bijvoegsel DE ZEEUW" Tkuhtsuon. Politie. lalbnrg, 99 ie, Hulst-Vlaka, GEMENGDE BERICHTEN Leestafel. Briefwisseling. AFLOOP YEKKOOPINMN KiYZ- OTDIENST DELB.-ROTTEEDA1I ember. Van Van iddelburg. Rotterdam 7,40 7,40 7,40 7,40 7,40 7.40 7,40 7,40 7,40 8,15 8,15 >i 8,15 n 8,15 li Va 8,15 8,15 I 8,15 n 8,151 )ec. fTERDAM laandag) 's morg. 6.301 WERPEN Maandag) 's morg. 6 u. )ORBOOTDIENST dp de )OTDIENST. 20 min. na kloktijd) naar Vlake vm. 4,50 ralsoorden onmiddellijk Iden correspondeerenden 10.15, 2,15, 5,15 uur. worden geen goederen ONDIERST. Walsoorden vm. 7,— 1,5. unr. onmiddellijk na aan-1 .ongeveer vm. 9, 1,15 u. 1EN-OP ZOOM-THOM loom naar Tholen, 5, jultatief), 11,1)31, Bergen-op-Zoom 6,05, f9,35, 12,40, 2,10, len-op-Zoom n. Halsteren pren naar Tholen 15 min STOOMBOOT. Dec. 1. Zondag 20 's m. 10.30 j pnsdag 23's morg. 7.— [ÖOTDIENST dburg en Zierikzes. erikzee Spoorweg Gloei Dec. Van Zierikzee: 'smorg. smith: 50 Zater.19 Zond.20 Maan.21 Dins. 22 Woen23 Dond.24 Vrjjd.25 Zater.26 Zon. 27 Maan. 28 Maan.28 11,30 Dins. 29 7,50 Woen30 Dond.31 7.50 7,50 6.30 7.— 7,50 6,30 7,50 7,50 7.50 7.50 7.50 6,30 1,3( 1,31 1,301 8f lp 1,301 Ir V| Si- Stad Zierikzeo 'eeland. 30 Zaterdag Zondag 30 Maandag 30 Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 9,15 9,15 9.151 9,161 9.151 9,161 9,151 9.161 9,151 9.1l| 9,151 9.151 9.151 9.405I EL'DE che of Spoortijd. 5,10a), 7,20, '2 5,40a), 8,—, 10,105,1 3 55. I 9,40, 11,55c) mn. 3,25* ,10,10, nm. 12,25c) 3,551 enskerke vm. 8,10. ;en 8,40. S geen vee vervoer11 f 3.25 naar BreskenS Dinsdag en Vrijdag^ e) 8,30c) 11,56 V loor 8 50e) 12,15 3, 1,50e) 7,15e) 10,10 O' por 7,35e) 10,30 2, JERDAGS gee o J®8 goederen vervoerd; van van Zaterdag 19 December 1896. Voor onze Kiesvereenigingen. Sedert ons jongste woord van opwek king hebben wij van de kiesvereenigingen nog niet vele blijken van nieuw leven ontvange». Wel weten wij dat „Vreest God, eert den Koning" in 't district Hontenisse niet stil zit; Wemeldinge bezig is zich toe te leggen op betere kennis van Ons Program, en° „Nederland en Oranje" te Middelburg hare palen wat wij der heeft aitgezetmaar yan eene poging om de nieuwe kiezers tot zich te trekken is nog zoo geed als niets vernomen; terwijl van 't voornemen om op plaatsen waar geen antirevolutio naire kiesvereeniging is, of waar er vroeger eeae geweest is, er eene te stichten, tot nog toe niets benend werd. Mogen wij op spoed aandringen? Laten de kiesvereenigingen die nog niet vergaderden, zoo mogelijk nog deze maand samenkomen, en eene zoo ruim mogelijke gelegenheid tot introductie geven, opdat nieuwe hulptroepen worden aangeworven, de krachten worden geordend en de band worde versterkt. Laten eenige kloeke mannen op onze dorpen zich vereenigen en de oprichting eener kiesvereeniging mogelijk maken. Het komt ons voor dat het gevaar van benadeeiing in 't maatschappelijke, wanneer men zich op staatkundig gebied wat meer op den voorgrond stelt, nu, bij 't weg vallen van de scherpe afscheiding tussoheu de partijen, niet zoo groot meer is als onder de oude Kieswet. Ook in de dorpen weten de menschen van verschillende richtingen toch wel wat zij aan elkander hebben; en de invoering van het couloir-stelsel heeft 't bezwaar dat de stemming eigenlijk niet zoo heel geheim was, wijl 't stembureau uw schrift herkennen kon, voor goed weggenomen. Laten de vrienden dat elkaar toch duidelijk maken. Voorts in plaatsen waar een Christelijke school is, mag eene antirevolutionaire kies vereeniging ntet langer ontbreken. Nieuwdorp