AANBESTEDINGEN KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. Ons Huis. AFLOOP VERKOOP!^ Briefwisselin Wij mogen niet onopgemerkt laten voorbijgaan de beide sterfgevallen kort op elkaar, waarvan in de bladen onzer Chris telijke scholen wordt gemeld. Wij bedoelen het overlijden van den heer Abraham Meijer op 30 Dec. jl. ei van den heer H. J. Lemkes juist een week daarna; eerstgenoemde te Veldwijk; laatst genoemde te Alfen, zijne woonplaats; eerstgenoemde oud 75, laatstgenoemde oud 69 jaar. Meg er, Lemkes en Gerritsen uit Nijme gen, waren de drie stichters en eerste be stuurders der Vereeniging voor Christelijke onderwijzer) in Nederland, 1854; en Meijer was 't langst, tot 1890, voorzitter er van. Meijer was de bezielende leider in de vergaderingen, ook in de moeilijke dagen van '86 toen kerkelijke geschillen de ge moederen verbitteren kwamen. Hij was de laatste jaren krankzinnig. Doch wie hem van nabij gekend hebben, weten dat zijn leven Christus en derhalve 't sterven hem gewin was. Lemkesde man uit één stuk, alleen kerkelijk van Meijer gescheiden, doch in den strijd voor de vrije school en tegen den staatsdwang met hem één, was sinds 1869 rustend onderwijzer. Bij de invoering van de wet op de besmettelijke ziekte, welke wet hem en alle onder wijzers in den lande dwong de dokters te helpen jacht maken op ongevaccineerde kinderen, besloothij, liever dan tot zoo stuitend een dwang zich te leenen, zijn betrekking neder te leggen. Hij was een man van karakter. Wij zeggen niet dat dit ook van de anderen niet gold. Doch zoo alle onderwijzers in '69 gedaan hadden als hij, wie weet of de vaccine- dwang wel ooit zou zijn doorgevoerd. Meijer en Lemkes, twee waardige voor gangers. Waardige strijders om de kinde ren onzes volks te ontrukken aan de macht der valsche neutraliteit. In dezen geldt van hen „die be minden, en die liefelijken in hun leven, zijn ook in hunnen dooi niet gescheiden zij waren lichter dan arenden, zij waren sterker dan leeuwen (2 Sam. 1 :22)". En het jonge geslacht Het volge hun geloof na, beschouwende de uitkomst hunner wandeling 1 8 Jan. '97. Op de aanbeveling ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Purmer- end komen voor mr. K. W. Brevet, ad vocaat en procureur te Middelburg enjhr. mr. W. H. Hoeuft, griffier bij het kan tongerecht te Zierikzee. Bij het afdeelingsonderzoek der Twee de Kamer van het voorstel-Bahlmann tot wijziging van de Schutterswet drong men aan op terugneming van het voorstel, nu een nadere regeling van de Gemeente-finan- ciën door de Regeering i» voorgesteld. Som migen a hten afschaffing van de schutterijen beter dan hervorming. De billijkheid van schadeloosstelling aan schutters werd eenerzijds erkendanderzijds meende men, dat quaestie van schadeloos- steillng wegens militaire lasten moest wach ten tot bij de wettelijke regeling van de levende strijdkrachten. ATJEH. Het gisteren bij de regeering ingekomen telegram meldt dat de heuvelstelling achter de kampong Gentoet verlaten bleek, dat Toekoe Oemar was uitgeweken naar het bovenland van Daya, en de colonne voor- loopig in Lohong blijft patrouillleeren. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Eilewoutsdijk door dhr. W. van Roggen cand. te Sloten. Beroepen te Burgwerd Zijlstra te Wad dingsveen; te Heveskes Heslinga cand. te Groningen. Aangenomen naar Sebaldeburen (toez.) door Mossel cand. te Groningen naar Randwijk door Van Toorenenbergen te Genemuidcn naar Kedichem door Boers cand. te Zuidland. Bedankt voor Willemsoord door Troelstra, cand. te Utrecht; voor Wervershoef (toez.) door Boers cand. te Zuidland. Rilland. Voor het eerst zijn deleden opgeroepen om te stemmen voor veertien leden van het kiescollege. (Vroeger was het