NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 87. 1896. SoniMag 24 ükmfier. ifftfo jaargang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Uit de Pers. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pi0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens Kerstleeest verschijnt Vrijdag geen no. van ons Blad. HOMOEOPATHIE! Dat aan |een onzer universiteiten nog geen leerstoel in homoeopathic is, -wijt de Standaard aan de vrees voor concurrentie. Het blad verwacht dan ook alleen veran dering in dien toestand wanneer een minis ter optreedt, die den moed heeft ten deze nit eigen lectuur of ook door den dienst onzer consulaire diplomatieke agenten zich over den stand der homoeopathic in het buitenland te laten voorlichten. Thans kiest de regeering partij in een zuiver wetenschappelij k vraagstuk, waaraan nog het volgende nadeel verbonden is Wie te onzent de homoeopathie wil toe passen, ziet zicb genoodzaakt voor zijn studiën zich dubbele moeite te getroosten. Hij moet toch eerst als gewoon allopatisch dokter optreden, en door een examen zich het brevet als arts verschaffen. En dan moet hij naar Budapest of naar Amerika gaan, om nog afzonderlijk zijn homoeopa- tiscke studiën te voltooien, en zich daar voor een geheel nieuwe bibliotheek aan schaffen. Komt hij dan hier, dan mist hij al dien steun, dien de allopathie op offi cieel terrein biedt. Hij vindt gean goede apotheek. Hij mist zijn hospitaal. Hij heeft moeite bij consult, Gok wordt hij door zijn confraters meest met schele oogen nagezien. Bij den Standaard staat proefondervin delijk vast, dat er genezende kracht van de hoogste orde schuilt in de homoeopathie, al waardeert het blad ook de allopathie op haar terrein. Het wil dan ook alleen protesteeren tegen partijdigheid in het gou vernement „Het is eisch van recht en billijkheid, dat het Rijk beginne met althans aan éone Universiteit een homoeopatische leerstoel te plaatsen. En aan dien eisch kon te eer voldaan worden, overmits de homeeopatische school geen eigen therapie of geneesmethode voorstaat". Als voorbeeld wijst het blad op Ameri ka, waar men niet minder dan 10 homoe opathische faculteiten, met homoeopathische hospitalen, met niet minder dan 1560 stu denten bezit, terwijl reeds 7868 doctoren van deze „colleges" gepromoveerd zijn. En eindelijk doet het blad uitkomen, dat het ook in het belang van de lagere volksklasse is, daar de homoeopatiiche ge neesmethode niet één vierde kost van wat de allopatische eisoht. Merkwaardig is 't stuk in de Standaard van een allopathisch geneesheer, dr. den Houter, in antwoord op 't bovengenoemde van de redactie. Wij ontleeneu er 't vol gende aan „Laat mij mogen beginnen met de ver klaring dat ik uw verlangen met alle macht ondersteun en het zou toejuichen indien aan onze universiteiten gelegenheid bestond om de studenten met theorie en practijk der homoeopathie hekend te maken." Dan wijst hij op een uitlating van dr. Arthur Sperling te Berlijn dat de homoeo pathie rijp is niet om onderwezen maar om onderzocht te worden. Maar doet vervolgens gul bekentenis van de onvol doendheid der allopathie in de practijk. „Tot hun eigen schade leeren de stu denten aan onze hoogescholen niet wat de Homoeopathie werkelijk is; en ik weet eigen ervaring hoeveel moeite het kost, de leemte die zich zeker laat ge voelen, eenigermate voldoende aan te vul- len. Jffen komt van de Academie "met ge voelens, die mogelijk een weinig meer symp8thie en iets minder voorname min achting konden bevatten. Men maakt iu de practijk vroeger of later kennis met de Veronachtzaamde geneesmethode, ziet in enkele gevallen ontwijfelbaar succes, toornt over eigen therapeutisch kennen en kunnen en staat er dan zoo licht voor bloot tot een ander uiterste te vervallen, de homoeopathie te overschatten en als de eenig goede geneesmethode te gaan be schouwen." Opmerkelijk is echter dat deze allopaath openlijk uitspreekt in strijd met hetgeen allopathische professoren en doctoren steeds hebben beweerd, dat de homoeopathie in derdaad wetenschappelijke rechten heeft. „Het is onverklaarbaar, dat de dusge naamd ofïicieele medische wetenschap de homoeopathische therapie niet proefonder vindelijk onderzoekt, waar zij toch zooveel goeds van haar heeft overgenomen, en aan hare methode op enkele belangrijke punten alle reelit als wetenschappelijk moet laten wedervaren. Geen