en AVissekerke moesten al lang weder eene nieuwe kiesvereeniging rijk zijn. Maar ook in vele van ouds als christelijk gazind bekends plaatsen moest men daartoe de handen ineenslaan. Het kiesdistrict Goes voor de Tweede Kamer telt slechts vier kiesvereenigingen, te weten Goes, Wemeldinge, Colijnsplaat en Tholen. Het maakt hierdoor een treurig figuur tegenover Middelburg met zijne twaalf kiesvereenigingen. Laten wij hopen dat spoedig in 't kies district Goes meerdere kiesvereenigingen verrijzen. Het kiesdistrictZierikzee dat zich nooit anders gekend heeft dan als roeiende tegen den overmachtigen stroom van het liberalisme op, heeft meer plaat selijke kiesvereenigingen dan Goes. Is dit geen schande voor een zoo terecht of ten onrechte als antirevolutionair ge doodverfd district? En toch zal 't zoo noodig zijn, dat men overal de organisatie, de ordening der krachten ter hand neme. Want wel zullen er op de meeste dor pen zooveel nieuwe kiezers niet bij komen. Maar die er bijkomen, dienen dan toch in den kring opgenomen te worden. Daarom moeten vooral de besturen der kiesvereenigingen zich beijveren om in plaatsen waar geen kiesvereenigingen zijn, de opriehting er van te gaan voorbereiden. Ook moet de kas worden nagezien, hoe groot 't saldo der vorige campagne bedraagt, of hoe groot 't tekort is; er moet een weg gezocht om de zchulden gedekt te krijgen. Nieuwe bronnen van inkomst moeten geopend worden. Een van deze bronnen is zeker wel het uitnoodigen van vermaarde sprekersen het heffen van een ruim entiée, met vrije plaatsen voorden minvermogenden kiezer. Ons zijn kiesvereenigingen bekend met groote tekorten. Deze moesten er eens over denken of ons advies niet kon op gevolgd worden. En onze knappe staats lieden of sociologen moesten zich er toe willen leenen om dergelijke verarmde en verarremoeide politieke vereenigingen door hunne komst weder op de been te helpen. In ieder geval, er dient thans te worden aangepakt. In alle partijen begint roering te komen in de dorre doodsbeenderen of in de sla pende gelederen. Rome ontwikkelt de meeste, 6e grootste krocht. Doen wij 't dan nu ook op onze wijze. Uitstel tot vlak voor de verkiezingen zou gelijk staan met 't terrein aan den tegenstander te gevenverraad plegen zgn aan onze beginselen ons tot een be- laching onzer naburen maken, en een roe keloos er aan wagen schijnen van het ons toebetrouwde pand. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Brietal te Goe» ds. M. A. v. Regteren j ®na 5e Doetinchem, dr. P. J. Kromsigt 9 Heherpenisse en ds. H. ten Kate te «kwrongen. Aangenomen naar St. Maartensdijk door ds. C. J. Six Dijkstra te Kortgene. Drietal te Alkmaar ds. L. M. v. Noppen te Leerdam, ds. D. G. Postma te Zaandam en dr. F. J. Los te Bruchem. Beroepen te Willemsoord Troslstra cand. te Utrecht; te Nijehasks Magendans te Slijk Ewgkte Randwijk (toez.) Van Toorenenbergen te Genemuiden te Velzen Rnys te Oegstgeestte Venendaal Leenmans te Hoogeveen; te Schellinkhout Boers cand. te Zuidlandte Moerka- pelle Van Ingen cand. te Utrechtte Wilsum dhr. H. Kwint, cand. te Ommen. Bedankt voor Oosterwijtwerd door Kwint cand. te Groningen voor Goudswaard door de Visser ts Brakelvoor Sleen door Broers, cand. te Zuidland voor Beekbergen door dr. Vellinga te Kootwijk; voor Sloten door Rodenburg cand. te Jutrijp voor Exmorra door Troelstra cand. te Utrecht. St. Maartensdijk. Kerkvoogden benoemden tot president kerkvoogd den heer J. J. de Jonge. Heinkenszand. Herkozen tot Ouder ling C. Nijsseenl. Uitersehout en