beroepingswerk enz. aan den kerkeraad opgedraagen). Reeds bij eerste stemming werden gekozen de heeren J. J. van Gorsel met 44, L. Lambrechtse Ez. met 41, J. de Witte met 38, A. Oele met 31. A. Vette met 29, en M. N. van de Linde en B Rooze ieder met 27 van de 48 uitgebrachte geldige stemmen, voor de 7 overige plaat sen moet herstemming wezen. Geref. Kerken. Tweetal te Pieterburen ds. L. Bos te Or.stwedder Mussel en ds. S. Datema te Murmerwoude. Bedankt voor Rhoon door ds. N. G. Kapteijn te Leerdam. Ev. Luth. Beroepen te Winschoten (toez.) Beude- ker te Stadskanaal. Benoemd tot onderwijzer aan de vrije christelijke schoei Bilderdijkkade 99 te Amsterdam de heer C. Louwerse, onder wijzer aan de chr. school te O. W. Souburg. 3. Nederlandsche Zendingsver- eenlging. „De Zeeuw" heeft onlangs iets gezegd over den inval der Roomschen in 't ge bied, waar de N. Z.-V. werkzaam is, en heeft er terecht op gewezen, dat van Rome niets anders te wachten is, daar de toon gevende Roomsche bladen ouomwonden erkennen, dat zij 't hun plicht rekenen de vruchten der kettersche prediking als zoodanig te vernietigen. Wij kunnen dit van Rome begrijpen, wijl het gansche ver leden zulk een houding bij deze „kerk" vertoont, al begrijpen wij niet, hoe zij er toe komtin elk geval dunkt ons, moest men 't heidendom als nog verder felijker erkennen, dan een „ketterij", die althans met Rome nog op den bodem van 't „Credo" staat. Wij wagen echter de vraag: waar de Regeering, door 'tal dan ■iet uitreiken der bekende toelating, 't in haar macht heeft, of zendelingen zich ergens zullen vestigen, lag 't daar niet op haar weg, alle zulke praktijken te voor komen, door geen toelating uit te reiken voor districten, waarvoor zulks reeds aan anderen geschied is, die er werkelijk arbeiden? Rome kan veel, vooreerst door den rijk dom der kerkelijke instellingen, en ten tweede doordat haar geestelijken door de Regeering bezoldigd worden. Dit geschiedt natuurlijk met de Protestantsche predikan ten der Oost-Indische „kerk" (dat onding!) ook, doch dezende weinige goeden niet te na gesproken, beseffen van hun roe ping zoo luitel weinig, dat zij eerder den arbeid der Zending in den weg staan, dan ze te bevorderen.Rome heeft finantieel de handen vrij en strooit met milde hand zijn stoffelijke gaven in de arme gemeen ten rond, wat wel velen verlokt, terwijl zij ternauwernood want Rome is listig 't verschil tusschen beide Christelijke kerken zien. „Wat is toch Roomsch vraagde de eene Chinees aan den ander. „Dan moet men Vrijdags visch eten", was 't antwoord. Te Buitenzorg vierden de Chineezen 't Reboetan feest. (Reboetan is om iets grab belen). Dan brengt men een massa eet waren bijeen, ten behoeve der arme doode Chineezen, die geen behoorlijke begrafenis gehad hebben. Doch dezen schijnen met den geest der spijzen tevreden te zijn, althans de levenden nemen gretig de stof felijke deelen tot zich. Ook de Chris tenen en althans vele trouwe kerkgangers zijn van zulke feesten nog niet allen even los. Daarom was 't een welgekozen woord, dat de Chineesche helper tot zijn tekst nam bij den aanvang van 't feest: „Ja, ik zeg, dat 't geen de Heidenen of feren, zij den duivelen offeren en niet Gode, en ik wil niet, dat gij met de duivelen gemeenschap hebt". Onomwonden noemde hij 't Reboetan-feest een offer feest aan den duivel. Velen stemden blijk baar met zijn woorden in, doch velen ook ontbreekt de moed, om met de vereering der dooden te breken. Eigenaardig dat de Chinees meer aan zijn doode verwanten schijnt te denken, dan aan de levenden. Misschien wil hij 't een met 't andere goedmaken. Wellicht ook is de zelfzucht bij de doodenvereering hoofdzaak. Feite lijk toch komen de baten den levenden ten