bijvoegsel DE ZEEUW" 33 kekknieïïws. Leestafel. BUMKKLLlia STAND- Ingezonden Stukken. P O S T E R IJ E N. AFLOOP VERKOOPINGEN ENZ- MARKTBERICHTEN. ran Tan Dinsdag 29 December 1896. 28 Dec. '96. Bij koninkl. besluit zijn benoemd bij de rustende schutterijen in de proviacie Zeelandbij het 3de bataljon, tot kapitein J. Steketee en H. C. J. Dominions, beiden thane 1ste luit., bij het 4de bataljon, tot kapitein J. G-. Meijer, than» 1ste luit., en bij het 5de bataljon, tot 2de-luit. P. D. Verhaegen. Bij bevelschrift der Arrondissements- Kechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming en instructie tegen A. V. M. B. spoorweg beambte bij de Spoorwegmaatschappij Gent Ter Neuzen, wonende te Ter Neuzen thans voortvluchtig, ter zake van verduistering van gelden in zijne voormelde betrekking en valschheid in geschrifte. De beklaagde is te Antwerpen gearresteerd. 's Gravenpolder. De collekte voor de nieuwjaarsbedeeliug alhier heeft opgebracht f300,50. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Schore door ds. P. J. v. d. Muelen te Baarland. Beroepen te Suameer Leenmans te Hooge- veente Vinkeveen Renier te Ysel- muidente Nijehaske Magendans te Sliik Ewijkte Ossendrecht Oudegeest te Heerewaarden; te Exniorra en te Geervliet Paber cand. te Doetinchem te Cocksdorp (Texel) ds. P. J. van Melle te Nijkerk; te Eierlaad (Texel) de Minjer te Sexbierumte Ytens Kwint cand. te Groningen; —te MoerdijkSchou- te» te Wamel. Aangenomen naar Hedel door Van Ingen cand. te Utrechtnaar Eexta door Lum bers te Hasselt. Bedankt voor Rozendaal door dr. E. C. Jungius te Leeuwarden voor Eijerland door De Minjer te Sexbierum voor Budel door Mulder te West Graftdijk voor Ravenswaaij door Weener, cand. te Zuilen;— voor Vlieland door de Jager Meezebroek te De Rijpvoor Eist, Hei- en Boecop, Hoog Blokland, Ankeveen, Leerbroek, De Vuursohe, Mijnsheerenland en Woubrugge door Van Ingen cand. te Utrecht; voor Nieuw Beijerland, voor Schoonoord, en voor Purmerland door Fa- ber cand. te Doetinchem voor Wijk aan Zee en Duin door Swaan te Wichs- mond voor Wilsum door Kwint, cand. te Groningen; voor Maassluis door ds. J. A. de Vlieger te Maasland. Ovezand. De heer P. J. Kousema ker godsdienstonderwijzer te Arnhem hoopt Oudejaarsavond voor de Hervormde ge meente aihier op te treden, om half zes ure. Ierseke. Wegens periodieke aftreding benoemd tot ouderling de heer Chr. Oost- dijk en in de plaats van dhr. P. Filius diaken, die bedankt heeft, dbr. M. Mieras Nz. die de benoeming hebben aangenomen. Coes. Na de bevestiging der Ouder lingen en Diakenen jl, Zondagmorgen her innerde de geachte bevestiger Ds. v. Koets veld er aan dat er nog een tweetal broe ders in ons midden waren, J. Adam en I. Wessel, die ook konden zeggen „Eben- Haëzer." Hij wenschte hen geluk met dit zeldzaam ambtsjabilë. Het koor had voor deze gelegenheid een toepasselijk lied, waarin het den wensch der gemeente be zong, en dat aldus luidde Lof, roem en eer Aan God den Heer, Wiens gunst uw wegen baande, Bij al uw werk In dienst der kerk Hield slechts Zijn kracht u staande. Ja broeders, die reeds vijf en twintig jaren Uw liefd' aan deez' gemeente hebt gewijd, Wij danken met u Hem Die u wou sparen, Door Wiensgena gij nog Zijn knechten zijt. Hij blij ve met Zijn Geest u steunen, sterken, Tot in een rijk gezegend' ouderdom, En wat g'in liefd' en