VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- NIEU WSBLAD HISTORISCH flo. 42. 1897. StanMag 7 lanuati. dCfife laacgang. TOT WELKE? VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VERTEN TIEN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p- 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij hebben in 't opstel „Party", aange toond dat er in party kiezen niets kwaads steekt. Het is, zoo zouden wij kunnen voortgaan, zelfs noodzakeiyk dat er partijen zijn, en dat wij ons by eene party voegen. Voor de oude kiezers behoeven wij dit niet meer te betoogen. De ervaring heeft hen op dit punt wel wat geleerd. Zelfs menschen, die tegen party kiezen zeer veel aan te merken hebben, gaan toch on bewust mede met de party waartoe de meeste hunner vrienden behooren. Het is dan ook onmogelijk in onzen veel bewogen tijd, waarin het op beslist heid en kloekheid van partijkeuze, op 't gebied van kerk en school, en in betrek king tot de sociale vragen, al meer aan komt, dat men zich daarbij van verre houden of den strijd die ook bij de stem bus gevoerd wordt, werkeloos aanzien zou. Op menig gebied komt 't aan op het hebben eener overtuiging, en voor deze overtuiging immer uit te komen. Komt 't aan op het belijden van een beginsel, dat onze handelingen bepaalt. En nu behoeven wy de leusVoor of tegen den Christus! Voor of tegen God! niet tot een partyleus te verlagen. Maar dit eene mag men toeh wel van ons vorderen dat wy ook by het kiezen van de vrienden en metgezellen jjin den strijd voor or,ze beginselen ons zullen laten leiden door Gods Woord, door de Schriften, die van den Christus getuigendoor de vraag hoe de Heere aan zijne eere komtdoor het ge loof dat de Christus Gods eenmaal alle eilanden der aarde tot een eeuwige bezit ting zal hebben, en alle knie zich voor Hem zal buigen ea eindelijk door het besef onzer roeping om van deze verwachting overal en ten allen tijde metterdaad ge tuigenis te geven. Daarom zouden wij den nieuwen kiezers willen aanraden, zich te voegen op staat kundig gebied by de party, in welke nog het duidelijkst dit streven openbaar wordt. Dit is volgens ons de antirevolutionaire party. Deze party heeft reeds sinds Groens dagen, meer dan eenige andere, het voor de eere Gods en de ware vrijheid, voor de souvereiniteit Gods en de souvereiniteit der Overheid en van de verschillende van God gestelde kringen, voor de rechten en plichten der koningen by de gratie Gods opgenomenhet leven en laten leven tot zijn volle recht {gebracht; het evangelie als het eenige beginsel tegen de revolutie overgesteldde vrije school geplant op onzen vaderlandschen gronden in Ons Program het kort begrip harer leer ten beste gegeven, aan hetwelk zy hare han delingen toetst. Nog beschouwt zy met Groen van Prin- eterer (Zie diens Nederlander van 5 Jan. 1852) als het Palladium van ons, volks bestaan en van het behoud onzes volks lo. de groote waarheden van ons aller heiligst geloof, zooals die in het onver getelijke tijdperk der gezegende Kerkher vorming op nieuw zyn aan het licht gebracht 2o. de zelfstandigheid en onafhankelyk- heid der Kerk onder haar eenig en alge- noegzaam Hoofd Jezus Christus, in ver band met het vrij beheer van hare goederen en aalmoezen 3o. de noodzakelijkheid en onmisbaar heid van christelijke opvoeding en heil zaam onderwijs voor het opkomend ge- 4o. de leer van den goddelijker» grond- aS en het geheiligd gezag der overheid W tt a'8emeen en van de roeping van Huis van Oranje tot een van den WlsPeltnrigen volkswil en de afwisselende openbare meening onafhankelijken troon e midden der Nederlandsche natie. Nu weten wy wel dat ook van andere Sjyde deze zelfde belijdenis wordt gehoord, ^aar wij mogen ons daardoor niet van de wijs laten brengen. „Ons Program" is om zoo te zeggen het resumé van wat de antirevolutionaire party belijdt op het stuk van beginselen. Maar in de laatste jaren trad zy ook in het krijt met een werkprogram, een pro gram van actie, door het Centraal Comité ontworpen en door de deputatenvergadering met eenige wijzigingen goedgekeurd, door de antirevolutionaire candidaten voor de tweede kamer in substantie toegestemd werd ditzelfde program leiddraad voor het optreden der antirevolutionaire kamer leden in de Kamer by en tegenover de Regeeriug. Er stond veel in in die programs van actie maar zy waren dan ook niet het verlanglijstje voor eene actie van eea jaar of ook maar voor één zitting der Kamer zy waren het voor zoo lang als de antire volutionaire party in de Kamer geroepen zou zijn haar licht te doen schijnen. Dit schijnt door de antirevolutionaire Kamer leden niet genoegzaam begrepen te zyn. Althans toen in 1891 de zoogenaamde rech terzijde in de minderheid was gekomen en het liberale ministerie Tak het minis terie Mackay had vervangen, hoorde men van dat program van actie niets meer. 