Tfö*. w* Hu" Buitenlandsch Overzicht. KERKNIEUWS. RE CHTSZA. KE N. hebben deze dingen herhaaldelijk ter sprake gebracht. Maar 'tis de plicht der volksvertegen woordiging niet op te honden met deze dingen telkens weer aan de consciëntie der regeerir.g te leggen, tot hare oogen voor 't onrecht dat de tegenwoordige verhou dingen kenmerkt, opengaan. Inzake de Doelwijk heeft hst prijsge- recht te Rome de opbrenging van genoemd vaartuig wettig verklaard. Daar echter door den gesloten vrede tusschen Italië en Abessynië geen reden meer bestaat om de verbeurdverklaring uit te spreken, blijven schip en lading ter be schikking van de eigenaars, een Rotter- damsche reedersfirma. Hiermede is derhalve ook deze zaak weder beëindigd. Wij hebben indertijd in onze rubriek „Zending" gewezen op de proselieten makerij onder de inlanders door Roomsche missionarissen gepleegdwij gewaagden zelfs, aan de hand der Zendingsberichten natuurlijk, van omkoopery. De Maasbode heeft deze beschuldiging verre weggeworpen en de Middelburgsche Courant exploiteerde een paar maanden daarna de booze repliek vau dit Roomsche blad aan den vooravond der jongste Sta tenverkiezing. Nu is in de laatste dagen in het Orgaan der Ned. Zendingsvereeniging opnieuw te gen Rome's indringery geprotesteerddr; Bronsveld een bekend papenhater sprak er in de Stemmen nog een hartig woordje bij, en Het Handelsblad 'tis bekend dat de liberalen altijd Rome voor trekken boven de Gereformeerden, in en- geren en in ruimeren zin het Handels blad nam 't voor de Roomsshe missie op en drukte heel patriarchaal de niet-Room- sche Zendingsvereenigingen op 't hart om toch met de Roomschen, een ieder op eigen terrein, in liefde en verdraagzaamheid samen te werken. Dat is 't juist, antwoordde toen de oud zendeling Coolsma, maar gij hadt nwe vermaning tot de Roomschen moeten rich ten, die toch zijn de aanvallende partij. Zij dringen zich in op ons erf met hunne zieltjeskooperij. Hierop nu heeft de Maasbode weder vuur gevat en rondweg het volgende, dat ons ter waarschuwing moge zijn, neergeschreven: „Kan men zich wel iets dwazers denken dan dat het Protestantisme, hetwelk, als zynde een dwaling, niet eens recht van be staan heeft, de Katholieke Kerk zou willen dwingen af te blijven van haar terrein! Want alle terrein is Roomsch, omdat Christus aan de Roomsche Kerk heeft gezegd Onder wijst alle volkeren 1 Hoe meer die Kerk dus Protestantsche gemeenten binnendringt en er het Protestantisme uit verjaagt, hoe meer zij handelt krachtens het bevel van haren Goddeljjken Stichter." Het spreekt van zelf dat wij deze uit lating van het Roomsche blad niet als nieuws hebben overgenome». Dat Rome zoo denkt, weet een ieder. Maar om de waarschuwing te herhalen, welk gevaar van die zijde steeds meer openbaar wordt. De Maasbode is nog zoo eerlij k om het met ronde woorden te zeggen. Dank haar daarvoor. Maar hoe vele Roomsche bladen volgen de tactiek van een waarheid zwijgen en een waarheid zeggen. En dit is nog wel zoo gevaarlijk. De Middelburg sche Courant neme vooral nota van 't bovenstaande, om het bij de aanstaande Kamerkiezing tegen ons te kunnen gebruiken. ten hemel en ter hel. Ja, menschdomook (ter helle. O! wie in arren moed' dat woord in twij- (fel stelle, zie om zich zie de Pers, die in haar (jonge kracht den dag des Bijbels aan 't verduisterd (menschdom bracht, sinds, tegen God in kamp, verharde zon- (dekweekster, verboden lust- en haat- en oproervlam- (ontsteekster. Trouw. Klaas komt heel die Drukpers, gezeten op haar koets, trouw ter kerk, zit trouw een poos te gapen. Dan hoort en ziet men trouw een uur hem zoetlijk slapen, Doch trouw ontwaakt de man, als 'tarnen wordt gehoord; Helaas, ik vrees zijn ziel slaapt trouw nog altijd