gekozen in plaats van Mach. de Boot en J. Tramper tot diakens, A. W. Wisse en H. ran Iwaarden. NlSSe. Herkozen tot ouderling R. C. Ossewaarde en gekozen tot diaken H. Dane Lz. in plaats van A. de Back. Geref. Kerken. Beroepen te Rhoon ds. N. G. Kapteijn te Leerdam te Beekbergen ds. E. W. J. Wolf te Lopik. Aan het Jaarboekje van de Gerefor meerde Kerken in Nederland over 1897, wordt o. a. het volgende ontleendHet aantal predikanten bedraagt 490, terwijl er nog 4 candidaten beroepbaar zijn emeritus predikanten zgn er 36 vacante gemeenten 208. Het aantal hnlpvereenigingen van Geref. Schoolonderwijs bedraagt 51 hulp- vereenigingen der Geref. Zondagschool-ver- eeniging „Jachin" 33; Chr. Jongelingg- vereenigingen die onder toezicht staan van de kerkeradeu der Geref. kerk of in be trekking staan tot de kerk 357Chr. Jongedochters-vereenigingen 246 Zondag scholen die bestuurd worden door leden of onder toezicht staan van de kerkera den der Geref. Kerk 579. Het aantal studenten, ingeschreven voor den cursus 1896/97 aan de vrije Universiteit bedraagt voor de faculteit der Godgeleerdheid 80, Rechtsgeleerdheid 16 en Letteren 14, in 't geheel 110 studenten. Aan de Theol. school te Kampen zijn ingeschreven 56 studenten het aantal leer lingen aan het Gymnasium, verbonden aan de Theol. school was met de opening van den cursus 1896/97 38, verdeeld in vijf klassen. SOKOOLNISUWS. lerseke. De tot hoofd van school 1 benoemde heer D. Rietveld te Hondt zal op 1 Januari in functie treden. Voor een op 1 Februari ontstaande va cature van onderwijzeres aan school 2 heb ben zich geen sollicitanten aangemeld. M.C. De heer G. Callenfels legde met goed gevolg aan de universiteit te Am sterdam het theoretisch geneeskundig exa men af. Benoemd tot hoofd der chr. school te Alhlasserdam de heer J. den Boeft te Maassluis. De secretaris der Unie meldt dat er op 't oogenhlik 599 Christelijke scholen in ons land zijn. Maar nu lezen wij daar dat ook JIJmuiden 't volgende jaar een Christelijke school krijgt. Dan is dit derhalve de zeshonderdste. Mooi zoo De voorlaatste lijst der Unie-Collecte (er komt er nog één) geeft een voordeelig ver schil in het eindbedrag met het totale bedrag van verleden jaar van ongeveer f 1000. Dit is een verblijdend verschijnsel. Worde de liefde voor bet vrije onder wijs onder het vrije volk van Nederland nog eens zoo groot dat de Staatsschool kan verdwijnen, en met haar al de gevaren aan het zoogenaamd neutrale onderwijs verbonden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: beleediging van een ambtenaar P. F., 21 j., timmerman 'slleerenhoek tot 3 d. gev. en N. H. S., 37 j., hvr. van H. W. S., zonder beroep Vlissingen, tot f8 b. s. 8d. k., en C. K., 19 j., landbouwersknecht, Camperland, tot f 3 b. s. 3 d. h. bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven: A. P., 21 j., arbeider, Nisse, tot 3 m. gev. straf; en mishandeling: P. J. M., 23 j., winkelier, Sluiskil, tot f 8 b. s. 8 d. Vrijgesproken A. R., 52 jveldarbeider, Vrouwepolder, beklaagd van diefstal. Het O. M. bij de arrondissements rechtbank te Dordrecht heeft conclusie genomen in de zaak De gereformeerde kerk te Oud Beijerland A contra den zich noemenden „Kerkeraad der Christelijke Gereformeerde gemeante" aldaar (ds. Wij- doogen en anderen). Na een belangrijke rede conelndeerde het O. M. tot toewijzing van de vordering van eischer. (De gere formeerde kerken te Oud Beijerland A) en tot veroordeeling van gedaagde [ds. Wij- doogen, c. s.] in de kosten van het geding. Het vonnis in deze zaak zal gewezen worden den 17 Januari 1897. 