't Is waar, niet 't program van actie, maar alleen 't werkprogram der regeering, gelijk dit in de Troonrede was ontvouwd, mocht aan 't einde van haar loopbaan aan hetgeen zy verricht had ten toets worden voorgehouden, maar de Kamerleden hadden èn voor èn na '91 het program van actie moeten hanteeren en 't nimmer loslaten. Wy maken van dit verzuim niemand der Kamerleden een verwijt. Indien 't waar is wat onder ons beweerd wordt dat de thans af wy kenden het program van actie als scheur papier wilden doen beschouwen, dan treft dit niet hen alleen maar ook de trouwgeble- venen. Donner en Luoasse deden minstens even veel of even weinig met dit program als de mannen uit de tegenwoordige groep Lohman. Trouwens de heer Lohman was zoo voor als na '91 geen lid der Kamer. Hij raakte er in '90 uit en kwam er niet voor '94 weder in. En ook wijlen Keu- ohenius had met 't program van actie wei nig op, al wilde hy 't niet „voor scheur papier doen beschouwen". Toch zal dit program van actie wel 't vereenigingspunt blijven van hen, die de organisatie onzer party, gelyk zy sinds 1878 tot stand kwam, als een noodzakeiyk element voor een goed partijwezen aan vaarden. Wy gaan hierop niet dieper in. Wy zullen nog wel gelegenheid viaden om er op terug te komen. Maar wanneer wy de nieuwe kiezers, die 't met de beginselen eens zyn, aan onze party willen verbinden, dan bedoelen wy daarmede de party gelijk zy sinds 1878 tot organisatie kwam en in de Kamer door de groep Van Alphen wordt gedekt. Deze party heeft in 1888 den stryd ge voerd met de fractie Bronsveld; deze fractie heeft zich thans tot een nieuwe party ge organiseerd en een program gemaakt dat van de liberale programs der laatste dagen weinig verschilt. Met kracht zal deze party, ook in Zeeland, zich by de volgende kies-campagne doen geldenmen kan er zeker van zyn. Want Kuyper-haat en ker kelijke hartstocht zyn de twee machtige factoren die deze party sterk maken. Maar een niet minder felle stryd wacht deze party van de zijde der fractie Lohman. Want wel aanvaardt deze in substantie Ons Programmaar tegen de organisatie heeft zy ernstige bezwaren, die in den eersten tijd wel niet zullen worden opge lost. Het komt ons zelfs voor, dat, wan neer aan al deze bezwaren tegemoet geko men werd het met de kracht van en de orde in de party gedaan zou zyn; men by elke nieuwe verkiezing een dacapo van '94 zou te zien krijgen. Nu kan men lang twisten over de vraag of de schuld van de tegenwoordige deso- latie en apathie verwarring en onver schilligheid - in 't gezicht van de stembus, te wijten is aan hen die de politiek van dr. Kuyper al van '70 af schynen te heb ben weerstaan, of aan tactische fouten door dien leider zeiven in '94 begaan. Men kan 't onderling oneens zyn over de vraag of nu Lohman aan beteekenis dan wel Kuyper aan invloed verloren heeft. Wij gunnen een iegelijk gaarne op dit punt zyne eigen opinie. Wy vragen slechts aan de nieuwe kie zers dat zij nu eens niet aan die vragen en verwijten het oor leenenmaar dat zij zich eenvoudig voegen bij die party welke in Ons Program een schoon stuk politieke belijdenis, in haar kiesvereenigingen en deputatenvergaderiug, en Centraal Comité een flink stuk organisatie heeft, en in hare erkenning van het gezag van Gods Woord een waarborg biedt, dat bij de keuze der democratische richting waarin dient ge stuurd, het Christelijk karakter niet wordt verloochend. Wij wenschen over deze zaak geen twist geschrijf uit te lokken Ook ons verdriet, meer dan wij zeggen kunnen, de stryd in eigen boezem die uit de twee antirevolutionaire dagbladen van onzen tijd al meer en meer openbaar wordt. Wij herinnerden er reeds vroeger aan, dat Rome dit alles met genoegen aanziet. De Nederlandsohe Roomschen van onzen tijd zyn 't best te vergelijken met bereisde Roel in het bekende puntdicht die, zelf voor het wijnhuis zittendtwee bullebijters