enkele methode veronderstelt zooveel medische kennis en vereischt zulk een geoefenden blik als de homoeopathie." Opmerkelijk is ook wat deze dokter van Hahnemann eu de homoeopathie van thans zegt. „De leer van Hahnemaun heeft een schoon verleden, en de naam van haar genialen stichter behoort genoemd te worden onder de groote geneeskundigen. Hij was het die onbarmhartig, met scherpen spot, de ge breken der geneeskunde van zijn tijd gee- selde, en, zij 't ook niet het eerst, de ware, rationeele, wetenschappelijke methode der artsenijmiddelen aangaf. „Ook de homoeopathie van thans heeft hare groote verdienstewij hebben het voor een deel aan haar te danken dat de oudere geneeskunde met reuzen schreden is voorwaarts gegaan, zoodat zij thans, in betrekkelijken en volstrekten zin, zoo veel hooger staat dan een eeuw geleden. Aan haar danken wij tevens som mige zeer goede geneesmiddelen, en haar zijn wij het verschuldigd dat het geven van velerlei en veel medicijnen gaandeweg in onbruik geraakt. „Wie hierop lettende, aan de leer van Hahnemann da toekomst voorspelt, heeft wellicht geen ongelijk." De schrijver merkt echter er bij opdat de homoeopathie een fout begaat, nl. van 't bijkomstige aan te houden, wijl zy niet geheel met haar verleden breken wil, ter wijl de oude school 't als ballast verwerpt. En waarschuwt voorts hij alle nuttigheid van homoeopathische huis-apotheken, dat de gereformeerden niet een nienwen afgod leeren aanbidden, niet in blind vertrou wen deze wetenschap volgen, noch op nieuwe medicijnen en andere medicijn meesters, hun geloof vestigen, laat Asa hun ten voorbeeld zijn. De schrijver spreekt er verder zijn verwondering over nit, hoe zij die gewoon zijn tot de kern der zaak door te drin gen, op dit stuk hunne beproefde methode hebben ter zijde gesteld. Deze laatste opmerking van den schrijver doet vermoeden dat hij wel een weinig generaliseert. Trouwens de homoeopathie heeft om verscheidene andere redenen de sympathie onder ons verworven. Niet 't minst dewijl zij naar dr. Kuypers herinnering aan diens ervaring in Frank- rijks Zuiden, le medicin des pauvres ver schaft. Maar ook waar men goede resul taten zag in tegenstelling met de andere methode, daar spreekt 't van zelf dat men zich aan zulk eeue bevredigende genees wijze ook in 't vervolg gaarne onderwerpt. Wij lazen overigens 't artikel van dezen allopathischen geneesheer met genoegen, al meenen wij, in strijd met zijne bewering dat de allopathie, zelfs door de meest aanmer kelijke verkleining der doses, nog geen enkele schrede tot de methode der homoeo pathie genaderd is. De kleinste hoeveelheid staat nog onein dig ver af van de geringst mogelijke ver dunning. Evenwel en hierop mogen wij als orgaan der publieke meening dan ook alleen Wij onderstreepen. Red. komen, het zou al heel wat gevorderd zijn, indien Homoeopathie en Allopathie gelijkelijk mochten worden onderzocht aan de Hoogescholen. Bekend zou allicht kunnen worden bemind. En de eene wetenschap zou de andere in de practijk kunnen aanvullen. Scherpenisse. Benoemd tot Gemeen te Secretaris de heer C. D. Bolier burge meester en tot Gemeente- Ontvanger de heer J. N. Oudesluis. Te Nieuwvliet is op 88-jarigen leef tijd overleden de heer Jacobus Kensla, de laatst overgebleven oud-strijder van 1830 in die gemeente. Als soldaat was hij in '30 ingedeeld bij de afdeeling die onder het bevel stond van Prins Erederik. Het waterschap Groede en Baanst zal ten behoeve van uit te voeren werken een leening van f 16000 aangaan, af te lossen in hoogstens 32 jaar. Krabbendijke. Daar de Zandweg ten westen dezer gemeente dit najaar met het drukke vervoer totaal is stuk gereden en deze betrekkelijk niet meer berijbaaris zal deze opnieuw worden aangelegd. In verband hiermede worden thans stap pen gedaan dezen weg te bestraten en een renteloos voorschot daarvoor van de provincie te verzoeken. Axel. Bij herstemming is gekozen tot lid van den gemeenteraad alhier de heer Petrus van Fraeijenhove cand. van eenige N. H. kiezers, met 155 van de 230 geldige stemmen. Op den heer P. de Putter J Zoon, cand. van vele antirev. kiezers, bleken 75 stemmen uitgebracht. Er stemden 236 van de 345 kiezers. Maandagavond was een portier van bet station te Rozendaal genoodzaakt tegen zijn wil op r#is te gaan. Hij had een telegram voor een reiziger en begat zich in een der personenrijtuigen en daar de