hielden gewoonlijk de badstoof en ook wel de koppelaarsters win kel gebeeten. Men hield het er voor dat niets zoo gezond was en bet was bij de barbiers en koppelaarsters een dagelijksche nering. Men vond er altijd gezelschap, de praatjes van den dag, de nieuwstijdingen waren allen afkomstig nit des baders winkel. Het ging er zoo ver dat men ook borrels er ging verkoopen, dus steeds werd de winkel aantrekkelijker. Maar de almanakken in dien tijd schreven eenige dagen voor, waar op het verboden was bloed te laten. Dan waren de winkels gesloten en de koppers hadden vierdag. Inzonderheid wilde men vooral met nieuwjaar met bloedstorten be ginnen en dus hadden de Koppers en Kopsters op Maandag na Drie Koningen bun feest als zijnde die Maandag toen 't begin van een werkjaar. Toen de nieuw jaar verzet werd bleef' hij de vierdag of vacantiedag der Koppers. Nog in bet begin dezer eeuw wenscb- ten de boekdrukkersjongens nieuwjaar op Koppermaandag, want zij traden in plaats der vroegere boekscbrij vers en die hadden de nauwste betrekking tot de koppers en bun winkels, want daar plachten zij voor de badende lediggangers hunne liedjes, romans enz. voor te lezen en te debiteeren. De winkel was in trek naarmate men er voorlezingen hoorde of deed. En omtrent laatstgenoemde Ieder kind in Zeeland kent den konkel- of rommelpot. De pot met een varkens blaas er op gespannen, waaraan in 't mid den een rietje bevestigd en in beweging gebracht wordt, waardoor een klagelijk geluid ontstaat die 't kind dat den pot hanteert doet vergezeld gaan van een liedje, meestal over 't Kerstkind, of over t Oudejaar. Meestal groote onzin. Een enkele maal is t onzin die eigenlijk op niemendal betrekking heeft. Zoo onder anderen in 't onderstaande Rommelpotlied uit de 17e eeuw. Vastenavond, bkind k heb nog geen man 'k heb nog een klein hoentje Dat moet er t' avond an Dan ga ik bij de buren En laat mijn potje schuren. Dan ga ik naar de Franschen En laat mijn hondje dansen, Hier een stoel en daar een stoel, Op iederen stoel een knssen Meisje I boud je kinnebak toe Of k'sla er een pannekoek tusscben. 'k Heb al zoo lang met de rommelpot geloopen 'k Heb geen geld om een broodje te koopen. Enz. Alle partijen verdeel 1, en min of meer door persoonlijke quaesties bezwaard. De liberalen hebben hunne schakee ringen in Leidsche, Groningsche, Amster- damsche, Utreehtscbe, Delflsche en Har- lingscbe liberalen tegenover die van de Liberale Unie. De radicalen gaan nu ook al in twee groepen uiteen, wijl Gerritsen en da Koo elkaar de vriendschap hebben opgezegd. De antirevolutionairen zien de christe lijk historischen naast zich en dezen zijn weder te verdeelen in voorstanders van het Program met- en voorstanders van bet Program zonder artikel 20. De socialisten gingen reeds lang in twee partijen uiteen. En dit alles, terwijl het kiesrecht uit gebreid werd en een nieuwe periode nieuwe vraagstukken naar voren dringt, vraagstukken op sociaal gebied, die een aaneengesloten optreden van elk der partijen vorderen Dit zet slecht in. De Nederlander vraagt ons op welka gegevens onze voorspelling Jierust dat onze partij straks een felle strijd wacht van de zijde der fractie-Lobman. Het blad voegt er aan toe dat deze fractie juist het tegendeel van plan schijnt deu weg ®p schijnt te willen van de Utreehtscbe Commissie van Advies, welke niet tegenover maar naast onze partij is opgetreden en nu eens niet wil „scheuren en verdeelen, maar bijeenhouden wat bij- eenbehoort. Zij raadt, dus niet Dr. Kuy- per of allen, die zich onder Dr. K. scha ren, te bestrijden of uit te werpen alleen wil zij zorgen, dat de antirevolutionairen die Dr. K. poogt uit te werpen banrecht- matigen invloed behouden." De gegevens, naar welke bet blad vraagt, meenden wij te hebben genoemd zij be treffen de organisatie. Tegen deze is van die zijde immers in de laatste jaren, lang voor '94 reeds, onvermoeid strijd gevoerd. En daar bet nu wel niet te denken is dat onze party deze organisatie, zoo noodig als brood, zal opruimen, vermoedden wij dat de stembusstrijd in Juni, a. s. ook door de bezwaren der oude vrienden tegen deze organisatie zal beheerscht worden. Maar nu komen wij op eenmatd te weten