vechten zag. Gij kent het versje! Bereisde Roel zag op zyn tochten Geweldig veel. Twee bullebijters vochten Voor 't wijnhuis waar hij zat, enz. De einduitkomst van het gevecht was: Er bleven, op mijn eer, Twee staarten, en niets meer En zoo is 't. Rome zit niet stil terwijl de andere partyen onderling vechtende zijn. Dat zy daar voordeel van trekt, en straks, aaneengesloten, haar slag slaan zal, en zich meester maken van het terrein, wie die 't haar kwalijk nemen kan. Maar laten dan onze Zeeuwsche kiezers zichzelf dit tooneel besparen. Niet door in ledigheid den strijd der broeders aan te zien maar door zich te voegen bij de partij die liet leven en laten leven in haar vaan del schreef, die in haar program de uiting van haar beginsel eert, en als haar tolken in de Volksvertegenwoordiging alleen die mannen kiest, welke met volle consequen tie op alle terreinen der wetgeving deze beginselen wenschen toe te passen, of het pleidooi voor de toepassing er van willen voeren. 6 Jan. '97. Bij kon. besluit is J. G. v. Nieuwen- huijzen benoemd tot burgemeester van Schore. ATJEH. Officiéél wordt gemeld, dat Maandag door onze troepen het huis van Toekoe Oemar in de kampong Gentoet de land streek Lonhong verbrand werd, waarbij één officier gewond werd, (vermoedelijk de le luitenant der inf nterie P. A. H. Heidens, in een particulier telegram van de N. R. Ct. genoemd). Toekoe Oemar heeft, volgens hetzelfde regeeringstelegram, een sterk bezette stel ling in het heuvelterrein achter Gentoet ingenomen. Zou het der vrij aanzienlijke troepen macht, thans in die landstreek aanwezig, gelukken Toekoe Oemar te omsingelen en gevangen te nemen Hl De heer J. de Bruyne Az., geboren te Goes, arts is door de Vereeniging „Ge reformeerde Ziekenverpleging" te Amster dam als geneesheer voor hare verpleegden aangesteld en heeft zich dientengevolge te Amsterdam gevestigd. Stavenisse. In de maand Dec. wer den door het telefoonkantoor alhier be handeld 149 berichten, waarvan 76 ver zonden en 73 ontvangen. In het geheele afgeloopen jaar behandelde het kantoor 2143 telegrammen, waarvan 957 ontvan gen, en 1186 verzonden. Wissenkerke. In de maand. Dec. werden door het telefoonkantoor alhier behandeld 51 berichten, waarvan 31 ver zonden en 20 ontvangen. De weigerachtige schutter J. K. v. d- Veer, te Middelburg, door den schutters raad veroordeeld tot vier geldboeten van f 15 elk, wegens het niet voldoen aan de oproeping om zijn wapens af te halen, heeft tegen die vonnissen hooger beroep aangeteekend bij Gedeputeerde Staten. St. Maartensdijk. De uitslag der ge houden herstemming voor een gemeente raadslid alhier is dat gekozen is de heer W. Kloet Cz. met 105 van de 176 uitge brachte geldige st. Er waren 71 stemmen uitgebracht op den heer Jb. Hage I. C. zn. De te Middelburg gevestigde afdee- ling van het „Leger des Heils," zal bin nenkort worden opgeheven. Het lokaal op de Hoogstraat steeds door het leger voor zijne „oefeningen" in gebruik geweest, zal nu vanwege de Herv. gemeente tot Evangelisatie lokaal en Zondagsschool wor den ingericht. Heinkenszand. Dindagavond had de landbouwer B., van 's Heerenhoek, door de duisternis misleid, het ongeluk met de chais in een hoop grint aan den zanddijk te raken en om te slaan, met het gevolg dat het voertuig zeer beschadigd werd en voerman en passagier zich ernstig bezeerden. De zaak betreffende de brutale aan randing van den heer Bonte, wethouder van St. Kruis wordt, naar we vernemen, door de Belgsche justitie vervolgd. De vermoedelijke dader zekere Désiré de Jaegher, een landbouwerszoon uit St. Marguerite zit op dit oogenblik, dank zij de waakzaamheid en ijver van de ma- réchaussée uit Oostburg en den veldwachter van St. Kruis, in de gevangenis te Gent. Bruinisse. De Visscherijvereeniging had Dinsdagavond hare eerste vergadering in dit jaar. De vergadering werd bezocht door 57 leden. Na lezing der notulen werd door den Secretaris het jaarlijksch ver slag voorgelezen. Hieruit bleek dat de Vereeniging in het afgeloopen jaar in me nig opzicht nuttig mocht werkzaam zijn. De ontvangsten bedroegen f 77.25, uitgaven f 78.16 zoodat er een nadeelig saldo is van f 0.91. Hierop leest de Secr. een schrijven van Burg. en Weth. waarin aan de vergadering wordt medegedeeld dat op het verzoek der Vereen, het havenpad zal worden verbeterd, doch dat het verzoek om betere