ksBKNIJSUWS. SCHOOLNIEUWS. Ingezonden Stukken. K».p».t»ui.,.a a. gele, f m Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den Willem-Adriaanpolder S. Rademaker, tot lid van het bestuur van het waterschap voor het beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Koude en den Lovenpolder A. Franse Cornelis- zoon tot gezworen voor het ^waterschap Loven- en Willemskerke M. de Regt. Tot gemeente-veldwachter te Noord- gouwe is benoem 1 A. Jonker van Ouwer kerk. Voor de vervulling der door het over lijden van den heer mr. C. J. Fokker ont stane vacature van lid der Staten van Zeeland voor het district Zierikzee komt, naar men verneemt, van liberale zijde zeer in aanmerking de heer mr. E. Fokker, te Middelburg, oud-lid der Eerste Kamer en oud-griffier dier Staten. Naar wij uit Hilversum vernemen, is er in antirevolutionaire kringen in dit district ernstig sprake, om in plaats van mr. T. P. baron Mackay, benoemd tot lid der Algemeene Rekenkamer, voor het lid maatschap van de Tweede Kamer te candi- deeren den heer mr. A. Ph. R. C. baron Van den Borch van Verwolde, te Laren (G.), die in 1894 te Schiedam gevallen is in den strijd voor de wet-Tak. (Tel.) Bij kon. besluit is aan Jhr. mr. Van Panhuijs eervol ontslag verleend met 1 Febr. a. als vice-president van den raad van state; en in zijn plaats benoemd jhr. mr. Schorer, oud-burgemeester van Middel burg, en commisaris der Koningin in Noord- Holland. De postboden hebben thans hun com plete zomercostuum. De grauw linnen broe ken, van welke ieder 2 stuks ontving, zien er netjes uit, ze zijn goed afgewerkt even als de kielen die door hunne uitmonstering welke op de mouwen iets chevronachtigs heeft, ook de recruten tot korporaals maaat. De pet welker linnen de kleur heeft van dat van den broek, zal zeker nog al wat deka- grammen minder wegen, dan die past bij wat we nu zeker het wintercostuum mogen noemen. Jammer echter dat de wijdte een paar duim meer meet dan de omtrek van het grootste „postboden hoofd", doch er is nog tijd om ze laten vermaken daar niet, zooals men zou denken, zulk een costuum wanneer het afkomt medebrengt dat de Kalender eerstdaags te lezen geeft de Zomer maar, ten minste dat is nu het geval, de Winter begint. Pensioen voor oude werklieden! De vereeniging Werkmansbelangen" te Amsterdam heeft in eene vergadering, welke werd bijgewoond door bestuursleden van een aantal plaatselijke vereenigingen met algemeene stemmen aangenomen de volgen de motie „Overwegende dat tal van werklieden aan den vooravond staan om kiesgerech tigde te worden, en zij dus mede invloed kunnen uitoefenen op de regeeringsdaden, besluit, onverschillig tot welke party men behoort, geen candidaten voor de regeerings- lichamen en bijzonder voor do Tweede Kamer te steunsn of aan te bevelen, van wie men niet onvoorwaardelijk de zekerheid heeft, dat zij zijn en zullen ijveren voor een wet op de pensioneeriug van oude werklieden met verplichte bijdrage van den werkman, patroon en den Staat, en noodigen alle werklieden-vereenigingen in den lande uit, mede een zoodanig besluit te nemen en zulks wereldkundig te maken, opdat toekomstige candidaten voor de Tweede Kamer weten, dat zij op geen werkliedenstem kunnen rekenen die zich omtrent bedoeld punt niet openlijk hebben uitgesproken." De commies bij de administratie van 's Rijks belastingen A. S. A. Mey te Ter Neuzen is