KERKNIEUWS verlichting en medegedeeld, dat voor de verlichting, verwarming en het schoonhou den der openbare school is ingeschreven als volgtdoor L. Michielsen, verwar ming per 100 uren f3.70, Verlichting per 100 uren f 1.50, Schoonhouden f 87.90. Door Th. Vinke, verwarming per 100 uren f3,72. Verlichting per 100 uren f 1.60, Schoonhouden f80. Aannemer wordt Th. Vinke. 's lieer Arendskerke. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden Maan dag op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer aan den heer Jenny Weijerman en benoemd in zijn plaats den heer A. de Groot, arts te Ouderamstel beiden met ingang van 1 Dec. a. Voorts heeft de Raad afwijzend beschikt op een verzoek van Mej. Pleune, onder wijzeres alhier om verhooging narer jaar wedde. Wolfaartsdijk. De heerA. Fontein heeft, naar we vernemer,, om gezondheids redenen aan Hare Majesteit eervol ont slag gevraagd als burgemeester dezer ge meente. In verband met het optreden van den heer T. Tal te Middelburg in het belang der Israëlitische weezenverzorging in Zeeland verdient wel als bijzonderheid vermelding dat in de provincie Zeeland thans geen enkele onverzorgde Israel, wees gevonden wordt. Voor zoover bekend ontvangt slechts één huiselijke verpleging n. 1. een wees uit Ter Neuzen die opgevoed wordt in een huisgezin te Amersfoort. Dinteloord. Vrijdagnacht hai hier een treffend ongeluk plaats. Schipper \V. Slotboom lag met zijn scheepje, geladen met peeën aan Dintelsa». Terwijl hij sliep is zijn schuit vol water geloopenen ont brak de tijd om zich te redden, zoodat hij met zijne vrouw, waarmee hij eerst enkele weken gehuwd was, den dood in het water vond. De knecht heeft zich weten te redden. Te Hoofdplaat is Vrijdagnacht inbraak gepleegd bij den landbouwer H. Een bankbiljet van f300 werd ontvreemd- Dader of daders onbekend. De politie deet onderzoek. Tel. In het huis van bewaring te Mid- deSburg heeft jl. Vrijdag eengevangene, die wegens diefstal in voorarrest zat, zich door ophanging van het leven beroofd. Tel. Vlissingen. Zondagnacht is ter hoogte van het Vuurschip de Wandelaar de Ne- derlandsche loodsschoener 2, schipper E. Jansen, aangevaren door het Engelscho stoomschip Mascotte komende van Leith, bestemd voor Antwerpen. De schoener werd alhier ter reede gesleept terwijl de Mas cotte hedenmorgen alhier binnenkwam met verlies van den boegspriet en met be schadigd tuig. Zaterdag-avond werden door de marechaussees te Hulst in hechtenis ge nomen J. W., commissionnair, E. O. en J. V., brouwersknechts, de eerste verdacht als heler, de anderen als dieven van gerst, ten nadeele van den heer H. Wauters, brouwer te Hulst J. W. presenteerde de gerst Zaterdag morgen den heibergier Van Geijt, te Kapellerbrug, te verkoop aan. De lage prijs, dien hij bedong, liep in 't oog en V. G., die de zaak niet vertrouwde, stelde er de politie te Hulst mede in kennis. Op ingesteld onderzoek volgde de inhechtenisneming. Tel. In een logement op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam zijn door de recherche aangehouden twee 15-jarige scholieren, wier ouders te Miinche* en te Dusseldorf woonachtig zijn. De knapen waren heimelijk van een kostschool bij FEUILLETON. LÜDWIG SQÏ5SLLSE. De onlangs overleden pastor Schneller, ook in ons land bij vele Christenen bekend als de directeur van het Syrisch Weeshuis te Jeruzalem, werd den 15 Jan. 1820 te Erpfingen in de Zwabische Alpen geboren. Zijn ouders behoorden tot den behoeftigen boerenstand, en niemand kon destijds den ken, dat eens duizenden Evangelische Christenen den dood van dezen