trein zich in beweging zette kon hij het rijtuig niet meer verlaten. Daar de trein geen tussenenstations aandeed was hij verplicht de reis naar Vlissingen mede te maken. Moord ïe Amsterdam. Het blijkt dat de vermoorde juffrouw een dienstbode was, H. Beijer, die eenige boodschappen had te verrichten en o. a. in een der straten een rouwkaartje kocht om dat te zenden aan familie van de mevrouw bij wie zij diende. Zij had afspraak met haar beminde die meubelmaker is dat zy elkander zouden tegenkomen doch deze kon dien avond niet, wijl hy tot 10 uur werken moest. Het meisje had acht dagen te voren haar vader verloren; deze man was maanden lang ziek geweest en haar stiefmoeder had bijna alle voorwerpen van waarde moeten verpanden om op de been te blijven. Ook Hendrika, die veel voor haar ouders deed, had hare kostbaarheden beleend en 'tgeld daarvan gedeeltelijk in haar koffer geborgen, gedeeltelij k aan hare stiefmoeder afgestaan tot dekking der be grafeniskosten. Deze vrouw verliest in haar een groote steun. De politie heeft den koffer van 't meisje onderzocht en 't geld gevonden, zoodat de moord niet in verband staat met geldzucht. De verhouding tot haar familie, kennissen en aanstaande was uitstekend, zoodat ook daar de sleutel tot dit afgrijselijk geheim niet behoeft gezocht. Men begint al meer te gelooven dat hier een moord is gepleegd door een krank zinnige, en dat niet met een mes maar met een of ander scherp voorwerp; het kan ook glas geweest zijn. In het Friesche dorp Jubbega is het geloof aan heksen nog niet verbannen. Een bejaard man besmeerde op den dag waarop zijne vrouw was begraven, den drempel zijner hut met duivelsdrek, opdat de heks voortaan niet meer in zijn woning zou kunnen komen Maandag ging een jeugdige moeder van drie kinderen te Bolnes ia eene sloot aldaar de wasch spoelen. Na een paar uren afwezigheid werden de huren door het schreien der kinderen op hare afwezigheid attent gemaakt. Een onderzoek bracht aan 't licht dat de vrouw verdronken was. Hare emmers met waschgoed stonden nog op den kant, zoodat ongetwijfeld de vrouw door de gladheid te water is geraakt en zoo verdronken. Haar man was op 't werk waar hem de ontzettende tijding moest gebracht worden. Te Amsterdam is een koek- en ban ketbakker in staat van faillissement ver klaard, die tegelijkertijd fabrikant van olie en loog was. Een daglooner te 's-Grravenmoer heeft bij het bewerken van een perceel bouw land ruim honderd oude zilveren muntstuk ken gevonden. Bij een gevecht tusschen drie lich tekooien te Rotterdam, -werd een harer zoo ernstig aan het linkeroog verwond, dat zij dit waarschijnlijk zal moeten missen. Een knaap van 16 jaar te Leeuwarden pleegde inbraak in de directiekeet eener in aanbouw zijnde boterfabriehverbrak met een nijptang het slot van een kist waarin een geldkistje was verborgen, stal uit het kistje een som gelds van f177, begroef het geld uit vrees voor ontdekking en wierp het kistje in de vaart. En nog werd de knaap gevat en in arrest gehouden. Een deftig gekleede brillenkoopman heeft op onderscheidene plaatsen in Noord- Holland brillen van een paar kwartjes aan eenvoudige goedgeloovige lieden voor f 10 en meer verkocht. „Gedenkt de vogelen", nu het sneeuw kleed op de velden voor enze gevederde vrienden het zoeken van voedsel zoo moeie- lijk maakt. Dat een examinandus die onwetend zijn examinator vlegelachig bejegend heeft, op 't examen, zonder aan eenige wraakne ming te moeten denken, zakt, is mogelijk dat 't gebeurd is, vertelt ons de Arnh. Courant. Een jong Hagenaar, die te Delft voor eene staatscommissie examen moest doen, bevond zich op de reis daarheen op den tramwagen, die de lijn Bankastraat-Hol- landsehe spoor berijdt met een ééaig mede passagier, een hem onbekend heer. Op het Plein gekomen, liet het jonge- mensch in de nabijheid van een sigaren winkel ophouden en de tram wachten tot dat hij sigaren had gekocht en weder in gestapt was. Toen de medepassagier, die haast scheen te hebben, daarover den con ducteur zeer kalm eene opmerking maakte, antwoordde het jongemensch op een aan matigenden toon „ja, mijnheer, zoo doen wij dat nu hier in den Haag als 't u niet bevalt, dan kunt u uitstappen en verder wandelen." De ander zweeg. Toen nu het jonge mensch te Delft voor de examinatoren verscheen, ontwaarde hij tot zijn schrik onder hen ook den mede passagier. Het examen ging