naar Rotterdam overgeplaatst. Door den minister van koloniën is de heer C. Hollestelle te Tholen gesteld tér beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie om te worden benoemd tot opzichter Je klasse by den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw- en St. Joosland en te Oud-Vosmeer dhr. H. Kwint cand. te Groningen te Renesse ds. H. G. Oldeman te Ouwerkerk (Dniveland). Aangenomen naar Doorn door ds. J. R. Callenbach te Ierseke. Drietal te Gouda, Deur te Zetten, dr. de Lind van Wijngaarden te Utrecht en Verrijn Stuart te Dalfsen. Beroepen te Warns en Scharl Van Rijs, candidaat te Hemelum te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) hulppred. de Vries te Strijen te Vlieland, dc Jager Meezen- broek te Graftte Ankeveen, te Leer broek en te De Vuursche Van Ingen cand. te Utrecht; te Overschie Homoet te Staphorstte Sieen B. Boers cand. te Zuidland toNeerlangbroekVanToorenen- bergen te Genemuidente Langerak b'aber cand. te Doetinchem te Engelen Veen to Bergharente Langezwaag Faber cand. te Doetinchem te Burum de Vries te Hellendoorn. Aangenomen naar Asch door Brinkhorst cand. te Ellekomnaar Dokkum door Hellema te Simonshaven. Bedankt voor Murmerwoude, en voor Volgens de Goesche Crt. reeds verleden Zondag 6 Dcc. van den kansel paeegedeeld. Genderen en Doeveren door Frijling cand. te Zwolle voor Rottevalle door Hes- linga cand. te Groningen;voor Weert en voor Blitterswijk door de Visser tc Niehove. 's Heer Arendskerke. Herbenoemd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier tot ouderling C. Otte (aftr.) en tot diaken J. Smit (aftr.) Kloetinge. Benoemd tot pres. kerk voogd der Ned. Herv. Kerk alhier dhr. A. Polderdy k. Het toezicht over de goederen de. er Kerk is opgedragen aan dhr. Jacob van Liere Cz. lid van het kerkbestuur. Sluis. Gekozen in de plaats van den aftredenien ouderling A. Lako, de aftre dende diaken J. du Burck. In de plaats van diaken du Burck werd als zoodanig gekozen D. de SmitEvers en in de tusschentijds ontstane vacature F. Noest (diaken) gekosen M. van Heemshuijzen. Geref. Kerken. Tweetal te Biezelinge ds. J. van Haeringen Kz. te Genderen cn ds. A. Voogel te Dinteloord; te Ter Neuzen (alphab.) ds. S. Dwarshuis te Oldemarkt en ds. R. W. de Jong Bz. te Holten. Bedankt voor Staphorst doords. R. Brouwer te Nieuwe Rekela te Zaandam B door ds. W. Breukelaar te Halfweg. Ev. Luth. Tweetal te Bergen op Zoom Knuttel oud pred. in O. I. en Loman prop. Het beroep van dr. Pont van Utrecht naar Haarlem, schoon reeds aangenomen, is wegens informaliteit in het beroepswerk gecasseerd. Te Utreeht is tot serai-arts bevorderd P. J. N. Hocke. Het Curatorium van de Vereeniging voor Gymnasiaal onderwys op Gereformeer den Grondslag heeft aan den heer J. J. Esser, lith. hum. docts., op zijn verzoek tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend als leeraar aan het Gymnasium te Zetten en tegen genoemden datum tot leeraar aan het Gymasium de hh. J. C. Logemann en C. Schaink cand. in de letteren aan de Vrije Universiteit benoemd. Coes. Naar men ons mededeelt heeft de Commissie voor de Werkverschaffing bij haar dezer dagen gehouden collecte ontvangen een som van f912,98. Dit be drag is aanzienlijk minder dan vorige jaren. Daarom hoopt de commissie dan ook dat zij door ruime nagiften alsnog in staat gesteld moge worden, haar arbeid tot het bekende goede doel