's Heer Arendskerke. In de op heden gehoudene Raadsvergadering werd op verzeek, eervol ontslag verleend aan Mejuffr: J. J. Pleune, als onderwjjaeres aan de Openbare Lagere school alhier, mat ingang van 1 Februari 1897 aulks wegens benoeming als zoodanig te Woud- richem. Vastgesteld werd het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1896. Ten slotte werd nog be sloten, tot af- en overschrijving van enkele posten op de Gemeentebegrooting voor het jaar 1896. Hoek. Zooals velen der lezers bekend is, maakt de heer A. Kruijt, zendeling leeraar te Modjowarno (Java) eene rond reis door ons vaderland om in de Her vormde kerken op te treden, ten einde de harten voor zijnen arbeid te winnen en gaven voor het werk der zending iu te zamelen. Ook hier sprak hij Woensdag avond in eene avondbijeenkomst en lichtte zijne mededeelingea toe mri lichtbeelden, die hg door een sciopticon vertoonde. Of liever, dat lichtbeelden vertoonen was de hoofdzaak en de mededeelingen moesten duidelijk maken, wat op het eerste oogen- blik niet gezien of begrepen werd. Hier te Hoek zal de heer Kruijt, dat kunnen we wel verzekeren, niet in dank bare herinnering big ven. Voorzeker, de beelden waren mooi en wat er te Modjo warno geschiedt, kan velen hier te laude tot voorbeeld strekkeu. Eene gemeente van 2300 zielen heeft daar geheel door eigen kracht eene kerk gesticht, die f 26000 kostte. Eu dat geld was door de arme Javanen in kopergeld opgespaard Jenever en opium worden in Modjowarno niat ge vonden, niet, omdat de zendelingen het gebruik verbieden, doch omdat deJavaan- sehe Christenen het gebruik verafschuwen. Zulke en nog meer voor vele beschaafde Christenen beschamende mededeelingen vin gen wij nit den mond van den zendeling op. Doch de hser Kruijt is geen rede naar, geen aangenaam causeur zelis. Schoon hg eene krachtige stentorstem bezit en onze taal zuiver en vol spreekt is] hij moei lijk te volgen.Hij wist dan ook de honderden toehoorders in het evervolle kerkgebouw niet te boelen, en had zelfs eenige moeite em de stilte te bewaren. Nauwelijks vie len de eerste lichtbeelden op het scherm of enkelen verlieten de kerk, al spoedig door meerderen gevolgd en toen om wanorde te voorkomen, de zendeling ver zocht aan allen, wien het niet in den smaak viel, om tegelijk heen tc gaan, stonden nog velen op en zochten deor het schemerig duister den uitgang. Teleurgesteld waren bijna alle, toornig vele leden, omdat de kerkgebouwen voor zulke vertooningen gebruikt worden en sommige predikanten daaraan de behulpzame hand bieden. Moge het echter waar zgn, wat de beer Kruijt mededeelde, dat Modjowarno: eene stad is op een berg en een licht in de duis ternis Een schandelijk staaltje van vrgheids- berooving is te Schiedam geleverd. Daar is aan de drukkerij van de Schiedamsche Courant, zoo pas door den heer Roelants overgenomen, een meesterknecht, die zich op politiek en sociaal gebied, in verband met bet vereenigingsleven nog al gelden doet. De man is er al 25 jaar geweest en heeft medaille wegens trouwen dienst. Nu heeft d"e heer Roelaats, de nieuwe eige naar der drukkerij, gezegd dat hij dezen man alleen dan in dienst wil houden wan neer hij afstand doet van zijn arbeid op vereenigiugsgebied, zich niet meer inlaat met de sociale quaestie. De man heeft dit niet kunnen beloven en nn moet hij er uit. Want kiezen of deelen is de boodschap. Sö soumettre ou se démettre, zei Gambetta dat wil zeggen er onder of er uit. Onder werping of ontslag. Het