VOOR ZEELAND. iDinstfag 22 DccemBcc. iffdc faaügang. CHRISTELIJK- NIEUWSBLAD HISTORISCH I 1896. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p.0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN vaai 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Of men te Goes gelijk sommige bladen melden een afdeeling wil oprichten van d»n Christelijk historucben kiezersbond? Ons kwamen w«l geruchten ter oore, doch voor en aleer deze geruchten een vasten vorm hebben aangenomen, wenschen wij het geloof er aan nog een weinig op te schorten. Het getal voorstanders zal overigens uiterst gering zijn. Niet ongaarne zagen wij evenwel deze afdeeling verrijzen. Te meer nu ons ter oere kwam dat een tamelijk groote kies- vereeniging, aangesloten hij de Utrechtsche Commissie van Advies, moet zijn opge richt. Om het nu maar eens gemakshalve, met minder juiste bijnamen, nit te drukken, opdat de lezer» ons niet misverstaan, mel den wij Er is te Goes een groote kiesvereeniging „Voor Nederland en Oranje", door de te genstanders genoemd Kuyperianen. Er kwam er een bij die zich meer bij zonder interesseert voor de strooming Loh- manLohmanianen. Er wordt over gedacht (of gepraat om een afdeeling te stichten van den Bond waarvan Dr. Bronsrtld de leiding heeft: gemakshalve, door ons Bronsveldianen ge- heeten. jgjBij de verkiezing in '97, tenzij de Depu- tatenvergadering en genoemde Commissie van Advies 't weder eens mogen wordsm, wat wij van harte zonden wenschen, zullen de antirevolutionairen als Kuyper-, Lohman- en Bronsveldianen tegenover elkander staan. De krachten zouden dan kunnen gemeten worden. Het komt ons eshter voor dat de laatst genoemde partij, schoon wij haar een krach tiger toekomst durven voorspellen, dan de voorlaatstgenoemde, althans bi) de stembus van Juni geen groote krachtzal ontwikkeien. Met genoegen vernemen wij dat voor Patrimonium te VlissiDgen is opgetreden de heei H. J. v. d. Meer, lid der Staten, met eene „geschiedenis van 't ontstaan en de worstelingen der antirevolutionaire partij in den lande en in 't district Middelburg" en met eene „toelichting van de nieuwe kieswet". Eveneens met genoegen vernemen wij dat de rede met groote belangstelling werd aangehoord en vrucht droeg in de toetre ding van nieuwe leden. Wij kunnen 't verslag dier lezing niet opnemen, om geen voorgeval te scheppen met 'toog op andere dergelijke belangrijke politieke samenkomsten welke dezen win ter te wachten zijn. Wij hopen dat Vlissings voorbeeld overal elders, ook daar waar het politiek leven nog moet gewekt, navolging vinde. Ons is uit Zierikzee niets bericht omtrent plannen voor de verkiezing van een lid der prov. staten. De heer Fokker zal derhalve zonder strijd gekozen worden. Het kiesdistrict Zierikzee heeft misschien plan om zijne krachten te sparen tot de a. s. Juni-campagne. Alleen op die voorwaarde kannen wij er vrede moe hebben, wanneer aan deze tusschentijdsche verkiezing, de laatste ouder de oude wet, geen deel wordt genomen. Dan is het maar een reculerpour mieux sauteren kan men, wen straks de winter (net zijn winterkou en winterslaap veorbij is, van Zierikzee nog grootsche dingen tegemoet zien. Kan ook een moeder haar zuigeling Tergeten Een 17-jarige ongehuwde moeder, reizende met haar kind en vergezeld door haar zuster die chanteuse is, heeft te Rotterdam haar kind bij eene vrouw ter verpleging achtergelaten. Zij zou iedere week de verplegingskosten betalen, zeide zij. Zij zond echter geen geld, maar eene brief met 't bericht dat zij van haar kind-gratis