goede. Br. Muller, die tijdelijk Br. v. Eenden burg vervangt, deelt ons een en ander mede over Pangharepan en Soekaboemi. Op eerstgenoemde plaats gaat alles goed, doch op Soekaboemi was reeds vroeger een Chinees Jonathan, die, naar 't schijnt, helper had willen worden, en toen dit niet gelukt was, Br. v. E. zooveel hij kon tegenwerkte. Deze begon nu met Br. Muller te vleien en eindigde met Roomsch te worden. Een andere onaangename geschie denis was dat een Chineesche vader zijn dochter, een Christin, voor f 100 over leverde aan een Europeaan. Een Chinees mag dat doen met zijn kind, en een EuropeaanBr. Muller doopte een Chineeschen man en een Chineesche jon- gedochter. De laatste was door haar ver loofde tot Christus geleid en had van haar ouders zeer veel te lijden gehad. Doch onder alles was zij getrouw gebleven. Bij haar doop waren een aantal Heidenen komen hooren naar de prediking. Br. Akkerman, voormalig kweekeling der N. Z.-V. en thans van Gouvernementswege belast met de godsdienstige zorg voor „min vermogende Europeanen ea militairen te Malang (O. Java)" laat ons, in 't jongste no. van 't „Orgaan" ook van zijn arbeid iets vernemen. De meeste Europeanen zen den, hoe weinig ze zich anders om Gods dienst bekommeren, hun kinderen ter Catechisatie. Ook gaan op de Zondagsschool ongeveer 80 leerlingen. De Godsdienst oefening wordt niet druk bezocht. Ook is Br. Akkermam directeur van 't Militaire Tehuis, dat door eonige heeren opgericht is. Jammer dat de oprichters de neutraliteit in hun banier geschreven hebben. Toch al kan Br. A. nu in 't Te Huis niet van den Christus getuigen, hij komt er met de militairen in aanraking, en gevolg is ge weest de oprichting der Christ. Militaire Jongelingsvereeniging „Immanuël," met 16 leden. Ook bezoek in 't hospitaal (met 250 zieken) behoort tot zijn werk kring. Traktaatjes, daar door hem verspreid, wordea met graagte ontvangen. f Het bericht in ons vorig nommer als zou het Leger des Heils (afdeeling Middel burg) worden opgeheven en het lokaal tot Evangeliesatielokaal worden ingericht, is volgens de Midi. Crt. door onzen be richtgever uit den duim gezogen. Zaamslag. In de maand December 1896 zijn op het rijkstelefoonkantoor behan deld 66 stuks telegrammen als 34 ont vangen en 32 verzonden. Over het geheele jaar 1896 behandeld 959 berichten n.l. 526 ontvangen en 433 verzonden. In 1895 werden behandeld 799 berichten waarvan werden ontvangen 450 en ver zonden 349. Alzoo in het jaar 1896 meer behandeld 160 s^uks. De bevolking van Middelburg, die op 1 Januari 1896 bestond uit 8433 mannen en 10035 vrouwen, dus 18468 personen, nam in den loop van 1896 toe met 22 mannen en verminderde met 15 vrouwen, zoodat zij op 1 Januari 1897 bestond uit 8455 mannen en 10020 vrouwen of 18475 personen. In de gemeente vestigden zich 535 man nen en 602 vrouwen, dus 1137 personen, terwijl geboren werden 285 jongens en 255 meisjes. De gemeente werd verlaten door 649 mannen en 708 vrouwen, dus 1357 personen, terwijl 149 mannen en 164 vrouwen over leden. M. C. De keuringen van Merries en heng sten van wege de afdeeling Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek zullen plaats hebben te Hulst 18, te Oostburg 19, te Zierikzee 22, te St. Maartensdijk 23, te Middelburg en Kruiningen 28 en te Cort- gene en Heinkenszand 29 Januari a. Iets over de viering van den Zondag in het voormalig 4e district van Zeeland. Zooals men weet wonen hier nog al heel wat Roomschen en hunne eigenaardige opvatting van het vieren van den Zondag, waarbij kerk- en herbergbezoek hand aan hand gaan is bekend. Zoo zullen zeker ook velen weten, dat in de meeste gemeenten alhier, de meer derheid der Protestanten zelden of nooit in de kerk maar velen van hen wel in