voort te zetten. Goes. De afdeeling Goes van den Boud tot steun van militaire tehuizen vergaderde Vrijdagavond, onder voorzitter schap van ds. v. Lelyveld. Met 't be stuur waren slechts 10 leden aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering nadat zij gezongen had Psalm 1464, met een terugblik op wat in 't vorige jaar door de atd. was verricht en sprak den wensch uit dat de toestand in de kazernes eens zoodanig mocht worden dat onze zonen zich veilig mochten weten in den dienst der Regeering en onder haar bescherming. Zoolang dit echter zoo ni-t is en vloeken en ruwe taal den chr. soldaat nog te vaak uit de kazerne drijven moeten wi) de militairen tehuizen blijven steunen. Spr. releveert met genoegen dat deze stichtingen vooruit gaan en dat zelfs de kroeghouders er mede gaan rekenen, wijl toch reeds enkelen begonnen zijn het op schrift „Tehuis voor Militairen" als uit hangbord en concurrentiemiddel te ge bruiken. 't Is ontzettend als de Booze den arbeid der Christenen gaat nadoen; maar voor de Militairen Tehuizen is dit geen ongunstig teeken, en laat 't ons ver wakkeren in onzen steun. Daarna brengt de secretaris de heer Donner verslag uit over den toestand der vereeniging en over den arbeid der zuster afdeelingen in den omtrek. Van verschei dene dorpen komt veel medewerking. Met name Kloetinge en Wemeldinge zenden milde bijdragen, terwijl IerBeke dat een zelfstandige vereeniging is, mede niet van achteren staat. Een uit 't be stuur hoopt in 't nieuwe jaar Kortgene, 's Heer Arendskerke, Biezelinge, Wemel dinge, Baarland, Camperland, Nieuwdorp en 's Heerenhoek te bezoeken, terwijl Maandag 21 Dec. te Ellewoutsdyk in 't belang der militairen zal gesproken wor den. De secretaris deed ook verslag van de in den jongsten zomer gehouden jaar vergadering van den Militairen Bond. De rekening over 95;96 in ontvangst f216,35, in uitgaaf f202,65; batig slot f 13,70, werd in orde bevonden en goedgekeurd Van de inkomsten is o.a. f50 gezonden aan 't Mil. Tehuis te Bergen op Zoom. Be doeling is om ook dit jaar weder aan Vlissingen gedachtig te zijn. Het aftredende bestuurslid de heer J. Donner werd met algemeene stemmen min 1 herkozen. De heer Donner sloot met dankzegging deze vergadering, welke door ds. v. Lelyveld met gebed geopend was. Goes, 11 Dec. Hsden avond had in tegenwoordigheid van eenige officieren de schietwedstrijd plaats der kadervereenlging „Oefening kweekt kracht." De uitslag is als volgt: le pr. serg. Van der Maas met 96 punten; 2e pr. korp. Verhage met 93 punten3e pr. dhr. R. Lampen met 92 punten 4e pr. serg. J. Molhoek met 92 punten; 5e pr. serg. Bliek met88 punten 6e pr. serg. Drijfhout met 88 punten; 7e pr. korp. Nagelkerke met 83 punten 8e pr. serg. Steutei met 82 punten 9e pr. dhr. J. de Hoogh met 80 punten 10e pr. serg. Dekker met 73 punten; 11e pr. serg. van Altena met 68 punten 12e pr. serg. Brombacher met 68 punten 13e pr. serg.