1* een Hé en Er, üis en Er BOUWLAND, een HOEFJE, H. 3 pereeelen BOUWLAND I Patent* JAGE een puike vlugge Heeren Landba De flollandsclie Hy Ren Huishondst De Arbeiderswoning Uit de hand te koop föi Brood- en Beschuit bakkerij, Urliug's Een Sprir HH.Landb een Schoenma Ingezonden Stukken. Leestafel. MARKTBERICHTEN 4' Maandag 28 December 1896, v e i' k o o p e n Openbare Verkooping nieuw Huis met dito Schuur, verdere Gebouwen, Tuin en Erf, Boomgaarden, Wisschenbosch, Bouw- en Weilanden, uit de baud te koop. met Schuur en Tuingrond, openbaar verkoopen geslagen Esschen-, Elzen- en Berken Kaphout; en geslagen Esschen-, Elzen- en Berkenkaphout, Boom stammen, Donderdag 7 Januari 1897, I Doutlerdag 7 Januari 1897, publiek verpachten voor 7 jaar: Openbare Verkooping Donderdag 24 December 1896, 1 LOOPVARKENS. Te huur met recht van koop: De Gri Kantcng, Goes is Vrijdag 2 en Zaferdag 26 Dcc te spreken van 9 3 uur ii.m. Jacob Als u Lijnkoekei ren uit de fabriek ren SPOORS en alhier of VLIEG Dordrecht, in for mei J. A. DEK! J. A. Zip enVai Voorts alle DRUll J. C. de I ra rij een bekwame Beschuitbakke: i 316,699 «tuks wild geschoten. Onder den buit van dien modernen Nimrod waren 111,190 fazanten, 89,401 patrijzen, 26,417 konijnen, 26,147 hazen, 2735 saippen, 1393 wilde eenden, enz., alsmede 97 wilde zwij nen, 12 buffels, 11 tijgers en rhinocerossen. Maandbericht no. 12 van het Nederl. Zendelinggenootschap bevat een verzoek van het Hoofdbes uur om een feestgave. Zaterdag mocht -H Genootschap 99 jaar worden. Geen jaar meer en het viert zijn eeuwfeest. Evenals in 1892 heeft de Com missie van Financiën er toe moeten over gaan de eigendommen van 't geuootsohap, geschat op f 48000 met f 32000 te belasten. Er is dus wel financiëele hulp noodig. De eerste bijdrage, groot f 1000, kwam van zendeling Hooker, die naar Indië te ruggaat. Deze broeder heeft zijn gift ver gezeld doen gaan van een krachtige op wekking om 't genootschap met giften van f 100 en meer of minder te verblijden. Ook bevat het maandblaadje een korte levensbeschrijving en een goed gelijkend portret van Zeudeling Hoezoo, die 2 Juli 1896, juist 2 dagen voor zijn 70steu ver jaardag, van zijn post werd afgelost. Hy was een man met groote gaven, die door veelzijdige kennis van 't Chi- neesch en Maleisch, zoowel voor vele Chi- neezen als voor Javanen ten zegen mocht zijn en eerbied afdwong door zijn diep ernstige persoonlijkheid. Te Modjowarno, waar hij den te vroeg ontslapen Jellesma een tijdlang verving blijft zijn naam in gezegend aandenken. Omtrent zendeling Kruijt een uit de bekende, tevens beminde, familie die op Modjowarno met zooveel zegen heeft ge arbeid en nog werkt deelt het Verslag mee dat hij in zijn verloftijd ijverig bezig is overal belangstelling te wekken voor de Zending. „Hij spreekt en verhaalt en, laat met zijn sciopticonzien van het werk der Zending en is bereid een en ander te doen bij allen die hem uitnoo- digen. Wij verheugen ons dat zijne gezondheid hem toelaat veel te doen". Zending der Broedergemeente in Suriname. Aan 't jaarverslag ontleenen wij 't vol gende. Terwijl 't vorig verslag nog 't af sterven meldde van Br. Cröger, moet ook thans weder van 't heengaan van arbeiders 't eerste bericht gedaan worden de B.B. Naschke en Bauch werden in den bloei hunner jaren weggenomen, nog in '95, en in '96 ging Zr. Schmiodeckev. Calker naar 't Huis des Vaders. Anderen