Beste Jonge, IHÖQL TM NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. une ige prijzen. CHRISTELIJK- HISTORISCH >rradig, touwers. itstijfsel BOON, Dinsdag 5 ianuatt. Ho. 41. 1897. II kast. 38. lende prijzen. Us Sr. cob Duijvis. :s- v. d. Wart. Punch |wijn [er Hare VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN RECHTSZAKEN. Een en ander over stalmest. (Hftfe faatgang. g gedruisch. ij ksiandbouwproef- fAMPERLAND. 1TSEN DISPONE- INC. "M :j de Korte Noordstr. .i ddelburg. op doch in de vloeibaarheid der bereikbaar maakt. worden vóór dei vacht bij Directeur, le Vi» Liter. IC jen 18 cent. cent. (it. at. lanbevelend, Kade. JFKOE lOP. |tÉ, Vrouwepolder. MEI een bekwame K. ADRIAANSE, tiddelburg. ijk 10—20 Gld. nen. sijn te bekomen bg /IBERTY te Maastricht. irdc Metaal-Artikelen elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN F.N van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedore regel meer 10 cent. 4 Jan. '97. Bij kon. besluit is benoemd tot gezwo ren voor den polder Soelekerke P. Dieleman Senior, en tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Paulinapolder J. W. de Zwart. Bij beschikking van den minister van waterstaat is de heer J. Olie, te Hans- weert benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken voor het verruimen en op diepte honden van de buitenhaven van het kanaal door Znid-Beveland. De verkiezing te Hilversum is bepaald op 26 Jan. a. s.de herstemming op 9 Febr. De off. van gez. 2e kl. N. Schrijver, van het 3e reg. inf. te Middelburg, wordt naar Maastricht overgeplaatst. De bij het le reg. benoemde kapi tein P. Glerum, van het reg. gren. en jagers, komt in zijn nieuwen rang te Assen in garnizoen. Bij kon. besluit is aan de volgende gemeenten ter tegemoetkoming in de kosten harer huishouding over 1896 onderstand verleend: Nisse f300; Veere f650; Koe wacht f300. Met leedwezen vernemen wij dat de heer M. van Dis, oud-agent van het Nederl. Jongelingsverbond, oud-voorzitter van den Districtsraad, mede bestuurder van boven genoemd verbond, warm Zendingsvriend en stichtelijk spreker in velerlei samen komst ook in onze omgeving, en gedurende de laatste jaren burgemeester van de ge meente Fijnaart, jl. Zaterdag 2 Jan., na eene ziekte van slechts twee dagen is overleden, nalatende eene weduwe en tal van vrienden en betrekkingen die dezen veelzijdig werkzamen man, schoon zijn sterven hem gewin was, noode zagen henengaan. Ter griffie der arrondissemente-reehtbank te Middelburg is door den heer officier van justitie hooger beroep aangeteekend tegen FEUILLETON. In den stal begint de oogst. „Wie wil trekken moet beginnen met geven", is eene van die groote waarheden welker kracht men in het landbouwbedrijf niet licht overschatten kan. Vooral geldt deze waarheid voor de be mesting van het landwil de landbouwer voortdurend ruime oogsten van zyn land trekken, daa moeten zijne gewassen inden bodem volop voedsel vinden. Ieder verstandig landbouwer zorgt er dan ook voor, dat zijn land zorgvuldig bemest wordt en hij wacht er zich voor zijn land uit te putten. Om zijn land te bemesten staan den land- houwer velerlei stoffen ten dienste, welke ik niet noodig acht hier alle te noemen. De voornaamste van deze meststoffen is de stalmest; deze is, zoowel door haar ge halte aan plantenvoedsel als door hare humusvormende bestanddeelen de hoofdmest en zal dit vooreerst wei blijven ook. Geen wonder dan ook, dat