de herberg komen, en ook allerlei bezigheden verrichten op den Zondag. Minder bekend aan de overzijde der Schelde is misschien, dat die grove ont heiliging van den dag des Heeren ook plaats vindt door personen als over welke ik hier ga schrijven; natuurlijk prote stanten. Een man die geregeld ter kerk gaat komt daar op een morgen uit, gaat bij een smid aan om een nieuw stuk arbeidersge reedschap, wipt daarop ^ven een herberg in en gaat van daar naar huis. Een meisje die eveneens trouw ter kerk gaat, komt na afloop der godsdienstoefening bi) een barer kennissen koffie drinken en spreekt daar over den prijs van verschil lende soorten van kerkbij beitjes, daar ze, zooals ze zegt nog dieuzelfden middag naar een boekhandelaar moet om er eentje te koopen. Van een ander gezin die niet met bo- vengenoemden naar dezelfde kerk gaan omdat de dominé modern is, maar elke week een orthodoxe prediking bijwonen gaat de vrouw op zekeren Zondagnamiddag, naar een naburige gemeente om inkoopen te do6n voor het huishouden, terwijl een andere vrouw die zooals ze zegt „doleerend" is, 's avonds na kerktijd onverwachts visite krijgende om deze te kunnen onthalen naar de naastbij zijnde herberg loopt om een paar kruiken bier. Treurige toestanden voorzeker. Trouwens in welke streek waar het modernisme, ook in de kerk, reeds jaren overheerschende is, is het beter gesteld. En dat vraagt dan nog om erkenning van rechten in de kerk! Een polderjongen van Stoppeldijk werd op Nieuwjaarsdag door twee belha mels zoodanig mishandeld, dat hij een oog kwijt is en spoedig naar Utrecht moet, teneinde te trachten het andere nog te behouden. In een suikerfabriek te Sas van Gent had een werkman het ongeluk met de hand tusschen een drijfriem te geraken en medegenomen te worden. Zijn rechterarm werd gebroken, en de duim hiervan ver morzeld. Ook de overige lichaamsdeelen leden veel. Twee heeren |die Dinsdagnacht met den laatsten trein te Vechel aankwamen, werden door twee personen aangevallen die hun mes trokken en een der heeren den neus en den ander een pols bijna afsneden. Te Alphen is een schipper in den Rijn gevallen en verdronken. Te Zuidbroek drongen twee kerels de woning van een landbouwer binnen en brachten hem, na een weigerend antwoord op hun verzoek om geld een belangrijke wonde in 't gelaat toe met een schop. De dader van den te Steenwijks- moer gepleegden moord is zich zelf bij de politie komen aanmelden. Hij had eenige dagen in Duitschland vertoefd en de reis terug van Emmelenkamp naar Assen te voet en op klompen afgelegd. Een dronken koopman te Avezate is Maandag in de Linge geraakt en verdronken. Te Den Haag is gisteren een schipper van zijn zandschuit,liggende aan de Prinsen gracht, afgegleden en kort daarop levenloos opgehaald. Te Schoonhoven is een tweejarig kind bij het spelen tegen een gloeiende kachel gevallen. Het is, na veel lijden, aan zijne brandwonden bezweken. Een inwoner van de gemeente Ambt- Hardenberg is door den kantonrechter te Arnhem bij verstek veroordeeld tot f2 boete en de kosten, wegens openbare dron kenschap, te Arnhem gepleegd. Ofschoon de man na zijne dagvaarding aan den kantonrechter heeft geschreven, dat hij nooit te Arnhem is geweest, en hij door getuigen kan bewijzen, dat hij op den dag der overtreding bezig was in de veenderij en in de Klim, is hij toch veroordeeld. Armoede belette hem zelf naar Arnhem te gaan, om voor den kantonrechter te verschijnen. Vermoedelijk is hier eene vergissing of heeft een ander van zijn naam misbruik gemaakt. Men vraagt zich daar ter plaatse af, of er geen middel is aan te wijzen, waardoor deze onschuldig veroordeelde vrijkome van straf. Te Oosterwijk is Zondagmorgen door het omvallen van een stoof brand ontstaan