afstand doet. Het adres dezer ontaarde meid-moeder is onheuend. En nu vraagt de commissaris van politie inlichtingen omtrent haar, dewijl de bedrogen vrouw het kind niet wil behouden, en dus het onnoozele buiten echt geboren schaap met terdaad van elk verstooten is. Zou 'tgeen tijd worden dat het onder zoek naar het vaderschap wordt mogelijk gemaakt door de (wetgeving 5t De heer Kievits, de rijke verpleegde in 't krankzinnigengesticht Meerenberg voor wiens invrijheidstelling zoo warm werd gepleit door het kamerlid Staalman, is de vorige week aan eene borstziekte ge storven. Hiermede zijn èn Justitie èn Medici van de lastige taak ontslagen om te on derzoeken of deze man werkelijk twee jaren lang wederrechtelijk werd gevangen gehouden, terwijl hij niet krankzinnig was. De publieke opinie zal echter wel on bevredigd blijven en het wantrouwen tegen e«n wet die geen waarborg biedt tegen onnoodige vrijheidsberoeving in een krankzinnigengesticht, zal niet opbonden, v»or deze wet op dit punt zal gewij zigd zijn. Uitmaken of iemand krankzinnig is moet 't recht blijven van de geneeskundigen; doch de gezoniverklaring worde dan ook opgedragen aan eene commissie, voor een deel door den eerstbelanghebbenden in casu deu persoon zelf, te benoemen. Wij hebben ons geen partij gesteld in deze zaakkrankzinnigheid laat zich niet altijd met het bloote oog waarnemen en gaat veelal met het doen van gezonde zet ten gepaard. Maar 't beginsel van rechtsverkrachting en vrijheidheneming hetwelk in deze ge schiedenis nogmaals naar vorenf trad, wen schen wij te bestrijden. En wij zeggen bij voorbaat eene Regeering dank die er ons in dit stuk van wetgeving van afhelpt. 21 Dec. '9 6 Goes. Vergadering van den Gemeen teraad Vrijdagavond. Voorzitter de heer burgemeester. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer Coenen. De notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat mej. W. A. de Jongh is herbenoemd als lid der commissie van bijstand voor de handwerken bij het lager onderwijs en dat zij die benoeming heeft aangenomen, terwijl de heer R. Snel, benoemd leeraar aan de H. B. S., 30 Nov. jl. in functie is getreden. De volgende ingekomen stukkenGoed keuring van Ged. Staten der beschikking omtrent de paardenmarkt. Statistiek van Spaar- en Leenbanken in Nederrland. Sta tistiek der Soheepvaartbeweging. Afschrift van een request van het Bestuur der Ver- eeniging van (Nederlandsche Steenfabri kanten, worden ter visie gelegd voor de ledea. Aan M. Eindhout wordt eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school B., ingaande 1 Januari a. s. In zijn plaats wordt, uit eene voordracht bestaande uit de dames H. Emanuel te Tiel en 2 anderen, mej. Emannel met 11 steramen en 1 blanco benoemd. Aan A. C. Sehuiling wordt op verzoek voor 7 jaren onderhands opnieuw verhuurd, behoudens hoogere goedkeuring, een stukje gronds aan de haven voor f3.50 'sjaars, op voorwaarden door B. en W. genoemd en door hem aangenomen; o. a. dat de gemeente het recht van beschikking heeft hij 14 dagen te voren kennisgevingen ten allen tijde toegang aan B. en W. zoo 't noodig mocht zijn in den dienst der gemeente. In gelijken zin wordt aan M. Buitendijk voor 99 jaren in erfpacht gegeven een stukje grond aan den 's Heer Hendriks- kinderendijk om daarop twee woningen te houwen. Voorwaarden 8 ct. per cA., afheining ten genoege van B. en W. overneming van 2 olmen. In verband met vroeger gegeven advies om ook in deze gemeente staanplaatsen voor kermistenten op de kermis te ver pachten, stellen 13. en