moestsn om ziekte hun werkkring tijdelijk verlaten. Br. Kersten breidt zijn arbeid lan^s de Marowijne uit. Een grijs opperhoofd aan de Paramacca ontving den Doop. Ook onder de koelies (Javaansche knechts) wordt door twee evangelisten, zelf bekeerde koelies, gewerkt. Een 7-tal hunner werd bp de Gemeente gevoegd. Ia 't geheel nam 't zielsntal aer gemeenten met 586 toe. School- en kerkbouw eischen veel uitgaven en hiervoor wordt geldelijke steun gewenscht. Met leedwezen wordt aan 't heengaan van den Gouverneur Mr. Yan Asch van Wijck gedacht, die steeds toonde den arbeid der Zending een warm hart toe te dragen. Aan andere mededeelingsn zij nog dit ontleend. Beide overleden zendelingen stierven te midden van hun werk. Met name Br. Bauch werd door zijn trouwe Boschnegers diep betreurd. Ten einde de schuld, die ton vorigen jare de Broedergemeente drukte te delgen, werd ook in Guyana de hand aan den ploeg geslagen en f 3274 samengebracht. De be noeming van Johannes King tot Groot opperhoofd der Matoearissn zijn kort daarop gevolgde krankheid hebben we, als we ons goed herinneren, reeds vroeger medege deeld. Twee zendelingen kwamen in dit jaar in Suriname aanW. F. Illg en S. B. Prellwitz. Over den Doop van 't bovenbedoeld opperhoofd, Apensa, hooren wij nog een en ander. Hij, granman der Paramacca-negers liet Br. Stern tot zich roepen. Hij voer er heen. Onderweg viel een slang zyn vaar tuig aan, doch werd afgeslagen, en hij vond gelegenheid zyn roeiers te wijzen op den God, die hen bewaarde. In A pensa's kamp was nog veel afgoderij te zien, of schoon hy er niet meer aan meedeed. Hy wenschte, door een evangelist onderricht van den weg des heils, gedoopt te worden, en luisterde met groote belangstelling naar Br. Stern's nadere verklaring en vermaan. Toch was hij nog niet gansch van het heidendom los. Hy droeg een amulet om den hals, en stond dat bereidwillig aan den prediker af, doch toen deze 't ding dichtknoopte, verzocht Apensa hem dit niet te doen; immers dan voerde hy zijn ziel mee, die daarin vastgebonden was, en dan zou de booze geest hem straffen. Doch ten slotte opende de Heer zyn oogen en zocht hy in ootmoedig gebed vergeving ook voor deze dwaasheid. Eigener beweging vernietigde hij al 't afgodisch tuig in zijn kamp en wekte ieder ©p, met hem den Doop te begeeren. Hy ontving dezen, en daarbij den naam Petrus. Moge hy voor zyn hei- densche stamgenooten een licht zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie. Stakkeu nordeu in geen geval terug^enoncUn. Mijnheer de Redacteur In het by voegsel van „de Zeeuw" van Zaterdag 19 December 1896, komt een bericht voor, dat ik meen, niet zonder eenige opmerking mijnerzijds te mogen laten passeeren. Het betreft (nl. de mededeelingen van uw verslaggever uit Hoek, betreffende het optreden van den zendeling Kruijt in die gemeente. Zooals gij weet, maakt de lieer Kruyt by zijne mededeelingen omtrent den zen- dingsarbeid te Modjewarne tevens gebruik van een sciopticon. En als nu iemand dit verslag van uw correspondent uit Hoek leest, dan krijgt hy een zeer treurigen indruk van de daar gehouden bijeenkomst. En bij nader onderzoek is my ook ge bleken, dat die avond-bijeenkomst niet ge slaagd is. Maar ik wensch als een woord van pro test hier neer te schrijven, dat dit rriet de fout is van den heer Kruyt, maar de fout van de saamgekomen menigte te Hoek. Want immers hier in