Afkoop Tolrecht, Ruhrkachelkolen SMIDSAFFAIRE Broodbakkerij. verkoopen te koop aanbieden: De Verkooping koeren-inspan SCHOOLNIEUWS. Dinsdag 29 December 1896, verkoopen: Dinsdag 5 Januari 1897, openbaar verkoopen geslagen Esschen-, Elzen- en Berken Kaphout; en geslagen Esschen-, Elzen- en Berkenkaphout, Boom stammen, op Woensdag 6 Januari 1897, Donderdag 7 Januari 1897, publiek verpachten voor 7 jaar: Dinsdag 12 Januari 1897, Handboek ten dienste van de Geref. Kerken jg. 1897, De SYNODE-PLAAT Zij die genegen zijn te vervoeren Wegens geregelde aanvoer Firma VAN DER REIT. Voorloopige Bekendmaking. KAPITALEN Woensdag 3 Maart 1897. Renesse. De uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Steur, voordurende doordat de heer Langen door de hooge regeering niet als raadslid kon worden toegelaten) is dat herstemming noodig is tusschen C. Beije met' 15, C Bakker die 12 en R. Steur Jz. die 12 stemmen bekwam. Oostburg. Reden Maandagmorgen liep het gerucht door Oostburg, dat hier een moord zou zijn gepleegd. Het bleek helaas maar al te waar. De twintigjarige Van M., van Schoondijke, was het slachtoffer. Gisteren avond om 11 ure is hij met twee kameraads nog in eenige herbergen geweest, Of hier aan een vechtpartij of opzettelijkcn manslag moet gedacht worden is nog niet uitgemaakt. Hedenmorgen is reeds een zekere K. van Schoondijke op last van de justitie gearresteerd. Verwondering behoeft het niet te baren, dat een dergelijk feit plaats had. De schandelijke drukte in de talrijke kroegen op de beide Kerstdagen en den daaropvol- genden Zondag hebben elk fatsoenlijk bur ger geërgerd. Heinkenszand. Donderdag avond had de koopman F. R. het ongeluk aan den stationsweg te's Heer Arendskerke, over eenkruiwagen te vallen en een been te breken. Eenige personen die daar waren voorbij gekomen, terwijl hij daar bewusteloos lag aan den kant van den weg, meenendo dat hij dronken was haddeu hem laten liggen, tot hij eindelijk door ds. Donner van Nieuwdorp die per rijtuig voorbij kwam opgemerkt, in het rijtuig geplaatst, en naar's Heer Arendskerke gebracht werd, vanwaar hij nadat door den heer A. de Groot, arts aldaar, heelkundige hulp ver leend was, per rijtuig naar zijn woning alhier werd vervoerd. Deze koopman werd eenigen tijd geleden nog eens door een paard zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreesde. O Zoo meldt ons de berichtgever. Het doet ons wel denken aan de gelijkenis van den Barmhai tigen Samaritaan, waarbij zelts de Priester en de Leviet niet ontbreken. Alsof dronkenschap reden was om „iemand te laten liggen" 1 Red.) Te Groningen is een heer uit een arreslee gevallen en aan hersenschudding bezweken. Te Parijs stierf dezer dagen een 70 jarige alleenwonende vronw, die een hondje had, dat luisterde naar den naam Li. Toen het dier „begreep" dat zijn meesteres dood was, gaf het blijken van de grootste droe fenis. Het ging naast de overledene liggen, huilde klagelijk en likte het gelaat der doode, alsof het door deze liefkozingen en betuigingen van smart het leven weer wilde doen terngkeeren. Dag en nacht waakte het dier hij het lijk zonder te eten of te drinken. Toen de mannen kwamen, die het lijk zouden kisten, toonde het dier dat