nit geloof mocht werken Vergelde u God in 't eeuwig heiligdom. Zoo zij het Heer, Vervul, vermeer De wenschen en gebeden al te zamen, U nogmaels dank In jubelklank. U God van heil! U God der krachten, Amen. Na afloop der Godsdienstoefening werd ons een kijkje gegund in de kamer der diakenen. De spiegel voor deze gelegenheid beteekend door den heer L. de Beste be vatte het opsohrift 1871. Ter herinnering aan het 1896. Zilveren ambtsjubilé van Br. I. Wessel. Een treurwilg waaronder de namen der overleden diakenen die met den heer Wes sel gediend hadden. In Meraoriam W. J. v. d. Weert, W. de Beste, J. A. Stokmans, P. de Jonge en Bode J. Ph. v. d. Horst. Geref. Kerken. Bedankt voor Driesum door ds. C. B. Bavinck te Rotterdam. D. V. 10 Januari 1897 hoopt Ds. P. J. Baaij afscheid van zijne gemeente te 'g Gravenzande te nemen en op den 24 Januari zijn intrede te doen te Kamper land, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. J. Koopmans van Heinkenszand. Ev. Luth. Beroepen te Bergen op Zoom Knnttel em. pred.te Brielle-Hellevoetsluis charten prop. te Amsterdam. No. 4 der Bibliotheek voor Zon dagsschoolonderwijzers. Green, Les sen over Paulns' leven en brieven, vert, door dr. E. Barger. D. A. Daamen, Rotterdam. Dit boek sluit zich aan bij Deedes' les sen en verhoogt niet weinig den goeden naam van den uitgever op 't gebied van Zondagsschooluitgaven. Men vindt in dit boek, gelijk de Voor rede zegt, niet het beeld van den Apoitel geteekend, het is geen Leesboek, maar het bevat in groote verscbeidenbeid de bouwstoffen die zij noodig hebben om zelf dat beeld te teekenen. De metbode ls derhalve zuiver heuristisch en, dat is de vruchtbaarste. Als 't immer kan moeten de onderwijzers trasbten door zelf te zoeken en te vinden en niet door na te praten zich de historie eigen te ma ken. Dat alleen beklijft, ook bij den leer ling. Gedeeltelijk tinden wij deze methode ook in Nissen's lessen. Doch Green psst deze metbode conse quent toe; zij is dus in zekeren zin nieuw. Mochten vele onderwijzers, al ware 't dan nog slechts voor ééne klasse, haar willen toepassen. Zij is de echte. Het boek is keurig van uitvoering geeft aanwijzingen voor de behandeling, de tekstverklaring ia afdeelingen, scboone aanteekeningen en vragende brieven staan naar tijdsorde. Vier kaarten sieren het, terwijl Paulus' reizen door eenvoud en duidelijkheid alles overtreft, wat wij te voren hiervan zagen. Nadya, door Oliver M. Norris. Nog iets uit de Lij densgeschiede nis der Stundisten Rotterdam D. A. Daamen. Dit schoone boek is een pendant van Miss Strettons „Groote Lijdensweg". Het be schrijft de toestanden tijdens den Russisch Turkschen oorlog, toen wel wreedo politie maatregelen, doch niet geloofsvervolgingen deze arme Christenen teisterden. Een tijd perk van verademing. De persoons- en ka rakterbeschrijving is treffend, en de 20 illustraties maken 't toch reeds boeiende verbaal nog meer aantrekkelijk. In enkele korte teekenachtige uitdrukkingen toont de schrijver zijn meesterschap. O. a. is treffend gezegd van den door de routine gebarden koster jegens de troostelooze bid dende Nadija, „Eén dienst kon en wilde bij baar niet weigersn hij liet haar ongemoeid" Ook de beschrijving van 't gevecht ir den Plitchenti pas verraadt een meesterhand Schrijvers hoofddoel is echter de aar dacht te vestigen op de doodelijke