boerenzoon zouden betreuren. Overeenkomstig de begeerte zijner ouders zou ook Ludwig voor het landbouwbe drijf opgevoed worden, en zoo moest hij reeds vroegtijdig op het land en in den stal werken. In de arme boerenwoning leefde een schat van heilige herinneringen aan de grootouders, die 90 jare» vroeger met de Salzburger emigranten hun geboorte grond in Salzachtiiale verlate* en om des geloofswille in ellende elders verkeeren moesten. Deze familie-herinneringen wek ten in den vromen knaap zeer vroeg de be geerte om eenmaal mede te werken aan de uitbreiding van het Godsrijk. Doch hoe zou die wensch vervuld worden De ouders waren destijds arm en konden hem niet naar een hoogere school zenden. Met de hem eigen energie, waarmede hij later onder de inoeielijkste omstandigheden aan een eenmaal voorgesteld doel vasthield, hielp hij zich zelf. Elk vrij oogenblik besteedde hij voor studie. Zijn predikant bemerkte den buitengewonen aanleg van Ludwig en gaf hem onderricht in Latijn en geschiedenis, terwijl de onderwijzer hem trouw hielp in het aanleeren van andere kundigheden. Zoo verdeelde hij in zijn jongelingsjaren getrouw zijn tijd tusschen spade en akker en zijn boeken. Op jeugdi gen leeftijd meldde hij zich aan voor het onderwijzersexamen, en zonder eensemina- Coblenz ontvlucht en maakten de reis met een bedrag van 50 mark aan geleend geld. Hun ideaal was een schip te zoeken en de wijde wereld in te trekkea. Bij hunne aanhouding waren zij gee* cent ryk meer. Natuurlijk werd aan de ouders bericht van hunne aanhouding gezonden. Terwijl de winkelier B. van Stroo- brugge (Belgische grens) naar Maldegliem reed, nam hij onderweg een douane in zij* rijtuig op. Onder gezelligen kout be reikte men Maldegliem. Toen de douane uitstapte viel diens geladen revolver op den grond, met het gevolg dat het wapen afging en de volle lading in den buik van het paard terechtkwam, tengevolge waar van het dier op de plaats dood bleef. Te Amsterdam doet zich thans een geval van nona, de bekende slaapziekte, voor bij een 20 jarig boerenmeisje, dat overigens zeer gezond en sterk iszij ge voelde 1.1. Donderdag plotseling een on verwinbaren drang tot slapen. Sedert is zij met geen middelen wakker te maken. Ee* enkele maal opent zij haar oogen ter halverwege, doch overigens is er geen verandering in haar toestand te bespeuren. Er is een geneesheer geraadpleegd, die echter geen raad er op weet. Te 's Gravenhage is volgens den Griekschen ritus een huwelijk kerkelijk ingezegend. Het huwelijk tusschen den heer Panag S. Vopali, uit Gallatz (Rumenië) met mej. L. van Schelle, geboren te Soloc (Sumatra) werd vooraf ten stadhuize bur gerlijk voltrokken. De gehuwden begaven zich vervolgens naar de Waalsche kerk, waar hunne echtverbintenis de wijding kreeg van de Protestantsche kerk, tot welke mevr. Topali behoort. Het trouwen opGrieksche wijze had daar na plaats in het „Hotel de (Jaden Doe len", dat feestelijk met bloemen was uit gedost. Het midden van de trouwzaal was als Grieksche kapel ingericht. De archimandrid uit Weenen, Seraphin Zerlendis leidde de plechtigheid als Grieksch priester. Hij was gekleed in een lange goudgeborduurde kasuifel met gouden cru cifix om den hals aan een ketting en droeg op het hoofd een hoogen zwarten mijter. Zijn borst was bedekt met de decoratiër., hem door den koning van Griekenland, den sultan van Turkije en andere vorsten geschonken. De godsdienstige verrichting, waarbij de bruid twee kaarsen met oranjebloesem versierd moest vasthouden, bestonden o. a. in het wijden en aan de hand bevestigen der trouwringenhet