is te hopendat de publieke opinie zich tegen dat staaltje van tyrannie ernstig verzet ten zal. En vooral van cliristelij k historische zijde. Niet omdat die man antirevolutionair is, want dat is hij niet, hij is liberaal of ra dicaal of zoo iets. Maar omdat den anti revolutionairen de trek naar de ware vrij heid in 't bloed zit en hunne vaders er van mee kunnen spreken, o. a. nit de dagen der Afscheiding. De een werd ontslagen wijl hij fijn geworden was, de ander kreeg geen slag werk meer dewijl hij in de afgeschei den keru liep, de derde kreeg gedaan omdat hij 's Zondags niet meer werken wou. Een vierde zag zijn winkel verloopen omdat mijnheer Zus of mijnheer Zoo hem te vergeafs had uitgenoodigd om de samen komsten in 't evangelisatielokaal af te schaf fen. En zoo zijn er honderden gevallen van oud-liberalen consciëntiedwang te ver melden, waaraan dit geval te Schiedam nog eens helder herinneren komt. Het is noodig dat er spoedig een regeling van het Arbeids-contract komt, waarbij dergelijke inbreukmakerij op 't geweten van zijn onderhoorige aan den baas onmo gelijk gemaakt wordt. Maar vooral behoort de publieke meening te worden bewerkt, opdat dergelijke pa troons door zedelijke middelen, door over- tuigiug van hun kwaden weg worden af gebracht. De wet is alleen voor de kwaden. Te Schoonhoven ii overleden de heer S. E. van Nooten, ae bekende uitgever die kort geleden tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd benoemd. Te Naarden heeft een jager, op de otterjaoht zijnde, onder een draadversper ring doorkruipende, waarbij zgn geweer afging, zich zoodanig in 't hoofd getroffen dat hij op de plaats dood bleef. Men gaat het in Transvaal meenen met den aankoop van Eriesch fokvee Weder bevindt zich een ingezetene van Pretoria te Leeuwarden om aankoopen voor dit doel te doen. Kort geleden ging een stier van f 9000 uit Friesland naar Trans vaal scheep. Voor menigen boer om van to watertanden. Maar als zij in Transvaal fokdieren koopen moesten zij de fokkers zeiven er bij nemen, met hunne huisgezin nen. Aan flinke boeren hebben de Boeren behoefte Met leedwezen vernemen wg dat de Katwijksche visschersbom K. W. 6 met man en muis is vergaan. De reeder is de heer Meerburg, vader van de bekende Hervormde predikanten Meerburg. De bom moet in den nacht van den 14 Nov. door een der booten van de Koninklijke Neder- landsche Maatschappij van Amsterdam op Lissabon zijn aangevaren. Bij de ramp ver loren 10 personen het leven, n.l. 4 gehuw den en 6 ongehuwden van 12 tot 27 jaar. Eene vrouw verloor haren man en beide zoons door deze ramp. Dinsdag is te AschafFenburg een fabriek van ontplof bare stoffen in de lucht gevlogen. De knal was zoo hevig dat de vensters, zelfs van de verst verwijderde stadswij ken, kletterend stnksprongen, terwijl in een op korten afstand staande verffabriek de gasvlammen gedoofd en alle vensters vernield werden. Er zgn helaas bij deze ramp vele menscbenleven» te betreuren. In de vulkamer, waar de ontploffing ont stond, waren 14 meisjes bezig met het vullen van patronen, waarbij knalkwik- zilver het hoofdbestanddeel uitmaakt. Deze 14 meisjes werden allen onder de neer stortende muren begraven. Dadelijk na de ontploffing kwamen de werklieden van de naburige fabrieken, de brandweer en de politie toeloopen, die de eerste hulp ver leenden. Dat ging eerst in het donker van den avond zeer moeielijk. Men hoorde 't gegil en het hulpgeroep van de arme mensohen onder de puinhoopen en men kon ze nist zien. Later kwamen er fakkels en