gevolg» van 't conservatisme der Russisohe aristocE- tie, die de meest schreeuwende tegenstf- lingen tussehen rijkdom en armoede as- hondt met het koude zeggen dat het vck reeds zooveel eeuwen alzoo is omgekoron. Maar ook dat dit diep zondige karaïer der aristocratie door den Christus alien wordt overwonnen, die daartoe het gloof der Stundisten werkt en gebruikt. Hirom ware misschien jaister geweest den titel „Olga" te kiezen. Doch er zijn mee: dan een hoofdpersoon in dit verhaal. Het is een schoone uitgave, veler biang- stelling waardig. Armin Stein. Johannes Hs, een tijd- en karakterbeeld uit e vijf tiende eeuw. Rotterdam, D. A. Daamen. Een zeldzaam man, in 't licht an zijn tijd gezien; van naderbij gezien en hoe meer van naderbij, hoe meer bij meeviel. De schrijver zegt dit zelf. Hij rad her haaldelijk het werk gestaakt, ton hij be gonnen was om Hus' beeld te schetsen. Tot eindelijk de bolster doorbrs, hij den Hervormer lief kreeg en bet bitoeneming zijn streven werd Hus in zijverheven en bewonderenswaardig karaklr voor te stellen. Yerheven en bewonderenswardig, het is niet te veel gezegd.f Wij zn dankbaar voor deze uitgave. Naast Peioor.sbeschrij- vingen van Lnther en Calvijniocht die van Hus niet langer ontbreken enwie beter dan Armin Stein vermocht baa te leveren. Ook de lezer krijgt al lezene den geloofs held lief, op wiens rechterhnd een witte vlek bel spoor vertoont va een onder zoek, eens door hemzelveuinge&teld, hoe lang hij in navolging van dn H. Lanren- tius, die den vuurdood stief, de pijn door het vuur veroorzaakt, wl zou kunnen verdragen. En die door vfraad en bedrog, ondanks 's Konings vrijgelide, te Constans in de gevangenis geraak, op 46-jarigen leeftijd, door eene Kerk lie nog den H. Laurentius vereert, als Her afschrapsel uitgeworpen, ten vuurdoo gedoemd werd. Van 25 tot 28 Dec. MIDDELBURG. Ondertnuwd E. Izeboud wedr. 34 j. en C. Akkernans jd. 29 j. F. J. Deinad jm. 28 j. en M. R. Moliet jd. 22 jaar. Bevallen: A. Bouwensfeb Haajj z. J. C. C. Biondina geb. Adrisanse d. O vei ledenF. W. Kopp#jan ongeh. d.62j. S. Meeuwse wede. van J. den Engelsman 82 j. C. E G. de Raad ongeh. d. 32 j. A. Flïpse 7 weken z. A. van Houte 2 weken z. GOES. Geboren: 22;C<rnelisz.r. Marinus Quakkelaar en Adriana 'an Bemden 23 Pieternella Cornelia d. v. Willem Schipper en Maria Tramper. Overleden23, Cornelia van Abeele 58 j, eerst wede van Carolus Maes, daarna van Karei Pladet, thans gehuwd met Nicolaas Jacobs. Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie. Stukken worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik ondergaand stuksken als ingezonden in uw geacht blad opge nomen. Den meesten uwer lezers zal bet wellicht onbekend zijn dat in Z-Vlaanderen pogin gen worden aangewend om tot oprichting van een anti-revolutionair blad te komen. Wij doen dit dan bij dezen hun kond. Per circulaire wekt men nu op leden te worden van eene vereeniging die zich reeds heeft geconstitueerd. Ik geloof niet dat men evenzoo circu laires heeff verzonden om mede te werken tot oprichting dier vereeniging, en alzoo op de keuje van een bestuur invloed te kunnen uitoefenen. Evenwfl bieden namen als J. F. Heems kerk, D. J. Oggel en A. Doorn, die mede bestuursleden zijn ons wel waarborg ivoor degelijkheid en ernst ter propagandeering van onzi beginselen. Nochtans zij het mij vergund eenige bodenkügen in het midden te brengen hetgeen ik helaasnu pas kan doen, daar ik iegrijp niet waarom officieel van die zaïk eer niets bekend was. De redenen, die men aanvoert voor zoo'n nieuw blad, zijn deze le „omdat bijna uitslijtend locale liberale bladen hier ge lezen en door onze lieden voor bun ad- vertrtitiën gebrnikt worden. Daardoor wor den deze bladen maar al te veel door de inzen gelezen, en de beginselen in die bl&ien voorgestaan, onder ons volk te vee verspreid." 