W. voor met mede werking of hernsjing van de financiëele commissie om o.' de bestaande verordening op het marktgeld onveranderd te laten en b. jaarlijks gelegenheid te geven om in te schrijven naar twee staanplaatsen, gedurende de kermis, beide op de Groote Markt, éen voor eer» stoomearoussel of daarmede gelijkstaande inrichting en éen voor een hippodrome, welke zullen worden gegeven aan den hoogsten inschrijver, on verminderd het gewone marktgeld, af hangende van de grootte der tent en op voorwaarden, door de vergadering vast te stellen, terwijl dan nergens elders in de gemeente inrichtingen als hier bsdoeld ge durende de kermis zullen worden toegelaten. Dit voorstel wordt aangenomeu. Omtrent de begrsoting der gasfabriek stellen B. en W. in overleg met de finan ciëele commissie voor deze vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f 20854.40 en den gasprijs te huuuon op 7 ct. per M5. B. en W. voegen daarbij een woord van dank voor 't zuinig bebeer, enz. Alvorens de Raad zonder hoofdelijke stemming besluit de begrooting goed te keuren merkt de heer Van der Peijl op dat de toestand aan 't station en zijn om geving vau dien aard is dat er verbetering moet komen. Er heerscht volslagen duister nis. Nu is de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen gezind om die ver lichting aan te brengen, wanneer de ge meente het leggen der leiding op zich neemt. Doch de Gascommissie heeft geweigerd. Spr. zou derhalve deze Commissie willen vragen verandering te brengen in haar besluit. Het geldt een publiek belang en daarvoor moet de gemeente een kleinigheid als hier gevorderd wordt, over, hebben. De heer Ramondt zegt dat deze zaak met de begrooting niets uit te staan heeft. Toch wil hij de toedracht der zaak wel mededeelen. De Stationchef heeft namens de Mij. een dergelijk voorstel gedaan doch de M&atsehappij verlangde dat de gemeente de geheele leiding op zich nam ook tot 't 2e perron. De raming bedroeg f200 en nu meende de Gascommissie eenparig dat het niet aanging dat aan de Maatschappij cadeau te doen. Het geldt hier een zaak van algemeen belang, spr. stemt dit toe. Maar in de eerste plaats dient de Maat schappij zelf daarvoor te zorgen. In ieder geval heeft de Gascommissie geen vrijheid gevonden om zoo belangrijk af te wijken van de Verordening op het Gasverbruik. De heer Ochtman kan het gesprokene van zij n voorganger bevestigen. Er is aan deze quaestie een heele geschiedenis ver honden. Van het oogenblik der overneming van de fabriek door de gemeente is door spr. als voorzitter der Gascommissie er werk van gemaakt om genoemde Maatschappij te krijgen onder onze afnemers. Immers hoe meer gaslevering hoe goedkooper gebruik voor de afnemers. De Maatschappij gaf echter het onzinnige antwoord dat wjj 't gas, dat toen 11 cent kostte, voor 5 cent zouden leveren, gelijk in Utrecht. Toen de gasprijs aanmerkelijk verlaagd was, heeft spr. het weer gewaagd. Bij al die gelegen heden had hij medewerking van het Sta- tionpersoneel, terwijl spr. nogmaals dringend op den de veiligheid bedreigenden toestand wees. Eindelijk heeft de Maatschappij zelf bedoelde leiding bij ons aangevraagd. Wij hebben toen gezegd, wanneer het slechts betreft die leiding te veranderen, laten wij er dan over heen stappen. Maar later bleek dat men meer wilde. Bovendien aan den gasprijs meende de Gascommissie zich te moeten houden en aan den aanleg gelijk die is getariiiëerd. Wij meenen dat 't niet aangaat door zulk een grootmachtige Maat schappij waar 't toch de veiligheid van haar