dat de Utreehtscbe Commissie van Advies deze juist gehandhaafd wii zien, en alleen bezwaren beeft tegen die welke dr. K. tracht ingang te doen vindenen de autonomie der districten wil handhaven. Wij vernemen dit met genoegen, gelijk 't trouwens ook door de Ned. in bare vier jongste opstellen was betoogd. En wat 't program van actie betreft, nemen wij er dankbaar nota van dat de Nederlander althans de mogelijkheid open houdt, dat de „groep Lobman" bet daarmee eens kan zijn. Dat zij zich niet wil ver binden tot iets dat zij nog niet kent, is te begrijpen. Jammer echter dat de can- didaatstelling in Hilversum wel een weinig hare bewering weerspreekt. Daar hadden de oud-antirev. de gelegen heid zich op een candidatuur te vereeni gen van een oaden anti-revolutionair, niet gecandideerd op 't nieuwe program van actie, of op eenig program van actie, en zie daar stellen zij juist een lid van de Utreehtscbe Commissie candidaat. Wij zeggen niet dat hieraan de Neder lander schuld beeft. Volgelingen gaan soms verder dan de leiders, en de leiders kunnen eene beweging niet altijd tegen houden. Maar dan moet men ons ook ten goede honden dat wij meenden op een moge lijke bestrijding van die zijde ook onder ons verdacht te moeten zijn. Wat te Hilversum gebeuren kan tegenover een candidaat zonderkan te Middelburg ook gebeuren tegenover een candidaat met een program van actie. Natuurlijk hopen wij 't tegen deel. Wij hopen dat de zaken zoo loopen dat wy met eene vrye consciëntie bondge nootschappelijk optreden kunnen en wij re kenen hierbij op den ver reikenden in vloed van de Nederlander. En wij mee nen dan ook bare tweeledige vraag „of gevoelt de Zeeuivdat de felle strijd niet door de fractie-L, tegen de fractie-K., maar omgekeerd door deze tegen gene zal ge voerd worden, omdat de fractie-K. alleen voor echt antirevolutionair houdt, wie buigt voor de leiding van Dr. Knyper" in dubbelen zin ontkennend te móeten beantwoorden. Wij voelen daar inderdaad niets van en zien niet in dat de fractie Knyper alleen voor echt antirevolutionair houden zou wie buigt voor de leiding v.' n dr. Kuyper. Buitenlandsch Overzicht. Het Nieuwe jaar begint met vrij donkere vooruitzichten voor de Zuid Afrikaansche republiek. Groot waren de rampen die haar in't vorige jaar troffen. Niet 't minst de vreeselijke veepest die den geheelen veestapel dreigt te verslinden. Maar ook de oproerige bewegingen der Kafferstammen en de kuiperijen van Cecil Rhodes, dringen den Transvaaiscben Boer, zijn rnst niet anders te beschouwen als een van zeer tijdelijken aard. Het is inder laad jammer dat de Engelscbe natie zoo dweept met de onchristelijke roofzieke politiek van de ministers der Koningin, en dat tgenover een volk als bet Transvaaische, dat zooveel groot moedigheid bewees aan de misdadigers, die 't op zijn ondergang toeleggenj dat zich zoo fatsoenlijk gedraagt jegens allen die 't gezag van zijn president en zijn Volks raad ondermijnen. Cecil Rhodes is thans op weg naar Enge land, om zoogenaamd terecht te staan, feitelijk om er bewierookt te worden. En niets minder verdiende de man toch inder daad dan op St. Helena of een ander rots eiland zijn groote staatkundige misdaden te moeten betreuren. Maar hij beschouwt ze niet als zoodanig. Hoogstens zijn ze een zeker zwak van hem. Ieder heeft zijn gebreken, zoo sprak hij in zijn afscheidswoord, alvorens de Kaap te verlaten. „En mijn grootste fout is dat uitbreiding en eenheid in dit land altijd mijn stok paardje zijn geweest". Hij beriep zich daarbij op de wereldgeschiedenis die leert dat men nemen moet wat men krijgen kan, van de zoo beperkte oppervlakte die bier op deze aarde valt in te nemen. En bet liep treurige in alles is dat in Engeland een minister van buitenlandsche zaken regeert Chamberlain die dezen belager van der Boeren vrijheid steunt en stijft. Hoe zou hij anders zoo onbeschaamd durven optreden In ieder geval zijn er evenwel nog rechters in Engeland. Zij hebben Jameson in de gevangenis gebracht. Niet bun schuld is 't dat de medische wetenschap hem er weer uithaalde. Laat ons hopen dat zij den eigenlijken misdadiger, den leider der ganscbe be weging even rechtvaardig straffe voor zijn aanslag te