- maj. Ortelee met 52 punten; 14e pr. serg. Rosier met 51 punten15 pr. korp. de Regt met 51 punten. Een door serg. Dek ker aangeboden prjjs werd behaald door serg. Bliek. Vlissingen. Maandag morgen had alhier bij het binnen komen van het S S Willem Prins van Oranje weer een ernstig ongeluk plaats. De waterman (of olieman) J. van Gesselen zoude slangen aanleggen om water in te nemen en hal het onge luk tusschen de boot en de ponton te watar te vallen en hoewel er volk genoeg aan wezig was mocht men er niet in slagen hem tijdig te redden zoodat de ongelukkige ja innerlijk is verdronken. Zijn lijk is reeds opgevischt. De ongelukkige die voor de tweede maal gehuwd is, laat uit het eerste huwelijk een kind achter. De verdronkene was alhier woonachtig. Zaamslag. Vrijdag vergaderde al hier de gemeenteraad om zijn goedkeuring te hechten aan de aanbesteding der haven werken. De raming van die werken bedroeg f14800 waarvan de helft door rijk en pro vincie worden betaald. De minste inschry- ving was f 700 hooger dan de raming welke f 700 uitsluitend komen ten laste van de gemeente. In plaats van nu, met het oog hierop, gelijk gebruikelijk i«, ter stond den raad bijeen te roepen, heeft de voorzitter dit, ondanks herhaalde aanrading van den wethouder Geelhoed en den secre taris, nagelaten. Daar nu volgens 449 der algemeene voorschriften de gunning moet geschieden binnen dertig dagen, daar anders de inschrijvingen zijn vervallen, werd door enkele leden van dengemeenteraad hiertegen geprotesteerd, dewji de tijd om de zaak grondig te onderzoeken thans ontbreekt. Dit is derhalve een verkorting van het recht van den raad, en ook van Ged. Statendie de controle hebben op de ge meenteraadsbeslissingen. In dit geval ont breekt de gelegenheid om te onderzoeken van wege Ged. Staten of de uitvoering der werken niet voor lager som geschieden kan. Wat niet onmogelyk schijnt, dewijl de hoogere som gevolg is van een monopolie van agenten van steengroeven, welke agen ten de Lessineesche steen hebben verhoogd in prijs. De raad stond voor een moeilijk geval, by goedkeuring tegenover Ged. Staten, en by niet-goedkeuring tegenoveraannemers, die reeds gefluisterd hadden van nog hoogere inschrijving. Uit deze impasse trachtte het raadslid Van de Ree den Raad te redden door voor te stellen de besteding goaé te keuren met de klacht dat de voor zitter den Raad bemoeilijkt in het behartigen der gemeentebelangen. Met 6 tegen 1 stem werd dit voorstel aangenomen, lui dende „De gemeenteraad van Zaamslag be sluit aan Gedeputeerde Staten te be richten dat 13 November de aanbesteding van de havenwerken heeft plaats gehad dat, volgens paragraaf 449 van de A. V., de inschrijvingen, slechts 30 dagen van kracht blijven; dat de voorzitter eerst den 11 Dec. den uitslag der aanbesteding aan den Raad bekend maakte dat eerst dien dag, slechts twee dagen vóór het verstrijken van den termijn, in 459 bedoeld, de voorzitter den raad goedkeuring vroeg; dat de wethouder Geelhoedt en de secre taris Wortman den voorzitter herhaalde malen hebben verzocht een raadsvergade ring te beleggen, doch dat hj op hunne verzoeken niet is ingegaan. dat dus den raad de gelegenheid is ont houden zich door deskundigen te doen voorlichten omtrent de oorzaak van de hooge aanbestedingssom dat de raad evenmin pogingen kon aan wenden, om te onderzoekeu of langs an deren weg de werken lager in prijs konden worden uitgevoerd. dat de raad verhinderd is werkzaam te zijn in het belang der gemeente; dat de raad, gedwongen door 449, moet bewilligen in de gunning der aan besteding, zonder te weten of dit in het belang der gemeente is Redenen waarom de raad Gedeputeerde Staten eerbiedig verzoekt, het, zoo moge lijk, daarheen te willen leiden, dat in het vervolg de raad niet door ,den voorzitter worde belemmerd in het beiiartigen