'e. „Opdat onze anti-revolutionaire be- giiselen in dit district worden verspreid er bekend gemaakt." Beschouwen wij de eerste reden nader din bespeurt ge bij feitenkennis dat deze gjbeel wegvalt. De locale bladen bier 'erschijnende zijn moeilijk liberaal te loemen. Ik heb vooral het oog op het voornaamste blad, tevens het eenige dat gelezen moet worden, de Terneuzensche Crt. Dit blad beweegt zich in geen enkele richting. Zelfstandige beschouwingen geeft het nietevenmin een persoverzicht. Doodeenvoudig deelt het nieuwsberichten mede van allerlei aard, en neemt allerlei publicaties op, zoowel van onze richting als van andere. Van beginselen is hier totaal geen sprake. Niemand, die maar eenigszins met dit blad op de hoogte is, zal zeggen dat bet wien dan ook kau schade aanbrengen aan zijn beginselen. Bovendien kan geen enkel blad, dat is spe ciale kleur dit blad vervangen. De Terneuzen sche Krant, of om niet met name iets te noe nen zoo'n locaal blad dient men toch te lezen, omdat liberalen, roomschen e. a. er in publiceeren en men deze pu blicaties moet weten. Let alleen maar op verkoopingen. Wanneer men alleen zijn anti-rev. blad. las, zou men met heel weinig verkoopingen op de hoogte zijn. En stelde men alleen zijn verkooping in dat anti-rev. blad, dan had men kans niet dan een paar anti revolutionairen op zijn verkooping te zien. Iedereen, die met de praktijk, met bet volksleren, inzonderheid zooals dat hier is, op de hoogte is, zal mij toestemmen dat men toch verplicht blijft om dat locals blad te blijven lezen en ook daarin te publiceeren, wil men voldoende op de hoogte zijnen voldoende publicatie hebben. Daar men dus bet locale blad moet aan houden en men met den steun van het nieuwe blad niet alleen dubbele kosten voor lectuur en advertentiën kreeg, maar ook dubbel tijd noodig had om het nauw keurig te lezen, geloof ik niet dat het gewensebt is vooralsnog dien steun te bieden. Vooral daarom niet, omdat in onze provincie een antirevolutionair blad bestaat, dat om zijn goede richting zoowel als om zijn zelfstandig optreden zijn sporen verdiend heeft onder de antirev. pers in Nederland. Ik bedoel dc Zeeuw. Ik zie niet in, waar om die op zoo'n wijze afbreuk moet gedaan worden. Indertijd achtte men ons land veel te klein voor twee anti-rev. dagbladen als Standaord en Nederlanderhoeveel te meer zou dat bezwaar gelden ik vind bet bier werkelijk een bezwaar waar men in zoo'n kleine provincie 2 bladen van dezelfde richting wil hebben. Is dan d» Zeeuw niet goed En ieder, die belang stelt in de publieke zaak e* antirevolutio nair is, leest in deze provincie de Zeeuw, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. O de men- schente verlossen van de locale bladen helpt uw nieuwe courant toch niet, en om de antirevolutionaire beginselen te verbreiden bestaat de Zeeuw. En geloof mij heusch, wie ds Zeeuw niet