toen vorderde het werk gemakkelijker. De arme slachtoffers zagen er verschrik kelijk uit; zwart gebrand, de kleederen in flarden, overdekt met afschuwelijke wonden, hoofdzakelijk aan hoofd en handen. Er waren vele dokters op de plaats des on- heils gekomen. Zes meisjes in den bloei van de jeugd en de steun harer ouders waren doodacht, meestal zeer zwaar verwond, werden per draagbaar naar het hospitaal gebracht. Van haaT zijn er reeds des avonds vier gestorven. Op het oogen hlik der ontploffing stond een vrachtwagen voor de fabriek. De paarden gingen er met den wagen van door en ontkwamen zoo den dood, terwijl de knecht onder de neer stortende balken geraakte. Met een zware schedelbreuk werd bij naar het hospitaal gebracht, waar hij des avonds overleed. Te Tanger is sen Duitsche bankier, die gisteren nacht naar huis terugkeerde, op driehonderd meter afstand van de poort der stad vermoord. De uitgever le Cointre te Middelburg heeft bij het door hem uitgegeven „Hand boekje ten dienste der gereformeerde ker ken voor 1897" een premie gevoegd waarop wij zeer de aandacht vestigen. Het is de bekende photographic van de Synode der gereformeerde kerken dezen zomer te Mid delburg gehouden. De heer le Cointie heeft zich de groote onkosten daartoe gaarne getroost, terwjjl zgn Handboekje alleen om zijn volledige Statistiek en degelijk Men gelwerk, en zijn grosten omvang, reeds den goedkoopen prijs van 35 cent, waarvoor 't te bekomen is, waardig is. De plaat van de synode hebben de inteeke- naars er derhalve gratis bij. Het Mengel werk bevat o. a. opstellen van di. Eerdmans, Gunst, Tazelaar en Dijkstra. Thans wordt bij de opgaaf van 't zielental der kerken ook dat der burgerlijke gemeenten ge meld.. AVij vestigen bij voorbaat op deze uitgaaf de aandacht. Wie besteilen wil, hebbe zich evenwel te haasten. Na 25 Dec. is de inteekeuing gesloten en wordt de plaat niet meer gratis bijgevoegd, want dan wordt de prijs er van 30 cent zonder en fl.10 met de fraaie lijst. Bij denzelfien uitgever verscheenV. d. Vliet Oefening o ver-het Geloof. Den lezers van de Z. Kerkbode wel bekend, wijl 't daarin bij gedeelte i is opgenomen geweest. Ook op deze uitgaaf zg de aan dacht gevestigd. Wij herinneren dat wij geen berichten omtrent herbenoemingen in kerkelijke of andere colleges opnemen, wanneer wij die ontvangen door middel van de correspon- danten. Verslagen omtrent Kolen- en andere vereenigingen en Collecten Nieuwejaars Commissiën plaatsen wij gaarne bij opgaaf door belanghebbenden. te Hoek. Naar uw goedvinden dan. Het Unievcrslag Maandag. Red. F. van den Boogaert, zich noemende generaal-agent te Maastricht, plaatst in verschillende meest kleinere bladen adver tenties waarin hij aanbeveelt dan eens haarwater, oval, dan weder knevelbalsem, die tegen overmaking van een postwissel groot f 2 of f 1,25 per flacon [zullen wor den toegezonden. F. van deu Boogaert woont sedert geruimen tijd niet meer te Maastricht en voor hem komende postwis sels enz. worden op zijn verzoek door be- middeliug van de directie van het post kantoor aldaar hem toegezonden postrestant Haarlem en vroeger Amsterdam Haarlem merdijk K 119. Herhaaldelijk kwamen er bij den commissaris van politie te Maas tricht klachten in dat aan van den Boo gaert gelden per'postwissel waren toege zonden, doch dat de toezending van het geadverteerde middel achterwege bleef. Genoemde commissaris van politie waar schuwt ernstig aan van den Boogaert geen gelden voor de door hem aanbevolen middelen toe te zenden. liUttliKUIiUtv». S l' iiMl Van 17 tot 18 Dec. MIDDELBURG. Getrouwd A. Poppe jm. 25 j. en M, de Rijke jd. 20 j. BevallenJ. Gideonse geb. Maas d. W. van Gilsheim gob. Weultjesz. Geboren Een onechte zoon. Overleden A. M. r*e Koster vrouw van F. P. Dhug 66 j. J. P. B. Behage 2 m. z. P. M. Minderhoud wede van J. Pouwer 90 j. W. P. Andriessen 2 rnd. d. GOES. Geboren: 16, Jacoba Francisca d. v. Jan Martinus de Coninck en Dorothea Elisabeth Polfliet. 