vele land bouwers er zich op toeleggen, zooveel stal mest te maken als hun maar eenigszins mogelijk is, en dat zij zich vaak tamelijk groote kosten getroosten, om hun mestvaalt goed gevuld te krijgen. Wsmneer ieder landbouwer eens ging neerzitten en de rekenstift ter hand nam, om te berekenen hoe duur hem elk voer stalmest te staan komt, wij gelooven, dat menigeen verbaasd zou opkijken. Nu zou men denken, dat men algemeen den zoo duur verkregen schat zoo zorgvul dig mogelijk zou bewaren, doch dit is helaas niet het geval. In vele gevallen wordt er met den stal mest zoo zorgeloos omgegaan en het gevolg daarvan is, dat deze gedurende de maanden in welke hg op de mestvaalt ligt, zeer het door voornoemde rechtbank op den 22 December 1896 gewezen vonnis, waarbij B. A. M., winkelier en horlogemaker te Hulst, werd vrijgesproken van het aan hem ten laste gelegde veroorzaken van dood door schuld. Het Rijkstelegraaf kantoor te Goes verzond gedurende de maand December 1896, 669 telegrammen, ontving 694, over genomen en verder geseind werden 593 totaal 1956 telegrammen. Ont- Ver- Kantoren. vangen, zonden. Totaal Baarland18 16 34 144 166 310 Borsele32 25 57 286 357 643 Driewegen 19 10 29 171 141 312 Ellewoutsdijk 31 51 82 333 410 743 's Gravenpolder 31 34 65 388 380 768 's Heer Arendskerke 39 29 68 364 375 739 's Heerenhoek 28 42 70 289 378 667 Heinkenszand 41 22 63 250 202 452 Hoedekenskerke 36 25 61 392 331 723 Kloetinge5 3 8 135 108 243 Nieuwdorp 20 10 30 199 199 398 Nisse17 23 40 199 172 371 Ovezand42 29 71 243 248 491 Wolfertsdijk 67 61 128 489 422 911 De bovenste cijfergroepen geven het ver keer aan over de afgeloopen maandde 11 '■■acMWopw———na—p—a—am veel aan waarde verliest. Het zij ons vergund, dit verlies zoo dui delijk mogelijk voor te stellen en tevens de middelen aan te geven, waardoor dit verlies grootendeels kan voorkomen wor den. Vooraf echter eenige opmerkingen over den stalmest zelve. De stalmest bestaat nit de vaste en vloei bare uitwerpselen van onze landbouwdieren en het strooisel dat bij kans geheel bestaat uit stroo. In de uitwerpselen der dieren vindt men voor een zeer groot deel de stikstof en de minerale bestanddeelen van het voeder terug doch in de vaste uitwerpselen verhouden zich deze stoffen anders dan in de vloei bare. De vaste mest is rijk aan phosphor- zuur en kalk, doch de kali wordt het meest gevonden in de urine. Het belangrijkste plantenvoedsel, de stikstof, vindt men zoowel in den vasten mest als in de urine, doch in de laatste meer dan in de eerste. Daaruit volgt, dat de stalmest dan al leen een volledigen mest vormt, als de vaste en vloeibare bestanddeelen goed met elkaar vermengd aan den bouwgrond wor den toevertrouwd. In dat geval toch bevat de stalmest stikstof, phosphorzuur, kali, kalk en nog eenige andere voedingsstoffen. Versche mest wordt gerekend gemiddeld te bevat- tsn 0,4 pCt. stikstof, 0,2 pCt. phosphor zuur, 0,5 pCt. kali, 0,55 pCt. kalk, be nevens nog magnesia, kiezelzuur enz. Duizend KG. versehe stalmest bevatten derhalve gemiddeld 4 KG. stikstof, 2 KG. phosphorzuur, 5 KG. kali, 5Vs KG. kalk enz. Het spreekt van zelf, dat deze gemid delde samenstelling hoofdzakelijk af hangt van den aard van het voedsel en ten deele ook van het strooisel. Voedert men veel kracht voeder, dus voe der, dat rjjk is aan eiwit, dan zal de mest rijker zijn aan stikstof dan wanneer daaronder staande groepen, die over