in de Herv. kerk. Gelukkig werd het on heil spoedig ontdekt en de brand gebluscht twee banken zijn verbrand. Ongeregeldheden in Drente Te Elp werden op Nieuwjaarsdag eenige marechaussees met steenworpen bedreigd, tengevolge waarvan eene charge met de sabel noodzakelijk was, waarbij vier per sonen gewond en zes personen geverbali seerd werden. Te Eksloo werd een persoon hevig in den rug gesneden. Te Angelsloo werden bij een landbouwer 48 glasruiten verbrijzeld. Te Ees werd hevig gevochten en ook te Borger werden glasruiten verbrijzeld. Al deze onheilen zijn het gevolg van drankmisbruik en eer wordt beweerd dat vele oude veeten tot Nieuwjaarsdag wor den bespaard, zoodat alsdan overal het geweld losbreekt. Van mishandeling van een koopman te Alkmaar blijkt niets aan te zijn ge weest. Eerst werden drie personen voor- loopig in bewaring genomen, doch bij on derzoek viel de koopman door de mand, verklarende dat hij zichzelf had verwond en zijn kleederen stuk gesneden en het geld had verloren. Het verder onderzoek omtrent den moordaanslag te Amsterdam, is aan de justitie opgedragen en het desbetreffende proces-verbaal in haar handen gesteld. De toestand van Maria Hock is zeer bevre digend. Een jongen is bij den commissaris van politie geweest, die verzekert den dader te zullen herkennen, en zijne aanwijzingen stemmen in 't algemeen met het reeds ge signaleerde bg den moord in de Van Eeghen- straat overeen. In de Spinozastraat heerscht onder de dienstmeisjes zulk een paniek, dat er o. a. Dinsdagavond niet een de deur was uit te krijgen. Ook staat het bij de politie niet stil van dienstmeisje, die komen vertellen dat ze door heeren zijn aange sproken. Buiten de Hagenpoort te Kampen werd verleden jaar een nieuwe ijzeren brug met klap over den Burgel gebouwd. Gisteren, terwijl de brugwachter het be weegbare gedeelte wilde schoonmaken en den klap had neergelaten, braken «p eens de scharnieren, waardoor de ongeveer 1 Meter breede klep in het water viel. Ge lukkig is niemand gekwetst geworden. Te Echel (Liinburg)-schrikte dezer da gen een rund, op een oogenblik dat het juist tusschen een huis en een put moest doorgaan. Het dier rukte zich los van zijn geleider en sprong eensklaps in den put, gelukkig voor den geleider dat deze spoe dig had losgelaten. Met groote krachtsin spanning gelukte het aan vele toegesnelde personen het arme dier, dat nog ternau wernood leefde, op te halen. Het moest terstond worden afgemaakt. Te Ruinerwold (Dr.) is eergisteren ter aarde besteld het lijk van den ver moorden Derks. Acht rijtuigen en eene groote menigte vrienden en belangstellen den uit Ruinerwold en de omliggende ge meenten vormden den stoet. Een groene krans dekte de lijkkist. Na de begrafenis hield Ds. Brink in de Herv. kerk eene toespraak, waarbij hij het treffende van deze gebeurtenis deed uit komen. Zeer onder den indruk verlieten de aanwezigen het kerkgebouw. Een 72jarig begijntje had Woensdag avond op het Begijnhof te Breda haar brandend testvuurtje wat aangewakkerd met een nieuwen voorraad boutskolen, waarvan ruim een hectoliter in den kel der onder haar woning lag. Bij die ge legenheid schijnt een vonk uit die test in den voorraad houtskolen te zgn ge raakt, althans toen gisterenmorgen haar buurvrouw naar ouder gewoonte klopte tegen den muur welke de woningen scheidt bleef het antwoordt uit en vond men de zuster dood op bed, vermoedelijk gestikt door het kolengas dat uit den kelder was opgestegen en door de openstaande kelder deur haar kamertje was binnengedrongen. De eigen zuster der ongelukkige die in een kamertje naast dat van de overledene sliep, doch wier deur gesloten was ge weest, had niets van den kolendamp ge merkt. Het vuur werd nu spoedig