kus sen van den bijbel, het door de echtge- nooten wederkeerig op hun hoofd plaatsen van twee kransen van oranje-bloesem, aan elkaar verbonden door een lint dat vast gehouden werd door den Griekschen oud minister Caliphronas en het ledigen van den beker met geheiligden wijn. Na afloop van deze ceremonie werden de echtelieden driemaal in de zaal rondge leid en door de gasten begroet. Tot besluit werd een mis gezongen door den priester en de hem adsisteerende land- genooten. De consul-Generaal van Griekenland, de heer Lehman heeft vervolgens de acte van de huwelijksvoltrekking ingeschreven in het register of protocol van het consulaat met de namen der Nederlandsche getuigen. Een gasfabriek op eigen handje Door den landbouwer G. J. Den Hertog, te Oudshoorn, werd eenigen tijd geleden ontdekt, dat een zich opzijnerf bevinden de wel brongas bevatte, en toen dit later door deskundigen werd bevestigd, heeft hij den heer A. Bleeker, aanlegger van bron. gasleidingen te Oudendijk (N.-H.) opge- rium bezoent te hebben slaagde hij uitste kend, zoodat hij later zelfs de bevoegdheid verkreeg onderwijzers op te leiden. Op 27- jarigen leeftijd werd hij door den bekenden Spitter te Bazel aaugesteld tot huisvader van de niet minder bekende opleidings school der St. Chrischono-zending, waar hij met de broeders een streng Christelijk leven leidde. In 1850 werd hem door Spitter de lei ding van het Broederhuis te Jeruzalem toevertrouwd, en blijmoedig trok hij met zijn hem gelijkgezinde vrouw naar het Heilige Land, waar hij weldra aan het Arabisch landvolk, dat op de Dergen en in de dalen van .Tuda leefde, de blijde bood schap bracht. Destijds was het echter nog niet zoo in Jeruzalem gesteld als tegen woordig, nu een groote voorstad tot aan de muren van het Syrische weeshuis reikt en iedereen in veiligheid woont. Schneller was de eerste die het waagde buiten de vestingmuren te bouwen en zijn geloof dat hier eenmaal een evangeliesatie-station zou komen, werd op een harden proef gesteld. Nadat hij met zijn vrouw gerui- men tijd, evenals de Bedouïnen in ellen dige hutten gewoond had in de nabijheid van vossen en hyena's, kon hij ten laatste zijn woning betrekken, maar driemaal werd hij hier door roovers overvallen en totaal uitgeplunderd, eenmaal zelfs door wapenen gewond, zoodat hij in zijn bloei baadde. Maar niets kon het geloovige echtpaar in hun zekerheid schokken, dat zij op een van den Heer aangewezen post stonden en dat deze woning eenmaal haar heteekenis zou krijgen voor de Evangelische zending in het Heilige Laad. Daar kwamen in 1860 de bekende Chris- tenmoorden, toen du zenden op den Libanon als geslacht werden. Schneller haastte zich naar Tyrus en Sidon, waarheen gansche scharen van weduwen en weezen gevlucht waren. En met het oog op den verschrik- dragen ook op zijne hoeve dergelijke lei ding aan te brengen. Naast de wel zijn twee Nortonpypen geslagen, de eena 76 voet, de andere 90 voet diep, terwijl hierboven de gashouder is geplaatst. In het water, dat geregeld uit de Norton pijpen vloeit en uit de wel om het uur opborrelt, bevindt zich het gas in kleine bellen, die, zoodra zij aan de oppervlakte van het water komen, uiteenspringen en het gas zich in den gashouder verzamelt deze rijst en daalt naarmate de zich daarin bevindende hoeveelheid gas. Van uit den gashouder loopt de leiding naar de boerderij. Niet alleen alle kamers, werkplaatsen en stallen kunnen ruimschoots verlicht worden, doch er is ook voldoende gas voor drie kooktoestellen. Het licht is helder, gelijk en kleurloos en de geheele inrichting