der gemeentebelangen" Daarna werd de heer B. v. d. Beek benoemd tot havenmeester. Een voorstel van den voorzitter tot verharding van den weg van den Reuzenhoek naar de los plaats aan de Griete, lang 3260 M. met 300 M3 mac-adam voor f 1500 werd wegens onvoldoend in de vermoedelijke gevolgen verworpen, de Raad benoemde een com missie bestaande uit de heeren Geelhoedt, Van de Ree en De Kraker om te onber- zoeken wat het beste zou zijn om den weg te verharden. Te Vlissingen had Vrijdagavond de bankwerker V. het ongeluk aan boord van het stoomschip Koningin Regentes der My Zeeland in het ruim te vallen. Hij werd bewusteloos opgenomen en op last van den ontboden arts naar het gast huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven, wijl hy een schedelbreuk heeft bekomen. M. C. Ingetrokken de verplaatsing van den rijksveldwachter M. Klop van Numans- dorp naar Brouwershaven. Coe3. Gister herdacht de Zeoreerw. heer J. A. Eversteyn den dag waarop hij voor 25 jaar het decanaat van Middelburg aanvaardde. ZEerw is in 1822 geboren, in 1848 als priester gewijd en sinds 26 Aug. 1864 pastoor te dezer plaatse, waar hy de achting geniet niet alleen van zijne parochianen, maar ook van de niet Roorn- sche bevolking. St. Maartensdijk, 'tls zeker wel aardig eens na te gaan hoeveel een broed kippen gedurende hun besten levenstijd hunnen eigenaar wel op kunnen brengen. Dit heeft de heer Johs. de Jonge alhier aangeteekend van een 9 tal kippen, die in 1893 uitgebroed zjn. Van af 1 Dec. '93 tot 30 Nov. '94 werden door die 9 kippen 1233 eieren gelegd, eene waarde vertegen woordigende van f37.02. Van 1 Dec.'94 tot 30 Nov. '95 8 kippen (oen was in- tusschen gestor\en) 996 eiers ter waarde van f31.90; van 1 Dec. '95 tot 30 Nov. '96 8 kippen 997 eiers ter waarde van f 34.02. Totaal 3226 eiers ter waarde van f 102.94. De kippen waren voortdurend opgesloten in de ren. Niet 18 maar 12 miljoen K.G. bieten zijn in N. Beveland verbouwd, naar de Midd- Crt. als verbeterd bericht in haar jongste no. meldt. Naar men aan de N. R. Ct. mede deelt, circuleert er in Zeeland onder de oesterkweekers een rekest aan den minister van financiën, waarin wordt gewezen op den treurigen toestand waarin de oestercul tuur verkeert, hetgeen breedvoerig wordt uiteengezet en met. cijfers aangetoond. Komt er geen verandering zoo luidt het verder dan kan het niet uitblij ven of de ondernemingen zijn spoedig geruï neerd, en wordt daardoor deje industrie met ondergang bedreigd. Om dit te voorkomen vraagt men 50 pCt. vermindering van pacht over de geheele oesterbank, en bovendien een onderzoek van staatswege naar de oorzaken van de mindere vruchtbaai beid der oesterbedden, waardoor n.l. de oesters niet vet worden en bij massa's sterven. Vlissingen. De stoomboot „Koningin Wilnelmina" is Zondagavond van |Glasgow gearriveerd. Door den heer Ochs, een rijken En- gelschman, te Parijs woonachtig, is gekocht het huis de Arend, in 1561 gebouwd en tot heden eigendom der stad Veere. Toen in 1612 een contract werd geslo ten met den koning van Engeland en Schotland, waarbij het aan de steden van Schotland werd verboden, qiCaucune navire de leur estaple ne premie autre foire ou havre dans le Pais Bas, qu'en ceste de Campvere ni qifaillmrs aucunes rnarchan- dises d'estaples soyent transportez, is Veere de stapelplaats geworden van den Schot- schen handel „in