reizigers geldt, de kosten daarvan door de gemeente te laten betalen. En spr. zal zich dan ook zoolang hij de eer heeft in de Gascommissie zitting te hebben tegen elke onbillijke concessie voor genoemde Maatschappij ernstig blijven verzetten. De Voorzitter zegt dat hij ook ongaarne zou medewerken de Maatschappij in dezen ter wille te zijn, dewijl hij niet zeker is dat 't publiek er ook maar iets bij zou winnen. Het zou te bezien staan of er wel zooveel gas zou worden verbruikt. Die Maatsohappij toch betracht de zuinigheid op punten waar dit niet t6 pas |komt. Zij zou misschien hier en daar een zwakke pit met onvol doend licht aanbrengen. Spr. juicht het toe dat deze discussie is uitgelokt wijl langs dezen weg de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen verneemt dat zij op onverantwoorde lijke wijze een toestand bestendigt als die welke hier besproken werd. Meermalen deed ook het Dagel. Bestuur een poging tot verbetering, doch die stuitte af op de stijfhoofdigheid van genoemde Maatsch. De heer Van der Peijl zegtAls nu beide partyen stijfhoofdig blijven dan komt er niets tot stand. Spr. meent echter te weten dat een voorstel door de Gascommis sie schijnt gedaan te zijn om bedoelde leiding te leveren, maar dat zij zich daarna weer heeft teruggetrokken De heer Ochtman interrompeertDat is beslist onjuist. Een dergelijk voorstel is nooit gedaan. Er is alleen gezegd wan neer 't er alleen op aankomt om de be staande lijn te repareeren, dan moeten wij er maar in berusten, want dan is het slechts eene quaestie van enkele guldens. Maar nu het niet geldt herstellen maar aanleg gen tot aan het tweede perron, nu is alle overleg afgesneden. De heer Van der Peijl herneemtDan moet er een misverstand in het spel zijn want op een dergelijk aanbod is de stations chef te rade gegaan met den inspecteur om die verlichting aan te brengen. Spr. her baalt 't groote belang van 't publiek ware best door deze kleine bijdrage der gemeente te helpen. Spr. heeft ook een weinig ver stand van gasaanleg en verklaart niet te kunnen begrijpen waar deze f200 zou moeten gestoken worden. De heer Ochtman noodigt den spreker uit inlichtingen in te winnen bij den di recteur, bij wien» degelijke, zaakkundige adviezen de Gascommissie zich gaarne aan sluit. De Voorzitter sluit de discussie. Hij meent dat na deze bespreking de quaestie nog wel eens door de Gascommissie zal worden overwogen. Vindt zij termen om er op in te gaan, dan zal zij wel met een voorstel komen en dan zal de Raad zeker wel bereid bevonden worden de Verorde ning te wijzigen. De h.wx\Ramondt wenscht nog te consta- teeren dat van misverstand of terugtrekken bij de Gascommissie geen sprake is, wijl Spr. zelf eigenhandig het antwoord aan den stationschef geschreven heeft. De begrooting wordt hierop zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Het le suppletoir kohier van den H. O. wordt vastgesteld, zooals het door B. en W. ontworpen is op f 113,99 en het suppletoir kohier van de belasting op de honden g®ed- gekeurd op f 30. Toegelaten wordt op de begrooting voor 1896 uit den post voor onvoorzien f25 af te schrijven, om daaruit te kunnen be talen het pensioen van den oud-Sasknecht A. Dronkers. Ten slotte wordt voorzien in de vaca tures, te ontstaan door periodieke aftreding van leden van verschillende commissiën en colleges op 1 Jan. a. De I oorzitter belast de heeren v. d. Peijl en Temperman met de stemopneming. De heer Van der Peijl verzoekt vau de taak verschoond te blijven, wijl hij zoo juist op straat zijn bril