voort De [Jongelingsbode. Het is te begrijpen dat men in Duitsch- land geschrokken is van de verklaring van den vrijheer Von Marschall, Duitsch- lauds Staats-secretaris van buitenlandsche zaken, in 't proces Leckert, dat hij tot openbaarheid heeft moeten de toevlucht nemen om eindelijk de regeering te doen ontkomen aan de lasterlijke vervolgingen en verguizingen der politieke politie en der pers. Na de Hamburgsche onthullingen is dit proces, en daarna 't gerucht omtrent zekere briefwisseling in Bismarcks bezit, overtuigend bewijs van den bijna daemo- nischen invloed dezer beide machten. Zie een klein vuur, hoe grooten hoop hout het aansteekt. De tong is ook^»en vuur, een wereld van ongerechtigheid! En de heilige Apostel die deze woorden neer schreef, zou er, in de 19e eeuw levende, stellig hebben bijgevoegd etn vuur, een wereld van Eb de pers? Da Costa zong reeds in 1840 in zijn Vijf en twintig jaren van de drukpers 't Was wat ge ooit sedert werkte, o drukkunst't was, het bleef met nooit (gekende sterkte, vermenigvuldiging I van licht en we- (tenschap, van woord, van wil, van macht. Het (was een reuzenstap als verwaten (koningin de Meening als (slavin in teugels klemmen, en aan 's Afgronds (macht verraden, ja, ongeduldig, met een zwerm van (vlugge bladen, vermenigvuldigd dag bij dag, en uur voor (uur, onze aard bezwangeren van ondermijnend (vuur, de Majesteit weerstaan, Gods ordeningen (honen, de tempels plunderen, en koningen ont tronen. Zoo schreef Da Costa in 1840. Kon hij de verderfelijke macht der Pers nog hedsn ten dage gadeslaan, in hoeveel krasser termen zou hij zijn aanklacht tegen haar herhalen. Inmiddels verneemt meu det de beschul digden in het proces Lëckert tot gevan genisstraffen van anderhalfjaar en minder veroordeeld zijn en dat de commissaris in voorloopig arrest zit wegens meineed. Voeg hierbij de omstandigheid dat de commissaris van politie Ven Tausch ia al deze intriges de hand had en dat zelfs de gezant Zu Eulenburg zich niet schoon kan wasschen van den blaam dat hij dezen man meer dan eenig ander gekend en be gunstigd heeft, o. a. door hem een lintje te helpen bezorgen, en men zal begrijpen dat velen de toekomst, die anarchistische raadslagen in haar scheot verbergt, met zorg tegengaan. Nooit toch was eene natie, eene dynastie, eene macht meer rijp voor den ondergang dan wanneer 't bederf zelfs het beste had aangetast. De Italiaansche regeering gaat steeds voort haar begrootingen voor oorlog en marine op te drijven. Reeds sloot de re kening met een tekort van 33 miljoen lire en 't einde is niet te voorzientenzij de natie den Vorst bewegen kon als Dritte im Bunde het Drievoudig verbond Duitsch landOostenrjjkItalië te verbreken. t Vermelden wij nog enkele kleinigheden. De Turksche quaestie, de Cubaquaestie en de Venezuelaansche quaestie houdende Staatslieden in Europa en Amerika nog steeds bezig. Wat de eerste betreft, loopen allerlei geruchten omtrent Ruslands plannen tot bezetting van 't gebied tusschen den Bos porus en de Zwarte zee. Hoe het zij, de Turksche regeering schijnt zich hiervan niets aan te trekken; zij wil van geene hervormingen weten. Wat de tweede betreft. De liberale partij in Spanje heeft aan de Koningin-Regentes doen weten dat zij het conservatieve mi nisterie zal verdringen wanneer dit niet spoedig slaagt in de onderworping van Cuba. Er bestaat groot gevaar dat de Amerikaansche regeering de Cubanen te hulp komt. Wel heeft Cleveland in zijn jaarlijksche boodschap gezegd dat de Cuba nen door hem als opstandelingen en niet als oorlogvoerende mogendheid worden er kend; maar waarheid achter de waarheid blijft dat, zoo Spanje machteloos blijft om den opstand te dempen, de Unie haar zwaard in de schaal werpt. En