sierlijk, in één woord alles is royaal. De ontrouwe knecht van den win kelier te Maastricht die zioh Woensdag avond met f1100 van zijn patroon uit de voeten maakte is te Antwerpen gearresteerd. Twee jongens op een sigarenfabriek te Winschoten, kregen twist naar aan leiding eener op de fabriek ontvangen be risping waarbij de eerste den laatste zoo danig met een hazensprong verwondde dat de dood er op volgde. Volgens eenvoudig maar pijnlijk middel moet met uitstekend gevolg tegen winterhanden zijn aangewend: de handen tweemaal 's daags gedurende eenige minuten in warm water houden zoo heet als men het maar eenigszins verdragen kan. Als men den moed heett het vol te houden, is men binnen weinig tijds van de lastige kwaal bevrijd. Eenige weken geleden werd in Den Haag bij een vechtpartij een huzaar door zijn tegenstander in den duim gebeten, waardoor een wond veroorzaakt werd, die men toen van weinig heteekenis achtte. Thans verkeert echter die militair, in het garnizoens hospitaal, in vrij ernstigen toe stand, zoodat de persoon die verdacht wordt den cavalerist de verwonding te hebben toegebracht, een berucht vechters baas, in vuorloopige hechtenis is genomen. Een jager te Sault St. Marie (Mich. N. A.) was uitgegaan op de patrijzenjacht en ontmoette een beer. De jager was ver schrokken over de ontmoeting met den beer en de beer was niet minder bang dan hij. Dus gingen beiden in versohillende rich tingen op de vlucht. Toen de jager omkeek en den beer zsg wegloopen, herkreeg hij den moed, vuurde en schoot de beide jonge beren met een dubbele lading hagel dood. De oude beer keerde zich toen op den moordenaar van hare welpen en de jager vluchtte in een boom, waar hij echter door te groote haast uitgleed en met zulk een vaart naar beneden kwam dat de beer er van schrok en zich uit de voeten maakte, latende den jager, den held van het oogen blik, met de twee jonge beren als buit. Bryan krijgt dezen winter genoeg te doen. Reeds is gemeld dat hij een reeks lezingen gaat houden over de zilverquauslie. Voor elke lezing krijgt hij een dollar. Het is derhalve voor hem ook een zilveryuaestie. In Amerika heeft veel sensatie ge maakt de dood van Frank Arbuckle, te New-York, een schatrijk eigenaar van mij nen, waarschijnlijk ten gevolge eener mis daad. Hij werd bewusteloos gevonden, en overleed zonder inlichtingen te hebben kunnen geven. Veel geld dat hij bij zich had, werd gemist. Hij was een bekend politician aan de zijde der zilvermannen en voorzitter van het bestuur der demo cratische partij in den staat Colorado ge- kelijken nood, besloot hij ongeveer 30 dezer weezen in zijn huis te Jeruzalem op te nemen, waar hij den Hen November, Lu- thers's naamdag, het Syrisch Weeshuis open de. Van af ditoogenblik ls dit buis lang zamerhand vergroot, en voortdurend onder vond deze geloofsarbeid meer sympathie, ook in ons land, waar de heer W. van Oosterwijk Bruyn te Zeist steeds bereid willig liefdegiften voor het Weeshuis ont vangt. Vooral hechtte Schneller groot ge wicht aan de opleiding tot arbeid, zoodat in den loop der jaren een groot getal ver schillende werkplaatsen aan het buis ver bonden zijn voor kleermakers, schoenma kers, schrijnwerkers, draaiers, smeden, boekdrukkers enz. Een seminarium vormt Arabische onderwijzers en predikanten. Rondom het huis ligt een groote uitge strektheid grond, door Schneller in den loop der jaren tegen lagen prijs aangekocht en thans het eigendom van het bestuur van het Weeshuis. Dit grondbezit is voor de toekomst der stichting, die sinds lang niet meer voor weezenverzorging alleen dient, maar ook een der grootste zendings huizen van Palestina geworden is, van groote heteekenis. Op dezen grond toch wor den van jaar tot jaar die Evangelische Arabische familiën gevestigd, welke in het weeshuis zijn opgevoed, enthans in de aan de stichting verbonden werkplaatsea hun brood verdienen. 