het afgeloopen jaar, terwijl door het kantoor te Goes over het afgeloopen jaar werden ontvangen 8482, verzonden 8932, overgeno men en verder geseind 5476, totaal 22890 telegrammen. Vermits de opgenomen en verder ge seinde telegrammen (dat zijn die, welke door Goes van of voor de telefoonkantoren worden overgenomen en verder geseind) eene dubbele behandeling ondergaan, zou het werkelijk aantal behandelde telegram men over het afgeloopen jaar dus zijn 22890plus 5476 is totaal28366 telegrammen. Kamperland. Door het telephoonkan- toor alhier werden behandeld in de maand Dec. 1896, 80 berichten daarvan ver zonden 37, ontvangen 43. Colijnsplaat. Aan het telephoonkan- toor alhier werden in den loop der maand Deo. behandeld 158 berichten, waarvan verzonden 79 en ontvangen 79. Over het gehesle jaar bedroeg het aantal berichten 1544, waarvan werden verzonden 734 en ontvangen 810. Bruïnisse. Door het Rijkstelegraaf- kantoor werden in de maand Dec. verhandeld 598 berichten. Het ontving 296, en verzond 200, terwijl het opnam en verder seinde 102 telegrammen. Het telefoonkantoor te Oosterland ontving 20, verzond 24, totaal 44 verhandelde be richten. Dat te Sirjansland verhandelde 68 be richten waarvan het ontving 31 en ver zond 37. Krabbendijke. Aan het telegraafkan toor alhier werden in den loop der maand Dec. behandeld 257 telegrammen, zijnde 78 stuks verz. en 179 stuks ontv. In het geheele jaar 1896 werden behan deld 1805 stuks telegrammen, zijnde 1241 ontvangen en 564 verzonden. Hansweert. Gedurende het jaar 1896 passeerden het kanaal alhier 43 zeeschepen met 26573 KM. 4718 stoomschepen met het vee niets anders krijgt dan voedsel, dat arm is aan eiwit. Houdt men hiermede goed rekening dan kan men bij benadering reeds eenigszins uit den aard van het voedsel en het stroo de hoedanigheid van den stalmest afleiden. Wil men de hoedanigheid van den stal mest juist bepalen, dan moet men zich de moeite getroosten van een langdurig en nauwkeurig rekenen, iets waartoe hier geen gelegenheid is. Het is voor ons doel voldoende aange wezen te hebben, dat de hoedanigheid van den stalmest in oorzakelijk verband staat met het voedsel en het strooisel. Niet alleen de hoedanigheid maar ook de hoeveelheid verschen stalmest kan men afleiden uit het toegediende voedsel en strooisel, wanneer men aanneemt, dat versche stalmest 25 pCt. droge stof en 75 pCt. water bevat. Uit een aantal genomen proeven is ge bleken, dat bij eene doelmatige voedering de helft van de droge stof des voeders in den mest (vaste stoffen en gier) terugge vonden wordt. Nemen wij nn aan, dat men aan strooi sel gebruikt lL van het gewicht van de droge stof des voeders, dan vinden wij aan droge stof in den mest: Va van de droge stof des voeders plus '/i. Als men dus 1000 KG. droge stof verbruikt heeft en daarbij 250 KG. droge stof in het strooisel, dan vindt men in den stal mest 500 KG. plus 250 KG. is 750 KG. droge stof dus aan verschen stalmest 4 maal 750 KG. is 3000 KG., daar 25 KG. droge stof (zie boven) overeenkomt met 100 KG. verschen stalmest. Door droge stof verstaat men water vrije slof, zoo bevat hooi bijv. 85 pet, mangels 12 pot., paardenboonen 84 pot. en tarwestroo 86 pet. droge stof. Vervoedert men dus 100 KG. hooi dan brengt men daarvan bij de mestberekening 85 KG. in berekening. Dit verder uit te 529,490 KM. 4965 Rynschepen met 2,436,463 KM. 27,074 andere schepen met 1.628.402 KM. Totaal 