wat de derde betreftèn Cuba èn Armenië (Turksche quaestie) en Venezuela blijven op de agenda der Unie. Zij dringt er in Europa op aan om te beletten dat Turkije de Christenheid blijft beleedigsn. Zij heeft goede hoop op oplossing der quasstie met Venezuela, terwijl het Con gres wordt op 't hart gebonden de Staats belangen in betrekking tot de Union- Pacific en andere spoorwegen, niet uit 't te verliezen. De pen is ook gal en venijn. oog 7 Dec. '96. Te Utrecht heeft zich een commissie ge vormd, bestaande uit de hh. W. E. P. Ber tram te Assen, ds. De Jonge, L. E. Brandt C. J. C. Burkens allen te Utrecnt, '1'. van Essen te Rotterdam, Joh. van 't Linden- hout te Neerbosch, ds. Van Noppen te Leer dam sn jhr. L. Roosmale Nepveu to Doorn. Deze commissie stelt zich ten doel door middel van een bijbelwagen de streken in ons vaderland, die tot de minst bedeelde op geestelijk gebied kunnen gerekend wor den, door twee colporteurs te doen bezoe ken. Die colporteurs moeten in die streken door verspreiding van bijbels en Christe lijke lectuur, door straatprediking en toe spraken bij de huizen het Evangelie zoeken te brengen. De beperking van het vervoer van de kunstwegen, niet in onderhoud bij het Rijk, is in de geheele provincie opgeheven te beginnen met middernacht tusschen 8 cn 9 December 1896. De minister van oorlog is voornemens aan iedere compagnie jaarlijks zekere som te verstrekken tot aanschaffing van borden en koffiekommen, welke tot dusver voor rekening der soldaten of der cantines wer den aangekocht. Bij kon. besluit is benoemd tot ge zworen voor den Molenpolder P. Hoondert De Haagsche correspondent van de „N. Gr. Ct." weet te vertellen, dat de voorzitter der Rekenkamer, jhr. Six tot Oterleek het voornemen koestert weldra zijn ontslag te nemen, een voornemen waaraan hij geen gevolg heeft gegeven voordat er een lid was gekozen, die, even cis hij, van adellijken stand, eventueel hein zou kunnen opvolgen ook als lid van den Raad van Voogdij over onze Koningin. Eenige ingewijden, zoo zegt men, hadden baron Mackay juist om dien grond hun stem gegeven. ATJEH. Te Segli werd door eene patrouille van vijftig man, zoekende naar verscholen roo- vers van prauwen, eene benting aangetrof fen deze genomen, doch verlaten, toen de vijand van alle kanten kwatn opzetten. Terugtocht ni t bemoeilijkt. Gesneuveld een korporaal en twee fuse- liers, gewond éen officier en acht militai ren beneden dien rang. Verliezen van den vijand heeten aanzienlijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ovezand ds. A. Timmerman te Ter Neuzen. Drietallen te Rotterdam (vacature Van Veen) ds. D. J. Karres te 's Gravenkage, ds. J. Osse waarde te Meppel en ds. C. B. Oortkuijs te Katwijk aan Zee en (vacature Laan) dr. J. H. Gunning JHz.i. te Utrecht, ds. P. J. van Helle te Nijkerk en ds. J. Schrijver te Schiedam. Beroepen te Stiens Quack te Winterswijk te Maassluis de Vlieger te Maasland te Rozendaal Jungius te Leeuwarden te Knijpe Heslir.ga caud. te Groningen te Hei- en Boecop Van Ingen cand. te Utrecht. Aangenomen naar Akkooi door A. G v. Leeuwen cand. te Arnhemnaar Midwolde en De Leek door Tammens te Wervershoof; naar Ulrum door Wissing te Hardingsveld (f). Bedankt voor Schermerkorn door B. Boers cand. te Zuidlandvoor Daarle door Van Rijs cand. te Hemelum voor Enter door ds. K. E. van Griethuijsen te Ketkel. Vlissingen Maandagavond werd op het „Eiland", aan de Kanaalstraat, het Evangeliesatiegebouw geopend, dat daar gesticht is ten dienste van wjjk IV der Ned. Herv. Gem. Ds. Voorhoeve, voor zitter van den kerkeraad, heette de aan wezigen welkom, sprak een woord van dank tot den wakkeren architect dhr. W. L. Huson, en droeg in het gebed Gode deze stichting op. Daarna las hij