1500 Arabische mannen en jongelingen hebben in het huis hun op voeding genoten. En wie eenmaal Palestina bezoeht en zelfs in de afgelegenste streken van Samaria en Galilea en op den Libanon Arabische mannen ontmoet heeft, die in de Duitsche taal het vertrouwelijke „Griisz Got" uitspraken, zal tot de overtuiging gekomen zijn, dat dë arbeid van „vader Schneller", zeoals hij algemeen genoemd werd, niet te vergeefs was. Zijn beide zonen waren aan zijn zijde werkzaam. Zijn oudste, Theodor, als inspec- durende de laatste verkiezingscampagne. Het Duitsche tijdschrift Gardenaud Forest wijst op het gevaar, gelegen in de enorme uitbreiding der tegenwoordige hout papierindustrie, dat de Amerikaansehe wou den met totalen ondergang bedreigt. De pij nbosschen, waaruit de houtpapierfabrie ken voornamelijk haar grondstoffen betrek ken, nemen dagelyks in omvang af, zoodat het te voorzien is, dat zij binnen een niet te lang tijdsverloop geheel uitgeroeid zul len zijn. Er zijn thi.ns in de Vereenigde Staten rniin 2000 fabrieken, die uit di verse houtsoorten papier bereiden, en neemt men in aanmerking, dat in verband met de geringe waarde die het beste hout in Amerika vertegenwoordigt, veel verspil ling plaats heeft, dan voelt men, dat de waarschuwing van genoemd tijdschrift niet ongegrond is. Eergisternacht is te Bethnal Green in een particulier huis een brand uitgebro ken waarbij twee kinderen van zeven en van drie jaar in de vlammen omkwamen. Door enkele toeschouwers werd nog een poging gedaan om de kleinen te redden dit mislukte echter, daar bet vuur zoo snel om zich heen gegrepen had, dat het onmogelijk was de woning binnen te drin gen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde lijken der beide onge lukkige kinderen in hun slaapkamers. -In eene mijn te Recklinghausen, heeft door een gasontploffing een ontzettend on geluk plaats gehad. Een gedeelte der mijn werd door instorting van een der gangen, van de buitenwereld afgesloten. Des mid dags om 1 uur waren reeds 25 lij ken naar boven gebracht, 50 mijnwerkers, die in de mijn opgesloten zaten werden nog na veel moeite gered. Van de verongelukten zijn de meeste vaders van groote gezinnen. De lijken der verongelukten wijzen mee- rendeels op verstikking, maar velen zijn met brandwonden overdekt. Een treurig einde. De Protestantsche bisschop van Killalae, dr. Wynne, werd dezer dagen, des morgens in de vroegte, op eenige schreden ran zijn woning te Dublin dood gevonden. Kort daarna vond men ook het lijk zijner echtgenoote. Zooals later bleek, was de bisschop uitgegaan om een dokter voor zijn ernstig ziek gewor den gemalin te halen. Onderweg viel hij dood op de straatsteenen neer, terwijl zijn vrouw weinige oogenbhkken daarna met hem in den dood vereenigd word. Bij een specialiteitenvoorstelling te Parijs werkte een jonge gymnaste, die des avonds voor de eerste maal zou optreden, aan een rek, dat op een hoogte van zes meter boven het tooneel hing, toen plot seling een der haken, waarin de rekstok bevestigd was,losliet.De ongelukkige artiste die op dat oogenblik aan de beenen met het hoofd naar beneden hing, stortte met een zwaren slag op het tooneel. De dokter, die onmiddellijk ontboden werd, consta teerde, dat de ongelukkige artiste zeer ernstig inwendig