kolen, vellen, huyden, lakenen, kirsseyen, pletsen, potlood, roed, smeer en andere waren". Verscheidene Schefsche kooplieden zijn daarop in Veere komen wonen, „waarover de Magistraet der selver stadt, de selver natie hebben inge- ruimt sekere bequame huisinge, versien met dieversche sohoone kamers, vertrekken, solders, plaatsen, kelders, hovige en accom modatie". Deze „sekere bequame huisinge" was de Arend, naar zijne vroegere bewoners nog heden algemeen bekend onder den naam van het Schotsche huis. Verleden jaar werd het antieke, in Bre mersteen opgetrokken gebouw met het daarnaaststaande voormalige gebouw der Oost-Indische Compagnie, hel Lammetje, te Amsterdam in Oud-Hollandt tentoongesteld. De gemeente heeft het merkwaardige gebouw nu voor fl20U afgestaan, onder voorwaarde, dat de gevel met mag wor den afgebroken. De nieuwe eigenaar van het Schotsche huis zal' het laten restaureeren. Ook deelt de correspondent van de N. R. Ct., waaraan wij het bovenstaande ont- neenen, mede dat de Belgische schilder Frans Conrtens zich te Veere zal vestigen. Ook hij heeft een huis gekocht. M. C. Moord te Rotterdam. Zaterdagavond laat op den eenzamen weg tusschen Kralingsche veer en Capelle aan den IJsel heeft de 17jarige glasblazer Boers zijn 19jarigen vakgenoot de Haas vermoord. De aanleiding tot den moord schynt een meisje te zijn. Boers had ver keerd met een meisje, die thans meer liefde had gekregen voor de Haas, een flinken, oppassenden jongen, hetgeen de jalouzie van Boers had gewekt, die herhaaldelijk over dit feit twist zocht. Zaterdagavond nu kwam het tot een uitbarsting. De Haas bevond zich op den dijk. het was tusschen 11 en 12 uur. Daar zag hij het meisje en de Haas uaderen. Hij trad hun tegemoet en zeide„ik wou wel eens zien wie mij van den dijk af gooit." De Haas vroeg hierop: „doelt dit op mij?" „Wie de schoen past trekt 'm aan", zeide toen de ander. Daarna (zoo meldt de Telegraaf) moei De Haas eene beweging gemaaktj hebben alsof hij Boers wilde beetgrijpen, die daarop een vervaarlijk broodmes te voorschijn haalde enhet de Haas in de linkerborst onder het sleutelbeen duwde met gewel dige krachtsinspanning, zoodat het sleutel- been geraakt werd. De dader zette het op een loopen in de richting van het Kralingsche veer; het meisje was zoodanig door de gebeurtenis aangegrepeu, dat zij Zondag nog niet ge- hoord kon worden het slachtoffer sleepte zich in de richting van Capelle voort, de handen op de diepe wonde gedrukt om zoo mogelijk bloedverlies tegen te gaan. Onderweg kwam hij een burger tegen wien hij mededeelde „Boers heeft mij ge. stoken, ik zal wel sterven." Met buiten gewone krachtsinspanning bereikte De Haas de ouderlijke woning; op den drempel ont moette hij zijn löjarigen broeder, in wiens armen hy onder het uitroepen van „Boers heeft het gedaan" den laatsten adem uit blies, tot groote ontzetting der huisge- nooten. De dokter, spoedig ingehaald, kon slechts den dood conslateeren. De dader is in arrest en heeft bekend. Eon kindje te Scheveningen dat den kokenden inhoud van een waterketel over het lichaam kreeg is aan de bekomen brandwonden gestorven. Een zeer geanimeerde jachtpartij heeft onder Nieuw-Buinen plaats gehad. Wel JO0 menschen namen er aan deel. Oorzaak hiervan was de zeldzame verschijning van een ree. Toch wist het vlugge dier nog te ontkomen na een der jagers met zyn gewei ernstig