Gen. 28 en sprak, in aansluiting aan den naam der stichting („Bethel") den wenseh uit, dat zij voor velen een „huis Gods" mocht worden, dat menig hart hier zijn God mocht leeren kennen en liefhebben. Ds. H. Hunnigher, wijkpredikant, aan vaardde den arbeid, waarvan dit lokaal voortaan het middelpunt wezen zal, met de belofte des Heeren „Aan alle plaats, waar ik mijns naams gedachtenis stichten zal, zal Ik tot u komen en zal u zegenen." (Exod. 20 15.) Te beginnen met Dinsdag 15 Dec. IVs uur, zal ds. H. er geregeld Dinsdags bij bellezing houden, terwijl met Januari eene bewaarschool en eene Zondagsschool in Bethel geopend worden. Vliss. Crt.) De Nederl. Herv. Kerk telt 1347 gemeenten, verdeeld in 44 classen en 138 ringen, met 1605 predikanten. Geref. Kerken. Tweetal te Oost- en West Barenlrecht ds. J. D. v. d. Munnik te Zaandam en ds. J. E. Vonkenberg te Voorthuizen; te Purmerrnd ds. R. W. de Jong te Holten en ds. D. Bakker te Broek op Langendijk. Beroepen te Koudekerke ds. J. E. Von kenberg te Voorthuiz.en te Tzumma- rum dhr. D. Steenhuis, cand. te Blija. Aangenomen naar's Gravendeel door dr. G. Renting cand. te Groningen naar Wezep door ds. C. M. W. Plet teEzinge. Bedankt voor Anna Jacobapolder door ds. H. Kuik te Puttenvoor Arne- muiden door ds. J. S. Langen te Oldebroek - voor Oudega door dr. G. Renting te Groningen; voor Marken door ds. J. A. Tenkink te Vordenvoor Strijen door ds. W. Bosch te Vrijhoeve Capelle. Axel. Ds. A. Doorn hoopt 3 Jan a.s. afscheid te nemen van de geref. kerk A alhier en 17 Jan. d. a. v. intrede te doen na bevestiging door zijn vader, ds. W. Doorn van 's Gravenkage. Men schrijft ons uit Kampen, dato 6 December. Heden avond 7 uur had, op den jaardag der Theol. School, de over dracht van het rectoraat plaats. In de gehoorzaal der Theol. School waren daar toe saamgekomen verseheidene curatoren, alle hoogleeraren en studenten, benevens de curatoren, leeraren en leerlingen van het gymnasium voorts de pastores loei en vele belangstellenden. Na een schoone rede getiteld Oostersche lichtstralen over Westersche Schriftbeschouwing en" droeg Prof. Noordtzij het rectoraat over aan Prof. Wielinga, daartoe door curatoren benoemd. (t) DR vermeldden wjj reeds in ons no. van 3 December jl.doch meldden latar abusievelijk op gezag van andere bladen dat ds, W. bedankt had. Het oorspronke lijke bericht wordt hierbij in oere hersteld Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: beleediging van een ambtenaarE. N. li., 29 j., stads werkman, Hulst, tot f 0.50 b. s. ld. h. dronkenschap, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren en weder- spannigheidH. J. v. D., 19 j., voer mansknecht, en A. J. d. Z., 21 j schip persknecht, beulen Terneuzen, ieder tot 1'3 b. s. 3 d. h. en 7 d. gev. straf; huisvredebreuk'. P. J. H., 23 j., zonder beroep, Terneuzen, tot f3 b. s. 3 d. h. mishandelingL. M. H., 32 j., rijtuig verhuurder, Domburg, tot 6 m. en G. d. S., 15 j., arbeider, Coljjnsplaat, tot 7 d. gev. straf, en P. C., 21 j., bakkersknecht, Arnemuiden, tot f 5 b. s. 5 d. h. diefstal: J. in 't A., 28 jhvr. van W. V., zonder beroep, Serooskerke, tot f5 b. s. 5 d. h. vernieling: J. d. N., 17 j., visscher, Arnemuiden, tot 14 d. gev. straf, en C. d. K., 19 j., landbouwersknecht, Nieuwland tot f 5 b. s. 5 d. h. en; het doen van een belofte aan een ambte naar: G. B., 60 jzonder beroep, Middel burg, tot f 50 b. s. 1 m. h. „Om één gulden". Voor bovengenoemde rechtbank had zich Dinsdag te verantwoorden L. d. P., oud 34 jaren, landbouwer, geboren en wonende te Terneuzen, thans alhier gedetineerd, en dat wel ter zake dat hij op 27 September 1896, des avonds ten omstreeks G'/s uur, te Axel, met het oogmerk om zich weder rechtelijk te bevoordeelen, den