36.800 met 4,620.928 KM. Nisse. Gekozen tot lid van den gemeen teraad bij herstemming voor de vacature J- Koeman, de heer A. Nieuwenhuijse met 33 stemmen, de heer Bostelaar had er 20 En voor de vacature Van Liere dhr. A. Hirdes met 31 stemmen de heer J. A. Geill had er 10, de heer M. van't West. einde 15. Stavenisse. By den arbeider W. D. alhier deden zich dezer dagen by twee kinderen gevallen van diphtheritis voor. Na inspuiting met het bekende heilsernm van prof. Pasteur is het eene kind, het kleinste, hersteld, terwijl het andere kind, een vijfjarig jongetje, niet is mogen be houden worden, maar onder de gedane operatie is bezweken. Tot bestuursleden van den Zeeuwschen Bond, afdeeling van den Nederl. Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereformeerden grondslag zyn ter vervanging van eenige heeren die door vertrek naar elders of om andere redemen bedankten gekozen de heeren: Ds. H. Buurman te Meliskerke, S. Hage te Bruinisse en C. Nieuwenhmyzen te Yerseke. Door de afdeeling „Ter Neuzen" van de „vereeniging van landbouwers, die sui kerbieten verbouwen", is besloten dit jaar by wyze van proef gezamentlyk 75 geme ten suikerbieten te verbouwen en deze by den hoogstbiedenden fabrikant te contrae- teeren. De uitslag van het proefveld door bo vengenoemde vereeniging aangelegd is dat van de 8 soorten van suikerbietenzaad, waarvan 6 soerten door fabrikanten aan landbouwers verstrekt en 2 door zaad kweekers geleverd het best voldeed zoo wel aan gewicht als aan gehalte de bieten gegroeid van zaad door bekende kweekers geleverd. Het grootste verschil in opbrengst werken, achten wij overbodig. Alleen nog dit. Men mag aannemen, dat in een stal van ongeveer 50 stuks vee, klein en groot, gemiddeld per dag 2000 KG. verschen stal mest, waarin dus500 KG. droge stof, gemaakt wordt, dat wordt gedurende 5 maanden ongeveer 300000 KG. verschen stalmest. Voorwaar eene belangwekkende hoeveel heid die eerder nog te laag dan te hoog geraamd is. De waarde van den verschen stalmest in één winter gemaakt, is derhalve zeer groot en overwaard er al onze aandacht aan te wijden. Deze waarde wordt echter grool endeels verminderd door eene min zorgvuldige be waring van den stalmest. Om nu nog maar niet te spreken van verwaarloozing der gier, welke men laat wegloopen in eene sloot die daardoor aar dig bruin geverfd wordt, willen wy alleen de aandacht vestigen op het groote nadeel dat de stalmest lijdt door vervluchtigen en uitloogen. Dit nadeel begint reeds in den stal. De stikstof, die zich in de vaste uit werpselen bevindt, komt daarin voor als eiwitstof, terwyl zy in de urine optreedt als piszuur en pisstof. Deze verbindingen nu, beginnen zeer spoedig te ontleden en een deel van de stikstof vervluchtigt als ammoniak. De scherpe geur in de paardenstallen wyst ons dit reeds aan. Dit verlies van stikstof bedraagt al heel spoedig eenige procenten. Maar nog erger wordt het op de mest vaalt, als men daar geen goede voorzorgen neemt. De ontleding der meststoffen gaat daar dikwyls zeer snel door en hoe sneller de ontleding, hoe meer verlies. De stikstof- houdende verbindengen vallen, om het zoo eens nit te drukken, uit elkaarde stik stof verbindt zich met waterstof tot am moniak en verder met zuurstof tot salpe terzuur, beide verbindingen, die in water van het zaad door fabrikanten verstrekt, bedroeg 3000 KG. per gemet. Wegens het hooge nut dezer proefvel den