Zaamslag is de heer Kruyt ook geweest; en voor een stamp volle kerk van oirea 800 menschen, heeft hij zijn sciopticon vertoond, en naar aan leiding daarvan zijne mededeelingen ge daan. Niemand verliet de kerk; integen deel er was de grootste aandacht, en-blijk baar was de geheele vergadering onder den indruk van hetgeen men zag en hoorde. Wij hadden tevens eene belangrijke col lecte voor de Zending. Dat in Hoek deze avond-bijeenkomst niet is geslaagd, getuigt tegen degenen, die in de kerk waren, voor zoover zij zieh niet gedragen hebben zooals het behoort. Niemand late zich door het bericht uit Hoek weerhouden, om den heer Kruijt te gaan hooren, of hem uit te noodigen eene spreekbeurt met sciopticon waar te nemen. Zeggen nu de menscken in Hoek: „dat behoort niet in de kerk", dat moeten zij weten; maar ik zie niet in, waarom wij in het Godshuis niet onder beelden mogen aanschouwen de groote dingen, die de Heere der Zending in Modjowarno heeft gedaan en voortgaat ts doen. En ik neem gerust de verantwoordelijkheid op mij, niet alleen dat ik den heer Kruijt heb laten optreden in mijne gemeente, maar ook dat ik de oorzaak ben, dat de heer Kruijt overal in het vierde en vijfde district is opgetreden. Ik meende aldus een goed werk te doen in het belang der Zending, en meen dit nog. Wie uw verslaggever is te Hoek, weet ik niet zeker, misschien wil hy zelf later zijn naam wel eens noemen. Maar zijn verslag draagt geen vriendelijk ka rakter. Zooals hij doet spreekt men niet over een man als Kruyt. Over een man, die zyn leven geeft in den dienst des Heeren op Java; en reeds 11 jaar daar trouw heeft gearbeid, wordt niet aldus ge sproken „Doch de heer Kruyt is „geen redenaar, geen aangenaam causeur „zelfs. Schoon hij eene krachtige stentorstem „bezit, en onze taal zuiver en vol spreekt, „is hij moeilijk te volgen". De heer Kruijt geeft zich niet uit voor een redenaar of een aangenaam causeurde heer Kruijt stond daar niet om met zijn gaven en ta lenten te pronken. Begreep uw verslag gever het niet, dat t de heer Kruijt daar stond als een getuige des Heeren, en met geen ander oog aerk, dan om ons iets te vertellen over de Javanen, en ons alzoo duidelijk te maken de groote daden Gods onder die arme heidenen? En wat bedoelt nu eigenlijk uw ver slaggever met dit bericht? Waarom nu juist iets van Hoek verteld wat de reputatie van die gemeente my ns inziens benadeelt Indien uw verslaggever onbevooroordeeld deze bijeenkomst had bijgewoond, dan had hy een ander bericht geschreven, en een jammerklacht aangeheven, dat een avond, die zoo sehoon had kunnen zyn, en de harten had kunnen stemmen tot aanbidding van den eenigen Naam onder den hemel gegeven tot zaligheid, dat zulk een avond op dergelijke wijze werd bedorven door de bekrompenheid en oppervlakkigheid van degenen, die de rust verstoorden. Uw verslaggever eindigt met de vrome verzuchting: „Moge het echter waar zijn, „wat de heer Kruyt mededeelde, dat Mod jowarno eene stad is op een borg en een „licht in de duisternis". Maar dat behoeft niet meer waar te worden, dat is waar. De gemeente te Modjowarno staat daar als eene krachtige getuige van het Evangelie, zoowel voor Europeesche als Javaansche heidenen. En aan dien arbeid daar is de naam der fa milie Kruijt onafscheidelijk verbonden. Een ieder, die geen onbekende is op het gebied der Zending, weet dat. God geve broeder Kruijt een rijk