veearts Leonard Boogaert heeft bewogen hem één gulden te verstrekken, waartoe bij genoemde Boogaert heeft overgehaald door de onware beweringen, dat bij zijn vader l'ieter de F. te Terneuzen een ziek paard was; dat hij opdracht van zijn vader had om Boo gaert te verzoeken om den daarop vol genden Woensdag daar eens naar te komen kijken; dat hij, beklaagde, per rijwiel van Terneuzen naar Axel was komen rijden, het rijwiel onder weg was gebroken en hij daarom met den trein naar Terneuzen terug moest, daarvoor geen geld bij zich had en dat hij dien gulden aan Boogaert, wanneer deze Woensdag bij zijn vader kwam, zou teruggeven, terwijl hij be klaagde niet per trein naar Terneuzen is teruggekeerd en tot op heden dien gulden niet aan Boogaert heeft teruggegeven. Slechts twee getuigen waren door het openbaar ministerie gedagvaard, terwijl de heer mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse aan beklaagde ambtshalve als verdediger was toegevoegd. De eerste getuige L. Boogaert, veearts te Axel, gaf een resumé van het op 27 September ten zijnen huize voorgevallene, geheel overeenkomstig de hierboven om schreven dagvaarding. Hij deelde mede, dat bekl. niet onder den invloed van sterken drank was; hij vroeg ook aan beklaagde of hij niet de bekende De F. was die slecht bekend stond, wat deze ontkende; dat was zijn broeder. Getuige gaf den gulden, omdat De F. Sr. hem van gunstige zijde bekend was. Beklaagde erkende het hem ten laste gelegde, doch beweerde in dronkenschap gehandeld te hebben. Getuige verklaarde, op een vraag van den verdediger, den gulden gegeven te hebben om de clientèle te behouden. De tweede getuige, J. E. Blaasaert te Axel, verklaarde dat in den avond van 27 Sept. de beklaagde in zijne herberg is geweest en daar eenige verteringen ge maakt heeft. Beklaagde gaf dit toe. Van Boogaert is hij naar de herberg gegaan en vervolgens naar Stekene. Hij heeft toen rondgezwalkt tot 22 October, den dag waarop hij werd gearresteerd. Beklaagde verklaarde verder ook nog, dat hij alleen onder den invloed van diank zich schuldig maakte aan allerlei oplich terijen. De ambtenaar van het O. M. achtte de ten laste gelegde oplichting volledig be wezen, evenals het samenweefsel van ver dichtselen, dat voor die bewijslevering vereischt werdt, en vorderde schuldigver klaring vau beklaagde en, in verband met de bezwarende omstandigheid dat deze, die de schrik is van geheel Zuid-Beveland, herhaaldelijk wegens oplichting is veroor deeld en tal van, op vernuftige wijze op het getouw gezette schelmerijen op zijn geweten heeft, tot een gevangeuisstraf van zes maanden. „Wee den wolf die in een kwaad gerucht staat" zoo begon de verdediger zijn plei dooi om daarmee te betoogen dat, indien een ander dan bekl. was te laste gelegd wat hem bezwaart, de ambtenaar van het O. M. zeker wel zou geaarzeld hebben eene vervolging in te stellen. De feiten nagaande, stelde pleiter in het licht, dat bekl. geen valsclïen naam heelt aangenomen, dat hij ook geen listige kunstgrepen heeft aangewend, of een samen weefsel van verdichtselen heeft voorgedragen. Bekl. heeft gelogen, dat staat vast, mnar die leugen, in verband met de omstandig heid dat getuige bevreesd was de clientèle van De F. Sr., den vader van beklaagde, te verliezen, leidde tot afgifte van de gulden. Pleiter concludeerde dan ook tut vrij spraak van beklaagde. Uitspraak over 8 dagen. M. C. Coes. De kantonrechter heeft D. G., winkelier, beklaagd van het houden van by gemeenteverordening verboden loterijen, veroordeeld tot f5 b. s. 2 d. h. De eisch was f 10 b. s s. 2 d. h. Tegen denzelfden persoon zijn voor het. zelfde feit nog meer vervolgingen aanhangig Het O. M. bij de rechtbank te Am- sterdam eischte tegen de