zal men dit jaar weder een proefveld aanleggen, waarvoor reeds een stuk bouw land gehuurd is in den Coegorspolder. Oudejaarsavond, omstreeks 8 uur, is in een sloot aan den Noordweg onder de gemeente Serooskerke het lyk gevonden van een te Middelburg woonachtigen leur der, De R. geheeten. De kar, waarmede de man met schardyn gevent had, stond ledig op den weg met den droevig huilenden trekhond. Het lyk is naar het lykenhui» te Serooskerke overgebracht. De man was gehuwd, doch laat geen kinderen na. M. C. In een Armhuis te Noordwolde (Fr.) is eene bejaarde vrouw om het leven gekomen, doordat hare kleeren in aanra king kwamen met het vnur van hare stoof. Een veldwachter stapte Woensdagavond onder het ryden bij Nieuwendam uit een der treinen. Hy geraakte onder den waggon (welke daardoor ontspoorde) en was terstond dood. In de heide naby Vucht is Vrydagnacht een man stervende gevonden, met zeven messteken gewond. De dader schijnt bekend. Te Ruiner- wold (Dr.) is Frydagavond zekere Arend Derks, by het verlaten der herberg, dood gestoken. De dader is gevat. Te Ap - pingedam is een voerman door de dui sternis met paard en rytuig in het Dara- sterdiep geraakt, en verdronken. {Ta Elten is een spoorwegbeambte, die de onvoorzichtigheid beging om over de rails te loopen, toen de trein reeds te dicht genaderd was, door deze aangereden en gedood. Te Knechsel (N.-Br.) wilde eene dienstbode die haar hoofdhaar met petro leum had gewasschen, een vuur aanleggen. Ongelukkiger wy ze kwóm een vonk op haar hoofd, waardoor de nog niet opgedroogde petroleum vlam vatte. Door pijn en schrik bezwymd, viel zy op den grond neder. Het mocht aan hare huisgenooten, die op gemakkelyk oplosbaar zyn en die dus ge- makkelyk door het regenwater uitgeloogd en weggespoeld kunnen worden, terwyl bovendien de ammoniak, evenals in den stal, als gasvormig lichaam ontwijkt en in de lucht ontsnapt. Maar ook andere stoffen gaan verloren o. a. koolstof, een voor de humusvorming noodzakelyke stof. Behalve de stikstofhoudenie stoffen on dergaan ook de phosphorzuur- en kaliver bindingen veranderingen en geraken daar door in gemakkelijker oplosbare verbindin gen, waardoor zij in het gevaar komen, om door den regen uitgeloogd en wegge spoeld te worden. Zoo lijdt dus de mest eensdeels door vervluchtiging en anderdeels door uitlooging aanzienlyke verliezen. Leen ons slechts even het eor. De 300000 KG. versche stalmest, waar van wij boven spraken bevat lU maal 300000 KG. is 75000 KG. vaste stoffen, waarin (zie nog eens boven) 0,4 pCt. stik stof dus 750 maal 0,4 KG. is 300 KG. stikstof, van deze stikstof nu, gaat er in ruim drie maanden 22V2 pCt. verloren dn» 3 maal 22Va KG. is 67Vs KG. Stellen wij nn de waarde van 1 KG. stikstof op 60 cent, dan gaat er alzoo aan stikstof verloren 67Vs maal 0,60 gld. is f 40,50 dus meer dan de waarde van 4 balen Chilisalpeter. Maar in dien tijd ondergaat ook de droge stof eene vermindering van mins tens 25 pCt. of Vé deel van de gebeele hoeveelheid dus in ons geval 14 maal 75000 KG. is 18750 KG. Voegen wy hierbij nog de andere ver liezen dan mogen wij gerust het boven staande bedrag van f40,50 met twee ver menigvuldigen en er gaat dus alzoo op onze vaalt voor ongeveer f80 te loor. En nu hebben wy nog maar gerekend dat de mesthoop slechts by na vier maan den blijft liggen doeh in werkelijkheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1897 | | pagina 1