leest, zal ook uw blad niet lezen. Alleen zoudt ge misschien bij enkelen bemerken dat men de Zeeuw list varen voor hun blad, want het is een ge woon mensch te duur om al die bladen te lezen en bovendien ontbreekt het onzen ijverigen boer aan tijd daartoe. Doch waarom zoudt ge dit toch doen Ik herhaalDeugt de Zeeuw dan niet meer ter verbreiding van de antirevolutionaire be ginselen En het is toch precies hetzelfde of die beginselen verbreid worden door de Zeeuw, die in Goes, of door een blad dat in Zeeuwsch Vlaanderen verschijnt. Zijn dit groote bezwaren die ik heb tegen de opgerichte vereeniging in haar doel, nog een enkel woord heb ix tegen haar grondslag. Van harte aanvaard ook ik het program van beginselen der antirrevol. partij. Edoch wat doet die ongelukkige zin snede „zooals dat tot hiertoe door de depu- tatenvergadering is opgevat.er bij? Vroe ger achtte men zoo'n bijvoeging overbodig, omdat men toch jnist als goede anti-revo lutionairen altijd prijs stelde naast samen hang op zelfstandigheid van vereeniging, hetzij door kies- of persvereeniging. Deze vereeniging biedt zich reeds dadelijk aan meer dan noodzakelijk isdit zon haar later leelijk te pas kunnen komen. Wie toch beeft waarborg dat de deputatenver- gadering altijd besluiten zal nemen of interpretaties zal geven aan ons poogram, die de vereeniging zal beamen Ik mag toch niet veronderstellen dat een vereeni ging van vroede mannen reeds van te vo ren bepalen al de interpretaties te zullen aanvaarden, die eenmaal door de eene of andere deputatenvergadering zullen worden gegeven. Dat ware zijn vrijheid aan ban den leggen en ware zeer tegen het anti- rev. standpunt. Bovendien sluit men ook hierdoor waar schijnlijk veel denkende principieele vrienden uit van medewerking, wijl juist veel anti revolutionairen tegenwoordig opkomen tegen dat verkeerde idee alsof men de deputaten vergadering heeft te beschouwen als een Roomsch concilie. (Zie besluit van de Gor cumsche kiesvereeniging). Evenwel kan het zijn, dat de bedoelde zinsnede letterlijk opgevat moet worden. En dan zou dat „tot hiertoe" bedoelen tot in September 1896, toen een vereeniging is opgericht. Dus voor het vervolg niet. JDe bezwaren zijn dan zoo groot niet, omdat dan voor het ver volg de vereeniging haar vrijheid behoudt en nu alleen uitgesloten blijft die anti revolutionair die dat niet kan aanvaarden. Ik begrijp niet waarom men zoo graag scheuren grooter maakt. Zoo ook de term „Gereformeerde beginselen". Dit is toch iets dat het volk misleidt. Heusch de men- schen halen uit zichzelf reeds zooveel de kerk op politiek terrein dat diegenen, welke zich als leiders opwerpen, het niet in de hand mogen werken. Voor het volk is de term „Gereformeerd" uitsluitend een kerkelijke. Bovendien is het ook wel juist om op politiek gebied anti-revolutionair en Gereformeerd gelijk te stellen, gelijk dat blijkens de circulaire, door de nieuwe persvereeniging wordt ge daan Ik ontken dit ten sterkste. Door meer dan een van onze bekwame voorman nen is daarop gewezen. Is reeds gereformeerd en anti-revolutionair op politiek terrein vol strekt niet gelij k,en is daarom het gebruik dier termen door eikander onwaar en verkeerd, een even groot bezwaar ligt er jin omdat men er diegenen, die niet Gereformeerd zijn door uitsluit. Het trof dan ook mijn aandacht dat niet een enkel