Johannesburg. De Spaanscbe regeering is er eindelijk toe overgegaan de hervormingen toe te passen die twee jaren geleden reeds waren toegestaan. Die hervormingen gelden bet eiland Porti-rico en bevatten vele wet telijke en administratieve maatregelen die echter nog verre zijn van de onafbanke- lijkverklaring. E11 toch is 't maar een quaestie vau tijd om deze belangrijke daad uit te lokken. Door de ervaring op Cuba en Jamaica en op de Philippijnen geleerd, zal de Spaan scbe regeering wijs doen met niet te lang te talmen met de verst strekkende conces- siën te verleenen, eer de sinds eeuwen geknechte bevolking der Spaanscbe bezit tingen ze met bet zwaard in de vnist eischen komt. Er is voorloopig weinig kans op. Ca- novas, de premier, heeft 'taan de Cortez gezegd dat bij er niet aai}, denkt op de Antillen en elders een bestuur in te voe ren, bijvoorbeeld gelijk aan dat in En- gelsch Indië. Op Cuba komt voor de Spanjaarden eenige verbetering. Maximo Gomes beeft aan den Spaanschen Minister-president doen weten dat de Cubanen tot den vrede nei gen. Maar zij hibben geen plan zich op genade of ongenade over te geven. Zij verlangen terugroeping van den generaal VVeyler, beperising der bevoegdheid van den gouverneur des eilands, verlaging der invoerrechten en vele binnenlandscbe her vormingen. Inmiddels wordt de strijd met groote verwoedheid voortgezet. De opstandeling" gen verwoestten de vorige week nog een stadje dicht bij Havanna. De Spaansche troepen bevochten eenige overwinningen. Men moet nochtans de waarde van deze triomfen niet overschatten. Weyler en de boofdtroep zijn naar Vuelta Abajo terug, gekeerdwat op zijn zachtst met een mislukking schijnt gelijk te staan. Op 'toogenblik laat bet kleine Servië nogal van zich spreken. In de hoofdstad van Oud Servië hadden oproerige bewe gingen plaats. De nieuwe regeering heeft de Skoeptschina ontbonden en toonde, wat in Servië nog nimmer is gebeurd, zeer li berale (in goeden zin) neigingen in betrek king tot het binnenlandscb bestuur. De koning sluit zich nauwer aan bij Rusland en Oostenrijk. Of 't nu deze twee bescher mers tegelijk zal kunnen bedienen en be vredigen, zal wei een vraagteekeu zijn, dat misschien bet nieuwe jaar nog wel oplost. 11 Jan. '97. De Staatscourant no. 8 bevat de Statuten der naamlooze vennootschao „Duinbeek" tot instandhouding en exploitatie van be plantingen, tuinen en buitenverbljjven aan de noord westzij de van Walcheren, te Mid delburg. Duur 10 jaar. Kapitaal f38500, in 14 gelijke aandeelen, alle geplaatst en volgestort door bet inbrengen van een veertiende, gemeen en onverdeeld, in de buitenplaatsen Dninbeek en Berkenbosch in Oostkapelle. Directeur F. G. Sprenger commissarissen H. A. Boogaert en A. Lants- beer. Bij beschikking van den minister van waterstaat is de heer J. A. Blok te Waarde benoemd tot buitengewoon opzichter by bet bouwen van een uitwateringssluis met grondduiker aan den benedenmond van bet kanaal 's HertogenboscbDrongelen. De kieswet zal, wegens bet ingewik kelde der nieuwe regeling, vermoedelijk tot vele twistvragen aanleiding geven. Een daarvan is reeds in de Provincie Gronin gen gerezen. Volgens de N. Prov. Gr. Ct. is een piattelandsburgemeester van oordeel, dat de „vrije kost," die bij de loonkiezers in aanmerking komt, alleen mag worden medegerekend als de kost gednrer.de alle dagen der week wordt genoten. Niet dus als de arbeider des Zondags met vrouw en kinderen in eigen woDing zijn maal tijden gebruikt. Daar de vrije kost als deel van bet loon wordt beschouwd, gelooven wij, zegt bet „Hbl." dat bet genoemd blad terecht die uitlegging afkeurt. Het loon wordt immers enkel overde werkdagen uitgekeerd. De meeste burgemeesters zullen dit wel aldus opvatten. Voor een gelijkmatige toepassing der wet is bet zeker wenscbe- lijk, dat de minister van binnenlandscbe zaken tegen een beperkte uitlegging wake. Naar men nader meldt, gaat bet plan om bij de verkiezingen de belangen van den landbouw speciaal op den voorgrond te stellen, uit van de hecren Bultman Bauduin en Siekesz. Van drie liberalen dus. Of de antirevolutionaire boeren zich in die fuik zullen laten vangen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1