overigens niets gedaan had dan huilen, plotseling een dolle woede. Het beet naar iedereen die het lijk uit het bed wilde nemen. Met de grootste moeite slaagde men er eindelijk in de arme Li te verwijde ren en in een afzonderlijk vertrek op te slui ten. Twee dagen later evenwel wist het dier uit de kamer, waar men het gevangen hield, te ontsnappen. De kist die het stoffelijk overschot der meesteres van Li bevatte, stond op dat oogenblik in de gang van het sterfhuis. De hond ging onder de schragen der kist liggen en bleef daar totdat de lijk koets voor de deur kwam. Het trouwe dier sloop onder den wagen, zoodra de bidders de kist onder het lijkkleed hadden geschoven en toen de stoet zich in bewe ging zette, zag men dat Li met hangende ooren en den staart tusschen de pooten onder het sombere voertuig zijn meesteres volgde tot aan de kerk, waar de lijkdienst plaats had. Na deze ceremonie volgde het dier, dat voor de kerkdeur was gaan liggen, den stoet tot aan het kerkhof, waar het een droevig gehuil uitstiet,toen de kist in de groeve werd afgelaten. Hoewel de getrof fen toeschouwers de grootste moeite aan wendden om het dier mede te nemen, bleef Li na afloop der plechtigheid op het kerk hof, bijtend naar ieder die in de nabijheid van het graf wilde komen. In het Berliner Tageblatt wordt ver haald, hoe eens wijlen Kroonprins Rudolf van Oostenrijk zijne moeder, die, gelijk men weet, een vnrige bewonderaarster van Heine is, op Kerstfeest verrast heeft met het oorspronketijk handschrift van Heine's Buck der Lieder. De Prins vernam, dat „een millionair" te Amsterdam pas in het bezit van dat zeldzame handschrift was gekomen. Ridder v. Weilen, redacteur van Oestenreich in Wort and Bild, begaf zich naar de Neder- landsche hoofdstad, om over den koop te onderhandelen. De „millionair" verklaarde dat hij het manuscript had gekocht voor f 120,000 en het tot geen prijs, hoe hoog ook, wilde afstaan. Maar toen de Heer v. Weilen, na bekomen toestemming van den Kroonprins hem zeide voor wien en met welk doel het gekocht moest worden, was hij terstond bereid, het om niet af te staan, onder voorwaarde dat het handschriit in de Kei zerlijke bibliotheek bewaard zou blijven. Na eenig over- en weerspreken met den „millionnair", die daartoe door den Kroon prins te gast werd genoodigd, werd het geschenk onder de gestelde voorwaarde aanvaard. Op Kerstavond overhandigde de Kroon prins het zeldzame geschenk aan zijn moe der. Toen de Keizerin het handschrift van Heine herkende weende zij van vreug de, omhelsde den kroonprins en sprak „Ik had met geen nieuw koninkrijk zoo blij kunnen zijn als met dit geschenk. Ik dank je, ik dank je!" Sedert kan de keizerin zich niet scheiden van het handschrift en neemt het overal mee. Het is, zoo luidde de schriftelijke verklaring, welke de Amsterdamsche „mil lionnair" ontving, „opgenomen in het Kei zerlijk Koninklijk archief van het Huis Habsburg en onder speciaal toezicht van de Keizerin-Koningin gesteld." Een paar jaar geleden verscheen bij elke zitting in de Fransche Kamer van Afgevaardigden een der gekozenen met een blauwe kiel. De man heette Thibaud als wij ons niet vergissen. Tegenwoordig kan men er een zien met een burnoe (het kleed van een Mohammedaan). De man heet Grenier, is dokter en van zijn geloof is hij Mohammedaan. De kiezers van het departement Doubs hebben hem gekozen. In zijn woonplaats Pontarlier loopt hij in 't openbaar in een burnoe rond en doet in 't openbaar zijne wasschingen en gebe den. Zijn geloofsbelijdenis bij de caudi- daatstelling aan de kiezers gericht, besloot met den uitroep God en Vaderland. Eer en Vaderland. Humaniteit. God alleen zij geloofd. Leve Frankrijk! en de ondertee- kening Dokter Grenier, Gods profeet. De kiezers van Frankrijk zijn compleet groote kinderen. Zij moeten iederen dag iets nieuws hebben. Wij ontvingen nit verschillende plaatsen berichten omtrent Kerstfeestvieringen van de Zondagsschoolonderwijzers en onder wijzeressen met hunne leerlingen. Kerst feestvieringen met of zonder kerstboom, orgel, zangcorps, toesprakenmaar alle uitnemend geslaagd en een dankbare her innering in menig gezin nalatende aan de vriendelijke gevers en geefsters en bezorgsters van de vele kerstgeschenken, die den kinderen ten deel vielen. In elke gemeente haast treft men ze aan de vriendelijke dames en hunne helpsters die ongezien en als tusschen de druppeltjes doer, in hun zoogenaamden vrijen tijd kleeding- stukken naaiden voor armen, en met blijd schap mag gezegd dat de steun der mild dadigheid er niet minder op wordt. Ook zijn er schoone toespraken gehou den, lieve liederen gezongen door grooten en kleinen of door elk afzonderlijk. Het wordt ons in verschillende berichten me degedeeld. Maar zou 't nu maar niet het beste zijn die (berichten alle ter zijde te leggen Het is toch niet om verheerlijking van den mensch te doen. En die om Christus' wil zich tot dit goede werk gaven, heb ben allerminst behoefte aan den lof in de kranten, Jezus alleen, dit moet bij onze Kerst feestvieringen hoofddoel blijven. En't zou geheel in strijd zijn met het karakter van Zijn hoogheerlijken arbeid op aarde, wanneer men zijne navolgers om hun dienstbetoon op zijn geboortefeest openbaar verheerlijkte. Wij volstaan derhalve met de alge- meene mededeeling dat de Kerstfeestviering op vele plaatsen bijzonder is geslaagd. Late zij nog menigen rijken zegen achter Blijkens een advertentie in De Nieuws bode hebben de antirevolutionairen te Zie- rikzee toch nog een candidaat gesteld, tegenover den heer mr. Eokker namelijk den heer D. Mulder. Waarom men dit ons niet gemeld heeft, verstaan wij niet best. Onze aanbeveling, die nu te laat komen zou, moeten wij des wege in de pen houden. Overigens op zichzelf een goede candi- datuur. Ie het kiesdistrict Hilversum zijn op 't oogenblik 3 antirevolutionaire candidaten. Naarden stelde het oud-kamerlid baron Van der Borch, Bussum, e. a. den burge meester van Westbroek, Waal Malefijt; en de chr, historische kiesvereeniging den burgemeester van Noordwijk jhr. Quarks v. Üfford, vroeger lid van Zeelauds Staten voor het district Goes. Natuurlijk zal Naarden zich wel bij de candidatuur Waal Malefijt aansluiten. Doch welke reden er is voor de chr. historische kiesvereeniging, die immers samenwerking met de oude vrienden zooveel mogelijk zoeken wil, om met de candidatuur Ma lefijt nuin 1897 (en 1897 is 1894 niet) niet mede te