bekende socialiste, Geertje Kleefstra, 22 jaren oud, 6 maanden gevangenisstraf wegens beleediging van de Konir.gin-regentes in eene rede, op 23 Aug, in „Constantia" gehouden, waarin t zij de regentes als een dom schepsel voorstelde. De uitspraak is bepaald op 15 dezer. Serooskerke. Vrijdag hield deiand- bouwrereeniging alhier (W) haar laatste vergadering in 1896. In deze vergadering werd rekening en verantwoording gedaan over het dienstjaar 1895/6, waaruit bleek dat de ontvangsten beliepen f 8363,51 en' de uitgaven f8224,31Vs. Voor rekenin" der vereeniging wordt aangekocht 40050 KG. Thomas slakkemeel k f2,21. 120200 KG. Superphosphaat a f 2,44. 5300 KG Chili-salpeter a f 9.64. 3800 KG. Amm- Superphosphaat af 6,08. 11300 KIL Peru- guano a f 8,68. 7100 KG. Aardappelen- mest a 1 4,74, 32700 KG. Gedroogde Spoe ling a f 5,70, alles per 100 KG. be nevens nog 547 KG. diverse klaver zaden. Hieuwdorp. Maandag terwijl degebr. Nieuwenhuijze in den Sloepolder aan het jagen waren, had een hunner wegens de vettigheid van den grond, het ongeluk te vallen, waardoor, het geweer afging en hem in het been en de hand trof. Krabbendijke. Zondagavond bij het uitgaan der oud ger. Kerk had de vrouw ft van den bakker K. het ongeluk door de duisternis misleid in een vrij diepe mod dersloot achter het kerkgebouw te ge- ft raken met het gevolg dat zij spoedig tot boven de knieën in den modder zat. Ge- lukkig werd z^ spoedig op het droge ge- J bracht. Er was geen tuin of lantaarn ge-'fl plaatst, nu is er dan een tuin aangebracht; doch ware het nu niet gewenscht daar er geregeld Zondagsavonds godsdienst oefening gehouden wordt nog een lantaarn daar te plaatsen en aan te steken? Axel. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraaad alhier zijn uitge bracht stemmen. Hiervan bekwamen de heeren Petrus van Fraaijenhove en P. de Putter stemmen, zoodat herstem ming tusschen hen noodig is. s Heorenhoek. De gemeenteraad ver leende in zijn jongste vergadering eervol ontslag aan dr. J. W. Jenny Weijerman als gem. geneesheer en benoemde in diens plaats den heer A. de Groot, arts te 's Heer Arendskerke. Vlissingen. Van wege de afdeeling van den Nederl. Timmerl. Bond alhier had gisterenavond eene druk bezochte verga dering plaats vsn verschillende werklieden- vereenigingen en vakafdeelingen. Doel van deze vergadering was om ingevolge besluit van bovengennoemden Bond ook hier tot het oprichten van een plaatselijk csmité van deze vereenigingen te geraken om agitatie te wekken voor pensioneering door den Staat. Door verschillende bestursn kon op de viaag ot men hieraan mede zou doen nog geen antwoord worden gegeven Pa trimonium en hare vakafdeelingen deelden mede dat nu er een staatscommissie is be noemd, die druk aan 't werk is, zij elke agitatie onvruchtbaar en doelloos acht en hoewel erkennende dat de overheid nu gebleken is dat het particulier initiatief in deze zaak te kort schiet en regeling cV zer materie gebiedend is, hiertoe eent roeping bezit, zij tegen pensioneeren door den Staat uit principe zich moeten ver zetten. Vermosdelijk zal van eene oprichting van een comité dan ook wel niets komen. Bruinisse. In de Woensdag gehouden vergadering van Ingelanden is tot dijkgraaf van den polder Bruinisse gekozen de heer A. Hage Jz. Sedert het overlijden van den vorigen titularis, de heer C. M. Voorbeij- tel, nam de nieuwbenoemde als oudste ge zworen deze betrekking waar. St. Maartensdijk. Een tienjarig meisje alhier had het ongeluk een speld door te slikken. Zonder veel pijn te ver oorzaken geraakte de speld in de masg waarin zij zich hsden nog of in het darm kanaal bevindt. Waarde. Maandagavond brachten al hier eenige jongens van 14 en 15 jaar het dorp in beweging er waren een paar