gedoofd. Bij Fiers (Fr. dep. Noorden) is een vijfjarig kind, dat in een sneltrein tegen een slechtgesloten portier leunde, uit den waggon gevallen. De doodelijk verschrikte moeder sprong het na, en als door een wonder bleven beidêi gespaard. Men vond moeder en kind ongeveer 1800 meter van elkander ongedeerd terug. Door een ketelontploffing aan boord van de Fransche poststoomboot Saghal>en tusschen Singapore en Saigon, zijn 12 Aiabische stokers en een Europeaan ge- dood en vier Europeanen en drie Arabieren gewond. - Het Ursulinenklooster te Roberval bij het St. Johnsmeer in Canada is eer gisteren door een brand vernield. Het vuur is ontstaan door ontploffing van een petroleumlamp. Zeven nonnen zijn levend verbrand; de overigen hebben zich slechts met groote moeite kuanen redden. Het was een hartverscheurend schouwspelmen hoorde de wanhoopskreten der slachtoffers, doch het was niet mogelijk haar bijstand te verleenen. Het Gerechtshof te Berlijn heeft zekeren Wilhelm Luther, die zijn zoontje Max aanhoudend mishandelde, zoo erg, dat het kind aan de gevolgen stierf, veroordeeld tot 3 jaren, en zijn medeplichtige, een vrouw met wie hg samenwoonde, tot 6 maandsn gevangenisstraf. Dr. Niemann te Berlijn, een wel bekend bacterioloog, moet een nieuw serum uitgevonden hebben dat een geneesmiddel tegen longtering zou zijn. Het wordt uit geitenbloed bereid. Dr. Niemann verzekert, dat hij er reeds gunstige uitkomsten mede verkreeg, niet alleen bij proeven op dieren maar ook bij menschen. Men neemt echter, na de teleurgestelde verwachtingen van Koch's tuberculine bij alle belangstelling tegenover zulke geneesmiddelen een af wachtende houding aan. De Parijsche politie heeft een bende van elf dieven gevat, die te zamen onge veer 200 diefstallen voornamelijk van wijn en sterke dranken op hun geweten hebben. Een twaalfde wordt nog gezocht. Het hoofd van de bende was zekere Nestor Levasseur, bijgenaamd le Rempart de Mont- martre, in wiens kelder men niet minder dan 649 liter wijn en likeuren, van diefstal afkomstig, verborgen vond. Het kasteel Montaigu, bij Lons le Saulnier (Jura), is dezer dagen belegerd door een deurwaarder, vergezeld van een troep gendarmes. De eigenaar, die zijn be lasting niet had betaald, weigerde beslag te laten leggen op zgn inboedel. Hij had zich met zijn familie in zijn burcht ver schanst en dreigde te schieten op ieder die naderde. De gendarmes lieten zich echter niet afschrikken door die bedreiging. Zij be stormden het kasteel, drongen naar binnen door een venster, waarvan zij de ruiten stuk sloegen, en namen den burchtheer met vrouw en dochter gevangen, die nu terecht zullen staan wegens verzet tegen de overheid. Uit Erlangen wordt een noodlottige brand bericht. Een banketbakker in wiens huis de brand woedde kwam in de vlam men om het leven. Zgn vrouw en drie kinderen bekwamen minder ernstige kwet suren. Een rijke weduwe te Parijs die veel aan spiritisme deed, sloot voor eenigen tijd vriendschap met een gelijkgezinde dame deze bracht haar in kennis met een „medium". Dit medium deed haar zeer ver rassende onthullingen. De weduwe vernam, dat zij in voorbe staan Koningin Elisabeth van Engeland was geweest en hare jongere vriendin niemand anders dan Maria Stuart. Zij wa ren nu weder samengebracht, opdat Elisa beth zou kunnen goedmaken wat zij inder tijd tegen Maria misdreven had. De dame was gaarne daartoe bereid. Ze deed alles wat haar vriendin maar wilde en gaf haar aanzienlijke sommen geld. Na verloop van eenigen tijd werd Maria Stuart zelve medium, en zij vernam van de geesten, dat een jonge en knappe neef van de weduwe niemand anders dan Maria's tweede man, Graaf Bothwel, was, en dat Elisabeth zich niet tegen het huwelijk van die twee