gebroken heeft. Commissie van Classificatie. Uit den gemeenteraad Van der Leeuw met 10 stemmen (Quist 1, blanco 1). Uit het Burgerlijk ArmbestuurJ. M. Kakebeeke met 12 stemmen. Met hem was door genoemd college voorgedragen J. E. Mulock Houwer). Uit de Red. Hero, diakonie I. "Wessel met 12 stemmen. (Voorgedragen door ge noemdediaconie I. Wessel en P. Verburgj. Geref. diaconie J. Faberij de Jonge met 12 stemmen (Zij had met hem aanbe volen M. Quakkelaar). R. C. Par. Arnmbestuur P. Stieger met 12 st. Uit de Commissie voor (Economische Spijs- uitdeeling A. Dekker met 12 stemmen. (Door gen. Comm. voorgedragen met L. A. Knitel.) In de Financiëele CommissieOchtman met 11 stemmen. Janssen 1. Kakebeeke met 11 stemmen. Houwer 1. de Jonge met 10 stemmen. Quist 1. Blanco 1. Voorzitter Ochtmanimet 11 stemmen, de Jonge 1. Commissie voor Strafvorderingen de Jon ge met 10 stemmen (Quist 1, blanco 1). Janssen met 11 st. (Ochtman 1.) Commissie voor den Hoofdelijken Omslag B.ouwer, v. d. Peyl en Temperm.au elk met 11 stemmen. GascommissieRamondt 11 (Lenshoek 1) Ochtman 11) Kakebeeke 1), Quist 11 (de Jonge 1). Gezondheidscommissiedr, Lasonder met 12 st. (Mede voorgedragen dr. Coenen). mr. W. Dioke met 12 stemmen (no. 2 was mr. P. v. d. Meer Mohr). Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs Mr. J. G. de Witt Hamer met 11 (C. Wiersma 1). Idem op H Lager Onderwijs: Janssen 11 blanco 1 (Mede voorgedr. P. A. de Ligny). Lid Burgerlijk ArmbestuurA. Dekker Jz. met 12 (Mede voorgedragen J. A. v. Heel) en W. A. de Laat de Kanter met 12 (no. 2 was S. J. J. de Jonge Mulock Houwer). Regentes WeeshuisMevr. wed. Mulder de Jongh met 12 (Mej. Steendijk mede aanbevolen). Regentes GasthuisMevr. DekkerTip met 12 st. (no. 2 was mej. M. J. v. Heel). In de vacature van Mevr. de wed. V. d. HoekMoll was aanbevolen door 's bestuur Mej. M. J. v. Heel eu Mevr. Pi»cher Steendijk. Gekozen eerstgenoemde met 12 stemmen. Regent Gasthuis: C. Risseenw met 12 stemmen. (Mede aanbevolen J. Fransen v. d. Putte.) ALle benoemingen, uitgezonderd die vau mej. v. Heel, waren herbenoemingen. Hiermede is de agenda afgeloopen. Bij de rondvraag vraagt de heer de Jonge het woord en zegt: Het heeft mijn aan dacht getrokken dat na de jongste raads vergadering de Goesche Crt. een stuk heeft gepubliceerd in haar Raadsverslag, omtrent de aanbieding in zake de mest. Van dit stuk was in de openbare vergadering van den Raad geen melding gemaakt. Het komt Spr. voor dat 't daarom niet moeht gepubliceerd geworden zijn. Dergelijke stukken die in 't voor- of nadeel van de gemeente kunnen worden geëxploiteerd mo gen niet aan het publiek prijsgegeven wordenen Spr. vraagt of B. en W. ook weten hoe 't bewuste stuk in de krant is kunnen komen. De heer Ramondt zegt dat hij dit vraag stuk wel kan oplossen. Het bewuste stuk is op de gewone wijze verstrekt door diengene die op zich nam 't verslag van de Goesche Crt. te leveren. Het stuk is wel niet voorgelezen, maar 't was voor gelezen of niet, toch in behandeling geweest. De heet de Jonge heeft geen bezwaar stukken die afgehandeld zijn aan de pers af te staan. Maar wanneer zij nog in be handeling zijn, vindt hij dit gewaagd. De verslaggever die daar heeft gezeten, heeft evenmin als de Raad iets van 't bewuste stuk gehoord. Daarom gelooft Spr. dat het hem in handen is gesteld van wege de Griffie. Daarom zou Spr. aan B. en W. wil len verzoeken te beletten dat voortaan dergelijke stukken worden afgestaan vooï de zaak behandeld is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 1