jon gens handgemeen geraakt, waarbij messen getrokken werden, zoodat beiden een wond opliepen. De een had een snede onder het oog en de ander een steek in het been- Gelukkig dat het te midden op het dorp was zoodat de politie beide jongens spoe dig vast had en van een en ander proces verbaal opmaakte. Dieven door dieven verschalkt. Zater dagnacht verlieten veertien smokkelaars, beladen met pakken tabak, 't Hollandsche grensdorp Clinge met het doel de tabak over de grenzen te brengen. Zij slopen langs een omweg naar de grens," waar zij plotseling door een in hunne nabijheid gelost schot schrikten. Denkende met kom miezen te doen te hebben, lieten zij de pakken tabak in den steek en vluchtten in der haast van de gevaarlijke plaats- Later kwam het hun vreemd voor, dat ZÜ £eéö stem gehoord en ook geen doua nen gezien hadden. Zij gingen nogmaals terug naar de plaats waar zij hun tabajj i.„^Jen om te zien flatovergrbraclit worden, n k0" «noorloos verdwenen on fel vermoeden, dat zij doo ren beetgenomen^ 31«ven werden bestole d-°0r r van de tabak is v daan. Een diep gezonkens. v,»or de rechtbank te der meest zonderlinge Eén oog stijf dicht, 1 |£hw,0,1 Sciitaire wijze. I Hii was ruim 50 jaren I baard en knevel, maar veq het voddige jasje Pr9k*°° van het Legioen van Eer, daille, eene Indische medail kruis. Je heet? Margadant. Waar geboren i 's Gravenhage, om u te Je woont? Ik heb bier geen vaste Volgden de vragen omtn de„ man voor de rechtban looperij zonder middel van Je bent de zoon van eei Mijn vader was onderw ningin. In dienst geweest t Onderofficier bij de matri Ka eene onrechtvaardige b ik uit dienst gegaan. Ook in Indië geweest Ja. Zeven jaren. In Indië Goed paspoort? Goed? Zeker. Eervol. Je bent ook in Franscben Toen ik in 1870 te Mars« de haven geblokkeerd, ik schen dienst en kreeg het I tik ben Franscbman genat in Tonkin, ben ik gewond I oog. Dat is dan ook blind Dus ook in Tonkin gew Ja. Ik ben gepensioneerd q (f 600) pensioen. I Twaalfhonderd francs pe bon... Ja zeker. Dat zou ge ni( En hoe komt het dan, zwerft In Frankrijk, een| je leven van 1200 francs. Ik hield van Nederland, land. En ik mag hier mijn een half jaar verteren. Mq het Nederland van vroege De ambtenaar van het dagen hechtenis. Twaalf dagen is wat lang le dagen. Ik ben ziek en ka laten genezen. De rechtbank zou over 8 doen. Nog iets te zeggen, bek Acht dagen is lang. De man maakte het mil verdween. De heer mr. H. graafj te 's Gravenhage heeft val met zijn rijwiel ee plaatsen gebreken. Op verzoek van eenigingen aldaar hebben Scbeveningen besloten hetj knechts een half uur te doen aanvangen om 12 uij ook de schooltijd eindigt i deren dus in de gelegenb elkander te zien en te sp overtollige weelde scliynl die van 's morgens vroeg buitenshuis aan het werk regel thuis komen, wanne) al te bed zijn. Te Sloterdijk is Ma moordaanslag gepleegd doo op een jongeling en dier meisje had haar jongen a nu met een ander. De teleu hierop haar en haar niei avond of te morgen te zul Tot een begin van uitroe kwam 't toen hij in comp meraden den jongeling ei steek toebracht in den ri raakte. De ongelukkige v bijzijnde woning opgenon vervoerbaar. Hij is niet ontlast veel bloed door c Kelderdieven die ir bun slag slaan, hebben 1 weduwe ingebroken en i eenige potten met vet stukken weggehaald. Hej Waren gelukkig bij een bu Op een verzoek om gewezen Haagschen predi mdertijd veroordeeld we handelingen, 6en door zijne eclitgenoote, dikanten en vrienden - ningin-Weduwe Regentes) schikt. Een vrouw te Nooi Week door een openstaan! men verzuimd had dicht in zorgelijken toestand op Zondag is tijdens de n; oefening in de R. K. Kerk een juffrouw plotseling ve v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2