toegetakeld te hebben. Ook te Willemstad en Fijnaart zijn gevallen van mond- en klauwzeer gecon stateerd. De politie bewaakt de besmette plaatsen. Bij de schietoefeningen der infanterie met de nieuwe geweren komen (naar het Nieuws mededeelt) herhaaldelijk weigerin gen voor. E.n onderzoek zal wsrdeu inge steld of de oorzaak hiervan ligt aan het geweer of aan de munitie. Naar men van welingelichte zyde aan de Ned. meldt, is het bericht inzake het verzoek om gratie voor ds. Thijra te 'sGiavenhage onjuist. Er is geen verzoek ingediend door predikanten, maar alleen door mevrouw Thijm uit Paramaribo (4e moeder van den gevangene) en mevrouw Thy in te 'sGravenhage (de echtgenoote); en op dit verzoek is nog geen beschikking genomen, doch een ongunstig advies is uitgebracht door de rechtbank. Te Xeres is een groot huis, waarin verschillende gezinnen woonden, ingestort Meer dan honderd personen werden oude de puinhoopen bedolven. Men spreekt van twintig dooden. De bemoeilijkingen waarin te Ham burg verichillende werklieden van de zijde der stakers blootstaan, nemen een ernstig karakter aan. Zaterdag werden 3U werk lieden uit Maagdenburg door hen over vallen en van de wagens afgetrokken, zoo dat de politie er bij te pas moest kernen In een kleine kamer vau een Fransch hospitaal te New-Yors, ligt een stokoud man te sterven. Het is Graaf Joseph De Susini, die eenmaal bekend stond als „de Prins der Sigarenmakers," rijk, hoog in aanzien bij do hoven van Europa, en een voornaam aandeelnemer in de belangen van Cuba en Spanje. Eenmaal stond hij aan het hoofd van de vermaarde La Honradez fabriek in Havana, alwaar des tijds niet minder dan vijfduizend personen werkten. Zijn vermogen werd toen ge schat op vijf millioen dollars. Doch de wereldberoering, zooals de Fransch-Duitsche oorlog, de Carlisten oor log in Spanje en de eerste Cubaansche opstand hebben den graaf doodarm ge maakt, en hij ligt thans op 80-jarigen leeftijd van alles verstoken in eene kleine kamer in een Fransoh hospitaal den docJ te verbeiden. (Jongelingsbode). In een gasfabriek te Berlijn beeft eene ontploffing plaats gehad,! waarbij de directeur en verscheidene werklieden om kwamen. Vrijdagavond brak een geweldige brand uit in de stoomhoutzagerij van de firma Van Heurck, te Borgerhout, nabij Antwerpen. In de enorme houtloodsen, die tot aan de nok met planken waren gevuld, woedde het vuur verschrikkelijk, terwijl uit de in een vuurpoel herschapen zagerij myriaden vonkeH opgejaagd werden, om als een vuurregen neer te dalen «p ver scheidene arbeiderswoningen, op honderd meter afstand van de fabriek gelegen. Deze woningen, met inbegrip van een groote boerderij, stonden weldra eveneens in volle vlam en werden geheel vernield de oogst, het landbouwmaterieel en verscheidene stuks vee waren in korten tijd een prooi der vlammen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie ötakkeu wordeu iu geen geval teruggezonden. Eene Gemeente-Diaconesse. Mijnheer de Redacteur Wat is eene Gemeente-Diaconesse Eene vrouw die ten allen tijde bereid is om aan kranken en lijdenden hulp te verleenen, eerst in de gemeente waar zij woont, en dan ook wanneer er tijd over blijft, in de omliggende dorpen, waar zulks verlangd wordt. Zij doet dit niet om loon, maar enkel uit liefde tot Hem, Die zegt en vraagt, terwijl Hij voor zondaars sterftDit doe Ik voor u wat doet gij voor Mij En dan ook, uit liefde tot de lijdende menscb- heid. Men betaalt haar dus niets voor hare diensten. De Gemeente-Diaconesse wil ook bij de kranken 's nachts waken, doch moet dan „verdag in de gelegenheid g r eenige uren van ongesl oen «til vertrek te gem< Waar zulks bij de behoe verpleegt onmogelijk is, daar hii den predikant, geneesheer ta&,.a.r8«lijk. a.».enle-, ter A. Versloot, heeft isioh tigd te Serooskerke (W.), ei refd ook in de omliggende diensten te bewijzen. Echter moeten alle adn.