gekneusd was, en gelastte haar onmiddellijke overbrenging naar een hospitaal waar zij eenige oogenblikken na aankomst overleef. De vader van het meisje diende haar tot impresario en als gewoon lijk had hij de toestellen in elkander gezet. Hij hield het toezicht bij d6 oefeningen zijner dochter en zag haar voor zijn voeten vallen. De smart van den ongelukkige, die het beweginglooze lichaam van zijn kind met hartstochtelijke kussen bedekte, maakte op de weinige toeschouwers een geweldigen indruk. In de Belgische Kamer heeft het lid Heuse een wetsvoorstel ingediend tot tor van het Syrische Weeshuis, zijn tweede. Ludwig, alsleeranr te Bethlehem. Toen het bestuurder stichting zulks noodig oordeelde, vestigde het zijn zetel te Keulen. In ver band met dezen overgang nam de jonge Ludwig Schneller van Bethlehem een be roep aan naar de Evangelische Gemeente te Keulen. Reeds bij het begin der Armenische gruwelen richtte de ontslapene een dringend verzoek aan het bestuur om ook Armeni sche weesjongens in het Syrisch weeshuis op te nemen. In het begin van October jl. be sloot het bestuur aan dit verzoek te voldoen, niet wetende dat hiermee de laatste wensch van Schneller werd vervuld, e* waardoor hij in staat gesteld werd thans de deuren van zijn huis open te stellen voor de aan de Armenische massacres ontkomen weezen, evenals zijn eerstd daad was, dit voor Sy rische weezen te doen. Den van zijn ver lof in Duitschland terugkeerenden inspector Schneller werd opgedragen over Beiruth e* Syrië te reizen, ten einde van daar een schare van Armenische weezen naar Jeru zalem mede te nemen. Gedurende dezen ganschen zomer heeft „vader Schneller" bij afwezigheid van zijn zoon het wijdvertakte werk alleen geleid. Met bijna jeugdigen ijver zat hij zelfs op bijna 77 jarigen leeftijd acht uren daags in het zadel om de door hem gestichte landbouwkolonie Birsalem te bezoeken, waar vroegere weezen jhet landbouwbedrijf uitoefenen en thans een Evangelische ne derzetting vormen. Daarheen was hij ook den voorlaatsten Zondag beengereisd om er voor de laatste maal het Evangelie te prediken. Op deze reis had hij een koude gevat, waaruit een longontsteking ontstond, welke hem op een kortstondig ziekbed wierp. Hij was meest bewusteloos, doch den avond voor zijn heengaan kon hij met zijn grijze echtgenoote het Avondmaal ge bruiken. De dokter verwachtte des nachts invoering van de evenredige vertegen woordiging. liet bericht dat dr. Jameson in de gevangenis geopereerd is, nadat hij reeds eenige weken last had gehad van een kwaal, is niet onmogelijk de voorbode van het bericht dat hij om gezondheidsredenen van zijn verderen straftijd ontslagen wordt. Ongeveer 3000 bootwerkers te Ham burg en Altona hebben 't werk gestaakt. Op de meeste schepen staat de arbeid stil. De stakers staan in groepen overal ver spreid. Er is volkomen rust. Thans is in Britsch Indië overvloedig regen gevalen. De graanprijze* dalen snel. Uit Odessa verneemt men dat de re serve voor de Zwarte Zeevloot is opge roepen, en de vloot voor alle gebeurlijk heden gereed gehouden wordt. Ie Birmingham werd dezer dagen ingebroken door een 10-jarigen knaap. De jeugdige boosdoener wasechter niet bijzonder fortuinlijk. Door een kelderraampje stuk te trekken had hij zich toegang tot de woning van de familie verschaft, om ver volgens eenige vertrekken te doorsnuffelen en de welgevulde beurs van mevrouw en eenige snuisterijen in een doek bijeen te knoopen. De heer des huizes vond bij zijn thuiskomst den jongen in diepen slaap op het tapijt in den salon, met het pakje ge stolen