gaan, ligt in 't duister. Uit deze verdeeldheid zal Rome wol spinnen en Hilversum wordt, vreezen wij, type en profetie van wat over 't geheele land ons te wachten staat. Stavenisse. Heden Maandag benoemde de gemeenteraad tot onderwijzer, met verplichte hoofdakte, den heer H. W. P. A. de Jongh te 's Gravenhage, zijnde no. 1 der voor dracht. De benoemde hoopt jreeds 4 Jan. a. s. in functie te treden. Hoek. (Het slot van 't verslag der Woensdag aldaar uitgesproken Unie-rede, wegens plaatsgebrek was dit verslag door ons afgebroken. Red.) Ten slotte beschouwde de spreker nog het kind als een schakel voorde toekomst en noemde kind en opvoeding het fon dament voor het huiselijk, het maatehap- pelijk, staatkundig en het kerkelijk leven. Ouders dienen hierop te letten, er bij de opvoeding rekening mede te honden en hunne kinderen door hnn voorbeeld voor te gaan, hen te straffen, als 't noodig is en hen steeds te dragen op de vleu gelen des gebeds. Hoeveel meer toch is er te wachten van onze Samuels, biddend opgedragen aan den Heere, dan van onze Hofni's en Pinebassen, die niet eens zuur worden aangezien? Het kind is een volwassene in den knop. Onder de kleinen schuilen onze arbeiders, on derwijzers, predikanten, rechters, kamer leden enz. Veel hangt er van de opvoeding af, welke levensbeschouwing zij hebben zullen. Onder ademlooze stilte herinnerde hier spreker aan het treffend pleidooi van den Franschen advokaat, wiens cliënt, een 17 jongeling, voor de rechters eene volledige verklaring aflegde van beganen moord en daaraan brutaal toevoegde: „Wat kan 't mij schelen of er een mensch meer of minder is." Zooals bekend is wendde de advokaat zich tot de rechters om hen te beschuldigen, dat zij steeds een onderwijs buiten den Christus hadden voorgestaan en daardoor er de oorzaak van waren, dat deze jeugdige booswicht eerst op de bank der beschuldigden den Christus voor 't eerst ontmoette. Eindelijk de kerk! Onze vaderen noem den de kinderen zoo eigenaardig „het zaad der kerk" en zoo is het. Juliaan de Afvallige meende de Christenen niet boter te kunnen uitroeien, dan door den kinde ren alle opvoeding te onthouden en ze verwilderd te laten opgroeien. Met een opwekkend en bemoedigend woord tot de hoorders en een ernstig gebed tot God besloot de spreker zijne treffende rede, die door aanhalingen van Hasebroek, Cats en Groen van Prinsterer schoon en bloemrijk was. Woensdag 30 Dec. Bornele, by dhr. C. Mol Az. door not. v. d. Kloes 1 uur 38 esschen en appel- boomen. Dinsdag 5 Jan. OoMkapcbe, door not. Verhulst 10 uur op Huis ten duine esschenelzen- en berken kaphout, en 1 uur op Duinbeek, Ber- kenboscli en Eikenoord dito kaphout en boomstammen. Woensdag 6 Jan (ioinburg, 2 uur in de Roode Leeuw door not. Huvers een winkelhuis en erf van S. A. v. Keulen. Bezichtiging 4 en 5 Jan. 10-2 uur. Vrijdag 8 Jan. Ierseke, in de Oesterbeurs 3 uur door not. Prins een huis en erf Buienpolder van wjjlen M. Steketee 165 cA. Blezellage, half 11 by Bierensdoor not. de Vos het fraaie hof met boomgaard, bouw en weiland van den heer Jacob Blok. En voor dhr. Joh. de Jonge een arbei derswoning, schuur en tuingrond, achterweg 471 cA. Zaterdag 9 Jan. Borqele, voor den ambachtsheer door