zeer treurig; op bijna elke vraag moest hij het ant woord schuldig blijven, en wanneer hij poogde te antwoorden raakte hij geducht in den war. Ten slotte maakte de exa minator de droge opmerking: „U schijnt zich in Den Haag beter op uw gemakte gevoelen dan te Delft, mijnheer." Een bejaarde alleenwonende aan toe vallen lijdende weduwe te Oudewater is Zondag met 't aangezicht voorover in een turfvuurtje liggende gevonden en op af zichtelijke wijze verschroeid naar het ziekenhuis overgebracht. Haar neus was bijna geheel verbrand. Men vreest voor haar leven. De bijna 72-jarige generaal Karei der Heijden, commandant van Bronbeek, bij Arnhem, heeft zich (volgens bet Han delsblad) verloofd met eene dame uit Dor- dreoht. Vrijdagmorgen brandden by een [fei len wind en strenge koude in het 107 M. hoog en 1.30 uur ten zuiden van Landeck gelegen dorp Fiiesz 27 huizen af, waaron der de pastorie en twee logementen46 gezinnen werden door dit onheil dakloos. Uit den wijden omtrek arriveerden zeven verschillende brandweerkorpsen, die echter niets konden uitrichten, omdat de straal- pypen en de zuigbuizen dichtvroren.Eerst tegen den middag slaagde men er in, den brand te beteugelen. In het geheele dal luidden de stormklokken. Vrijdag heeft in een mijn te Reschitza (Hongarije) een geweldige gasontploffing plaats gehad. Het myngebouw en de lift- toestellen voor de arbeiders zijn verbrand, doch de jkolentransportlif bleef gespaard. Tijdens het reddingswerk hadden nog drie kleinere ontploffingen plaats; niettemin slaagde] men er in, een aantal arbeiders aan het dreigend gevaar te ontrukken. Tot heden werden 60 lijken geborgen en 18 zwaar gewonden naar het hospitaal over gebracht. In de Italiaansche Alpen zijn in de laatste dagen door sterken sneeuwval Ver scheidene lawines neergestort. Te Simone op den weg naar Vaidieri werden ver scheidene werklieden onder de ontzettende ijs- en sneeuwmassa's bedolven en gedood Wij zitten hier niet alleen onder de sneeuw. Wat wij thans hebben is slechts een staartje van hetgeen onze oostelijke naburen reeds ontvingen. Vooral in de Eag- nes en de Ardennen heeft het zwaar ge sneeuwd. Te Spa ligt de sneeuw ter hoogte van 20 cM. in de straten. Buiten de stad zijn de wegen zoo goed als on begaanbaar geworden, daar op vele plaat sen de sneeuw ruim 50 cM. hoog ligt. Het verkeer tusschen de stad en het stati on wordt onderhouden door middel van sleden. Vele dorpen in de Fagnes evenwel zijn door ophooping van sneeuw bijna onbereikbaar. In de Ardennen sneeuwt het thans nog zonder ophouden. De wilde zwijnen verlaten, door den houger gedre ven, de krenpelbosschen en zwerven in geheele troepen door de vlakte. Zij wagen zich zelfs tot in de onmiddellijke nabijheid der dorpen en riehten op het veld de grootste verwoestingen aan. De wielerwoede moet te New-York zulk een hoogte hebben bereikt, dat, naar men bericht, de gemeenteraad het noodig heeft geacht het meevoeren op rijwielen van kinderen onder de 5 jaar te verbieden, op straffe van 10 dollar boete. Zaterdag a. s. zal het stoffelijk over schot van Pasteur, dat nu nog in de Nótre Dame te Parijs is, worden overgebracht naar het praalgraf, dat voor den beroemden geleerde is gemaakt in het Pasteurgesticht Omtrent den hongersnood in Britsch- Indië wordt het volgende gemeld. In de geteisterde streken is de laatste week geen regen gevallen. In de Punjab wordt in 7 districten ondersteuning verleend. In de Noordwestelijke provincies zijn proef- hulpstations opgericht en in zeven nieuwe districten armenhuizen geopend. De nood begint zich te doen gelden in Bengalen, te Khulna en Nadia en de vrees bestaat dat een gedeelte van Orissa ook zal be zocht worden. De bedeeling heeft plaats in zeven distrieten en het aantal bedeelden in Champarou alleen bedraagt meer dan 1200. In Burmah is alle hoop op een oogst in de droge streken vervlogen. Toch is tot nog toe slechts in drie districten hulp in geroepen. In de centrale provincies is de bedeeling in zes districten georganiseerd maar er werd nood verwacht in nog elf nieuwe. De laatste berichten uit Berar zijn minder gunstig. In de woudstreken van Akola en Melghat wordt hongersnood ver wacht. Graaf Grey, zoon en erfgenaam van den Markies van Ripon, is „een geweldig jager". Hij heeft sinds zijn 15e jaar, dat is van 1867 tot 1896, niet minder dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1