voorwerpen bij zich. Wat was er gebeurd? De knaap had een pijp met ta bak gevonden en deze opgestoken, waardoor hij zoo zeeziek werd, dat hij zich niet meer op de been kon houden. na om jeugdige kinkhoestlijdei delen. Het zieke kind wordt den buik, daarna ,op den ru ezel geplaatst. De geneesmee, zich vervolgens voor den ezel hst kind, dat hij m de an driemaal naar links en naar den hals van het ffier, terwijl male eenige woorden prevelt. Uit de jongste volkstelling land is gebleken, dat^ ejtjn^ da gasthuis te Gent is dezer man, die bij een vechtpartij In het dagen een n.H1>, Uy can veomparn door een ander in den duim was gebeten, aan d« gevolgen van dien beet overleden, na zeer hevige pynen. In de werkplaats der Niagara Falls Power Company te Niagara ontplofte ver leden week een hoeveelheid dynamiet ter zwaarte van 15 kilo. Het gebouw werd totaal vernietigd. Gelukkig had het on geluk plaats op een tijdstip dat slechts weinige personen zich nabij den waterval bevonden. Van hen, die in de nabijheid van de plaats des onheils vertoefden, wer den verscheidenen ernstig gewond. Men schrijft het onheil toe aan de onvoorzich tigheid van twee werklieden, die tijdens de ontploffing in de werkplaats moeten zijn geweest. De Parjjsche politie arresteerde dezer dagen een grijsaard, die daar in bedelende houding werd aangetroffen. Yoor den commissaris van politie gebracht, ver- klaarde hij de 62-jarige graaf Léon de Serignac te zijn. Toen de man zag, dat m.?n..aan zi)n woorden twijfelde, haalde hij zijn papieren te voorschijn, waaruit bleek dat hij werkelijk recht had op den grafe lijken titel. Hij is de nakomeling van een oud geslacht uit het departement Ne- der-Pyreneeën. 1 Gekken? Een aantal gehuwde man nen hebben dezer dagen te Weenen een merkwaardige vereeniging gesticht, de „Zwijgclub" geheeten. De leden dezer club vergaderen iederen Maandag om in de meest mogelijke stilte een clubmaal tijd te houden, waarbij niet mag worden gesproken. De minste overtreding, zelfs één enkele lachbui, kost den zondaar een flesch champagne. De ezel als geneesmiddel. De Schot ten, die met de Portugeezen een buiten gewone bijgeloovigheid gemeen hebben, houden er een merkwaardige manier op het einde, maar des morgens ontwaakte hij kalm. 't Was hem duidelijk, dat hij op dezen rustdag de eeuwige rust zou ingaan. Als een stervende patriarch zegende hij allen die bij hem kwamen. Het woord Gods stroomde hem by deze gelegenheid van de lippen. Voor ieder had hij een passend woord. Zijn drie afwezige zoons zegende bij in de handen der moeder. In de zekere wetenschap: „de Heere blijft bij mij in de onzichtbare, en bij u in de zichtbare we reld", hief hij zijn handen op en zeide „Ik heb voleindigd het werk, dat Gij mij gegeven hebt om te doen". Zacht en stil sliep hij toen in. De begrafenis was indrukwekkend. Een groote menigte, ook de Duitsche en En- gelsche Evangelische gemeente volgde de lijkbaar. Zelfs de bittere vijandschap van de muzelmannen tegen de Christenen scheen gebroken in het aangezicht des doods van den man, die 46 jaren in zelfverloochening onder hen gewoond had. Afgevaardigden der Turksche regeering en Fellah's ont braken niet in den stoet. De oudste zoon, die thans zijn vader is opgevolgd, kwam eerst aan den avond van den begrafenisdag uit Beiruth te Jeruzalem. Eenige oogenblikken voor Schnellersdood kwameenschrijven van het,'bestuurteKeulen, meldende, dat zijn verzoek omtrent deAr- menische|weezenjingewilligd was. Dit was zijn laatste vreugde op aarde. Het bestuur heeft besloten dezen nieuwen tak va* ar beid als een