verlichting der haven niet behoort bij den Raad, daar dit niet tot diens competentie behoort, alleen B. en W. hebben hier over te beschikken. Na discussie wordt be sloten zich derhalve met deze zaak te wenden tot het D. B. Een tweetal mis siven van den Eere-voorzitter mr. Fokker worden gelezen; de eerste houdende dank betuiging voor den condoleantiebrief, hem by het overlijden van ZEd.'s vader, den heer mr. C. J. Fokker gezonden. De tweede houdende dankbetuiging voor de geluk wenschen hem bij zij ie verkiezing tot lid der Provinciale Staten aangeboden. De heer Fokker belooft de belangen der Vereen.ging zoe veel hem mogelijk is, ook in die betrekking, voor te staan. Een brief van den heer Commissaris van het Loodswezen te Brouwershaven leidde tot een ingewikkelde discussie, door genoemden heer toch was het voorstel gedaan om het vaarwater in den Hals óf te betonnen óf met bakens af te zetten. Alleen een man vanjj 't vak kan over het al of niet betere een oordeel vellen, zoodat wij volstaan met te melden dat met 41 tegen 12 steramen werd besloten te adviseeren het vaarwater met bakens af te zetten. Op een verzoek aan den Ned. Consul te Antwerpen om zorg te dragen dat onze schippers in 't vervolg een netter behandeling van de dokbeamb ten mogen ondervinden antwoordt deze, dat hem na gedaan onderzoek bleek dat onze visschers niet achter worden gesteld bij anderen, doch dat ook de schippers van hun kant wel eens aanleiding hebben ge geven voor onbeleefdheid der beambten. Door den Secretarts wordt voorgesteld zioh per request te wenden tot den Mi nister van Waterstaat om het mosselzaad dat door de natuur wordt gezet aan de pieren ran het Noord-Hollandsch kanaal te mogen afhalen ten bate der Bruinissér Visschers; met dien verstande dat telken jare daarvan door p. m. 20 visschers mag worden gebruik gemaakt. Volgens mede- deeling van den voorsteller had de heer Fokker tot verkrijging hiervan zijne me dewerking toegezegd. Dit voorstel wordt aangenomen en de Secr. met de uitvoering belast. Eenige voorstellen, o. a. verzoek om een betere wetsregeling bij het aanvaren vau stoombooten en daaruit vloeiende schade vergoeding eene betere regeling van de doorvaart door de spoorbrug te Vlake enz., zullen voor zij worden behandeld, door het bestuur nader worden onderzocht en alsdan ter tafel worden gebrncht. Nog werd besloten bij de gemeente aan te vrageu den lantaarn op het zuideinde van den havendam aan de zuidoostzijde te voorzien met een groen glas» Dit om het binnenkomen in de haven te verge makkelijken. Te Middelburg zijn in 1896 142 huwelijken gesloten, waarvan 125 tusschen jongmans en jongedochters, 4 tusschen jongmans en weduwen, 2 tusschen jong mans en gescheiden vrouwen, 6 tusschen weduwnaars en jongedochters, 4 tusschen weduwnaars en weduwen, 1 tusschen ge scheiden mannen en jongedochters. Bij deze huwelijken «hadden 11 erken ningen plaats van 5 kinderen van het mannelijk en 6 kinieren van het vrouwe lijk geslacht. Een vonnis tot echtscheiding werd in geschreven. Geboren werden 539 kinderen, behoo- rende tot de werkelijke bevolking; daar van waren 285 van het mannelijk en 254 van het vrouwelijk geslacht. In onecht werden geboren 12 jongens en 11 meisjes. Bovendien zijn nog in de gemeente ge boren 3 kinderen, niet behoorende tot de werkelijke bevolking. Elders werden 5 kinderen geboren, die tot de werkelijke bevolking van Middel burg behooren. Tweeling geboorten kwamen 3 maal voor, waarvan 2 jongens levend en 3 jon gens en 1 meisje als levenloos werden aangegeven. 313 personen, tot de werke lijke bevolking behoorende, zijn overleden, namelijk 149 mannen en 164 vrouwen. Van deze waren 86 ongehuwde mannen en 84 ongehuwde vrouwen, 46 gehuwde mannen en 41 gehuwde vrouwen, 19 we duwnaars en 40 weduwen, 1 geseheiden man en 1 gescheiden vrouw. In de gemeente overleden nog 9 mannen en 4 vrouwen niet behoorende tot de werkelijke bevolking van Middelburg, ter wijl elders overleden 6 mannen en 2 vrouwen, tot de bevolking van Middelburg behoorende. Er werden 226 personen meer geboren dan overleden. Levenloos aangegeven werden 8 kinderen van het mannelijk en 6 van het vrouwe lijk geslacht. Te Oosterwolde (Fr.) is op Oudejaars dag een achtjarig meisje in de nabijheid van de ouderlijke woning levenloos uit het water opgehaald.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1