not. v. d. Kloes 9 uur aan den Westeerd- schen dijkaan den Bosselschen dijk hak hout; in weide van Hoondert 40 canada's; 80 olmen aan Groeneweg; hakhout enz. Dinsdag 12 Jan. Oostkapelle, in bosschen vaD West- hove door not. Loeff 1 uur geslagen esschen, eiken, berkenkaphout, 8 olmen enz, Woensdag 13 Januari. Middelburg, ook Donderdag door not. Tak 10 uur wijnen, likeuren, cognac, enz. Inl. de Groot en Hondius. Donderdag 4 Maart. lieer Arendskerke, Nieuwe Craay- ert uur bij B. Remijn door not. mr. Liebert en de Ronde Bresser inspan als: Donderdag 11 Maart. Rilland, Mairepolder bjj J. Blok ..uur door not. mr. Liebert en de Ronde Bresser inspan als: Woensdag 17 Maart. 's Heer Arendskrrke, Noord Craay- ert door not. mr. Liebert en de Ronde Bresser uur by A. Louwerse inspan als apesaam—mmmB Tot ons aller diepe smart werd heden van mijn en mijner kinderen, behuwd- en kleinkinderen zijde door den dood weggenomen mijne geliefde Echtgenoote, Moeder en Grootmoeder ADRIANA BACK in den ouderdom van ruim 73 jaren. Dat haar heengaan vrede was le nigt ouze smart. STEVEN VAN WEELE. 's Heer Arendskerke20 Dec. 1896. Voor de vele blijken va.n belang stelling, zoo van hier als elderr ondervon- dsn bij het overlijden onzer geliefde Ouders J. KOEMAN EN ECHTGENOOTE betui gen wij onzen oprechten dunk. Nisse, 28 Deo. 1896. Namens de KinderenBehuwd- en Kleinkinderen. Voor de vele blijken van belang stelling bij het overlijden van onze ge liefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder ondervonden betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam A. PIETERSE. Koudekerk e, 25 December 1896. Allen die ons hunne deelneming betoonden bij het overlijden van onzen geliefden broeder en behuwdbroeder, den heer ALBERTUS GIDEONSE te Batavia betuigen wij onzen dank. Amsterdam DE ki>JCKE-Gidbonse. Amstei dam, A DE KIJCKE ifj/,, M. HONDIUSGideonse. Middelburg, c_ H0NDms> Allen, die iets te vor deren hebben van- of verschuldigd zijn aan de naleii8chap var. wijlen den heerMARINUS DEES, gewoond hebbende en overleden te Wissekerkegelieven daarvan ten spoe digste opgaaf te doen aan den beer A. CEVAAL, Onderwijzer te Tiel. De Notaris A. M. TAK zal op des namiddags te één ure op bet bofsteedje bewoond door Jac. Östé, aan den straat weg bij B r i g d a m m e, in het openbaar 1 Hit, 2 baatgevende Melk koeien, 1 Melkschaap, 3 Geiten, 13 Kippen en 1 Haan, 1 drieling Menwagen, 1 Kar op Veeren, Turk, Handblok, Snijbak, Stampbak, Windmolen, Kooktoestel, 2 Kruiwagens, Tobben, Kisten, Hor den, Staken, Érwtenrijs, 30 Broeira- men, vroege Zetaardappelen, Tuin zaden, Hooi, Mangels, de Mestput, Landbouw-, Meikers- en Zolderge- reedschappen, MEUBELEN, waar onder eikenhouten Boogkabinet, Bed met toebehooren en meer andere goederen. De Notaris J. W. VERHl LST zal op in de gemeente Oostkapelle, in bet a. des voormiddags te 10 uren, op de buitenplaats „Huis ten Duine", b. des namiddags te 1 uur, op de buitan- plaatsen „Duinbeek", „Berkenbosch" en Eikenoord", gaschikt tot Werkhout, Vaamhout eu Mutsaards. De Notaris HUVERS is voornemens om des namiddags 2 uur, in de herberg „de Roode Leeuw" te Domburg, in het open baar te Een sedert enkele jaren nieuw gesticht en tot alle bedrijven