ge- zegenden tocht door ons vaderland, gelijk die tot dusverre reeds zeer gezegend was. En als hij straks naar zijn arbeidsveld terugkeert, dat God hem dan nog vele jaren spare, en door hem blijve werken de wonderen Zijner liefde en macht. Ontvangt mijnen dank, heer Redacteur, voor de plaatsing van dit mijn schrijven. Met de verschuldigde gevoelens enz. enz. A. M. KNOTTNERUS, Predikant der Ned. Hervormde gemeente te Zaamslag. Zelfzucht en zelfverloochening door Prof. P. Biesterveldmet 3 bijlagen. Kampen J. H. Kok. Wie op de hoogte wil komen met de bedoeling van den Ned. Bond van J. V. op Ger. Gr., in welker jongste jaarverga dering genoemde rede werd uitgesproken, die make kennis met dit geschriit, en de daarachter gevoegde Bijlagen wat bedoelt de Ned. Bond enz. door Oosterbaan; en nog een kort woord van twee Kamper professoren. Timotheus, Geïllustreerd Week blad voor Jongelui red. H. C. Voorhoeve; uitgever J. N. Voor hoeve Dunne Bierkade 32 Den Haag. Dit Tijdschrift blijft goed zyn best doen. No. 12 bevat een zeer belangrijk opstel over Chicago. De fraaie plaat daarby geeft een levendige voorstelling van het drukke verkeer in deze wereldstad. De uitvoering voldoet uitstekend. Schoon wel wat laat, vestigen wij nog de aandacht op onderstaande uitgaven van de Weesinrichting. De Scheurkalender voor 1397 op schild, gezichten op Neerbosch bevattende. De Maandkalender. De Weezen Alma nak. De Almanak voor de jeugd. Allen goede oude bekenden. Dora's vergissing, van A. L. O. E., ver taald door A. van Üs. Ook dit boek in prachtband verdient zeer de aanbeveling als Kerst- of Nieuw jaarsgeschenk. De schrijfster weet alge- meene-, huiselijke en gemoedstoestanden op praotische wijze saam te vlechten met veel en velerlei uit de Schriftmet name de Tabernakel, de Wetten, de Melaatscli- heid enz. onder Oud-Israel. 't Is een hoogst leerzaam boek. De Godsdienst van Hiram Golf. Hiervan verscheen en 2e druk. Wel een bewijs dat dit indertijd ook door ons beoordeelde boek vele harten gewonnen heeft. In de Woestijn. Een verhaal uit het leven der Protestanten in Frankrijk vóór de Revolutie, door D. Alcock. Nijmegen P. J. Milborn. De naam van den schrijver, het volk waarover hy 't heeft en't tijdperk waarbij hij den lezer bepaalt, zyn zoovele waar borgen dat hier iets goeds wordt aange boden. En dat is 't ook. Het is een aan doenlijk verhaal uit die rijke met bloed geschreven bladzijden van Gods Volk in de Ce vennen in welk verhaal de schrijver weer eens een blik gunt in 't hart der vervolgden, op hun deugden en gebreken, hun lief en leed, hun worstelingen en ge beden. Een blik ook in het hart der martelaren, evenzeer met hunne gebreken. Majal de prediker, Meniet en Desjours die „geen martelaar" wilde heeten en toch de kroon eens dragen zal, zij ziin drie typen waarin zich de opklimming in de genade ook voor het martelaarschap vertoont. Het zijn geen engelen en de vervolgers zijn geen duivelen die de schrijver teekent, het zijn menschen en 't is historie. En wie ze leest, verbaast zich niet dat een zoo ontzaglijke storm als de revolutie van '89 noodig was om Frankrijk te ont doen van deze zonde der geloofsvervolging en van de macht eener kerk „die dron ken is van het bloed der heiligen." Nog gaf bovenstaande drukkerij uit werkjes van Hana, Van Koetsveld, de Zwart, e. a., en alles is keurig van uit voering, als naar gewoonte. Maandag 28 