™ door den geneesheer schrift, üng aan haar gericht word, door den patient zelf worder hieraan geen gevolg kan w. Daar Gemeente-Diaconesse nog te weinig bekend zijn, h, hare werkzaamheden, door e< nader te moeten toelichten kend te maken, dat eene de zich te Serooskerke (W.) he Mijnheer de Redaeteu Wil s. v. p. het volgende opnemen. De Evangelisatie 1 onder leiding van den heer Stoofstraat 11 en 13 gaat tc gend voort. In ons land slechts weing bekend en daa: zij nu nog niet veel steun Met hartelijken dank on September jl. eenige giften, van f5 uit Goes, toen in de belangstelling der Christe arbeid was gevraagd. Enk kon zij toen de huur van he kostigen. Nu nadert het Kerstfeest eens eene bijdrage, opdat ii Handelstraat 64, een gezege worden gevierd? Het verbll hooren, dat in Den Haag ee eenige dames is opgericht c stukken te maken voor dit er in Goes een paar dames loofd hebben haar winkel e. of er soms iets was, hetgee missen. Wie der lezers van ook wat zenden, opdat het kan worden aangebracht G< ik giften om ze dan in de K Antwerpen te zenden. Daart groote behoefte aan geldelijke lokaalhuur (15 gulden per i verspreiding van „Blijde Bo tractaten enz. „Dia zielen vangt is wijs" als de kinderen van de Zonde Evangelisatie met het een er rast worden, kan dit ook we. zyn, dat zy en hun ouders voor dezen arbeid verkrijge lokaal" in de gunst bij de die buurt toeneemt en zoodo menkomsten op Zondag, Maa derdag bezocht blijven. Nu n deze laatste goed gebruik g lokaaltje is vol. Hoe heerlijk zou het zijn,e een vaste Evangelisatiepost d Maar daartoe is de Lulp n. die het Evangelie kennen ei heerlijke dingen weten in e van onze naburen. Zij tocl duisternis voort, weten niet va Wiens komst een eeuwig 1 menechheid heeft verspreic eindelijk.... zonder God. Hoe zullen, ook zy, het indien het hun niet wordt Als wij aan de heidenen zijn we geneigd deze mensc zesr verre van ons wonein te stellen. Doch ook naast ons gezeg neD er bij tienduizenden. Goddankdat in deze Ev; Antwerpen door woorden en Evangelie der liefde Gods wo Op het Kerstfeest oek door hangt af van ons, die het 1 kunnen doen. En ieder, d ^eet het eveneens. „Vele kleintjes, maken d- w. z. vele dubbeltjes, kwa guldens vormen te zamen ulden8. Dit weer eens bewa. Wenschte ik graag voor gene Jgelisatie. U, M. d. R. dankende voo gevene ruimte in uw blad, b Eijnsart, 12 Dec. 1896. G. Woensdag 16 De Wenieldinge, door not. korstanje 1 uur voor dhr. Dekk 'J Malekote, 11 canada's van perceel 5-jarig kaphout in ito 4-jarig. En voor wed. en er lu olmen Chuzeeweg. W.°r,s;cnp' voor dhr. A. C 1 not. Roelof 11 uur in St fchem en olmen. "r,sl,an,m"- n uur Me] u f het hofsteedje van Osté t< cA k°omgaard e" nl Donderdag 17 Dc hot Tnlr Mr|8, ïn d6 V0IPe j "dk oen volgestort aande lehoonsaffi6 vennootschaP Aïoetinge, 10 uur b(j A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2