18, Arij z. v. Lieven de Noofler en Constantia Colleta Addies. MIDDELBURG. Heden Vrijdag werd aan het Gebouw van het Gewest, bestuur aan besteed le. Het verrichten van eenige. buiten gewone herstellingen en vernieuwingen aan de werken van het kanaal door Zuid- Beveland. (Raming f1525). Inschrijvers C. d© Wilde Az. Kattendfike f1645, P. Dronkers Kapelle f1619, J. Lindenbergh Cz. Wemel dinge f 1592, J. B. Koch, Hansweert f 1570, A. Visser Dordrecht f1456. 2e. Het maken eener ijzeren drijvende aanlegplaats met toeleidende brug voor de buitenhaven te Terneuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Terneuzen (Raming f16.900), Inschrijvers F. Kloos Zonen Kinderdijk f 22.500, Frans Andries- sens, V. A. Hillen en Co. Utrecht f 18200. Koninkl. Ned. Grofsmederij, Leiden f 18000, H T. Wiegerink en Co. Nijmegen f 17880. 2 biljetten waren van dnvrearde. Het leggen van een zeedijk ter lengte van 5643 meter, ter bedijking van onge veer 580 HA. buitengronden ln het ver dronken land van Saeftingen vóór de pol ders van Alstein, Louisa en Prosper (Zeeuwsch Vlaanderen) benevons het maken van een naven en verdere werken, waar voor het minst was ingeschreven door den heer Jan Smit VII te Haarlem voor f 293.0C0 is niet gegund. Er zal nu op 23 December te Middelburg eene herbesteding worden gehouden. MIDDELBURG. Donderdag werd door not. Tak publiek geveildlo. een onver- deeid een vijfde in een heerenhuis met tuin Zuidzijde Dam G 33, groot 5 A. 13 cA. Kooper voor f 1515 de heer mr. J. Loeff te Koudekerks. 2o. Een onverdeeld een tiende in voormeld huis. Kooper dezelfde voor f 756. Onkosten 10 procent. 3o. een volge stort aandeel groot f250 in de naamlooze Vennootschap „Concert- en Gehoorzaal" al hier,Kooper dezelfde voor f 5-5. Onkosten f 10- MARKTBERICHTEN VLISSINGEN, 18 Dec. 1896. Boter f—.90 a fl.— per kilo. Eieren f5.60 a f5.80 per 104 stuks. MIDDELBURG, 17 Dec. 1896. Evenais voorgaande marktdag hadden wg heden uit Walcheren een ruimen aanvoer. Tarwe werd het meest gepresenteerd, waar naar een levendige kooplust bestond naar andere artikelen was de vravg niet groot. Nieuwe Tarwe veel gevraagd en werd in puike soort van f6.25 tol f6.35 gekocht, dito Rogge weder 25 ct. lager en tot f4.50 aangeboden, dito Wintergerst tot onveran- derden prijs f4.75. dito Zomergerst f415 a f4.25 naar kwaliteit. Nieuwe Groene kook Erwten 25 ct, lager waren tot f7.25 te bekomen, dito Kioon Erwten minder be geerd en tot f7.50 afgedaan, dito WfLteboo- nen waren in puike kwaliteit niet beneden de f9 te bekomen, dito Bruineboonen weinig gevraagd en van fS,50 tot f8,75 gekocht, d to Paardenboonen naar deugd f5 a f5.25 betaald. WinterKoolzaad hield men op f9,75. Door de op handen zijnde feestdagen zal hier op Woensdag 23 dezer marktdag ge houden worden. VerscheBoter f-.90 a fl.- per kilo. Sieren per 100 stuks f 6.—. ZIERIKZEE, 17 Dec. '96. BOTER. Hoogste koers f—,55 a f— laagste koers f-.45 per 5 ons. KIPEIEREN hoogste koers f 1.371/2laagste koers f 1.— EENDEIEkEN hoogste koers f laagste koers f de 25.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 5