Dec. Ylissiugcn, 2 uur ten Raadhuizc het onderhoud der gemeentegebouwen in 6 pereeelen als le ondorhoud gebouwen 2e kaaimuren, beschoeiingen, bruggen; 3e schoolgebouwen 4e onderhoud kachels 5e vervoer van vrachten; 6e schilderwerk- Bestek ter inzage ter secretairie. Aanwij zing 23 en 24 Dec. Dinsdag 29 December. middelburg, 1 uur Gewestelijk bestuur levering papier en drukwerken voordo prov. griffie over '97, '98 en '99. Sas van ten 2 ure door Kerk voogden der N. H. Kerk hot afbreken dei- bestaande en het opbouwen eener nieuwe pastorie. V LISSEN GEN, 22 Dec. 1896. Boter f —.95 a fl.05 per kilo. Eieren f6.— a f—- per 104 stuks. GOES, 22 Dec. 1896. Tengevolge der weersgesteldheid en der op handen zijnde feestdagen was de aanvoer en handel van geringe beteekenis. OudeTarwefa f—-. Nieuwe Tarwe f6.- a f6.50. Rogge f4.10 a f4.20. Win- tergerst f 4.10 a f4.50. Zomergerst 13.80 a f4.10. Haver f 2.50 a f3. Bruineboonen f7.- a f7.50. Paardenboonen f5.- a f 5.20. Koolzaad f .- af - .-.Groene Erw ten f 6.50 a f 7.25. Versche Boter f .40 a f —.50. Eieren f 1.15 a f 1.40. OOSTBURG, 23 Dec. 1896. Oude Tarwe f-.— a f—Nieuwe Tarwe f 6. - a t 6.60. N. Rogge f 4.60 a f 4.80 N Wintergerst f 7.-af 7.25 per honderd k lo. Zomergerst f 6.50 a f 6.75 per honderd kilo. Haver per 100 kilo f6.— a f 6 25. Kookerwten f6.- a f6.50. Erwten f5 75 a f6.—. Paardenboonen f5.60 a f6.— Koolzaad f a f Waar 't niet er bij staat, is de pry's per H L. 'Nd'M8TV"\A.s\ jn Zoo de Heere wil hoopt den 2en vv 3» Kerstdag de heer PIETER BREEL ^<j zijn 70sten geboortedag te herdenken. EEN VRIEND. i 1 Middelburg, 26 December 1896. gk De Heere verblijdde ons met de geboorte van een welgeschapen Zoon. M. QUAKKELAAR en Echtgenoote. Goes, 22 Dec. 1896. Na een langdurig lijden overleed beden in den ouderdom van 49 jaar en 10 maanden onze geliefde Echt genoote en Moeder, Behuwd- en Grootmoeder GEERTRU1DA KOUSTANJE. Die haar van nabij gekend hebben zullen beseffen wat wij in haar ver liezen. GERARD DE LEEUW, KinderenBehuwd- en Klein kinderen. Oudelande, 19 Dec. 1896. Tot ons aller diepe smart werd beden van mijn en mijner kinderen, behuwd- en kleinkinderen zijde door den dood weggenomen mijne 'geliefde Echtgenoote, Moeder en Grootmoeder ADRIANA BACK in den ouderdom van ruim 73 jaren. Dat haar heengaan vrede was le nigt onze smart. STEVEN VAN WEELE. s Heer Arendskerke, 20 Dec. 1896. Allen, die iets te vor deren hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalenscbap var. wijlen den beer MARINUS DEES, gewoond hebbende en overleden te Wissekerke, gelieven daarvan ten spoe digste opgaaf te doen aan den beer A. CEVAAL, Onderwijzer te Tiel. De Notaris PILAAR zal des voormiddags te 11 uren te Wemeldinge, in de herberg bij M. Koüstanje, voor de erfgenamen van Joost Ruisaard, in de gemeente Wemeldinge h. a. c. lo. In Zwaakhoek, groot .24.41 2o. In Oosthoek, groot .50.20 3o. In Hoogkamerhoek, groot .31.80 te BIEZELINGE, ten overstaan van Notaris J. DE VOS, te Middelburg, op Vrijdag 8 Januari 1897, 's morgens half elf, in de Parochie- herberg van W. B i ekens te Biezelinge, A ten verzoeke van den eerzamen Ja cob Blok aldaar van: as op het dorp Biezelingekad. gem. Kapelle, Sectie E no. 506, benevens alles gunstig gelegen te Biezelinge en onder Vlake bij Biezelinge, kad. gem. Kapelle, Secfi# F nos. 506, 245, 241, 240, 432, 282, 281, 279 en 278 en gem. Schore Sectie A nos. 26, 28, 29 