nalatenschap te aanvaarden. Zoo rust nu het stoffelijk overschot van dezen dienstknecht des Hseren ver van zijn geboortegrond, de Zwabische Alpen, waar hij eens als knaap de schapen hoedde, op het stille Evangelische kerkhof boven sp den berg Sion. Zijn naam zal in dankbare herinnering blijvsn bij allen, die het Land der Belofte beminnen. Nederlander dat er in een millioen meer vrouwen zijn. Vrijdagavond brak te Ar de Cité, de met glas overdt vermoedelijk door het vlamvat stoof met vuur in «en der kra geweldige brand *it. Deze mar zich tusschen een complex v heeft een oppervlakte van 4 i en was tijdens het uitbreken va o vervuld met koopwaren va aard: linnen goederen, manufa fectieartikelen, schoenwerk, grr Rond de markt bevonden zi< derdtal nitstalplaatsen, die aan laars waren verhuurd zoodat de de grootste moeite had, het t het blusBchingsmaterieel te nad men den brand in het gebouw, d der markt gesloten was, ontdek vuur reeds zulk ee* omvang i dat men zich bepalen moest tol lige* der belendende huizen. Van de belendende perceelen een papiermagazijn aanmerkelij terwijl ongeveer 200 telefeonvt verbroken werden. Met uitzon de vleeschhal brandde de gehee Do schade is zeer belangrijk. De heer de Tienda, predik; tander, in Spanje, schreef aan der Vrij e kerken in Frankrijk, „1' „De pastoor van Figueras van kort geleden de bekeering meld de eerste die dien weg opging hier ben, hebben reeds twee j Roomsche geloof afgezworen e aangenomen in onze eigen kap Cuailran en Don Juan Morenzi ten natuurlijk Santander verlate kon niet uit huis gaan of men met steenen. Bovendien was h( mogelijk hier werk te vinden, ze uit het oog verloren, maar ook nooit vernomen, dat zij to geloof zouden teruggekeerd zyi predikanten te Madrid, Don Cy dos, was eens de meest geliefd der van Koningin Isabella II. overgegeven en ijverig. Hij rt beste Evangelische blad in „Christiano", en is ook een kr naar Ned. Herv. Kerk. Beroepen t« Enter Van Grie Kethelte Burum de Vries doernte Budel, Mulder Graftdijk; te Beuningen (toe te Otterloo te Asch, Brinkl te Ellekom te Marrum G« Woudsend te Oosterwijtw Uarrelsweer (toez.) Van Rijs, Hemelumte Paesens Lochi Birdaard. Ds. J. T. F. U. Lauts te beroepen pred. te Grijpskerke ii week te üttoland overleden. Ds. Lauts was candidaat bij kerkbestuur van Overijsel in 1 prediker te Hardenberg 1859 te Zoutelande 24 Juni 1860; tot 1867 te Vrouwepolder; daa terland op Duiveland, waar hij z was doch in het moderne Zier lig vaak in de vacature optrad orthodoxio en vooral om zijn an ZEerw. droeg een steek (reinigen geminacht. In 1870 laar Leerbroek I in 1871 naar 2 and, in 1872 naar Eemaes-buitei kaar Sprang; in 1882 naar üedert 27 Nov. 1892 stond 1 Ittoland, welke gemeente hij 'ond met Grijpskerke te verwis; van zijn post werd opgeroej Schoondijke. Door het ter Ned. Herv. Gemeente alh zijne vergadering van j.l. Vrr gekozen tot Ouderling de heer J.' Abz., met 11 va* de 19 stemn 8 op dhr. A. van Male, zulks van dhr. P. Leenhouts Wz. di londheidsredenen niet meer in a Wenschte te komen. Tot Dia de plaats van Johannis Risse tredend) met 12 stemmen gi 0r Iz. Risseeuw (Kruisweg' urnen op den heer W. V ersp ®'ggekerke. Benoemd tet 'voorzanger, tot ontvanger'de Mot koster de heer J. Vreek er Openb. school, en tot ker Bger benevens secretaris van kerkvoogden de heer W. Geref. Kerken. Beroepen te Arnemuide* de Jigen te Oldebroek (Tel.) ds. M. Keulemans te Scl SCHOOLNIEÜW »>e heer p. Puijpe te O. en T faalde te Amsterdam de akt luger onderwijs,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1896 | | pagina 2