geschikt te Domburgaan de Dorpstraat, wijk E no. 13, welk onroerend goed behoort tot den faillieten boedel van S. A. VAN KEULEN, en waarin het schoenmakersvak werd uitgeoefend. Breeder hij biljetten. Bezichtiging 4 en 5 Januari a. s. van 102 uur. Nadere nlichtingen geeft de Notaris. Notaris L. E. A. LIEBERT te Kapelle zal op ten verzoeke van Mej. de Wed. M. FER- DINANDUSSE te Wemeldinge, I. des voormiddags 11 uur te Wemel dinge, in de herberg van M. Kor- stanje SIMM onder Wemeldinge in Hovijhoek en Stelhoek, IN PERCEELEN: 2. des namiddags 2 uur te Kattendijke, in de herberg van H. Vermaire onder Kattendijke in Iiijmershoek, IN PERCEELEN. Pachters zijn verplicht twee borgen te stellen. Alles breeder bij biljet omschreven. De Notaris Mr. JAN LOEFF zal des namiddags om 1 uur, in de Bosschen van VVesthove onder Oostkapellein Lt openbaar ^11# geslagen Esschen-, F.iken. en Berken Kaphout, 6 0|. m mboomen, geschikt voor Werkh nit, Olmen Takhouj en Denneslammetjes. De ondergeteekende geeft aan zijne kj gunstigers te kennen dat hij zijne heeft overgedaan aan zijn zoon, hun dank zeggende voor het geschonken vertrouwen beveelt hij zijn zoon minzaam aan. H. L. MEIJERS Sr. Bovengenoemde GROF-, HOEF- en EA CH ELSMEDERIJ met 1 Januari a. j overnemende, beveelt zich de onderge teekende minzaam aan, hopende door eene soliede bediening zich het vertrouwen van een ieder waardig te maken. Serooskerke, Dec. '96. H. L. MEIJERS Jr. Ondergeteekende bericht dat het TOTAAL IS UITVERKOCHT. - Bestellingen vóór 24 Dec. ingekomen zijn of worden uitgevoerd. wordt van nu af geleverd tegen f—.30, in nette lijst voor fl.10. K. LE COINTRE Uitgever te Middelburg- van GOES naar G A PI N G E, al Act f HOUT en IJZERWERK van een MULES benevens 5 MAALSTEENEN,gelieven hier van prijsopgaaf te doen voor of op 2 Januari aan A. P. DE GROOTE, Nieuw- vliet of aan N. VERHULST, Gapinge. J. COEDBLOED, Noordstraat, Middelburg. per flesch. Roode en Witte Anijs 45, 50, 60,70, Anisette 75, 80, 85, Idem dubbele 90, 100, 110. Liefde 55, 60, 65. 70, 80 en 90. Framboztnlikeur 55, 60, 70, 80 en 90. Citroenlikeur 60, 65, 70, 80, 90. Roode en Witte Curasao 60, 70, 80, 90 en 100. Persico 60, 65, 70, 80, 100. Punch 75, 80, 90, 100, 110. Rum-punch 110, 120, 130. Crème de Vanille 60, 70, 80,90,100. Crème de Roses 60, 70, 80, 90,100. Brandewijn 675, 70, 80,90,100. Jenever 575, 60, 60, Cognac 75, 80, 100, 190, Idem fijne 130, 150, 160,190. Jamaica-Rum 110, 120, 130 en 110, Zeeuwsche Boerenmeisjes Vs fi- 55, i/, fl. 100. Commissarissen van den straatweg SE ROOSKERKE—VROUWEPOLDER zullen Tt gaderen tot afkoop van tolreoB voor 189 7, in het Gemeentehui» tt Serooskerke (W.) den 30sten Decem ber 1896 des voormiddags van 9 tot f 12 uren. COMMISSARISSEN zijn onze BESTE GROVE van af 1 Januari 70 Cent per H.L. vrij thuis a Contant. GOES. van den voor den heer CORNELIS VAN DAli^ Jz. te Cortgent, zul plaatshebben op H. ROELOF, Notaris. Om dadelijk in dienst te treden zich aan, iemand bekwaam in het v&kw4 Brood-, Beschuit- en Kleingoe°' bakkersknecht, P.G. voorzien vaa goede getuigen, adres met franco Brieve11 onder de left. L. C. boekh. D'HFIJ t8 Middelburg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2