vroegere echtgenooten mocht verzetten. De gewezen Elisabeth ging voort met goedmaken van hare eeuwenoude zonden. Zij gaf een flinke som aan het paar, om te trouwen, en daarenboven nog geld voor een reisje naar hun Schotsch vaderland. Eerst toen de jongelui weg waren begon zij te twijfelen. Zij deed onderzoek en nu ontdekte zij weldra, dat hare vriendin een beruchte oplichtster was. En nu wil de dame niet meer van spi ritisme hooren, en zij gevoelt zich nog maar alleen Koningin Elisabet in haar feilen haat tegen Maria Stuart. Tweewielers met een Aeolua-harp zijn het nieuwste op rijwielgebied. De spaken der wielen geven bij het doorklie ven van de lucht een bepaalden toon aan. Die van de eene fiets verschilt een terts met de andere, nog andere zijn weer een terts hooger, enz. Zoo kan men op een rijwieltochtje al rijdende akkoorden laten klinken. Op Zaterdag 9 Januari a. s. des avonds van 89 uur gelegenheid tot inschrijving voor cursussen, clubs enz. Dinsdag 12 Januari. Sas van «ent. ten 11 ure door kerk voogden Ned. Herv. Gemeente, het bouwen van eene kerk met toren, portaal, consisto riekamer en bergplaats. MIDDELBURG. Donderdai Verhulsi publiek gevefld: li erf, Nieuwstraat. Kooper vo< j. A. Melsete Middelburg. erf, Heerengracht. Hoogst Opgehouden. •WEMELDINGE. Donderc wed. Ferdinandusse door not. verpacht bouwl. In Stelhoek lo. 4920 cA voor f39 den hoop. 2o. 3021 Groene voor f 18. Beide voo In Hovyhoek: lo. 3810 cA f21 aan C. Traas; 2o. 4920 aan Joh. Wisse3o. 3020 cA p. de Groene, alles voor 7 pachters wonen alhier. In KattendjjkeRymershc aan D. Huissen alhier voor cA. aar P. de Groeno alhier voor een jaar. En voor 7 ja; 6 perc samen voor f 68 aan te Kattendijke en 5 andere 2o. 2310 cA. voor f 16 aar alhier; 3o. 2715cA. voor f23 Totaal den hoop f277 behal onkosten. BIEZELINGE. Heden door not. de Vos publiek hoefje, bouwl. enz. van dhr arbeiderswoning van dhr. J lo. Het fraaie hof, nieuw schuur en verdere gebouwei samen 4390 cA. Onverko inschrijver de heer P. Dronki 2o tot 6o. 2 H. 68 A. 3£ en boomgaard aan het Dor kooper dhr. C. Smallegange f3600. 7o. en 8o. 6190 eA. w Negentiggemeethoek. Koope Stevense alhier voor f 1055. 9o. 5660 cA. bouwi. Paardi per dhr. Jan Rottier alhir lOo. 1 H. 10 A. 70cA. weil Kooper dhr. J. Wondergem f 1050. llo. 4070 cA. dito annex. Jan Lepceter Jzoon alhier v 12o. 3830 cA. dito aldaai P. Dronkers te Kapelle ad f 1 cA. |id. Kooper de heer Schore, ad f 613. En voor dhr. de Jonge d< ning, met schuur en tuingro; cA. Kooper dhr. Jan Lepoe voor f785. Alles onvermir onkosten. LAATSTE BERICH ColIJnsplaat. De be' gemeente vermeerderde in (32 m. en 26 vr.) door geb 69 (37 m. en 32 vr.) door i verminderde met 30 (13 m. e overlijden, en met 68 (32 n door vertrek de bevolking Dec. jl. 978 m. en 909 vr. 1858 op 31 Dec. '95. Kats. De bevolking de vermeerderde in 't afgeloope door geboorte en 9 door ves verminderde met 8 door ove door vertrek; de bevolking 31 Dec. '96 553 tegen 565 oj Rilland. De collecte voor broodcommissie alhier heeft bracht. Het te leveren brood marnd gegund aan de Wei voor f 0,12 per K.G. In e vacature werd tot lid benoe W. Griep Cz. De commissie bestaat beha de hh. J. J. van Gorsel burge zitter, J. Q, C. Wabeke, sei JA. Baas, J. Blok Jz. Jr. lid van 'teraad, Jan Blok Jac.Zn., J.A Goeree, J. van Hoepen en J lid van den gemeenteraad. Heeren Berichtgevers won Higd de nota in te zenden. Woensdag 20 Jar T«v °P Molenbr r«T "ur 125 olmen, beuke en' kaphout en tronken. H Donderdag 21 Jan abbendyke, door not. BEVOLI GÏMEBNTEN. M Baa rland Cortgene ^newegen Eilewoutsdijk Eeerenhoek Heinkenszand Blningen Kruit Kjile gezand J**rde ÏÏ?6idin«e ■oedekenskerke IC

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 2