en 30, totaal groet 6.8889 H.A. Te veilen bij combinaties en in 13 bij biljetten en notities en locaal aan te geven pereeelen. Alles tot 4 Januari 1897 geheel en in gedeelten Groot gedeelte van den koopprijs kan tegen le hypotheek op het te veilene gevestigd blijven. B. ten verzoeke van den Heer JOH. DE JONGE te Biezelinge, van aan den Achterweg te Biezelingei groot 4.71 Aren. Informatiën en notities worden verstrskt ten kantore van den Notaris. De Notaris J. W. VERHULST zal 0p Dinsdag 5 Januari 1897, in de gemeente O o s t k a p e 11 e, in het a. des voormiddags te 10 uren, op de buitenplaats „Huis ten Dnine", b. des namiddags te 1 unr, op de buitan- plaatsen „Duinbeek", „Berkenbosch" en „Eikenoord", gaschikt tot Werkhout, Vaamhout eu Mutsaards. De Notaris J. W. VERHULST zal op des avonds ten acht uur, op de bovenzaal van de Sociëteit „de V ergenoeging" op de groote Markt te Middelburg, publiek presenteeren te VERKOOPEN in de Nieuwstraat te Middelburg wijk G No. 228. op de Heerengracht te Middelburg wijk M No. 32. Voormelde onroerende goederen zijn daags vóór en op den verkoopdag te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des na middags van 2 tot 4 uur, op vertoon van een permissiebiljet met verdere inlichtings/i verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. n f Notaris L. E. A. LIEBERT te Kapelle zal op ten verzoeke van Mej. de Wed. M. FER- DINANDUSSE te Wemeldinge, des voormiddags 11 unr te Wemel' dinge, in de herberg van M. Koe st anje onder Wemeldinge in Hovijhoek en Stelhoek, IN PERCEELEN. 2. des namiddags 2 uur te Kattendijke, in de herberg van H. Vehmaiee: onder Kattendijke in Rijmershoek, IN PERCEELEN. Pachters zijn verplicht twee borgen te stellen. Alles breeder by biljet omschreven. te NIEUW- EN ST. JOOSLAND en le ARNEMUIDEN, ten overstaan van den Notaris J. DE VOS le Midelburg, op a. 's morgens te 10 uren te Nieuw- en Sint Joosland aan de „Roode Leeuw" en b. 's middags te half een ure te Arnemuiden bij het Station en bij Maaetense van als Platen, Planken, Delen, Ribben, Latten enz., benevens eene partij groot 1180 Centiaren, te 's Gravenpolder, aan den Grindweg. Te bevragen hij den eigenaar-bewoner A. C. C. VAN OVERBEEKE. eene beklante te Middelburg. Br. fr. lett. A. B. Post kantoor te Middelburg De onderlinge Vee is de eenige die de v o 11 terugbetaalt, en ook tegei De „ALMELO" be Landbouw- en Luxepaard De gemiddelde jaar afdeelingen, 4 pCt. voor d De jaarlijks toeneme Op einde 1893 liepen 1894 1 l 1895 n 1896 loopen 9 Dagelijks worden o Eenvoudige, zaakkuj gevestigd zijn, aangesteld Almelo. Commissarissen zijn DEN ELST, Industrieel t( Landbouw-Mij. te Wierden Graaf VAN LIMBURG S Reeds meer dan 50 jart aan iedere concurrentie he Koog aan de Zaan. TE KOOP GEVRAAGD zen, die niet doodelijk z Adres: Boekh. D'HÜIJ. TE KOOF geschikt onder en voor de ki bij D. WILDEROM, winkel Korte Noordstraat, verstrekt gelden onder ei| verband. Middelburg. JXieuwji 100 NET BEDRUKTE N vanaf 35 cel tot uiterst concurreer! L. P. v. d. Spiegelstr., G te bekomen bij J. WISSI te bêspreken, prijs 1 guide TERMAN, Eversdijk, Bie NOG EENIGE PLAA' BEL: ear STALLir Penninghoeksingel by de L. J. P. MAi M Wordt gevraagd, wege heid, met 1 Maart by P. D. MARIJS, Axel Met Maart benoodigd, P. G., hij L. W. VAN HAL middelbaren leeftijd, P. Jmreau „Volksblad", Vli

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2