Hervormde in het bestuur der vereeniging zit. Men moet toch aansturen op saambinding en niet op verwijdering van de anti-revolutionairen die niet Gereformeerd zijn, maar die toch met ons de souvereiniteit Gods belijden en ook bet auti-revol. program beamen. Eu ten slotte, geloof ik, dat overeen komstig de in Zeeland bestaande toestanden (met het oog op bet bestaan van de Zeeuw en ontbreken van goede kiesvereenigingen) de oprichting van Janti-revol. kiesvereenigin gen met het oude reglement van de vori ge meer de antirevolutionaire beginselen zal verbreiden dan zoo'n blad. Bovendien is dit met het oog op de a. s. verkiezingen ook noodzakelij ker. In een vergadering kan men door bespreking beter op de hoogte komen dan door bladen. Ik cijfer den invloed der laatste niet weg maar herhaal dat ik niet gaarne de Zeeuw vervangen zou zien door een ander blad. En daarop loopt het uit. Want twee anti revolutionaire bladen in dezelfde provin cie te lezen is overbodig, den meesten te duur en te veel tijd kostend. 01 hoe heerlijk zou het zijn als alle anti-revolutionairen zich vereenigden om vast aaneengesloten alleen en uitsluitend op den basis van ons program den strijd aan te binden tegen de revolutie. Dat is de kern van den strijd. Tegen de revolutie bet evangelie. Zij het dan immer daarom te doen en niet om eigen eerniet ook om eigen opiniën of geliefkoosde ideeën door te drijven, neen, maar om gezamenlijk met alle Christenen te strijden tegen de revolutie. Richt daartoe kiesvereenigingen op en beziel de kiezers met gloed, voor hun be ginsel opdat de eerstvolgende stembus eene glorieuse overwinning brenge over den vijand. Doch zoo ge verdeeling brengt, zoo ge uitsluit wie op politiek ook bij u behooren, zoo ge uw eigen eer bedoelt, zoo ge uw zelfstandigheid opoffert en uw leidslieden voor meer dan raadslieden aanziet, dan vernietigt ge uw party, gelijk Groen r. Prinsterer in zijn Ned. Gedachten dit uit drukt. Ik hoop van harte dat spoedig de nieuwe persvereeniging veel werkt op politiek ge bied, doch op een ietwat andere wijze, n.l. niet om een blad maar om kiesvereenigingen op te richten, sprekers te laten optreden, meetings te laten houden enz. Medunkt, by nader inziea, zal ieder die nog steeds van de Zeeuw houdt, en die let op de omstan digheden, dit beter vinden. By voorbaat dank ik U, geachte Redactie, voor de plaatsing, enz. Uw Dw. Dnr., P. D. (Wjj laten ons over ie quaestie van do Sckeldestroam niet uit. Elk# goede poging ter verbreiding onzer beginselen juichen wij toe. Laten de broeders van hervormde zijde rechts, van gereformeerde zijde links derhalve doen wat zij meenen niet te mogen laten. Maar met den geaebten schrijver zijn wij 't op twee punten be paald oneens. Hij beweert dat neutrale bladen geen kwaad doen. Wij beweren het tegendeel. En dan beweert hij dat in een antir. blad adverteerende, men geen koopers krijgt; dit bewijst de ge schiedenis van ons blad anders. Boven dien een zoodanig blad geeft een zoo vol ledig mogelijk Overzicht van verkoopin- geD,enz.; zoodatde menschen niet noodig heb ben neutrale bladen alleen hierom te lezen. Overigens meenen wij met hem dat'! plaat sen van advertenties niet is een verplich ting aan het geestverwante blad, maar een zaak van succes. Ieder adverteert 't liefst daar waar hem de meests klanten worden bezorgd. Red.) Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de le helft der maand December 1896. M. E. van Benren AmsterdamHein- berg Rotterdom J. Davidse van V e e r e. H. de Haas Haarlem Briefkaart. A. Deden Amsterdam. Brieven Buitenland. C. Sturm CairoJ. Archen Ipswich J, Brittain Londen. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden door het postkantoor te Gees over de le heltt van December 1896. Hamersveld Amsterdam M. Korstanje id. van 'aGravenpolde r. R. Bols Gra- venhag». van Kloeting e. J. Helthof Middel burg. van Kortgene. C. Bakker Amstetdam. Briefkaart. V. d. Hage Rotterdam. Te Middelburg werd Woensdag door den directeur der registratie en domeinen in Zeeland herbesteedhet leggen van een zeedijk ter lengte van 5463 meter ter bedij king van ongeveer 580 HA. buitengronden in het verdronken land van Saeftingen, voor de polders van Alstein, Louisa en Prosper (Zeeuwsch Vlaanderen), benevens het maken van eene havenen verdere werken.Raming f266.500. Ingeschreven hadden thans: Jan Smit, Haarlemmermeer, 1344.000; T. Wie- gerink en Jan Terwink, te Ouder Amstel en Amsterdam, f 330.900; K. Bos, Haar lemmermeer, f330.000; J. P. de Grooti Giesendam, f329.000; L. van Houwelingeu, Hardingsveld, f329.600; C. v. Boven, Am sterdam, f 325.490W. Plankevoord, Uithoorn 1824 900 A. van der Straaten en P. Kleij, te Berg-Ambaeht en Dordrecht, f 319.500; E. P. Staal en P. üronkers te St. Jansteen en Kapelle, f299.100; J. Hack en J. Geluk, te Oud-Gassel en Tnolen, f298.800; C. van der Hooft en C. de "Vvilde, te Terneuzen en Kattendflke, f296.200. MIDDEL BURG, 23 Dec. 1896. Uit Walcheren was heden de aanvoer klein. Naar Tarwe en Witte boonen bestond weder vraag en tot onveranderde prijzen ruimde net aangevoerde op. De noteering s als volgt Puike Tarwe gevraagd en f6.25 a f6.35 betaald. Nieuwe Rogge f4.50. Wintergerst f4.75. Zomergerst f4.25 a f4.30. Bruine boo- fnen f8.50 a f8.75. Witte boonen in de beste soort f9 betaald. Groene Erwten op de kook 7.25. Kroon Erwten 17.50 a f 7.75 naar deugd W nter Koolzaad op f 9 gehouden. ZIERIRZEE, 24 Dec. '96. BOTER. Hoogste koers f .65 a f— laagste koers f-.49 per 5 ons. KIPEIEREN hoogste koers f 1.25laagste koers fl.— EENDEIEkEN hoogste koers f laagste koers f de 25. Rotterdam, 28 Dec. 1896. Granen onveranderd. Geen handel. Bui- tenlandsche stil. Meel vast. Op de Veemarkt van heden waren aan gevoerd 151 runderen, 43 kalveren, 710 scha pen of lammeren, 354 varkens. De pruzen waren als volgt: vette runderen lequal. 68, 2equal. 60, 3e qual. 58 a c, kalveren le qual. 85, 2e qual. 75 a 70 c. schapen le qual. 50, 2e qual. 45 c. Varkens le qual. 38 2e qual. 36 c. 3e qual. 35 ct. cht soort 31 a 33- Rundvee handel vlug. Schaptn en Varkens handel wiilig. VLAS 12074 steen blauw. 874 steen wit 2000 steen Groningsch. Zeeuwsche EIEREN f5,80 a f6.—. AARDAPPELS. Flakkeesche Jammen f 2.10 a t 2,20. Spuissche Jammen f2.10 a i 2,30. Poters f0,90 a f 1,10 Overmaasche Jammen f2,30 a f2.60. Champions f 1.25 a fl.50. Geen aanvoer. NAGEKOMEN ADVERTENT1EN. De ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank voorde vele blijken van deelneming, tijdens de ziekte en na bet overljjden hunner geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd en Grootmoeder G. KOR STANJE ontvangen. G. DE LEEUW Oadelande, 28 Dec, '96, en Familie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5